PDA

Επιστροφή στο Forum : Wireless Modem/Router στο Otenet OnDSL Kit



stelaras1
31-08-06, 17:01
Έβλεπα την παρακάτω προσφορά της οτενετ:
http://corporate.otenet.gr/otenet/home/individuals/individualsinternetconnections/individualsondsl/ondslkit/

ξέρεις κανείς τι ρουτεράκι δίνουν μαζί; είναι της προκοπής ή όχι; (αυτό το μοντεμάκι που δίνουν με το όχι ασύρματο πακέτο είναι επιεικώς απαράδεκτο.)

Γενικότερα μήπως θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποιο Wireless DSL Router που να είναι και κάπως οικονομικώς;

Ευχαριστώ προκαταβολικά;

DrDSL
31-08-06, 17:26
Έβλεπα την παρακάτω προσφορά της οτενετ:

http://corporate.otenet.gr/otenet/home/individuals/individualsinternetconnections/individualsondsl/ondslkit/

ξέρεις κανείς τι ρουτεράκι δίνουν μαζί; είναι της προκοπής ή όχι; (αυτό το μοντεμάκι που δίνουν με το όχι ασύρματο πακέτο είναι επιεικώς απαράδεκτο.)
Το router που δίνεται με το OnDSL Kit Wireless είναι το SAGEM F@st 1500WG (PSTN) ή 1540WG (ISDN). Απ' ότι λέγεται εδώ στα forums και από προσωπική μου εμπειρία φαίνεται να είναι αρκετά καλό και αξιόπιστο (τουλάχιστον είναι router και όχι USB modem), αρκεί να του αναβαθμίσεις το firmware στην τελευταία έκδοση 2.3.18, την οποία θα βρεις στο site της OTEnet. Χωρίς την αναβάθμιση αυτή έχει σοβαρά προβλήματα, οπότε είναι κάτι που θα πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε. Είναι κάτι που γίνεται πανεύκολα μέσα από το web interface του router.

stelaras1
31-08-06, 17:35
Μεταξύ των παρακάτω 2 πιο 8α αγοράζατε;

http://www.topsystems.gr/pd1830780975.htm -> Linksys WRT54G Wireless-G 4port DSL Broadband Router

http://www.dontbuy.gr/catalog/product_info.php?products_id=437 -> D-Link DSL-604+ ADSL WIRELESS ROUTER (PSTN)

ghostnik
31-08-06, 18:46
Φίλε stelara μάλλον το Linksys.
Δεν ξέρω και μόνο το οτι είναι θυγατρική της Cisco μου λέει αρκετά.
Επίσης στο D-Link δεν βλέπω να υποστηρίζει (στο link που έδωσες) 802.11g αλλά μόνο b (άρα ταχύτητες wireless μέχρι 11Mbps)
Tα άλλα χαρακτηριστικά είναι περίπου τα ίδια.

Alfisti_GL
31-08-06, 18:47
Linksys WRT54G Wireless-G 4port DSL Broadband Router

με αλλαγμένο firmware (DD-WRT) ;)

stelaras1
01-09-06, 10:18
thanx για τη βοήθεια..

euri
01-09-06, 10:27
Υπόψιν ότι το WRT ΔΕΝ έχει ενσωματωμένο dsl modem, πράγμα που σημαίνει ότι δεν παίζει μόνο του. Χρειάζεται και κάποιο modem.

stelaras1
01-09-06, 13:10
to D-Link είναι και ADSL modem έτσι;

euri
01-09-06, 13:29
to D-Link είναι και ADSL modem έτσι;

Από το λινκ που έδωσες παραπάνω:




Switch 4 10/100Mbps θύρων
Εσωτερικό ADSL Modem Annex A (Για PSTN γραμμή)
Εύκολη ρύθμιση και διαχείριση μέσω του browser σας
Υποστήριξη PPPoE, NAT, DHCP, UPnP

....

chfilis
02-09-06, 13:24
το sagem το ρουτερ αν 8ες να κανεις τα βασικα και λιγα παραπανω σου ειναι μια χαρα.αν θελεις για κατι πιο προχωρημένο και ενοω να κανεις port forwarding ip routing τοτε θα πας σε κατι αλλο.αλλα δεν νομιζω ότι θα τα χρειαστεις όλα αυτα.

εγω με ενα speedtouch ειμαι εδω και 3 χρονια.δεν εχει παθει το παραμικρο.ο κολλιτος μου πηρε οταν ηταν κορυφαίο το US robotics 9107 και απλά δεν καταφέραμε να το δουλέψουμε.ειχε καποιο προβλημα.οποτε όλα ειναι πολύ θεωρητικά.

sdikr
02-09-06, 13:37
το sagem το ρουτερ αν 8ες να κανεις τα βασικα και λιγα παραπανω σου ειναι μια χαρα.αν θελεις για κατι πιο προχωρημένο και ενοω να κανεις port forwarding ip routing τοτε θα πας σε κατι αλλο.αλλα δεν νομιζω ότι θα τα χρειαστεις όλα αυτα.

εγω με ενα speedtouch ειμαι εδω και 3 χρονια.δεν εχει παθει το παραμικρο.ο κολλιτος μου πηρε οταν ηταν κορυφαίο το US robotics 9107 και απλά δεν καταφέραμε να το δουλέψουμε.ειχε καποιο προβλημα.οποτε όλα ειναι πολύ θεωρητικά.


Μα για το κάθε τι, χρείαζεται να ξέρεις και τι κάνεις ;)

depmode
02-09-06, 14:03
Εκτος αυτου,το sagem μπορει να τα κανει αυτα που αναφερθηκαν απο τον chfilis :) .Μετα απο αναβαθμιση το sagem γινεται ενας καλος router.Οχι ο καλυτερος φυσικα,αλλα τη δουλεια του την κανει αρκετα καλα.

fractalbit
03-09-06, 16:51
Να θέσω κι εγώ τον προβληματισμό μου;

Θα πάρω το πακέτο των 2Mbps αλλά σκέφτομαι αν είναι φρόνιμο να πάρω αυτό με το απλό modem ή το wireless. Να διευκρινήσω ότι αρχικά ΔΕΝ θα χρειαστώ το wireless. Μήπως λοιπόν είναι καλύτερο να πάρω το απλό μοντεμάκι και όταν χρειαστώ wireless router να πάρω κάτι καλύτερο και πιο αξιόπιστο από το sagem?

Τέλος για το απλό μοντεμάκι παίζει firmware update? λύνει τα προβλήματα; Ή θα κάνω 10 μέρες για να το σετάρω και αμφίβολο και αν θα παίζει σωστά;

nikosl
03-09-06, 17:49
Να θέσω κι εγώ τον προβληματισμό μου;

Θα πάρω το πακέτο των 2Mbps αλλά σκέφτομαι αν είναι φρόνιμο να πάρω αυτό με το απλό modem ή το wireless. Να διευκρινήσω ότι αρχικά ΔΕΝ θα χρειαστώ το wireless. Μήπως λοιπόν είναι καλύτερο να πάρω το απλό μοντεμάκι και όταν χρειαστώ wireless router να πάρω κάτι καλύτερο και πιο αξιόπιστο από το sagem?

Τέλος για το απλό μοντεμάκι παίζει firmware update? λύνει τα προβλήματα; Ή θα κάνω 10 μέρες για να το σετάρω και αμφίβολο και αν θα παίζει σωστά;

Να σου πώ, αν χρησιμοποιείς τη σύνδεση για p2p τοτε το απλό το μοντεμάκι δεν σε καλύπτει γιατί μπουκώνει + τρώει πόρους από το σύστημα... Άρα πάμε για ρουτερ σίγουρα.
Το σκεπτικό μου είναι αφού θα δώσεις έτσι και αλλιώς 60ε+ για router γιατί να μην πάρεις αυτό που σου δίνει η οτενετ που είναι και ασύρματο και μελλοντικά θα σου χρησιμεύσει αυτή η λειτουργία(ήδη το νοκια ν80 υποστηρίζει wifi διασύνδεση). τη μέρα που θα το στήσεις κάντου κατευθείαν firmware upgrade και θα είσαι άρχοντας! Στους περισσότερους εδώ δεν μας έχει βγάλει άλλο πρόβλημα και το θεωρώ αξιόπιστο μοντέλο μετά την αναβάθμιση.

fractalbit
03-09-06, 18:39
Ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοείται ότι θα χρησιμοποιώ και πολύ p2p αλλιώς τί την βάζω την 2048, μόνο για surfing? ;)

Πάντως τώρα είδα ότι έβγαλε και ι forthnet 2048 με 25Ε το μήνα! Και επειδή είμαι off-topic μήπως μπορείτε να μου πείτε, έστω με pm, τί μόντεμ δίνει στο πακέτο και αν είναι καλό; Στο wireless ξέρω, για το απλό ρωτάω.

stelaras1
04-09-06, 09:50
Φίλε fractalbit,

αφού ξέρεις τι ασύρματο μόντεμ δίνει η Φορθνετ δεν μας λες κι εμάς να μάθουμε;

Το Σαζέμ που δίνει η οτενέτ μπορεί κάποιος να το βρει και στο εμπόριο;

fractalbit
04-09-06, 12:59
Φίλε fractalbit,

αφού ξέρεις τι ασύρματο μόντεμ δίνει η Φορθνετ δεν μας λες κι εμάς να μάθουμε;

Το Σαζέμ που δίνει η οτενέτ μπορεί κάποιος να το βρει και στο εμπόριο;

Ευχαρίστως να το αναφέρω απλά φοβήθηκα ότι ίσως είμαστε off-topic αφού εδώ είναι το board της otenet. Αυτό που δίνει η forthnet είναι το linksys wag354g. Link: http://www.forthnet.gr/media/icons/internet/WAG354G-EMEA_ds.pdf

Όμως κατά τη γνώμη μου, αν και καλό, δεν αξίζει. Βγαίνει περίπου 100€ παραπάνω από το πακέτο με μόντεμ και τον συγκεκριμένο ρουτερ τον βρίσκεις στην αγορά με λιγότερο από 90! :hmm:

nanas
04-09-06, 16:40
κάπου διάβασα ότι το sagem του wireless ondsl kit ζεσταίνεται υπερβολικά σε σημείο που αν το κρατάς στα χέρια σου για 2 λεπτά θα σε κάψει.
¨οσοι το έχετε το επιβεβαιώνετε αυτό?

chfilis
04-09-06, 20:42
και γιατι να το κρατας?ναι ζεσταινεται αλλα δεν εχει προβλημα να καει........στην τελικη θα σου κραταει ζεστο το καφε σου.....

nanas
04-09-06, 22:52
Δηλαδή ζεσταίνεται πολύ περισσότερο από άλλα modems?

Επίσης αξίζει να προτιμήσει κανείς αυτό το μηχάνημα σε σύγκριση με ένα speedstream 536?
Η τιμή και των 2, αν κάνεις τους υπολογισμούς είναι περίπου στα 48 €.

kpandelis
10-09-06, 20:40
Γειά χαρά στη παρέα κι απο μένα,

Ξέρει κάποιος τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο Sagem 1540 για να έχει το E Mule υψηλό ID.

Ευχαριστώ Παντελής.

Navigator
10-09-06, 20:48
Φίλε fractalbit,

αφού ξέρεις τι ασύρματο μόντεμ δίνει η Φορθνετ δεν μας λες κι εμάς να μάθουμε;

Το Σαζέμ που δίνει η οτενέτ μπορεί κάποιος να το βρει και στο εμπόριο;

Τι να το κάνεις το SAGEM αφού το Speedtouch 585 που δίνει ο ΟΤΕ ειναι καλύτερο και φτηνότερο.

penlix
13-09-06, 11:54
Χαιρετώ. Προσπαθώ να βρω άκρη σχετικά με το μπλοκάρισμα κάποιων ports στο wireless Sagem μου (OnDSL 2048) που δεν αφήνει προγράμματα τύπου Azureus να κατεβάζουν τίποτα. Έχει κάποιος υπόψιν του το κατάλληλο section του forum που να αναφέρονται τυχόν οδηγίες;

Ποστάρω εδώ για την ερώτηση του Stelara. Νομίζω οτι modemάκι είναι μια χαρά, τουλάχιστον στα μάτια ενός απλού χρήστη. Αν και έχω δει και άλλα όμορφα modems (Linksys) είναι μια χαρά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια,

Κώστας

depmode
13-09-06, 12:52
Για δες εδω http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Sagem/Fast1500WG/Fast1500WGindex.htm
Εμενα αυτο με βοηθησε.Δες τη λιστα με τα προγραμματα,διαλεξε αυτο που θες και δες πως να ρυθμισεις τις θυρες.

penlix
13-09-06, 15:08
Αυτό φαίνεται φοβερό, θα το δοκιμάσω εμέσως όταν κάτσω στον υπολογιστή μου στο σπίτι.

Ευχαριστώ πολύ!

Κώστας

penlix
16-09-06, 17:39
Για δες εδω http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Sagem/Fast1500WG/Fast1500WGindex.htm
Εμενα αυτο με βοηθησε.Δες τη λιστα με τα προγραμματα,διαλεξε αυτο που θες και δες πως να ρυθμισεις τις θυρες.

Οι οδηγίες του site τελικά με βοήθησαν και αυτή τη στιγμή το Azureus δουλεύει κανονικά.

Ευχαριστώ πολύ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.