PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανατομία ενός Coolermaster 430



terry39
17-12-10, 13:35
Με αφορμή την αγορά του παραπάνω κουτιού της coolermaster και το ανάλογο θέμα του Cranky για το αδερφάκι του 334 , ειπα να γραψω και εγω τις εντυπώσεις μου :
Πολυ ελαφρυ μολις βγει απτο κουτι , all black (κατι που προσωπικα μου αρεσε)
σε καλη τιμη (45ευρω)
Ας περασουμε στις φωτογραφιες :

Μπροστά :

81335

Πίσω:

81336

Ξεπακεταρωντας

81337

Ελευθερο :

81338

Xωρις το πλαινο:

81339

Παρελκομενα
81340

Πίσω :

81341

Με την asrock 870 extreme 3

81342


edit : ;)
αφου βρηκα pc (pentium III) ας γραψω και τα υπολοιπα ,
ολα ειναι μαυρα εκτος απτους αποστατες και το "κλειδι" για να βιδωσουν στη μητρικη (με υποδοχη για κατσαβιδι)
φοβερο κουτακι , το χαρηκα πολυ κι ας μου πηρε 1,5 ωρα να το στησω τελικα
εχει πολλες θεσεις για ανεμηστηρες , χθες αγορασα 2Χ12 (http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/CoolerMaster-120Mm-Fan-R4-S2S-12AK-GP.htm) (απλους της coolemaster απτο Πλαισιο 2 Χ 7,50Ε) με το σκεπτικο να τους βαλω επανω ... αλλα ελα που δεν ...!
Λογω του κουμπωματος της ψυκτρας και των μνημων δεν μπορεσα δεν χωρανε (πρεπει να βρω λεπτους)
επεισης δοκιμασα να βαλω τον μπλε που εβαλα διπλα στο τροφοδοτικο(αναποδα οπως αποδειχτηκε τελικα ) , στο διαφανο πλαινο αλλα ετριζε γιατι μου χαλασαν τα 2 απτα 4 λαστιχενια αντικραδασμικα που ειχα και τον εβγαλα ...

Οπως φαινεται και στη σελιδα της εταιριας (http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6654)
τωρα εχει τον μπλε που συμπεριλαμβανεται στο κουτι(αυριο θα γραψω το μοντελο του -ειναι διαφανος-) ,
τον εξτρα μπλε που ειχα (http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/CoolerMaster-SickleFlow-Blue-LED-Fan-120mm-R4-L2R-20AC-GP.htm) και ειναι διπλα στο τροφοδοτικο
και εναν πισω... λεω να αλλαξω των 92mm που εχει η ψυκτρα με εναν μπλε :p

Γενικα σαν κουτακι εχει χωρο δεν δυσκολευτικα να τοποθετησω το dvd-rw και τους σκληρους (αν και τα αφησα τελευταια)
αξιζει τα λεφτα του !

Μειον του δινω στο οτι για 5,25" εχει μονο 2 "κουμπωματα" και μπαινει μονο το 1 απτην μπροστινη μερια και οι βιδες που εχει μεσα δεν "πιανουν" στο drive απτη πισω πλευρα ( για παραπανω ασφαλεια )
για 3,5" εχει παλι μονο 2 , ενω για σκληρους εχει 4 (αν θυμαμαι καλα) που κουμπωνουν μια χαρα
ας προσθεσω και οτι θελει λεπτα φουρφουρια για την κορυφη

alekan
17-12-10, 13:44
Αλλη μια αποδειξη οτι η CM βγαζει πολυ καλα κουτια, σε ολο το ευρος των τιμων.

skel
17-12-10, 15:21
καλή επιλογή του κουτιού terry !!!

manicx
17-12-10, 16:48
Αν δεν είχα πάρει το 335 αυτό θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Για τα λεφτά του, αστέρι!

karetsos
17-12-10, 16:51
πόσες θέσεις έχει για 5.25", (4 βλέπω ανα δεν κάνω λάθος);

terry39
17-12-10, 18:09
Εγινε update της ανατομιας :p


καλή επιλογή του κουτιού terry !!!
Ευχαριστω


Αν δεν είχα πάρει το 335 αυτό θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Για τα λεφτά του, αστέρι!

Συμφωνω και το 334 ειναι καλο αλλα ο νεος ειναι (πιο) ωραιος


πόσες θέσεις έχει για 5.25", (4 βλέπω ανα δεν κάνω λάθος);

3 συμφωνα με την εταιρια δεν ειμαι σπιτι να σου απαντησω σιγουρα

tsavman
17-12-10, 18:44
Πολύ καλό το κενό που υπάρχει στο σημείο που είναι ο επεξεργαστής ώστε να αφαιρείται εύκολα το back plate της (οποιασδήποτε aftermarket) ψύκτρας χωρίς να βγαίνει η μητρική :oneup:
Κάτι στο οποίο πάσχει το CM 690

cranky
17-12-10, 20:06
Ωραία δουλειά, Τέρη. :oneup:

WAntilles
18-12-10, 00:45
Όντως για τα λεφτά του δείχνει εξαιρετικό και μην ξεχνάμε ότι είναι Coolermaster.

Όχι κανά τυχαίο ΤρίζειΤεκ.

alekan
18-12-10, 00:53
Όντως για τα λεφτά του δείχνει εξαιρετικό και μην ξεχνάμε ότι είναι Coolermaster.

Όχι κανά τυχαίο ΤρίζειΤεκ.

TrizeiTake aka Thermaltake :rofl:

WAntilles
18-12-10, 01:13
Στα Τσίφτεκ αναφερόμουν.

tasvar
20-12-10, 09:03
Πολύ καλό φαίνεται....

alekan
20-12-10, 09:58
Στα Τσίφτεκ αναφερόμουν.

Κι εγω στα Thermaltake.

terry39
20-12-10, 10:31
Γύρισα και τον κάτω ανεμιστήρα ανάποδα και τώρα είναι μια χαρά (πιστεύω) :p

Ο Χ3 720 (Χ4 Β20) από 2,8 πήγε στα 3,22 και είναι στους 34 βαθμούς
κι οι δίσκοι 28 ο seagate και 24 ο samsung.
:)

cranky
20-12-10, 11:26
Άψογος. :clap:

and64
20-12-10, 17:31
Γύρισα και τον κάτω ανεμιστήρα ανάποδα και τώρα είναι μια χαρά (πιστεύω) :p


Aν έχεις ανεμιστήρα στο πάτωμα ειναι οντως για εισαγωγή;) Εγω ειδα διαφορά στις θερμοκρασίες της κάρτας βάζοντας κατω ανεμιστήρα παρότι ειναι ψόφιος...

terry39
30-12-10, 23:50
Μια παρατηρηση σημερινη
αν θελετε να βάλετε modular τροφοδοτικο ισως εχετε "προβλημα"
εβγαλα το enermax ποθ ειχε ... και δοκιμασα να βαλω στη θεση του ενα modular corsair 620 (http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817139002) ... αλλά δεν βόλευε...( δεν μπορούσαν να κουμπώσουν τα καλώδια ;) )
οπότε έβγαλα τον κάτω ανεμιστήρα (12αρης) ...
έναν 8αρη τον παίρνει ... ;)

cranky
31-12-10, 00:34
Εννοείς οτι δεν χωράει χέρι να κουμπώσεις τα καλώδια, ή οτι τα καλώδια "βρίσκουν" κάπου ;

terry39
31-12-10, 01:08
Εννοείς οτι δεν χωράει χέρι να κουμπώσεις τα καλώδια, ή οτι τα καλώδια "βρίσκουν" κάπου ;

Εννοώ ότι το enermax βγήκε μια χαρά .... και το corsair δεν έμπαινε ... πρέπει να είναι λίγο πιο μακρύ ... και έβρισκε στον ανεμιστήρα , οπότε αναγκάστηκα να τον βγάλω ... θα κοιταξω για 8 αρη απτου χρόνου που θα επιστρέψω Θεσ/νικη (Σαββάτο βράδυ :p )
( από Δευτέρα βασικά , αν κ σήμερα πήγα πλαίσιο καλαμαριάς και δεν με ενθουσίασε τίποτα )

Πάντως έχει άλλη αίσθηση και αισθητική το modular ... :cool:

graal
03-02-11, 04:38
Βλεπω οτι δεν εχει φιλτρο για τις σκονες στον "επιδαπεδιο" ανεμηστηρα εισαγωγης. Που μπορουμε να βρουμε τετοια φιλτρα? Στην αρχη σκεφτομουν για το HAF922, αλλα για οικονομικους λογους, μαλλον θα καταληξω σ'αυτο. :)

pano
03-02-11, 11:32
Βλεπω οτι δεν εχει φιλτρο για τις σκονες στον "επιδαπεδιο" ανεμηστηρα εισαγωγης. Που μπορουμε να βρουμε τετοια φιλτρα? Στην αρχη σκεφτομουν για το HAF922, αλλα για οικονομικους λογους, μαλλον θα καταληξω σ'αυτο. :)

http://www.skroutz.gr/c/679/fan-accessories.html

terry39
05-02-11, 22:58
Εχει ενα λεπτο πλαστικο κομματι στο κατω μερος αν εννοεις αυτο ...
Πανε καλυτερα σε ενα καταστημα Πλαισιο και δες το καλυτερα

hemlock
06-02-11, 20:54
Εχει ενα λεπτο πλαστικο κομματι στο κατω μερος αν εννοεις αυτο ...
Πανε καλυτερα σε ενα καταστημα Πλαισιο και δες το καλυτερα
Ερωτησεις:
1.Εχει μπουκα για νερο?
2.Το tray των δισκων βγαινει (αλλαζει θεση-γωνια)? Αν ναι,θα μπορουσε να υπαρξει χωρος για καλωδια στο πισω μερος ή θελει γωνιακα?

terry39
07-02-11, 07:23
Βλεπω οτι δεν εχει φιλτρο για τις σκονες στον "επιδαπεδιο" ανεμηστηρα εισαγωγης. Που μπορουμε να βρουμε τετοια φιλτρα? Στην αρχη σκεφτομουν για το HAF922, αλλα για οικονομικους λογους, μαλλον θα καταληξω σ'αυτο. :)
Δες την φωτογραφια "χωρις το πλαινο"
θα δεις το πλαστικο που σου λεω οτι εχει (εκει που μπαινει το τροφοδοτικο) ,τωρα αν ειναι φιλτρο δεν ξερω


Ερωτησεις:
1.Εχει μπουκα για νερο?
2.Το tray των δισκων βγαινει (αλλαζει θεση-γωνια)? Αν ναι,θα μπορουσε να υπαρξει χωρος για καλωδια στο πισω μερος ή θελει γωνιακα?
1) Δεν ξερω τι εννοεις αλλα εχει κατι "τρυπες" στο πισω μερος
2) Δεν δοκιμασα να σου πω την αληθεια, θα το δω αυριο το μεσημερακι και θα ενημερωσω

kerneld
07-02-11, 11:25
Το tray των σκληρών είναι fixed. Δεν αλλάζει θέση, για να μπαίνουν από το πλάι οι σκληροί.
Βασικά δεν είναι τόσο πλατύ για να υποστηρίξει πλαινή τοποθέτηση των σκληρών.
Οι σκληροί μπαίνουν με τα βύσματα τους να κοιτάνε προς το μέρος του τροφοδοτικού με αποτέλεσμα αν έχεις αρκετούς, η μακαραονάδα από τα καλώδια θα είναι ορατή από το πλαινό παράθυρο.
Εξαιρετικό κουτάκι για τα λεφτά του, αλλά δεν τα κάνει όλα.

alkibiadhs
05-03-11, 16:35
Να πω και εγω τα δικα μου σχολια για το elite 370 που ειναι σχεδον ιδια.

Η ποιοτητα του ειναι αρκετα καλη για τα χρηματα του αλλα δεν μπορεις να βαλεις ανεμιστηρες πανω και κατω,επισης το πλαστικο μπροστινο καπακι ειναι πολυ ψευτικο ειναι σχεδον διαφανες,δεν προσφερει χωρους για cable management και τα power και reset buttons ισως χαλασουν καποια στιγμη.

Στα θετικα εχει φιλτρα για την σκονη στο κατω μερος του τροφοδοτικου και στις πανω θεσεις για ανεμιστηρες (αν και δεν μπορω να καταλαβω την χρησιμοτητα του) και ενα υποτηποδες φιλτρο στον μπροστινο ανεμιστηρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.