PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32

PopManiac
07-05-13, 21:25
Κάποτε έλεγα ότι έχουμε από τα καλύτερα συστήματα υγείας και με κορόιδευαν. Δυστυχώς κάποτε όλοι θα ζήσουμε τις αλλαγές των τελευταίων χρόνων και θα καταλάβουμε τι χάσαμε.


Από τα πιο ανθρώπινα σίγουρα.

Μάλλον είστε και οι δύο πολύ τυχεροί ή πολύ νέοι ακόμα για να έχετε γονείς να μπαινοβγαίνουν σε νοσοκομεία τουλάχιστον τα τελευταία 10 χρόνια και τα γράφετε αυτά, λυπάμαι αλλά δεν ξέρετε τι λέτε.

Τώρα απλά είναι πολύ χειρότερο αυτό που ήταν ο πάτος...

teodor_ch
07-05-13, 21:37
Μάλλον είστε και οι δύο πολύ τυχεροί ή πολύ νέοι ακόμα για να έχετε γονείς να μπαινοβγαίνουν σε νοσοκομεία τουλάχιστον τα τελευταία 10 χρόνια και τα γράφετε αυτά, λυπάμαι αλλά δεν ξέρετε τι λέτε.

Τώρα απλά είναι πολύ χειρότερο αυτό που ήταν ο πάτος...

Επειδή ούτε εσύ ξέρεις τί έχω ζήσει και έχω δεί, δε ξέρεις τι λές.

Το φτιάξαμε το επίπεδο της συζήτησης πάλι. Εύγε :oneup:

PopManiac
07-05-13, 21:42
Επειδή ούτε εσύ ξέρεις τί έχω ζήσει και έχω δεί, δε ξέρεις τι λές.

Το φτιάξαμε το επίπεδο της συζήτησης πάλι. Εύγε :oneup:

Ίσα ίσα που το γράφω πολύ φιλικά, δεν γνωρίζω τι έχεις περάσει αλλά επιμένω πως αν κανείς λέει πως


Κάποτε έλεγα ότι έχουμε από τα καλύτερα συστήματα υγείας και με κορόιδευαν.

Τότε καλά έκαναν και σε κορόϊδευαν. Το ότι το σημερινό σύστημα υγείας είναι σε σαφώς χειρότερη κατάσταση από αυτό που είχαμε είναι γεγονός αλλά το πρότερο σύστημα υγείας ήταν από τα χειρότερα στην ΕΕ, εκτός βέβαια και αν θέλεις να συγκρίνουμε με Βουλγαρία και Ρουμανία και Αφρικανικές χώρες (αλλά δεν θα ήμουν τόσο βέβαιος για Ν. Αφρική)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
07-05-13, 23:36
@Pop
Ανθρώπινο εννοώντας, ότι οι γιατροί δεν ήταν τόσο δεσμευμένοι σε κάποιες διαδικασίες όσο είναι στο εξωτερικό. Παράδειγμα, παρατηρώ στην Αγγλία ότι από κάποια ηλικία και μετά (70+) δεεεεεν ασχολούνται και πολύ. Γενικώς αν κοστίζει κάτι πολύ, άστο να πεθάνει (ή δώστου παρακεταμόλη και πες του να ξαναέρθει σε 1 βδομάδα). Αυτήν την εντύπωση έχω λάβει στη (σύντομη) διαμονή μου εδώ.

Στην πράξη βέβαια αυτή η ελευθερία στην Ελλάδα αποδείχτηκε μπούμερανγκ. Όσον αφορά τις μακροχρόνιες/ανίατες ασθένειες, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, από τον περίγυρο μου έχω (κατά βάση) μόνο δυσάρεστα οπότε θα συμφωνήσω.

PopManiac
08-05-13, 00:04
@Pop
Ανθρώπινο εννοώντας, ότι οι γιατροί δεν ήταν τόσο δεσμευμένοι σε κάποιες διαδικασίες όσο είναι στο εξωτερικό. Παράδειγμα, παρατηρώ στην Αγγλία ότι από κάποια ηλικία και μετά (70+) δεεεεεν ασχολούνται και πολύ. Γενικώς αν κοστίζει κάτι πολύ, άστο να πεθάνει (ή δώστου παρακεταμόλη και πες του να ξαναέρθει σε 1 βδομάδα). Αυτήν την εντύπωση έχω λάβει στη (σύντομη) διαμονή μου εδώ.

Στην πράξη βέβαια αυτή η ελευθερία στην Ελλάδα αποδείχτηκε μπούμερανγκ. Όσον αφορά τις μακροχρόνιες/ανίατες ασθένειες, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, από τον περίγυρο μου έχω (κατά βάση) μόνο δυσάρεστα οπότε θα συμφωνήσω.

Κοίτα, τα κακώς κείμενα στην υγεία στην Ελλάδα είναι τόσα που πραγματικά θέλουν μια σοβαρότατη συζήτηση η οποία εν πολλοίς δεν έχει γίνει και ποτέ, παρεκτός από κάποιες (χαμένες πλέον στον χρόνο) αναφορές της Ευρ Επιτροπής αναφορικά με την πορεία του Υγεία-Πρόνοια - κάπου στο 2001-2005 (full disclosure: Ήμουν μέλος των ομάδων που τις έγραψαν). Και εκείνες όμως αφορούν στην χρήση των ΚΠΣ και όχι στο θέμα συνολικά.

Το γιατί ψάξτο σε ομαδούλες συμφερόντων από (μεγαλο)γιατρούς (κυρίως ακαδημαϊκούς), πολιτικούς, εταιρείες φαρμακευτικές, εταιρείες ιατροφαρμακευτικών υλικών, τοπικές κοινωνίες - και ξύνω μόλις την κορυφή του παγόβουνου γιατί πχ δεν αναφέρομαι σε ασφαλιστικές εταιρείες.

Αν υπάρχει ένας τομέας στην Ελλάδα όπου ισχύει η Παγκάλεια ρήση του "μαζί τα φάγαμε" σε όλο της το μεγαλείο είναι αυτός.

Τώρα βέβαια, ξεφούσκωσε σαν μπαλόνι και από το κακό έχουμε πάει στο μη χειρότερο με τραγικές καταστάσεις όπως μόλις την προηγούμενη εβδομάδα σε νοσοκομείο που ήταν η μάνα μου να μην υπάρχει σαπούνι στις δημόσιες τουαλέτες (superbugs ΟΕΟ) και πάλι το νοσοκομείο αυτό να θεωρείται από τα καλά, μιας και γνωστοί μου που παρέμειναν στον χώρο μου έλεγαν πως τυχερός είμαι καθώς σε άλλα νοσοκομεία πλέον ο ασθενής κουβαλά και βαλιτσάκι μαζί του/της με χαρτιά τουαλέττας πχ...

Λεφτά υπήρχαν.

Ας μην το συνεχίσουμε εδώ όμως, θα ψάξω να βρω σχετικό νήμα χαμένο κάπου στα βάθη εδώ του subforum αν θέλετε να το πιάσουμε (τι να πιάσουμε δλδ, άστα να πάνε)

- - - Updated - - -

Πάντως, σήμερα πλέον, στην Ελλάδα, για να κάνεις την δουλειά σου, δλδ το προφανές Βελγίου που ζω όπου αν έχω ένα πρόβλημα πάω σε γιατρό, αν ώ μοι γένοιτο χρειαστεί κατόπιν στο νοσοκομείο και εκεί πλέον το σύστημα με φροντίζει και βγαίνω όρθιος ή οριζόντιος ή σε κάσα με 4 να με πάνε, στην Ελλάδα δεν παίζει παρεκτός και αν είσαι πλούσιος. Όχι εύπορος ή ευκατάστατος (που κάποτε βολευόσουν) αλλά πλούσιος. Και προφανώς αναφέρομαι σε χρόνιες νόσους όπως καρκίνος ενώ υπάρχουν άλλες που αν σε πιάσουν και είσαι πλούσιος μετακομίζεις αλλού και ζεις, ειδάλλως αν δεν μπορείς και πρέπει να μείνεις Ελλάδα την έκατσες την βάρκα.

Σκλήρυνση κατά πλάκας μου έρχεται πχ στο μυαλό

aroutis
08-05-13, 00:22
Από τα πιο ανθρώπινα σίγουρα.Δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις ανθρώπινο ενα συστημα υγείας που βασίζεται κατά πολοίς σε φακελάκια και διαφθορά ώστε να μπορέσεις να κάνεις την δουλειά σου, είτε αυτό σημαίνει το κρεβάτι σου σε ένα θάλαμο , είτε για μια εξέταση μεγαλύτερης πολυπλοκότητας από μια ακτινογραφεία.

Δεν ειναι ένα συστημα υγείας ανθρώπινο όταν οι ΣΩΣΤΟΙ γιατροι (γιατι και προφανώς υπάρχουν) ειναι η λαμπρή εξαίρεση του κανόνα και φοβάσαι να μη βρεθείς στην ανάγκη του ΕΣΥ.

megahead13
08-05-13, 01:23
@Pop
Ανθρώπινο εννοώντας, ότι οι γιατροί δεν ήταν τόσο δεσμευμένοι σε κάποιες διαδικασίες όσο είναι στο εξωτερικό. Παράδειγμα, παρατηρώ στην Αγγλία ότι από κάποια ηλικία και μετά (70+) δεεεεεν ασχολούνται και πολύ. Γενικώς αν κοστίζει κάτι πολύ, άστο να πεθάνει (ή δώστου παρακεταμόλη και πες του να ξαναέρθει σε 1 βδομάδα). Αυτήν την εντύπωση έχω λάβει στη (σύντομη) διαμονή μου εδώ.

Στην πράξη βέβαια αυτή η ελευθερία στην Ελλάδα αποδείχτηκε μπούμερανγκ. Όσον αφορά τις μακροχρόνιες/ανίατες ασθένειες, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, από τον περίγυρο μου έχω (κατά βάση) μόνο δυσάρεστα οπότε θα συμφωνήσω.

Κοίτα, τα κακώς κείμενα στην υγεία στην Ελλάδα είναι τόσα που πραγματικά θέλουν μια σοβαρότατη συζήτηση η οποία εν πολλοίς δεν έχει γίνει και ποτέ, παρεκτός από κάποιες (χαμένες πλέον στον χρόνο) αναφορές της Ευρ Επιτροπής αναφορικά με την πορεία του Υγεία-Πρόνοια - κάπου στο 2001-2005 (full disclosure: Ήμουν μέλος των ομάδων που τις έγραψαν). Και εκείνες όμως αφορούν στην χρήση των ΚΠΣ και όχι στο θέμα συνολικά.

Το γιατί ψάξτο σε ομαδούλες συμφερόντων από (μεγαλο)γιατρούς (κυρίως ακαδημαϊκούς), πολιτικούς, εταιρείες φαρμακευτικές, εταιρείες ιατροφαρμακευτικών υλικών, τοπικές κοινωνίες - και ξύνω μόλις την κορυφή του παγόβουνου γιατί πχ δεν αναφέρομαι σε ασφαλιστικές εταιρείες.

Πάντως, σήμερα πλέον, στην Ελλάδα, για να κάνεις την δουλειά σου, δλδ το προφανές Βελγίου που ζω όπου αν έχω ένα πρόβλημα πάω σε γιατρό, αν ώ μοι γένοιτο χρειαστεί κατόπιν στο νοσοκομείο και εκεί πλέον το σύστημα με φροντίζει και βγαίνω όρθιος ή οριζόντιος ή σε κάσα με 4 να με πάνε, στην Ελλάδα δεν παίζει παρεκτός και αν είσαι πλούσιος. Όχι εύπορος ή ευκατάστατος (που κάποτε βολευόσουν) αλλά πλούσιος. Και προφανώς αναφέρομαι σε χρόνιες νόσους όπως καρκίνος ενώ υπάρχουν άλλες που αν σε πιάσουν και είσαι πλούσιος μετακομίζεις αλλού και ζεις, ειδάλλως αν δεν μπορείς και πρέπει να μείνεις Ελλάδα την έκατσες την βάρκα.

Σκλήρυνση κατά πλάκας μου έρχεται πχ στο μυαλό
Δεν ξέρω τι γίνεται στο Βέλγιο Κώστα, αλλά αυτά που περιγράφεις για την Ελλάδα δεν είναι αποκλειστικότητα μόνο της Ελλάδας. Μην τρελαθούμε τώρα. Περίπου όπως τα λέει ο gioannou είναι για το HB (κυρίως Αγγλία, Σκωτία όπως έζησα τα πράγματα είναι καλύτερα, έχουν ξεχωριστό NHS με παρόμοια δομή, αλλά περισσότερες καλύψεις, για τους Ουαλούς δεν ξέρω, αλλά αυτοί γενικά ακολουθούν τα των Άγγλων απ' ότι καταλαβαίνω). Σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό που λες κι εδώ πάνω πως αν έχεις να πλερώ, κάνεις τη δουλειά σου. Δεν έχεις βγάλε, άκρη με το NHS. Έχω ζήσει και την αδιαφορία στο μεγαλείο της και μ' αυτούς (και κυριολεκτώ, δεν υπερβάλω). Τουλάχιστον υπάρχει μια καλύτερη οργάνωση και άνθρωποι μες το NHS που προσπαθούν να βοηθήσουν (είτε αφορά ιατρικό προσωπικό, είτε διοικιτικούς υπαλλήλους), όπως γίνεται παντού δηλαδή, ενώ στα πραγματικά επείγοντα περιστατικά υπάρχει κινητοποίηση. Όταν το συζήτησα με έναν παιδικό μου φίλο, που είναι κι αυτός γιατρός του NHS εδώ και κοντά 5 χρόνια, η απάντηση που έλαβα είναι ότι υπάρχουν ελλείψεις προσωπικού, ενώ και οι νεώτεροι GP λόγω ελλειπούς εκπαίδευσης στέλνουν για ψύλλου πήδημα στα νοσοκομεία γιατί φοβούνται να πάρουν την ευθύνη. Αποτέλεσμα να μπουκώνουν τα νοσοκομεία και να έχεις κι εδώ αναμονές 2 και 3 μηνών. Επίσης πράγματα που στον υπόλοιπο κόσμο, συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας, έχουν πάρει εγκρίσεις, στο ΗΒ πολλές φορές θεωρούνται ακόμα πειραματικά. Και μιλάω εκ πείρας για πράγματα που είναι αποδεδειγμένα αποτελεσματικά και που μπορούν να προσφέρουν μεγάλη βοήθεια. Απλά τραγικό και απαράδεκτο :down: Για τις ασφαλιστικές, μεγαλογιατρούς, κτλ να μην το πιάσουμε..


Αν υπάρχει ένας τομέας στην Ελλάδα όπου ισχύει η Παγκάλεια ρήση του "μαζί τα φάγαμε" σε όλο της το μεγαλείο είναι αυτός.

Τώρα βέβαια, ξεφούσκωσε σαν μπαλόνι και από το κακό έχουμε πάει στο μη χειρότερο με τραγικές καταστάσεις όπως μόλις την προηγούμενη εβδομάδα σε νοσοκομείο που ήταν η μάνα μου να μην υπάρχει σαπούνι στις δημόσιες τουαλέτες (superbugs ΟΕΟ) και πάλι το νοσοκομείο αυτό να θεωρείται από τα καλά, μιας και γνωστοί μου που παρέμειναν στον χώρο μου έλεγαν πως τυχερός είμαι καθώς σε άλλα νοσοκομεία πλέον ο ασθενής κουβαλά και βαλιτσάκι μαζί του/της με χαρτιά τουαλέττας πχ...

Λεφτά υπήρχαν.
Καλά, εδώ δεν υπήρχε σαπούνι στις δημόσιες τουαλέτες και τις καλές εποχές προ μνημονίου (υπήρχαν όμως άλλα πράγματα, αλλά ας μην επεκταθώ καλύτερα). Γενικό Kρατικό Νικαίας ΟΕΟ;; :whistle:


Δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις ανθρώπινο ενα συστημα υγείας που βασίζεται κατά πολοίς σε φακελάκια και διαφθορά ώστε να μπορέσεις να κάνεις την δουλειά σου, είτε αυτό σημαίνει το κρεβάτι σου σε ένα θάλαμο , είτε για μια εξέταση μεγαλύτερης πολυπλοκότητας από μια ακτινογραφεία.

Δεν ειναι ένα συστημα υγείας ανθρώπινο όταν οι ΣΩΣΤΟΙ γιατροι (γιατι και προφανώς υπάρχουν) ειναι η λαμπρή εξαίρεση του κανόνα και φοβάσαι να μη βρεθείς στην ανάγκη του ΕΣΥ.
Έτσι είναι φίλε Άρη. Με μια διαφωνία όμως: Δεν πιστεύω ότι οι σωστοί γιατροί του ΕΣΥ είναι η λαμπρή εξαίρεση. Αναγκάστικα να πάω στα επείγοντα τη μέρα των Χριστουγέννων για την κοπέλα μου. Οι γιατροί έδιναν τον καλύτερο εαυτό τους όντας έτοιμοι να πέσουν κάτω σα σφουγγαρόπανα από την κούραση :respekt: Και δεν είναι μόνο αυτό το περιστατικό που έζησα. Γνώμη μου είναι πάντως πως σε πολλές περιπτώσεις οι μειοψηφείες αμαυρώνουν την εικόνα του συνόλου.

teodor_ch
25-05-13, 09:41
Απλά για να μή ψάχνεστε όταν θα σας πούν τη συμ/χή σας στο φαρμακείο σας...

λινκ απο τις αλλαγές στις ασφαλιστικές τιμές ΧΤΕΣ στα κρυφά χωρίς καμία ανακοίνωση
https://dl.dropboxusercontent.com/u/14516371/NEES_TIMES_ANAFORAS_24052013.pdf

Τί είναι οι ασφαλιστικές τιμές?
Ο ασφαλισμένος πληρώνει
[(ασφαλιστική τιμή)*(ποσοστό συμμετοχής)]
+
[(τιμή φαρμάκου)-(ασφαλιστική τιμή)]/2
=
συμμετοχή

Όταν ξαναδείτε στη τηλεόραση κάποιον πολιτικό να λέει ότι ρίχνει τις τιμές, αναρωτηθείτε πού πάνε οι ασφαλιστικές.

Το χειρότερο είναι ότι οι ασφαλιστικές καθορίζονται με βάση το φθηνότερο φάρμακο ΟΧΙ ανα ουσία αλλά ανα κατηγορία (δεν έχω ψάξει τί εύρος έχουν οι κατηγορίες).
Και είναι χειρότερο γιατί αναγκάζετε κάποιος να αλλάξει φάρμακο-ουσία και όχι απλά την εταιρία(γενόσημο) για να βρεί το φθηνότερο. Το οποίο μπορεί καν να μήν κυκλοφορεί στην Ελλάδα...


Οπότε με βάση τη χθεσινή ενημέρωση οι συμμετοχές σας ανέβηκαν.

Καλή διασκέδαση :)

ΥΓ.
τυχαίο παράδειγμα
EXELON CAPS 3MG/CAP BTx28 2802360303016
τιμή 26,09
παλιά ασφαλιστική 22,95
νέα ασφαλιστική 19,49

παλιά συμ/χή με 25% 5,37 + 1,57 = 6,94
νέα συμ/χή με 25% 4,87 + 3,3 = 8,17

καθόλου άσχημα έτσι?

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-05-13, 01:44
ΣτΕ: Συνταγματικό και νόμιμο το διευρυμένο ωράριο των φαρμακείων (http://news247.gr/eidiseis/koinonia/ste_syntagmatiko_kai_nomimo_to_dieyrymeno_wrario_twn_farmakeiwn.2269355.html)

teodor_ch
27-05-13, 15:46
ΣτΕ: Συνταγματικό και νόμιμο το διευρυμένο ωράριο των φαρμακείων (http://news247.gr/eidiseis/koinonia/ste_syntagmatiko_kai_nomimo_to_dieyrymeno_wrario_twn_farmakeiwn.2269355.html)

Όταν θα φτάσουμε στις συνέπειες του διευρυμένου θα αρχίσουμε τα παράπονα και να ψάχνουμε μέτρα για να ανοίξουν (ξανά) φαρμακεία σε "μη εμπορικές" περιοχές.

Δε πειράζει όμως. Θα παίρνουμε το ταξί να βρίσκουμε πολλά φαρμακεία στο κέντρο μαζί με τα ψώνια που θα κάνουμε με τα λεφτά που θα έρθουν απο την ανάπτυξη. :oneup:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-05-13, 15:51
Όταν θα φτάσουμε στις συνέπειες του διευρυμένου θα αρχίσουμε τα παράπονα και να ψάχνουμε μέτρα για να ανοίξουν (ξανά) φαρμακεία σε "μη εμπορικές" περιοχές.

Δε πειράζει όμως. Θα παίρνουμε το ταξί να βρίσκουμε πολλά φαρμακεία στο κέντρο μαζί με τα ψώνια που θα κάνουμε με τα λεφτά που θα έρθουν απο την ανάπτυξη. :oneup:

Νομίζω πως αυτό που λες δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με το ωράριο, όσο με το καθεστώς αδειοδότησης.

teodor_ch
27-05-13, 16:23
Νομίζω πως αυτό που λες δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με το ωράριο, όσο με το καθεστώς αδειοδότησης.

Όλα παρέα πάνε πλέον.
Και τα ΟΤC και το ποσοστό κέρδους κλπ κλπ.

Τα μικρά συνοικιακά φαρμακεία θα ψοφήσουν πρώτα.

Το καθεστώς αδειοδότησης αφορά τα ΝΕΑ φαρμακεία που δε νομίζω να υπάρξουν πολλά. Ή τουλάχιστον να ανοίξουν και να κρατήσουν...

teodor_ch
06-06-13, 22:49
ορίστε ένας λόγος γιατί δε πληρώνονται οι φαρμακοποιοί στην ώρα τους ;)
http://farmakopoioi.blogspot.gr/2013/06/yyka.html?m=1

PetrosK
07-06-13, 00:33
ορίστε ένας λόγος γιατί δε πληρώνονται οι φαρμακοποιοί στην ώρα τους ;)
http://farmakopoioi.blogspot.gr/2013/06/yyka.html?m=1

Είπαμε...έχουμε και πρωτογενές πλεόνασμα!

Απλά, μεταφράζεται σε πρωτογενές έλλειμμα στις τσέπες του κάθε δύστυχου που εξαρτάται από αυτό το μπάχαλο που προσποιείται πως είναι συντεταγμένο Κράτος.

teodor_ch
07-06-13, 16:14
Ορίστε για να μή νομίζετε ότι θέλουν το καλό σας...


ΕΚΤΑΚΤΟ: "Πέρασαν" οι βιταμίνες στα σούπερ μάρκετ

Της Βίκυς Κουρλιμπίνη

Ανοίγει τελικά μετά το καλοκαίρι η αγορά των βιταμινών, παυσίπονων και άλλων φαρμάκων για τα οποία δεν απαιτείται ιατρική συνταγή, ούτε αποζημιώνονται από τα ασφαλιστικά ταμεία.

Σύμφωνα με υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου Υγείας,


...το Σεπτέμβριο αναμένεται να ξεκινήσει από τα σούπερ μάρκετ και τα καταστήματα λιανικής, έστω και δοκιμαστικά, η διάθεση αρχικά κάποιων βιταμινών, κατά το πρότυπο και άλλων χωρών της Ευρώπης, όπου η τιμολόγηση και η διάθεση των συγκεκριμένων σκευασμάτων είναι ελεύθερη. Αν και το άνοιγμα εκτιμάται ότι θα γίνει σταδιακά, εντούτοις είναι σαφές ότι ανοίγει ο δρόμος για την πώληση στο εγγύς μέλλον της πλειονότητας των μη συνταγογραφούμενων φαρμάκων από τα καταστήματα λιανικής.

Η μεταρρύθμιση του υφιστάμενου πλαισίου που διέπει τα μη συνταγογραφούμενα, με σταδιακή απελευθέρωση της διατίμησης της κατηγορίας, εκτιμάται ότι σε βάθος τετραετίας θα διπλασιάσει σχεδόν το μέγεθος της αγοράς από τα 260 εκατ. ευρώ που είναι σήμερα σε περισσότερα από 462 εκατ. ευρώ το 2017. Είτε θα αυξηθεί η κατανάλωση είτε το κόστος, είτε και τα δύο!

Όσον αφορά το κρίσιμο ζήτημα της τιμής των βιταμινών, σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, αυτό που εξετάζεται είναι να καθοριστεί πλαφόν ανώτερης τιμής, η οποία θα ισχύει για δύο περίπου χρόνια, προκειμένου να μην ξεφύγουν οι τιμές τους, όπως φοβάται το υπουργείο Υγείας. Ο φόβος βέβαια αυτός έρχεται σε αντίθεση με τις εκτιμήσεις της τρόικας, η οποία θεωρεί πως η απελευθέρωση της διάθεσης θα εντείνει τον ανταγωνισμό και άρα θα οδηγήσει σε συμπίεση της τιμής των μη συνταγογραφούμενων φαρμάκων. ο WHO είπε ότι όπου απελευθερώθηκε η αγορά οι τιμές ανέβηκαν κατακόρυφα (βλ. λινκ μερικές σελίδες πίσω). Σκεφτείτε πώς προκύπτει και το παραπάνω BOLD για να συμπεράνετε μόνοι σας

Να σημειώσουμε πως η διάθεση σκευασμάτων από τα καταστήματα λιανικής συμπεριλαμβανόταν στις μνημονιακές υποχρεώσεις που αφορούν τον κλάδο της υγείας. Πιο συγκεκριμένα προβλεπόταν ότι μέχρι το τέλος Ιουνίου το σημερινό σύστημα των προκαθορισμένων περιθωρίων κέρδους θα πρέπει να αντικατασταθεί με μέγιστο περιθώριο κέρδους και ως το τέλος Σεπτεμβρίου να επιτραπεί η πώληση στα σούπερ μάρκετ επιλεγμένων προϊόντων, όπως βιταμινών και συμπληρωμάτων διατροφής.

Στο παρασκήνιο πάντως, παίχτηκε «σκληρό πόκερ» μέχρι να επέλθει συμβιβασμός μεταξύ τρόικας και υπουργείου, με το δεύτερο να τάσσεται στην αρχή κατά της απελευθέρωσης, με το επιχείρημα ότι θα μειωθεί ακόμη περισσότερο το περιθώριο κέρδους των φαρμακείων, τα οποία ήδη αντιμετωπίζουν προβλήματα τζίρου. Και αυτό γιατί τα σκευάσματα αυτά πληρώνονται τοις μετρητοίς, έχουν μεγάλα περιθώρια κέρδους και αποτελούν ίσως την πιο σημαντική πηγή ταμειακής ρευστότητας για τους φαρμακοποιούς.

Πηγή:www.capital.gr


Υπόψιν ακόμα ότι το ποσοστό κέρδους έχει πιάσει το στόχο του <15% σύμφωνα με έγγραφο του ΔΝΤ οπότε μάλλον δικαιολογίες ψάχνουν.

Μισθοί της κακιάς ώρας, δημόσιοι ιατροί με το σταγονόμετρο ή και καθόλου σε κάποιες περιοχές και ακριβότερες βιταμίνες αλλά και στα σούπερ μάρκετ. Μας περιμένει λαμπρό μέλλον...

- - - Updated - - -

Ε αφού απο κοινωνικό αγαθό το κάναμε πολυτελείας...ας εξισώσουμε και το ΦΠΑ ;)


ΑΡΑΣΚΕΥΉ, 7 ΙΟΥΝΊΟΥ 2013
ygeia360.gr: ΣΟΚ από την έκθεση του ΔΝΤ: Το Ταμείο ζητεί την δραστική αύξηση του ΦΠΑ στα φάρμακα!

Εφιαλτικά φορολογικά μέτρα που θα κάνουν ακόμη πιο δύσκολη την ζωή των ελληνικών νοικοκυριών προβλέπει η πρόσφατη έκθεση του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου για την ελληνική οικονομία.

Στα μέτρα αυτά περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων,


.... η αύξηση από 6,5% σε 19% ή και 21% του συντελεστή ΦΠΑ για πωλήσεις φαρμάκων, υπηρεσίες ξενοδοχείων (και μάλιστα σε περίοδο που αναζητείται στήριξη της οικονομίας από τον τουρισμό) πωλήσεις βιβλίων, περιοδικών και εφημερίδων.

Αυτό σημαίνει ότι οι τιμές λιανικής πώλησης αυτών των προϊόντων και υπηρεσιών θα αυξηθούν κατά 11,7% με 12,6%!

ygeia360.gr

- - - Updated - - -

Το βλέπω να πέφτει το δίλημμα στον κόσμο...βιταμίνες στα σούπερ μάρκετ ή αύξηση του ΦΠΑ!
Ο κακός φαρμακοποιός εναντίον του φτωχού πολίτη!

Καλά μπάνια!

Οβελίξ
09-06-13, 14:41
Είναι οι βιταμίνες και τα συμπληρώματα διατροφής φάρμακα;
-------------
Επίσης οι πηγές σου είναι λίγο όρτσα. Η "είδηση"
"Εφιαλτικά φορολογικά μέτρα που θα κάνουν ακόμη πιο δύσκολη την ζωή των ελληνικών νοικοκυριών προβλέπει η πρόσφατη έκθεση του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου για την ελληνική οικονομία"
δεν αναφέρει πως πρόκειται για τεχνική έκθεση εμπειρογνωμώνων του ΔΝΤ και σε καμία περίπτωση δεν είναι μέτρα «που έρχονται».

Δεν είναι η πρώτη φορά που η «επιλεκτική» σου παράθεση «ειδήσεων» αποκρύβει ή διαστρεβλώνει την αλήθεια. Απλώς μην νομίζεις ότι και οι άλλοι είναι άσχετοι που πιστεύουν ότι χαζομάρα δημοσιεύεται όπως να 'ναι στο Ιντερνετ.

teodor_ch
09-06-13, 15:46
Είναι οι βιταμίνες και τα συμπληρώματα διατροφής φάρμακα;

Αν ξεχάσουμε τί σημαίνει φάρμακο και θεωρήσουμε ότι έχει την έννοια που δίνεις,
νομίζεις ότι μόνο με τα κουπονάτα "φάρμακα" υπάρχει θεραπεία?

Υπάρχει πληθώρα φυτικών σκευασμάτων που ρυθμίζουν πολλές παθήσεις και ρίχνουν την κρατική φαρμακευτική δαπάνη




-------------
Επίσης οι πηγές σου είναι λίγο όρτσα. Η "είδηση"
"Εφιαλτικά φορολογικά μέτρα που θα κάνουν ακόμη πιο δύσκολη την ζωή των ελληνικών νοικοκυριών προβλέπει η πρόσφατη έκθεση του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου για την ελληνική οικονομία"
δεν αναφέρει πως πρόκειται για τεχνική έκθεση εμπειρογνωμώνων του ΔΝΤ και σε καμία περίπτωση δεν είναι μέτρα «που έρχονται».

Δεν είναι η πρώτη φορά που η «επιλεκτική» σου παράθεση «ειδήσεων» αποκρύβει ή διαστρεβλώνει την αλήθεια. Απλώς μην νομίζεις ότι και οι άλλοι είναι άσχετοι που πιστεύουν ότι χαζομάρα δημοσιεύεται όπως να 'ναι στο Ιντερνετ.


Ήδη τα μέχρι τώρα μέτρα επιβεβαιώνουν ότι οι περισσότερες αλλαγές είναι εις βάρος του ασθενή/πολίτη.
Ο καθένας έχει μυαλό να κρίνει.
Ειδικά όσοι έχουν ανάγκη το φάρμακο το έχουν ζήσει.
Και έρχονται ακόμα "καλύτερες" ημέρες.

Απο εκεί και πέρα θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι δε μου καίγεται καρφί για τό τί πιστεύει ο καθένας. Ειδικά το τί πιστεύει για μένα.
Αυτά που αντιγράφω εδώ, είναι σε στιγμή που τυχαίνει να έχω χρόνο για σκότωμα και υπάρχει "καυτό" θέμα.

Και φαίνεται ότι κάτι έχασες απο το ποστ μου.

Οι χαζομάρες που διαβάζεις στο νετ πηγάζουν απο τις χαζομάρες που κάνουν στη βουλή. Πολλά τα παραδείγματα.

Μήν ψάχνεις για λογική.

Καλό απόγευμα Κυριακής (και έχει καταπληκτική μέρα σήμερα).

teodor_ch
26-06-13, 16:50
Μουαχαχαχα :twisted:


Όταν το «πλαφόν» βαφτίζεται «δωρεάν»

Ανακοινώθηκε χθες ότι οι ταινίες μέτρησης σακχάρου θα διατίθενται πλέον «δωρεάν» με μηδενική συμμετοχή... Ξέρετε, στην Ελλάδα πολύ εύκολα μπορούμε να «παίξουμε» με τις λέξεις... Τις περισσότερες φορές χάνουμε το νόημα μένοντας απλά στις λέξεις.

Είναι άκρως ανησυχητικό να βαφτίζεται «δωρεάν» κάτι που...


... υπόκειται σε πλαφόν ασφαλιστικής τιμής. Τιμή δηλαδή που ο ασφαλιστικός φορέας βάζει ως ανώτατη (πλαφόν) αποζημιούμενη. Πέρα από αυτή την τιμή, ο ασφαλισμένος καλείται να πληρώσει τη διαφορά από την τσέπη του.

Το ίδιο συμβαίνει και στις ταινίες μέτρησης σακχάρου. Θεσπίζεται ανώτατη ασφαλιστική τιμή 25€ για τις 50 ταινίες. Οι γνωστότερες όμως ταινίες που κυκλοφορούν κοστίζουν 33 ευρώ. Αυτό σημαίνει λοιπόν πως αν ο ασφαλισμένος επιθυμεί να συνεχίσει να παίρνει τις ίδιες ταινίες θα πληρώνει τη διαφορά, δηλαδή 8€ παρόλο που η συμμετοχή είναι μηδενική! Τι πλήρωνε ως τώρα; Για σακχαρώδη διαβήτη τύπου ΙΙ πλήρωνε το 25% του 33€, δηλαδή 8,25€. Για ΣΔ τύπου Ι όμως, δε πλήρωνε απολύτως τίποτα (αφού καλύπτονταν και τα 33€ από τον ασφαλ. φορέα). Τώρα θα κληθεί ο ασφαλισμένος να πληρώνει 8€ στο κουτί από την τσέπη του (!) αφού πλέον ο φορέας του καλύπτει μόνο τα 25€. Στη διάθεση του καθενός να κρίνει, αν αυτό μπορεί να λέγεται «δωρεάν» και αν πράγματι αλλάζει κάτι προς το καλύτερο.

Το πλαφόν δαπάνης στις ταινίες λοιπόν αρχίζει και λέγεται «ταινίες δωρεάν», η καθυστέρηση πληρωμών λέγεται «χρονοδιάγραμμα», η μείωση των παροχών υγείας λέγεται «περικοπή της σπατάλης» και ο συμβιβασμός με την άτυπη οδηγία του γιατρού λέγεται πλήρης καθολική ηλεκτρονική συνταγογράφηση.


Αναμένω και την εγκύκλιο του ΕΟΠΥΥ για τα πολλά γέλια

Xouzouris
26-06-13, 23:58
Αν η εγκύκλιος του ΕΟΠΥΥ έρθει με κανένα "δωράκι" του τύπου "ειναι παράνομο για τα φαρμακεία να εισπράττουν συμμετοχή πέραν της ασφαλιστικής τιμής" μην σου έρθει κανα εγκεφαλικό όμως...

teodor_ch
27-06-13, 10:41
Αν η εγκύκλιος του ΕΟΠΥΥ έρθει με κανένα "δωράκι" του τύπου "ειναι παράνομο για τα φαρμακεία να εισπράττουν συμμετοχή πέραν της ασφαλιστικής τιμής" μην σου έρθει κανα εγκεφαλικό όμως...

χαχαχαχαχαχα

στον ΕΟΠΥΥ δουλεύεις και βγάζεις τέτοια ανέκδοτα?

άντε να πάμε και με δραστική να αρχίσουν οι μίζες και τα δωράκια στους φαρμακοποιούς :twisted:

troll post detected and replied accordingly :p

Xouzouris
27-06-13, 13:02
Αφού το βλέπεις για τρολαρισμα, να βάλω κι εγω ένα Lourantos mode=ON. :-p

Γιατί ανέκδοτα φίλε μου;

Εσείς δεν λέτε οτι με τα ΦΥΚ σας βάζουν να πουλάτε με ζημιά (και γι'αυτο δεν τα πουλάτε;)

Το βρίσκεις απίθανο την ώρα που θέλουν να ξεχαρβαλωσουν το φαρμακείο της γειτονιάς, να συνεχιστεί η επίθεση στο εισόδημα του φαρμακοποιου με περαιτέρω αφαίρεση ύλης με πλάγιο τροπο ώστε να ευνοηθουν τα "εμπορικά σημεία διάθεσης";

Πέραν της πλάκας (;) όμως, γιατροί και διαγνωστικά έχουν ή δεν έχουν απαγόρευση ληψης περαιτέρω αμοιβής απο την συμφωνημενη συμμετοχή του ασθενούς, ακόμη και οταν η εξέταση διενεργείται με πιο σύγχρονο (και πιο δαπανηρο) τροπο;

teodor_ch
27-06-13, 15:16
1) Υποχρέωση για χορήγηση με ζημία είναι παράνομη και παράλογη.
2) Εάν εφαρμόσουν αυτό που λές χωρίς να έχουν φροντίσει πρώτα να πέσει η χονδρική τιμή τότε δε θα βρίσκει κανείς διαγνωστικό υλικό.
3) Πάλι έχασες την ουσία η οποία είναι η προπαγάνδα που πέφτει...

Λόγω ενός θέματος που έχεις με τις λέξεις θα στο εξηγήσω απλά.

Θα πουλούσες διάγνωση και συνταγογράφηση εάν έμπαινε μέσα το μαγαζί σου?

Και όπως έχω ξαναγράψει, εκτός απο *****(ονόμασέ το όπως θές) το **** είναι ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.
Αν ακόμα αρνείσαι να το πιστέψεις σύγκρινε τη φορολογική σου δήλωση με ενός υδραυλικού (εάν μιλάμε για ιδιωτικό ιατρείο).



Πέραν της πλάκας (;) όμως, γιατροί και διαγνωστικά έχουν ή δεν έχουν απαγόρευση ληψης περαιτέρω αμοιβής απο την συμφωνημενη συμμετοχή του ασθενούς, ακόμη και οταν η εξέταση διενεργείται με πιο σύγχρονο (και πιο δαπανηρο) τροπο;

Δε διαφωνώ.
Για αυτό όμως κάποιοι ιατροί κάνουν επεμβάσεις σε δημόσια πανεπιστημιακά νοσοκομεία και αμείβονται κατάμαυρα με τετραψήφια ποσά.
Για αυτό σήμερα αγροτικός ιατρός αρνήθηκε να συνταγογραφήσει τη στατίνη που είχε γράψει ο καρδιολόγος και ήθελε μόνο "τη δικιά του".
Γα αυτό στέλνουν απο τα νοσοκομεία σε εξωτερικά ιδιωτικά ιατρεία για εξετάσεις.

Για αυτό τα ραντεβού στα νοσοκομεία τα πρωινά είναι γεμάτα για 5-6 μήνες ενώ τα απογεύματα υπάρχουν κενά με 80 ευρώ κόστος επίσκεψης.

Βλέπεις οι φαρμακοποιοί όταν μπαίνουν μέσα απλά δε πουλάνε. Υπάρχουν τα φαρμακεία των νοσοκομείων και του ΕΟΠΥΥ όπου θα έπρεπε ΜΟΝΟ απο εκεί να χορηγούνται τα ΦΥΚ.
Αλλά δε σε ενοχλεί η ρίζα του προβλήματος, αλλά ο φαρμακοποιός που δε δίνει ΦΥΚ απο τη τσέπη του!
Βλέπεις, έγιναν κάποιες κομπίνες με ιατρούς, φαρμακοποιούς και πηγάδια οπότε έπρεπε να περιορίσουν κάπως το όφελος απο τη συνάρτηση όφελος/ρίσκο της κομπίνας.

Οι διαγνωστικές εξετάσεις πάντως ακούω εκτοξεύτηκαν. Μήπως για μία απλή αλλαγή λαδιών χρεωνόταν το μεγάλο σερβις? :p
Και εκεί θα φταίνε τα διαγνωστικά κέντρα μόνο και όχι αυτοί που γράφουν τις εξετάσεις :p

Xouzouris
27-06-13, 15:57
1) παράλογη ναι, παράνομη μάλλον όχι αλλιώς θα τραβαγατε τον ΕΟΠΥΥ στα δικαστήρια.

2) μια χαρα θα το βρίσκει, απλα οχι απο τα φαρμακεία. Βλέπε και παρακάτω.

3) εγω οχι. Υπάρχουν όμως πολλοί που ναι, θα το έκαναν (και το κάνουν ήδη-όλες αυτές οι δωρεάν εξετάσεις απο ιατρούς ειδικοτήτων που προσφέρει ο μίσος ντουνιας απο τράπεζες μέχρι ασφάλειες τι ειναι άραγε;) για δικούς τους λόγους (θα ρεφαρουν απο αλλού πχ εξετάσεις, θα μαζέψουν όλη την αγορά και μετα θα κάνουν ο,τι γουστάρουν απο θέση ισχύος, you name it).

Οταν λοιπόν εσυ δεν θα πουλάς γιατι θα μπαίνεις μέσα, θα βρεθεί κάποιος που θα πουλάει έστω και μπαίνοντας μέσα (ουσιαστικά, στα χαρτιά θα ειναι μια χαρα) προκειμένου να σου φάει μερίδιο αγοράς. Αν εσυ το βλέπεις αδύνατο να γίνει, χαίρομαι για σένα και ελπίζω να βγεις αληθινός.

Πέρα απο αυτά, ναι με ενοχλεί που ο φαρμακοποιός πουλάει μόνο ο,τι εκτιμά ο ίδιος οτι τον συμφέρει να πουλήσει σε ολιγοπωλιακο καθεστώς, αλλα πιο πολυ με ενοχλεί οτι ο κάθε ΕΟΠΥΥ του δίνει το ουσιαστικό δικαίωμα να το κάνει (καθυστερωντας πληρωμές κοκ) δημιουργώντας μια άτυπη συναλλαγή που τελικό χαμένο εχει τον πολίτη και την υπηρεσία που υποτίθεται θα έπρεπε να λαμβάνει απο το φαρμακείο σε αντάλλαγμα για την ολιγοπωλιακή θεση ισχύος που του παρέχεται στην αγορά.

Τα ίδια ισχύουν και τα υποστηρίζω και για το ιατρικό σώμα, έχεις προσπαθήσει και στο παρελθόν να μου προσαψεις αμαρτίες συναδέλφων μου λες και τους έχω υπερασπιστεί πουθενά ή λες και είμαι σαν αυτούς που περιγραφεις ώστε να συμψηφισουμε τις αμαρτίες.

Και σου έχω ξαναπεί οτι το νήμα αφορά τα φαρμακεία γι'αυτο και αναφερόμαστε σε αυτά, κανε ένα νήμα για τις αμαρτίες των γιατρών να τα γράφουμε παρέα.

teodor_ch
27-06-13, 20:43
Αμαρτίες απο τους φαρμακοποιούς αποκλειστικά ΔΕΝ γίνονται!
Για αυτό σου το θυμίζω ότι όλα σχεδόν (εκτός των εξαγωγών που όντως βρέθηκαν κάποιοι ηλίθιοι φαρμακοποιοί) ΞΕΚΙΝΑΝΕ απο τους ιατρούς ;)

Υπάρχει ήδη μία συσπείρωση μέσω των ΣΥΦΑ και θα υπήρχε περισσότερη κινητικότητα αν το επέτρεπε ο νόμος.
Ήδη κάποιες ταινίες ζαχάρου τις έφερνε ένας ΣΥΦΑ αρκετά φθηνά και κάτω απο το προηγούμενο πλαφόν των 33 ευρώ.

Η κατάντια άλλων χωρών δύσκολα θα εφαρμοστεί και στην Ελλάδα λόγω των ΣΥΦΑ.

Τα περι πώλησης με ζημία λόγω κοινωνικού έργου δε χρίζουν κάποιο σχόλιο. Ακόμα και στο μονοπώλιο.
Και δεν είναι στην εκτίμηση του φαρμακοποιοί. Απλά μαθηματικά είναι.

Αλλά πάλι ξεχνάμε ότι είναι λάθος τα ΦΥΚ μέσω ιδιωτικών φαρμακείων :whistle:

Xouzouris
27-06-13, 21:09
Αλλά πάλι ξεχνάμε ότι είναι λάθος τα ΦΥΚ μέσω ιδιωτικών φαρμακείων


Δεν το ξεχνάμε. Όπως δεν ξεχνάμε ότι εγινε λάθος μόλις μας βάλανε φιξ κερδος ανά συνταγή.

Οταν το κέρδος μας ηταν 35% για μια κινηση βγαλε απο το ράφι-ακουμπα στον παγκο ηταν σωστό... :whistle:

teodor_ch
27-06-13, 21:34
Δεν το ξεχνάμε. Όπως δεν ξεχνάμε ότι εγινε λάθος μόλις μας βάλανε φιξ κερδος ανά συνταγή.

Οταν το κέρδος μας ηταν 35% για μια κινηση βγαλε απο το ράφι-ακουμπα στον παγκο ηταν σωστό... :whistle:

Είδες κανείς να παραπονέθηκε για αυτό? :p
Τα αίσχη των ιατρών που γίνονται ακόμα και σήμερα είναι σωστά?

Ότι θυμόμαστε χαιρόμαστε?
Τραλαλα τραλαλά :lol:

Xouzouris
03-07-13, 08:41
Και πριν αλεκτωρ λαλησει τρις...



Η αποδιδόμενη από τον Οργανισμό τιμή αποζημίωσης για τις ταινίες μέτρησης σακχάρου αίματος για τους ασθενείς που θεραπεύονται με ινσουλίνη ή χάπια, η οποία ισούται με τη λιανική τιμή αυτών καθορίζεται ως εξής:
ΕΙΔΟΣ ΛΙΑΝΙΚΗ ΤΙΜΗ (ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ) ΣΕ ΕΥΡΩ
ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΣΑΚΧΑΡΟΥ 25 STRIPS 13
ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΣΑΚΧΑΡΟΥ 50 STRIPS 25
ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΣΑΚΧΑΡΟΥ 100 STRIPS 43,48


Τιμη αποζημιωσης=λιανικη τιμή σημαινει ακριβως αυτο που εγραψα παραπάνω, δηλαδη οτι απαγορευεται να ζητησει κανεις απο τον ασφαλισμενο τη διαφορα.

Τραλαλά, τραλαλά... :whistle:

teodor_ch
03-07-13, 15:58
Και πριν αλεκτωρ λαλησει τρις...





Τιμη αποζημιωσης=λιανικη τιμή σημαινει ακριβως αυτο που εγραψα παραπάνω, δηλαδη οτι απαγορευεται να ζητησει κανεις απο τον ασφαλισμενο τη διαφορα.

Τραλαλά, τραλαλά... :whistle:

Οι ταινίες δεν είναι διατιμημένο είδος απο όσο γνωρίζω.
Διατίμηση δε βγάζει ο ΕΟΠΥΥ αλλά ο ΕΟΦ.

Το παραπάνω είναι μία κακογραμμένη μπούρδα όπως και πολλές άλλες ανακοινώσεις του ΕΟΠΥΥ.

Αυτό που θα συνεχιστεί* είναι ο ασθενής να πληρώνει τη διαφορά.

ΦΣΑ σε ανακοίνωση

http://farmakopoioi.blogspot.gr/2013/07/blog-post_2.html?m=1



..............
Οι ασφαλισμένοι θα κληθούν να πληρώσουν τελικά τη διαφορά του 25% που προκύπτει από την μείωση της τιμής των αναλωσίμων υλικών που αποζημιώνει ο ΕΟΠΥΥ.
...............


*Συνεχιστεί γιατί κάποιες ταινίες κοστίζουν πάνω απο τα 33 ευρώ που αποζημίωνε ο ΕΟΠΥΥ.

EDIT:
Ξέχασα....
Τραλαλά Τραλαλά
(και ο Ιατρικός σύλλογος μούγκα για το συμφέρον του ασθενή...να δώ τώρα που θα βγαίνει αυτόματη θεραπεία ανα διάγνωση τί θα ακούσουμε)

Τραλαλά τραλαλά :)

PetrosK
03-07-13, 17:41
EDIT:
Ξέχασα....
Τραλαλά Τραλαλά
(και ο Ιατρικός σύλλογος μούγκα για το συμφέρον του ασθενή...να δώ τώρα που θα βγαίνει αυτόματη θεραπεία ανα διάγνωση τί θα ακούσουμε)

Τραλαλά τραλαλά :)

Όντως, τι θα ακούσουμε...

Από την εφαρμογή του νέου e-syntagogra...., με κωδικούς ICD-10 (http://en.wikipedia.org/wiki/ICD-10) για τη διάγνωση:

Ασθενής παίρνει εξιτήριο από μεγάλο νοσοκομείο της Αττικής, με ειδίκευση σε Τροχαία-Αποκατάσταση κ' Ορθοπαιδικά περιστατικά, μετά από ολική αρθροπλαστική γόνατος/ισχίου.

Στο πεδίο της συνταγογράφησης, λοιπόν (όπου "γράφουμε" αντιθρομβωτικές ενέσεις, απαραίτητες μετά από αυτού του είδους τις επεμβάσεις), λόγω ICD-10 ως μόνης επιλογής (μέχρι και την Παρασκευή που πέρασε, βάζαμε "αιτιολογία") επιλέγουμε..."Εκφυλιστική αρθρίτιδα γόνατος ή ισχίου" και...WTF?!?!??! Αντιθρομβωτικές ενέσεις για αρθρίτιδα? Από πότε?

Παρακάμπτουμε την προφανή π@π@ριά επιλέγοντας σαν κωδικό μια workaround γενική παπάτζα, η οποία δεν προσφέρει κανενός είδους πληροφορία για την πάθηση-θεραπεία του ασθενούς (μόνο πως χρειάζεται αντιθρομβωτική αγωγή λόγω επέμβασης) και περνάμε σε πιο "ενδιαφέροντα" θέματα, πχ:

"Κάταγμα Κνημιαίου Plateau"...Ωραιότατα, βάζουμε τον κωδικό, αλλά θέλουμε και αντιβίωση επειδή η χειρουργική αποκατάσταση εκθέτει το οστό και την άρθρωση σε τεράστιο (αναλογικά) μικροβιακό φορτίο...

Αλλά...η διάγνωση γράφει: "Κάταγμα". Δεν γράφει "Χειρουργική επέμβαση" με "μπλα-μπλα-τεχνικά-ιατρικά-μπλα-μπλα".

Καλούμαστε να γράφουμε "συνταγές" βάσει διάγνωσης, κι όχι βάσει της θεραπείας που έχει επιλεγεί (και αλλάζει ανά συγκεκριμένο ασθενή και περίσταση).

Εύγε!

Με τη λογική αυτή, και όπως παραπάνω αναφέρεις teodor_ch, 1 πάθηση-1 αγωγή/θεραπεία - 1 σκεύασμα (το φτηνότερο, πάντα).

Εύγε... Κατσικοκούραδα! (δε μπορώ να βρώ το σχετικό βίντεο του ΑΜΑΝ :( )

Yonah
26-07-13, 18:12
http://farmakopoioi.blogspot.gr/2013/07/blog-post_26.html

Όμορφα, διότι αποφασίζομεν και διατάσσομεν...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-07-13, 18:32
Κι αυτό εδώ;

Εγκρίνει σύμφωνα με τις προτάσεις των φαρμακοποιών της ευρύτερης περιοχής του κέντρου των Αθηνών, τον καθορισμό των ωρών ανοίγματος, μεσημβρινής διακοπήςκαι κλεισίματος των φαρμακείων,
για το έτος 2013, εφόσον το επιθυμούν και οι ίδιοι.

Yonah
26-07-13, 18:50
Παράνομο και, όπως λεει και ο πρόεδρος του φαρμακευτικού συλλόγου αττικής, ύποπτο
.

Οι φαρμακοποιοί του Δήμου της Αθήνας εκπροσωπούνται ως γνωστόν από τον Σύλλογό τους,
που είναι ο Φ.Σ.Α. , ο οποίος επανειλημμένα είχε ζητήσει να παραστεί στην συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου κατά την οποία θα συζητήτο το θέμα του ωραρίου, ώστε να εκφράσει τις απόψεις του.

Αυτό που αναφέρεται στο εισαγωγικό της απόφασης του Δήμου των Αθηνών ότι κατά την συνεδρίαση λήφθηκε υπόψη, η πρόταση φαρμακοποιών της ευρύτερης περιοχής του Κέντρου των Αθηνών, είναι όχι μόνο αναληθές αλλά και ύποπτο εφόσον ως γνωστόν μία ελάχιστη έστω μειοψηφία κάποιων φαρμακοποιών δεν εκπροσωπεί κανέναν παρά μόνο δικά της συμφέροντα (ίσως και άλλα επιχειρηματικά συμφέροντα που εμείς αγνοούμε αλλά άλλοι, ίσως έχουν υπόψη τους)

Επειδή οι μεγαλοκαρχαρίες έχουν 35 ατομα προσωπικό πρέπει και ο μεροκαματιάρης να ψοφήσει μεσα στο φαρμακείο του;

Edit: Ορίστε και το λινκ (http://farmakopoioi.blogspot.gr/2013/07/blog-post_5394.html) απο την απάντηση του φσα.

teodor_ch
23-09-13, 17:32
Εάν η διαφορά γενόσημου - πρωτότυπου μεταφερθεί εξολοκλήρου στον ασφαλισμένο, τί το νοιάζει το κράτος και την τρόικα πόσα γενόσημα τρώμε σα λαός?

Παντού διαβάζω για το κόλλημα με τα γενόσημα...

Yonah
23-09-13, 18:03
Είναι τα συμφέροντα πολλά και τα λεφτά περισσότερα...

Xouzouris
23-09-13, 18:26
Εάν η διαφορά γενόσημου - πρωτότυπου μεταφερθεί εξολοκλήρου στον ασφαλισμένο, τί το νοιάζει το κράτος και την τρόικα πόσα γενόσημα τρώμε σα λαός?

Παντού διαβάζω για το κόλλημα με τα γενόσημα...

Ελα ντε...

Μερικες σκεψεις:

1) Ο Αδωνις θελει να χρησιμοποιησει την επιστροφη στην συνταγογραφηση με εμπορικη ονομασια ως διαπραγματευτικο χαρτι με την φαρμακοβιομηχανια των γενοσημων για να πετυχει σημαντικες εκπτωσεις (πχ γενοσημα στο 50% της τιμης του πρωτοτυπου, και πολυ τους ειναι). ΙΜΗΟ μια τετοια ρυθμιση συμφερει τους φαρμακαδες, καθως σε καιρο κρισης η σημαντικη διαφορα τιμης θα φερει σημαντικο μεριδιο αγορας και θα κερδισουν απο τον ογκο πωλησεων.

2) Οι φαρμακοποιοι μεσω των ΦΣ πιεζουν παρασκηνιακα την δραστικη για να ρεφαρουν μεσω εμπορικων συμφωνιων με τις εταιρειες την χασουρα λογω πτωσης τζιρου/μειωσης κερδους. Εναλλακτικα, αυτο θα μπορουσε να ειναι και μια συμφωνια κατω απο το τραπεζι μεταξυ Υπουργειου-ΦΣ ως ανταλλαγμα στην απωλεια υλης με τα ΜΗΣΥΦΑ και τα συμπληρωματα διατροφης που θα πωλουνται και αλλου.

BTW, για οποιον το εχασε, παραθετω συγκριση τιμων γενοσημων φαρμακων σε Σουηδια και Ελλαδα. Αχ αυτοι οι φτωχομπινεδες οι κουτοφραγκοι δεν εχουν να πληρωνουν φαρμακακια στο λαο τους...

http://www.pfy.gr/forum/index.php/topic,4432.msg41408.html#msg41408

04/Σεπτεμβρίου/2013: Σύγκριση των τιμών μερικών γενοσήμων φαρμάκων σε Ελλάδα και Σουηδία.

Στις 4 Σεπτεμβρίου του 2013 έκανα μια σύγκριση τιμών ανάμεσα σε έξι διαφορετικά γενόσημα φάρμακα στην Ελλάδα και στην Σουηδία.

Τις τιμές (Λιανική Τιμή) των Σουηδικών γενοσήμων τις πήρα από το online Εθνικό Συνταγολόγιο της Σουηδίας το www.fass.se ( τις βλέπετε, τέρμα κάτω στις σελίδες, που ανοίγουν από τους παρακάτω Σουηδικούς συνδέσμους. Όπου βλέπετε το σύμβολο :- σημαίνει ακέραιος αριθμός σε Σουηδικές Κορώνες. Π.χ. 52:- σημαίνει 52 Σουηδικές Κορώνες. Αντίθετα το : σημαίνει ότι θα επακολουθήσει δεκαδικός αριθμός π.χ. 54:50 σημαίνει 54,5 Σουηδικές Κορώνες).

Τις τιμές (επίσης Λιανική Τιμή) των Ελληνικών γενοσήμων τις πήρα από το www.galinos.gr

Στις 04 Σεπτεμβρίου 2013 οι 100 Σουηδικές Κορώνες = 11,5 Ευρώ.

Όταν γράφω παραδείγματος χάριν Caps. Omeprazole Teva 20 mg x 98 εννοώ ένα κουτί με κάψουλες της εμπορικής ονομασίας Omeprazole Teva των 20 mg με 98 κάψουλες μέσα στο κουτί.

Ενώ όταν γράφω παραδείγματος χάριν Caps. Efrozin 20 mg x 28 εννοώ ένα κουτί με κάψουλες της εμπορικής ονομασίας Efrozin των 20 mg με 28 κάψουλες μέσα στο κουτί.

Ομεπραζόλη

Στην Σουηδία οι Caps. Omeprazole Teva 20 mg x 98, κοστίζουν 70 Σουηδικές Κορώνες = 8,05 Ευρώ
http://www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel_produkt.jsp?NplID=20061129000085&DocTypeID=3&UserTypeID=0
όταν
Στην Ελλάδα οι Caps. Efrozin 20 mg x 28 κοστίζουν 15,3 Ευρώ
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/11945#content

Δηλαδή η γενόσημη Ομεπραζόλη είναι 565 % πιο ακριβή στην Ελλάδα από ότι στην Σουηδία.

Σιμβαστατίνη

Στην Σουηδία οι Tabl. Simvastatin Orion 40 mg x 98 κοστίζουν 61,5 Σουηδικές Κορώνες = 7,07 Ευρώ
http://www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel_produkt.jsp?NplID=20090113000077&DocTypeID=3&UserTypeID=0
όταν
Στην Ελλάδα οι Tabl. Pravostin 40 mg x 28 κοστίζουν 19,81 ευρώ
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/7416#content

Δηλαδή η γενόσημη Σιμβαστατίνη είναι 880 % πιο ακριβή στην Ελλάδα από ότι στην Σουηδία.


Ατορβαστατίνη

Στην Σουηδία οι Tabl. Atorvastatin Bluefish 20 mg x 100 κοστίζουν 55 Σουηδικές Κορώνες = 6,33 Ευρώ
http://www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel_produkt.jsp?NplID=20091210000151&DocTypeID=3&UserTypeID=0
όταν

Στην Ελλάδα οι Tabl. Atrost 20 mg x 28 κοστίζουν 16,37 Ευρώ
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/10990#content

Δηλαδή η γενόσημη Ατορβαστατίνη είναι 823 % πιο ακριβή στην Ελλάδα από ότι στην Σουηδία.

Φιναστερίδη

Στην Σουηδία οι Tabl. Finasterid Actavis 5 mg x 98 κοστίζουν 82 Σουηδικές Κορώνες = 9,43 Ευρώ
http://www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel_produkt.jsp?NplID=20051119000010&DocTypeID=3&UserTypeID=0 όταν
Στην Ελλάδα οι Tabl. Finazil 5 mg x 28 κοστίζουν 13,09 ευρώ
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/12187#content

Δηλαδή η γενόσημη Φιναστερίδη είναι 385 % πιο ακριβή στην Ελλάδα από ότι στην Σουηδία.

Ρισπεριδόνη

Στην Σουηδία οι Tabl. Risperidon Orion 1 mg x 60 κοστίζουν 54,5 Σουηδικές Κορώνες = 6,27 Ευρώ
http://www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel_produkt.jsp?NplID=20090617000030&DocTypeID=3&UserTypeID=0 όταν
Στην Ελλάδα οι Tabl. Rispefar 1 mg x 60 κοστίζουν 18,47 Ευρώ
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/14881#content

Δηλαδή η γενόσημη Ρισπεριδόνη είναι 194 % πιο ακριβή στην Ελλάδα από ότι στην Σουηδία.

Σιταλοπράμη

Στην Σουηδία οι Tabl. Citalopram Orion 20 mg x 98 κοστίζουν 54,5 Σουηδικές Κορώνες = 6,26 Ευρώ.
http://www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel_produkt.jsp?NplID=20060719000115&DocTypeID=3&UserTypeID=0
όταν
Στην Ελλάδα οι Tabl. Seror 20 mg x 28 κοστίζουν 10,43 Ευρώ.
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/15120#content

Δηλαδή η γενόσημη Σιταλοπράμη είναι 483 % πιο ακριβή στην Ελλάδα από ότι στην Σουηδία.



Ενδιαφέρεται το Υπουργείο Υγείας στα αλήθεια να μειώσει το κόστος της φαρμακευτικής δαπάνης στην Ελλάδα;

Τότε γιατί δεν μειώνει τις τιμές των γενοσήμων φαρμάκων σε Σουηδικά επίπεδα;

Αυτούς που θα αρχίσουν να μιλούν για προστασία της εγχώριας βιομηχανίας, τους προτείνω να διαβάσουν πρώτα το άρθρο:
“Γενόσημα - Η λεηλασία των ασφαλιστικών ταμείων”.
http://www.pfy.gr/forum/index.php/topic,4663.msg39674.html#msg39674

Υστερόγραφο: Όταν οι τιμές των γενοσήμων κρατιούνται σε υψηλά επίπεδα φουντώνει και η υπερσυνταγογράφηση από κάποιους διεφθαρμένους Ιατρούς. (Όσο μεγαλύτερα τα υπερκέρδη των φαρμακευτικών εταιρειών τόσο μεγαλύτερες και οι μίζες..)



Αργύριος Αργυρίου,
Γενικός - Οικογενειακός Ιατρός.
Πτυχιούχος Πανεπιστημίου Lund Σουηδίας.
Ειδικευμένος στην Γενική Ιατρική στο Linkoping Σουηδίας.
www.argiriou.se

teodor_ch
23-09-13, 19:33
Το 2 δεν έχει λογική...


1) Οι ιατροί ακόμα προωθούν τις εταιρίες που θέλουν και οι σωστοί φαρμακοποιοί απλά δίνουν όποιο έπαιρνε ο ασφαλισμένος στο παρελθόν.

2) Οι τιμές πέφτουν και ξαναπέφτουν και θα ξαναπέσουν.

3) Οι ιατροί όταν πλέον δεν θα αναγράφουν εταιρίες θα μειώσουν τη συνταγογράφηση στα απολύτως απαραίτητα και όχι ότι γίνεται ακόμα και τώρα.

Μετά απο όλα τα παραπάνω οι φαρμακοποιοί θα κερδίζουν με ένα 5% που θα παίρνουν απο τις εταιρίες για να προωθούν συγκεκριμένη ομεπραζόλη???? Αυτός είναι ο σκοπός τους?

Και όλα αυτά κάτω απο το τραπέζι? Αποδείξεις? Ή απλά φαντασία?

Πάλι το 1 δεν έχει νόημα. Μιλάμε για φάρμακα τα οποία έχουν ανελαστική ζήτηση (αν θυμάμαι καλά τον όρο).
Να έλεγες για κανένα παραφάρμακο να το δεχτώ. Όποιος μπαίνει σε φαρμακείο να φεύγει και με μία καραμέλα για το αναπνευστικό :p

Επειδή δεν έχω χρόνο, ένας μέσος ασφαλισμένος που παίρνει χάπια για πίεση, χοληστερίνη, στομάχι και βάλε και ένα salospir
πόσα πληρώνει το χρόνο ΣΥΝΟΛΙΚΑ (ασφαλιστικό ταμείο+ιατρό+φαρμακείο) στη Σουηδία και πόσα στην Ελλάδα?
Έτσι θα βγάλουμε συμπέρασμα.

Με το quote απο πάνω απλά καταλαβαίνει κανείς ότι χωρίς συνταγή στην Ελλάδα κάποια φάρμακα είναι ακριβότερα.

Xouzouris
24-09-13, 07:36
Είπα "μερικές σκέψεις", δεν είπα οτι έτσι ειναι τα πράγματα με το ζόρι. Άρα εκ προοιμίου φαντασία, τι αποδείξεις μου λες οπότε;

Όσο για τις τιμές, δεν κατάλαβες, μιλάει για λιανική τιμή ο άνθρωπος, όχι για συμμετοχή του ασφαλισμένου.

Ο Σουηδός έχει γιατρό δωρεάν (αν τον θέλει φυσικά), και το φάρμακο πληρώνεται από την τσέπη 100% μέχρι ένα ετήσιο πλαφόν που δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο ειναι αλλα δεν ειναι ιδιαίτερα υψηλό, και από εκεί και πάνω ειναι εντελώς δωρεάν για τν ασθενή.

teodor_ch
24-09-13, 10:52
Οπότε,

το 1 δε γίνεται να ισχύει γιατί η ζήτηση δεν αλλάζει με την τιμή

2 οι φαρμακοποιοί φταίνε για όλα.

Για τη τιμή το κατάλαβα και για αυτό σου είπα συνολικά ανα χρόνο πόσο κοστίζει το πακέτο υγεία εκεί και πόσο εδώ. Με τις τιμές δε βγάζουμε συμπέρασμα.

Xouzouris
24-09-13, 16:46
Φυσικά και αλλάζει η ζήτηση με την τιμή, προσελκύει πολύ πιο εύκολα τον ασθενή στο γενοσημο.

Ίδιο ειναι να έχει 1 ευρώ φτηνότερα και ίδιο να έχει 3-4;

Για τον ίδιο λόγο επέστρεψε και η πληρωμή εκ μέρους του ασθενή ολόκληρης της διαφοράς μεταξύ ασφαλιστικής και λιανικής τιμής.

Τώρα από που κατάλαβες οτι οι φαρμακοποιοί "φταίνε" για κάτι... Πάντως το όλο θέμα ο Λουρυ το ξεκίνησε και ο ίδιος θριαμβολογουσε με το που βγήκε η σχετική απόφαση...

teodor_ch
24-09-13, 16:52
Φυσικά και αλλάζει η ζήτηση με την τιμή, προσελκύει πολύ πιο εύκολα τον ασθενή στο γενοσημο.



Πόσους ασθενείς ξέρεις να λένε "δώσε μου το φθηνότερο"?
Το 99.99% λέει δώσε μου αυτό που γράφει ο ιατρός ή το καλύτερο ή το πρωτότυπο.

Άσε που αν οι ιατροί χάσουν τα μπόνους απο τη συνταγογράφηση θα πέσει γενικά η κίνηση!

Στη Σουηδία συνταγογραφούν με βάση δραστική ή με το εμπορικό?

Xouzouris
24-09-13, 17:10
Ξέρω αρκετούς για τους οποίους η φθηνότερη τιμή σε συνδυασμό πάντα με την διαβεβαίωση απο μέρους μου οτι το φάρμακο ειναι αξιόπιστο έχει αποτελέσει καταλυτικο παράγοντα στην επλογη του γενοσημου.

Ξέρω οτι δεν είχε μείνει ούτε ένας ασθενής που να έπαιρνε CONTROLOC που να μην μου ζήτησε να του το αλλάξω οταν η διάφορα με την ασφαλιστκη τιμή είχε παει κοντά 15 ευρώ.

Ξέρω επίσης και μερικούς που έχουν έρθει στα ίσια και μου έχουν ζητήσει να τους γράψω το φτηνότερο γιατί κόβουν απο αλλού και δεν βγαίνουν.

Στη Σουηδία γράφουν δραστική.

lou.nick
24-09-13, 17:18
Το λογικό δεν είναι η συνταγογράφιση να γίνεται με τη δραστική ουσία και όχι με τη μάρκα; Έχουν διαφορές τα φάρμακα σε δράση από εταιρία σε εταιρία που να δικαιολογεί τη διαφορά στην τιμή; Έχω πλήρη άγνοια για το θέμα γι' αυτό ρωτάω.

PopManiac
24-09-13, 17:24
Το λογικό δεν είναι η συνταγογράφιση να γίνεται με τη δραστική ουσία και όχι με τη μάρκα; Έχουν διαφορές τα φάρμακα σε δράση από εταιρία σε εταιρία που να δικαιολογεί τη διαφορά στην τιμή; Έχω πλήρη άγνοια για το θέμα γι' αυτό ρωτάω.

Βέλγιο γίνεται με δραστική παρεκτός και από πολύ συγκεκριμένα χάπια, εξόσων μου έχει πει εξάδελφος γιατρός

PetrosK
24-09-13, 18:07
Το λογικό δεν είναι η συνταγογράφιση να γίνεται με τη δραστική ουσία και όχι με τη μάρκα; Έχουν διαφορές τα φάρμακα σε δράση από εταιρία σε εταιρία που να δικαιολογεί τη διαφορά στην τιμή; Έχω πλήρη άγνοια για το θέμα γι' αυτό ρωτάω.

Λογικό θα ήταν, αν το κάθε γενόσημο (aka φασόν) ήταν πιστοποιημένο και ελεγμένο, όχι "πιστοποιημένο" και "ελεγμένο".

Λογικό θα ήταν, αν από την αρχή αντιλαμβανόμασταν πως η συμπίεση του κόστους φτάνει μέχρι κάποιο δεδομένο όριο πριν αρχίσει η "συμπίεση" στην ποιότητα.

Λογικό θα ήταν, αν αντιλαμβανόμασταν τί ακριβώς σημαίνει βιοϊσοδυναμία +-15-25% (ανάλογα τη χώρα και το νομικό πλαίσιο) και τί αυτό συνεπάγεται για την εξαιρετικά πολύπλοκη και λεπτή ρύθμιση ασθενών με χρόνιες ασθένειες (διαβήτης, υπέρταση) ή για την ολέθρια χορήγηση αντιβιοτικών τα οποία δεν καλύπτουν επαρκώς τον ασθενή.

Αυτά, πολύ επιγραμματικά.

Οτιδήποτε παραπάνω, θέλει τεράστια spoiler και σελίδες επί σελίδων (τόμους, μάλλον).

Κινέζικες ασφάλεις, πολύμπριζα και UPS δε βάζει κανείς σας στο 1000+€ υπολογιστή/ΗΤ/HC του...

Στον οργανισμό μας, κάποιοι θέλουν να τα βάλουν με ΜΟΝΟ γνώμονα το κόστος.

Ειδικευόμενος Ορθοπαιδικός, για όσους αναρωτηθούν

lou.nick
24-09-13, 18:22
Αυτά τα λες σαν γιατρός/φαρμακοποιός/χημικός;

teodor_ch
26-09-13, 11:29
Ξέρω αρκετούς για τους οποίους η φθηνότερη τιμή σε συνδυασμό πάντα με την διαβεβαίωση απο μέρους μου οτι το φάρμακο ειναι αξιόπιστο έχει αποτελέσει καταλυτικο παράγοντα στην επλογη του γενοσημου.

Ξέρω οτι δεν είχε μείνει ούτε ένας ασθενής που να έπαιρνε CONTROLOC που να μην μου ζήτησε να του το αλλάξω οταν η διάφορα με την ασφαλιστκη τιμή είχε παει κοντά 15 ευρώ.

Ξέρω επίσης και μερικούς που έχουν έρθει στα ίσια και μου έχουν ζητήσει να τους γράψω το φτηνότερο γιατί κόβουν απο αλλού και δεν βγαίνουν.


Απο τα στατιστικά του Υπουργείου ακόμα ο κόσμος προτιμάει τα πρωτότυπα.

Το οποίο συμβαδίζει και απο αυτά που ακούω απο 3-4 φαρμακεία σε επαρχεία και πόλη.
Αλλαγή σε φθηνότερο λιγότερο απο 1% των ασθενών με χρόνιες παθήσεις.


Ερώτηση για να μαθαίνουν και άλλοι που ενδιαφέρονται.
Με ποιά βάση διαβεβαιώνεις κάποιον ότι ένα φάρμακο είναι αξιόπιστο?
(Και όχι, ότι δεν έχεις παρατηρήσει περίεργη συμπεριφορά, αλλά με επιστημονικά κριτήρια.)

Xouzouris
26-09-13, 12:38
Απο τα στατιστικά του υπουργείου τραβά βγαλε άκρη αν τα πρωτότυπα τα προτιμάει ο "κόσμος", οι γιατροί ή οι φαρμακοποιοι, ως συνήθως έχουμε δημιουργήσει ένα μπάχαλο όπου όλοι έχουν λόγο για ολα ώστε κανένας να μην εχει την ευθύνη στο τέλος.

Δραστικη ουσια επιλεγω με βαση τις μελετες και τις κατευθυντήριες οδηγίες. Ιδιοσκευασμα με βάση την αξιοπιστία και το track record της εταιρείας που το παρασκευαζει και την αποτελεσματικότητα του σε ασθενείς που ήδη το λαμβάνουν.

teodor_ch
26-09-13, 17:08
Στα στατιστικά φαίνεται η κατανάλωση.
Και αυτό σου λέω. Ότι άλλαξαν φάρμακα ένα ελάχιστο ποσοστό.


Ιδιοσκευασμα με βάση την αξιοπιστία και το track record της εταιρείας που το παρασκευαζει και την αποτελεσματικότητα του σε ασθενείς που ήδη το λαμβάνουν.

Το 1ο βάση κάποιου έμπιστου επιστημονικού εργαλείου/μέσου ενημέρωσης? Τύπου ΕΟΦ/ΕΜΕΑ/FDA?
Πόσες εταιρίες έχεις αποκλείσει βάση του παραπάνω?

Το 2ο εκτός απο την συμπεριφορά του φαρμάκου επάνω στους ασθενείς ΣΟΥ πού αλλού βρίσκεις δεδομένα?


Προσπαθώ να απο/ανα-καλύψω τη μεθοδολογία επιλογής εταιρίας ενός (γνώμη μου κατα τα λεγόμενά σου) "πεντακάθαρου" ιατρού που θα πρέπει να γνωρίζεις ότι είσαι εξαίρεση μέσα στον ιατρικό κόσμο.

teodor_ch
09-10-13, 18:41
Xouzouris χάθηκες.

Περιμένει απαντήσεις και ο lou.nick μαζί με εμένα :)

nikosk64
10-04-14, 17:40
Εδω μέσα διάβασα και σωστά πράγματα αλλά και πολλές ΑΝΟΗΣΙΕΣ...πιθνοτατα οι τελευταίες λόγω άγνοιας....
Δεν είμαι φαρμακοποιός, είναι όμως η σύζυγος μου.
Αυτή λοιπόν τις βγήκε η "Παναγία" για να σπουδάσει φαρμακευτική με αποτελεσμα να έχουν ασπρίσει τα μαλλία της από τα 25 της χρόνια...
Δεν είχε καμιά σχεση με το επάγγελμα (γονιός-συγγενεις- έστω φίλος ή γνωστός)...
Για το φαρμακείο που έχει τώρα λόγω των πληθυσμιακών περιορισμών καθότι "δεν είχαμε μία" να δώσουμε για άδεια αναγκάσηκε να πάει σε περιοχή που υπήρχε η δυνατόητα λόγω ελεύθερων θέσεων...και αυτή ηταν στα Άνω Λιόσια..που ΟΛΟΙ σίγουρα ξέρετε ότι δεν πρόκειται ουτε για ΦΙΛΕΤΟ "πελατείας" ούτε και"περιοχής"....Παρολα αυτά πήρε δάνειο κοντά στις 130 χιλιάδες ευρώ για να μπορέσει να το φτιάξει-εξοπλίσει αλλά και να το εφοδιάσει με Φαρμακευτικό και παραφαρμακευτικό υλικό...
Οπότε....
Σωστά και δεν πρέπει να πληρώνει κάποιος την άδεια αλλά το κεφάλαιο τοποθέτησησης ΔΕΝ ειναι "καφετέριας" που διαβασα πιο πάνω(ούτε χάνεις χρόνια ζωής και κόστος σπουδάζοντας "καφετζής")...
Χάρη των πληθυσμιακών και χωροταξικών περιορισμών αυτή τη στιγμή υπάρχουν φαρμακεία ακόμα και στο κάθε κατσικοχώρι....και εαν σκεφτεί κανείς το τι γίνεται στο ΕΣΥ τα φαρμακεία σε τετοιες περιοχες αποτελούν και πρωτοβάθμια κέντρα περίθαλψης...που σε αντίθετη περίπτωση θα ήταν SUPER MARKET των περιοχών "φιλέτων" του Αμαρουσίου,Κηφισιάς, Πανοράματος κ.λ.π. ανα την Ελλάδα...
Το δημόσιο ΟΠΑΔ χρωστάει σε εμάς πληρωμές από τον Απρίλιο..."εσοδα" για τα οποια και ΦΠΑ πληρώσαμε και Φόρο θα πληρώσουμε σε 3 μήνες...και μαζί με αυτόν ακολουθούν ΟΑΕΕ και πολλά άλλα ταμεία που έχουν κάνει πια ΣΤΑΣΗ πληρωμών....Με μόνο στήριγμα το ΙΚΑ που ακόμα αντέχει (δεν ξέρω για πόσο ακόμα) με το ζόρι βγάζουμε τις δόσεις του δανείου...καθότι άσχετα τι νομίζουν πολλοί (μέσα σε αυτούς είμασταν και εμείς) ανοίγοντας Φαρμακείο δικό σου από την αρχή δεν γίνεσαι πλούσιος...γέρος γίνεσαι από το άγχος και τις υποχρεωσεις...
Βεβαια και πάλι καλά καθότι εγώ έμεινα από δουλεία και σχεδον άνεργος πια στηριζόμαστε από το Φαρμακείο όταν άλλοι δεν έχουν πια ούτε να φάνε...
Εαν όμως κάτι πάθει ο Φαρμακοποιός γιατί να ΄χανει αυτό το κεφάλαιο ζωής...ποιός θα πληρώσει τον ιδρώτα και τον κόπο μιας ζωής στη χήρα ή στον χήρο με παιδί ...και καλά να υπάρχει και άλλο εισόδημα ..εαν όχι για΄τι θα πρέπει να δώσω πίσω στο κράτος αυτό που αυτό δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ για να βοηθήσει για να το φτίαξω....
Ναι στην κληρονομικότητα σε περίπτωση χηρίας ή μεταβίβασης σε τέκνο όχι στην πώληση...εαν δεν ισχύει κάτι από τα δύο παραπάνω να μεταβιβάζεται άμεσα στον πρώτο στην επετηρίδα αλλά με αποζημίωση τουλάχιστον του υλικού και του εξοπλισμού μετά από εκτίμηση από ορκωτό λογιστή ή πραγματογνόμονα του ίδιου του κράτους...
ΣΗΜΕΙΩΣΗ σχετικά με κάποιους που τα ξέρουν όλα....Κάθε μήνα μόνο στην Αττική κλείνουν (διαγράφονται - χωρίς πώληση) 3-5 φαρμακεία....γύρω στα 60 τον χρόνο (μόνο στην Αττική).
Να γνωρίζεται ότι αν περάσουν τα φαρμακεία σε αλυσίδες μεγαλοφαρμακοβιμηχάνων-εμπόρων και στα σούπερ μάρκετ τα καλά φάρμακα θα τα βλέπετε με το κιάλι και οι ασφαλισμένοι την "πίστωση" φαρμάκων του "αγίου"...
Τα πράγματα δεν είναι ασπρα-μαύρα...είναι όλα ΓΚΡΙ...
Εαν είναι παράλογα αυτά που γράφω πεστε μου που είμαι λάθος μπας και δεν το έχω καταλάβει...

........Auto merged post: xlntstay πρόσθεσε 19 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να σημειώσω ότι το ποσοστό κέρδους μιας Φαρμακοβιομηχανίας μετά την κάλυψη του κόστους έρευνας και πατέντας ξεκινάει από το 180% και φθάνει έως και 3500%(για φάρμακα άνω των 150 ευρω...κάντε τους υπολογισμούς για φάρμακα των 1000+ ευρώ) αφαιρόντας τα κόστη παραγωγής συσκευασίας και διανομής (αν και το τελευταίο επιβαρύνει κυρίως τις φαρμακοποθήκες)...οπότε το κόστος του φαρμάκου δεν ειναι το ποσοστό του Φαρμακοποιού (που καθαρό ειναι 23% εάν όλα πληρωνόντουσαν μετρητά....με τα φέσια και τις καθυστερήσεις ούτε 14% δεν βγαίνει)...
Και εγώ ήμουν καραβανάς, είχα πάρει δάνειο σημερινά 150 χιλιάδες ευρώ για να αγοράσω σπίτι. Σε δεκαπέντε χρόνια πήρα πέντε μεταθέσεις. Το κράτος δεν με αποζημίωσε για ΟΛΟ το ποσό που αγόρασα το σπίτι, ούτε μου έδωσε ένα ίδιο σπίτι να μένω, ούτε μου έδωσε αποζημίωση για τα είκοσι χρόνια που μετά επιτέλους εγκαταστάθηκα μόνιμα. Αγόρασα ένα καινούριο σπίτι και μπήκα σε ένα σπίτι εικοσαετίας. Και δεν τελειώσαμε εδώ. Το παιδί μου σε αυτά τα χρόνια άλλαξε πέντε σχολεία. Μόλις προσαρμοζόταν σε ένα σχολείο, άντε μαζεύετε για άλλο. Είχαμε μπόνους στις πανελλήνιες ένα 10% για τις στρατιωτικές σχολές. Ήρθε ο φίλος μας ο Αρσένης το κατάργησε και αυτό. Και καλά έκανε. Όταν όμως το παιδί μου μπήκε σε στρατιωτική σχολή με 17100 περίπου, είδα να μπαίνουν στην ίδια σχολή μαθητές με 12000, επειδή ήταν πολύτεκνοι!!!! Δηλαδή όποιος έχει το προνόμιο να π..άει ήσυχος έχει και μπόνους. Από την μία μετάθεση μετά την άλλη, να τραβολογάω μαζί μου δύο άτομα, μιά σε νησί, μιά σε παραμεθόριο, μιά σε βουνό, μιά σε λίμνη μπόνους ΝΟ. Άιντε και νάμαστε καλά.:nono:

@ ADSLgr.com All rights reserved.