PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΛΑ FORTHnet ?



N3ptun3
31-08-06, 14:06
Εχω γραμμη ADSL απο τον ΟΤΕ στα 384, που προσφατα την εκανα 512, και σαν παροχο την FORTHnet, οποτε πληρωνω και τους 2 ...

Μιλωντας σημερα με την FORTHnet μου ειπαν πως εχω την επιλογη να καταργησω τη γραμμη ADSL του ΟΤΕ και και να παρω ADSL κατευθεια απο τη FORTHnet ...

Με αυτο τον τροπο, χωρις να μπαινω σε λεπτομερεις, ως προς το κοστος υπαρχει 50% οικονομια ... Απο 55€ παει στα 28€ ... ADSL + παροχος!!!


Τι μειονεκτημα εχει αυτη η λυση ?


Εχει υιοθετησει καποιος απο εσας αυτη τη λυση? Ειναι ευχαριστημενος?

Στο περασμα απο ΟΤΕ σε FORTHnet υπαρχει περιπτωση να μεινω offline για καιρο ?


:hmm::hmm:

papdoux
31-08-06, 14:22
θα μεινεις offline απο τη στιγμη που θα γινει η διακοπη της γραμμης adsl αου μεχρι να ξαναγινει adsl γραμμη στο ονομα της 4net. Αυτο το διαστημα μπορει να ειναι λιγες μερες μεχρι και μηνες αναλογα με το ποσο γρηγορα θα ενεργησουν οι του ΟΤΕ, ποσο γρηγορα θα στειλουν την αιτηση οι της 4net και αμα θα υπαρχουν ελευθερες πορτες (επειδη μπορει να υπαρχουν πολλοι στην αναμονη για adsl, θα παρει καποιος αλλος την πορτα που θα ελευθερωσεις και εσυ να περιμενεις).

Μειονεκτημα ειναι οτι αμα θελεις να αλλαξεις παροχο τοτε θα γινει νεα διακοπη και αναμονη για ενεργποιηση.

ownagE_
31-08-06, 14:27
Για μια στιγμη νομιζα οτι ελεγε για LLU και ταραχτηκα :p

papdoux
31-08-06, 14:44
Για μια στιγμη νομιζα οτι ελεγε για LLU και ταραχτηκα
δεν δινει LLU η 4νετ ακομα. Ειναι στα μελλοντικα σχεδια

N3ptun3
31-08-06, 18:27
Υπαρχει τροπος να ξερω απο πριν, ποσο περιπου θα πρεπει να περιμενω?

Τι ειναι το LLU ?

[+=]Neo_Geo{Ech13}
31-08-06, 22:04
Για μια στιγμη νομιζα οτι ελεγε για LLU και ταραχτηκα :p

Αχααχα και γω αυτο καταλαβα εχοντας διαβασει τις τελευταιες ειδησεις στην ιστοσελιδα για ιδιοκτητες υποδομες. Ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται...

papdoux
31-08-06, 22:26
Υπαρχει τροπος να ξερω απο πριν, ποσο περιπου θα πρεπει να περιμενω?

Τι ειναι το LLU ?

τροποι πολλοι αλλα δεν ειναι εγκυροι. Μπορεις να πας σε χαρτοριχτρες, σε μαντεις και αλλους ανθρωπους τετοιου ειδους αλλα δε νομιζω οτι υα πεσουν μεσα.

Aδεσμοποίητη Πρόσβαση στον Τοπικό Βρόχο (Local Loop Unbundling - LLU)

nnn
31-08-06, 23:15
Κάνε αναζήτηση με τον όρο 1 Bill,είναι αυτό που σου είπαν στη 4net.

N3ptun3
01-09-06, 13:51
Με συμβουλευετε να περασω ΟΛΙΚΑ στη 4νετ ή οχι?

Υπαρχει τροπος να ξερω απο πριν ποσο καιρο θελει η αναννεωση της ADSL?:hmm:

daffy
02-09-06, 08:24
Εγώ θα σου έλεγα όχι, βγαίνει μεν πιο φτηνά το να σου δίνει ο πάροχος και γραμμή αλλά σε δεσμεύει, και όπως είπαν και πιο πάνω, αν μετά δεν θες πια 4νετ αλλά κάτι άλλο θα πρέπει να μείνεις χωρίς νετ κάνα μήνα στο νερό, κι αυτό αν και μόνο αν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες στην περιοχή σου.
Άσε που γνωστός μου πήγε να το κάνει αυτό, δηλαδή του τέλειωσε πακέτο γραμμής/πρόσβασης από 4νετ, και είπε να πάει μετά vivodi, και εδώ να δεις γέλια. Περίμενε, περίμενε... και μετά από κάνα μήνα τοθ λέει ι vivodi οτι δεν μπορεί να του μισθώσει την γραμμή (μέσω οτε) επειδή οι ξύπνιοι της 4νετ την κρατούσαν δεσμευμένη "μήπως" και ο γνωστός μου άλλαζε γνώμη με τον καιρό! (ο οποίος βέβαια τους είχε ξεκαθαρίσει οτι δεν ήθελε να συνεχίσει με 4νετ) Και έτσι περιμένει ακόμα, και βρίζεται στα τηλέφωνα :whistle:

Άρα άμα θες να μην τρελένεσαι, προτείνω να κρατήσεις εντελώς χωριστά το θέμα γραμμής και πρόσβασης κι ας σου βγαίνει κάπως πιο ακριβά. Τουλάχιστον έτσι έχεις έναν άλφα έλεγχο και υποτίθεται οτι ξέρεις ανα πάσα στιγμή τι σου γίνεται, αυτά.

N3ptun3
03-09-06, 12:24
Οπως σας ειπα περασα απο 384 σε 512, πως μπορω να δω εαν εγινε η αναβαθμιση αυτη η οχι?

nnn
04-09-06, 01:59
Ένα τηλέφωνο στη Forthnet ή δοκιμάζοντας να κατεβάσεις κάτι από το ftp.forthnet.gr

ipo
04-09-06, 02:10
Για μια στιγμη νομιζα οτι ελεγε για LLU και ταραχτηκα :tongue:


Neo_Geo{Ech13};739719']Αχααχα και γω αυτο καταλαβα εχοντας διαβασει τις τελευταιες ειδησεις στην ιστοσελιδα για ιδιοκτητες υποδομες. Ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται...
Κι εγώ την πάτησα έτσι. Καρδιακοί θα γίνουμε με τις εξελίξεις.

Λέω κι εγώ, του είπαν για 4 Mbit και το σκέφτεται...;

ownagE_
04-09-06, 10:45
:lol: Θελουμε LLU! :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.