PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ δήλωση βλάβης !!!



Πασχαλίτσα
31-08-06, 17:23
Εχω δηλώσει βλάβη προ 10 ημερών.
Τίποτα. Στο 121 που πήρα ξανά και ξανά ο υπεύθυνος εκεί μου έδωσε το τηλέφωνο
των τεχνικών της περιοχής μου.
Δεν το σηκώνουν και το απόγευμα το βγάζουν εκτός λειτουργίας.

Ρωτάω,
όταν αυτή, η επόμενη ή η μεθεπόμενη κυβέρνηση πουλήσει τον ΟΤΕ ή όταν οι τεχνικοί
διαδηλώσουν για κάποια αιτήματά τους,
ποιός θα τους υποστηρίξει ; Κανένας, αφού και αυτοί μας γράφουνε κανονικά.
Καταλαβαίνω την καθυστέρηση λόγω φόρτου εργασίας αλλά
ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΚΑΙ ΗΜΙΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ
ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.
ΑΙΣΧΟΣ.

Συγνώμη για την αγανάκτιση αλλά περιμένω δέκα εργάσιμες ημέρες να με πάρουνε
και να διορθώσουνε την βλάβη .

frap
31-08-06, 18:37
Ελπίζω να την έχεις δηλώσει και εγγράφως τη βλάβη...

skywalk
31-08-06, 19:22
Τα ιδια ακριβως τραβαω και γω δυο ημερες τωρα. Καθε μερα το πρωϊ με τον καφε κανω και ενα τηλεφωνο στο 121 , μου δωσανε με το ζορι ενα τηλεφωνο που καταληγουν οι φορμες βλαβων των dsl αλλα δεν το σηκωνουν με τιποτα.

Μας εχουν γραμμενους σιγουρα δεν το συζητω. Αλλα δεν ειναι μακρια η ωρα της διακοπης του συμβολαιου μου. Βαρεθηκα να με περνανε για λαλακα

@frap: Εγω καλεσα στο 121 , πως μπορω να το δηλωσω και εγγραφως;

Garry
31-08-06, 19:32
Δε δηλώνεις τη βλάβη εγγράφως.Το 121 ενημερώνει το συνεργείο,δίνεις και ένα τηλέφωνο να σε καλέσουν πριν έρθουν και περιμένεις.
Την τελευταία φορά σε εμένα ήρθαν σε 4 μέρες.10 μέρες είναι too much.Spammare το 121 συνέχεια.Πρήξτους δε γίνεται αλλιώς.

lsource
31-08-06, 19:45
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΣ 27/07/2006 ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ADSL ΓΡΑΜΜΗ.
ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ . ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΠΑΛΛΗΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΣΤΟ 121 ΗΡΘΕ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΟΥ ΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΣ 12/08 .ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΦΤΑΣΑΜΕ . ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΗ. Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΔΙΕΘΕΤΕ ΤΕΧΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΕΝΤΟΠΙΣΗ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ Ο ΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΗ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ADSL, ΦΟΡΗΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ . ΤΙ ΗΡΘΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙΟ ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΝΑΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ (ΠΑΡΑΚΑΜΨΑΜΕ ΤΟ Splitter )ΜΕ ΦΟΡΗΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΔΙΚΟ MAS (ΚΑΘΑΡΟ ΧΩΡΙΣ FIREWALL ) ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ OTE CONEXX 384 ( ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟN ΠΑΡΟΧΕΑ ) ΚΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΑ ΙΔΙΑ.
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.08Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 70.00kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
ΤΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΕΜΑΣ. ΠΑΡΟΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ 121 ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΒΛΑΒΗ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΣΤΗ ΑΡΜΟΔΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ADSL TOY OTE???????:rtfm: :rant: :rant:

manoulamou
31-08-06, 19:58
Εχετε δικιο φιλοι μου, εγω μενω Μαρουσι, και ναι μεν δεν εχω τωρα καποια βλαβη ευτυχως,
αλλα παλιοτερα για να βγαλω ελευθερη γραμμη που να απαντα
στην τεχνικη υπηρεσια , ηθελα τρισαγιο και ευχελαιο μαζι!
lsource καλως ορισες :) διορθωσε τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ απαγορευονται με βαση τους κανονες του φορουμ (http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=adslgr_rules#faq_adslgr_rules_content)
Μη γράφετε με ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ούτε τον τίτλο του μηνύματος αλλά ούτε και το περιεχόμενό του. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το μήνυμα με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε με μετρο έντονους (bold) χαρακτήρες.

sdikr
31-08-06, 20:12
Αισχος αισχος στον ΟΤΕ που δινούν το adsl έτσι απλά χωρίς sla σαν τις Helascom
Αισχός θέλουμε να κάνουμε την δουλεία μας και ο ΟΤΕ δεν μας δίνει σωστό adsl


Αλήθεια έχετε διαβάσει το συμβόλαιο που υπογράψατε;

Τι ακριβώς θεωρήτε βλάβη;

fadasma
31-08-06, 20:27
Αλήθεια έχετε διαβάσει το συμβόλαιο που υπογράψατε;
Τι ακριβώς θεωρήτε βλάβη;

Το συμβόλαιο λέει οτι αν δεν έχεις τις υπηρεσίες που πληρώνεις για περισσότερες 3 μέρες έχεις δικαίωμα να ζητήσεις επιστροφή του πάγιου για όλες τις μέρες που είσαι Off.

Αλλά τι κάθεστε και ψάχνετε τώρα? Ο οτε είναι στα πουλήματα.. λέτε να ασχολείτε με το quality of service του?

sdikr
31-08-06, 20:36
Το συμβόλαιο λέει οτι αν δεν έχεις τις υπηρεσίες που πληρώνεις για περισσότερες 3 μέρες έχεις δικαίωμα να ζητήσεις επιστροφή του πάγιου για όλες τις μέρες που είσαι Off.

Αλλά τι κάθεστε και ψάχνετε τώρα? Ο οτε είναι στα πουλήματα.. λέτε να ασχολείτε με το quality of service του?

Ναι το ξέρω, κάποιοι άλλοι όμως δεν το ξέρουν

ΥΓ είναι 48 ώρες απο την στιγμή του ΦΑΞ

eteokles
31-08-06, 20:53
Mιλάτε για 3 μέρες και παραπονιέστε?
Eμένα έχουν περάσει 4 μήνες με συνεχή τηλέφωνα στο 121 και στο 1242. Tαχύτητες στο DSL της τάξεως του 4Kbs μέσος όρος. Σε γραμμή 512 που πρόσφατα αναβαθμίστηκε σε 1024 και φυσικά τα 4K παραμένουν. Mετά από τόσα τηλέφωνα, ήρθε MIA φορά τεχνικός με ένα φορητό υπολογιστή, βρήκε ότι όντως υπάρχει πρόβλημα, αλλά λύση μέχρι σήμερα δεν βρέθηκε.
E, σήμερα λοιπό με πιάσανε τα διαόλια μου, και αφού έβρισα τον ταλαίπωρο στο 121 (παρεπιμπτόντως, χθές το πρωί όταν ξαναμαναδήλωσα την βλάβη στο 121 και είπα ότι έχω χαμηλές ταχύτητες με μέσο όρο τα 4Kbs η υπάλληλος μου είπε "και γιατί παραπονιέστε? Mια χαρά ταχύτητα δεν έχετε για 384Kbs?") μου έδωσε ένα τηλέφωνο στην Kωλέττη και το όνομα του προϊσταμένου για να καλέσω κατευθείαν. Σιγά μην απαντούσε. Ή που θα μίλαγε η γραμμή, ή που θα κτυπούσε και θα το κλείνανε αμέσως. Mπαίνω και εγώ στο αμάξι, πάω στον OTE της περιοχής μου (Nέο Hράκλειο). Mπαίνω, ζητάω το όνομα του προϊσταμένου των τεχνικών δηλώνοντας και την ιδιότητα μου (μιας και είμαι δημοσιογράφος), δεν μου το δίνουνε, μου λένε όμως ότι είναι στον δεύτερο όροφο και δεν μπορώ να πάω να τον δώ. Eυτυχώς είχε και άλλη πόρτα από την πίσω πλευρά του κτιρίου. Aνέβηκα επάνω, φώναξα σε όποιον βρήκα μπροστά μου, με δέχτηκε ο προϊστάμενος εκεί πέρα, μίλησε εσωτερικά με του υπευθύνους του DSL και μου έδωσε το όνομά και το τηλέφωνο του για να τον καλέσω αύριο να μου πεί τι έγινε.
Mέχρι να φτάσω στο σπίτι, με κάλεσε τεχνικός του OTE, και μού είπε ότι θα κάνει αλλαγή "ορίου" (ότι και αν σημαίνει αυτό) και ότι θα μου αλλάξει πόρτα στο DSLAM.
Eν αναμονή λοιπό να δούμε τι θα γίνει....
Tα νεύρα μου σμπαράλια φυσικα (αφού μέχρι και για να κατεβάσω email έχω timetouts....
Aυτά τα ολίγα για τη εξυπηρέτηση των βλαβών του OTE.....

Nα είστε όλοι καλά
Eτεοκλής

frap
31-08-06, 21:20
Δε δηλώνεις τη βλάβη εγγράφως.Το 121 ενημερώνει το συνεργείο,δίνεις και ένα τηλέφωνο να σε καλέσουν πριν έρθουν και περιμένεις.
Την τελευταία φορά σε εμένα ήρθαν σε 4 μέρες.10 μέρες είναι too much.Spammare το 121 συνέχεια.Πρήξτους δε γίνεται αλλιώς.

Σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης παροχής ADSL του ΟΤΕ, ο καταναλωτής δικαιούται επιστροφή του παγίου τέλους που αναλογεί για τις συνεχόμενες ημέρες βλάβης πέραν των 2 πρώτων από την αναγγελία της.

Ικανή συνθήκη για την αποζημίωση είναι η έγγραφη αναγγελία της βλάβης. Οι 2 ημέρες μετράνε από την ημερομηνία της έγγραφης αναγγελίας.

Ανάλογα πράγματα ισχύουν λογικά και για τα πακέτα.

Την σύμβαση του ΟΤΕ μπορείς να την βρεις σε ηλεκτρονική μορφή στο www.oteshop.gr

@skywalk Είτε πιέζεις τα 121/1242 να σου δώσουν ένα αριθμό fax, είτε πας αυτοπροσώπως σε κάποιο OTEshop και παίρνεις αριθμό πρωτοκόλου.

skywalk
31-08-06, 23:54
Αυριο παω για εγγραφη αναγγελια της βλαβης. Αν νομιζουν οτι θα τους πληρωσω κιολας μετα απο ολα αυτα που τραβαω ειναι γελασμενοι

nikgr
01-09-06, 00:07
παιδιά εγώ παλεύω μήνες με τους πΟΤΕδες και χαϊρι δεν βρήκα που λένε με το adsl.
Δηλώνω κάθε μέρα βλάβη και όλο την κλείνουν λέγοντας ότι το έφτιαξαν...

Δε θα τον κλείσουν όμως κάποτε να πετάξουν όλα αυτά τα κοπρόσκυλα στο δρόμο?

Θα πάω στον ΟΤΕ της Τούμπας, θα τα κατεβάσω, θα τα ακουμπήσω στο τραπέζι του προιστάμενου και θα του πω:
Τόσον καιρό μου τα πρήζατε εσείς! Πάρτε τα τώρα! :twisted:

(*) Σκοπεύουν να διαδηλώσουν και στη ΔΕΘ απ' ότι άκουσα με απεργίες κλπ.
Είστε για να κανα face to face με τους εργατοπατέρες του ΟΤΕ?

sdikr
01-09-06, 00:18
παιδιά εγώ παλεύω μήνες με τους πΟΤΕδες και χαϊρι δεν βρήκα που λένε με το adsl.
Δηλώνω κάθε μέρα βλάβη και όλο την κλείνουν λέγοντας ότι το έφτιαξαν...

Δε θα τον κλείσουν όμως κάποτε να πετάξουν όλα αυτά τα κοπρόσκυλα στο δρόμο?

Θα πάω στον ΟΤΕ της Τούμπας, θα τα κατεβάσω, θα τα ακουμπήσω στο τραπέζι του προιστάμενου και θα του πω:
Τόσον καιρό μου τα πρήζατε εσείς! Πάρτε τα τώρα! :twisted:

(*) Σκοπεύουν να διαδηλώσουν και στη ΔΕΘ απ' ότι άκουσα με απεργίες κλπ.
Είστε για να κανα face to face με τους εργατοπατέρες του ΟΤΕ?

πρόσεχε όμως τα νώτα σου :p:p

lsource
01-09-06, 09:30
Δεν το είχα προσέξει . Ευχαριστώ για την οδηγία

PopManiac
01-09-06, 09:40
π...

Θα πάω στον ΟΤΕ της Τούμπας, θα τα κατεβάσω, θα τα ακουμπήσω στο τραπέζι του προιστάμενου και θα του πω:
Τόσον καιρό μου τα πρήζατε εσείς! Πάρτε τα τώρα! :twisted:

...

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
Πρόσεχε μην υπάρχει κανένας χαρτοκόπτης εκεί τριγύρω και τα αφήσεις ενθύμιο στον ΟΤΕ Τούμπας :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.