PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz Box Fon WLAN και Netmod



Tem
31-08-06, 01:25
γνωρίζει ενδεχομένως κάποιος αν το Fritz Box Fon WLAN μπορεί να υποκαταστήσει το Netmod ? Eαν ναι , πώς ?
Ευχαριστώ

ghostnik
31-08-06, 01:50
Απ'οτι ξέρω και διαβάζω στο manual του δεν είναι δυνατόν να αντικαταστήσει το Netmod.
Μπορεί όμως να λειτουργήσει ώς hub άλλων ISDN συσκευών όπως ΙSDN phone,fax κ.ο.κ
Απο το manual του οι παρακάτω εικόνες

JAs0nX
31-08-06, 13:08
Αν εχεις μονο δυο συσκευες στο netmod μπορεις να τις συνδεσεις στο Fritz και να βγαλεις το netmod απο την πριζα.
Αρκει βεβαια να περνει την γραμμη του ΟΤΕ και να ειναι συνδεδεμενο με το RJ45 με το Fritz.

Αν εννοεις κατι τετοιο ναι μπορεις να το αντικαταστησεις (ή τουλαχιστον να γλιτωσεις μαι πριζα απ το πολυπριζο!! :p )

Tem
03-09-06, 01:38
Αν εχεις μονο δυο συσκευες στο netmod μπορεις να τις συνδεσεις στο Fritz και να βγαλεις το netmod απο την πριζα.
Αρκει βεβαια να περνει την γραμμη του ΟΤΕ και να ειναι συνδεδεμενο με το RJ45 με το Fritz.

Αν εννοεις κατι τετοιο ναι μπορεις να το αντικαταστησεις (ή τουλαχιστον να γλιτωσεις μαι πριζα απ το πολυπριζο!! :p )
αυτό ακριβώς εννοούσα, δώσε μου αν σου είναι εύκολο περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την συνδεσμολογία.
Λογικά η γραμμή του ΟΤΕ που βγαίνει από τον splitter θα πρέπει να συνδεθεί στην είσοδο ISDN του FRITZ ?

JAs0nX
03-09-06, 02:32
OXI! Αυτο σου λεω.

Η γραμμη του τηλεφωνου που θα βγαινει απ το σπλιτερ θα πηγαινει στο NETMOD!
Αυτο δεν το γλιτωνεις!
Αν εχεις προσεξει ομως το νετμοντ εχει και 2 θυρες πιο μεγαλες απο τις κλασσικες της τηλεφωνιας (RJ45). Απο εκει θα τραβηξεις ενα καλωδιο (υπαρχει στο fritz - ειναι το μπλε) και θα το συνδεσεις στο ρουτερ.
Ετσι θα μπορεις να συνδεεις τις τηλεφωνικες συσκευες στο ρουτερ και να καταστησεις το νετμοντ αχρηστο (αλλα την γραμμη του ΟΤΕ αυτο την διαχειριζεται)!

Απλα το Netmod για τηλεφωνια και μονο δουλευει και χωρις ρευμα (με την ταση που δινει το καλωδιο του ΟΤΕ).

Τωρα θα μου πεις τι κερδιζω συνδεοντας τα τηλεφωνα στο ρουτερ?

Εκτος απο την πριζα στο πολυπριζο ( :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ) συνδεοντας τις συσκευες σου στο φριτζ μπορεις να καλεις και με κλειστο το PC απο κανονικη τηλεφωνικη συσκευη μεσω VoIP !!
Αυτο ειναι πολυ χρησιμο!

Επισης μπορεις να ορισεις dialing rules!
πχ εγω εχω προεπιλογη της HOL easyVoice!
Επειδη στα κινητα ειναι ακριβοτερη θελω να εχω το προθεμα 1777 μπροστα ωστε να πηγαινει μεσω ΟΤΕ!
Ε αυτο το ρυθμισεις απο το fritz! Του λες οτι οταν το τηλεφωνημα μου ξεκιναει απο 69 εσυ θα προσθετεις το 1777!

Επισης θελω οι διεθνεις μου κλησεις προς Γερμανια (αδερφος) να πηγαινουν μεσω VoIP!
Του λες στις κλησεις που ξεκινανε με 0049 να προσθετει μπροστα το *12# ωστε να πηγαινει μεσω VoIP.

κ.ο.κ

Ελπιζω να βοηθησα. Αν ναι πατα το ευχαριστω!! :rofl:

Tem
03-09-06, 11:02
Φίλε JAs0nX σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Περίπου δέκα λεπτά πριν διαβάσω το post σου είχα δοκιμάσει την συνδεσμολογία που αναφέρεις και τελικά δούλεψαν όλα. Διαβάζοντας και την απάντησή σου βλέπω ότι επιβεβαιώνεται η σωστή σύνδεση. Γλύτωσα και την πρίζα :) . Το καλύτερο πάντως είναι ότι συνδέοντας την τηλεφωνική συσκευή στο FRITZ διαπίστωσα ότι η ποιότητα σήματος και ήχου είναι πολύ πολύ καλύτερη απο πρίν. Ισως ήταν και λάθος μου το γεγονός ότι μέχρι τώρα είχα συνδεδεμένο το τηλέφωνο στην αναλογική θύρα RJ 11 του NETMOD.

papajohn
03-09-06, 21:15
Και δε μου λέτε, αν συνδέσω τις δύο τηλεφωνικές μου συσκυές στο fritz στα δύο ab ports θα μπορώ να διατηρήσω τις δυνατότητες:
-Και οι δυο συσκευές να παίρνουν μαζί τηλέφωνο
-Οι δύο συσκευές να συνεχίζουν αν απαντούν στα MSN που τους έχω ορίσει;
-Να περνάω μια κλήση απο την μια συσκευή στην άλλη; (terminal portability)
Οι συσκευές είναι πάντα αναλογικές.

Αυτή η δυνατότητα με τα prefixes ανα καλούμενο αριθμό/range είναι πολύ θεϊκή!

ΥΓ. Προσπαθώ να βάλω στο fritz μου τα στοιχεία του voipbuster λογαριασμού μου αλλά κάτι κάνω λάθος. Ζητά υποχρεωτικά Internet number. Δίνει το voipbuster call-in αριθμούς και δε το ξέρω;

EDIT: Respect! FritzBox Fon RULEZ THEM ALL!!!! Το σύνδεσα και παίζουν τα πάντα! Αυτόματα προθέματα σε κάθε τύπο κλήσεις (προς κινητα, σταθερά κτλ), σωστα MSN, αναλυτικό log κλήσεων στο web interface, αψογη ενδοεπικοινωνία μεταξύ των δύο αναλογικών θυρών, terminal portability χωρις ηλίθιους συνδιασμούς και με δυνατότητα να μιλήσεις πρώτα με το άλλη θύρα! Δε ξέρω που να σταματήσω! Και ακόμα δεν έχω VoIP! :respekt:
Αν μπορεί κανεις να βοηθήσει να το σετάρω με το voipbuster θαη ήμουν υπόχρεος..! Και μια τελευταία απορία, γιατι στο manual αναφέρει περι πολλαπλών "extensions"; Αφου μόνο 2 αναλογικές συσκευές μπορείς να συνδέσεις. Υπάρχει δυνατότητα για περισσότερες;

sdikr
03-09-06, 22:35
Και δε μου λέτε, αν συνδέσω τις δύο τηλεφωνικές μου συσκυές στο fritz στα δύο ab ports θα μπορώ να διατηρήσω τις δυνατότητες:
-Και οι δυο συσκευές να παίρνουν μαζί τηλέφωνο
-Οι δύο συσκευές να συνεχίζουν αν απαντούν στα MSN που τους έχω ορίσει;
-Να περνάω μια κλήση απο την μια συσκευή στην άλλη; (terminal portability)
Οι συσκευές είναι πάντα αναλογικές.

Αυτή η δυνατότητα με τα prefixes ανα καλούμενο αριθμό/range είναι πολύ θεϊκή!

ΥΓ. Προσπαθώ να βάλω στο fritz μου τα στοιχεία του voipbuster λογαριασμού μου αλλά κάτι κάνω λάθος. Ζητά υποχρεωτικά Internet number. Δίνει το voipbuster call-in αριθμούς και δε το ξέρω;

Ναι γινεταί,
Και οι δυο ταυτοχρονά,
αν θέλεις να ορίσεις msn μάλλον θα πρέπει να πάς με συνδεσή του s0 στο fritz και μετά όριζεις τα msn στο Isdn numbers
Ναι δουλέυει σαν τηλεφωνικό κέντρο, αν δεν κάνω λάθος είναι με **και το εσωτερικό
Στο Internet number βάλε κάτι άσχετο πχ 0000

papajohn
04-09-06, 00:50
Ακριβώς, είναι σαν τηλεφωνικό κέντρο αλλα με 2 μόνο θύρες. Δε πιστέυω να μπορώ να βάλω κι άλλες ε; Τι λέω, τώρα έχω και 2 POTS στο netmod ελεύθερα! :worthy: Ώρα να ξεχωρήσω και την γραμμή του τηλεφώνου της αδερφής μου γιατί αυτό το ring ring όλη μέρα μου χει πάρει τ' αυτιά! :p Καλα, και να φύγω απο τη HOL αυτό το router θα το αγοράσω σίγουρα! :oneup:

Xμμμ, έβαλα τα στοιχεία μου του voipbuster αλλα δε μπορώ να πάρω. Το Fritz μου λέει "registered" τον λογαριασμό μου αλλα δοκιμάζω με *121#0030210... και δεν πετυχαίνει....

JAs0nX
04-09-06, 01:15
*12#

Οσο για το VoIp buster δεν το χρησιμοποιω αλλα στο Fritz εκει που δινεις registrat κλπ εχει μια επιλογη use internet number for registration!
Να την εχεις ΑΠΕνεργοποιημενη!

papajohn
04-09-06, 01:53
Off είναι, no effect. Και με *12 δοκίμασα, το 121 απλά λέει να επιλέξεις τον πρώτο net provider...

@ ADSLgr.com All rights reserved.