PDA

Επιστροφή στο Forum : πιάσαμε πάτο κύριοι



madprofessorus
17-12-10, 12:04
Καλημέρα σας κυρίες και κύριοι,δυστυχώς επιάσαμε πάτο,5Mbps με 13 db downstream attenuation??? σε μονοκατοικία;;; αίσχος!και όχι,δε νομίζω να φταίει ο...υπερπληθυσμός στο κέντρο του ΟΤΕ,μένω εκτός πόλης...πόσοι να χουνε βάλει Connx?
συν το ότι περιμένω εδώ κ 5 μέρες τον τεχνικό...αμα δεν προλαβαίνουν ας πάρουν κάναν ανθρωπάκο να φάει ψωμάκι κ αυτός...αλλά φευ!γερμανοί γαρ...
και μια ερώτηση,αν γνωρίζετε από sagem router,στην τελευταία καρτέλα,στο trained mode,δεν θα έπρεπε να λέει adsl2+?(G992.5)? γιατί εμένα λέει G.DMT 992.1.ποιά η διαφορά; γιατί υποψιάζομαι ότι έχουν κάνει πατάτα;;;
να πληρώνουν για ηλίθιες διαφημίσεις ξέρουν...αλλά από εξυπηρέτηση....και πληρώνουμε εμείς τα κοροίδα για 24αρες και καλά....ουφ τα πα και ξεθύμανα!

Seitman
17-12-10, 12:28
Δεν μπορείς να αλλάξεις εσύ το trained mode και να το κάνεις ADSL2+?

madprofessorus
17-12-10, 12:35
μπορώ να το αλλάξω,αλλά δε συγχρονίζει το ρημάδι...βασικά έχω ISDN γιατί έχω 2 τηλέφωνα,είχα βρεί ένα κόλπο κατά τύχη,αποσύνδεα τα καλώδια από το splitter,κ έβαζα πρώτα το router.έτσι συγχρόνιζε στα 17,αλλά ανέβαινε και το downstream attenuation στα 17 και η σύνδεση ήταν ασταθής...υπάρχει περίπτωση να φταίει το netmod?

Seitman
17-12-10, 13:03
Δεν ξέρω φίλε μου. Δεν έχω εμπειρία με ADSL μέσω ISDN. Σόρρυ :sorry:

sdikr
17-12-10, 13:33
Αν είσαι σε gdmt τότε λογικά είναι τα 5mbps (adsl1)
μήπως να κοιτάξεις τα καλώδια σου και αν μπορείς να αλλάξεις και ενα σπλιτερ;

και είναι φυσιολογικό να έχεις διαφορά στο ατ μεταξύ adsl1 adsl2+

madprofessorus
17-12-10, 13:36
άλλαξα πρίζα προχθές,έχω βάλει και καινούριο splitter αλλά τίποτα...πόσο πιθανό είναι να έχει χαλάσει το καλώδιο από την πρίζα στο splitter? υπάρχει περίπτωση να έχουν κάνει πατάτα στο κέντρο του ΟΤΕ;

sdikr
17-12-10, 13:39
δύσκολα αν σου συχρόνιζει με τον τρόπο που είπες ποιο πάνω δεν διχνει πρόβλημα στην πλευρά του ΟΤΕ, δεν αποκλείεται όμως.
Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να είναι και στο netmod

madprofessorus
17-12-10, 14:14
άμα είναι το netmod την κάτσαμε...μέχρι να αποφασίσουν να το κοιτάξουν από τον ΟΤΕ...νυχτώσαμε

ptoma
17-12-10, 15:06
το net mod δεν έχει καμία σχέση με την σύνδεση dsl είναι παράλληλες συνδέσεις και το ένα δεν επιρρεάζει το άλλο.

βάλε το trained mode σε ADSL2+, όπως λένε τα παιδιά παραπάνω, και βγάλε εντελώς τον spliter για να δοκιμάσεις τον συγχρονισμό, αν σου συγχρονίζει εκεί που περιμένεις (17kbps αν είδα καλά) τότε δοκίμασε να βάλεις και το spliter αν πέφτει ο συγχρονισμός τότε αλλαξε έναν spliter.

Οι συνδέσεις dsl over isdn έχουν ακριβώς τον ίδιο τρόπο λειτουργίας με τις pstn με μοναδική διαφορά ότι δεν χρειάζονται φίλτρα στα τηλέφωνα.

προσοχή να βάζεις τα σωστά καλώδια στις σωστές υποδοχές στον spliter, στο line μπαίνει η γραμμή από την μπρίζα στο phone μπαίνει το net mod και στην adsl ο router. (όχι δεν σε υποτιμώ είναι απλώς ένα λάθος που το συναντάω πολύ συχνά)

sdikr
17-12-10, 16:01
το net mod δεν έχει καμία σχέση με την σύνδεση dsl είναι παράλληλες συνδέσεις και το ένα δεν επιρρεάζει το άλλο.

βάλε το trained mode σε ADSL2+, όπως λένε τα παιδιά παραπάνω, και βγάλε εντελώς τον spliter για να δοκιμάσεις τον συγχρονισμό, αν σου συγχρονίζει εκεί που περιμένεις (17kbps αν είδα καλά) τότε δοκίμασε να βάλεις και το spliter αν πέφτει ο συγχρονισμός τότε αλλαξε έναν spliter.

Οι συνδέσεις dsl over isdn έχουν ακριβώς τον ίδιο τρόπο λειτουργίας με τις pstn με μοναδική διαφορά ότι δεν χρειάζονται φίλτρα στα τηλέφωνα.

προσοχή να βάζεις τα σωστά καλώδια στις σωστές υποδοχές στον spliter, στο line μπαίνει η γραμμή από την μπρίζα στο phone μπαίνει το net mod και στην adsl ο router. (όχι δεν σε υποτιμώ είναι απλώς ένα λάθος που το συναντάω πολύ συχνά)


Μια χαρά μπορεί ενα προβληματικό netmod (ή santis) να δημιουργεί πρόβλημα στην γραμμή,
Επειδή το έχω δεί κιόλας να γίνεται θα σου πω πάλι, αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι μην το γράφεις με τόση σιγουριά

karetsos
17-12-10, 16:19
δυστυχώς οι συνδέσεις isdn μόνο στα χαρτιά έχουν ίδια συμπεριφορά με τις συνδέσεις pstn αναφορικά με το adsl... μπορεί και η τερματική διάταξη να επηρεάσει την ταχύτητα συγχρονισμου.

SfH
17-12-10, 16:25
Δεν είναι σχετικά εύκολο να διαπιστωθεί αν φταίει το isdn nt ? Απλά αποσύνδεσε το και δοκίμασε να συγχρονίσεις ξανά .

ptoma
17-12-10, 18:37
Αι πάλι αρχίσαμε από την αρχή... ακόμα και αν το net mod είναι προβληματικό ο τρόπος που πρότεινα αποκλείει ακόμα και αυτό. ωστόσο θα ήθελα να μάθω πως θα μπορούσε το net mod να επιρρεάσει τον συγχρονισμο της dsl ώστε να το εντοπίζω και εγώ....

madprofessorus
17-12-10, 21:21
το έχω δοκιμάσει,δλδ,αν αποσυνδέσω από το splitter το καλώδιο που πάει στο netmod,το router συγχρονίζει ψηλά,στα 17mbps περίπου,σε adsl2+(GMT992.5)το θέμα είναι ότι σε κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιώ,πχ dc++ η σύνδεση είναι ασταθής και κάνει διακοπές...κ το περίεργο είναι ότι παλιότερα που είχα 8mbps δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

madprofessorus
17-12-10, 21:42
σας παραθέτω την εικόνα από το router,η πρώτη όταν συγχρονίζει με το καλώδιο προς netmod εκτός,και η δεύτερη εντός

xmperop1
18-12-10, 01:29
Δεν αλλάζεις το καλώδιο προς το νετμοντ?
Αν έχεις δηλώσει βλάβη adsl μη περιμένεις γρήγορη εξυπηρέτηση.

ptoma
18-12-10, 08:14
με spliter αλλά χωρίς το net mod επάνω συγχρονίζει και δουλεύει κανονικά?

τις αποσυνδέσεις τις έχεις και χωρίς spliter+net mod συνδεδεμένα?

ποιό sagem έχεις? κάνε ένα post τα στοιχεία της γραμμής με spliter, με spliter και net mod και όταν είναι κατευθείαν στην γραμμή (δηλ. χωρίς spliter και net mod)

madprofessorus
18-12-10, 12:58
αν κάνω συγχρονισμό στο router χωρίς να έχω πάνω το netmod συγχρονίζει ψηλά
αλλά δεν δουλεύει καλά η σύνδεση και κάνει κάτι αποσυνδέσεις,ειδικά όταν τρέχω το dc++.
δεν έχω δοκιμάσει να δω αν συγχρονίζει χωρίς το splitter.
στην πρώτη σελίδα έχω ποστάρει εικόνες με την πρώτη περίπτωση και με τη δεύτερη

με spliter αλλά χωρίς το net mod επάνω συγχρονίζει και δουλεύει κανονικά?

τις αποσυνδέσεις τις έχεις και χωρίς spliter+net mod συνδεδεμένα?

ποιό sagem έχεις? κάνε ένα post τα στοιχεία της γραμμής με spliter, με spliter και net mod και όταν είναι κατευθείαν στην γραμμή (δηλ. χωρίς spliter και net mod)

madprofessorus
18-12-10, 13:23
παραθέτω το router χωρίς splitter και netmod,απευθείας από την πρίζα στο router,τα στοιχεία ίδια μου φαίνονται περίπου όπως όταν το συγχρονίζω χωρίς να βάλω το netmod

mpetou
18-12-10, 21:23
μα καλα δεν το ξερετε οτι με isdn τα πραγματα δεν ειναι ιδια οπως με pstn στο adsl?
Ουτε στα χαρτια ειναι το ιδιο αλλα ουτε και στην πραξη.

ειναι χειροτερα λογω μικροτερου ευρους συχνοτητων που χρησιμοποιουντε στο adsl over isdn.

Στην περιπτωση παραπανω δεν φταιει ο οτε αλλα ο προβληματικος εξοπλισμος ειναι ξεκαθαρο αυτο.

jdtech
18-12-10, 23:12
Μα για τον εξοπλισμό στον ΟΤΕ δε πρέπει να απεθυνθεί, αφού αυτός του τον παρέχει. Αν υπάρχει πρόβλημα θα πρέπει να αντικατασταθεί ο εξοπλισμός.

madprofessorus
19-12-10, 02:53
εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα netmod...αν αλλαχτεί λογικά θα είμαστε εντάξει,πρέπει να τους τα πρήξω λίγο μπας κ φιλοτιμηθεί κ έρθει κανας τεχνικός

iakoboss7
19-12-10, 06:27
υπαρχει λογος που εισαι σε isdn? εαν οχι τοτε γιατι δεν πας σε pstn που ολα ειναι καλυτερα στο adsl.

maik
19-12-10, 12:57
Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να φταιει το netmod ή το spliter. Αλλα και το ρουτερ σου δεν τα λεει καλα. Κοιταξε να δεις αν μπορεις να δοκιμασεις καποιο αλλο απο καποιον γνωστο.

madprofessorus
23-12-10, 11:09
τελικά όπως δυστυχώς γίνεται ακόμα στο ελλάντα,έπρεπε να βάλω...μέσον για να εξυπηρετηθώ.Μου άλλαξανε "πόρτα" στο κέντρο και πιάνουμε 17mbps με 17db attenuation.θα το δουλέψω να δούμε πώς πάει,αλλά είπαμε,κάποια πράγματα δεν αλλάζουν....

ptoma
23-12-10, 22:18
τελικά δεν ήταν το net mod?.....

madprofessorus
27-12-10, 19:37
καλησπέρα κ χρόνια πολλά!
Τελικά...δεν ξέρω κ εγώ τι γίνεται!Τι εννοώ;
Σήμερα διαπίστωσα ότι έχω πάλι εκείνες τις αποσυνδέσεις όταν δουλεύω το DC++,το ξαναγύρισα σε GDMT γιατί δε θέλω να χω αποσυνδέσεις.
Ο μπάρμπας μου μου άλλαξε "πόρτα",και πιάνω τα δεδομένα που έπιανα όταν έκανα σύνδεση χωρίς το netmod απάνω.Αλλά επειδή δουλεύω πολύ το DC++ και με αποσυνδέει,το ξαναγύρισα σε G.DMT κ πιάνω 5mbps.
Tι να πώ....αν βρω κανά router να κάνω δοκιμή να δω τι γίνεται...

kaltzone
25-01-11, 00:20
Ρε φιλε, δοκιμασε το πιο απλο απ' όλα, πάρε το κεντρικο τηλεφωνικο καλωδιο που συνδεεται στην θυρα παροχης του νετμοντ και συνδεσε το απευθειας πανω στο ρουτερ και δες τοτε το attenuation. Το gdmt ειναι το Line mode απο το dslam και οτι και να κανεις δεν αλλαζει.
Επειδη εχω γυρισει ολες τις εταιρειες, πραγματικα αυτο που πιστευω ειναι οτι ο ΟΤΕ ρυθμιζει με τον καλυτερο τροπο την γραμμη με βαση τις φθορες η' λοιπες αλλοιωσεις στο χωρο του καθενος συνδρομητη. Ασχολουμαι πανω στο θεμα εδω κ καιρο και γι αυτο το χω ψαξει, μη νομιζεις.
Αν συγκρινεις μια isdn με μια pstn γραμμη ως προς το adsl, υπαρχει παντα μια μειωση της ταξης του 3Μ συγχρονισμου στην ISDN σε σχεση με την PSTN. Αυτο ειναι στανταρ για ολες τις γραμμες.
Τωρα για σενα αυτο που θα προτεινα ειναι, ελεγξε 100% ολη σου την καλωδιωση με ηλεκτρολογο που να εχει analyzer. Να μην υπαρχει πουθενα η παραμικρη αλλοιωση. Και επειτα παρε το 121 και πες τους για χαμηλη ταχυτητα συγχρονισμου, χωρις να παρεις το 1242. Οταν σε παρει ο τεχνικος τους τηλ απλα πες τους και για το GDMT αν γινεται να στο αλλαξουν σε ADSL2+.

ptoma
28-01-11, 13:54
Αν συγκρίνεις μια isdn και μια pstn ως προς το dsl ΔΕΝ έχεις καμιά απώλεια σε τίποτα... δεν ξέρω που ζήτε και με τι κριτήρια κάνετε τις στατιστικές σας (γενικα μιλάω) αλλά μάλλον ζήτε σε παράλληλο σύμπαν που ισχύουν άλλοι νόμοι της φυσικής και του ηλεκτρισμού ή δεν είστε σίγουροι τι ακριβώς βλέπετε.

όχι απλώς αυτό δεν είναι στάνταρ αλλά δεν έχει και καμία σχέση με την πραγματικότητα.....

sdikr
28-01-11, 14:01
Αν συγκρίνεις μια isdn και μια pstn ως προς το dsl ΔΕΝ έχεις καμιά απώλεια σε τίποτα... δεν ξέρω που ζήτε και με τι κριτήρια κάνετε τις στατιστικές σας (γενικα μιλάω) αλλά μάλλον ζήτε σε παράλληλο σύμπαν που ισχύουν άλλοι νόμοι της φυσικής και του ηλεκτρισμού ή δεν είστε σίγουροι τι ακριβώς βλέπετε.

όχι απλώς αυτό δεν είναι στάνταρ αλλά δεν έχει και καμία σχέση με την πραγματικότητα.....


Και όμως η απώλεια υπάρχει, μπορείς να το δείς και στην wikipedia το πως συμπεριφέρεται το annex a annex b

η διαφορά είναι οτι η isdn έχει απαίτηση για μεγαλύτερο φάσμα απο την απλή pstn, και μαλιστά τις λεγόμενες καλές συχνότητες πάνω στο καλώδιο

ptoma
29-01-11, 11:31
Τις βλέπω σε πραγματική εφαρμογή, και τα αποτελέσματα λένε ότι δεν κερδίζεις αλλά ούτε και χάνεις τίποτα σε καμία από τις 2, οι στατιστικές μου προκείπτουν από πολλαπλές εγκαταστάσεις σε διαφορετικές περιοχές και αποστάσεις από τα dslam.

Sdikr υποστηρίζεις ότι μια adsl over isdn έχει 3Mbits απώλεια σε σχέση με μια adsl over pstn?! και μάλιστα ότι αυτό είναι και δεδομένο?

Αν ναι, είναι η σειρά μου να σου πω "μην λες κάτι αν δεν είσαι σίγουρος" και για σένα ισχύει διπλά αυτό. ;)

Και το ότι έχει απαίτηση για καλές συχνότητες την καθιστά πιο αξιόπιστη και όχι χειρότερη.

panoc
29-01-11, 11:36
Μια χαρά μπορεί ενα προβληματικό netmod (ή santis) να δημιουργεί πρόβλημα στην γραμμή,
Επειδή το έχω δεί κιόλας να γίνεται θα σου πω πάλι, αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι μην το γράφεις με τόση σιγουριά


Και όμως η απώλεια υπάρχει, μπορείς να το δείς και στην wikipedia το πως συμπεριφέρεται το annex a annex b

η διαφορά είναι οτι η isdn έχει απαίτηση για μεγαλύτερο φάσμα απο την απλή pstn, και μαλιστά τις λεγόμενες καλές συχνότητες πάνω στο καλώδιο

+10

προσωπικη εμπειρια με 2 γραμμες isdn, οταν εγιναν pstn ηταν σα να αλλαξε το συμπαν. :p

maik
29-01-11, 13:15
Τις βλέπω σε πραγματική εφαρμογή, και τα αποτελέσματα λένε ότι δεν κερδίζεις αλλά ούτε και χάνεις τίποτα σε καμία από τις 2, οι στατιστικές μου προκείπτουν από πολλαπλές εγκαταστάσεις σε διαφορετικές περιοχές και αποστάσεις από τα dslam.

Sdikr υποστηρίζεις ότι μια adsl over isdn έχει 3Mbits απώλεια σε σχέση με μια adsl over pstn?! και μάλιστα ότι αυτό είναι και δεδομένο?

Αν ναι, είναι η σειρά μου να σου πω "μην λες κάτι αν δεν είσαι σίγουρος" και για σένα ισχύει διπλά αυτό. ;)

Και το ότι έχει απαίτηση για καλές συχνότητες την καθιστά πιο αξιόπιστη και όχι χειρότερη.

ΟΙ στατιστικες σου μαλον περιοριζονται σε καναδυο συνδεσεις. Ή στην καλυτερη ειναι διπλα στο dslam.
Ελα οποτε θελεις να παμε μαζι να κανουμε μερικες δοκιμες. Να βαλουμε ακριβως στην ιδια γραμμη πρωτα pstn και μετα isdn. Η διαφορα ,ειδικα σε μεγαλη αποσταση, ειναι εμφανεστατη. Μεχρι που σε isdn να μην παιζει καθολου και στο pstn να παιζει υποφερτα.

JoeBar
30-01-11, 22:03
Θα συμφωνήσω και εγώ οτι η isdn είναι πιο ευαίσθητη από την pstn. Και στάνταρ πιάνει χαμηλότερες ταχύτητες...

orck
30-01-11, 22:19
Ειναι δεδομενο οτι οι ISDN συχγρονιζουν λιγοτερο. Τελικα ο φιλος εβγαλε ακρη με το προβλημα του; Εδωσε βλαβη; Ηρθε κανεις;

ptoma
02-02-11, 23:02
κατα λάθος έκανα το προηγούμενο post σε greeklish ζητώ συγνώμη, δεν έγινε από πρόθεση...

maik οι στατιστικές μου περιορίζονται σε περίπου 300 εγκαταστάσεις... από 500 εώς 3000 μέτρα, μακριά από το dslam

Δεν ξέρω, για να είμαι ειλικρινής τι σόι συνδέσεις και καλωδιώσεις έχει ο οτέ στις μεγαλουπόλεις που ζήτε, αλλά σε καμιά περίπτωση τεχνολογία που υπολείπεται περίπου 10-15 χρόνια να είναι καλύτερη από την νεότερη...

και αυτό με την δοκιμή, μπορείς να έρθεις πολύ ευχαρίστως και να την κάνουμε εδώ, είσαι προσκεκλημένος μου και μάλιστα πολύ θα χαρώ να γνωρίσω και άτομα μέσα από το forum.

orck, όχι δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι οι isdn συγχρονίζουν λιγότερο, ότι προβλήματα θα μπορούσε να έχει η μία τεχνολογία τα έχει και η άλλη.

Δεν ξέρω πως ακριβώς έχουν προκείψει τέτοια συμπεράσματα, αλλά μου φαίνεται αξιοπερίεργο που κανείς δεν αναρωτιέται....

@ ADSLgr.com All rights reserved.