PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση συσκευών Η/Υ & τηλεφώνου



argokiller
19-12-10, 15:36
Γεια σας,

Με λένε Αλέξη και είμαι από Κατερίνη. Μόλις μπήκα στο φόρουμ και είναι πολύ καλό. Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση. Πρόσφατα μετακομίσαμε σε νέο σπίτι και κάθε δωμάτιο έχει πρίζα για τηλέφωνο και ethernet. Έχω HOL το καινούριο router και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να έχω σε ένα δωμάτιο router και υπολογιστή και σε ένα άλλο να έχω τηλέφωνο και υπολογιστή συνδεδεμένο με το internet μέσω ethernet χωρίς να τα έχω συνδέσει με το router. Ευχαριστώ. :)

Edit:

Γίνεται να έχεις internet σε μια οποιαδήποτε εταιρεία χωρίς να έχεις υπηρεσία τηλεφωνίας (Το σπίτι έχει εγκατάσταση τηλεφώνου)

Kostakeas
21-12-10, 13:16
Πρώτα από ολα βρες που καταλήγουν ολα τα καλώδια απο το εθερνετ ( δικτύου) εκει λοιπόν θα συνδέσεις τον Royter σου για να εχεις και σε ολες τις υπόλοιπες μπριζες δυκτιο (εννοείται οτι πρέπει να συνδέσεις και καθε καλώδιο σε διαφορετική θύρα) επίσης κοντά εκεί πρεπει να υπάρχει και το καλώδιο της γραμμής τηλεφώνου ώστε να το συνδέσεις στην θυρα WAN του ρουτερ σου για να συν δεθείς με το Internet.
Τωρα οσον αφορα την δεύτερη ερώτηση σου δεν την πολυκατάλαβα, αφου θα εχεις δυκτιο σε ολες ( τις πρίζες ολων των δωματίων- αρκει να εχει ελεύθερες θηρες το ρουτερ σου) , το τηλέφωνο ειναι αλλο , απλως συνέδεσε ενα ταϋ και ενωσε ολες τις γραμμές εκει απο ολα τα δωμάτια ( δες μήπως χρειαστεί να βαλεις φιλτρακια πριν απο τις συσκευές αφου ειναι ADSL.
Αν θες να συνδέσεις και τηλέφωνο και δίκτυο ομως απο το ιδιο καλωδιο , αυτο ειναι αλλο πραγμα , Θα μας παρει πολύ χρόνο και χωρο να το αναπτύξουμε εδω, ψαξτο ομως στο Goggle υπάρχουν λύσεις.Οσο για το αν μπορεις να εχεις μονο Internet απο μια εταιρεία , θα πρέπει να ρωτήσεις την ίδια την εταιρεία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.