PDA

Επιστροφή στο Forum : Πήγα στη Hol από Forthnet για καλύτερα και βρήκα χειρότερα... Τώρα τι κάνω;



Mardonios
16-12-10, 19:54
Πήγα στη Hol από Forthnet κυρίως λόγω της συνδιαστικής προσφοράς της Vodafone, αλλά και γιατί διάβασα καλύτερα σχόλια εδώ για την Hol.
Δυστυχώς έχασα σε αρκετά σημεία, αλλά πρωτίστως στο γεγονός ότι δεν έχω πιά κανονική γραμμή φωνής, παρά μόνο μέσω VoIP. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί ούτε το fax μου (Ελεύθερος Επαγγελματίας), αλλά ούτε και ο συναγερμός μου να μπορεί να επικοινωνεί με το κέντρο του.
Η εξήγηση της Hol ήταν ότι απλά δεν είχε χωρητικότητα στη περιοχή μου για κανονική γραμμή. Οταν τους ενημέρωσα ότι με τη Forthnet είχα τέτοια γραμμή, μου απάντησαν ότι η Forthnet μπορεί να έχει χωρητικότητα στην περιοχή μου (Παλαιό Φάληρο Έδεμ), ενώ αυτοί δεν έχουν τώρα διαθέσιμη και απλά κατέγραψαν την αίτησή μου για αλλαγή τύπου γραμμής, όταν και εφ'όσον βρεθεί η διαθεσιμότητα.
Ενόχληση είχα όμως και στο κομμάτι internet, αφού οι ταχύτητες up & down μειώθηκαν αρκετά όπως φαίνεται και απο τα παρακάτω στοιχεία, σε σύγκριση με αυτά που είχα με τη Forthnet που αναφέρονται στο avatar μου (σημειώστε οτι βρίσκομαι 50μ απο το DSLAM Καλαμακίου):

Στοιχεία Router:
ADSL: CONNECTED
Mode: G.992.5 (ADSL2+)
Upload: 874 Kbps.
Download: 18968 Kbps.

Στοιχεία http://speedtest.hol.gr/:
Αποτελέσματα Thu Dec 16 2010 16:49:40 GMT+0200 (GTB Standard Time)
Ταχύτητα Download Ταχύτητα Upload
8648 kbps (1081 KB/sec transfer rate) 654 kbps (81.8 KB/sec transfer rate

Και τώρα φίλοι μου σας ερωτώ: τι κάνω;

psyxakias
16-12-10, 19:57
Τους ρώτησες για το fax και το συναγερμό; Και εγώ VoIP έχω (όχι με HOL) αλλά το fax λειτουργεί κανονικά. Ο συναγερμός επίσης λογικά θα πρέπει να μπορεί να λειτουργήσει αν τον συνδέσεις μετά το router.

Όσον αφορά τις ταχύτητες, δώσε μας πλήρη στατιστικά γραμμής (snr, attenuation, power, κτλ) και για έλεγχο ταχύτητας να δοκιμάσεις κάποιο από τα utils του forum και όχι ένα μεμονωμένο speedtest.

treli@ris
16-12-10, 19:59
Οσον αφορα το Voip κομματι, για το συναγερμο δε γνωριζω αλλα το fax δουλευει κανονικα. Επικοινωνησε να σου πουνε τι ρυθμισεις πρεπει να κανεις. Επισης, καποιοι επιμονα ζητουσαν να μεταφερθουν σε POTS και τελικα εγινε, οποτε δε χανεις να δοκιμασεις πιεζοντας τους.

Οσον αφορα το internet, η 4νετ εχει snr=6 ενω η hol εχει snr=9, οποτε λογικο ειναι να εχει πεσει καπως η ταχυτητα σου.

Mardonios
16-12-10, 21:28
Τους ρώτησες για το fax και το συναγερμό; Και εγώ VoIP έχω (όχι με HOL) αλλά το fax λειτουργεί κανονικά. Ο συναγερμός επίσης λογικά θα πρέπει να μπορεί να λειτουργήσει αν τον συνδέσεις μετά το router.

Όσον αφορά τις ταχύτητες, δώσε μας πλήρη στατιστικά γραμμής (snr, attenuation, power, κτλ) και για έλεγχο ταχύτητας να δοκιμάσεις κάποιο από τα utils του forum και όχι ένα μεμονωμένο speedtest.

Φίλε μου psyxakias, ο router της HOL αντικατέστησε τον προηγούμενο που είχα με τη 4νετ και δεν άλλαξα καμμία συνδεσμολογία, θεωρόντας οτι απλά αλλάζω πάροχο, όπως και όταν έφυγα απο τον ΟΤΕ πριν 5 χρόνια. Οταν πήρα τηλέφωνο στην τεχνική τους υποστήριξη για να παραπονεθώ οτι είχα μεν ιντερνετ, αλλά όχι φωνή, μου είπαν να συνδέσω το τηλέφωνο μου σε μια απο τις θύρες VoIP, το οποίο και λειτούργησε, αλλά είναι και το μόνο που λειτουργεί πιά (ευτυχώς είναι φορητό). Ολες οι άλλες πρίζες στο διαμέρισμα είναι πλέον νεκρές. Οπως και η έξοδος στο αρχικό σπλιτερ, όπως βέβαια και η πρίζα όπου μέσω φίλτρου είναι συνδεδεμένος ο συναγερμός.

Σ'έναν φίλο μου που πήγε και αυτός στη HOL λίγες μέρες πριν, του τα έστησα όλα και έπαιξαν καρφί (φωνή, fax, data συναγερμού) χωρίς να συνδέσω κάτι σε θύρα VoIP. Ετσι περίμενα να γίνει και στη περίπτωση μου.

psyxakias
16-12-10, 21:33
Ισχύουν αυτά που λες, έτσι λειτουργεί όταν έχει VoIP ο τελικός χρήστης. Μία λύση είναι να μπει το router στη κεντρική πρίζα και να δίνεις από τα VoIP ports στις άλλες. Η άλλη λύση φυσικά είναι να τους πιέσεις για POTS. (γραπτώς, εξηγώντας ότι σου δημιουργεί πολλά προβλήματα)

ΠΑΝΟΣ69
16-12-10, 21:49
Και εγω που εχω voip φιλε,ο συναγερμος λειτουργει κανονικα.Επειδη ειχα και εγω προβληματα,κοιτα συνδεσμολογια μηπως βοηθησει.Απο το router στο spliter στο adsl,απο το τηλεφωνο σε ενα διακλαδωτηρα που καταληγει στο phone1,γιατι δεν ηθελα το νουμερο της hol που ειναι στο phone2.Στην αλλη υποδοχη του διακλαδωτηρα,βαζεις αλλο ενα καλωδιο τηλεφωνου και το συνδεεις στο spliter.Το δευτερο καλωδιο το εχω για να δουλεψει και ενα ασυρματο που εχω.Βεβαια και στην μπριζα του ασυρματου εχω φιλτρο.Ετσι δουλευουν ολα.Και ο συναγερμος φυσικα...Αν δεν βαριεσαι δοκιμασε να δεις...

psyxakias
16-12-10, 21:52
@ΠΑΝΟΣ69: Αν και μπερδεύτηκα με την συνδεσμολογία σου, έχω την εντύπωση ότι εσύ έχεις 1 γραμμή POTS (εξού και η χρήση splitter) και 1 γραμμή VoIP. Αν κάποιος έχει αποκλειστικά VoIP, και όχι POTS, δεν χρειάζεται καν splitter.

Mardonios
16-12-10, 21:54
Οσον αφορα το Voip κομματι, για το συναγερμο δε γνωριζω αλλα το fax δουλευει κανονικα. Επικοινωνησε να σου πουνε τι ρυθμισεις πρεπει να κανεις. Επισης, καποιοι επιμονα ζητουσαν να μεταφερθουν σε POTS και τελικα εγινε, οποτε δε χανεις να δοκιμασεις πιεζοντας τους.

Οσον αφορα το internet, η 4νετ εχει snr=6 ενω η hol εχει snr=9, οποτε λογικο ειναι να εχει πεσει καπως η ταχυτητα σου.

Φίλε treli@ris, τα στοιχεία που είχα στην Forthnet είναι αυτά που έχει ακόμα το adslgr:
Τύπος: ADSL2+ Forthnet Full
Ταχύτητα: 20145/1021
ISP: Forthnet
DSLAM: Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
Router: SiemensCL-110+WiFiRouter
SNR / Attn: 8.3(dB) / 10.5(dB)

Τα νά στοιχεία της HOL απο τον router είναι τα παρακάτω:
Data Rate: Upstream Downstream
Actual Data Rate 874 (Kbps.) 18968 (Kbps.)
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12.5 dB 11.5 dB
Attenuation 5.6 dB 13.8 dB

Όπως βλέπεις, τα 20145/1021 της Forthnet έχουν πέσει σε 18968/874 στη HOL, ενώ τα 6 και 9 dB που αναφέρεις, δεν ισχύουν στη περίπτωση μου. Θυμίζω οτι είμαι πολύ κοντά στο DSLAM (50m).

Σαφώς και θέλω και απαιτώ η HOL να με συνδέσει στη POTS γραμμή που είχα, για τον απλούστατο λόγο οτι η HOL δεν με ενημέρωσε οτι θα έχανα τις δυνατότητες που είχα. Είμαι έτοιμος και να γυρίσω στη Forthnet ή και στον ΟΤΕ ακόμα. Όπως επίσης και να μεταφέρω όλα τα κινητά μου Vodafone σε Wind ή Cosmote γιατί η Vodafone με έφερε στη HOL με τη συνδιαστική προσφορά της.

psyxakias
16-12-10, 21:57
Όπως βλέπεις, τα 20145/1021 της Forthnet έχουν πέσει σε 18968/874 στη HOL, ενώ τα 6 και 9 dB που αναφέρεις, δεν ισχύουν στη περίπτωση μου. Θυμίζω οτι είμαι πολύ κοντά στο DSLAM (50m).Έχεις 12 dB SNR, οπότε άνετα μπορείς να τους πεις να στο μειώσουν στα 9 dB για να αυξηθεί η ταχύτητα. Αλλά ΟΚ, η διαφορά του 1 Mbit/s (20->19) δεν είναι και τόσο τραγική.


Σαφώς και θέλω και απαιτώ η HOL να με συνδέσει στη POTS γραμμή που είχα, για τον απλούστατο λόγο οτι η HOL δεν με ενημέρωσε οτι θα έχανα τις δυνατότητες που είχα. Είμαι έτοιμος και να γυρίσω στη Forthnet ή και στον ΟΤΕ ακόμα. Όπως επίσης και να μεταφέρω όλα τα κινητά μου Vodafone σε Wind ή Cosmote γιατί η Vodafone με έφερε στη HOL με τη συνδιαστική προσφορά της.Στείλε τους μια ωραία επιστολή και ζήτα τους να σε γυρίσουν.

ΠΑΝΟΣ69
16-12-10, 22:04
@ΠΑΝΟΣ69: Αν και μπερδεύτηκα με την συνδεσμολογία σου, έχω την εντύπωση ότι εσύ έχεις 1 γραμμή POTS (εξού και η χρήση splitter) και 1 γραμμή VoIP. Αν κάποιος έχει αποκλειστικά VoIP, και όχι POTS, δεν χρειάζεται καν splitter.

Οχι δεν εχω POTS.VOIP ειναι αλλα αν δεν βαλω το spliter δεν μπορω να βαλω το ασυρματο τηλεφωνο που ειναι σε αλλο δωματιο.Δεν δουλευει.Ειναι νεκρο τελειος.Στην hol μου ειπαν να μην βαλω spliter ,αλλα οταν τους ρωτησα για το ασυρματο,μου ειπαν να το βαλω στο phone2,που ομως αντιστοιχει σε ενα δευτερο νουμερο που μου εδωσαν αυτοι.Σαν δωρο ας πουμε..Εγω ηθελα το δικο μου νουμερο,για αυτο και ο διακλαδωτηρας που παει στο phone1 ολα μαζι..Sorry αν σας μπερδεψα αλλα ετσι τα εχω για να δουλεψουν ολα..

NoDsl
16-12-10, 22:07
Για ένα μαγαζί που σέταρα κάποτε μου είχαν δώσει τις παρακάτω ρυθμίσεις. Για δοκίμασε μπάς και παίξεις.


Για το φαξ δοκίμασε αυτά:

1. Ρύθμιση ταχύτητας μετάδοσης στην χαμηλότερη δυνατή τιμή. Πχ. 9600bps(Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να επιβραδύνει λίγο την ολοκλήρωση της αποστολής).
2. Ενεργοποίηση/Απενεργοποιηση ECM:


Για το συναγερμό αυτά:

Τάση λειτουργίας 48v.
Αφαίρεση προθέματος επιλογής φορέα αν υπάρχει
Signaling DTMF.
Χρήση τονικού codec(ΤΟΝΕ).
dialing να ξεκίνα από την χαμηλότερη δυνατή ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων. Πχ. 9600bps

Mardonios
16-12-10, 22:19
Οχι δεν εχω POTS.VOIP ειναι αλλα αν δεν βαλω το spliter δεν μπορω να βαλω το ασυρματο τηλεφωνο που ειναι σε αλλο δωματιο.Δεν δουλευει.Ειναι νεκρο τελειος.Στην hol μου ειπαν να μην βαλω spliter ,αλλα οταν τους ρωτησα για το ασυρματο,μου ειπαν να το βαλω στο phone2,που ομως αντιστοιχει σε ενα δευτερο νουμερο που μου εδωσαν αυτοι.Σαν δωρο ας πουμε..Εγω ηθελα το δικο μου νουμερο,για αυτο και ο διακλαδωτηρας που παει στο phone1 ολα μαζι..Sorry αν σας μπερδεψα αλλα ετσι τα εχω για να δουλεψουν ολα..

Ούτε εγώ πολυ-κατάλαβα την συνδεσμολογία σου φίλε ΠΑΝΟΣ69, αλλά ούτε θέλω ούτε μπορώ να αλλάξω την συνδεσμολογία των τηλεφωνικών γραμμών στο εσωτερικό του σπιτιού μου που μόλις ανακαίνησα. Θέλω πάλι POTS για να δουλεύουν όλα σωστά όπως πριν.

Ευχαριστώ φίλε psixakias, θα ετοιμάσω τη δέουσα επιστολή. Όμως ξέρει κανείς σε ποιόν στη HOL θα πρέπει να απευθυνθεί;

ΠΑΝΟΣ69
16-12-10, 22:26
Το θεμα ειναι να υποστηριζεται η pots στην περιοχη σου.Εδω στον Αγιο Δημητριο οχι.Δεν μπορουν να με αλλαξουν ειπαν.Αν δεν θελω αποχωρω επειδη ειμαι καινουριος συνδρομητης και μαλιστα χωρις επιβαρυνση γιατι δεν ρωτηθηκα.Αυτο βεβαια δεν το πιστευω,αλλα ετσι μου ειπαν στο τηλεφωνο τουλαχιστον.

Mardonios
16-12-10, 23:04
Για ένα μαγαζί που σέταρα κάποτε μου είχαν δώσει τις παρακάτω ρυθμίσεις. Για δοκίμασε μπάς και παίξεις.


Για το φαξ δοκίμασε αυτά:

1. Ρύθμιση ταχύτητας μετάδοσης στην χαμηλότερη δυνατή τιμή. Πχ. 9600bps(Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να επιβραδύνει λίγο την ολοκλήρωση της αποστολής).
2. Ενεργοποίηση/Απενεργοποιηση ECM:


Για το συναγερμό αυτά:

Τάση λειτουργίας 48v.
Αφαίρεση προθέματος επιλογής φορέα αν υπάρχει
Signaling DTMF.
Χρήση τονικού codec(ΤΟΝΕ).
dialing να ξεκίνα από την χαμηλότερη δυνατή ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων. Πχ. 9600bps

Ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω.

........Auto merged post: Mardonios πρόσθεσε 4 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το θεμα ειναι να υποστηριζεται η pots στην περιοχη σου.Εδω στον Αγιο Δημητριο οχι.Δεν μπορουν να με αλλαξουν ειπαν.Αν δεν θελω αποχωρω επειδη ειμαι καινουριος συνδρομητης και μαλιστα χωρις επιβαρυνση γιατι δεν ρωτηθηκα.Αυτο βεβαια δεν το πιστευω,αλλα ετσι μου ειπαν στο τηλεφωνο τουλαχιστον.

POTS είχα με Forthnet πριν λίγες μέρες, γιατί να μην έχω με την HOL;

Αν σου είπαν κάτι τέτοιο, τότε θα το ζητήσω κι εγώ στη περίπτωση που δεν με γυρίσουν σε POTS άμεσα.

Ευχαριστώ πάντως, ΠΑΝΟΣ69.

Vitruvian78
16-12-10, 23:35
Άμεσα ενδεχομένως να μην μπορούν να σε γυρίσουν σε POTS, γιατι μπορει να μην έχουν διαθεσιμότητα αυτή την εποχή. Εγώ που ρώτησα για ένα φίλο μου είπανε οτι όπου δεν υπάρχει διαθεσιμότητα σε POTS είναι απλά προσωρινό, και όταν υπάρξει στην περιοχή σου θα πρέπει απλά να το αιτηθείς και θα σου το αλλάξουν. Πάντως στην επριοχή μου για κάποιο διάστημα είχανε σταματήσει να δίνουν POTS, και τώρα βλέπω οτι ξανάρχισαν πάλι, σε διάστημα λιγότερο απο μήνα. Οπότε μην ανησυχεις με αυτό, απλά κάνε υπομονή και τσέκαρέ το συχνά απο το σιτε τους για την περιοχή σου.

john68
17-12-10, 14:24
ΦΥΓΕΤΕ ΑΠΟ HOL ΟΣΟΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ! ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΙΑΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΣΥΝΔΙΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΟL & VODAFONE ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ..H HOL ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗ HOL KAI XANΩ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Mardonios
21-12-10, 18:17
Φίλε, έχεις απόλυτο δίκιο.

Η δελεαστική συνδιαστική προσφορά της Vodafone με τη Hol, ήταν για μένα κόλαφος με τα παρακάτω προβλήματα:
1- Μη διαθέσιμη χωρητικότητα της Hol στη περιοχή μου (Π.Φάληρο-Εδεμ) για κανονική ΡΟΤS γραμμή (πρόβλημα σε φαξ και συναγερμό) και μη ενημέρωσή μου γι'αυτόν τον περιορισμό, ούτως ώστε να παραμείνω στην Forthnet με την οποία είχα κανονική γραμμή και να μην υποστώ αυτή τη ταλαιπωρία.
2- Πτώση μέγιστης ταχύτητας ίντερνετ σε σύγκριση με τη Forthnet (router): 19000/860 έναντι 23000/1021 (50μ απο DSLM).
3- Έλλειψη αξιοπιστίας σύνδεσης ίντερνετ με ταχύτητα να κυμαίνεται απο 12000/600 έως 19000/860 απο το ένα boot στο άλλο του router.
4- Πληθώρα λαθών επικοινωνίας κατεγγραμμένα στο router σε αντίθεση με απειροελάχιστα όταν ήμουν στη Forthnet.
5- Μόλις συνδέσω τη γραμμή Phone1 (Voip) στο splitter για να έχουν όλες οι πρίζες σήμα, όπως μου υπέδειξαν οι τεχνικοί της Hol, ο router κάνει reboot απο μόνος του και κλειδώνει σε λιγότερο απο 2000/300, δηλαδή 10 φορές κάτω στο download και 3 φορές κάτω στο upload.
6- Αν συνδέσω μόνο ένα τηλέφωνο στη γραμμή Phone1 (Voip) του router, δεν υπάρχει αξιόπιστη τηλεφωνία, αφού μία στις τρεις φορές κλείνει η γραμμή αμέσως μόλις απαντηθεί εισερχόμενη γραμμή (αναγκάζοντας τον καλούντα να επαναλάβει τη κλήση), και άλλη μία στις τρεις φορές κόβεται η γραμμή στη μέση της συνδιάλεξης.
7- Τέλος, η απαράδεκτη αντιμετώπιση του προβλήματος απο τη Hol, σαν να μην είναι απο δική της υπαιτιότητα, που προτείνει αμέσως ως μόνη λύση την αποστολή τεχνικού, με δικά μου έξοδα, για εξακρίβωση της εσωτερικής συνδεσμολογίας και μέτριση της καλωδίωσης στο χώρο μου, όταν όλα δούλευαν στην εντέλεια πριν αντικαταστήσω τον router της Forthnet με αυτόν της Hol (όλα καινούργια λόγω ολικής ανακαίνισης πριν απο 1 μόλις χρόνο).

Για τους παραπάνω λόγους λοιπόν, θα επιστρέψω στην Forthnet και θα απλά θα αγνοήσω τον λογαριασμό της Hol όταν έρθει.
Ελπίζω μόνο να μαθαίνουν κι αυτοί στη Hol απο τα λάθη τους όπως κι εγώ: μιά δελεαστική πρόταση μπορεί να είναι τελικά ακριβώς το αντίθετο!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

alex24
21-12-10, 18:25
Και εγω εκανα φορητοτητα απο ΟΤΕ σε hol και δεν εχω τηλεφωνο αναβει η ενδειξη voip συνδεσα την συσκευη εκει και μου βγανει ηχητικο μηνυμα "Η κληση σας δεν μπορει να πραγματοποιηθει παρακαλουμε καλεστε στο 80040013844"πηρα τηλ στην τεχνικη υποστηριξη και μου ειπανε οτι το status της ενεργοποιησης ειναι στην αρχη ακομα.Η ταχυτητα του ιντερνετ ειναι πολυ καλη με το att και το snr που εχω παντως

Vitruvian78
21-12-10, 23:44
Και εγω εκανα φορητοτητα απο ΟΤΕ σε hol και δεν εχω τηλεφωνο αναβει η ενδειξη voip συνδεσα την συσκευη εκει και μου βγανει ηχητικο μηνυμα "Η κληση σας δεν μπορει να πραγματοποιηθει παρακαλουμε καλεστε στο 80040013844"πηρα τηλ στην τεχνικη υποστηριξη και μου ειπανε οτι το status της ενεργοποιησης ειναι στην αρχη ακομα.Η ταχυτητα του ιντερνετ ειναι πολυ καλη με το att και το snr που εχω παντως

Εαν ενεργοποιήθηκες σήμερα η χθες είναι λογικό. Χρειάζεται κάποιες ώρες για να ενεργοποιηθεί η τηλεφωνική γραμμή στο VoIP

valen_gr
22-12-10, 03:22
Και εγω εκανα φορητοτητα απο ΟΤΕ σε hol και δεν εχω τηλεφωνο αναβει η ενδειξη voip συνδεσα την συσκευη εκει και μου βγανει ηχητικο μηνυμα "Η κληση σας δεν μπορει να πραγματοποιηθει παρακαλουμε καλεστε στο 80040013844"πηρα τηλ στην τεχνικη υποστηριξη και μου ειπανε οτι το status της ενεργοποιησης ειναι στην αρχη ακομα.Η ταχυτητα του ιντερνετ ειναι πολυ καλη με το att και το snr που εχω παντως

POTS εχεις. Βαλε το τηλεφωνο απευθειας στην πριζα.

alex24
22-12-10, 14:50
POTS εχεις. Βαλε το τηλεφωνο απευθειας στην πριζα.

Δεν εχω pots αναβει η ενδειξη voip του netfaster και μολις πριν λιγο λειτουργησε...Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν δινουν pots και προτιμουν το voip

valen_gr
22-12-10, 14:52
περιεργο. Το μηνυμα αυτο που ειπες πριν ακουγεται οταν εχεις POTS , αναβει το voip και προσπαθησεις να κανεις κληση. Αφου σε έβαλαν σε voip...

Vitruvian78
22-12-10, 15:00
Δεν εχω pots αναβει η ενδειξη voip του netfaster και μολις πριν λιγο λειτουργησε...Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν δινουν pots και προτιμουν το voip

Το έχουμε ξαναπει.....υπήρξε πρόσφατα έλλειψη χωρητικότητας σε κλασσική τηλεφωνία, σε πολλές περιοχές γι αυτό και σου έδωσαν voip. Κάνε λίγο υπομονή μέχρι να υπάρξει ξανά διαθεσιμότητα στην περιοχή σου και μπορείς να το αιτηθείς να αλλάξεις σε κλασσική τηλεφωνία.

alex24
22-12-10, 18:42
Το έχουμε ξαναπει.....υπήρξε πρόσφατα έλλειψη χωρητικότητας σε κλασσική τηλεφωνία, σε πολλές περιοχές γι αυτό και σου έδωσαν voip. Κάνε λίγο υπομονή μέχρι να υπάρξει ξανά διαθεσιμότητα στην περιοχή σου και μπορείς να το αιτηθείς να αλλάξεις σε κλασσική τηλεφωνία.

Η διαθεσιμοτητα της pots τηλεφωνιας υπαρχει μιας και ο ελεγχος διαθεσιμοτητας δειχνει οτι ειναι εφικτο να βαλει καποιος hol telephony οπου ειναι pots oποτε κατι αλλο νομιζω οτι παιζει.Το μονο που με ενοχλει ειναι οτι δεν μπορω να βαλω αλλο μοντεμ και ειμαι με το νετφαστερ αλλα οκ η ταχητυτα ειναι μια χαρα λιγο παραπανω απο τον ΟΤΕ.....:respekt:

dfourt
22-12-10, 20:44
Η διαθεσιμοτητα της pots τηλεφωνιας υπαρχει μιας και ο ελεγχος διαθεσιμοτητας δειχνει οτι ειναι εφικτο να βαλει καποιος hol telephony οπου ειναι pots oποτε κατι αλλο νομιζω οτι παιζει.Το μονο που με ενοχλει ειναι οτι δεν μπορω να βαλω αλλο μοντεμ και ειμαι με το νετφαστερ αλλα οκ η ταχητυτα ειναι μια χαρα λιγο παραπανω απο τον ΟΤΕ.....:respekt:

Αν εννοείς τον έλεγχο στο site, αυτός βγάζει μόνο αν υπάρχει dslam στην περιοχή σου.Δεν σημαίνει οτι τσεκάρει realtime αν υπάρχει διαθεσιμότητα.Το Hol telephony είναι διαθέσιμο στην περιοχή που κοιτάς, απλά αν κάποιος το ζητήσει τώρα, μάλλον θα του πουν να περιμένει.

Γενικά από ό,τι έχω καταλάβει, μάλλον έχουν μπουκώσει τα υπάρχοντα dslams σε πολλές περιοχές και έτσι μέχρι να κατασκευαστούν νέα βάζουν τους νέους πελάτες στα παλιά με VOIP τα οποία φαίνεται δεν έχουν γεμίσει ακόμα.
Σε αυτό πρέπει να οφείλονται και οι χαμηλές ταχύτητες που παρατηρούμε αρκετοί τις ώρες αιχμής.

Vitruvian78
22-12-10, 22:38
Η διαθεσιμοτητα της pots τηλεφωνιας υπαρχει μιας και ο ελεγχος διαθεσιμοτητας δειχνει οτι ειναι εφικτο να βαλει καποιος hol telephony οπου ειναι pots oποτε κατι αλλο νομιζω οτι παιζει.Το μονο που με ενοχλει ειναι οτι δεν μπορω να βαλω αλλο μοντεμ και ειμαι με το νετφαστερ αλλα οκ η ταχητυτα ειναι μια χαρα λιγο παραπανω απο τον ΟΤΕ.....:respekt:

Πάρε το 13844 να ζητήσεις μετατροπή σε κλασσική τηλεφωνία. Αν σου πούνε οτι δεν είναι διαθέσιμο, τότε θα κάνεις υπομονή για λίγο καιρό.

Mardonios
22-12-10, 23:06
Το να κάνεις υπομονή μέχρι να φύγει κάποιος απο τη Hol στη περιοχή σου που είχε POTS για να τη πάρεις ίσως εσύ, ενώ τρέχει η συνδιαστική προσφορά, πιστεύω οτι δεν είναι μια σωστή απόφαση.
Μόνο όταν σταματήσει αυτή η δελεαστική προσφορά (-14 ευρώ/μήνα) θα μπορέσουν ίσως να βρεθούν πάλι ελεύθερες POTS γραμμές. Ποιός όμως επαγγελματίας ή ακόμα και ιδιώτης έχει τη πολυτέλεια χρόνου να περιμένει στην αβεβαιότητα κάποιων μηνών, χωρίς φαξ ή συναγερμό;

@ ADSLgr.com All rights reserved.