PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ASUS V9999le (6800le) AGP



Georiz
31-08-06, 18:13
Την κάρτα αυτή την απόκτησα πρόσφατα. Όταν την έβαλα αρχίσαν τα προβλήματα.
Παρουσιάζει artifacts από τη στιγμή της εκκίνησης του bios, σε τέτοιο βαθμό που δεν είναι κατανοητό τίποτα στην οθόνη, οπότε κάθε άλλη λειτουργία είναι αδύνατη.
Η κάρτα φαίνεται να είναι σε καλή κατάσταση πάντως...
Δοκίμασα να βάλω το αρχικό bios της κάρτας, μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα αλλά τίποτα.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα για την ιστορία της κάρτας και δεν ξέρω αν έχει γίνει ποτέ overclocked ή softmod με επιτυχία ή όχι.

Τι λέτε; Είναι νεκρή η κάρτα ή υπάρχει ελπίδα σωτηρίας; ;)
Ακούω προτάσεις... έτοιμος για πειραματισμούς!

tommygun
31-08-06, 18:51
softmod σημαινει να ξεκλειδωσει pipelines με το rivatuner μεσα στα windows. Δεν αποτελει προβλημα αυτο.

Λες "Δοκίμασα να βάλω το αρχικό bios της κάρτας"
Δηλ πoιο BIOS ειχε πανω και ποιος της το ειχε βαλει?
Αν βαζεις το original bios και η κατασταση ειναι ιδια, τοτε δεν φταιει λαθος bios.


Παντως απο αυτα που λες, η καρτα μαλλον ειναι ελαττωματικη. Γυρισε την πισω.

Patentman
31-08-06, 19:08
Εχεις καλο τροφοδοτικο;
Τι καρτα ειχες πριν;
Εχεις συνδεσει την τροφοδοσια ρευματος;
Βγαζει artifacts και στο 2D ή μονο στο 3D?
Δοκιμασες με αλλους drivers?
Βγαζει artifacts ακομα και σε VGA mode? (ανευ drivers)
Απαντησε τα ολα μαζι με αυτο του tommygun.

Georiz
31-08-06, 19:22
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Πρώτον την κάρτα δεν την αγόρασα, αλλά μου την έστειλε η αδερφή μου από την γερμανία, που την πήρε από ένα γνωστό της.
Οπότε για αλλαγή λίγο δύσκολο... μόνο ο πουλιάδης αν μας σώσει! ;)

Γι' αυτό και δεν ξέρω τι μπορεί να είχε κάνει ό άλλος μαζί της (oc, softmod)
Το bios που είχε ήταν το ASUS V9999LE VGA BIOS Version 5.40.02.15.AS13.

Όπως είπα και πιο πριν τα artifact αρχίζουν με το που bootάρει ο υπολογιστής (δεν βλέπω cpu, detecting ide drives κλπ) αυτό που βλέπω είναι κάτι αλλα matrix! :P.
Η κάρτα δοκιμάστηκε σε δυο συτήματα με τα ίδια αποτελέσματα. Το ένα AthlonXP 2800+ 480W PSU και το άλλο PIII 1000 270W PSU.


Ένα ερώτημα ίσως πιο λογικό θα ήταν, μπορώ να πετύχω αλλαγή χωρίς απόδειξη αγοράς, αφού η κάρτα είναι λιγότερο από τριων χρονών (έτη εγγύησης που δίνει η asus).

Patentman
31-08-06, 19:33
Κατ΄αλλα φορτωνει τα windows?

Georiz
31-08-06, 19:43
Ναι, τα windows τα φορτώνει κανονικά, αλλάζει η ανάλυση, αλλά οπτικά δεν μπορώ να διακρύνω τίποτα συγκερκριμένο στην οθόνη. Το σύστημα δεν χάνει την απόκρισή του, μπορώ να το τερματίσω κανονικά χρησιμοποιώντας τα shortcuts.

Patentman
31-08-06, 20:04
Μπορεις να την συνδεσεις σε τηλεοραση; Εκει θα δεις κανονικα (φυσιολογικα πρεπει να μην επιρεαστει) το bios και θα επιλεξεις να μην ειναι ενεργο το USWC αλλά το UC και να μην εχεις ενεργο κανενα write combine. Αλλιως βαλε αλλη καρτα και πηγαινε τα σε αυτες τις ρυθμισεις.
Δοκιμασε να βαλεις το AGP στα 4Χ και να μην εχεις ενεργο καποιο video caching.

Αν και αφου κανει προβλημα ακομα και στο POST screen τοτε μαλλον ειναι dead.

Georiz
31-08-06, 20:13
οκ, θα το δοκιμάσω και θα σας πω τι έγινε αύριο.
Αν και όπως το βλέπω, μάλλον για κηδεία ετοιμάζομαι! :P

Ξέρει κανένας, ποια είναι η αντιπροσωπία της asus στην Ελλάδα;

tommygun
01-09-06, 01:07
Η καρτα ειναι χαλασμενη.

Georiz
01-09-06, 13:28
Η κάρτα δεν παίζει με τίποτα, οπότε θα προσπαθήσω να πετύχω αλλαγή.

Μίλησα με το τεχνικό τμήμα και μμου είπαν ότι πρέπει να σταλεί στην Ιταλία και μετά αναλαμβάνει η εταιρία. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο υπάλληλος μου είπε ότι με συμφέρει να πάρω καινόυργια γιατί για μεταφορκά, θα πληρώσω περισόττερα;

Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Αν ξέρει κανείς πόσο πάει ας με ενημερώσει. Εγώ πάντως θα πάω να ρωτήσω να μάθω.
Ευχαριστώ, όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν

tommygun
01-09-06, 14:05
H καρτα ειναι ιδιαιτερα ενδιαφερουσα περιπτωση, καθως οι 6800LE στο AGP ηταν απο πολλες εταιριες ξεκλειδωτες και μπορουσες να κανεις το softmod που ανεφερες παραπανω.
Δηλ με το riva tuner να ανοιξεις εξτρα pipelines, απο 8 που εχει κανονικα, 12 (οπως η απλη 6800) ή και ολα τα 16 (οπως η 6800GT).
Και τα vertex shaders επισης.
Στη χειροτερη να μην δουλευαν ολα σωστα, και να εβλεπες τιποτα ψιλα artifacts (καμμια σχεση βεβαια με το χαμο που λες εσυ και που οφειλεται σε τελειως χαλασμενο hardware)

Μονο στη μνημη, εχει DDR αντι για DDR3. Αν ειχε κι αυτο θα ηταν ολοιδια 6800GT
Τωρα γινεται GT στον πυρηνα.

Καποια στιγμη ειχε βγαλει προσφορα το Πλαισιο τετοιες της Albatron στα 100Ε και ειχαν εξαφανιστει εν ριπη οφθαλμου.


Οποτε αν και η Asus ξεκλειδωνει, αξιζει αρκετα τον κοπο.
Αν οχι, τοτε ειναι στην κατηγορια μιας 6600.

Ψαξτο λιγο στο νετ, γιατι εγω δεν θυμαμαι,
και πραξε αναλογα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.