PDA

Επιστροφή στο Forum : Android 2.2 (Froyo) για HTC Wildfire



Σελίδες : [1] 2 3

djuan1988
20-12-10, 12:28
HTC
We know many of you have been asking for information about an update for your Wildfire. Well, we have good news! Android 2.2 (aka Froyo) on Wildfire is scheduled to begin rolling out this week in Europe, reaching all areas of the world by February. Thanks for your patience as these updates roll out; we think you’ll enjoy the final product.

If you have any other questions please feel free to ask here. We will share as much information as we can. Thanks for your patience and for being a HTC customer!

Έρχεται και για το wildfire!

George978
20-12-10, 12:31
βγηκε μαγκες!

teodor_ch
20-12-10, 12:42
Αν χρειάζεται δύο-μιση μήνες για να πάει σε όλο τον κόσμο,
να περιμένουμε τόση καθυστέρηση και για την Ελλάδα?

Εκτός απο την 2.2 τί άλλο αλλάζει, ξέρουμε?

Viper
20-12-10, 12:52
Απο οτι διαβαζω, βγηκε η 2.2 για το Wildfire.

George978
20-12-10, 13:01
λοιπον την εβαλα , ολα πηγαν καλα εκανε βεβαια κανα τεταρτο να την κατεβασει και να την βαλει. εχουν προστεθει καποια καινουρια πραγματα, δεν εχασε τιποτα απο οσα ειχε το κινητο. Απο ταχυτητα με μια γρηγορη ματια τα ιδια

ενω δινει δυνατοτητα να μεταφερω εφαρμογες στην SD δεν το κανει

miledent
20-12-10, 13:50
ενω δινει δυνατοτητα να μεταφερω εφαρμογες στην SD δεν το κανει

Πρέπει να το υποστηρίζει και η εφαρμογή. Δοκίμασε διάφορες.

euri
20-12-10, 13:55
ενω δινει δυνατοτητα να μεταφερω εφαρμογες στην SD δεν το κανει

Επίσης, πέρα από την επισήμανση του miledent, συνήθως δεν μεταφέρεται ολόκληρη η εφαρμογή στην SD, αλλά τμήμα αυτής.

Νikosanagn
20-12-10, 14:14
Τι έγινε τι έγινε βγήκε η 2.2?!??! ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ!

Rebel Scum
20-12-10, 15:20
Να σημειώσω ένα μεγάλο μειονέκτημα του Android....η έλλειψη δυνατότητας ρύθμισης του μεγέθους των fonts σε επαφές. Για ανθρώπους με πρεσβυωπία κάνει τα κινητά αυτά άχρηστα.

ΥΓ. Κατεβάζω ενημέρωση...ελπίζω Froyo :p

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 4 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι έγινε τι έγινε βγήκε η 2.2?!??! ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ!

Που πας; :p:lol:

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 11 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ωραία, λόγω root θέλει πάλι την διαδικασία (http://androidforums.com/desire-support-troubleshooting/146685-ota-update-2-2-failed-verify-whole-file-signature.html)....

Δεν λειτουργεί ούτε έτσι , e: error in /sdcard/update.zip (status 7) installation aborted

Νikosanagn
20-12-10, 15:35
Που πας; Που πας ρε Καραμήτρο είναι το σωστό...

Τι κάνουμε τώρα πες μου οτι γίνετε να το ξερουτάρουμε..

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 2 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ωραία, λόγω root θέλει πάλι την διαδικασία....

Ε, λοιπόν αυτου του Kustodian θα του κάνω άγαλμα...

Rebel Scum
20-12-10, 15:45
Λειτούργησε σε εσένα;

Νikosanagn
20-12-10, 15:54
Δεν θα το κάνω τώρα δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ εσύ το έκανες... αν το κάνεις γράψε και εδώ πως ακριβώς το έκανες γιατί στα πρώτα βήματα κάτι δεν ποιάνω...

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 4 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έκανες ακριβώς οτι λεει αυτός...?

Rebel Scum
20-12-10, 16:07
Ναι και για ένα άλλο update λειτούργησε κανονικά αλλά σε αυτό μου βάζει το μήνυμα που έγραψα παραπάνω.

harris
20-12-10, 16:07
Καλά να πάθετε με τα ρουτ σας :p :lol:

Εμένα μόλις το πέρασε... βέβαια η διαδικασία είναι αρκετά αργή, περίπου 35 λεπτά πήρε, μαζί με το κατέβασμα του λογισμικού μέσω wifi φυσικά!...

Νikosanagn
20-12-10, 16:10
Καλά να πάθετε με τα ρουτ σας

Εμένα μόλις το πέρασε... βέβαια η διαδικασία είναι αρκετά αργή, περίπου 35 λεπτά πήρε, μαζί με το κατέβασμα του λογισμικού μέσω wifi φυσικά!... :hammered:

Rebel Scum
20-12-10, 16:21
Καλά να πάθετε με τα ρουτ σας :p :lol:

Εμένα μόλις το πέρασε... βέβαια η διαδικασία είναι αρκετά αργή, περίπου 35 λεπτά πήρε, μαζί με το κατέβασμα του λογισμικού μέσω wifi φυσικά!...

Άπονε!!:p:p

Μάλλον για factory reset με βλέπω, δεν βρήκα τίποτα που να λύνει το πρόβλημα.

ardi21
20-12-10, 16:36
Yeah! Τωρα την κατεβαζω και 'γω!

Ελπιζω να ειναι οκ!

teodor_ch
20-12-10, 16:38
Διαφορά στις επιδόσεις είδε κανείς?

Νikosanagn
20-12-10, 16:48
πως γίνετε αυτό? Μην βιαστεις...

harris
20-12-10, 16:57
Διαφορά στις επιδόσεις είδε κανείς?

Τεράστια! Είναι εμφανώς πιο γρήγορο το τηλέφωνο με το φρόγιο!!! Και πολύ σταθερότερο επίσης!

Έχουμε και προσθήκες κάποιων εφαρμογών που έλειπαν, και επίσης μας δίνει την δυνατότητα για εφαρμογές που δεν μας άφηνε πριν, π.χ. google voice search:oneup:

Rebel Scum
20-12-10, 16:57
πως γίνετε αυτό? Μην βιαστεις...

Τελικά δεν κάνει τίποτα, είχα πάρει backup με το nandroid και το επανέφερα....και τώρα τι?:p

ardi21
20-12-10, 17:51
Μετα απο ενα 45λεπτο εγινε η αναβαθμιση.

Πρωτες εντυπωσεις:

1) Το κινητο ειναι αρκετα πιο γρηγορο στο μενου, στο wi-fi και στο rotation της οθονης.
2) Η μετακινηση των εφαρμογων δουλευει μια χαρα (σε οσες την υποστηριζουν)
3) Το σερφαρισμα μου φαινεται ιδιο.
4) Δεν χαθηκε απολυτως τιποτε απο ρυθμισεις/εφαρμογες.

Γενικα αρκετα ικανοποιημενος. Τωρα αν βγαλει κανενα "κουσουρι" θα δειξει!

Εdit: Τελικα υπαρχει ενα θεμα... Δεν μου βρισκει τοποθεσια μεσω wi-fi oυτε σε google maps, ουτε σε μια αλλη εφαρμογη που δοκιμασα. Εκανα εκκαθαριση δεδομενων, απεγκατασταση αλλα τιποτε...

Μολις εφτιαξε το προβλημα απο μονο του... τι να πω!

netlag
20-12-10, 22:25
Εdit: Τελικα υπαρχει ενα θεμα... Δεν μου βρισκει τοποθεσια μεσω wi-fi oυτε σε google maps, ουτε σε μια αλλη εφαρμογη που δοκιμασα. Εκανα εκκαθαριση δεδομενων, απεγκατασταση αλλα τιποτε...

Μολις εφτιαξε το προβλημα απο μονο του... τι να πω!

το προβλημα μαλλον θα σου ξαναεμφανιστει.

ανοιξε με καποιον file manager (astro) το αρχειο gps.conf που βρισκεται στη διαδρομη /system/etc

εκει εχει τη διευθυνση του server για το A-GPS. Μετα απο OTA και γενικοτερο firmware update, μπορει να εχει μπει ακομα και αλλης ηπειρου.

μπορεις να αλλαξεις την διευθυνση (αν εχεις root) σε gr.pool.ntp.org για γρηγοροτερο κλειδωμα δορυφορων.

υπαρχει βεβαια και η εφαρμογη fasterfix, που κανει το λενε πως κανει το ιδιο (δεν την εχω δοκιμασει). http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=825717

ardi21
20-12-10, 22:32
το προβλημα μαλλον θα σου ξαναεμφανιστει.

ανοιξε με καποιον file manager (astro) το αρχειο gps.conf που βρισκεται στη διαδρομη /system/etc

εκει εχει τη διευθυνση του server για το A-GPS. Μετα απο OTA και γενικοτερο firmware update, μπορει να εχει μπει ακομα και αλλης ηπειρου.

μπορεις να αλλαξεις την διευθυνση (αν εχεις root) σε gr.pool.ntp.org για γρηγοροτερο κλειδωμα δορυφορων.

υπαρχει βεβαια και η εφαρμογη fasterfix, που κανει το λενε πως κανει το ιδιο (δεν την εχω δοκιμασει). http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=825717

Σ'ευχαριστω. Δεν ειμαι root και δεν σκοπευω να κανω συντομα γιατι δεν μου χρειαζεται.

Αν ξαναεμφανιστει βλεπουμε...Μονο με root διορθωνεται δηλαδη ε?

psyxakias
20-12-10, 22:40
Βγήκε επίσημα για wildfire; Για πείτε και οι υπόλοιποι εντυπώσεις για να προετοιμαστώ προτού την περάσω αύριο.

Νikosanagn
20-12-10, 23:23
Εγώ πάντως ζηλεύοντας που βγήκε η 2.2 κει που δεν μπορούσα να την βάλω λόγο root έβαλα μια custom (Που δεν ήξερα πωςγίνετε και ότι γίνετε) και όλα οκ!

Rebel Scum
21-12-10, 01:19
Χαζή ερώτηση....αν μετά το update σε 2.2 κάνω restore με το nandroid σε backup που πήρα με την 2.1 θα χάσω και το 2.2 έτσι;

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 45 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Άστα διάλα!! Μπήκε η 2.2!!:p

Νikosanagn
21-12-10, 02:37
Άστα διάλα!! Μπήκε η 2.2!! Πως την έβαλες τελικά?

Rebel Scum
21-12-10, 03:15
Πως την έβαλες τελικά?

Κατέβασα από εδώ (http://shipped-roms.com/shipped/Buzz/RUU_Buzz_HTC_WWE_1.37.405.1_Radio_13.53.55.24H_3.35.19.25_release_151892_signed.exe)την stock ROM 2.1 για το wildfire, την flashαρα στο κινητό (απλό είναι , exe αρχείο windows) και μετά το άφησα να κάνει κανονικά το update σε 2.2

περιττό να πω ότι χάνονται ρυθμίσει, εφαρμογές κτλ οπότε πάρτε τα μέτρα σας.

George978
21-12-10, 04:46
οντως ειναι πιο γρηγορο, ευγε

Νikosanagn
21-12-10, 13:31
περιττό να πω ότι χάνονται ρυθμίσει, εφαρμογές κτλ οπότε πάρτε τα μέτρα σας. Αν είσαι root μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Titanium backup...

teodor_ch
21-12-10, 15:14
Το update χρειάστηκε κανένα 20λεπτο.
Έπειτα για την επόμενη μισή ώρα το κινητό σερνόταν και άρχισα να σκέφτομαι το downgrade.


Πλέον, μέσα στο λειτουργικό συμπεριφέρεται το ίδιο γρήγορα με ένα desire μπορώ να πώ.

harris
21-12-10, 16:16
Μερικές εντυπώσεις μετά από τις πρώτες ώρες χρήσης...

α) Δείχνει πολύ καλύτερη συμπεριφορά σε ότι αφορά την λήψη σήματος
β) Καλύτερη λήψη έχει και το WiFi
γ) Κάνει εκπληκτική διαχείριση των εφαρμογών και της μνήμης με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να πετάει

Προβλήματα μέχρι στιγμής δεν έχω δει. Το μόνο που μου έκανε ήταν ότι αρνήθηκε να δει την κάρτα μνήμης σε σύνδεση USB, αλλά όταν έκλεισα και ξαναάνοιξα την "διόρθωση λαθών" δούλεψε κανονικά... Φαίνεται ότι κάτι είχε κολλήσει εκεί...

Νikosanagn
21-12-10, 17:50
Πλέον, μέσα στο λειτουργικό συμπεριφέρεται το ίδιο γρήγορα με ένα desire μπορώ να πώ. Ε, όχι δα...


α) Δείχνει πολύ καλύτερη συμπεριφορά σε ότι αφορά την λήψη σήματος
β) Καλύτερη λήψη έχει και το WiFi
γ) Κάνει εκπληκτική διαχείριση των εφαρμογών και της μνήμης με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να πετάει

Προβλήματα μέχρι στιγμής δεν έχω δει. Το μόνο που μου έκανε ήταν ότι αρνήθηκε να δει την κάρτα μνήμης σε σύνδεση USB, αλλά όταν έκλεισα και ξαναάνοιξα την "διόρθωση λαθών" δούλεψε κανονικά... Φαίνεται ότι κάτι είχε κολλήσει εκεί...

Στο πρώτο θα συμφωνήσω απόλυτα.

Το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος ακόμη, θα δείξει.

Για το τρίτο και εγώ πιστεύω πως ισχύει.

Και για το τελευταίο που λες μου συνέβη και εμένα μόνο που εμένα έφτιαξε με ένα format...

+ Την χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας

Rebel Scum
21-12-10, 19:19
Προς το παρόν δεν μπορώ να πω ότι βλέπω κάποια διαφορά στην απόδοση του wildfire γενικά.

Ειδικά όμως βλέπω πιο αργή απόκριση στα finger taps του stock browser και κάποια κολλήματα στο widget του καιρού.

psyxakias
23-12-10, 21:41
Αξιώθηκα και εγώ να περάσω σήμερα την 2.2 στο wildfire. Δεν παρατήρησα κάποια ιδιαίτερη αλλαγή ακόμα.

harris
23-12-10, 22:05
Αξιώθηκα και εγώ να περάσω σήμερα την 2.2 στο wildfire. Δεν παρατήρησα κάποια ιδιαίτερη αλλαγή ακόμα.

Θα παρατηρήσεις :p

psyxakias
23-12-10, 22:08
Σε features κάτι τρανταχτό, να εντυπωσιάσω και την ιδιοκτήτριά του; :hmm: :p

harris
23-12-10, 22:11
Εμμμμμ.... δε νομίζω να βρεις κάτι ιδιαίτερο... βασικά έχουν αναβαθμιστεί μερικές inbuilt εφαρμογές, είναι γρηγορότερο, δεν κολλάει με την καμμία, έχουν μπει τα places που δεν είχαμε, μπορείς να βάλεις google talk που επίσης δεν είχαμε, αυτά :p

psyxakias
23-12-10, 22:24
Ένα θετικό είναι ότι δεν έχει αναβαθμιστεί το market με το fancy theme που έχω στο galaxy s, αλλά υποστηρίζει multi-update κτλ.

harris
23-12-10, 22:27
Ένα θετικό είναι ότι δεν έχει αναβαθμιστεί το market με το fancy theme που έχω στο galaxy s, αλλά υποστηρίζει multi-update κτλ.

Σοβαρά; Εμένα από την πρώτη μέρα αναβαθμίστηκε το market, πριν έρθει το γιαούρτι :hmm:

psyxakias
24-12-10, 14:04
Σήμερα το πρωί πάντως έλαβα τα πρώτα παράπονα για μείωση της απόδοσης του wildfire με το 2.2. Θα το εξετάσω το μεσημέρι μήπως χρειάζεται κάποια αγωγή. :p

Νikosanagn
24-12-10, 14:26
Σήμερα το πρωί πάντως έλαβα τα πρώτα παράπονα για μείωση της απόδοσης του wildfire με το 2.2. Θα το εξετάσω το μεσημέρι μήπως χρειάζεται κάποια αγωγή. Ωχ, άρχισαν τα γουτσου γούτσου? :p

Rebel Scum
24-12-10, 16:03
Σήμερα το πρωί πάντως έλαβα τα πρώτα παράπονα για μείωση της απόδοσης του wildfire με το 2.2. Θα το εξετάσω το μεσημέρι μήπως χρειάζεται κάποια αγωγή. :p

Και εγώ στην αρχή αυτό παρατήρησα αλλά σιγά σιγά το update "κάθισε" καλύτερα.

psyxakias
24-12-10, 16:12
Και εγώ στην αρχή αυτό παρατήρησα αλλά σιγά σιγά το update "κάθισε" καλύτερα.Το ελπίζω, για να δούμε... :p

euri
24-12-10, 16:20
Ε ναι, θέλει λίγο "ροντάρισμα" για να στρώσει, να καθίσει το ίζημα, να φύγουν τα κενά αέρος...

:p

Νikosanagn
24-12-10, 17:29
:lol::lol:

Rebel Scum
24-12-10, 23:24
Ε ναι, θέλει λίγο "ροντάρισμα" για να στρώσει, να καθίσει το ίζημα, να φύγουν τα κενά αέρος...

:p

Ε αν δεν το ροντάρεις το λειτουργικό δεν πας πουθενά :p

netlag
25-12-10, 11:10
δεν εχω καθολου καλη αποψη για τα OTA updates. Που μαλιστα, καπελωνουν το προηγουμενο συστημα.
Θεωρω οτι αξιζει το κοπο, να περασει καποιος official RUU και ας χασει εφαρμογες κλπ. Το νεο λειτουργικο θα ειναι σφαιρα απο το πρωτο δευτερολεπτο.

teodor_ch
25-12-10, 11:20
δεν εχω καθολου καλη αποψη για τα OTA updates. Που μαλιστα, καπελωνουν το προηγουμενο συστημα.
Θεωρω οτι αξιζει το κοπο, να περασει καποιος official RUU και ας χασει εφαρμογες κλπ. Το νεο λειτουργικο θα ειναι σφαιρα απο το πρωτο δευτερολεπτο.

το λες με βάση εμπειρίας σε Android ή συνήθειας των Windows;

@ ADSLgr.com All rights reserved.