PDA

Επιστροφή στο Forum : 30.000 νέες πόρτες από τον ποτε!?!



Ujin
20-02-04, 09:30
Σήμερα επικοινόνησα με τον τεχνικό του πΟΤΕ για να ρωτήσω αν ελευθερώθηκε καμιά πόρτα ή αν έμαθε τίποτα για αναβάθμηση.

Ο τύπος μου είπε οτι ο πΟΤΕ παρήγγειλε 30.000 νέες πόρτες για όλη την Ελλάδα!!!

Ελπίζω να έχει σωστή πληροφόρηση και να μην λέει π*πες...

xenbast_
20-02-04, 09:37
π*πες

Ujin
20-02-04, 10:11
π*πες
Το πιο ποθανό καθότι το νούμερο είναι αστρονομικό, αλλά είπα να το γράψω να δω τι λέτε και εσείς.

drkostas
20-02-04, 11:04
Ελπίζω να προχωρήσει και σε bandwidth upgrade ο ΟΤΕ και να μην ακολουθήσει τη συνηθη τακτική του Overbooking που έχει γονατίσει όλα τα DSLams

kadronarxis
20-02-04, 12:08
Ujin,
ξαναπάρε αν θέλεις τηλέφωνο και ρώτα πότε θα είναι διαθέσιμες στο κοινό. Πριν ή μετά τις εκλογές;

Άντε γερά!


Υ¨Γ: Μάλλον μετά φυσικά.

ogenikos
20-02-04, 12:25
Μπαγιάτικα νέα, έχει αναφερθεί και στα νέα του site στην πρώτη σελίδα.
Εχουν παραγγείλει εξοπλισμό απο Κίνα κλπ.
Εν'όψη των ολυμπιακών θα γίνουν πολλές αναβαθμίσεις....(έτσι λένε τουλάχιστον)..

TuRRiCaN
20-02-04, 12:41
Στο Νέο Κόσμο/Αθήνα μας έχουν στο περίμενε… ακόμα και για PSTN.
Άντε να δούμε πότε επιτέλους θα κάνουν τις αναβαθμίσεις...

kadronarxis
20-02-04, 13:09
Καταλαβαίνεις τώρα από θέμα συμβατότητας μεταξύ μηχανημάτων τι έχει να γίνει. Όλα τα DSLAM μαζί: Siemens, Intracom, Alcatel, Marak(Κινέζικα). Οπότε καταλαβαίνετε και από ταχύτητες download τι έχει να γίνει. Αλλά μην ξεχνάτε ποτέ ότι η συμβατότητα έχει ελεγχθεί διεξοδικά από τους πανέτοιμους και έμπειρους τεχνικούς του οργανισμού.

Άλλο κακό να μη μας βρεί.

Άντε γερά!

pentium_vi
20-02-04, 13:34
Και εγώ που συζήτησα με τεχνικό του πΟΤΕ στην Θεσσαλονίκη μου είπε για 30.000 πόρτες. Αυτό που μου ανέφερε επίσης είναι ότι όλες αν όχι οι περισσότερες θα εγκατασταθούν στην Αθήνα λόγω Ολυμπιακών Αγώνων. Κατα προτίμηση είπανε θα αναβαθμίσουν όσο περισσότερα DSLAM's για πρόσβαση ADSL over ISDN. Όσο για την υπόλοιπη Ελλάδα μου είπαν ότι αναβαθμίσεις μαζικές θα γίνουν μετά τους Ολυμπιακούς.

mavlok
20-02-04, 13:52
Κατα προτίμηση είπανε θα αναβαθμίσουν όσο περισσότερα DSLAM's για πρόσβαση ADSL over ISDN.

Δηλ οι pstn θα μεινουν ετσι επειδη με τα ISDN μπηκανε μεσα και τους μεινανε στο χερι?

Ολο μαλακιες ειναι οι πΟΤΕτζηδες.

pentium_vi
20-02-04, 14:25
Κατα προτίμηση είπανε θα αναβαθμίσουν όσο περισσότερα DSLAM's για πρόσβαση ADSL over ISDN.

Δηλ οι pstn θα μεινουν ετσι επειδη με τα ISDN μπηκανε μεσα και τους μεινανε στο χερι?

Ολο μαλακιες ειναι οι πΟΤΕτζηδες.Ας θυμηθούμε λίγο την πονεμένη ιστορία του πΟΤΕ όσον αφορά τις ADSL γραμμές.

Ο πΟΤΕ δεν ήθελε να ξεκινήσει την διάθεση τον ADSL γραμμών, γιατί ήθελε να δώσει τις ISDN γραμμές που θα του έμεναν αμανάτι. (Πιστεύω ότι ήθελε να γίνει σε πολύ μεγάλο ποσοστό το δίκτυό του ISDN). Ο κόσμος όμως αντέδρασε και αναγκαστήκανε οι πΟΤΕδες να ξεκινήσουν με τρελλά κόστη τις ADSL.

Από την άλλη δεν μπορούσαν να ξαναναθέσουν μόνο στον Κόκκαλη την προμήθεια του Οργανισμού με DSLAM's οπότε οδηγηθήκαμε στο μπάχαλο με τα DSLAM's που επικρατεί αυτή την στιγμή. Άλλοι είναι τυχεροί γιατί έχουν τα SIEMENS άλλοι καταριούνται που είναι καρφωμένοι σε INTRACOM. (και έρχονται απο ΚΙΝΑ άλλα :shock: ).

Στην Θεσσαλονίκη πάντως εκτώς των κεντρικών κόμβων όλοι οι άλλοι δουλεύουν ADSL over PSTN κάτι που με ανάγκασε να βάλω και δεύτερη γραμμή PSTN (έχω ήδη μια ISDN) στο σπίτι μου, γιατί η υποβάθμιση!!! της γραμμής απο ISDN σε PSTN στοίχιζε 35euro. Ήδη περιμένω 15 μέρες για να έρθουν να μου περάσουν το Splitter και να μου φέρουν το modem (Μόνο το JetSpeed 500 μου είπαν ότι παίζει. :( για τα άλλα δεν μου εγγυούνται τίποτα )

Axilleass
20-02-04, 14:29
Κατα προτίμηση είπανε θα αναβαθμίσουν όσο περισσότερα DSLAM's για πρόσβαση ADSL over ISDN.

Δηλ οι pstn θα μεινουν ετσι επειδη με τα ISDN μπηκανε μεσα και τους μεινανε στο χερι?

Ολο μαλακιες ειναι οι πΟΤΕτζηδες.

...και αφου μας εβαλαν τους μισους να αλλαξουμε υποχρεωτικα απο isdn σε pstn μιας και δεν υπηρχαν θυρες. Δλδ αν μεθαυριο κανω μεταφορα της γραμμης, το πιθανοτερο ειναι να μου πουν οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα σε pstn και θα πρεπει να ξαναλλαζω τον εξοπλισμο μου..! (ηδη την εχω πατησει μια φορα ! )

pentium_vi
20-02-04, 14:32
Axilleass


Οι PSTN θα συνεχίσουν να λειτουργούν. Απλά θα βάλουν DSLAM's και στα ISDN κέντρα τους

profitis
20-02-04, 14:58
στο dslam Αλυσιδας ξερει κανεις ποτε προκειται να αναβαθμισουν τις isdn πορτες?διαβασα στο fotum μεσα Μαρτιου αλλα με τον πΟΤΕ και την Intracom δεν πρεπει να εχεις καμια επιστοσυνη...

peugeott
20-02-04, 19:32
ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ 30000 ΠΑΝΤΩΣ ΟΝΤΩΣ ΕΓΙΝΕ ΒΑΡΒΑΤΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΚΟΙΤΑΖΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΧΘΕΣ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΤΑ..Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΜΕ ΤΑ DSLAM ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΑΠΟ ΜΑΡΤΙΟ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ...ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ! :lol:

Glaswegian
20-02-04, 20:56
Εγώ πήρα τηλέφωνο σήμερα στο εμπορικό τμήμα του ΟΤΕ και απ' ότι κατάλαβα πριν τις εκλογές δε βλέπω πόρτες να ανοίγουν. Συμπάσχω κι εγώ με τον γείτονα από Νέο Κόσμο που postάρισε παραπάνω... με αναγκάσαν να αλλάξω από ISDN σε PSTN, λέγοντας μου ότι υπάρχουν πόρτες για PSTN και όταν έγινε η αλλαγή (σε 2-3 μέρες δηλαδή) οι πόρτες είχαν όλες - ως δια μαγείας - καταληφθεί... Μας δουλεύουν άσχημα οι ΠΟΤΕτζήδες!

kadronarxis
20-02-04, 21:00
Glaswegian,

ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ; Ακόμα κάθεσαι; δε πήγες να τα σπάσεις όλα εκεί στον οτε;
πωπωπω, πακέτααααααα

Άντε γερά!

PReD
20-02-04, 21:30
Άντε να δούμε με την δικιά μας την περίπτωση τι θα γίνει kadronarxis,

Πάντως παιδιά εγώ που πήρα έναν τύπο τηλέφωνο στην OTEnet μου λέει (τουλάχιστον για την Θεσσαλονίκη) οτι συνέχεια περνάνε κάρτες επέκτασης και οτι σιγά σιγά όλες οι αιτήσεις ενδιαφέροντως θα ικανοποιούνται...

Εγώ για κάτω απο ένα μήνα δεν το βλέπω πάντως...

:evil: Τι σου είναι ο πΟΤΕ πάντως ε???

mavlok
20-02-04, 22:10
Το οτι κανουν επεκτασεις σημαινει οτι θα ξεφρακαρουν τα dslam λιγο, ή οτι ανοιγουν καινουριες θεσεις με την προοπτικη να κανουν ακριβως το ιδιο overbooking και στις καινουριες?

kadronarxis
20-02-04, 22:45
Pred,
Άστα να πάνε.
Ο καθένας εδώ μέσα λέει ότι αηδία του πετάνε οι οτετζήδες. Άλλος λέει μέσα στον Μάρτιο, άλλος σε 2 μήνες. Αυτο το παραμύθι ότι κάνουν αναβάθμιση θεσσαλονίκη, το έχω ξανακούσει. Εγώ πάντως θυμάμαι τον τύπο στον οτε, που είχε στο γραφείο του έναν φάκελο(καμιά 70 αιτήσεις είχε, χαλαρά) και περίμεναν για adsl. Πάνω σε isdn, σε pstn, δεν ξέρω. Το σίγουρο είναι ότι γίνεται χαμός.

Το καλοκαίρι θα έχουμε πάντως (χαλαράααα....)

Άντε γερά!

ΥΓ: Αν πάρουμε adsl, θα πάμε να το κάψουμε.

PReD
20-02-04, 23:21
Εγώ λέω να μαζευτούμε όλοι όσοι είμαστε απο Σαλόνικα να πάμε εκεί στην ερμού και να κλείσουμε τον δρόμο να κάνουμε πορεία...

Μπορεί να ακούγετε το πιο παράλογο πράγμα στο κόσμο αλλά αλλά αυτά που κάνουνε οι πΟΤΕτζήδες είναι πιο παράλογα...

vagelis
21-02-04, 00:10
λοιπόν ,
επειδή τυχαίνει :wink: να γνωρίζω μερικά πράγματα από ΠΟΤΕ , προσ'εξτε πως έχει το θέμα : Με βάση το καταστατικό του ΠΟΤΕ , μπορεί να παραγγελθούν κατευθείαν , με απόφαση του γενικού διευθυντή του ΠΟΤΕ μέχρι 20.000 πόρτες κάθε φορά. Για μεγαλύτερο νούμερο χρειάζεται απόφαση ΄Δ.Σ. . Οι τύποι λοιπόν για να αποφύγουν χρονοβόρες διαδικασίες , αποφάσισαν να σπάσουν τις παραγγελίες σε κομάτια των 20.000 . Αλήθεια είναι ότι ο σχεδιασμός προβλέπει την τοποθέτηση 30.000(ίσως και 40.000) νέων πορτών μέχρι τον Μαίο . Οι περισσότερες θα είναι για isdn .

Υ.Γ. Κάτι πολύ φρέσκο , δηλ. σημερινό . (ενημέρωση 15.00 ΄:το dslam καρόλου, κολονού σχεδόν τίγκα ,έχει πιτάρει).Γιαυτό παρατηρείται και πτώση της ταχύτητας, η οποία βέβαια είναι φανερή στα κατεβάσματα, και όχι στο απλό σερφάρισμα. Αναμένεται ταχύτατη αναβάθμιση των πορτών (ε,ρε κάτι ελληνικά :mrgreen: )

kadronarxis
21-02-04, 00:13
Το μόνο που θα πετύχουμε είναι διαφήμιση και μόνο. Άσε που θα γελάνε πάνω από τα γραφεία τους. Η λύση είναι μία: γυρνάμε όλοι τα τηλέφωνά μας σε άλλους provider σταθερής τηλεφωνίας.Αυτο θα χτυπήσει καλύτερα.

Ψιλοάσχετο:Τώρα είδα ότι ένας από τους βασικούς κόμβους της τελλάς είναι στον έυοσμο θεσσαλονίκης. Άρα με την dsl, έρχεται και η τελλάς.!!!

Άντε γερά!

PReD
21-02-04, 14:47
Μα εγω εχω tellas απο τοτε που βγηκε...

GeorgeH
21-02-04, 19:53
Ελα ρε Τελλας με τρελλα... Αντε να ριξεις και λιγο τις τιμες να σταματησουν οι αμφισβητησεις επιτελους...

kadronarxis
21-02-04, 21:11
Μόνο Tellas παιδιά.
Άσχετο: Μπαίνω που και που (με μισή καρδιά) στο www.bt.co.uk και βλέπω εκεί που λέει για broadband. Δε μπορώ να βλέπω ούτε τέτοιες τιμές, ούτε τέτοιες ταχύτητες. Το μέλλον είναι adsl. Κάπου ο οτε έτρεξε και τρέχει μαραθώνιο για να προλάβει τους ολυμπιακούς αγώνες. Δεν πίστευε τέτοια μεγάλη ζήτηση για adsl από οικιακούς users.

Μετά το καλοκαίρι σίγουρα θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση. Αλλά δυστυχώς εμείς ΤΩΡΑ θέλουμε τη γραμμή. Δεν περιμένουμε μέχρι καλοκαίρι. Οπότε γκρίνια και δώστου γκρίνια. :mrgreen:

PReD
22-02-04, 19:53
Ποιος θα ομαλοποιηθει???

Συμφωνα με την πολιτικη του πΟΤΕ που λεει το δυνατον μεγαλυτερα κερδη με το δυνατον μικροτερο κοστος χωρις να τον ενδιαφερει ουτα καν να ειναι αξιοπρεπης εταιρια εγω πιστευω οτι σκοπιμα γινονται οσα γινονται και δεν προκειτε ποτε να δουμε μια ασπρη μερα γενικοτερα... Ουτε απο τιμες ουτε απο υπηρεσιες ουτε απο τιποτα... Πανω απο ολα ο Θειος...

kadronarxis
22-02-04, 19:58
Λές να γίνονται σκόπιμα Pred; Μου θυμίζει θεατρική παράσταση, που κανένας δε γνωρίζει τον ρόλο του, χύμα τα σκηνικά, χύμα και οι κομπάρσοι, αλλά στο τέλος ο κόσμος χειροκροτεί επειδή νομίζει ότι όλα αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Με τον οτέ, δε μπορείς ποτέ να ξέρεις...

PReD
22-02-04, 20:18
Το θεμα ειναι ποιος "την τρωει την *****"

Και αυτος μαλλον ειναι ο καθενας απο εμας με τον ενα η τον αλλο τροπο...

Αν για τα 4000 μελη του forum ειναι η ελλιψη διαθεσημοτητας, η το overbook των DSLAM, η οι μειωμενες υπηρεσιες, η η υψηλη τιμη, η η η... φαντασου ποσα ακομη υπαρχουν γενικα...

Ειναι για ξυλο οι ατιμοι... :evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.