PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

Burning Skies
05-07-12, 18:16
Burning, έχω εξηγήσει όλους τους λόγους που οι φαρμακοποιοί χαίρονται για αυτή την απόφαση του ΣτΕ.
Επίσης έχω εξηγήσει και τους λόγους που δε γίνεται τα μικρά φαρμακεία να έχουν σε στοκ όλα τα γάλατα όλων των εταιριών.
(Δε μιλάω καν για τα γάλατα >50 ευρώ).

Σε παρακαλώ (επειδή εσύ καταλαβαίνεις!) μή μου ζητάς να τα ξαναγράψω όλα!!!
Υπάρχουν στις τελευταίες σελίδες και σε κάποιες άλλες πιο παλιά.


Πάλι ο στόχος θα έπρεπε να είναι οι εταιρίες που τα παράγουν.
Συγκρίνετε τιμές με την υπόλοιπη Ευρώπη να καταλάβετε...

Sorry αδελφε δεν μπορω να τα ξαναδιαβασω ολα αλλα και ουτε περιμενω να μου τα ξαναγραψεις.
Την αποψη μου την ειπα. ΟΤΑΝ υπερασπιζεσαι ενα συγκεκριμενο καθεστως (που οπως λειτουργει ΔΕΝ εξυπηρετει τον πολιτη) εισαι υποχρεωμενος και να το διαμορφωσεις ετσι ωστε να εξυπηρετει τον κοσμο.
Αν παλι δεν θες Ή δεν μπορεις να το κανεις αυτο τοτε δεν ειναι δυνατον να συνεχιζεις να μαχεσαι υπερ της διατηρησης του.

ΔΕΝ ειναι απαντηση επαγγελματιων (δεν εννοω λεκτικη αλλα βασει των πρακτικων τους) το να μην παρεχουν στοκ σε ολα τα γαλατα. Αν δεν μπορουν να παρεχουν ας τα δωσουν στα supermarket. Στην τελικη οπως εγραψες δεν κερδιζουν ιδιαιτερα οι φαρμακοποιοι απο τα γαλατα οποτε προς τι ολη αυτη η φασαρια;

Οσο για το τελευταιο, ας μην κραταν οι φαρμακοποιοι ομηρο τον κοσμο σε αυτο το θεμα και τοτε ναι ας τον προτρεψουν να τα βαλει με τις εταιριες παραγωγης. Οχι ομως να μαχονται υπερ του μονοπωλειου και μετα οταν το προβλημα σκαει στα μουτρα του πολιτη να δειχνουν τις εταιριες παραγωγης. Αφου με την επιλογη τους ειναι πλεον και αυτοι μερος του προβληματος.

Ξερεις οτι προσπαθω να μην εχω εμμονες αλλα απο τη στιγμη που δεν μιλαμε για κατι που θα στερησει το ψωμι απο το τραπεζι του επαγγελματια (για γαλατα μιλαμε ρε γαμωτο και οχι για φαρμακα) περιμενω να δειξει και αυτος κοινωνικη ευαισθησια.
Και οι επιλογες ειναι 2 (δεν υπαρχουν αλλες):
Ειτε εξασφαλιζει την διαθεσιμοτητα σε καθε γαλα, ειτε αναγνωριζοντας οτι δεν μπορει να το κανει αυτο (που μπορει να φταινε πολλοι για αυτο αλλα ο φαρμακοποιος επελεξε να στηριξει την αποκλειστικοτητα του στο προϊον οποτε αυτος θα πρεπει να τα βαλει με αυτους που φταινε) κανει πισω για χαρη του πελατη και κοιτα να γινει καλυτερος στις υπολοιπες υπηρεσιες που παρεχει.

teodor_ch
05-07-12, 18:32
ΔΕΝ ειναι απαντηση επαγγελματιων (δεν εννοω λεκτικη αλλα βασει των πρακτικων τους) το να μην παρεχουν στοκ σε ολα τα γαλατα. Αν δεν μπορουν να παρεχουν ας τα δωσουν στα supermarket.


Βρίσκω απολύτως λογικό το σκεπτικό σου.
Βγάζεις απο έξω όμως την ασφάλεια πώλησης μέσω σούπερ μάρκετ την οποία και δεν αναφέρω τόση ώρα γιατί είναι αυτονόητη.

Σχετικά με το quote πιστεύω ότι ούτε όλα τα σούπερ μάρκετ μπορούν να στοκάρουν όλα τα γάλατα.
Μάλιστα δεν παρέχουν υπηρεσίες τύπου "στο παραγγέλνω, έλα το απόγευμα να το πάρεις".

Απο όσο είχα δεί σε μεγάλα σούπερ μάρκετ της περιοχής μου, είχαν πάνω κάτω τα πιο εμπορικά γάλατα μεγάλων εταιριών.

Άρα ο γονιός θα εξυπηρετηθεί μόνο ποσοτικά (αριθμός σταθμών λιανικής πώλησης) και όχι κατα ποικιλία.
Αυθαίρετο συμπέρασμα βέβαια.
Αν θέλει κάποιος μπορεί να βγάλει φωτογραφία το ράφι του σούπερ μάρκετ που ψωνίζει να δούμε.

PopManiac
05-07-12, 19:01
Theodor βλέπω πως μια χαρά κάνουμε τη νύχτα μέρα.

Ναι στο μονοπώλιο αλλά ναι και στις ελλείψεις, όλα βέβαια για χατήρι της υγείας των βρεφών όπου παραπάνω κάποιος σου είπε πως αφενός τα γάλατα αυτά έχουν συγκεκριμένη τυπολογία βάση κοινοτικής οδηγίας (την οποία το ΣτΕ θεώρησε μη επαρκή - περίεργο) αλλά και το ότι δεν είστε αρμόδιοι εσείς να δώσετε ούτως ή άλλως δοσολογία.

Και η πίτα γεμάτη και ο σκύλος χορτάτος...

Το άλλο δε ενδιαφέρον ερώτημα που προκύπτει είναι το εξής και να σας δώσω και μια ιδέα να επεκτείνετε το μονοπώλιό σας ;):

Το ΣτΕ αποφαίνεται πως για ευπαθή (sic) ομάδα του πληθυσμού όπως τα βρέφη χρειάζονται οι ειδικοί να συνάδουν στην ορθή χορήγηση των τροφών (περίεργο το ότι το ΣτΕ ορίζει εσάς ως ειδικούς και όχι τους γιατρούς :hmm:)..

OK, και οι διαβητικοί είναι ευπαθέστατη ομάδα του πληθυσμού - γιατί να μην ζητήσετε να αφαιρεθούν όλες οι ειδικές γι'αυτούς τροφές που πωλούνται στα σούπερ μάρκετ και να χορηγούνται μονοπωλιακά από τα φαρμακεία;;;;;

Δεν το μεταφέρεις στον Λουράντο, εξτρά μπίζνα είναι ;)

Θέλω πολύ να διαβάσω την απόφαση ΣτΕ γιατί από όσα δημοσιεύονται εδώ κι εκεί τελικά έχει ενδιαφέρον! Κοινοτική Οδηγία που δεν επαρκεί είπανε, θα το συζητήσω εδώ πάνω περισσότερο!

teodor_ch
05-07-12, 19:19
pop είπα εγώ ναί στις ελλείψεις?
μακάρι να μπορούσαν τα φαρμακεία να στοκάρουν όλα τα γάλατα (δηλαδή οι εταιρίες να έπαιρναν τα ληγμένα πίσω)

Για πές μας. Στα σούπερ μάρκετ βρίσκεις όλα τα γάλατα?

maik
05-07-12, 19:38
pop είπα εγώ ναί στις ελλείψεις?
μακάρι να μπορούσαν τα φαρμακεία να στοκάρουν όλα τα γάλατα (δηλαδή οι εταιρίες να έπαιρναν τα ληγμένα πίσω)

Για πές μας. Στα σούπερ μάρκετ βρίσκεις όλα τα γάλατα?

Επειδη αυτη η κολωνια κραταει πολλα χρονια , μα παρα πολλα, οταν ηταν ο γιος μου μικρος πριν 18 χρονια ευρισκα τα παντα στα σουπερ μαρκετ. Στα φαρμακεια που ειχαν παρει καποια στιγμη την αποκλειστικοτητα και στα δευτερης βρεφικης ηλικιας ειχα σοβαρο προβλημα.

PopManiac
05-07-12, 21:31
pop είπα εγώ ναί στις ελλείψεις?
μακάρι να μπορούσαν τα φαρμακεία να στοκάρουν όλα τα γάλατα (δηλαδή οι εταιρίες να έπαιρναν τα ληγμένα πίσω)

Για πές μας. Στα σούπερ μάρκετ βρίσκεις όλα τα γάλατα?


Μόνο στο στοκ κόλλησες;

Να επαναλάβω:


Ναι στο μονοπώλιο αλλά ναι και στις ελλείψεις, όλα βέβαια για χατήρι της υγείας των βρεφών όπου παραπάνω κάποιος σου είπε πως αφενός τα γάλατα αυτά έχουν συγκεκριμένη τυπολογία βάση κοινοτικής οδηγίας (την οποία το ΣτΕ θεώρησε μη επαρκή - περίεργο) αλλά και το ότι δεν είστε αρμόδιοι εσείς να δώσετε ούτως ή άλλως δοσολογία.

Και η πίτα γεμάτη και ο σκύλος χορτάτος...

Το άλλο δε ενδιαφέρον ερώτημα που προκύπτει είναι το εξής και να σας δώσω και μια ιδέα να επεκτείνετε το μονοπώλιό σας :

Το ΣτΕ αποφαίνεται πως για ευπαθή (sic) ομάδα του πληθυσμού όπως τα βρέφη χρειάζονται οι ειδικοί να συνάδουν στην ορθή χορήγηση των τροφών (περίεργο το ότι το ΣτΕ ορίζει εσάς ως ειδικούς και όχι τους γιατρούς )..

OK, και οι διαβητικοί είναι ευπαθέστατη ομάδα του πληθυσμού - γιατί να μην ζητήσετε να αφαιρεθούν όλες οι ειδικές γι'αυτούς τροφές που πωλούνται στα σούπερ μάρκετ και να χορηγούνται μονοπωλιακά από τα φαρμακεία;;;;;

Δεν το μεταφέρεις στον Λουράντο, εξτρά μπίζνα είναι

Θέλω πολύ να διαβάσω την απόφαση ΣτΕ γιατί από όσα δημοσιεύονται εδώ κι εκεί τελικά έχει ενδιαφέρον! Κοινοτική Οδηγία που δεν επαρκεί είπανε, θα το συζητήσω εδώ πάνω περισσότερο!

teodor_ch
05-07-12, 21:54
Επειδη αυτη η κολωνια κραταει πολλα χρονια , μα παρα πολλα, οταν ηταν ο γιος μου μικρος πριν 18 χρονια ευρισκα τα παντα στα σουπερ μαρκετ. Στα φαρμακεια που ειχαν παρει καποια στιγμη την αποκλειστικοτητα και στα δευτερης βρεφικης ηλικιας ειχα σοβαρο προβλημα.

Εάν ο γιός σου τότε, είχε πολλά προβλήματα υγείας και χρειάστηκε τα τόσα διαφορετικά εξειδικευμένα γάλατα πάω πάσο...

- - - Updated - - -


Μόνο στο στοκ κόλλησες;

Να επαναλάβω:

όπου στοκ βάλε έλλειψη και αντίστροφα.

Έχεις λινκ που να δείχνει ότι στα σούπερ μάρκετ βρίσκεις όλα τα γάλατα?
Αν όχι πάμε στο επόμενο επιχείρημα...

Burning Skies
05-07-12, 21:56
όπου στοκ βάλε έλλειψη και αντίστροφα.

Έχεις λινκ που να δείχνει ότι στα σούπερ μάρκετ βρίσκεις όλα τα γάλατα?
Αν όχι πάμε στο επόμενο επιχείρημα...

Μπορεις να μας πεισεις οτι στα φαρμακεια βρισκεις την ιδια διαθεσιμοτητα;
Αν οχι τοτε παραμενει μια χαρα το επιχειρημα.

teodor_ch
05-07-12, 21:59
Μπορεις να μας πεισεις οτι στα φαρμακεια βρισκεις την ιδια διαθεσιμοτητα;
Αν οχι τοτε παραμενει μια χαρα το επιχειρημα.

στα φαρμακεία (μιλάω για τα μικρά και όχι τα τέρατα εμπορικά κέντρα)
βρίσκεις τα γάλατα που κυκλοφορούν πολύ και όσα εξειδικευμένα έχουν ζητήσει πελάτες λόγω συγκεκριμένων προβλημάτων

δεν είπα ότι τα βρίσκεις όλα, αλλά δε νομίζω να ισχύει ούτε και στα σούπερ μάρκετς που εκεί δε θα βρίσκεις ούτε καν τα εξειδικευμένα

ας βγάλει ένας φωτογραφία απο τα ράφια ενός σούπερ μάρκετ όσο τα έχουν ακόμα να δούμε

Burning Skies
05-07-12, 22:00
στα φαρμακεία (μιλάω για τα μικρά και όχι τα τέρατα εμπορικά κέντρα)
βρίσκεις τα γάλατα που κυκλοφορούν πολύ και όσα εξειδικευμένα έχουν ζητήσει πελάτες λόγω συγκεκριμένων προβλημάτων

δεν είπα ότι τα βρίσκεις όλα, αλλά δε νομίζω να ισχύει ούτε και στα σούπερ μάρκετς που εκεί δε θα βρίσκεις ούτε καν τα εξειδικευμένα

ας βγάλει ένας φωτογραφία απο τα ράφια ενός σούπερ μάρκετ όσο τα έχουν ακόμα να δούμε

Τοτε ας τα πουλατε και εσεις και τα SM να υπαρχει αλληλοκαλυψη. :lol:

teodor_ch
05-07-12, 22:13
Τοτε ας τα πουλατε και εσεις και τα SM να υπαρχει αλληλοκαλυψη. :lol:

και δές τι πρόβλημα δημιουργείται
τα ΣΜ πουλάνε στις τιμές χονδρικής των φαρμακείων συν ΦΠΑ
δηλαδή δεν μπορούν τα φαρμακεία να ανταγωνιστούν τις τιμές
(η αρχή ανταγωνισμού βέβαια δε μιλάει...)

ΚΑΙ
τα ληγμένα δε τα δέχονται πίσω και τα χρεώνεται ο φαρμακοποιός

ΑΡΑ!
γιατί να στοκάρει το οτιδήποτε ο φαρμακοποιός?

sdikr
05-07-12, 22:14
και δές τι πρόβλημα δημιουργείται
τα ΣΜ πουλάνε στις τιμές χονδρικής των φαρμακείων συν ΦΠΑ
δηλαδή δεν μπορούν τα φαρμακεία να ανταγωνιστούν τις τιμές
(η αρχή ανταγωνισμού βέβαια δε μιλάει...)

ΚΑΙ
τα ληγμένα δε τα δέχονται πίσω και τα χρεώνεται ο φαρμακοποιός

ΑΡΑ!
γιατί να στοκάρει το οτιδήποτε ο φαρμακοποιός?


Οπότε, γιατί τα θέλουν οι φαρμακοποιοί;

bluesattack
05-07-12, 22:16
Στηριζω , σε αντιθεση με το παρελθον ,teodor_ch και γαλατα.
Ειναι απολαυστικο να βλεπεις καποιους συντεχνιοδημοσιουπαλληλοκρατικοδιαιτολατρες (φαν της οικολογιας και των μικρων μαγαζιων ) να υποστηριζουν τωρα τα sm :biggrin:
Μοιρασε τους πονο teodor_ch !

Burning Skies
05-07-12, 22:25
και δές τι πρόβλημα δημιουργείται
τα ΣΜ πουλάνε στις τιμές χονδρικής των φαρμακείων συν ΦΠΑ
δηλαδή δεν μπορούν τα φαρμακεία να ανταγωνιστούν τις τιμές
(η αρχή ανταγωνισμού βέβαια δε μιλάει...)

ΚΑΙ
τα ληγμένα δε τα δέχονται πίσω και τα χρεώνεται ο φαρμακοποιός

ΑΡΑ!
γιατί να στοκάρει το οτιδήποτε ο φαρμακοποιός?

Παμε παλι.
Τα γαλατα ΔΕΝ ειναι το βιος του φαρμακοποιου. Αν ηταν τοτε να το συζητουσαμε (ασε που οπως παμε δεν θα υπαρχουν και βρεφη για να φευγει το εμπορευμα). Απο τη στιγμη λοιπον που καλως ή κακως δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στις αναγκες του κοσμου ας κανουν πισω. Δεν κερδιζουν τιποτα με την επιμονη τους. Για να εχεις την αλληλεγγυη του κοσμου θα πρεπει να κανεις και υποχωρησεις εκει που σε παιρνει.

PopManiac
05-07-12, 22:36
Παμε παλι.
Τα γαλατα ΔΕΝ ειναι το βιος του φαρμακοποιου. Αν ηταν τοτε να το συζητουσαμε (ασε που οπως παμε δεν θα υπαρχουν και βρεφη για να φευγει το εμπορευμα). Απο τη στιγμη λοιπον που καλως ή κακως δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στις αναγκες του κοσμου ας κανουν πισω. Δεν κερδιζουν τιποτα με την επιμονη τους. Για να εχεις την αλληλεγγυη του κοσμου θα πρεπει να κανεις και υποχωρησεις εκει που σε παιρνει.

Φευ, μάλλον τώρα αρχίζεις και καταλαβαίνεις το συντεχνιακό πνεύμα του 'όλα δικά μου΄που σου περιέγραφα μερικά ποστ πριν σε άλλο πλαίσιο αλλά το έβλεπες σε φάση κοινωνικής αλληλλεγγύης και καλά "αγωνιζώμενων".

Willkommen am Griechenland (συγνώμη αν το τάραξα το συντακτικό)

Burning Skies
05-07-12, 22:44
Φευ, μάλλον τώρα αρχίζεις και καταλαβαίνεις το συντεχνιακό πνεύμα του 'όλα δικά μου΄που σου περιέγραφα μερικά ποστ πριν σε άλλο πλαίσιο αλλά το έβλεπες σε φάση κοινωνικής αλληλλεγγύης και καλά "αγωνιζώμενων".

Willkommen am Griechenland (συγνώμη αν το τάραξα το συντακτικό)

Δεν νομιζω το οτι ειναι λυση στο να αντιτασσει καποιος στο οποιο συντεχνιακο πνευμα (που ποτε δεν αρνηθηκα την υπαρξη του) την λογικη της κοινωνικης αναλγησιας. Ολοι θα πρεπει να την δουν αλλιως.

jkoukos
05-07-12, 22:54
Μήπως γιατί η διάθεση απο τα σούπερ μάρκετ ΘΑ ΑΥΞΗΣΕΙ τις πωλήσεις?
Είστε σύμφωνοι με αυτό? Πιστεύετε 1) ότι θα αυξηθούν οι συστάσεις απο τους παιδίατρους να δίνουν γάλατα στα <6 μηνών βρέφη ή 2) κάποιοι γονείς αυθαίρετα θα ξεκινούσαν το γάλα?
1. Όχι, είτε στα φαρμακεία είτε στα SM για τον γιατρό είναι ένα και το αυτό.
2. Και πάλι όχι, οι γονείς δεν αγοράζουν τα γάλατα επειδή τα βλέπουν στα ράφια αλλά μετά από υπόδειξη. Ίσως κάποιοι να προτιμήσουν κάποια μάρκα από ιδία γνώμη από το 2ο και μετά παιδί, αλλά όλοι σχεδόν στο 1ο κρέμονται από τον γιατρό.


Βγάζεις απο έξω όμως την ασφάλεια πώλησης μέσω σούπερ μάρκετ την οποία και δεν αναφέρω τόση ώρα γιατί είναι αυτονόητη.
Και δεν κάνεις μία προσπάθεια να την αναφέρεις γιατί προσωπικά δεν βλέπω καμία διαφορά.


ΚΑΙ
τα ληγμένα δε τα δέχονται πίσω και τα χρεώνεται ο φαρμακοποιός
ΑΡΑ!
γιατί να στοκάρει το οτιδήποτε ο φαρμακοποιός?
Το ίδιο δεν ισχύει και για τα SM;

aroutis
06-07-12, 09:16
Δεν νομιζω το οτι ειναι λυση στο να αντιτασσει καποιος στο οποιο συντεχνιακο πνευμα (που ποτε δεν αρνηθηκα την υπαρξη του) την λογικη της κοινωνικης αναλγησιας. Ολοι θα πρεπει να την δουν αλλιως.
Εδω κολλά η ρήση :

Οταν λέμε ολοι, εννοούμε ΟΛΟΙ!:clap:

- - - Updated - - -


Το ίδιο δεν ισχύει και για τα SM;Μη ρωτάς τα αυτονόητα.
It all boils down to competition.

Το πρόβλημα ειναι οτι απλά τα θέλουν ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ(πρόσθεσε όσα Ο θέλεις)ΛΑ δικά τους.

teodor_ch
06-07-12, 10:14
Το ίδιο δεν ισχύει και για τα SM;

αν ίσχυε το ίδιο δε θα στόκαραν ούτε αυτά

μιλάμε για παιχνίδια των εταιριών εις βάρος των φαρμακοποιών

άλλες τιμές πώλησης και άλλες πολιτικές επιστροφής
η δική μου λογική εξήγηση είναι γιατί θα αυξηθεί η πώληση μέσω των σούπερ μάρκετ

- - - Updated - - -


Παμε παλι.
Τα γαλατα ΔΕΝ ειναι το βιος του φαρμακοποιου. Αν ηταν τοτε να το συζητουσαμε (ασε που οπως παμε δεν θα υπαρχουν και βρεφη για να φευγει το εμπορευμα). Απο τη στιγμη λοιπον που καλως ή κακως δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στις αναγκες του κοσμου ας κανουν πισω. Δεν κερδιζουν τιποτα με την επιμονη τους. Για να εχεις την αλληλεγγυη του κοσμου θα πρεπει να κανεις και υποχωρησεις εκει που σε παιρνει.

δηλαδή οι φαρμακοποιοί θα έπρεπε να φωνάζουν μόνο όταν έχουν προσωπικό όφελος?
όταν το κοινό καλό δεν συμβαδίζει 100% με προσωπικά συμφέροντα δε θα έπρεπε να διαμαρτύρονται?

και σου ξαναλέω, είναι βοήθημα τα γάλατα για τα ΜΗΣΥΦΑ σε λίγους μήνες


Μια χαρά μπορούν να ανταπεξέλθουν.
Τόσο καιρό έτσι γινόταν.

- - - Updated - - -


ΠΦΣ: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ! Απόφαση ΣτΕ για τα γάλατα α' βρεφικής ηλικίας


Αριθμ. Πρωτ. 2196
ΠΡΟΣ
Φαρμακευτικούς Συλλόγους
της Χώρας

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Με χθεσινή του απόφαση το Συμβούλιο της Επικρατείας δικαιώνει την προσφυγή του Πανελληνίου φαρμακευτικού Συλλόγου για τα γάλατα α’ βρεφικής ηλικίας.
Την απόφαση, την οποία επισυνάπτουμε, θεωρούμε εξαιρετικά σημαντική γιατί είναι πρόκριμα απέναντι στις επεκτατικές βλέψεις των super market.

Από την πρώτη στιγμή θεωρήσαμε κομβικής σημασίας αυτήν την υπόθεση γιατί η «ουρά» της εμπεριείχε τον σχεδιασμό των super market για τις βιταμίνες, συμπληρώματα διατροφής κλπ.
Καλούμε όλους τους συναδέλφους να δώσουν εξαιρετική προσοχή στις τιμές.
Η θετική αυτή εξέλιξη αποδεικνύει για άλλη μια φορά της δυναμική της ενιαίας έκφρασης των φαρμακοποιιών και της προσήλωσής μας σε συγκεκριμένους στόχους.

http://pharmateam.blogspot.gr/2012/07/blog-post_06.html?m=1

PopManiac
06-07-12, 10:36
OK now it becomes clearer...

ΔΕΝ είναι απόφαση ΣτΕ που τελεσιδικεί αλλά προσωρινή αναστολή. Θα έχει ενδιαφέρον κανείς να δει τι θα διαμειφθεί στην ακροαματική διαδικασία το Νοέμβριο.

Παρεμπιπτόντως απόφαση αναμένεται πολύυυυυυυυυ αργότερα.

Μονοπώλιο λοιπόν για τουλάχιστον 1 έτος Theodor, άντε και εις ανώτερα γιατί ανησυχούσες να φύγεις και εξωτερικό, τώρα θα έχετε και κάτι εξτρά ως εισόδημα ;)

- - - Updated - - -

Επίσης, τα βρεφικά γάλατα δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με ΜΗΣΥΦΑ

teodor_ch
06-07-12, 10:42
OK now it becomes clearer...

ΔΕΝ είναι απόφαση ΣτΕ που τελεσιδικεί αλλά προσωρινή αναστολή. Θα έχει ενδιαφέρον κανείς να δει τι θα διαμειφθεί στην ακροαματική διαδικασία το Νοέμβριο.

Παρεμπιπτόντως απόφαση αναμένεται πολύυυυυυυυυ αργότερα.

Μονοπώλιο λοιπόν για τουλάχιστον 1 έτος Theodor, άντε και εις ανώτερα γιατί ανησυχούσες να φύγεις και εξωτερικό, τώρα θα έχετε και κάτι εξτρά ως εισόδημα ;)

- - - Updated - - -

Επίσης, τα βρεφικά γάλατα δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με ΜΗΣΥΦΑ

συνεχίζεις να μεταφέρεις σε προσωπικό επίπεδο το θέμα

έχεις χάσει προφανώς τη ψυχραιμία σου γιατί γράφεις και ασυναρτησίες

ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ πράγματα ενώ έχω ξεκαθαρίσει την επαγγελματική μου θέση

επιπροσθέτως, συμμετέχεις στη συζήτηση χωρίς να έχεις ψάξει για την απόφαση που μιλάμε

έχεις φτάσει το επίπεδο του sdikr πλέον, οπότε μήν περιμένεις συνέχεια απαντήσεις απο εμένα

PopManiac
06-07-12, 10:48
συνεχίζεις να μεταφέρεις σε προσωπικό επίπεδο το θέμα

έχεις χάσει προφανώς τη ψυχραιμία σου γιατί γράφεις και ασυναρτησίες

ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ πράγματα ενώ έχω ξεκαθαρίσει την επαγγελματική μου θέση

επιπροσθέτως, συμμετέχεις στη συζήτηση χωρίς να έχεις ψάξει για την απόφαση που μιλάμε

έχεις φτάσει το επίπεδο του sdikr πλέον, οπότε μήν περιμένεις συνέχεια απαντήσεις απο εμένα

Kανένα πρόβλημα από εμένα, μύγα κλπ, αρκεί στο bold κομμάτι να διευκρινήσω πως εσύ έδωσες τον σύνδεσμο τον οποίο και μελέτησα

Οβελίξ
06-07-12, 11:04
Δηλαδή οι φαρμακοποιοί πιστεύουν ότι η απόφαση για τα γάλατα θα επηρεάσει υπέρ τους τυχόν παρόμοιες αποφάσεις για βιταμίνες, συμπληρώματα διατροφής κλπ. Δε λέω, συντεχνιακώς καλά κάνουν. Αυτό που με ανησυχεί είναι πως στο σκορποχώρι που λέγεται Ελλάδα είναι πολύ πιθανό να το πετύχουν κιόλας.

teodor_ch
06-07-12, 11:13
Δηλαδή οι φαρμακοποιοί πιστεύουν ότι η απόφαση για τα γάλατα θα επηρεάσει υπέρ τους τυχόν παρόμοιες αποφάσεις για βιταμίνες, συμπληρώματα διατροφής κλπ. Δε λέω, συντεχνιακώς καλά κάνουν. Αυτό που με ανησυχεί είναι πως στο σκορποχώρι που λέγεται Ελλάδα είναι πολύ πιθανό να το πετύχουν κιόλας.

οβελιξ

περιμένω την πηγή σου που χαρακτηρίζει τις Ελληνίδες μανάδες ηλίθιες
ειδάλλως θα θεωρήσω ότι είναι δικός σου χαρακτηρισμός
και θα περίμενα να ζητήσεις συγνώμη
ή στη χειρότερη η ΣΟ να πάρει τα μέτρα της

Οβελίξ
06-07-12, 11:23
οβελιξ

περιμένω την πηγή σου που χαρακτηρίζει τις Ελληνίδες μανάδες ηλίθιες
ειδάλλως θα θεωρήσω ότι είναι δικός σου χαρακτηρισμός
και θα περίμενα να ζητήσεις συγνώμη
ή στη χειρότερη η ΣΟ να πάρει τα μέτρα της
Η ΣΟ πήρε ήδη τα μέτρα της σβήνοντας το μήνυμα που με έβρισες. Απορώ γιατί συνεχίζεις και μάλιστα σε προσωπικό επίπεδο (τόσο εναντίον μου όσο και του Pop και του sdikr). Μήπως να μαζευόσουν λιγουλάκι;

aroutis
06-07-12, 13:00
Η ΣΟ πήρε ήδη τα μέτρα της σβήνοντας το μήνυμα που με έβρισες. Απορώ γιατί συνεχίζεις και μάλιστα σε προσωπικό επίπεδο (τόσο εναντίον μου όσο και του Pop και του sdikr). Μήπως να μαζευόσουν λιγουλάκι;

Τουλάχιστον μη κάνεις τον συγκεκριμένο quote .. κάποιοι τον έχουμε κάνει block για κάποιο λόγο.. :)

jkoukos
06-07-12, 14:35
αν ίσχυε το ίδιο δε θα στόκαραν ούτε αυτά

μιλάμε για παιχνίδια των εταιριών εις βάρος των φαρμακοποιών

άλλες τιμές πώλησης και άλλες πολιτικές επιστροφής
η δική μου λογική εξήγηση είναι γιατί θα αυξηθεί η πώληση μέσω των σούπερ μάρκετ
Έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές πετάς ανάμεσα στο κατεβατό και "διαμαντάκια" σαν το παραπάνω.

Ρωτώ ευθέως, έχεις ιδία γνώμη για διαφορετική πολιτική επιστροφών των εταιρειών και αν τα SM μπορούν να στοκάρουν ή απλά δημιουργείς εντυπώσεις;

Σου έγραψα και παλαιότερα ότι τα φαρμακεία δεν προμηθεύονται απ' ευθείας από τις εταιρείες ή τον εισαγωγέα αλλά από τις φαρμακαποθήκες, πληρώνοντας βέβαια και το ανάλογο αντίτιμο.
Αυτό δεν γίνεται από τα SM. Μπορείτε όμως όλοι μαζί να το επιτύχετε, τα άλλα είναι απλά για να γράφουμε.

Και βέβαια βγάζεις μετά από αυτή τη δήλωση και "λογικό συμπέρασμα".

Είναι άλλο πράγμα να γράφεις για το δίκιο σου και άλλο να το ζητάς παντού.

PopManiac
06-07-12, 15:33
Να δω πάντως το εξής:

Θα πωλούνται άραγε τα γάλατα τώρα ακριβότερα στα φαρμακεία απ'ότι στα ΣΜ;;;;;; Γιατί, αν μερικοί κόπτωνται όντως για την υγεία βρεφών και όχι για το μονοπώλιο τότε έστω και συμβολικά δεν θα πρέπει να τα δίνουν στην ίδια τιμή που τα έδιναν τα ΣΜ;

Αφελής ερώτηση :whistle:

teodor_ch
06-07-12, 17:53
Η ΣΟ πήρε ήδη τα μέτρα της σβήνοντας το μήνυμα που με έβρισες. Απορώ γιατί συνεχίζεις και μάλιστα σε προσωπικό επίπεδο (τόσο εναντίον μου όσο και του Pop και του sdikr). Μήπως να μαζευόσουν λιγουλάκι;

Απο τη στιγμή που δεν παραθέτεις λινκ που κάποιος άλλος να αποκαλείς τις Ελληνίδες μητέρες ηλίθιες, πλέον θεωρώ ότι είναι δικός σου χαρακτηρισμός.

Έτσι λοιπόν,
έχεις βρίσει εκτός απο τη μητέρα μου και άλλους συγγενείς μου.
Βάλε και μερικές χιλιάδες άλλες μανάδες.
Εγώ λοιπόν, σε ρώτησα τόσες φορές πού βρήκες αυτόν το χαρακτηρισμό και ακόμα να μας δώσεις λινκ.

Κακώς για μένα το πήρα προσωπικά και έφαγα για χάρη σου ποινή. Κάνω λοιπόν report το ποστ σου και ελπίζω να διευθετηθεί το θέμα σωστά.

Πρώτος έβρισες εσύ τόσο κόσμο ενώ εγώ εσένα μόνο. Λάθος μου βέβαια αλλά έτσι ένιωσα τότε.

- - - Updated - - -


Να δω πάντως το εξής:

Θα πωλούνται άραγε τα γάλατα τώρα ακριβότερα στα φαρμακεία απ'ότι στα ΣΜ;;;;;; Γιατί, αν μερικοί κόπτωνται όντως για την υγεία βρεφών και όχι για το μονοπώλιο τότε έστω και συμβολικά δεν θα πρέπει να τα δίνουν στην ίδια τιμή που τα έδιναν τα ΣΜ;

Αφελής ερώτηση :whistle:

Ή σε πληρώνουν, ή το κάνεις δωρεάν ή δεν καταλαβαίνεις!
Οι τιμές των ΣΜ είναι οι τιμές χονδρικής που αγοράζουν τα φαρμακεία ΣΥΝ ΦΠΑ!!!!
Θές να πουλάνε δηλαδή κάτω του κόστους?
Το ποσοστό κέρδους 15% μέγιστο είναι ΜΕΙΚΤΟ.

Διαβάστε παλαιότερα μηνύματά μου που βάζω και λινκ απο Ελληνικές εταιρίες που λένε ότι οι κατώτερες τιμές στα ΣΜ είναι ειδικές συμφωνίες μάλλον με ΚΑΠΟΙΕΣ συγκεκριμένες μεγάλες εταιρίες του εξωτερικού για συγκεκριμένους σκοπούς.

- - - Updated - - -


Έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές πετάς ανάμεσα στο κατεβατό και "διαμαντάκια" σαν το παραπάνω.

Ρωτώ ευθέως, έχεις ιδία γνώμη για διαφορετική πολιτική επιστροφών των εταιρειών και αν τα SM μπορούν να στοκάρουν ή απλά δημιουργείς εντυπώσεις;

Σου έγραψα και παλαιότερα ότι τα φαρμακεία δεν προμηθεύονται απ' ευθείας από τις εταιρείες ή τον εισαγωγέα αλλά από τις φαρμακαποθήκες, πληρώνοντας βέβαια και το ανάλογο αντίτιμο.
Αυτό δεν γίνεται από τα SM. Μπορείτε όμως όλοι μαζί να το επιτύχετε, τα άλλα είναι απλά για να γράφουμε.

Και βέβαια βγάζεις μετά από αυτή τη δήλωση και "λογικό συμπέρασμα".

Είναι άλλο πράγμα να γράφεις για το δίκιο σου και άλλο να το ζητάς παντού.

Αυτά που γράφω είναι προσωπικές εκτιμήσεις απο αυτά που διαβάζω είτε απο εταιρίες είτε απο συλλόγους.


«Έχω στα χέρια μου τις σχετικές επιστολές από τις παρασκευάστριες εταιρείες Numil και Frezyderm, στις οποίες διατυπώνεται εγγράφως και ξεκάθαρα ότι ουδέποτε ζητήθηκε μείωση των χονδρικών τιμών από το υπουργείο Ανάπτυξης. Ούτε όμως για τις μαζικές παραγγελίες που κάνουν οι φαρμακαποθήκες –οι οποίες ξεπερνούν σε όγκο έως και 50 φορές το αντίστοιχο στοκ των σούπερ μάρκετ– ετέθη θέμα στις εταιρείες να μειώσουν τις χονδρικές τιμές του βρεφικού γάλακτος» τονίζει στην «F.S.» ο πρόεδρος του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αττικής Κωνσταντίνος Λουράντος.
http://mypharm.gr/node/2797

Ξαναγράφω, βάλτε μία φωτογραφία απο ένα ράφι ΣΜ να δούμε τί στοκάρουν και τί όχι.

Οβελίξ
06-07-12, 18:12
Από τη στιγμή που τα ελληνικά δικαστήρια αποφάσισαν (έστω και προσωρινά) ότι το γάλα του νεογνού είναι φάρμακο και όχι γάλα θα πρέπει να σεβαστούμε την απόφασή τους. Προτείνω στον ΦΣΑ η επόμενη προσφυγή να αφορά στην υποχρεωτική σήμανση του στήθους της λεχώνας με εγκριση του ΕΟΦ και θηλασμό μόνο στα φαρμακεία.

Xouzouris
06-07-12, 19:31
Ρε κοροϊδα, αφου σας το λεει στα μουτρα το παλικαρι γιατι δεν το πιανετε το θεμα?



και σου ξαναλέω, είναι βοήθημα τα γάλατα για τα ΜΗΣΥΦΑ σε λίγους μήνες

Αν εξαιρεσει κανεις την βασικη αρχη των Μονοπωλιων "οσο περισσοτερα πραγματα πουλας κατ'αποκλειστικοτητα, τοσο το καλυτερο" (κι αν δεν βρισκεις γαλα maik δεν πειραζει, που θα πας μωρη φαλακου, παλι σε μενα θα γυρισεις οταν θα φερω) χεσμενη την εχουν οι φαρμακοτριφτες την υγεια των βρεφων, τα γαλατα τους και τις συνθηκες συντηρησης αυτων.

Φοβουνται ομως οτι θα ειναι η αρχη ωστε να τους ξηλωσουν και τις αποκλειστικοτητες των ΜΗΣΥΦΑ, που δεν ειναι οπως νομιζουν πολλοι μονο οι βιταμινες, αλλα και ΟΛΑ τα φαρμακα της αρνητικης λιστας (που δηλαδη δεν χρειαζονται ιατρικη συνταγη για να πωληθουν ΚΑΙ δεν αποζημιωνονται απο τα ταμεια) που ειναι εκατονταδες και συμπεριλαμβανουν σχεδον ολες τις αλοιφες, απο Βολταρεν μεχρι για τις αιμορροϊδες, παρα πολλα κοινα παυσιπονα και σκευασματα τυπου cold&flu και που, το κυριοτερο, ειναι ολα σκευασματα των οποιων οι τιμες εχουν διαμορφωθει πολυ πιο ελευθερα (μιας που δεν αποζημιωνονται απο ταμεια) ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ (αρα με καλυτερο κερδος).

Σου λενε λοιπον οι ΑμπατζοΛουραντοι, αμα ερθουν και μας κανουν Ευρωπη και τα πουλανε ολα αυτα στον Σκλαβενιτη την κατσαμε τη βαρκα, με αυτο τον ρυθμο ουτε τα τσοκαρα δε θα μας μεινουνε. Ας ξεκινησουμε λοιπον απο τα γαλατα ωστοσο την προπαγανδα μας και βλεπουμε. ;)

Επισης, αποφασιστε μερικοι τι ειναι το ΣτΕ.

Δεν μπορει οταν δεν αφηνει να χτισει γηπεδο ο παναθηναϊκος ή εγκρινει τα μνημονια να ειναι πουλημενα κοπροσκυλα του κερατα και οταν δινει τα γαλατα στα φαρμακεια να ειναι οι τελευταιοι Υπερμαχοι της Πραγματικης Δικαιοσυνης (ΤΜ).

teodor_ch
06-07-12, 20:27
Ρε κοροϊδα, αφου σας το λεει στα μουτρα το παλικαρι γιατι δεν το πιανετε το θεμα?

εγώ το λέω?
http://www.pfs.gr/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%CE%A0%CE%A6%CE%A3/tabid/101/newsid416/1055/language/el-GR/Default.aspx

PopManiac
06-07-12, 20:31
Ρε κοροϊδα, αφου σας το λεει στα μουτρα το παλικαρι γιατι δεν το πιανετε το θεμα?



Αν εξαιρεσει κανεις την βασικη αρχη των Μονοπωλιων "οσο περισσοτερα πραγματα πουλας κατ'αποκλειστικοτητα, τοσο το καλυτερο" (κι αν δεν βρισκεις γαλα maik δεν πειραζει, που θα πας μωρη φαλακου, παλι σε μενα θα γυρισεις οταν θα φερω) χεσμενη την εχουν οι φαρμακοτριφτες την υγεια των βρεφων, τα γαλατα τους και τις συνθηκες συντηρησης αυτων.

Φοβουνται ομως οτι θα ειναι η αρχη ωστε να τους ξηλωσουν και τις αποκλειστικοτητες των ΜΗΣΥΦΑ, που δεν ειναι οπως νομιζουν πολλοι μονο οι βιταμινες, αλλα και ΟΛΑ τα φαρμακα της αρνητικης λιστας (που δηλαδη δεν χρειαζονται ιατρικη συνταγη για να πωληθουν ΚΑΙ δεν αποζημιωνονται απο τα ταμεια) που ειναι εκατονταδες και συμπεριλαμβανουν σχεδον ολες τις αλοιφες, απο Βολταρεν μεχρι για τις αιμορροϊδες, παρα πολλα κοινα παυσιπονα και σκευασματα τυπου cold&flu και που, το κυριοτερο, ειναι ολα σκευασματα των οποιων οι τιμες εχουν διαμορφωθει πολυ πιο ελευθερα (μιας που δεν αποζημιωνονται απο ταμεια) ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ (αρα με καλυτερο κερδος).

Σου λενε λοιπον οι ΑμπατζοΛουραντοι, αμα ερθουν και μας κανουν Ευρωπη και τα πουλανε ολα αυτα στον Σκλαβενιτη την κατσαμε τη βαρκα, με αυτο τον ρυθμο ουτε τα τσοκαρα δε θα μας μεινουνε. Ας ξεκινησουμε λοιπον απο τα γαλατα ωστοσο την προπαγανδα μας και βλεπουμε. ;)

Επισης, αποφασιστε μερικοι τι ειναι το ΣτΕ.

Δεν μπορει οταν δεν αφηνει να χτισει γηπεδο ο παναθηναϊκος ή εγκρινει τα μνημονια να ειναι πουλημενα κοπροσκυλα του κερατα και οταν δινει τα γαλατα στα φαρμακεια να ειναι οι τελευταιοι Υπερμαχοι της Πραγματικης Δικαιοσυνης (ΤΜ).

Nα ρωτήσω τη γνώμη σου για κάτι...

Στα ΜΗΣΥΦΑ μετά λόγου γνώσης λέω πως διαφέρουν πολύ τα πράγματα από χώρα-μέλος σε χώρα-μέλος ΕΕ με την κεντρική και βορειοκεντρική Ευρώπη να παίζουν μόνο βιταμίνες / συμπληρώματα σε SM ενώ τα λοιπά ΜΗΣΥΦΑ να διατίθενται από φαρμακεία όπως εδώ Βέλγιο.

Ο ξάδερφός μου είναι γιατρός (χειρούργος - μεταμοσχεύσεις ήπατος/νεφρά/πάγκρεας) - και μάλιστα μερικοί εδώ μέσα τον έχετε ακούσει επανειλημμένα σε εκπομπές Ανθρωκυρυχείου μαζί μου :p, χάλιας στο ράδιο αλλά καλός γιατρός :p - και σε συζήτηση μαζί του βρίσκει πολύ σωστό το σύστημα στο Βέλγιο που δεν πωλούνται όλα χύμα στα SM καθώς αρκετά ΜΗΣΥΦΑ έχουν σοβαρές παρενέργειες όπως η παρακεταμόλη η οποία είναι άκρως ηπατοκτόνα (ναι, είναι μέγα λάθος με hangover που έχετε ταράξει το συκωτάκι σας να του ρίχνετε και 2-3 Panadol την άλλη μέρα ;)) και δυνητικά μπορεί να είναι επικίνδυνα πολύ.

Η γνώμη σου;

- - - Updated - - -

Αν και από το λινκ του Theodor βλέπω πως οι φαρμακοποιοί θέλουν ΚΑΙ στις βιταμίνες / συμπληρώματα μονοπώλιο - γι'αυτά τα ΜΗΣΥΦΑ μιλάνε;;; :what:

teodor_ch
06-07-12, 20:54
Αν και από το λινκ του Theodor βλέπω πως οι φαρμακοποιοί θέλουν ΚΑΙ στις βιταμίνες / συμπληρώματα μονοπώλιο - γι'αυτά τα ΜΗΣΥΦΑ μιλάνε;;; :what:

γιατί οι βιταμίνες δε μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα?
Σοβαρότερα απο 1 ντεπόν μετά το ξενύχτι...

Αλλά δεν καταλαβαίνετε ότι οι εταιρίες που είναι πίσω απο τέτοιες κινήσεις ποντάρουν σε αύξηση των πωλήσεων (άρα κατανάλωσης) για αυτό και παίζουν με διάφορα μαρκετίστικα κόλπα (μείωση τιμών στα σούπερ μάρκετς).

Τώρα αν εσείς είστε ξύπνιοι και ξέρετε ή νομίζετε ότι ξέρετε, τί πρέπει να καταναλώνετε και πώς, κάποιοι συνάνθρωπο μας δεν έχουν ιδέα και απλά διαβάζουν ταμπέλες.

sdikr
06-07-12, 20:56
γιατί οι βιταμίνες δε μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα?
Σοβαρότερα απο 1 ντεπόν μετά το ξενύχτι...

Αλλά δεν καταλαβαίνετε ότι οι εταιρίες που είναι πίσω απο τέτοιες κινήσεις ποντάρουν σε αύξηση των πωλήσεων (άρα κατανάλωσης) για αυτό και παίζουν με διάφορα μαρκετίστικα κόλπα (μείωση τιμών στα σούπερ μάρκετς).

Τώρα αν εσείς είστε ξύπνιοι και ξέρετε ή νομίζετε ότι ξέρετε, τί πρέπει να καταναλώνετε και πώς, κάποιοι συνάνθρωπο μας δεν έχουν ιδέα και απλά διαβάζουν ταμπέλες.

Γιατί συγνώμη, αν κάποιος έρθει στο φαρμακείο να πάρει 10 πακέτα depon θα του πούνε όχι;
Δεν νομίζω.

PopManiac
06-07-12, 21:13
γιατί οι βιταμίνες δε μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα?
Σοβαρότερα απο 1 ντεπόν μετά το ξενύχτι...

Αλλά δεν καταλαβαίνετε ότι οι εταιρίες που είναι πίσω απο τέτοιες κινήσεις ποντάρουν σε αύξηση των πωλήσεων (άρα κατανάλωσης) για αυτό και παίζουν με διάφορα μαρκετίστικα κόλπα (μείωση τιμών στα σούπερ μάρκετς).

Τώρα αν εσείς είστε ξύπνιοι και ξέρετε ή νομίζετε ότι ξέρετε, τί πρέπει να καταναλώνετε και πώς, κάποιοι συνάνθρωπο μας δεν έχουν ιδέα και απλά διαβάζουν ταμπέλες.

Noμίζω πως τώρα μάλλον απορία ψάλτου βηξ...

Επειδή έχω γνώση του θέματος έχοντας αυτόν τον γιατρό για ξάδερφο μπορώ να σου πω πως υπάχει μια μικρήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη διαφορούλα ανάμεσα σε υπερβολική δόση βιταμίνων και αντίστοιχη παρακεταμόλης - άλλωστε απόπειρες αυτοκτονίας έχουν καταγραφεί με Panadol, δε νομίζω τόσες πολλές με βιταμίνες.

Μόλις τον προηγούμενο μήνα κοπέλα εδώ Βρυξέλλες υγιέστατη στα 25 από ερωτική απογοήτευση πήρε και γω δεν ξέρω πόσα panadol, έφτασε στον ξάδερφο στα επείγοντα, της έκαναν πλύση στομάχου αλλά είχε ήδη απορροφήσει την ουσία, ξύπνησε ευγνώμων που την έσωσαν και μετανοιωμένη από την απόπειρα υποσχόμενη πως δεν θα το ξαναματακάνει, μόνο και μόνο για να της πει ο ξάδερφος πως είχε βδομάδες να της βρουν συκώτι καθώς είχε καταστραφεί από την παρακεταμόλη.

Παρεμπιπτόντως, ακόμα και εδώ στας Ευρώπας, παρακεταμόλη ΜΗΣΥΦΑ και καλά πωλείται από τα φαρμακεία για ασφάλεια και εκείνη πήγε και πήρε 10 κουτιά χωρίς να της πει τίποτα ο φαρμακοποιός όπως λέει και ο sdikr παραπάνω ;)

Αυτά, γεγονότα προ μηνός.

Τώρα, απόπειρα αυτοκτονίας με 10 κουτιά Supradin (πολυβιταμίνες) νομίζω πως απαιτεί περισσότερη φαντασία και είναι αρκετά πιο σπάνιο. Νομίζω....

teodor_ch
06-07-12, 21:30
Noμίζω πως τώρα μάλλον απορία ψάλτου βηξ...

προσπαθώ να μήν πώ πάλι την κακία μου...!

μίλησα εγώ για απόπειρα αυτοκτονίας - δηλητηρίαση? :hmm:

PopManiac
06-07-12, 21:38
προσπαθώ να μήν πώ πάλι την κακία μου...!

μίλησα εγώ για απόπειρα αυτοκτονίας - δηλητηρίαση? :hmm:

Υποτίθεται πως ο λόγος που πωλούνται κάποια σκευάσματα (φαρμακευτικά, γαλακτικά ;), οποιαδήποτε) μέσα από φαρμακεία είναι για λόγους προστασίας της δημόσιας υγείας - αυτό είναι το σκεπτικό του ΣτΕ.

Αντιλαμβάνομαι μια τέτοια λογική - από όσα έχω γράψει παραπάνω - και για εκείνα τα ΜΗΣΥΦΑ τα οποία σε μεγάλες ποσότητες / κακή χρήση ενδέχονται να προκαλέσουν σοβαρότατα προβλήματα, εξ'ού και το παράδειγμα της παρακεταμόλης που μπορώ να καταλάβω τη λογική πώλησής της από φαρμακεία μόνο όπως ισχύει και εδώ στο Βέλγιο (και όχι μόνο).

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί συμπληρώματα διατροφής / βιταμίνες εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία επικινδυνότητας, στον ίδιο βαθμό τουλάχιστον και συνεπώς να απαιτείται η πώλησή τους μέσω φαρμακείων.

Όπως και αν έχει, προφανώς είμαι layman και στην καλύτερη μεταφέρω τι μου έχουν πει ειδικοί.

Θα ήθελα να διαβάσω γνώμες εδώ από γιατρούς καθώς όχι ότι ένας φαρμακοποιός δεν γνωρίζει αλλά αντιλαμβάνεσαι πως μπορεί να είναι λιγάκι προκατειλημμένος :whistle:

teodor_ch
06-07-12, 22:11
Θα ήθελα να διαβάσω γνώμες εδώ από γιατρούς καθώς όχι ότι ένας φαρμακοποιός δεν γνωρίζει αλλά αντιλαμβάνεσαι πως μπορεί να είναι λιγάκι προκατειλημμένος :whistle:

Να σε ενημερώσω ότι οτιδήποτε περι φαρμάκων ο πιό ειδικός απο όλους είναι ο φαρμακοποιός.
Εκεί στα ξένα (τουλάχιστον στην Αγγλία) ο φαρμακοποιός είναι δίπλα στο ιατρό στα νοσοκομεία και αυτός είναι συν-υπεύθυνος για τα φάρμακα που παίρνει ο ασθενής.

Ξαναλέω ότι δε μίλησα για απόπειρα αυτοκτονίας - δηλητηρίαση γιατί αυτή μπορεί να γίνει ακόμα και με το νερό αν δε το γνώριζες.

Μιλάω για άλλες περιπτώσεις που η χρήση κάποιων σκευασμάτων κρύβει κινδύνους λόγω είτε υπερδοσολογίας (για διάφορους λόγους), αλληλεπίδρασης με άλλα φάρμακα, ανεπιθύμητες ενέργειες σε ευαίσθητο πληθυσμό κλπ.

Για παράδειγμα όλα τα ΜΣΑΦ πχ. παρακεταμόλη ανεβάζουν σημαντικά την πίεση λόγω δράσης στα νεφρά.

Το να καθίσουμε όμως εδώ και να τις μετρήσουμε, δεν αρμόζει στο χαρακτήρα μου. Η συζήτηση αφορά άλλα θέματα και όχι τη φαρμακολογία.

---------------------
Να προσθέσω για το quote

Οι απαντήσεις σε τέτοια θέματα είναι ανεξάρτητες απο προσωπικά οφέλη.
Το μόνο που αλλάζει είναι η ευαισθησία του καθενός για το ΠΟΣΟ έλεγχο θέλουμε.

Το γιατί, το καταλαβαίνεις εύκολα όταν κάποια φάρμακα είναι ΜΗΣΥΦΑ στην Ελλάδα ενώ σε άλλες χώρες όχι και αντίστροφα.

PetrosK
06-07-12, 22:44
Να σε ενημερώσω ότι οτιδήποτε περι φαρμάκων ο πιό ειδικός απο όλους είναι ο φαρμακοποιός.
Εκεί στα ξένα (τουλάχιστον στην Αγγλία) ο φαρμακοποιός είναι δίπλα στο ιατρό στα νοσοκομεία και αυτός είναι συν-υπεύθυνος για τα φάρμακα που παίρνει ο ασθενής.

Ξαναλέω ότι δε μίλησα για απόπειρα αυτοκτονίας - δηλητηρίαση γιατί αυτή μπορεί να γίνει ακόμα και με το νερό αν δε το γνώριζες.

Μιλάω για άλλες περιπτώσεις που η χρήση κάποιων σκευασμάτων κρύβει κινδύνους λόγω είτε υπερδοσολογίας (για διάφορους λόγους), αλληλεπίδρασης με άλλα φάρμακα, ανεπιθύμητες ενέργειες σε ευαίσθητο πληθυσμό κλπ.

Για παράδειγμα όλα τα ΜΣΑΦ πχ. παρακεταμόλη ανεβάζουν σημαντικά την πίεση λόγω δράσης στα νεφρά.

Το να καθίσουμε όμως εδώ και να τις μετρήσουμε, δεν αρμόζει στο χαρακτήρα μου. Η συζήτηση αφορά άλλα θέματα και όχι τη φαρμακολογία.

---------------------
Να προσθέσω για το quote

Οι απαντήσεις σε τέτοια θέματα είναι ανεξάρτητες απο προσωπικά οφέλη.
Το μόνο που αλλάζει είναι η ευαισθησία του καθενός για το ΠΟΣΟ έλεγχο θέλουμε.

Το γιατί, το καταλαβαίνεις εύκολα όταν κάποια φάρμακα είναι ΜΗΣΥΦΑ στην Ελλάδα ενώ σε άλλες χώρες όχι και αντίστροφα.

Εκτίθεσαι: Η Παρακεταμόλη ΔΕΝ ανήκει στα ΜΣΑΦ.

teodor_ch
06-07-12, 23:22
Εκτίθεσαι: Η Παρακεταμόλη ΔΕΝ ανήκει στα ΜΣΑΦ.

ναι δεν ανήκει έκανα λάθος λόγω του υπόλοιπου σκεπτικού που είναι σωστό

και αν το πάρεις διαφορετικά
είναι μή στεροειδές αντιφλεγμονώδες (απλά έχει μικρή αντιφλεγμονώδη δράση)

πόσα εκατοστά κέρδισες? :rofl:

jkoukos
07-07-12, 02:12
Αν και το ερώτημα (για διαφορετική πολιτική επιστροφών των εταιρειών σε φαρμακεία & SM και αν τα τελευταία μπορούν να στοκάρουν) έμεινε αναπάντητο, συνεχίζω με αυτά που γράφεις:

Αυτά που γράφω είναι προσωπικές εκτιμήσεις απο αυτά που διαβάζω είτε απο εταιρίες είτε απο συλλόγους.

«Έχω στα χέρια μου τις σχετικές επιστολές από τις παρασκευάστριες εταιρείες Numil και Frezyderm, στις οποίες διατυπώνεται εγγράφως και ξεκάθαρα ότι ουδέποτε ζητήθηκε μείωση των χονδρικών τιμών από το υπουργείο Ανάπτυξης. Ούτε όμως για τις μαζικές παραγγελίες που κάνουν οι φαρμακαποθήκες –οι οποίες ξεπερνούν σε όγκο έως και 50 φορές το αντίστοιχο στοκ των σούπερ μάρκετ– ετέθη θέμα στις εταιρείες να μειώσουν τις χονδρικές τιμές του βρεφικού γάλακτος» τονίζει στην «F.S.» ο πρόεδρος του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αττικής Κωνσταντίνος Λουράντος.
http://mypharm.gr/node/2797
Στην περικοπή που μνημόνευσες από το άρθρο (http://www.citypress.gr/freesunday/index.html?action=article&article=2479) της Free Sunday, ο Λουράντος λέει στην 1η πρόταση ένα μεγάλο ψέμα.
Συγκεκριμένα στην επιστολή της Frezyderm (http://anakoineterion.blogspot.gr/2011/12/frezyderm.html) αναφέρεται ότι "ουδέποτε ήρθε σε επαφή με τον Υπουργό Υγείας & τον Υπουργό Ανάπτυξης όσον αφορά το θέμα της διακίνησης προϊόντων 1ης βρεφικής ηλικίας μέσω των Supermarkets" και όχι για αίτημα μείωσης των χονδρικών τιμών.
Για την ιστορία είχε προηγηθεί επιστολή-ερώτημα (http://farmakopoioi.blogspot.gr/2011/12/blog-post_5021.html) του ΦΣΑ προς εταιρείες που διακινούν βρεφικά γάλατα και εκτός της Frezyderm, απάντηση βρήκα μόνο της Numil (http://anakoineterion.blogspot.gr/2011/12/numil-hellas.html) και της Garret (GARET).
Φυσικά καμία εταιρεία δεν θα μπορούσε επίσημα ν' απαντήσει για οικονομικά αιτήματα καθώς υπήρχε νομικό ζήτημα ανταγωνισμού. Γι' αυτό το κείμενο των επιστολών είναι "άλλα λόγια ν' αγαπιόσαστε" και πόσο καλοί συνέταιροι είμαστε όλα αυτά τα χρόνια και δεν πρόκειται να σας γυρίσουμε την πλάτη κλπ. Και αργότερα άρχισαν οι κωλοτούμπες.

Όσον αφορά τη 2η πρόταση, η σωστή σύγκριση είναι στοκ φαρμακείου-SM ή φαρμακαποθήκης-logistic SM.
Επιπλέον είναι φυσικό σε συνθήκες μονοπώλιου να μην υπάρχει, από την δικιά σας μεριά, ενδιαφέρον για αίτημα μείωσης της λιανικής.
Όμως μόλις άρχισε ο ανταγωνισμός με τα SM και ελαττώθηκε το πελατολόγιο, άρχισαν αμέσως τα αιτήματα (ενδεικτικά εδώ (http://www.scribd.com/doc/86321384/Frezyderm-%CE%92%CF%81%CE%B5%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%93%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B1) κι εδώ (http://pharmateam.blogspot.gr/2012/03/1.html#axzz1zsSSwlU3)) για να μην μείνετε μόνο με τα φάρμακα, καθώς και στα καλλυντικά φαίνεται (http://anakoineterion.blogspot.gr/2012_06_01_archive.html) να σπάει το μονοπώλιο.

Ξαναγράφω, βάλτε μία φωτογραφία απο ένα ράφι ΣΜ να δούμε τί στοκάρουν και τί όχι.
Βλέπω ότι τουλάχιστον στα 4-5 της γειτονιάς μου δεν υπάρχουν όλα όσα μπορείς να βρεις στα φαρμακεία.
Όμως τα 2 διαφορετικά που είχε προτείνει ο παιδίατρος, αντίστοιχα για καθένα από τα παιδιά μου, υπάρχουν σε όλα.

Το ίδιο όμως γίνεται και με τα τυροκομικά προϊόντα. Τα SM δεν έχουν όλα τα είδη και αυτά που κανείς θέλει υπάρχουν σε ειδικά καταστήματα ή παντοπωλεία.

PetrosK
07-07-12, 07:50
ναι δεν ανήκει έκανα λάθος λόγω του υπόλοιπου σκεπτικού που είναι σωστό

και αν το πάρεις διαφορετικά
είναι μή στεροειδές αντιφλεγμονώδες (απλά έχει μικρή αντιφλεγμονώδη δράση)

πόσα εκατοστά κέρδισες? :rofl:

Αστείος, επιεικώς.

teodor_ch
07-07-12, 09:43
Βλέπω ότι τουλάχιστον στα 4-5 της γειτονιάς μου δεν υπάρχουν όλα όσα μπορείς να βρεις στα φαρμακεία.


εύχομαι να μήν τύχει σε κανένα μας,
αλλά άν σου γράψει ο παιδίατρος ένα εξειδικευμένο γάλα και δεν το έχει το σούπερ μάρκετ τί θ κάνεις?
θα το παραγγείλεις στον υπεύθυνο του ΣΜ ή θα πάς στο φαρμακείο σου?


ΠετροςΚ

το έγραψα απο πάνω ότι το νόημα της κουβέντας ΔΕΝ είναι το μέτρημα...
καταπιάστηκες απο μία ΠΑΡΑ πολύ μικρή ανακρίβεια για να ΜΕ μειώσεις
ούτε με διόρθωσες διακριτικά ούτε πρόσθεσες κάτι ουσιαστικό στη κουβέντα

- - - Updated - - -



Φυσικά καμία εταιρεία δεν θα μπορούσε επίσημα ν' απαντήσει για οικονομικά αιτήματα καθώς υπήρχε νομικό ζήτημα ανταγωνισμού. Γι' αυτό το κείμενο των επιστολών είναι "άλλα λόγια ν' αγαπιόσαστε" και πόσο καλοί συνέταιροι είμαστε όλα αυτά τα χρόνια και δεν πρόκειται να σας γυρίσουμε την πλάτη κλπ. Και αργότερα άρχισαν οι κωλοτούμπες.


Ο Λοβέρδος είχε δηλώσει ότι εξασφάλισε μειώσεις τιμών με την είσοδο των γαλάτων στα ΣΜ.
Αυτό το είχαν διαψεύσει κάποιες μικρές συγκριτικά εταιρίες.
Για αυτό είχε γίνει και η παραπάνω κουβέντα.

Δεν είναι δουλειά των φαρμακοποιών να τσεκάρουν τις τιμές.
Ολόκληρα υπουργεία υπάρχουν.
Στην τελική και ο πολίτης μπορεί να κάνει καταγγελία.

PetrosK
07-07-12, 10:06
@teodor_ch

Η "ΠΑΡΑ πολύ μικρή ανακρίβεια", όπως τη χαρακτηρίζεις, δείχνει ότι παρά το ότι το "παίζεις" Φαρμακοποιός (την Άδεια την πήρες αν δεν κάνω λάθος) ενώ δηλώνεις "Υπάλληλος Γραφείου" και ταυτόγχρονα αναγνωρίζεις στους Φαρμακοποιούς πως "ότι οτιδήποτε περι φαρμάκων ο πιό ειδικός απο όλους είναι ο φαρμακοποιός", αγνοείς κάτι βασικό και απλό.

(Σ)το είπα και (σ)το έδειξα αρκετές φορές.

Εκεί που (θα) έχεις (σαν κλάδος, επειδή είτε το πιστεύεις είτε όχι ξέρω πολλά περισσότερα από εσένα - διευκρινήσεις παρέχονται ευχαρίστως) δίκιο, (θα) σε στηρίζω.

Εκεί που το χαλάς/χάνεις/ξεφεύγεις, θα έχεις ανάλογη αντιμετώπιση.

Τα περί εκατοστών, μετρήματος και δε συμμαζεύεται, σε καλή μεριά.

teodor_ch
07-07-12, 10:38
ΠετροςΚ

Για τον πλέον ειδικό στα φάρμακα δεν είναι δική μου διαπίστωση....
Σε όλον τον κόσμο ισχύει!
Φαίνεται ότι οι ιατροί το έχουν ξεχάσει και νιώθουν μία ενόχληση όταν το ακούνε.


Απο εκεί και πέρα,
δεν το έπαιξα φαρμακοποιός, εκτός αν το έπαιξε και ο Pop!!!

Εδώ μέσα γράφω σαν υπάλληλος γραφείου όπως έχω ξαναγράψει προηγουμένως. Για μία άσχετη με τη φαρμακολογία συζήτηση έφερα ένα παράδειγμα και χρησιμοποίησα ένα όρο για λόγους απλούστευσης. Το νόημα είναι το ίδιο.

Για να γελάσουμε περισσότερο λοιπόν,
καθηγητής-ιατρός σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο Κρήτης σε μάθημα ιατρικής ανέφερε ότι το ποσοστό των ΛΑΘΟΣ διαγνώσεων καθημερινά είναι >50%.
Και φαρμακοποιός σε φαρμακείο να ήμουν, θα ήμουν λιγότερο επικίνδυνος απο τους ιατρούς στο συγκεκριμένο νοσοκομείο.

Το γράφω αυτό, για να σου δείξω και απο άλλη μία πλευρά ότι το λάθος που έκανα είναι αστείο. Αυτός είναι και ο λόγος που το συγκεκριμένο το κάνω και θα συνεχίσω να το κάνω λάθος!

Για τα περι γνώσεων όπως εγώ δε μπορώ να γνωρίζω τι ξέρεις το ίδιο ισχύει και για σένα. Πρόσεξε λοιπόν γιατί οι υποθέσεις στο επάγγελμά σου είναι επικίνδυνες μή ξεχαστείς ;)

Τα περι μετρήματος χαρακτηρίζουν 100% το ποστ που έγραψες και με διόρθωσες. Είχες άπειρους τρόπους να με διορθώσεις και διάλεξες το συγκεκριμένο.

PetrosK
08-07-12, 19:16
ΠετροςΚ

Για τον πλέον ειδικό στα φάρμακα δεν είναι δική μου διαπίστωση....
Σε όλον τον κόσμο ισχύει!
Φαίνεται ότι οι ιατροί το έχουν ξεχάσει και νιώθουν μία ενόχληση όταν το ακούνε.


Απο εκεί και πέρα,
δεν το έπαιξα φαρμακοποιός, εκτός αν το έπαιξε και ο Pop!!!

Εδώ μέσα γράφω σαν υπάλληλος γραφείου όπως έχω ξαναγράψει προηγουμένως. Για μία άσχετη με τη φαρμακολογία συζήτηση έφερα ένα παράδειγμα και χρησιμοποίησα ένα όρο για λόγους απλούστευσης. Το νόημα είναι το ίδιο.

Για να γελάσουμε περισσότερο λοιπόν,
καθηγητής-ιατρός σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο Κρήτης σε μάθημα ιατρικής ανέφερε ότι το ποσοστό των ΛΑΘΟΣ διαγνώσεων καθημερινά είναι >50%.
Και φαρμακοποιός σε φαρμακείο να ήμουν, θα ήμουν λιγότερο επικίνδυνος απο τους ιατρούς στο συγκεκριμένο νοσοκομείο.

Το γράφω αυτό, για να σου δείξω και απο άλλη μία πλευρά ότι το λάθος που έκανα είναι αστείο. Αυτός είναι και ο λόγος που το συγκεκριμένο το κάνω και θα συνεχίσω να το κάνω λάθος!

Για τα περι γνώσεων όπως εγώ δε μπορώ να γνωρίζω τι ξέρεις το ίδιο ισχύει και για σένα. Πρόσεξε λοιπόν γιατί οι υποθέσεις στο επάγγελμά σου είναι επικίνδυνες μή ξεχαστείς ;)

Τα περι μετρήματος χαρακτηρίζουν 100% το ποστ που έγραψες και με διόρθωσες. Είχες άπειρους τρόπους να με διορθώσεις και διάλεξες το συγκεκριμένο.

Για τα περί ειδικού θα συμφωνούσα, έλα μου όμως που τη δική μου υπογραφή και σφραγίδα (και μητρώο, και... και...) βάζω πριν συνταγογραφήσω (πουλήσεις) φάρμακα.
(Σ)το ξαναέγραψα: Όταν θα έχεις εσύ (ο Φαρμακοποιός) την ευθύνη, θα έχεις και άποψη και επιχειρήματα και ότι θέλεις.

Οι λόγοι απλούστευσης δεκτοί, το νόημα μπορεί να είναι ίδιο, ο δρόμος και τα συμπεράσματα όμως, όχι.

Ναι, γελάσαμε, καινούριο σκώτ' κάναμε από τα γέλια. Να ζήσουμε να θυμόμαστε όλους αυτούς που ανήκουν στο 50% των λάθος διαγνώσεων...

Κάτι προσπαθείς να πεις, έχει ζέστη, έχω δουλειά, δε θα μπω στη διαδικασία.

Όσο για τον τελευταίο "εξυπνακισμό", το έθεσα σε πολύ συγκεκριμένη βάση, το παίρνεις και το ξεχειλώνεις για να καταλήξεις σε "συμπεράσματα" για τη δουλειά μου (το πως την κάνω, για την ακρίβεια).

Επιεικώς, αστείος.

teodor_ch
09-07-12, 12:40
Άντε ένα τελευταίο ανούσιο ποστ...


Για τα περί ειδικού θα συμφωνούσα, έλα μου όμως που τη δική μου υπογραφή και σφραγίδα (και μητρώο, και... και...) βάζω πριν συνταγογραφήσω (πουλήσεις) φάρμακα.
(Σ)το ξαναέγραψα: Όταν θα έχεις εσύ (ο Φαρμακοποιός) την ευθύνη, θα έχεις και άποψη και επιχειρήματα και ότι θέλεις.


Για βγές διάβασε τη ταμπέλα και ξαναμπές. ;)

Α! Και ο φαρμακοποιός βάζει σφραγίδα (ΑΜΑ, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ κλπ) και υπογραφή. Λέει κάτι αυτό? Πάλι μετράμε?
Αν δε το γνωρίζεις, ο φαρμακοποιός έχει 50% ευθύνη στην εκτέλεση συνταγής. Τουλάχιστον έτσι μου έμαθαν στο πανεπιστήμιο.
Αν γράψει μαλακία ο ιατρός (το οποίο είναι λογικό να γίνει, άνθρωποι είμαστε) ο φαρμακοποιός είναι εκεί για να τη διορθώσει. (Τη μαλακία του φαρμακοποιού δε τη διορθώνει κανείς!)




Ναι, γελάσαμε, καινούριο σκώτ' κάναμε από τα γέλια. Να ζήσουμε να θυμόμαστε όλους αυτούς που ανήκουν στο 50% των λάθος διαγνώσεων...


Καθηγητής - Ιατρός στο πανεπιστήμιο Κρήτης το είπε σε μάθημα Ιατρικής σε όλο το αμφιθέατρο!
Εσύ ξέρεις καλύτερα όμως...

PetrosK
09-07-12, 13:41
Άντε ένα τελευταίο ανούσιο ποστ...



Για βγές διάβασε τη ταμπέλα και ξαναμπές. ;)

Α! Και ο φαρμακοποιός βάζει σφραγίδα (ΑΜΑ, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ κλπ) και υπογραφή. Λέει κάτι αυτό? Πάλι μετράμε?
Αν δε το γνωρίζεις, ο φαρμακοποιός έχει 50% ευθύνη στην εκτέλεση συνταγής. Τουλάχιστον έτσι μου έμαθαν στο πανεπιστήμιο.
Αν γράψει μαλακία ο ιατρός (το οποίο είναι λογικό να γίνει, άνθρωποι είμαστε) ο φαρμακοποιός είναι εκεί για να τη διορθώσει. (Τη μαλακία του φαρμακοποιού δε τη διορθώνει κανείς!)




Καθηγητής - Ιατρός στο πανεπιστήμιο Κρήτης το είπε σε μάθημα Ιατρικής σε όλο το αμφιθέατρο!
Εσύ ξέρεις καλύτερα όμως...

Ας βάζει και Γενική Αίματος + Καλλιέργεια Ούρων.

Την ευθύνη της διάγνωσης-επιλογής θεραπείας/σκευάσματος/δόσης-αντιμετώπισης παρενεργειών/ανεπιθύμητων δράσεων-αποτυχίας θεραπείας/αγωγής την έχει ο Ιατρός.

Μη (θέλεις να) μπερδεύεσαι. Σε όσα λάθη κάνω, την ευθύνη εγώ την έχω. Ο Φαρμακοποιός, αν και εφόσον το αντιληφθεί απλά δεν θα εκτελέσει τη συνταγή, θα παραπέμψει τον Ασθενή πάλι σε εμένα (ή άλλον Ιατρό). Τπτ απολύτως δε θα διορθώσει.

Δεν αμφισβητώ ούτε ότι το είπε ο κ.Καθηγητής, ούτε καν ότι ισχύει. Αμφισβητώ το νόημα όπως το αποδίδεις.

Αν όλοι αυτοί έφευγαν αδιάγνωστοι/λάθος διεγνωσμένοι, όντως θα είχαμε να λέμε για εκατόμβες (κυριολεκτικά) νεκρών από λάθη/άγνοια κλπ. Συνεπώς, επειδή στη Διαφορική Διάγνωση (απαραίτητη διαδικασία εκτός από σπάνιες περιπτώσεις) όντως η 1η ή και η 2η πιθανή διάγνωση βγαίνουν λανθασμένες, όντως το ποσοστό αυτό μοιάζει πιθανό.

(απλό, πολύ απλό παράδειγμα: Κάταγμα σκαφοειδούς ή κάποιων από τα οστά του ταρσού. Εύκολα δεν γίνεται αντιληπτό, ο ασθενής φεύγει με οδηγίες και στον επανέλεγχο μετά από 20+ ημέρες εμφανίζεται μια ωραιότατη λυτική/σκληρυντική εστία/γραμμή η οποία υποδηλώνει το κάταγμα. Λάθος διάγνωση? Προφανώς. Προβλέπεται στη Βιβλιογραφία και τη Διαγνωστική Διαδικασία? Ναι.)

Πάλι συμπεράσματα βγάζεις, πάλι άτοπα.:down:

teodor_ch
09-07-12, 16:34
Μη (θέλεις να) μπερδεύεσαι. Σε όσα λάθη κάνω, την ευθύνη εγώ την έχω. Ο Φαρμακοποιός, αν και εφόσον το αντιληφθεί απλά δεν θα εκτελέσει τη συνταγή, θα παραπέμψει τον Ασθενή πάλι σε εμένα (ή άλλον Ιατρό). Τπτ απολύτως δε θα διορθώσει.

Το παραπάνω είναι άτοπο!

Είτε εκτελέσει είτε όχι ο φαρμακοποιός τη συνταγή, ΕΧΕΙ ευθύνη.
Αν την εκτελέσει και τα σκευάσματα αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, ή είναι λάθος η δοσολογία, ή λάθος επιλογή σκευάσματος (πρόσφατο κιόλας σε γνωστό φαρμακείο: κρέμα εξωτερικής χρήσης μέσα στο μάτι απο οφθαλμίατρο με τραγικά αποτελέσματα) κλπ κλπ κλπ
Ο ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΥΘΥΝΗ!!!!

Άσε το θέμα των (γνωστών) αλλεργιών.

Σχετικά με το δεύτερο, επίσης και εσύ βγάζεις δικά σου συμπεράσματα ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.