PDA

Επιστροφή στο Forum : HTC Desire ή Samsung Galaxy S



ownagE_
19-12-10, 14:12
Ότι λέει ο τίτλος.

Ή ακόμα και κάποια άλλη value πρόταση σ'αυτό το price range (350-450€).

Απαιτήσεις:
α) Αναβαθμισιμότητα σε επόμενες εκδόσεις Android (3.0 please! :p)
β) Ποιότητα συσκευής
γ) Ταχύτητα
δ) Community support (custom ROMs) και φυσικά εφαρμογές-εφαρμογές-εφαρμογές (και παιχνίδια!)

Ή μήπως να περιμένω για κάτι καλύτερο?
Αν και σ'αυτό το price range δύσκολα βρίσκεις ή θα βρίσκεις κάτι τόσο καλύτερο..

........Auto merged post: ownagE_ πρόσθεσε 9 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να σημειώσω ότι με τραβάει περισσότερο το Galaxy S, καθώς οι ομοιότητες με το Nexus S, λογικά, σημαίνουν ότι θα παίρνει ευκολότερα νέες εκδόσεις Android, έστω και custom.

psyxakias
19-12-10, 14:28
Ως κάτοχος Galaxy S, έχω εκφράσει κατά διαστήματα μερικά παράπονα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3794440&postcount=4) αλλά πιστευώ πως αν ξανάπαιρνα και είχα να επιλέξω μεταξύ αυτών των δύο, πάλι το galaxy θα έπαιρνα. Προφανώς στη περίπτωση του Desire HD θα το σκεφτόμουν περισσότερο.

Τα θετικά και αρνητικά του Galaxy S, σε σχέση με το Desire:
++ Η οθόνη είναι καλύτερη, λίγο μεγαλύτερη αλλά κυρίως πιο "ζωντανή"
-- Δεν έχει φωτογραφικό flash (άρα ξέχνα τις βραδυνές φωτογραφίες, για φακό χρησιμοποιώ την ίδια την οθόνη)
+ Έχει 8 GB ενσωματωμένη μνήμη και expansion slot (άρα δε πληρώνεις για επιπλέον καρτούλα και έχεις παραπάνω επεκτάσιμο χώρο)
+ Υποστηρίζει 802.11n WiFi (αν και προσωπικά δουλεύω σε 802.11g, δεν με απασχολεί ιδιαίτερα)
-/+ Έως τώρα η επίσημη υποστήριξη αναβαθμίσεων ήταν πιο αργή (μπορείς να flashάρεις ανεπίσημα χωρίς πρόβλημα) αλλά ανεπίσημα ίσως αλλάξει σύντομα (πχ μόλις βγήκε η 2.3 στο nexus, το επόμενο που απέκτησε port για την 2.3 ήταν το galaxy s)

Για desktop, προτείνω LauncherPro όποιο και αν τα δύο αν επιλέξεις (οπότε δε το θεωρώ κριτήριο) και για πληκτρολόγιο το swype. Οι υπόλοιπες εφαρμογές θα πρέπει να παίζουν ΟΚ και σε Desire και σε Galaxy. Οπότε για μένα η επιλογή θεωρώ πως είναι κυρίως Flash vs Display, οπότε διαλέγεις και παίρνεις. ;)

ΥΓ. Τα lag issues έχουν λυθεί από τότε που έβαλα την I9000XXJPU (Android 2.2.1) & voodoo lagfix (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=818556), οπότε δεν τα αναφέρω ως κριτήριο.

KLG
19-12-10, 14:39
Nομίζω οτι το ΗTC Desire HD συγκρίνεται με το Samsung Galaxy S. Εγω τουλάχιστων δεν συγκρινα ποτέ το Galaxy με το απλό HTC Desire.

Το HTC έχει μεγαλύτερη οθόνη (αν σου αρέσει αυτό) ενώ το samsung θυμίζει παρα πολυ το iphone 3g/3gs (στο μεγεθος μονο βεβαια). Νομίζω επίσης οτι το samsung υπερέχει λίγο στα specs, και στα περιθώρια αναβάθμισης καθώς φαίνεται οτι η μαμα google δουλευει πολυ με την samsung. Aυτό το πλεονέκτημα όμως εξουδετερώνεται απο το sense, το οποίο λένε οτι κάνει πολύ καλύτερη αίσθηση απο το πακέτο του samsung... Βεβαια μπορείς και να το modαρεις. Eπίσης το desire hd εχει πολυ καλύτερη καμερα.

Εγώ επέλεξα το samsung galaxy s απο το desire hd, και στην επιλογή μου έπαιξαν ρόλο τα εξης:

1. Μικρότερο στο μεγεθος
2. Καλυτερα specs (πολυ περισσότερη μνήμη)
3. Λιγο φτηνότερο

Και φυσικά είμαι παρα πολυ ικανοποιημενος σαν κινητό αλλα και απο την ολη android experience... το μονο πρόβλημα ειναι οτι η οθονη ειναι λιγο ατίθαση και χανει λιγο τον προσανατολισμό της . Οποτε αφήνω το κινητό κάτω γυρνάει η οθονη επειδη ο σενσορας πιανει την κινηση μου.

Δεν ειχα προβλήματα με lag, αν και εργοστασιακά ηταν στην jpu και froyo 2.2

ownagE_
19-12-10, 14:59
Δεν το σκέφτομαι το Desire HD, λόγω απλής LCD, χειρότερης αυτονομίας, μεγέθους (δεν γνωρίζω κατά πόσο δυσκολεύει τη χρήση, πχ. με ένα χέρι) αλλά και τιμής.

KLG
19-12-10, 15:03
Tην αυτονομία την είχα προσέξει και εγώ. Σε οτι αφορά στη χρήση τα έπιασα και τα 2 κινητα και δεν ειδα μεγάλη διαφορά, ακόμα και με το αριστερο.

Πάντως αφου δεν σκέφτεσαι το HD, νομίζω οτι το προβάδισμα του galaxy S είναι προφανέστατο... είναι σε άλλη κλάση απο το απλο desire.

euri
19-12-10, 17:03
Δεν το σκέφτομαι το Desire HD, λόγω απλής LCD, χειρότερης αυτονομίας, μεγέθους (δεν γνωρίζω κατά πόσο δυσκολεύει τη χρήση, πχ. με ένα χέρι) αλλά και τιμής.

Το απλό Desire πλέον έρχεται και αυτό με SLCD οθόνη και όχι AMOLED. Μόνο αν είσαι τυχερός και βρεις κάποιο σε απόθεμα (υπάρχει μια αγγελία σήμερα εδώ στο φόρουμ για μεταχειρισμένο Desire με AMOLED).

Από κει και πέρα να παραθέσω και εγώ τη δική μου άποψη:

- Ως υποστήριξη από την κοινότητα έχω την εντύπωση ότι στο Desire δουλεύουν περισσότεροι. Τουλάχιστον αυτό αποκόμισα βλέποντας λίγο το xda-developers. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει κοινότητα πίσω από το Galaxy S - απλώς μάλλον αυτή του Desire είναι μεγαλύτερη προς το παρόν.

- Οι αναβαθμίσεις στο λειτουργικό δεν προκαθορίζονται από την Google, αλλά από τον εκάστοτε κατασκευαστή. Το Desire είχε πάρει την 2.2 ήδη από το καλοκαίρι, ενώ το Galaxy S τη βλέπει τώρα να έρχεται (και στο Wildfire της HTC δεν έχει έρθει ποτέ...). Οπότε δεν μπορείς εκ των προτέρων να καθορίσεις με ποια συσκευή θα έχεις τις αναβαθμίσεις - εκτός αν πάρεις Nexus 1 ή ακόμα καλύτερα Nexus S.

- Η οθόνη του Galaxy S είναι καλύτερη, ακόμα και από την AMOLED του Desire. Όχι εξαιρετικά μεγάλες διαφορές, αλλά οι διαφορές είναι εκεί.

- Η ποιότητα κατασκευής του Galaxy S είναι υποδεέστερη του Desire.

- Το Galaxy S έχει την ενσωματωμένη sdcard (και μπορεί να πάρει και επιπλέον εξωτερική sdcard).

- Το περιβάλλον του Galaxy S δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Το Sense της HTC το θεωρώ καλύτερο, ομορφότερο, πρακτικότερο. (βέβαια πρόσφατα έβαλα custom ROM στο Desire, και επέλεξα κάποια χωρίς Sense...δεν μου λείπει κάτι, εκτός ίσως από κάτι widgets της HTC)

- Το μέγεθος του Galaxy S είναι μεγαλύτερο του Desire, χωρίς όμως να είναι "γκουμούτσα". Το χρησιμοποίησα άνετα με ένα χέρι, χωρίς να νιώσω άβολα. Δεν ξέρω τι γίνεται με το Desire HD...

ownagE_
19-12-10, 17:07
ΟΚ, σας ευχαριστώ.
Περιμένω κι άλλες απόψεις.

Το Nexus S θα έρθει ποτέ εδώ?
Απ'ότι βλέπω αύριο κυκλοφορεί UK.
Η τιμή που είδα, αν ισχύει, είναι καλή (US -> 529$).

Tiven
19-12-10, 21:16
Nexus S κοιτάζω και γω ή μεταχειρισμένο Nexus 1.

Από Aγγλία πάντως δεν αξίζει, 500+ λίρες ενώ Αμερική είναι δολλάρια. Μετά βέβαια έχεις το τελωνείο.
Έχω την εντύπωση όμως πως αν το πας μέσω Aγγλίας εκεί δεν έχουν τελωνεία κλπ για ηλεκτρονικά; :hmm:

KLG
19-12-10, 23:13
Ok, αν είναι να κοιτάξεις επιλογές απο το εξωτερικό τότε νομιζω οτι αξίζει να τσεκάρεις λίγο τα HTC android που είναι στη τ-mobile.

Εγώ είχα τσεκάρει το HTC mytouch HD που τωρα φαίνεται branded σε t-mobile mytouch 4G
(http://www.htc.com/us/products/t-mobile-mytouch-4g?view=1-1&sort=0&filters=3-8-0#tech-specs)

Aν το "μικρό" :p μέγεθος... μετράει, και είσαι διατεθιμένος να ψωνίσεις απεξω, τοτε νομίζω οτι η συγκεκριμένη επιλογή ειναι πολύ καλή.

netlag
20-12-10, 00:44
http://www.unwiredview.com/2010/12/12/dual-core-lg-star-p990-previewed-nvidia%E2%80%99s-tegra-2-seems-awesome/

θα κυκλοφορησει αρχες Ιανουαριου.

KLG
20-12-10, 02:02
http://www.unwiredview.com/2010/12/12/dual-core-lg-star-p990-previewed-nvidia%E2%80%99s-tegra-2-seems-awesome/

θα κυκλοφορησει αρχες Ιανουαριου.

Απο την t-mobile σε ΗΠΑ και ΗΒ? 'Ολα εκεί φτάνουν πρώτα εκεί ρε γμτ...

ownagE_
20-12-10, 02:06
http://www.unwiredview.com/2010/12/12/dual-core-lg-star-p990-previewed-nvidia%E2%80%99s-tegra-2-seems-awesome/

θα κυκλοφορησει αρχες Ιανουαριου.

Δε νομίζω να κυκλοφορήσει τόσο σύντομα.
Τιμή; :rofl:

netlag
20-12-10, 08:50
θα βγει στην Κορεα αρχικα, οποτε e-bay.
Για τιμη δεν ξερω, αλλα δεν νομιζω να κανει πιο πολλα απο το Desire HD.

Αν γινει οτι με το Desire περσι, το κινητο στην ελληνικη αγορα θα ερθει τελη Ιουνιου. (και το desire , τον γεναρη ειχε παρουσιαστει)

ownagE_
20-12-10, 14:57
Σας ευχαριστώ όλους.

Παράγγειλα το Galaxy S από το EBW.

euri
20-12-10, 14:59
Με γεια και καλομίλητο :p

ownagE_
20-12-10, 15:03
Thank youuuu :)

KLG
20-12-10, 19:05
Welcome to the club !!!

:oneup::oneup::oneup:

RyDeR
22-12-10, 17:45
Παίδες εγώ πάλι ίσως ανταλλάξω το iPhone4 με το GalaxyS.

Μόνο που ο τύπος που έχεο το Galaxy, το έχει αγοράσει απο Amazon.de. Αν γίνει καμία βλακεία, τι παίζει με την εγγύηση εδώ;

netlag
22-12-10, 18:07
κανε ενα τηλεφωνακι, για να εισαι σιγουρος, μιας και ειναι σημαντικο

SAMSUNG Electronics Co., Ltd
Athens Office
Διεύθυνση
Λεωφόρος Κηφισίας 280,
Χαλανδρι 152 32 Αθήνα,
Ελλάδα
Τηλ: (0030) 2130163800
FAX: (0030) 2130163803

RyDeR
22-12-10, 18:39
κανε ενα τηλεφωνακι, για να εισαι σιγουρος, μιας και ειναι σημαντικο

SAMSUNG Electronics Co., Ltd
Athens Office
Διεύθυνση
Λεωφόρος Κηφισίας 280,
Χαλανδρι 152 32 Αθήνα,
Ελλάδα
Τηλ: (0030) 2130163800
FAX: (0030) 2130163803

Μου είπαν οτι καλύπτουν κανονικά το κινητό ΑΡΚΕΙ η πανευρωπαϊκη εγγυηση να περιλαμβανει και την Ελλαδα.

Η αληθεια ειναι οτι με μπερδεψαν λιγο. Υπαρχει πανευρωπαϊκη χωρίς την Ελλάδα μέσα και υπάρχει με; Τι είναι, τόστ; :p

Το σκέφτομαι τώρα.

ownagE_
22-12-10, 19:19
Τελικά ακύρωσα την παραγγελία από το EBW, επειδή δεν το είχαν διαθέσιμο.
Το παράγγειλα το πρωί από το play247 και μου είπαν ότι έφυγε ήδη, οπότε λογικά θα το έχω αύριο! :oneup:

RyDeR
22-12-10, 23:47
Λοιπον.

Δεν ξερω τι να επιλεξω. Desire HD ή GalaxyS;

Το ενα τεραστιο, το αλλο φθηνοπλαστικο. :(

Δουλευοντας σήμερα με ένα Desire, είδα οταν κάνεις scroll (π.χ. στις ρυθμίσεις/έπαφες) όταν φτάνει στο τέρμα "τεντώνει" σαν το iPhone μου. Στου αδερφού μου (Blade) και στου ξαδέρφου (xperia) απλά "φρενάρει" στο τελευταίο και μου την σπάει τρελά. Τι έχει το desire που δεν εχουν τα αλλα;

nikoskat
23-12-10, 01:10
δεν παιρνεις κανα Nexus S να γουσταρεις; :D
αυτο που λες ειναι απλα εφε που εχει βαλει η htc στο sense. ειναι πολυ πιθανο να μπορεις να τα βαλεις και σε αλλα κινητα με καποιο modification ή custom rom.
πχ οι cyanogen roms εχουν επιλογη και ποσο μεγαλο bounce θα κανει.

RyDeR
23-12-10, 02:00
δεν παιρνεις κανα Nexus S να γουσταρεις; :D
αυτο που λες ειναι απλα εφε που εχει βαλει η htc στο sense. ειναι πολυ πιθανο να μπορεις να τα βαλεις και σε αλλα κινητα με καποιο modification ή custom rom.
πχ οι cyanogen roms εχουν επιλογη και ποσο μεγαλο bounce θα κανει.

Και 'γω το NexusS γουσταρα αλλα λειπουν αρκετα πραγματα που εχει το Galaxy... Ασε που αν δεν ερθει ελλαδα δεν αξιζει και πολυ αφου απο support γιοκ.

Ωστε το Sense ειναι που κανει το κινητο να iPhonιζει... :p Ωραιο. Θα με κανεις να στραφω στο Desire HD μονο για αυτο. :p

nikoskat
23-12-10, 02:12
support απο google εχει σουπερ παντως. αν εννοεις κατασκευαστικα λογω samsung οκ, δε γνωριζω...εχει android 2.3 που παρουσιαστηκε πριν 1 βδομαδα και εχει ηδη βγει και update...χαχα φαντασου.

ελα μωρε, δεν ειναι λογος να το επιλεξεις αν δε σου αρεσει οντως. :)

RyDeR
23-12-10, 02:45
support απο google εχει σουπερ παντως. αν εννοεις κατασκευαστικα λογω samsung οκ, δε γνωριζω...εχει android 2.3 που παρουσιαστηκε πριν 1 βδομαδα και εχει ηδη βγει και update...χαχα φαντασου.

ελα μωρε, δεν ειναι λογος να το επιλεξεις αν δε σου αρεσει οντως. :)

Ναι κατασκευαστικα μιλαω. Αν δεν ερθει επισημα εδω αν παθει κατι βρες ακρη...

Μου αρεσει αλλα ειναι τεραστιο. Επισης φοβαμαι ΠΟΛΥ την οθονη του. Φαντασου σημερα με το Desire το απλο που δοκιμαζα και ηθελα να ξερασω απο την παλιοοθονη του και μονο που μου θυμισε το 2G. Οχι τωρα να παω απο την οθονη του iPhone4 (3.5" 960x640) με το απιστευτο αυτο pixel density στο Desire HD (4.3" 800x480) ... Πιστευω θα βριζω ασχημα. Το ιδιο φανταζομαι ισχυει για το Galaxy + αυτα που λενε για την μαπε ευκρινεια λογω amoled , αν και δεν τα πολυπιστευω αν δεν το δω ο ιδιος.

Δεν μπορω να καταλαβω τι σκεφτονται ρε γμτ. Αφου το κινητο ολοκληρο ειναι μια οθονη, γιατι δεν βαζουν μια σωστη δηλαδη;

euri
23-12-10, 02:58
Ryder, αν είναι να χαλιέσαι με κάθε τι πάνω στις συσκευές, δε μένεις στο iPhone 4; Τώρα μάλιστα που έχει βγει και ένα ωραίο αξεσουάρ*. Χάρη θα κάνεις και στον εαυτό σου που θα έχεις το καλύτερο smartphone της αγοράς και σε μας που δε θα διαβάζουμε τη γκρίνια σου.

*Hint: ψάξε για mobile+<το nickname σου>...

RyDeR
23-12-10, 03:06
Ryder, αν είναι να χαλιέσαι με κάθε τι πάνω στις συσκευές, δε μένεις στο iPhone 4; Τώρα μάλιστα που έχει βγει και ένα ωραίο αξεσουάρ*. Χάρη θα κάνεις και στον εαυτό σου που θα έχεις το καλύτερο smartphone της αγοράς και σε μας που δε θα διαβάζουμε τη γκρίνια σου.

*Hint: ψάξε για mobile+<το nickname σου>...

Εγω φταιω για ολα, το παραδεχομαι. Sorry κιολας.

Αλλα για να μην εχετε προβλημα το αλλαζω.

Πλακα εκανα πριν, τελικα ο,τι τρεχει android ειναι ο,τι καλυτεροτερο (γνωστο και σαν bester) πανω στον πλανητη (μην γινω και υπερβολικος).

Ειμαι σιγουρος οτι ενιωσες καλυτερα. :oneup:

RyDeR
24-12-10, 13:37
Λοιπον πηγα σε καταστημα που ειχε και GalaxyS και DesireHD διπλα διπλα.

Ελικρινα η οθονη του Samsung ειναι τοσο χαλια οσο δεν παει. Βλεπεις το menu του, π.χ. Τους τιτλους που εχουν τα εικονιδια και ακομα και σε απλο κειμενο ειναι ασχημο πολυ, σαν να εχουν κενα τα pixels. Αυτο ακριβως ειδα και στο απλο Desire που ειπα προχθες. Του αδερφου μου το Blade ειναι γυρω στις 100 φορες καλυτερο. Δεν με νοιαζει αν το μαυρο ειναι οντως μαυρο, αν ειναι να χασω ολα τα υπολοιπα. Αυτο το πραγμα μονο στο Galaxys και στο Desire το εχω δει... Να ειχε και το Desire amoled για αυτο να ηταν τοσο τραγικο οσο το Galaxy... Μπορει.

Desire HD, νταξ η οθονη ειναι τελεια, πλησιαζει του iPhone. Ουτε αθλια κενα / aliasing παντου ουτε τιποτα. Επισης UI, κορυφη. Feeling στο χερι; Τελειο. Ξεχασα να δοκιμασω το ηχειο του που λενε οτι ειναι χαλια. Θα δουμε.

ownagE_
24-12-10, 14:32
Μάλλον έχουν θέμα τα μάτια σου.. :p
Εγώ το έχω δει 2-3 φορές και η οθόνη του μου φαίνεται πάρα πολύ καλή, λίγο χειρότερη από του iPhone σε ευκρίνεια (λογικό).

Τελικά με τις :censored: courier, ελπίζω ότι θα το έχω τη Δευτέρα.. :angryr:

........Auto merged post: ownagE_ πρόσθεσε 7 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Βασικά RyDeR, μάλλον σ'αυτό (http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2010/09/amoledslcdg2009102010.jpg) (pentile matrix) αναφέρεσαι.
Ντάξει μήπως υπερβάλεις πάρα πολύ?
Πραγματικά δε φαίνεται με τίποτα σε κανονική απόσταση!!!

psyxakias
24-12-10, 15:33
Ελικρινα η οθονη του Samsung ειναι τοσο χαλια οσο δεν παει. Βλεπεις το menu του, π.χ. Τους τιτλους που εχουν τα εικονιδια και ακομα και σε απλο κειμενο ειναι ασχημο πολυ, σαν να εχουν κενα τα pixels.Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς με αυτό αλλά δεν... μπορείς να το εξηγήσεις; :hmm:

RyDeR
24-12-10, 19:11
Βασικά RyDeR, μάλλον σ'αυτό (http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2010/09/amoledslcdg2009102010.jpg) (pentile matrix) αναφέρεσαι.
Ντάξει μήπως υπερβάλεις πάρα πολύ?
Πραγματικά δε φαίνεται με τίποτα σε κανονική απόσταση!!!


Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς με αυτό αλλά δεν... μπορείς να το εξηγήσεις; :hmm:

Λοιπόν, αναφέρομαι σε αυτο του ownage_ ...

Το ιδιο ακριβως ειχα δει στο Desire. Για αυτο ελεγα για το density, οτι ειναι χαλια. Παιρνω πισω ο,τι ειπα. Απλα με ο,τι μου δειξατε συμπαιρένω οτι οι AMOLED είναι χάλια (θα ειχε amoled και το desire μάλλον).

Και για να δώσω ένα παράδειγμα.



ειμαι στο menu (http://cdn.best-deal-now.com/wp-content/uploads/2010/10/samsung-galaxy-S-in-hand1.jpg) ... οπως κραταω το κινητο φυσιολογικα ολα τα γραμματα που εχουν απο κατω τα icons μου φαινονται χαλια-απαισια. Το προσεξε μεχρι και ο πατερας μου που ειναι ασχετος ... Κανει τις LCD να δειχνουν απειρως τελειες (και ας ειναι το μαυρο ... γκρι).

nikoskat
25-12-10, 01:38
αν και δυσκολευομαι να δω αυτο που βλεπεις...στο android εχεις παντα επιλογη, αν το density σε πειραζει, ειναι 5' υποθεση να το αλλαξεις.
παραδειγμα απο το κινητο μου.

http://img156.imageshack.us/img156/5549/240g.png http://img257.imageshack.us/img257/5724/240a.png


http://img33.imageshack.us/img33/7864/1800.png http://img152.imageshack.us/img152/6162/180a.png

ownagE_
25-12-10, 14:32
Μία απορία ακόμα για το Galaxy S.
Έχουν διορθωθεί τα προβλήματα που υπήρχαν με το GPS?

Btw, κοίταζα πριν για το gingerbread.
Υπάρχει ήδη custom ROM . Δουλεύουν μερικά άτομα σ'αυτήν και ήδη έχει 6 releases!
Επίσης, η Samsung Mobile India έχει postάρει στο twitter ότι το Galaxy S θα πάρει gingerbread.

psyxakias
25-12-10, 21:02
Πολύ ευχαριστημένος στην JPU, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στο GPS.

ownagE_
27-12-10, 14:07
Ε, τι να πω..
:censored: τη γενική ταχυδρομική!

Αύριο κατά 99.99% θα είναι εδώ. Άντε να δούμε.

Icyreloaded
27-12-10, 20:56
Πολύ ευχαριστημένος στην JPU, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στο GPS.

Τι διαφορα εχει η 2.2.1 JPU απο την JPX και JPY?
Παντως πραγματικα εχω διαβασει τα καλυτερα για την 2.2.1 και εχω ψιλοαποφασισει οτι θα παρω το Galaxy S τελικα, αν και σκεφτομαι μηπως περιμενω τo CES πρωτα να δουμε τις ανακοινωσεις για καινουριες συσκευες.

Παντως κατι ενδιαφερον που κοιταξα ειναι οτι ο Chrome και το Android εχουν την ιδια μηχανη για το interface (Skia) η οποια στον Chrome 9 θα υποστηριζει GPU acceleration.
Μου εχει μπει η υποψια οτι με το Honeycomb θα δουμε GPU acceleration και το Galaxy S (λογω Nexus S και XDA) δεν θα εχει προβλημα να την φορεσει, ασε που απο GPU αλλο τιποτα η συσκευη.
Wishful thinking βεβαια αλλα μακαρι, θα ξερουμε συντομα φανταζομαι αν ειναι να δειξουν tablets με Honeycomb στο CES.

psyxakias
27-12-10, 21:09
Δεν γνωρίζω αλλά έχω ψιλοβαρεθεί να formάρω πάλι το τηλέφωνο, αφού δεν έχω κανένα πρόβλημα με την JPU ενώ παλιότερα είχα διάφορα.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 3 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Απ'ότι βλέπω με ένα γρήγορο search και οι τρεις android 2.2.1 είναι...
JPU - Official EU version
JPX - Official UK έκδοση
JPY - Λένε ότι είναι η πιο πρόσφατη/καλύτερη

Icyreloaded
27-12-10, 21:33
Οκ ευχαριστω.
Παντως καθε φορα που διαβαζω για custom ROMs οπως αυτη την Darky για την 2.2.1 μου θυμιζει modified versions των XP που ειχαν μεσα rootkits.
Απο ασφαλεια πως πανε? Υπαρχει τετοια περιπτωση?
Και κανουν οντως τοσο μεγαλη διαφορα? Απο οτι διαβαζω μου φαινεται οτι πιο πολυ παιδευονται περνωντας την τελευταια εκδοση μεχρι να βρεθει το επομενο bug που το φτιαχνει η επομενη εκδοση και παει λεγοντας.

ownagE_
28-12-10, 15:01
Ήρθε.. :up:

Πολύ καλές οι πρώτες εντυπώσεις, ώρα για σκίσιμο.. :p

psyxakias
28-12-10, 15:21
Οκ ευχαριστω.
Παντως καθε φορα που διαβαζω για custom ROMs οπως αυτη την Darky για την 2.2.1 μου θυμιζει modified versions των XP που ειχαν μεσα rootkits.
Απο ασφαλεια πως πανε? Υπαρχει τετοια περιπτωση?Έχει γίνει σχετική συζήτηση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3796476#post3796476), ύστερα από δικό μου προβληματισμό που συνεχίζω να έχω για τις custom ROMs. Συνεχίζω να χρησιμοποιώ official ROMs αλλά έκανα υποχώρηση και αποδέχομαι μερικά patches (πχ voodoo lagfix).

euri
28-12-10, 15:30
Ήρθε.. :up:

Πολύ καλές οι πρώτες εντυπώσεις, ώρα για σκίσιμο.. :p

Μεγειά λοιπόν!. Με ποια έκδοση Android ήρθε;

ownagE_
28-12-10, 15:32
2.1 :(

euri
28-12-10, 15:32
Νταξ, μην κάνεις έτσι. Θα σας έρθει σε λίγο καιρό (υποθέτω...)

ownagE_
28-12-10, 15:36
Έχει έρθει η 2.2 βρε!

........Auto merged post: ownagE_ πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Απλά σκέφτομαι να τη βάλω ή να πάω αμέσως σε customιές? :lol:

RyDeR
28-12-10, 18:55
Ήρθε.. :up:

Πολύ καλές οι πρώτες εντυπώσεις, ώρα για σκίσιμο.. :p

Με 'γείες αλλά πρόσεχε όμως.

Στις οδηγίες φαντάζομαι θα λέει λόγω OLED να μην το φέρνεις πιο κοντά απο μισό μέτρο γιατί υπάρχει κίνδυνος να ζαλιστείς ή/και χαλάσεις τα μάτια σου. :crazy:

ownagE_
28-12-10, 19:09
Με 'γείες αλλά πρόσεχε όμως.

Στις οδηγίες φαντάζομαι θα λέει λόγω OLED να μην το φέρνεις πιο κοντά απο μισό μέτρο γιατί υπάρχει κίνδυνος να ζαλιστείς ή/και χαλάσεις τα μάτια σου. :crazy:

Επ τρολάκος.. :p
Ξεκόλλα, απλά πηγαίνεις με τον μεγενθυντικό φακό. Πράγματι τότε η Super AMOLED φαίνεται τελείως χάλια!

Tiven
29-12-10, 05:52
Αποφασίζεις.

Θες χρώμα ή θες να παίρνεις τον φακό και να βλέπεις τα pixels;

ownagE_
29-12-10, 15:15
psyxakias, πώς πέρασες την JPU?

Αν κατάλαβα καλά, αν την περάσεις με registry patch στο Kies, σου αλλάζει το product code?
Αν αλλάξει το product code, μπορούμε φυσικά να το επαναφέρουμε μετά (για την εγγύηση), έτσι?
Αν την περάσω με Odin, αλλάζει το product code?

:help: όποιος γνωρίζει οτιδήποτε!

Προς το παρόν είμαι στην official 2.2 greek (JPH).

........Auto merged post: ownagE_ πρόσθεσε 23 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και ένα σχόλιο απο 'μένα για το Android:
Πολύ καλύτερο απ'ότι περίμενα.. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.