PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-07-15, 20:08
Γιατι να κλεισουν?
Στην πολυσυχναστη και πολυ κεντρικη γειτονια του κεντρου οπου κυκλοφορω συχνα λογω δουλειας, υπαρχουν 2 μεγαλα κλασσικα σουπερμαρκετ μαρινοπουλος, που προφανως εχουν μεγαλο μεριδιο αγορας, και κλεινουν 9μμ. Τα τελευταια χρονια εχουν ανοιξει δυο μικρα σουπερμαρκετ κρητικος και οκ-μαρκετ και κλεινουν 11μμ και λειτουργουν και κυριακη. Χαρη στο διευρυμενο ωραριο τους κανουν χρυσες δουλειες επισης, παρα την υπαρξη μαρινοπουλου.
Υπαρχει χωρος για ολους. Ομοιως και στα φαρμακεια.
Πόσα κρεοπωλεία, μανάβικα, μπακάλικα κλπ έκλεισαν όταν άνοιξαν τα super market;

Δεν μου απάντησες όμως, θα άνοιγες φαρμακείο αν είναι να δουλεύεις 12 μέρες σερί;

Burning Skies
26-07-15, 20:16
Πόσα κρεοπωλεία, μανάβικα, μπακάλικα κλπ έκλεισαν όταν άνοιξαν τα super market;

Δεν μου απάντησες όμως, θα άνοιγες φαρμακείο αν είναι να δουλεύεις 12 μέρες σερί;

Επίσης καλό θα ήταν να μάθει πως τα περνανε οι εργαζόμενοι αυτών των "μικρών" supermarket...

orck
26-07-15, 20:24
Συνοικιακά μικρά φαρμακεία που δουλεύουν μόνο με ένα άτομο αναγκαστικά θα κλείσουν

Γιατι να κλεισουν; Εαν θελησω το βραδυ να παρω ενα φαρμακο προφανος θα παω σε αυτα τα καταστηματα που λες. Τις αλλες ωρες θα φευγω απο την περιοχη που μενω για να παω στο κεντρικο καταστημα ενω τα φαρμακεια της περιοχης θα λειτουργουν κανονικα; Γιατι να το κανω αυτο;
Την ξινιλα στα μουτρα στο στυλ "πρεπει να με ευχαριστεις που σου κανω χαρη και καθομαι να σου πουλησω φαρμακα" να διωξουν και θα δουλεψουν με τους ιδιους που δουλευαν και πριν.

Με τα βρεφικα γαλατα που για λιγο καιρο πηγαν στα σουπερ μαρκετ και μειωθηκε λιγο η τιμη τους την θυμαται κανεις;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-07-15, 20:24
Επίσης καλό θα ήταν να μάθει πως τα περνανε οι εργαζόμενοι αυτών των "μικρών" supermarket...
Δε βαριέσαι. Αρκεί να είναι ΤΑ ΠΑΝΤΑ ανοιχτά μέχρι να πάω για ύπνο ή και όλο το βράδυ σε περίπτωση που μου κ@βλώσει να πάρω τσιγάρα στις 3 το πρωί γιατί έχω αϋπνίες.

Nozomi
26-07-15, 20:31
Δε βαριέσαι. Αρκεί να είναι ΤΑ ΠΑΝΤΑ ανοιχτά μέχρι να πάω για ύπνο ή και όλο το βράδυ σε περίπτωση που μου κ@βλώσει να πάρω τσιγάρα στις 3 το πρωί γιατί έχω αϋπνίες.
Τα φάρμακα τα εξομοιώνεις με τα... τσιγάρα ;

Ομοίως, γιατί να εφημερεύει κι ο γιατρός στα Επείγοντα, για να πηγαίνεις εσύ ό,τι ώρα σου κ@υλώσει για το νυχάκι σου (πραγματικό περιστατικό) ;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-07-15, 20:37
Τα φάρμακα τα εξομοιώνεις με τα... τσιγάρα ;

Ομοίως, γιατί να εφημερεύει κι ο γιατρός στα Επείγοντα, για να πηγαίνεις εσύ ό,τι ώρα σου κ@υλώσει για το νυχάκι σου (πραγματικό περιστατικό) ;
Δες πιο πάνω. Για τα supermarket μιλούσαμε.
Ομοίως, ο φαρμακοποιός διανυκτερεύει για να έρχονται 4 η ώρα το βράδυ για οδοντόκρεμα. Ή για τεστ εγκυμοσύνης :facepalm:

teodor_ch
26-07-15, 20:50
Με τα βρεφικα γαλατα που για λιγο καιρο πηγαν στα σουπερ μαρκετ και μειωθηκε λιγο η τιμη τους την θυμαται κανεις;

Γράψε πέντε (5) γάλατα που έγινε αυτό

orck
26-07-15, 20:55
Γράψε πέντε (5) γάλατα που έγινε αυτό

Μηπως θες και φωτογραφια των αποδειξεων;
http://www.protothema.gr/greece/article/180448/epesan-23-oi-times-sto-brefiko-gala-skonhs/
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=333077&catid=3

Δεν καταλαβαινω γιατι αυτα τα προιοντα να μην μπορω να τα αγορασω στο σουπερ μαρκετ.

ntoremi
26-07-15, 21:05
Επίσης καλό θα ήταν να μάθει πως τα περνανε οι εργαζόμενοι αυτών των "μικρών" supermarket...

Οικογενειακα σουπερμαρκετ εχω αντιληφθει οτι ειναι. Ολη η οικογενεια απασχολειται εκ περιτροπης.
Ναι δυστυχως θα πρεπει να δουλεψουν οι φαρμακοποιοι. Εκει που ειχαν συνηθισει απο εναν φαρμακοποιο ιδικοτητη του φαρμακειου που εβγαζε τονους λεφτα που αρκουσαν για την οικογενεια του και τα παιδια και τα εγγονια με εξασφαλισμενο κερδος εγγυημενο απο το κρατος, ναι τωρα θα πρεπει να υποστουν τον ελευθερο ανταγωνισμο. Ναι τι να κανουμε, ειναι δυσκολο, και δεν αρεσει στην συντεχνια, μονο που για ολους τους αλλους κλαδους ετσι ηταν εδω και δεκαετιες...

- - - Updated - - -


Πόσα κρεοπωλεία, μανάβικα, μπακάλικα κλπ έκλεισαν όταν άνοιξαν τα super market;

Δεν μου απάντησες όμως, θα άνοιγες φαρμακείο αν είναι να δουλεύεις 12 μέρες σερί;

Η καφετερια, το μπαρ, το κλαμπ, το σινεμα, το ζαχαροπλαστειο, το σουβλατζιδικο, η ταβερνα, το περιπτερο, πώς δουλευουν καθε μερα σερι, και σαββατα και κυριακες, ειδικα μαλιστα τα σαββατα και τις κυριακες, εδω και δεκαετιες και κανενας δεν διαμαρτυρεται, ουτε νοιαζεται για τους εκει εργαζομενους;;;;;

- - - Updated - - -


Μηπως θες και φωτογραφια των αποδειξεων;
http://www.protothema.gr/greece/article/180448/epesan-23-oi-times-sto-brefiko-gala-skonhs/
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=333077&catid=3

Δεν καταλαβαινω γιατι αυτα τα προιοντα να μην μπορω να τα αγορασω στο σουπερ μαρκετ.

Γιατι η συντεχνια πρεπει να εχει εξασφαλισμενο υπερκερδος μεχρι τα δισεγγονα...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-07-15, 21:42
@Ntoremi
Από την εμπάθεια σου και τη μανία σου να κράξεις έναν επαγγελματικό κλάδο για τον οποίο δεν γνωρίζεις τίποτα απολύτως, δεν μπορείς να κρατήσεις μια λογική σειρά στη συζήτηση.
Είπες:


Εισαι στυγνος νεοφιλελευθερος καπιταλιστης! Δεν σεβεσαι το εδω και δεκαετιες καθιερωμενο μεσα απο κοπους της κλειστης συντεχνιας των φαρμακοποιων ιερο δικαιωμα του να δουλευουν λιγες ωρες την εβδομαδα και να βγαζουν εγγυημενο απο το κρατος υπερκερδος σε καθε σκευασμα...
Σου απάντησα:

Να δεις τη γλύκα του να ανοίγεις 5μερο 8:30-14:00/16:30-20:30, να έχεις και εφημερία ΣΚ (8:30-20:30 και τις 2 μέρες) και μετά καπάκι το ίδιο πενθήμερο.
Και στο τόνισα:

Και σε παρακαλώ, μη μου απαντήσεις σε φάση "και το Χ επάγγελμα το ίδιο κάνει" γιατί δεν ενισχύει τον ισχυρισμό σου.
Και είπες:

Η καφετερια, το μπαρ, το κλαμπ, το σινεμα, το ζαχαροπλαστειο, το σουβλατζιδικο, η ταβερνα, το περιπτερο, πώς δουλευουν καθε μερα σερι, και σαββατα και κυριακες, ειδικα μαλιστα τα σαββατα και τις κυριακες, εδω και δεκαετιες και κανενας δεν διαμαρτυρεται, ουτε νοιαζεται για τους εκει εργαζομενους;;;;;
Πέρα από το οτι το φαρμακείο δεν είναι κλαμπ, σινεμά, σουβλατζίδικο.
Πέρα από το οτι υπάρχουν φαρμακεία υπηρεσίας για τα επείγοντα.

Πιστεύω καταλαβαίνεις πως αν τα ζαχαροπλαστεία ζητήσουν να δουλεύουν λιγότερες ώρες, δεν θα βγω στα φόρα να πω "δεν μπορώ να πάρω μια τούρτα στο βαφτηστίρι μου γιατί οι τεμπέληδες οι ζαχαροπλάστες θέλουν να δουλεύουν πενθήμερο 9-5".
Όπως π.χ. στο Λονδίνο οι pubs μας διώχνουν από τις 23:00 και κάνουμε όλοι τουμπεκί γιατί καταλαβαίνουμε πως οι άνθρωποι θέλουν να πάνε και σπίτι τους.

Εν τέλει μου αρκεί το γεγονός πως αποδέχεσαι ο,τι τα φαρμακεία δεν δουλεύουν:

λίγες ώρες την εβδομάδα

Burning Skies
26-07-15, 21:58
Οικογενειακα σουπερμαρκετ εχω αντιληφθει οτι ειναι. Ολη η οικογενεια απασχολειται εκ περιτροπης.
[/COLOR]


Ειπες συγκεκριμενες αλυσιδες που δεν ειναι οικογενειακα σουπερμαρκετ. Ειναι μικροτερες αλυσιδες σουπερμαρκετ που φερονται στους εργαζομενους τους σαν σκουπιδια.

ntoremi
26-07-15, 22:15
Ο κρητικος και τα οκ-μαρκετς δεν ειναι απαραιτητα ιδιοκτητη αλυσιδα, πολλα ειναι franchise. Δηλαδη εγω και η οικογενεια μου αγοραζουμε το ονομα πχ οκ μαρκετ και το δουλευουμε οικογενειακα.
Σε καθε περιπτωση δεν θα κατσω να μελετησω το εσωτερικο τους πλανο λειτουργιας. Εγω ειμαι πελατης, δεν ειμαι μανατζερ του μαγαζιου. Απο εξω λεω τι βλεπω.Και βλεπω οτι δουλευουν παρα τον ανταγωνισμο γιατι εχουν ευελιξια στο ωραριο. Εινα ανοιχτοι οταν ο μεγαλος μαρινοπουλος ειναι κλειστος.

Burning Skies
26-07-15, 22:22
Ο κρητικος και τα οκ-μαρκετς δεν ειναι απαραιτητα ιδιοκτητη αλυσιδα, πολλα ειναι franchise.

Δεν ειναι franchise... Δεν ειναι οικογενειακες επιχειρησεις. Ειναι εργοδοτες που για να χτυπησουν τον ανταγωνισμο (πχ. για να ειναι ανοιχτοι οταν ο Μαρινοπουλος ειναι κλειστος) στιβουν και βιαζουν τους εργαζομενους τους χειροτερα ακομα και απο τον Μαρινοπουλο.

djuan1988
26-07-15, 22:35
Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι είναι ότι υπάρχουν περιοχές εκτός αστικών κέντρων και σε αυτές ζουν άνθρωποι ηλικιωμένοι με προβλήματα.

Με τα αντικίνητρα που βάζουν φαρμακεία που λειτουργούν σε απομακρυσμένες περιοχές πχ 40 χλμ από την Φλώρινα και εξυπηρετούν πολλά χωριά θα κλείσουν.

Τι θα κάνει τότε ο κόσμος; Θα πηγαίνει 40 χλμ από το σπίτι του για να πάρει τα φάρμακα του;


Επίσης για να προλάβω αρκετούς, το ίδιο συμβαίνει και με τους ιατρούς. Αυτές οι περιοχές ήδη δεν έχουν ιατρούς. Σε πολλά νησιά ακόμη και με off the record παροχές (πχ σπίτι, σίτιση κτλ) δεν πηγαίνει κανένας γιατί απλά δεν τους συμφέρει.

Nozomi
26-07-15, 23:07
Επίσης για να προλάβω αρκετούς, το ίδιο συμβαίνει και με τους ιατρούς. Αυτές οι περιοχές ήδη δεν έχουν ιατρούς. Σε πολλά νησιά ακόμη και με off the record παροχές (πχ σπίτι, σίτιση κτλ) δεν πηγαίνει κανένας γιατί απλά δεν τους συμφέρει.
Η Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας ΠΑΣΧΕΙ, άνθρωποι πεθαίνουν σε απομακρυσμένα χωριά, αλλά για εμάς προέχει η επαναλειτουργία της ΕΡΤ, οι καθαρίστριες και τα σάντουιτς της ΓΕΝΟΠ...

Τραγικό περιστατικό των ημερών:
Χωρίς γιατρό 61 χρονος έχασε τη ζωή του στη Βολισσό (http://www.alithia.gr/koinonia/kai-tora-mporeite-na-pate-na-pnigeite-horis-giatro-61-hronos-ehase-ti-zoi-toy-sti-volisso#sthash.ZxdgIcXd.dpuf)
ΞΕΨΥΧΟΥΝ ΑΒΟΗΘΗΤΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΑΜΑΝΗΣ ΚΑΙ (ΟΛΟΙ) ΟΙ ΕΧΟΝΤΕΣ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΑΜΕΡΙΜΝΟΙ (http://www.politischios.gr/koinonia/en-psyhro-dolofonies)

Για να είμαι δίκαιος, τα τραγικά κενά στην ΠΦΥ δεν οφείλονται σ' αυτή την κυβέρνηση αλλά χρονολογούνται απ΄την εποχή Λοβέρδου, όταν ενέταξε τους Αγροτικούς Ιατρούς στο Ενιαίο Μισθολόγιο, κατάργησε το Επίδομα Άγονου, και έβαλε πλαφόν τις 7 εφημερίες.

Ποιός θα καθήσει να εφημερεύσει 31 ημέρες τον μήνα σε ένα απομακρυσμένο χωριό-ερημονήσι όταν πληρώνεται για 7 μόνο εφημερίες (περίπου 330-400€) ; ; ;

Τα αποτελέσματα τα διαβάζετε, τραγικά...

kontinos
26-07-15, 23:09
Επίσης για να προλάβω αρκετούς, το ίδιο συμβαίνει και με τους ιατρούς. Αυτές οι περιοχές ήδη δεν έχουν ιατρούς. Σε πολλά νησιά ακόμη και με off the record παροχές (πχ σπίτι, σίτιση κτλ) δεν πηγαίνει κανένας γιατί απλά δεν τους συμφέρει.

Γιατι δεν τους συμφερει?

djuan1988
26-07-15, 23:23
Γιατι δεν τους συμφερει?

Γιατί δεν τον συμφέρει να αφήσει οικογένεια, φίλους και τον τόπο του για να πάει σε ένα νησί με ελάχιστους κατοίκους για 1200€/μήνα.

Μπορεί να πάει στη βόρεια Νορβηγία και να πάρει 5000€/μήνα για να έχει την ίδια τραγική ζωή για κάποια χρόνια.

Δυστυχώς όπως είπα και πριν τα πάντα γυρίζουν γύρω από το χρήμα. Αν δεν υπάρχει κίνητρο, δε θα πει κανένας.


@nozomi λες ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά παράλληλα υποστηρίζεις να γίνει το ίδιο με τα φάρμακα. Πραγματικά λογική του παραλόγου.

Nozomi
26-07-15, 23:28
@nozomi λες ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά παράλληλα υποστηρίζεις να γίνει το ίδιο με τα φάρμακα. Πραγματικά λογική του παραλόγου.
Η απελευθέρωση των ΜΗΣΥΦΑ θα διώξει τα φαρμακεία απ΄τα απομακρυσμένα μέρη ;
Δεν καταλαβαίνω την λογική σου. Και τώρα αυτά τα φαρμακεία έχουν πρόβλημα επιβίωσης.
Ένα φαρμακείο σε νησάκι π.χ 300 κατοίκων (λίγα τέτοια νησάκια έχουν φαρμακεία) οριακά επιβιώνει και σήμερα, δεν το σώζουν τα ΜΗΣΥΦΑ, άλλωστε δεν έχει S/M το νησάκι.

djuan1988
26-07-15, 23:35
Η απελευθέρωση των ΜΗΣΥΦΑ θα διώξει τα φαρμακεία απ΄τα απομακρυσμένα μέρη ;
Δεν καταλαβαίνω την λογική σου. Και τώρα αυτά τα φαρμακεία έχουν πρόβλημα επιβίωσης.
Ένα φαρμακείο σε νησάκι π.χ 300 κατοίκων (λίγα τέτοια νησάκια έχουν φαρμακεία) οριακά επιβιώνει και σήμερα, δεν το σώζουν τα ΜΗΣΥΦΑ, άλλωστε δεν έχει S/M το νησάκι.

Προφανώς και δε μιλάω μόνο για τα otc (που και αυτό είναι τραγικό να γίνει), αλλά για το γενικότερο πλαίσιο.

Μείωση κέρδους, φορολογίες και γενικά όλα αυτά που γίνονται.

teodor_ch
26-07-15, 23:49
Μηπως θες και φωτογραφια των αποδειξεων;
http://www.protothema.gr/greece/article/180448/epesan-23-oi-times-sto-brefiko-gala-skonhs/
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=333077&catid=3

Δεν καταλαβαινω γιατι αυτα τα προιοντα να μην μπορω να τα αγορασω στο σουπερ μαρκετ.

Ξέρεις να διαβάζεις?
5 πέντε γαλατα

Επίσης ο φαρμακοποιός είναι υποχρεωμένος να είναι στο πόστο του όσο είναι ανοιχτό το φαρμακείο.

Άντε γειά με τα επιχειρήματα του κ0λου.

Βρείτε κάτι άλλο (όπως τα γαλατα) να συνεχίσουμε.

orck
26-07-15, 23:51
Οχι δεν ξερω να διαβαζω, μονο εσεις οι φαρμακοποιοι ξερετε. Οταν σκεφτεις τον λογο που το γαλα δεν μπορει να πωληθει απο το σουπερ μαρκετ μου γραφεις.

teodor_ch
26-07-15, 23:53
Google

Edit

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έλεος!
Μέχρι και στα σχόλια στο λινκ που έβαλες αναφέρουν τους λόγους!

Yonah
27-07-15, 00:16
@ntoremi Πραγματικά θα χάσω και τα λίγα μαλλιά που έχω lel. Το να εξισώνεις τα φαρμακεία με "κλαμπ-ταβέρνες-καφετέριες-σινεμά-δενξερωεγωτιαλλο" δείχνει, όπως είπε και ο φιλόσοφος, έχες τέτοια μανία να κράξεις έναν κλάδο που δεν έχεις ιδεα περι αυτού και λες οτι σου 'ρθει. Πάντως εαν νομίζεις οτι ο κλάδος πλέον χαίρει τόσο υψηλων αποδοχών κακως δεν έγινες φαρμακοποιός ;)

Πρώτον, τα φαρμακεία δεν είναι μέρη για να αράξεις, πιείς τον καφέ σου, δείς ταινία, φας, δείς το τάδε γκομενάκι να κουνιέται και να συναντήσεις τον δείνα φίλο σου. Είναι αυστηρά χώροι πώλησης φαρμάκων και, εν μέρη, παροχής πρώτων βοηθειών.- Δεν είναι ούτε παντοπωλεία, ούτε σουπερ-μαρκετ (αν και τείνουν να γίνουν απο μερικούς ασυνείδητους) ούτε δεν ξέρω εγω τι άλλο.

Αγνοεί πολύς κόσμος οτι η ΕΕ και ο ΠΟΥ με οδηγία έχουν υποστηρίξει οτι οι επαγγελματίες υγείας για να μπορέσουν να είναι φουλ παραγωγικοί και να μήν κάνουν λάθη πρέπει να εργάζονται το πολύ 35 -37 ώρες την εβδομάδα. Προσοχή, δεν φτιάχνουν καφέ, τούρτες, σουβλάκια, ποπ κορν ή οτιδήποτε. Χορηγούν φάρμακα, κάνουν διαγνώσεις, βάζουν καθετήρες, δίνουν συμβουλές, βγάζουν γνωματεύσεις, κάνουν εγχειρήσεις κλπ. Το οτι στην ελλάδα είμαστε ενα απέραντο ρδέλο και ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει είναι γεγονός. Πρέπει κάποια στιγμή αυτή η χώρα να αποκτήσει νόμους που τηρούνται και όχι έχει νόμους που υπάρχουν για να παραβιάζονται.

Οπότε επειδή μερικοί είναι κακοί επαγγελματίες καλό θα είναι να μην τσουβαλιάζεται ενας ολόκληρος κλάδος. Το ίδιο και με τους κρεοπώλες, φουρνάρηδες, ταξιτζήδες και δεν ξέρω και εγω ποιος άλλος ελ.επ. θα είναι στο στόχαστρο την εκάστοτε εβδομάδα.

btw χαίρομαι πάρα πολύ που βλέπω αρκετούς ανθρώπους που είναι ενάντια στο να ψοφήσει η κατσίκα και ολόκληρη η φαμίλια του γείτονα (:p), πάει να πει οτι υπάρχει μια μικρή ελπίδα για αυτον τον απέραντο σκουπιδότοπο :oneup:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-07-15, 00:37
Πρώτον, τα φαρμακεία δεν είναι μέρη για να αράξεις, πιείς τον καφέ σου
Από το παραπάνω εξαιρούνται οι συνταξιούχοι της γειτονιάς :p

badweed
27-07-15, 00:47
@ntoremi Πραγματικά θα χάσω και τα λίγα μαλλιά που έχω lel. Το να εξισώνεις τα φαρμακεία με "κλαμπ-ταβέρνες-καφετέριες-σινεμά-δενξερωεγωτιαλλο" δείχνει, όπως είπε και ο φιλόσοφος, έχες τέτοια μανία να κράξεις έναν κλάδο που δεν έχεις ιδεα περι αυτού και λες οτι σου 'ρθει. Πάντως εαν νομίζεις οτι ο κλάδος πλέον χαίρει τόσο υψηλων αποδοχών κακως δεν έγινες φαρμακοποιός ;)

Πρώτον, τα φαρμακεία δεν είναι μέρη για να αράξεις, πιείς τον καφέ σου, δείς ταινία, φας, δείς το τάδε γκομενάκι να κουνιέται και να συναντήσεις τον δείνα φίλο σου. Είναι αυστηρά χώροι πώλησης φαρμάκων και, εν μέρη, παροχής πρώτων βοηθειών.- Δεν είναι ούτε παντοπωλεία, ούτε σουπερ-μαρκετ (αν και τείνουν να γίνουν απο μερικούς ασυνείδητους) ούτε δεν ξέρω εγω τι άλλο.

Αγνοεί πολύς κόσμος οτι η ΕΕ και ο ΠΟΥ με οδηγία έχουν υποστηρίξει οτι οι επαγγελματίες υγείας για να μπορέσουν να είναι φουλ παραγωγικοί και να μήν κάνουν λάθη πρέπει να εργάζονται το πολύ 35 -37 ώρες την εβδομάδα. Προσοχή, δεν φτιάχνουν καφέ, τούρτες, σουβλάκια, ποπ κορν ή οτιδήποτε. Χορηγούν φάρμακα, κάνουν διαγνώσεις, βάζουν καθετήρες, δίνουν συμβουλές, βγάζουν γνωματεύσεις, κάνουν εγχειρήσεις κλπ. Το οτι στην ελλάδα είμαστε ενα απέραντο ρδέλο και ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει είναι γεγονός. Πρέπει κάποια στιγμή αυτή η χώρα να αποκτήσει νόμους που τηρούνται και όχι έχει νόμους που υπάρχουν για να παραβιάζονται.

Οπότε επειδή μερικοί είναι κακοί επαγγελματίες καλό θα είναι να μην τσουβαλιάζεται ενας ολόκληρος κλάδος. Το ίδιο και με τους κρεοπώλες, φουρνάρηδες, ταξιτζήδες και δεν ξέρω και εγω ποιος άλλος ελ.επ. θα είναι στο στόχαστρο την εκάστοτε εβδομάδα.

btw χαίρομαι πάρα πολύ που βλέπω αρκετούς ανθρώπους που είναι ενάντια στο να ψοφήσει η κατσίκα και ολόκληρη η φαμίλια του γείτονα (:p), πάει να πει οτι υπάρχει μια μικρή ελπίδα για αυτον τον απέραντο σκουπιδότοπο :oneup:

τι φουλ παραγωγικοι ;;; μην το χασουμε τελειως , συσκευασμενα προιοντα πουλανε (και σε πολλες περιπτωσεις , αυτα που ειναι επικινδυνα για την υγεια , μονο κατοπιν συνταγης )

PopManiac
27-07-15, 00:58
Σε λίγο έτσι όπως το πάμε αναμένω και "πφφφφ, σιγά τις σπουδές που κάνουν οι φαρμακοποιοί, και ο περιπτεράς της γειτονιάς μου κάνει τη δουλειά τους" :down:

badweed
27-07-15, 01:00
Σε λίγο έτσι όπως το πάμε αναμένω και "πφφφφ, σιγά τις σπουδές που κάνουν οι φαρμακοποιοί, και ο περιπτεράς της γειτονιάς μου κάνει τη δουλειά τους" :down:

αλλο οι σπουδες και αλλο το αντικειμενο εργασιας . στις σπουδες μπορει να μαθαινουν και να παρασκευαζουν φαρμακα , στο φαρμακειο ... παλια .

Yonah
27-07-15, 01:10
τι φουλ παραγωγικοι ;;; μην το χασουμε τελειως , συσκευασμενα προιοντα πουλανε (και σε πολλες περιπτωσεις , αυτα που ειναι επικινδυνα για την υγεια , μονο κατοπιν συνταγης )

Έλα ντε, τι φουλ παραγωγικοί; Καλά λες με τους τεμπελχανάδες. Μια ζωή ξύνονται... Ξέρουν τις δοσολογίες; Ξέρουν τις αντεδείξεις; Ξέρουν τι πρέπει να προσέξει κάποιος πριν/κατα την διάρκεια/μετα την αγωγή; Έχουν γνώσεις; Ξέρουν γενικά τι τους γίνεται; :p

btw πές μου λίγο, όταν σε πιάσει κανένα άσχημο κόψιμο θα πας κατευθείαν στο νοσοκομείο ή θα πάς να ρωτήσεις τον φαρμακοποιό της γειτονιάς σου;

(Μην μου πείς οτι θα πάς στα μεγάλα σουπερ-μαρκετ/φαρμακεία μιας και αυτοι που δίνουν τα φάρμακα ΔΕΝ είναι φαρμακοποιοί. Δεν θέλεις να ξέρεις τι ιστορίες έχω ακούσει απο τέτοια άτομα lel :p)

djuan1988
27-07-15, 01:13
αλλο οι σπουδες και αλλο το αντικειμενο εργασιας . στις σπουδες μπορει να μαθαινουν και να παρασκευαζουν φαρμακα , στο φαρμακειο ... παλια .

Τι μπορεί; Το 1/2 των σπουδών είναι φαρμακευτική χημεία.

Ξέρεις μπορούν να εργαστούν και σε άλλες δουλειές εκτός από φαρμακεία. Είναι βέβαια γεγονός ότι στην Ελλάδα δεν έδιναν βάση στα υπόλοιπα καθώς το φαρμακείο ήταν η εύκολη λύση, αλλά αυτό σιγά σιγά αλλάζει.

Nozomi
27-07-15, 01:15
Αν θέλατε ο κόσμος να σας βλέπει σαν επαγγελματίες υγείας κι όχι απλώς φαρμακοπώλες, ας μην χορηγούσατε αβέρτα πανάκριβες αντιβιώσεις με μόνο στόχο το κέρδος, πράγμα παράνομο, και ας παραπέμπατε τον ασθενή στον ιατρό.

Ρωτήστε και κανά γιατρό να μάθετε τι αντιβιογράμματα βλέπουν τελευταία... ;)

Yonah
27-07-15, 01:26
Αν θέλατε ο κόσμος να σας σέβετε σαν επαγγελματίες υγείας κι όχι απλώς φαρμακοπώλες, ας μην χορηγούσατε αβέρτα πανάκριβες αντιβιώσεις με μόνο στόχο το κέρδος, πράγμα παράνομο, και ας παραπέμπατε τον ασθενή στον ιατρό.

Ρωτήστε και κανά γιατρό να μάθετε τι αντιβιογράμματα βλέπουν τελευταία... ;)


Θεωρώ οτι ο χαρακτηρισμός "φαρμακοπώλης" είναι, εκτός από περιττός, λανθασμένος. Με το επιχείρημα την χορήγηση αντιβιωτικών χωρίς ιατρικής γνωμάτευσης κάποιον φαρμακοποιό άντε να τον πεις ασυνείδητο και κακό επαγγελματία ;)

Όταν είπα πριν για νόμους, το εννοούσα. Επίσης όταν είπα για κακούς επαγγελματίες, και αυτό το εννοούσα. Το μόνο ελαφρυντικό που μπορώ να δώσω είναι οτι απο την στιγμή που το κάνει ένας, και μιας και ο έλληνας είναι τόσο ζωντανό και απαίδευτος, θα το κάνουν και οι υπόλοιποι φαρμακοποιοι μιας και αυτος ο ένας που τα έδινε χωρίς ιατρική γνωμάτευση θα χεζονταν στο χρήμα και οι άλλοι που τηρούσαν τον νόμο θα μένανε με την γνωμάτευση στο χέρι.

Ξαναλέω, να φτιάξουν κλιμάκια οι κάθε σύλλογοι και να αρχίσουν να κλείνουν φαρμακεία. Να δεις για το πότε θα σιάξουν οι πάντες.

Nozomi
27-07-15, 01:31
Έλεγχοι όπως είπες ή ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ στα φαρμακεία, ποιός δίνει ποιά αντιβίωση σε ποιόν... ;)

Yonah
27-07-15, 01:34
To θέμα είναι η αντιβίωση; lel Αυτό είναι το λιγότερο. Υπάρχουν άλλες παρασπονδίες που είναι χειρότερες. Το θέμα με τα αντιβιοτικά έχει παραγίνει και απο τις απόψεις του στυλ "τι ξέρει μωρέ και ο φαρμακοποιός", οχι μόνον απο την ελεύθερη χορήγηση τους.

Όταν σου λέει ο φαρμακοποιος "μην πάρεις αντιβίωση, περίμενε 2-3 μέρες θα περάσει" και εσυ απαντάς "φέρε μου μωρε μια αντιβίωση να τελειώνω" τί να κάνει;

PetrosK
27-07-15, 01:35
Αν θέλατε ο κόσμος να σας σέβετε σαν επαγγελματίες υγείας κι όχι απλώς φαρμακοπώλες, ας μην χορηγούσατε αβέρτα πανάκριβες αντιβιώσεις με μόνο στόχο το κέρδος, πράγμα παράνομο, και ας παραπέμπατε τον ασθενή στον ιατρό.

Ρωτήστε και κανά γιατρό να μάθετε τι αντιβιογράμματα βλέπουν τελευταία... ;)

Όσο δίκιο έχεις σε αυτό που γράφεις (ως προς την υποχρέωσή τους απέναντι σε αυτό που έχουν σπουδάσει και ως προς το αποτέλεσμα -βλ. αντιβιόγραμμα), τόσο άσχετο είναι το συμπέρασμα στο οποίο προσπαθείς να καταλήξεις...δλδ πως έχασε ο κόσμος το "σεβασμό" επειδή του δίνουν αβέρτα ότι να'ναι.

Δυστυχώς, ο κόσμος αυτός που αναφέρεις, είναι ο ίδιος κόσμος που απαιτεί να πάρει κάτι-οτιδήποτε από τον φαρμακοποιό επειδή "αυτός ξέρει" ή επειδή "το πήρε και η θειά του" και αν δεν, πάει στον επόμενο και στον επόμενο (ενδεχομένως επειδή το Νοσοκομείο/Κέντρο Υγείας είναι >20km μακρυά ή απλά επειδή είναι Έλληνας) και ο τελευταίος προκειμένου να μην χάσει τον πελάτη "υποχωρεί" (τραβάτε τον κι ας κλαίει). Απαράδεκτος ο φαρμακοποιός (ο οποίος όντως εκείνη τη στιγμή συμπεριφέρεται σα μπακάλης), απαράδεκτος κι ο Αγροτικός ο οποίος στη συνέχεια τη γράφω (γιατί το έκανα εκεί που ήμουν) την αντιβίωση γιατί και οι δύο όφειλαν να σεβαστούν πρώτοι τον εαυτό τους και το "λειτούργημά" τους (τη σιχαίνομαι αυτή τη λέξη...) και στη συνέχεια να διαολοστείλουν τον ασθενή...

Ο ασθενής/πελάτης όμως έφυγε ικανοποιημένος και μάλιστα εκθείασε τον φαρμακοποιό που τον "εξυπηρέτησε" (απαράδεκτη λέξη σε τέτοιες περιπτώσεις)...σε αντίθετη περίπτωση είναι που θα έχανε το "σεβασμό" (αφού θα ήταν άσχετος-ευθυνόφοβος-λίγος-τεμπέλης-κλπ) ο Φαρμακοποιός/Ιατρός, επειδή >85% του κόσμου με τον οποίο καθημερινά συναναστρεφόμαστε έχει ακριβώς αυτή τη συμπεριφορά...παρτάκιας που τη δουλειά του θέλει να κάνει εις βάρος οποιουδήποτε άλλου (κανόνα/νόμου/ατόμου).

Ξαναγράφω: Φταίει ο Φαρμακοποιός, φταίει και ο Ιατρός, ξεκάθαρα. Αλλά για την λανθασμένη πρακτική τους "επιβραβεύονται" ενώ για την τήρηση των Νόμων/Κανόνων και της Δεοντολογίας παίζει να μαζέψουν και καμμία γερή (βλ. παρανυχίδα στα Επείγοντα που αναφέρει(ς) παραπάνω).

badweed
27-07-15, 01:38
Έλα ντε, τι φουλ παραγωγικοί; Καλά λες με τους τεμπελχανάδες. Μια ζωή ξύνονται... Ξέρουν τις δοσολογίες; Ξέρουν τις αντεδείξεις; Ξέρουν τι πρέπει να προσέξει κάποιος πριν/κατα την διάρκεια/μετα την αγωγή; Έχουν γνώσεις; Ξέρουν γενικά τι τους γίνεται; :p

δεν λεω οτι τα ξυνουν αλλα δεν κουραζονται πιο πολυ απο ενα γκαρσονι , εναν φουρναρη , εναν περιπτερα . δεν απαξιωνω τις σπουδες τους , απλως η θεση τους ειναι συντηριτικη προς την ιατρικη και υποταγμενη σε μεγαλυτερα συμφεροντα , οπως ακριβως ο ανθρωπος που κοβει το ζαμπον και το τυρι στα σουπερμαρκετ , δεν προσφερει ερευνα αναπτυξη η και παραγωγη , αλλα διανομη .
και κακως λεγονται φαρμακοποιοι , αφου δεν φτιαχνουν φαρμακα .



btw πές μου λίγο, όταν σε πιάσει κανένα άσχημο κόψιμο θα πας κατευθείαν στο νοσοκομείο ή θα πάς να ρωτήσεις τον φαρμακοποιό της γειτονιάς σου;

(Μην μου πείς οτι θα πάς στα μεγάλα σουπερ-μαρκετ/φαρμακεία μιας και αυτοι που δίνουν τα φάρμακα ΔΕΝ είναι φαρμακοποιοί. Δεν θέλεις να ξέρεις τι ιστορίες έχω ακούσει απο τέτοια άτομα lel :p)

δεν εχει τυχει να παρω φαρμακα εδω και πολυυυ καιρο (πρεπει να εχω καμια 20αρια χρονια να παρω ακετυλοσαλικυλικο οξυ που μου αρεσε και η γευση του ή ντεπον ) , καμια αλοιφη εχει τυχει να χρησιμοποιησω , αλλα να πιω χαπι , ουτε που θυμαμαι απο ποτε (με εξαιρεση κατι μπιου την περιοδο της αλλαγης της χιλιετηριδας , οχι πολλα , ετσι για την εμπειρια αλλα και λογο της τασης εκεινης της εποχης ).
παντως την πρωτη συμβουλη , και την δευτερη και την τριτη , θα την ψαξω στο ιντερνετ αν δεν βγαλω ακρη και ειναι κατι επειγον τοτε ισως ψαξω για βοηθεια στο προσωπο καποιου πιο εμπειρου .

δεν σημαινει για μενα οτι οποιος εχει διπλωμα , θεση η γκισε , ειναι και ικανος να προσφερει αυτο που μπορει να χρειαζομαι .

Nozomi
27-07-15, 01:46
@PetrosK
Πάνω-κάτω τα ίδια λέμε, παρέλειψα σκοπίμως να αναφερθώ στους άλλους δύο κρίκους της αλυσίδας, τον Ιατρό και τον κόσμο-ασθενείς επειδή εδώ μιλάμε για τους φαρμακοποιούς.
Με αυτές τις πρακτικές (και όχι μόνο αυτές φυσικά), έχει δημιουργηθεί η εντύπωση στον πολύ κόσμο ότι οι φμφ ενδιαφέρονται μόνο για το προσωπικό τους κέρδος.

djuan1988
27-07-15, 01:49
@PetrosK
Πάνω-κάτω τα ίδια λέμε, παρέλειψα σκοπίμως να αναφερθώ στους άλλους δύο κρίκους της αλυσίδας, τον Ιατρό και τον κόσμο-ασθενείς επειδή εδώ μιλάμε για τους φαρμακοποιούς.
Με αυτές τις πρακτικές (και όχι μόνο αυτές φυσικά), έχει δημιουργηθεί η εντύπωση στον πολύ κόσμο ότι οι φμφ ενδιαφέρονται μόνο για το προσωπικό τους κέρδος.

Προφανώς και δε λέτε το ίδιο. Ο @PetrosK τα έγραψε περίφημα, το αντίθετο δηλαδή με αυτό που έκανες εσύ.

Και προφανώς δεν ανέφερες τους άλλους δύο όχι γιατί εδώ μιλάμε για φαρμακοποιούς, αλλά γιατί έτσι σε βολεύει για να στηρίξεις την άποψή σου.

Nozomi
27-07-15, 02:04
Για να μην το ζαλίζουμε και γυρνάμε στα ίδια και στα ίδια, η άποψή μου είναι ότι εν έτει 2015 με την χώρα ακόμα (όσο κι αν δεν αρέσει αυτό σε κάποιους) στην ΕΕ κι στην Ευρωζώνη:

- προφανώς και πρέπει να υπάρχουν κάποια πληθυσμιακά κριτήρια για τα φαρμακεία, και κάποιες φορολογικές διευκολύνσεις στον φαρμακοποιό που π.χ θα πάει να ανοίξει φαρμακείο στα Ψαρά.

- μεταβίβαση άδειας κληρονομικώ δικαίω ΔΕΝ νοείται στην σύγχρονη Ελλάδα.
Είτε αφορά φμφ, είτε ταξιτζήδες, είτε ΚΤΕΛατζήδες, είτε συμβολαιογράφους κτλ κτλ.
Μετά την συνταξιοδότηση του φμφ, η άδεια επιστρέφει στο κράτος, και κατόπιν δίνεται σε άλλον (με κριτήρια που δεν είναι της παρούσης)

Over and out από μένα για το θέμα.

Yonah
27-07-15, 02:04
δεν λεω οτι τα ξυνουν αλλα δεν κουραζονται πιο πολυ απο ενα γκαρσονι , εναν φουρναρη , εναν περιπτερα . δεν απαξιωνω τις σπουδες τους , απλως η θεση τους ειναι συντηριτικη προς την ιατρικη και υποταγμενη σε μεγαλυτερα συμφεροντα , οπως ακριβως ο ανθρωπος που κοβει το ζαμπον και το τυρι στα σουπερμαρκετ , δεν προσφερει ερευνα αναπτυξη η και παραγωγη , αλλα διανομη .
και κακως λεγονται φαρμακοποιοι , αφου δεν φτιαχνουν φαρμακα .



δεν εχει τυχει να παρω φαρμακα εδω και πολυυυ καιρο (πρεπει να εχω καμια 20αρια χρονια να παρω ακετυλοσαλικυλικο οξυ που μου αρεσε και η γευση του ή ντεπον ) , καμια αλοιφη εχει τυχει να χρησιμοποιησω , αλλα να πιω χαπι , ουτε που θυμαμαι απο ποτε .
παντως την πρωτη συμβουλη , και την δευτερη και την τριτη , θα την ψαξω στο ιντερνετ αν δεν βγαλω ακρη και ειναι κατι επειγον τοτε ισως ψαξω για βοηθεια στο προσωπο καποιου πιο εμπειρου .

δεν σημαινει για μενα οτι οποιος εχει διπλωμα , θεση η γκισε , ειναι και ικανος να προσφερει αυτο που μπορει να χρειαζομαι .

Δεν είπε κανείς οτι οι φαρμακοποιοί κουράζονται περισσότεροι απο αυτούς που είπες. Υπάρχουν περιπτώσεις που ενας φαρμακοποιός βαράει 12ωρα όλες τις ημέρες της εβδομάδας, αλλά τέτοια άτομα υπάρχουν σε όλους τους κλάδους.

Ένας φαρμακοποιος που βγάινει απο την σχολή είναι de facto έτοιμος να εργαστεί σε τμήμα RnD εταιρίας, σε εργαστήριο πανεπιστημίου, you name it. To γεγονός, λοιπόν, οτι επιλέγουν να ασχοληθούν με την διανομή δεν μειώνει την ποιότητα των σπουδών τους ούτε τις επαγγελματικές τους επιδεξιότητες.(εξαρτάται και το άτομο σαφώς, τις περιπτώσεις λαδώματος πτυχίων κλπ τις αφήνω απέξω μιας και αυτοί δεν μπορούν ούτε μακαρόνια να βράσουν)

Σου εύχομαι να μην πάρεις φάρμακα για άλλα 100 χρόνια, όχι μόνον 20. Απλά, η νοοτροπία αυτή που θα το ψάξεις στο ίντερνετ και αμα κρίνεις οτι δεν είναι κάτι επείγων η όχι θα ψάξεις για βοήθεια είναι η αρχή του κακού. Προς θεού δεν λέω να παίρνεις οτι σου σερβίρουν, αλλα το ελληναράδικο "εγώ ξέρω" που είπε και ο Πέτρος πιο πάνω ειναι μεγάλο μέρος του συστήματος.

Ξέρεις πόσοι μου έχουν έρθει και μου λένε οτι μπορεί να έχουν καρκίνο γιατι πονάει το κεφάλι τους; :worthy: Καλές οι πληροφορίες στο ίντερνετ, αλλα πρέπει να μπορείς και να τις διαχειριστείς. Ξαναλέω, οτι μαθαίνεις καλό είναι για να μην τα τρως αμάσητα, αλλα μην φτάνουμε στο άλλο άκρο.

djuan1988
27-07-15, 02:10
Για να μην το ζαλίζουμε και γυρνάμε στα ίδια και στα ίδια, η άποψή μου είναι ότι εν έτει 2015 με την χώρα ακόμα (όσο κι αν δεν αρέσει αυτό σε κάποιους) στην ΕΕ κι στην Ευρωζώνη:

- προφανώς και πρέπει να υπάρχουν κάποια πληθυσμιακά κριτήρια για τα φαρμακεία, και κάποιες φορολογικές διευκολύνσεις στον φαρμακοποιό που π.χ θα πάει να ανοίξει φαρμακείο στα Ψαρά.

- μεταβίβαση άδειας κληρονομικώ δικαίω ΔΕΝ νοείται στην σύγχρονη Ελλάδα.
Είτε αφορά φμφ, είτε ταξιτζήδες, είτε ΚΤΕΛατζήδες, είτε συμβολαιογράφους κτλ κτλ.
Μετά την συνταξιοδότηση του φμφ, η άδεια επιστρέφει στο κράτος, και κατόπιν δίνεται σε άλλον (με κριτήρια που δεν είναι της παρούσης)

Over and out από μένα για το θέμα.


Ποιος σου χάκαρε το λογαριασμό;

Πλάκα κάνω!

Συμφωνώ 100% με το παραπάνω μήνυμά σου.

ntoremi
27-07-15, 02:11
Για να μην το ζαλίζουμε και γυρνάμε στα ίδια και στα ίδια, η άποψή μου είναι ότι εν έτει 2015 με την χώρα ακόμα (όσο κι αν δεν αρέσει αυτό σε κάποιους) στην ΕΕ κι στην Ευρωζώνη:

- προφανώς και πρέπει να υπάρχουν κάποια πληθυσμιακά κριτήρια για τα φαρμακεία, και κάποιες φορολογικές διευκολύνσεις στον φαρμακοποιό που π.χ θα πάει να ανοίξει φαρμακείο στα Ψαρά.

- μεταβίβαση άδειας κληρονομικώ δικαίω ΔΕΝ νοείται στην σύγχρονη Ελλάδα.
Είτε αφορά φμφ, είτε ταξιτζήδες, είτε ΚΤΕΛατζήδες, είτε συμβολαιογράφους κτλ κτλ.
Μετά την συνταξιοδότηση του φμφ, η άδεια επιστρέφει στο κράτος, και κατόπιν δίνεται σε άλλον (με κριτήρια που δεν είναι της παρούσης)

Over and out από μένα για το θέμα.

Κανενα κριτηριο. Αυτο σημαινει ελευθερη οικονομια. Η προσφορα και η ζητηση καθοριζουν τα παντα. Υπαρχουν κριτηρια στα ιατρεια γιατρων? Μπορει να πει το κρατος σε εναν πχ οδοντιατρο "α μην ανοιξεις εδω οδοντιατρειο γιατι υπαρχουν ηδη πολλα"? Οχι. Αν υπαχουν πολλα και ανοιξει, θα δυσκολευτει να παει καλα. Αρα ας το σκεφτει μονος του. Στα φαρμακεια λοιπον γιατι να το επιβαλλει?
Ομοιως για σουπερμαρκετ και οποιοδηποτε αλλο κλαδο.
Για να μην πιασουμε φορτηγατζηδες, ταξιτζηδες κλπ και την μεγαλυτερη μαφια ολων: συμβολαιογραφους!

badweed
27-07-15, 02:22
νομιζω οτι η διαχειριση των επαγγελαματων ετσι οπως γινεται , εξυπηρετει την εξουσια μεσω της ιεραρχιας , δηλαδη ενας φαρμακοποιος ,ακομη και να εχει τις γνωσεις και την εμπνευση, ειναι πρακτικα σχεδον αδυνατον να παραγει φαρμακο εγκεκριμενο , αν δεν εχει υποστηριξη απο καποια μεγαλη εταιρια παραγωγης φαρμακων η οποια και θα οικιοποιηθει το κατασκευασμα αν κρινει οτι την συμφερει η θα αγορασει την πατεντα και θα το αποσυρει γιατι της χαλαει την ροη της εξαρτησης, και αυτο οχι λογο βιομηχανοποιησης (δηλαδη λόγο αδυναμιας του φαρμακοποιου για μαζικη παραγωγη ) , αλλα οτι θελουν στο πελατολογιο τους να καταληξουμε να ειμαστε ολοι (ειναι λιγο συνωμοσιολογικα αυτα , αλλα δεν εχω την εντυπωση οτι ο κοσμος ειναι αγγελικα πλασμενος , τουλαχιστον ο ανθρωπινος κοσμος )
διαβαζα σημερα ενα ρητο που λεει , a person is smart , people are dump , η με αλλα λογια , παρασυρομαστε σαν κοπαδι απο τον κοινωνικο μας περιγυρο , και αυτο χρησιμοποιουν μεσω της ενημερωσης αλλα και της νομοθεσιας , την διασκευη της κοινωνιας ωστε να φαινεται οτι τρεχει με λαχταρα να υποταχτει σε αλλοτρια συμφεροντα

μην πεταξετε ντοματες για τα παραπανω:shock::sneer:

ntoremi
27-07-15, 02:42
Τοσες δεκαετιες, ο φαρμακοποιος δεν ειχε καμια σκασιλα να παει υπαλληλακος σε φαρμακοβιομηχανια να κανει ερευνα που ΙΣΩΣ καποτε αποδωσει ΚΑΤΙ στην επιστημη. Αφου μπορουσε ανετα να ανοιξει το μαγαζακι του και να ειναι και αφεντικο και να ειναι απλος εμπορακος (τρεις το λαδι, τρεις το ξυδι, εξι το λαδοξυδο) με σιγουρο εξασφαλισμενο υπερκερδος.
Απο μαιζονετα και πανω εχουν ολοι οι φαρμακοποιοι που ξερω και ξερω μπολικους.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-07-15, 02:55
Θα σου απαντούσα για φαρμακοποιούς που δεν έχουν μεζονέτα κι είναι σε οικονομική ασφυξία αλλά κάτι μου λέει πως η απάντηση σου θα είναι "το ίδιο έχουν πάθει οι ταβερνιάρηδες και οι ζαχαροπλάστες αλλά δεν είδα να διαμαρτύρεστε".

Αλλά από ότι φαίνεται εσύ κυκλοφορείς στα καλά "τζάκια" ;)

teodor_ch
27-07-15, 09:01
Κανενα κριτηριο. Αυτο σημαινει ελευθερη οικονομια. Η προσφορα και η ζητηση καθοριζουν τα παντα. Υπαρχουν κριτηρια στα ιατρεια γιατρων? Μπορει να πει το κρατος σε εναν πχ οδοντιατρο "α μην ανοιξεις εδω οδοντιατρειο γιατι υπαρχουν ηδη πολλα"? Οχι. Αν υπαχουν πολλα και ανοιξει, θα δυσκολευτει να παει καλα. Αρα ας το σκεφτει μονος του. Στα φαρμακεια λοιπον γιατι να το επιβαλλει?
Ομοιως για σουπερμαρκετ και οποιοδηποτε αλλο κλαδο.
Για να μην πιασουμε φορτηγατζηδες, ταξιτζηδες κλπ και την μεγαλυτερη μαφια ολων: συμβολαιογραφους!

στείλε εμαιλ στον που και στον ΟΟΣΑ εξυπνακια

ntoremi
27-07-15, 09:44
Ναι, θα στειλω και θα τους τονιζω να υιοθετησουν το πετυχημενο οικονομικο μοντελο της ... ΕΣΣΔ! Και στα φαρμακεια και παντου αλλου.

teodor_ch
27-07-15, 12:42
Ναι, θα στειλω και θα τους τονιζω να υιοθετησουν το πετυχημενο οικονομικο μοντελο της ... ΕΣΣΔ! Και στα φαρμακεια και παντου αλλου.

Και για να μή δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις...

ο ΟΟΣΑ και ο ΠΟΥ λένε ότι ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ τα όρια και οι περιορισμοί στο επάγγελμα του φαρμακοποιού.

Το οποίο το γνωρίζεις γιατί σου έχω απαντήσει 2-3 φορές με τα κατάλληλα λινκς αλλά για επαγγελματικούς λόγους ελπίζω και όχι νοητικούς συνεχίζεις να αγνοείς τους (μάλλον περισσότερο απο εσένα) αρμόδιους οργανισμούς για το θέμα.

PopManiac
27-07-15, 12:46
Και για να μή δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις...

ο ΟΟΣΑ και ο ΠΟΥ λένε ότι ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ τα όρια και οι περιορισμοί στο επάγγελμα του φαρμακοποιού.

Το οποίο το γνωρίζεις γιατί σου έχω απαντήσει 2-3 φορές με τα κατάλληλα λινκς αλλά για επαγγελματικούς λόγους ελπίζω και όχι νοητικούς συνεχίζεις να αγνοείς τους (μάλλον περισσότερο απο εσένα) αρμόδιους οργανισμούς για το θέμα.

Μην ασχολείσαι - αν δεν δει αλυσίδα πολυ-καταστημάτων ανά 100μ με υπαλλήλους απόφοιτους γυμνασίου που μαζί με τσιγάρα και προφυλακτικά να πουλάνε Mesulid με εβδομαδιαία προσφορά "στα 4 κουτιά παίρνεις 2 δωρεάν" δεν θα νοιώσει απαλλαγμένος από το κομμουνισμό που μας βασανίζει :rolleyes:

orck
27-07-15, 12:57
Δεν ξερω τι να πω οταν διαβαζω απλους ανθρωπους να εχουν καταπιει αμασητα τα πληρωμενα επιχειρηματα των παπαγαλων. Προφανος εχουμε δει ολοι μας τις ερευνες οπου σαν λαος καταναλωνουμε πολλα φαρμακα. Η εξηγηση που δινουν ειναι οτι ο κοσμος ζηταει επιμονα φαρμακα. Δηλαδη για να καταλαβω ειμαι εγω γιατρος/φαρμακοποιος και θα μου ερθει καποιος με ενα απλο βηχακι και θα ζητησει πληρες σετ αντιβιοτικων και θα καταφερει ο ασχετος να αναγκασει τον επιστημονα να του δωσει αχρηστα φαρμακα; Και φυσικα θα φταιει ο ασχετος που ζηταει κατι που δεν χρειαζεται και οχι ο επιστημονας που ξερει οτι δεν το χρειαζεται αλλα παρολαυτα ενδιδει; Μηπως καποιος αλλος ευθυνεται για αυτο το γεγονος; Μηπως καποιοι αλλοι φορτωνουν τους ασθενεις με φαρμακα; Για το κοινο καλο; Για την δημοσια υγεια; Για το κερδος; Για τα ιατρικα συνεδρεια σε καποιο εξωτικο μερος;
Ποιος να ξερει αραγε. :)

PopManiac
27-07-15, 13:15
Δεν ξερω τι να πω οταν διαβαζω απλους ανθρωπους να εχουν καταπιει αμασητα τα πληρωμενα επιχειρηματα των παπαγαλων. Προφανος εχουμε δει ολοι μας τις ερευνες οπου σαν λαος καταναλωνουμε πολλα φαρμακα. Η εξηγηση που δινουν ειναι οτι ο κοσμος ζηταει επιμονα φαρμακα. Δηλαδη για να καταλαβω ειμαι εγω γιατρος/φαρμακοποιος και θα μου ερθει καποιος με ενα απλο βηχακι και θα ζητησει πληρες σετ αντιβιοτικων και θα καταφερει ο ασχετος να αναγκασει τον επιστημονα να του δωσει αχρηστα φαρμακα; Και φυσικα θα φταιει ο ασχετος που ζηταει κατι που δεν χρειαζεται και οχι ο επιστημονας που ξερει οτι δεν το χρειαζεται αλλα παρολαυτα ενδιδει; Μηπως καποιος αλλος ευθυνεται για αυτο το γεγονος; Μηπως καποιοι αλλοι φορτωνουν τους ασθενεις με φαρμακα; Για το κοινο καλο; Για την δημοσια υγεια; Για το κερδος; Για τα ιατρικα συνεδρεια σε καποιο εξωτικο μερος;
Ποιος να ξερει αραγε. :)

Μήλα με μουστάρδα, δλδ άσχετα πράγματα ;)

Αν είναι να κάνουμε συζήτηση για τα παραπάνω εξαιρετικά σοβαρά ζητήματα που θέτεις (αν και πλέον λόγω αντικειμενικών συνθηκών η κατανάλωση φαρμάκων στην Ελλάδα έχει μειωθεί) να την κάνουμε.

Εδώ μιλάμε για άδειες φαρμακείων κλπ - δεν νομίζω πως έχει σχέση. Αν θέλεις να μιλήσουμε για δεοντολογία του κλάδου, πολιτικές στη χορήγηση φαρμάκων, νοοτροπίες κλπ να το κάνουμε αν και προσωπικά δεν είμαι ειδικός και δεν έχω ουσιαστική άποψη. Όμως δεν έχει σχέση με το ζήτημα αδειών φαρμακείων

@ ADSLgr.com All rights reserved.