PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή ΟΤΕ και τελευταίος λογαριασμός



Mikelangelo
17-12-10, 18:05
Όπως κάποιοι θα ξέρετε, προπληρώνουμε τα πάγια του conn-x για την επόμενη διμηνία. Τώρα εγώ που αλλάζω πάροχο, θα αφαιρεθεί μέρος αυτών ή όχι;

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ήρθε ο λογαριασμός με πάγια conn-x για Δεκέμβρη και Γενάρη (από 1-12-2-10 έως 31-01-2011). Αν θεωρητικά τέλος Δεκέμβρη έχει γίνει η αλλαγή στον πάροχο, θα αφαιρεθεί το μισό πάγιο conn-x απ το λογαριασμό;

Να σημειώσω πως δεν υπάρχει καμία δέσμευση, έχω περάσει κατά πολύ τη δωδεκάμηνη παραμονή στο δίκτυο.

Seitman
17-12-10, 18:08
Φυσικά και θα αφαιρεθεί.
Θα σου πρότεινα να αγνοήσεις τον λογαριασμό αυτό και να περιμένεις την εκκαθάριση του ΟΤΕ, όταν μεταβείς στον καινούργιο πάροχο.

giwrgosth
17-12-10, 18:10
Θα έχεις επιστροφή του υπολοίπου κάποια στιγμή, δεν μπορεί να αφαιρεθεί κάτι από πριν.
Εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις δεν πληρώνω και έτσι ο επόμενος λογαριασμός έχει το τελικό ποσό.

Mikelangelo
17-12-10, 18:20
Ναι και γω γι αυτό ρωτάω, να αγνοήσω το λογαριασμό και να περιμένω τον εκκαθαριστικό (ή όπως αλλιώς τον λένε). Γιατί άμα τα πληρώσω τώρα, μετά ο εκκαθαριστικός θα βγει αρνητικός και θα μου πουν πέρνα να πληρωθείς; Χλωμό

emeliss
17-12-10, 18:21
Γιατί άμα τα πληρώσω τώρα, μετά ο εκκαθαριστικός θα βγει αρνητικός και θα μου πουν πέρνα να πληρωθείς;
Φυσικά.

Mikelangelo
17-12-10, 18:25
Ευχαριστώ πολύ για τις αποαντήσεις σας

Mikelangelo
08-02-11, 14:18
Επιστρέφω στο θέμα (και για να μην ανοίγω νέο τόπικ) θα ήθελα να σας ενημερώσω πως ενώ ο εκκαθαριστικός δεν έχει έρθει ακόμη, είχα τηλεφώνημα από ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ εταιρεία για να με ενημερώσουν για το χρέος μου.
Σε τηλέφωνο με το 13888 μίλησα με μια κοπέλα και ο εκκαθαριστικός έχει εκδοθεί 3 του Φλεβάρη (απλά απ τα ΕΛΤΑ έχει ψιλοκαθυστερήσει). Η κοπέλα ήταν ευγενέστατη.

Θεωρώ απαράδεκτο ο Οτέ να εμπλέκει εισπρακτικές ειδικά για 40 ευρώ και γνωρίζοντας πως έχουν περάσει μόνο 5-6 μέρες απ τη στιγμή που εκδώθηκε. Ήμαρτον.

giwrgosth
08-02-11, 14:22
Εισπρακτική και ο ΟΤΕ? Τα καλά των εναλλακτικών και αυτοί? :down:

Seitman
08-02-11, 14:37
Εκσυγχρονισμός βρε αδερφέ. Αμ πως... :rofl:

citizen78
08-02-11, 14:46
Ενημερωτικα , ναο ο ΟΤΕ ειστρεφει τα χρηματα αν ειναι αρνητικο το εκκαθαριστικο. Απλα πρεπει να παει με ταυτοτητα επι τόπου (γραφειο ΟΤΕ) ο κατοχος της γραμμης...

Mikelangelo
08-02-11, 15:00
Και η εισπρακτική ζητούσε το ποσό του τελευταίοιυ λογαριασμού ΠΡΙΝ του εκκαθαριστικού. Επομένως ο οτέ ζήτησε τις ενέργειες της εισπρακτικής, πριν βγάλει ο ίδιος τον τελικό εξοφλητικό λογαριασμό.

Σημ: ο λογαριασμός για τον οποίο γίνεται θέμα είναι ο τελευταίος λογαριασμός, ο οποίος περιέχει και πάγια άνω του 1 μηνός από τη διακοπή. Γι αυτό το λόγο και δεν πληρώθηκε, περιμένοντας την εκκαθάριση.

maik
08-02-11, 23:46
Εχω ξεχασει πολλες φορες να πληρωσω τον λογαριασμο , εχει τυχει ακομα και να μου το κοψουν. Ποτε δεν με πηρε καποιος τηλεφωνο να ζητησει τα λεφτα.

Mikelangelo
09-02-11, 00:11
Εχω ξεχασει πολλες φορες να πληρωσω τον λογαριασμο , εχει τυχει ακομα και να μου το κοψουν. Ποτε δεν με πηρε καποιος τηλεφωνο να ζητησει τα λεφτα.

Ίσως επειδή δεν έφυγες για άλλο πάροχο να μην ήθελαν να σε τσαντίσουν ;)

TeoT
09-02-11, 01:15
Ίσως επειδή δεν έφυγες για άλλο πάροχο να μην ήθελαν να σε τσαντίσουν ;)
Εισπρακτικη ηταν η το αυτοματο συστημα που ειδοποιει για λογαριαμους που εχουν ληξει?

Georgevtr
09-02-11, 01:23
Αυτο αναρωτιεμαι κι εγω.Σιγουρα ηταν απο εισπρακτικη εταιρια;Γιατι δεν γνωριζω να συνεργαζεται ο Οτε με καποια.Αν παλι ισχυει ανεφερε σε παρακαλω το ονομα αυτης.

Mikelangelo
09-02-11, 10:52
το αυτόματο είχε καλέσει περίπου 15 μέρες πριν την εισπρακτική. Εχω κ το τηλ της ξεκινά από 21177...

........Auto merged post: Mikelangelo πρόσθεσε 43 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

συγνώμη κεκτημένη ταχύτητα 21175... ξεκινά το τηλέφωνο

jdtech
09-02-11, 17:09
Παιδιά ιδιωτική εταιρεία είναι και ο ΟΤΕ. Σιγά μη δεν έβαζαν.

Mikelangelo
09-02-11, 18:57
Και να σημειώσω μιας και αναφέρθηκε το αυτοματοποιημένο σύστημα, πως όταν είχε καλέσει αυτό, είχα συνδεθεί με εκπρόσωπο και μιλήσαμε. Του είπα πως γνωρίζω για το χρέος, αλλά επειδή είναι λιγότερο απ το μισό του τελευταίου λογαριασμού, αναμένω την εκκαθάριση για να πληρώσω. Όπως φανηκε όμως μείναμε στα λόγια και η διαδικασία προχώρησε στην εισπρακτική πριν την εκκαθάριση.

SALONIKAG
09-02-11, 19:11
Επειδη λογω της κρισης,της ανεργιας,και των οικονομικων προβληματων πολλοι συνδρομητες δεν πληρωνουν τους λογαριασμους ακομα και σε εταιριες οπως ο ΟΤΕ κι η ΔΕΗ,εσφιξαν τα πραγματα..Πραγματι ειναι δυσαρεστο και εκνευριστικο να παιρνει τηλ μια εισπρακτικη εταιρια κια να ζητα φορτικα να πληρωθει το οποιο χρεος,και ειδικα οταν εχεις δικαιο...

silegav
09-02-11, 23:22
Δε νομίζω πως είναι η ανεργία και τα προβλήματα των συνδρομητών, μάλλον οι Γερμανοί είναι που φέρνουν ήθη και έθιμα :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.