PDA

Επιστροφή στο Forum : οι δύο γραμμές να γίνουν μία...



gavrinos
20-12-10, 22:46
έχω στο σπίτι των γονιών μου 2 γραμμές στον ΟΤΕ:

η μία (γραμμή Α) έχει μόνο τηλέφωνο, στο σαλόνι και το δωμάτιο 1
η άλλη (γραμμή Β) έχει τηλέφωνο και ιντερνετ, στην κουζίνα και το δωμάτιο 2.

στο δωμάτιο 2 ειναι και ο υπολογιστής από όπου μπαίνω και στο ιντερνετ με ενσύρματη συνδεσμολογία.

θέλω να κρατήσω μονο τη γραμμή Α αλλά να συνεχίσω να μπαίνω στο ιντερνετ από το δωμάτιο 2, επίσης με ενσύρματη συνδεσμολογία.

το ερώτημα είναι: τι πρέπει να κάνω για να μεταφερθεί η πρόσβαση στη γραμμή 1 από το δωμάτιο 2, να αλλάξει δηλαδή ο αριθμός της γραμμής Β σε αυτόν της γραμμής Α; ειναι απλώς θέμα οτε; πρέπει να έρθει τεχνικός στο σπίτι; μπορει να την κάνει την αλλαγή και κάποιος ηλεκτρολόγος; μπορώ να χρησιμοποιώ και τα 4 σημεία για να έχω τηλέφωνο;

επίσης, στο σπίτι υπάρχει nova. αν βάλω conn-x tv, μπορώ να το βλέπω στην τηλεόραση όπου είναι τώρα το nova;

DSLaManiaC
21-12-10, 13:52
Δε ξέρω αν θες κι αν γίνεται (μάλλον γίνεται αν το ζητήσεις) αλλά μπορείς να κάνεις τη μία γραμμή ISDN και να πετάξεις το 2ο νούμερο πάνω στην 2η γραμμή της ISDN.

gavrinos
21-12-10, 13:54
γιατι να την κάνω isdn; δεν μου χρησιμευει σε κατι. αν δεν το κάνω και την αφήσω ως pstn, μπορει να γινει; σε άλλο σπίτι, υπάρχει έξοδος για την ίδια τηλεφωνική γραμμή σε 4 δωμάτια. για τη μεταφορά αυτή, εμπλέκεται ο οτε ή μπορει να το κάνει και καποιος ηλεκτρολογος;

prodromosfan
21-12-10, 14:04
έχω στο σπίτι των γονιών μου 2 γραμμές στον ΟΤΕ:

η μία (γραμμή Α) έχει μόνο τηλέφωνο, στο σαλόνι και το δωμάτιο 1
η άλλη (γραμμή Β) έχει τηλέφωνο και ιντερνετ, στην κουζίνα και το δωμάτιο 2.

στο δωμάτιο 2 ειναι και ο υπολογιστής από όπου μπαίνω και στο ιντερνετ με ενσύρματη συνδεσμολογία.

θέλω να κρατήσω μονο τη γραμμή Α αλλά να συνεχίσω να μπαίνω στο ιντερνετ από το δωμάτιο 2, επίσης με ενσύρματη συνδεσμολογία.

το ερώτημα είναι: τι πρέπει να κάνω για να μεταφερθεί η πρόσβαση στη γραμμή 1 από το δωμάτιο 2, να αλλάξει δηλαδή ο αριθμός της γραμμής Β σε αυτόν της γραμμής Α; ειναι απλώς θέμα οτε; πρέπει να έρθει τεχνικός στο σπίτι; μπορει να την κάνει την αλλαγή και κάποιος ηλεκτρολόγος; μπορώ να χρησιμοποιώ και τα 4 σημεία για να έχω τηλέφωνο;

επίσης, στο σπίτι υπάρχει nova. αν βάλω conn-x tv, μπορώ να το βλέπω στην τηλεόραση όπου είναι τώρα το nova;

Ταχεις μπλέξει.

Παμε ξανα, ναι γινεται να σου συνδεσει ηλεκτρολογος (η και μονος σου αναλογα με τη γνωση που εχεις) τη γραμμη Α στα καλωδια της Β, εφόσον ξεκινανε και οι δυο γραμμες απο μια ροζετα (κεντρικη πριζα τηλεφωνου του σπιτιου)

καταργεις τη Β γραμμη και πρεπει να βαλεις ιντερνετ στην Α γραμμη.

Νοβα να φανταστω παιζει σε μια τηλεοραση;
Αν βαλεις connx tv τότε το setbox (σαν αποκωδικοποιητης) το βαζεις κατω απο την τηλεοραση που υπαρχει και η νοβα και τον συνδεεις με την ΤΒ
Θα πρεπει να εχει ελευθερη θυρα γαι να τη συνδεσεις η tv.

gavrinos
21-12-10, 14:18
αφου καταλαβες ευκολα τι εννοω, μαλλον δεν τα ειχα μπλέξει:)

για το conn-x tv χρειαζεται καλωδιο προς το setbox;

Georgevtr
21-12-10, 14:29
για το conn-x tv χρειαζεται καλωδιο προς το setbox;

Ναι.Ethernet απο την 4 θύρα του ρούτερ στο set box.

prodromosfan
21-12-10, 14:33
αφου καταλαβες ευκολα τι εννοω, μαλλον δεν τα ειχα μπλέξει:)

για το conn-x tv χρειαζεται καλωδιο προς το setbox;

εννοουσα οτι αλλο τηλ αλλο connxtv
και ειναι οτι λεει ο roumanos
απο το ρουτερ που θα σου δωσουνε εκεινοι απο τον ΟΤΕ για το connxtv
αρα δεν χρησιμοποιεις δικο σου, να το ξερεις.

gcf
21-12-10, 14:35
αν δεν το κάνω και την αφήσω ως pstn...
Έτσι που τα έχεις, πληρώνεις διπλάσιο πάγιο άδικα.

gavrinos
21-12-10, 14:40
Έτσι που τα έχεις, πληρώνεις διπλάσιο πάγιο άδικα.

το ξερω, γι'αυτο και θελω να καταργησω τη μια γραμμή. απλά θελω να κρατήσω τον αριθμο της γραμμής Α, να του βάλω και ιντερνετ και να έχω πρόσβαση απο το δωματιο του pc.



εννοουσα οτι αλλο τηλ αλλο connxtv
και ειναι οτι λεει ο roumanos
απο το ρουτερ που θα σου δωσουνε εκεινοι απο τον ΟΤΕ για το connxtv
αρα δεν χρησιμοποιεις δικο σου, να το ξερεις.

σωστά κατάλαβες, η ερώτηση για tv ήταν συμπληρωματική και δεν ειχε να κανει με τη μεταφορά του αριθμού.

prodromosfan
21-12-10, 14:44
δεν θα κανεις μεταφορα αριθμου,
ο αριθμος του Β θα καταργηθει
μονο το τηλ Α θα παραμεινει.

DSLaManiaC
21-12-10, 15:57
Συζήτησε το με το τοπικό κατάστημα αν μπορούν να σου κάνουν αυτό που σου λέω..

Να κάνεις ISDN τη γραμμή που θες internet, να κρατήσεις και τους 2 αριθμούς έναν σε κάθε γραμμή της ISDN, να έχεις εκεί το internet και να ακυρώσεις την άλλη γραμμή.

Και λιγότερα θα πληρώνεις και θα κάνεις τη δουλειά σου...

prodromosfan
21-12-10, 16:41
Συζήτησε το με το τοπικό κατάστημα αν μπορούν να σου κάνουν αυτό που σου λέω..

Να κάνεις ISDN τη γραμμή που θες internet, να κρατήσεις και τους 2 αριθμούς έναν σε κάθε γραμμή της ISDN, να έχεις εκεί το internet και να ακυρώσεις την άλλη γραμμή.

Και λιγότερα θα πληρώνεις και θα κάνεις τη δουλειά σου...

πιο σωστο αυτο που λεει ο Dslamaniac:oneup:
Ιsdn θα ερθει και τεχνικος του οτε να σου κανει τη συνδεση σπιτι μια χαρα.

birbilis
21-12-10, 16:43
Η λύση με το ISDN γίνεται (και ευκολα σε ένα oteshop) αλλα ειναι απαραίτητη στον φίλο μόνο εφόσον θέλει να διατηρήσει κ τους 2 τηλεφωνικούς αριθμούς.
Αν φίλε gavrinos σου φτάνει το ένα νούμερο τοτε διαλέγεις από τα Α- Β ποιο θέλεις να κρατήσεις, καταργείς το άλλο και φωνάζεις ένα ηλεκτρολόγο να σου συνδέσει όλες τις τηλ.πρίζες του σπιτιού στη γραμμή που κράτησες.
Πρότιμότερο είναι να κρατήσεις την σύνδεση που έχει το internet γιατί διαφόρετικά πρέπει να το μεταφέρεις ή ενεργοποιήσεις εκ νέου στην άλλη γραμμή, και αν δεν έχεις conn-x αορίστου τότε ενδέχεται να έχεις χρεώσεις.
Επίσης εάν συνδέσεις τη γραμμή σε όλες τις πρίζες τότε θα πρέπει να βάλεις filter σε κάθε τηλ.συσκευή.

karetsos
21-12-10, 16:53
εχεις δεσμευση στο ιντερνετ στη γραμμη που θελεις να κοψεις;

αν όχι, τότε απλά καταργησε την και βαλε conn-x και conn-x tv στην αλλη γραμμη και φερε εναν ηλεκτρολογο να διορθωσει την εσωτερική καλωδιωση.

gavrinos
22-12-10, 09:23
τελευταία ερώτηση παιδιά: πόσο παραπάνω ειναι το κοστος αν πάω στην isdn σε σχέση με μια pstn γραμμή;

karetsos
22-12-10, 10:12
μηνιαίο πάγιο PSTN: 15.25 €

μηνιαίο πάγιο ISDN: 19.56 € + 0.89 € για το MSN

(τιμές με φπα)

jimpan
22-12-10, 10:15
PSTN: 19,56 με τον ΦΠΑ
ISDN: 15,25 με τον ΦΠΑ

DSLaManiaC
22-12-10, 13:04
Η ISDN έχει δωρεάν αναγνώριση κλήσης και τώρα πληρώνεις 2 PSTN..

karetsos
22-12-10, 13:27
κόστος αναγνώρισης για γραμμή pstn: 1,23 €

johnsruro
22-12-10, 17:38
μηνιαίο πάγιο PSTN: 15.25 €

μηνιαίο πάγιο ISDN: 19.56 € + 0.89 € για το MSN

(τιμές με φπα)


PSTN: 19,56 με τον ΦΠΑ
ISDN: 15,25 με τον ΦΠΑ
Τι από τα 2 τελικά?

karetsos
22-12-10, 17:43
νομίζω ότι είναι προφανές τι από τα δύο ισχύει.... ;)

johnsruro
28-12-10, 17:37
Με τον ΟΤΕ δε βάζω ποτέ το χέρι μου στη φωτία. Πρώτα διπλό-τριπλότσεκάρω και μετά...

kriosgr
29-12-10, 02:39
Ποιος ασχολείται με γραμμές isdn σήμερα;
Εφόσον και οι δύο γραμμές είναι στο ίδιο σπίτι και υπάγονται στο ίδιο κέντρο ΟΤΕ μπορείς να το κάνεις απλούστατα με μια επίσκεψη. Αν είναι δε και στο ίδιο όνομα ακόμα πιο εύκολα. Αν όχι θα πρέπει να πάνε μαζί τα δύο άτομα που είναι στο όνομά τους οι δύο γραμμές. Μην μπλέκεις με ηλεκτρολόγους και isdn χωρίς λόγο.

johnsruro
29-12-10, 16:39
εγώ έχω isdn και είναι ο μόνος λόγος που δεν άλλαζω πάροχο. Αλλιώς με τα όσα μου έχει κάνει ο ΟΤΕ αυτό τον καιρό και όσα του έχω μαζεμένα, θα είχα φύγει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.