PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλι μπλεξαμε με το 121... :(



skywalk
30-08-06, 23:03
Καλησπέρα σας,


Απο χτες αντιμετωπιζω προβλημα με την dsl μου. Καταρχην να αναφερω οτι χρησιμοποιω OTE γραμμη με προσβαση Otenet αοριστου (connx) εδω και περιπου εναμιση χρονο και ο ρουτερ ειναι alc. speedtouch 530 pstn (Περιοχη Φρεαττυδα/Πειραιας)

Ας ξεκινησω... συνηθως οταν δεν χρησιμοποιω την γραμμη κλεινω τον ρουτερ , αλλα απο χτες κανει το εξης κουφο... παταω το κουμπι του power αναβουν μετα απο λιγα δευτερολεπτα οι ενδειξεις των eth/power αλλα το παπακι τιποτα :mad: :mad: Εντελως νεκρο δεν μπαινει καν στη διαδικασια του sync με το dslam... :sorry:

Εκανα reset του ρουτερ , αλλα μετα το reset παλι τα ιδια... Μπηκα στο web configuration και αριστερα κατω μου γραφει WARNING : Modemline is down. Επισης στα διαγνωστικα που εχει ο ρουτερ , στο WAN η DSL δεν εχει το γνωστο πρασινο tick οτι λειτουργει αλλα ενα κοκκινο Χ εκανα expand για να δω περισοτερες πληροφοριες και μου γραφει : Linestate: Initializing...

Αλλαξα τηλεφωνικο καλωδιο , τιποτα :(

Καλεσα σημερα το 121 στις 9 το πρωϊ και καταχωρησαν στη γραμμη μου βλαβη. Ο κυριος με τον οποιο μιλησα με ενημερωσε οτι πρωτα θα κανουν εναν ελεγχο για το οποιο χρειαζονται 3 ωρες. Μετα απο 6 ωρες ξανακαλω στο 121 και μιλαω αυτη τη φορα με μια κυρια , της δινω το τηλ. νουμερο και βλεπει τη φορμα βλαβης , την ρωταω αν εχουμε καμια εξελιξη και μου αναφερει οτι η φορμα ειναι προς ελεγχο στους τεχνικους των dslam. Μου εξηγει επισης οτι αν δεν βρουν οι τεχνικοι dslam προβλημα τοτε θα ερθει επισκεψη τεχνικος σπιτι μου τις επομενες 48 ωρες.


Να ξεκαθαρισω οτι θεμα οφειλης προς ΟΤΕ δεν υπαρχει , και σημερα που περασα απο το κεντρικο στο Πειραια με ενημερωσε οτι η τηλ. γραμμη και η DSL ειναι ενεργες.

Υπαρχει κατι που μπορω να δοκιμασω; Μπορω με καποιο τροπο να επισπευσω τα πραγματα; Εχει ηδη συμπληρωθει το πρωτο 24ωρο και ειμαι σιγουρος οτι με εχουν γραψει εκει που δεν πιανει μελανι οι κυριοι τεχνικοι...

:(

Να συμπληρωσω οτι το Σαββατο ενω δουλευαν ολα κανονικα , καποια στιγμη εκλεισα τον ρουτερ και μετα απο λιγο οταν το επανεφερα σε λειτουργια η ενδειξη του power/self test αναβοσβηνε συνεχεια πορτοκαλι. Το εκλεισα για μιση ωρα και μετα δουλευε κανονικα.

Υπαρχει πιθανοτητα να εχει παθει ζημια ο ρουτερ και να μη μπορει να "αναγνωρισει" την dsl;

nnn
30-08-06, 23:39
Ψάξε λίγο στο Alcatel section του Forum αν υπάρχει θέμα βλάβης του router.

Αν και το γενικό troubleshooting είναι δοκιμή άλλου modem ή δοκιμή του δικού σου σε άλλη γραμμή.

ghostnik
30-08-06, 23:56
Απο όσο ξέρω είναι default συμπεριφορά το πορτοκαλί φωτάκι να αναβοσβήνει και είναι ο Boot loader. Δεν νομίζω οτι αυτό δείχνει κάποια βλάβη υλικού.
Δυστυχώς ο μόνος σίγουρος τρόπος για να δείς εάν φταίει το modem όπως είπε και ο nnn είναι να δοκιμάσεις ένα άλλο.

skywalk
31-08-06, 00:24
Θα δοκιμασω με αλλο ρουτερ και βλεπουμε , σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας

skywalk
31-08-06, 19:31
Σημερα αγορασα ενα ρουτερ της NetGear DG834 annex A , δεν το εχω δοκιμασει ακομη. Πανω το κουτι αναφερει οτι ειναι adsl2+ modem router , δηλαδη δεν θα κανει στην απλη dsl μου;

ghostnik
31-08-06, 19:42
Όχι δεν έχεις πρόβλημα κάνει για την γραμμή σου μήν ανησυχείς. Καταλαβαίνει μόνο του την γραμμή σου και προσαρμόζει τη διαμόρφωση που χρησιμοποιεί.

ArChEaN
31-08-06, 23:04
Πιθανόν να μπήκες σε τσάμπα έξοδα. Σε αρκετές περιπτώσεις η γραμμή DSL μπλοκάρει και απλά χρειάζεται ένα reset από το κέντρο για να επανέλθει.

skywalk
31-08-06, 23:48
Καμια βελτιωση της καταστασης ακομη και μετα την αντικατασταση του ρουτερ. Ο netgear περναει το self test και μετα το λαμπακι της DSL (internet) αναβοσβηνει αρκετες φορες πορτοκαλι , παραμενει σβηστο για 20-25 δευτερολεπτα και μετα παλι αναβοσβηνει πορτοκαλι. Η διαδικασια αυτη γινεται loop.

@ArChEaN: Οντως φιλε , τσαμπα εξοδα... :sorry:


Να αναφερω οτι το πρωϊ καλεσα στο 121 και η υπαλληλος μου ειπε τα γνωστα , οτι δηλαδη η φορμα βλαβης βρισκεται στους τεχνικους των dslam αλλα ειναι προς ελεγχο... Καποια στιγμη δεν αντεξα και ζητησα τον προϊσταμενο της προκειμενου να μου δωσει το τηλεφωνο (το οποιο μου ειχαν δωσει και στο παρελθον - απλα το ειχα χασει) των τεχνικων. Φυσικα δεν απανταει πλεον κανεις σε αυτο το τηλεφωνο... :down: :down:

Ειναι δυνατον να καθομαι να περιμενω τον τενχικο ποτε θα κανει ρεσετ στη γραμμη για να ερθει στα ισα της; Μια υποθεση 10-20 λεπτων να γινεται ολοκληρη υποθεση.

ArChEaN
01-09-06, 00:00
Πραγματικά λυπάμαι, αλλά μην απελπίζεσαι.

Κάντο επιστροφή και πάρε κάτι άλλο.

Όσο αφορά τη γραμμή τώρα, οι τεχνικοί κάνουν συνήθως 2-3 μέρες (αν είσαι τυχερός). Αν δεις οτι δεν έχει διορθωθεί το πρόβλημα πάρε το 134 και πες τους κατηγορηματικά (να το σημειώσουν κιόλας) ότι έχεις πρόβλημα με την ADSL και ότι θες να γίνει RESET στη γραμμή, λόγω κολλήματος.

Το έχω πάθει πάνω από 10 φορές το συγκεκριμένο πράγμα μέσα στα 2 χρόνια που έχω τη γραμμή. Πολύ σπάνια να το έφτιαχναν μέσα σε 2 μέρες. Από 3 και πάνω.

Υπομονή :)

skywalk
01-09-06, 00:21
Να εισαι καλα φιλε ArChEaN , πηρα κουραγιο τωρα :D

Υπομονη λοιπον :D

skywalk
02-09-06, 11:34
Χτες 01/09 ξανακαλεσα στο 121 , μιλησα με τον προϊσταμενο της πρωϊνης βαρδιας και με ενημερωσε οτι θα φροντιζε ο ιδιος να ενημερωσει τους τεχνικους ωστε να κανουν εναν ελεγχο στη γραμμη μου. Απο χτες στις 11 το πρωϊ μεχρι τωρα περιμενω. Θα μου πει κανεις Σαββατο και περιμενεις να σου φτιαξουν η βλαβη;;; :whistle: Τρελος εισαι;; :rofl: Και ομως στο παρελθον μου ειχαν κανει ελεγχο και ειχαν αποκαταστησει το προβλημα της γραμμης Κυριακη κιολας. :hmm:

Η αληθεια ειναι οτι εχω χασει καθε ελπιδα πλεον , ειμαι σιγουρος οτι η βλαβη θα αποκατασταθει ως δια μαγειας μετα το περας των εργασιων της αναβαθμισης των γραμμων.

Ωραια πολιτικη παντως... να την χαιρονται! Ξεκινουν τις αναβαθμισεις χωρις να αφηνουν πισω ενα επαρκη αριθμο υπαλληλων (τεχνικων) ωστε οι τυχον βλαβες που παρουσιαζονται να αντιμετωπιζονται μεσα σε 48 , το πολυ 72 ωρες.

platonas
02-09-06, 20:43
Και εμενα μου το εκανε στο usr ....σαν να μην εβρισκε γραμμη dsl το μοντεμ.

Και τις 3 φορες που εχει γινει ειχε κολησει το μοντεμ απο οτε μερια και ηθελε ρεσετ η γραμμη!
την 1 φορα κανανε 2 μερες και τις αλλες 2 την επομενη το πρωι δουλευε κανονικα!

Καλο κουραγιο!Το χειροτερο ειναι 2 μερες γιατι μετα σου κανουν επιστροφη παγιου!

skywalk
02-09-06, 22:01
Μετα απο αρκετες συζητησεις με το 121 καλεσε τεχνικος σημερα το μεσημερι περιπου. Το αποτελεσμα : Tο speedtouch συνχρονιζει μια στις 20 αφου φαει 10 ρεσετ και βγαλω/βαλω αλλες τοσες το τηλεφωνικο καλωδιο απο τον ρουτερ. Ο netgear συνχρονιζει ποιο ευκολα απο το speedtouch αλλα θελει και αυτο την ωρα του.

Ο ευγενεστατος τεχνικος με ενημερωσε οτι το προβλημα οφειλεται σε καποιο βραχυκυκλωμα καθως ειδε οτι και οι δυο ρουτερ συνχρονιζαν με δυσκολια και σε ταχυτητα κατα πολυ κατωτερη απο αυτο που εχω πληρωσει. Με ενημερωσε οτι θα προωθησει τη βλαβη στο αμεσως επομενο τμημα και θα με επισκεφθει συνεργειο του οτε απο Δευτερα για να δει τι ακριβως φταιει.

Εγω την τελευταια φορα παντως που συνχρονισε το speedtouch το αφησα σε μια γωνια , μπαινω στο ιντερνετ με κουτσουρεμενη ταχυτητα και περιμενω το συνεργειο του ΟΤΕ.

No-Name
02-09-06, 22:05
Εξήγησε ακριβώς στη "βαρβατίλα" που θα σε επισκευτεί την Δευτέρα ποιο είναι το πρόβλημα μην γίνει καμιά στραβή.Καλά αποτελέσματα φίλε μου

skywalk
02-09-06, 22:56
Ρε παιδια επειδη εχω σκασει και εχω διαβασει αρκετες σελιδες απο αλλα post , θα την πω τη βλακεια μου επειδη δε γνωριζω... Υπαρχει πιθανοτητα να ηρθαν οι τεχνικοι (πριν την εμφανιση της βλαβης στη γραμμη μου - η οποια λειτουργουσε τελεια) και να "πηραν" την καθαρη γραμμη μου και να παιζω τωρα με PCM;

nnn
02-09-06, 23:00
Ρε παιδια επειδη εχω σκασει και εχω διαβασει αρκετες σελιδες απο αλλα post , θα την πω τη βλακεια μου επειδη δε γνωριζω... Υπαρχει πιθανοτητα να ηρθαν οι τεχνικοι (πριν την εμφανιση της βλαβης στη γραμμη μου - η οποια λειτουργουσε τελεια) και να "πηραν" την καθαρη γραμμη μου και να παιζω τωρα με PCM;
Αν στην έκαναν Pcm δεν θα είχες Adsl.

skywalk
03-09-06, 19:57
Ο τεχνικος χτες μου ειπε οτι η γραμμη μου ειναι χαλια. Να αναφερω απλα οτι τα τελευταια 2 χρονια δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα στην ταχυτητα , ηταν σφαιρα. Μπηκα στο web int. του speedtouch μπορει καποιος να μου πει τι σημαινει το καθε ενα η τελος παντων ποιο απο ολα ειναι το προβλημα;

Output Power (dBm) up/down = 12.0 / 10.0
Attenuation (dB) up/down = 11.0 / 13.0
Noise Margin (dB) up/down = 11.0 / 6.5
Vendor Id (local/remote) = ALCB / ALCB
Statistics
Loss of signal (local/remote) = 0 / 0
Loss of power (local/remote) = 0 / 0
Loss of framing (local/remote) = 0 / 0
Errored Seconds (local/remote) = 0 / 0
Loss of link (remote) = 0

Τις τιμες της πηρα απο το WAN>DSL

Eυχαριστω!!

nnn
04-09-06, 01:48
Αν μπορείς έλεγξε την δική σου καλωδίωση μήπως έχει κοπεί κάποιο καλώδιο.

chameleon
06-09-06, 10:52
ρε παιδια...ποσος ειναι ο μεσος χρονος αναμονης για να αποκατασταθει μια βλαβη στη γραμμη;;;;
απο την πεμπτη εχω δηλωσει προβλημα συγχρονισμου στη γραμμη μου (δεν συγχρονιζει καθολου για να ειμαι ακριβης....) και ακομα δε με εχουν παρει ΚΑΝ απο τον ΟΤΕ.....
απο την ΟΤΕΝΕΤ καμια απαντηση....με πηρε ενας τεχνικος αλλα δεν καταφερε κατι...
απο τον ΟΤΕ ουτε φωνη ουτε η ακροαση....:evil:
παιρνω καααααααααααθε μερα στο 121 και κανω ψιλοφασαρια αλλα δεν οδηγει καπου...
να παω στο πλησιεστερο καταστημα του ΟΤΕ;;;(Κεντρο Θεσσαλονικης)
τι αλλο να κανω;;;;

nnn
06-09-06, 10:58
Συνήθως είναι 48 ώρες.
Έχεις πακέτο από την Otenet ?

chameleon
06-09-06, 11:08
ναι....εκανα αιτηση στις 18/8 για 1024 και την Πεμπτη πηρα γραμμη απο τον ΟΤΕ..
ενεργοποιηθηκε η γραμμη απο τον ΟΤΕ,δουλεψε η γραμμη για 2 ωρες (χωρις να εχω κωδικους απο την ΟΤΕΝΕΤ) και απο εκεινη τη στιγμη και μετα δε μπορει να συγχρονισει με τιποτα...Παρασκευη μου εδωσαν τους username και password....
δηλωσα τη βλαβη και στην ΟΤΕΝΕΤ και στον ΟΤΕ.....:mad:



ξαναματαπηρα τηλ στο 121 και μου ειπαν οτι ΣΗΜΕΡΑ προωθηθηκε το αιτημα μου στους τεχνικους του ΟΤΕ...ΣΗΜΕΡΑ..........ΣΗΜΕΡΑ......
απο 1/9 και προωθηθηκε σημερα 6/9..........
:evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.