PDA

Επιστροφή στο Forum : Αdsl in a box ή ondsl κιτ? [selected]



nickolas2005
30-08-06, 23:27
Τελικά ποιο αξίζει στα 2048? Δεν αναφέρομαι στην τιμή γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχει διαφορά. Και τα 2 έχουν 12αμηνη δεσμευση. Αναφέρομαι στις ταχύτητες που θα πιανω με τον καθε isp στην περίπτωση που δεν υπαρχει πρόβλημα απο μεριάς ΟΤΕ. Πιστεύετε ότι με forthnet θα πιάνω μεγαλύτερες ταχύτητες?

(Η ερώτηση προέρχεται απο έναν φιλο που θέλει να γνωρίσει την τεχνολογία adsl;))

sdikr
30-08-06, 23:36
Τα πάντα είναι σχετικά, και οι δυο έχουν διξεί οτι μπορεί να έχουν προβλήματα (αυτό εφόσον βγάζεις τον 3ο *οτε* απ έξω)

οπότε στην τελική ας διαλέξει ότι του αρέσει......

εγώ δεν λέω τι θα διάλεγα :p

nickolas2005
30-08-06, 23:37
Λες να του πω να διαλέξει το πιο όμορφο σε σχεδίαση κουτί?:p

Καμία άλλη άποψη:)?

chrisyah
31-08-06, 09:18
Η ταχύτητα εξαρτάται από πολλά πράγματα. Είσαι παλιός και θα τα έχεις διαβάσει σίγουρα. Προσωπική μου άποψη είναι έχοντας δοκιμάσει και τα δύο πως πρόκειται για όμοια προιόντα...

teo_L20
31-08-06, 10:05
Aς παρει απο ένα demo και θα δει τις ταχύτητες και ας διαλέξει!

chrisyah
31-08-06, 10:07
Aς παρει απο ένα demo και θα δει τις ταχύτητες και ας διαλέξει!

Αφού θέλει να πάρει πακέτο, άρα δεν έχει γραμμή ;)

stri250
31-08-06, 10:30
Καμία άλλη άποψη:)?

Καλό θα ήταν κάποιος να κοιτάξει πέρα απο την τιμή και την ταχύτητα.......

1. τον εξοπλισμό

2. το αν δουλεύουν τα proxy τους απρόσκοπτα (Forthnet: έχει proxy τον proxy.forthnet.gr στη θύρα 8080, εξαιρετικά αξιόπιστο. Συνίσταται ανεπιφύλακτα.
Otenet: έχει τον proxy.otenet.gr στη θύρα 8080, αλλά (παλιότερα) προβληματικό. Δοκιμάστε τον και άμα δείτε προβλήματα, ξηλώστε τον μια και καλή)=> ΠΑΡΑΘΕΣΗ απο thread:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3804

3. τυχόν τεχνική υποστήριξη απο την σελίδα τους (πριν τους πάρεις τηλέφωνο)
σαφώς ανώτερη η της Φόρθνετ

4. Τηλεφωνική τεχνική εξυπηρέτηση. (μπορεί να αργεί "λίγο" της Φόρθνετ αλλά λανθασμένη πληροφορία να πάρεις "κομμάτι" δύσκολο)

ο καθένας ας βάλει τα δικά του.............κράξτε (με) ελεύθερα :sneer:

WARNING: The author (me) of the above post is utterly and 100% BIASED.

eki
31-08-06, 11:53
γνώμη μου είναι ότι και τα 2 πακέτα είναι ίδια αλλά πιστεύω οτι η forthnet έχει μακράν καλύτερη τηλεφωνική εξυπηρέτηση,

πήρε ένας φίλος το on dsl kit στα 512 και στέλνουμε με φαξ την αίτηση, μετά απο 10 λεπτά παίρνουμε τηλέφωνο για να επιβεβαιώσουμε την παραλαβή και τι μας απαντάει το παλικάρι στο τηλέφωνο? πάρτε μας σε μερικές ημέρες για να σας επιβεβαιώσουμε την παραλαβή, τρελλάθηκε το μυαλό μου

nickolas2005
31-08-06, 18:32
Tελικα διαλεξε της forthnet παιδιά. Ευχαριστώ σε όλους.:)

chatasos
31-08-06, 19:18
Αν το είχες ανοίξει στο forum της otenet θα είχε διαλέξει το δικό της;)

kostas_1966
31-08-06, 22:56
Την περασμενη Δευτερα πηγα κι εγω σε ενα καταστημα οτε για ondsl1024.(Thanks to adsl.gr απεφυγα το σκοπελο τριτων οπως multirama,πλαισιο,Γερμανος κλπ).Αν και περιμενα καμποσο τον υπαλληλο να με εξυπηρετησει η "δουλεια" εγινε με "πανηγυρικο" τροπο.Εννοω οτι με αφησε και εκανα εκει την αιτηση,την εστειλε αμεσως αχρεωστητως απο το fax της υπηρεσιας και μου εδωσε ενα παλιοτερο πακετο με δωρο ενα sony mp3 player(εννοειται οτι το παραστατικο ειχε τον κωδικο ondsl kit 2048).Η καταχωριση μου εγινε την επομενη μερα αφου χρειαστηκε να ξαναστειλω το αντιγραφο του λογαριασμου μου γιατι δεν ειχε βγει καλα.Τωρα η οτενετ εχει στειλει τα δικαιολογητικα στον οτε για ενεργοποιηση γραμμης.Στο μεσοδιαστημα να σημειωθει επισης και ενα αλλο περιστατικο.Γυριζοντας περιχαρης την Δευτερα με το ondsl στα χερια εγκατεστησα spliter και sagem συμφωνα με τις οδηγιες αμεσως.Αμεσως ομως καηκε (η βραχυκυκλωσε) αυτο το σκουπιδι του Θειου Σωκρατη με το ονομα netmod.Σαν να "θυμωσε" αυτο το ρημαδι και του αναψανε τα λαμπακια.Ολα τα λαμπακια (4).Δεν εσβηνε ουτε με reset, ουτε με αποσυνδεση και επανασυνδεση,ουτε με κοψιμο της τροφοδοσιας,ουτε με σφαλιαρες!
Φυσικα δεν ειχα ουτε τηλεφωνο αφου περναει απο την εξοδο του.Μονη λυση το 121.Ηταν πια απογευμα Δευτερας.Τριτη πρωι με πηραν αυτοι,με ρωτησαν τι συμβαινει...2 ωρες μετα ειχαν αλλαξει το καταραμενο κουτι με ενα αλλο καταραμενο μεν νεωτερο δε.Αφησαν και το cd εγκαταστασης (παλιοτερης version ομως!!!)και ολα βαινουν καλως.Κανει τα τσαλιμακια του (found new hardware) καθε τρεις και λιγο,αλλα ειμαι εδω και σας γραφω το παρον κειμενο οπως βλεπετε.
Το δια ταυτα.
Οχι μονο γκρινιες αλλα και συγχαρητηρια στον Οτε οταν το αξιζει.Και στην περιπτωση μου εκανε καλη δουλεια.
:oneup:

ΥΓ. Επισης να σημειωσω πως τηλεφωνησα πρωτα στην intracom αμεσως μολις τα "πηρε στο κρανιο" το αναπηρο παιδι τους.Και η απαντηση τους "...θα θελησατε να κανετε αναβαθμιση ε?Σε dsl?χαχαχα ναι,ναι,ετσι εξηγειται.Παρτε τον οτε να σας το αλλαξουν γιατι,ναι,εχει παθει βλαβη"(Γκλουπ)!
ΥΓ2.Τωρα ερευνω στο site εδω για αγορα ενος modem/router (εν' αναγκη να τα κανει ολα,μια συσκευη να μπαινει στην πριζα του οτε και ναναι spliter-modem-router-τερματικο γραμμης και ο,τι αλλους παπαδες πρεπει ναχει να ξεμπερδεψω με δαυτο μια και καλη).Ακομα δεν εχω βρει κατι αψογο,ανεξαρτητως τιμης.Συνεχιζω να διαβαζω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.