PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-07-15, 13:16
Κατ'αρχήν bonus από φαρμακευτικές για να σπρώχνουν οι φαρμακοποιοί σκευάσματα, δεν παίζουν. Αυτά πάνε σε γιατρούς.

Φταίνε και οι φαρμακοποιοί όταν δίνουν συνταγογραφούμενα φάρμακα χωρίς συνταγή. Αυτό είναι λάθος.
Φταίει όμως και το σύστημα υγείας που π.χ. σε μια ολόκληρη Θεσ/νίκη η πρωτοβάθμια περίθαλψη δίνεται από 2-3 σημεία (για Παθολογική αυτό, για τις άλλες είναι 1-2) σε όλη την πόλη κάθε μέρα. Λέτε πως τα επείγοντα γεμίζουν από ανθρώπους που πάνε γιατί τους πονάει το νύχι. Φανταστείτε να πάνε στα επείγοντα και όοοολοι αυτοί που περνάνε από τα φαρμακεία για να προμηθευτούν συνταγογραφούμενα φάρμακα χωρίς συνταγή.

Κράζετε κράζετε όλοι, αν είχατε δει τα πράγματα από μέσα όμως θα καταλαβαίνατε πως γιατροί και φαρμακοποιοί στην ουσία μπαλώνουν τις τρύπες του ΕΣΥ.

ntoremi
27-07-15, 13:26
Στις ΗΠΑ το συστημα λειτουργει αψογα. Με φαρμακεια με υπαλληλο φαρμακοποιο (οχι την κορη, τον αδερφο, την μανα της φαρμακοποιου που βοηθα, οπως εχουμε εμεις εδω στο Ελλαδισταν) εντος σουπερμαρκετ, 24 ωρες. ΜΗΣΥΦΑ πωλουνται παντου, αλλα μια απλη αντιβιωση δεν σου την δινουν χωρις συνταγη γιατρου, οσο κι αν χτυπιεσαι. Επισης απαγορευονται δια ροπαλου και τα "γραφτα στο βιβλιαριο του ταδε γιατι εγω δεν εχω κλπ" και ολα τα γνωστα ελληναραδικα.
Οσο κι αν δεν σας αρεσει, εκει λειτουργει μια χαρα. Εδω στο σοβιετικο ελλαδισταν συνεχιστε να ευνοειτε προκληκτικα μια συντεχνια!

teodor_ch
27-07-15, 14:13
Στις ΗΠΑ το συστημα λειτουργει αψογα. Με φαρμακεια με υπαλληλο φαρμακοποιο (οχι την κορη, τον αδερφο, την μανα της φαρμακοποιου που βοηθα, οπως εχουμε εμεις εδω στο Ελλαδισταν) εντος σουπερμαρκετ, 24 ωρες. ΜΗΣΥΦΑ πωλουνται παντου, αλλα μια απλη αντιβιωση δεν σου την δινουν χωρις συνταγη γιατρου, οσο κι αν χτυπιεσαι. Επισης απαγορευονται δια ροπαλου και τα "γραφτα στο βιβλιαριο του ταδε γιατι εγω δεν εχω κλπ" και ολα τα γνωστα ελληναραδικα.
Οσο κι αν δεν σας αρεσει, εκει λειτουργει μια χαρα. Εδω στο σοβιετικο ελλαδισταν συνεχιστε να ευνοειτε προκληκτικα μια συντεχνια!

Άστο το θέμα, δεν το έχεις και μπάζεις απο παντού
http://farmakopoioi.blogspot.gr/2014/12/blog-post_21.html
και
Έλληνες μόνιμοι κάτοικοι Αμερικής αγοράζουν φάρμακα πριν γυρίσουν πίσω στη χώρα τους
και
άλλο ένα ποστερ με τους θανάτους στην Αμερική απο υπερβολική κατανάλωση ΜΗΣΥΦΑ που είναι περισσότεροι απο τον πόλεμο στο Ιρακ νομίζω.

ntoremi
27-07-15, 14:34
Οταν ζουσα εκει μια χαρα το βιωνα.

sdikr
27-07-15, 14:35
Άστο το θέμα, δεν το έχεις και μπάζεις απο παντού
http://farmakopoioi.blogspot.gr/2014/12/blog-post_21.html
και
Έλληνες μόνιμοι κάτοικοι Αμερικής αγοράζουν φάρμακα πριν γυρίσουν πίσω στη χώρα τους
και
άλλο ένα ποστερ με τους θανάτους στην Αμερική απο υπερβολική κατανάλωση ΜΗΣΥΦΑ που είναι περισσότεροι απο τον πόλεμο στο Ιρακ νομίζω.

Θέλεις να πεις οτι πάει ο κόσμος να πάρει depon και του λέει ο Φαρμακοποιός γιατί το θέλεις;
Συνήθως ρωτάει αν θέλεις τα χάπια ή το αναβράζον :p

teodor_ch
27-07-15, 14:38
Θέλεις να πεις οτι πάει ο κόσμος να πάρει depon και του λέει ο Φαρμακοποιός γιατί το θέλεις;
Συνήθως ρωτάει αν θέλεις τα χάπια ή το αναβράζον :p

Όταν ζητάει όμως depon και panadol και του λένε ότι είναι το ίδιο,
χαζεύει σαν χάνος.

Τα στοιχεία μιλάνε μόνα τους.
Διαβάστε απο το ίδιο λινκ και για τη Σουηδία.
Αν είστε πιό έξυπνοι απο τους οργανισμούς να κάνετε αίτηση με το βιογραφικό σας.

Μιλάω με στοιχεία ενώ εσείς με αοριστίες. Ποιό το νόημα της συζήτησης?

sdikr
27-07-15, 14:40
Όταν ζητάει όμως depon και panadol και του λένε ότι είναι το ίδιο,
χαζεύει σαν χάνος.

Τα στοιχεία μιλάνε μόνα τους.
Διαβάστε απο το ίδιο λινκ και για τη Σουηδία.
Αν είστε πιό έξυπνοι απο τους οργανισμούς να κάνετε αίτηση με το βιογραφικό σας.

Μιλάω με στοιχεία ενώ εσείς με αοριστίες. Ποιό το νόημα της συζήτησης?

Εγω σου μιλάω με την πραγματικότητα στα φαρμακεία που παίρνεις ότι φάρμακα θέλεις χωρίς να σε ρωτήσει τίποτα. εσυ βάζε λίνκ απο το φαρμακοποιοι blogspot

teodor_ch
27-07-15, 14:43
Εγω σου μιλάω με την πραγματικότητα στα φαρμακεία που παίρνεις ότι φάρμακα θέλεις χωρίς να σε ρωτήσει τίποτα. εσυ βάζε λίνκ απο το φαρμακοποιοι blogspot

ΕΟΦ, FDA, GIC (Κέντρο δηλητηριάσεων Σουηδίας), ΟΟΣΑ κλπ κλπ
Αν πατούσες στα λινκς και δεν έβλεπες μόνο τη διεύθυνση.

Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα :rofl:

sdikr
27-07-15, 14:44
ΕΟΦ, FDA, GIC (Κέντρο δηλητηριάσεων Σουηδίας), ΟΟΣΑ κλπ κλπ
Αν πατούσες στα λινκς και δεν έβλεπες μόνο τη διεύθυνση.

Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα :rofl:

Δίνουν στα φαρμακεία τα χάπια χωρίς πολλές ερωτήσεις Ναι ή Οχι;

ntoremi
27-07-15, 14:45
Το farmakopoioi blogspot ειναι το φερεφωνο της συντεχνιας τους. Αμφιβολης αξιοπιστιας...

PopManiac
27-07-15, 14:47
Εγω σου μιλάω με την πραγματικότητα στα φαρμακεία που παίρνεις ότι φάρμακα θέλεις χωρίς να σε ρωτήσει τίποτα. εσυ βάζε λίνκ απο το φαρμακοποιοι blogspot

Παντού; Σε όλα; Εγώ γιατί όταν η μάνα μου χρειάστηκε αντιβιοτικά - τίποτα το σπουδαίο - σε 3-4 φαρμακεία που πήγα έφαγα πόρτα επειδή ο γιατρός μου την έδωσε τηλεφωνικά τη "συνταγή" μιας και ήταν βράδυ και τελικά χρειάστηκε να ξυπνήσω την φαρμακοποιό της γειτονιάς που μας ξέρει χρόνια για να κάνω τη δουλειά μου.

Είπαμε, να μιλήσουμε για δεοντολογία ναι αλλά να ισοπεδώνουμε τα πάντα για να καταλήξουμε στο "QED βάλτε ένα stand με φάρμακα σε κάθε σούπερ μάρκετ / μπαράκι / καφέ μπαρ / σουβλατζίδικο για να έχουμε πρόσβαση 24/7/365"; Λογικά άλματα

- - - Updated - - -


Δίνουν στα φαρμακεία τα χάπια χωρίς πολλές ερωτήσεις Ναι ή Οχι;

Όχι από τη δική μου εμπειρία

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-07-15, 14:47
Στον FDA δουλεύουν παιδιά και σύζυγοι φαρμακοποιών

teodor_ch
27-07-15, 14:48
Δίνουν στα φαρμακεία τα χάπια χωρίς πολλές ερωτήσεις Ναι ή Οχι;

ΟΧΙ
αν σου έχει τύχει να αλλάξεις φαρμακείο


Το farmakopoioi blogspot ειναι το φερεφωνο της συντεχνιας τους. Αμφιβολης αξιοπιστιας...

Και εσύ το φερέφωνο των θεσμών!
Σε όλα τα λινκς υπάρχουν αποδείξεις.
Δεν έχετε καμία δικαιολογία.


ΥΓ. Βοηθήστε και άλλοι! Αυτοί είναι γρήγοροι :twisted:

sdikr
27-07-15, 14:51
Παντού; Σε όλα; Εγώ γιατί όταν η μάνα μου χρειάστηκε αντιβιοτικά - τίποτα το σπουδαίο - σε 3-4 φαρμακεία που πήγα έφαγα πόρτα επειδή ο γιατρός μου την έδωσε τηλεφωνικά τη "συνταγή" μιας και ήταν βράδυ και τελικά χρειάστηκε να ξυπνήσω την φαρμακοποιό της γειτονιάς που μας ξέρει χρόνια για να κάνω τη δουλειά μου.

Είπαμε, να μιλήσουμε για δεοντολογία ναι αλλά να ισοπεδώνουμε τα πάντα για να καταλήξουμε στο "QED βάλτε ένα stand με φάρμακα σε κάθε σούπερ μάρκετ / μπαράκι / καφέ μπαρ / σουβλατζίδικο για να έχουμε πρόσβαση 24/7/365"; Λογικά άλματα

- - - Updated - - -



Όχι από τη δική μου εμπειρία

Amoxil, mesulid, depon, panadol απλο και εξτρά σε τουλάχιστον 10 διαφορετικά φαρμακεία χωρίς καμία ερώτηση

teodor_ch
27-07-15, 14:54
Amoxil, mesulid, depon, panadol απλο και εξτρά σε τουλάχιστον 10 διαφορετικά φαρμακεία χωρίς καμία ερώτηση

Ρώτα επι τόπου τί δουλειά κάνουν.

ΥΓ. Το Panadol extra όχι κοντά στον ύπνο λόγω καφεΐνης :p

ΥΓ2.

History[edit]
It was launched in Italy for the first time as Aulin and Mesulid in 1985 and is available in more than 50 countries worldwide, including among others France, Portugal, Greece, Switzerland, Belgium, Russia, Thailand and Brazil.[1] Nimesulide has never been filed for Food and Drug Administration (FDA) evaluation in the United States, where it is not marketed.[2] Due to concerns about the risk of hepatotoxicity, nimesulide has been withdrawn from market in several countries (Spain, Finland, Belgium and Ireland).[3]
https://en.wikipedia.org/wiki/Nimesulide

Μαζί με ένα depon max και ένα panadol μπλέ φτιάχνεις συκώτι :twisted:

PopManiac
27-07-15, 14:54
Amoxil, mesulid, depon, panadol απλο και εξτρά σε τουλάχιστον 10 διαφορετικά φαρμακεία χωρίς καμία ερώτηση

Kακώς κάκιστα. Το δια ταύτα σου ποιο είναι;

sdikr
27-07-15, 14:58
Ρώτα επι τόπου τί δουλειά κάνουν.

ΥΓ. Το Panadol extra όχι κοντά στον ύπνο λόγω καφεΐνης :p

ΥΓ2.

History[edit]
It was launched in Italy for the first time as Aulin and Mesulid in 1985 and is available in more than 50 countries worldwide, including among others France, Portugal, Greece, Switzerland, Belgium, Russia, Thailand and Brazil.[1] Nimesulide has never been filed for Food and Drug Administration (FDA) evaluation in the United States, where it is not marketed.[2] Due to concerns about the risk of hepatotoxicity, nimesulide has been withdrawn from market in several countries (Spain, Finland, Belgium and Ireland).[3]
https://en.wikipedia.org/wiki/Nimesulide

Μαζί με ένα depon max και ένα panadol μπλέ φτιάχνεις συκώτι :twisted:

Μα δεν χρειάζεται να τους ρωτήσω, αναγκαστικά πρέπει να είναι φαρμακοποιοί έτσι δεν είναι;


Kακώς κάκιστα. Το δια ταύτα σου ποιο είναι;

Στο ότι αυτό που φωνάζουν ότι θα γίνει με τα super γίνεται αυτή την στιγμή,

PopManiac
27-07-15, 15:00
Στο ότι αυτό που φωνάζουν ότι θα γίνει με τα super γίνεται αυτή την στιγμή,

Έ και;;;;; Δύο λάθη κάνουν ένα σωστό στη λογική σου; Και τι, επειδή κάποιοι (αρκετοί / πολλοί) φαρμακοποιοί σου έδωσαν εσένα Μesulid χωρίς συνταγή γιατρού, να αρχίσουμε να τα σπρώχνουμε παντού "5 στην τιμή των 2";;;;

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά :what:

teodor_ch
27-07-15, 15:02
Μα δεν χρειάζεται να τους ρωτήσω, αναγκαστικά πρέπει να είναι φαρμακοποιοί έτσι δεν είναι;

Αν ο τεχνικός του αυτοκινήτου σου δεν έκανε σωστά τη δουλειά του δεν θα έλεγες τίποτα?
Εφόσον γνωρίζεις και ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ με τον τρόπο που δουλεύουν γιατί δε μίλησες?

Και σου ξαναγράφω. Άλλαξε φαρμακείο μέχρι να βρείς ένα να σου δίνει τα φάρμακα που θές (amoxil, mesulid) όπως τα θές ;)
Αν με πιάνεις.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-07-15, 15:03
Μα δεν χρειάζεται να τους ρωτήσω, αναγκαστικά πρέπει να είναι φαρμακοποιοί έτσι δεν είναι;
I knew it :tooth

sdikr
27-07-15, 15:03
Έ και;;;;; Δύο λάθη κάνουν ένα σωστό στη λογική σου; Και τι, επειδή κάποιοι (αρκετοί / πολλοί) φαρμακοποιοί σου έδωσαν εσένα Μesulid χωρίς συνταγή γιατρού, να αρχίσουμε να τα σπρώχνουμε παντού "5 στην τιμή των 2";;;;

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά :what:

Οχι φυσικά και δυο λάθη δεν κάνουν ενα σωστό,

Nozomi
27-07-15, 15:17
Δηλαδη για να καταλαβω ειμαι εγω γιατρος/φαρμακοποιος και θα μου ερθει καποιος με ενα απλο βηχακι και θα ζητησει πληρες σετ αντιβιοτικων και θα καταφερει ο ασχετος να αναγκασει τον επιστημονα να του δωσει αχρηστα φαρμακα;

Στην Ελλάδα, πας με το βηχάκι στο φαρμακείο, και βγαίνεις με Klaricid (http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/KLARICID#content) !

Την διάγνωση την κάνεις εσύ και ο φαρμακοποιός, το σκεύασμα πάει κοντά 20€, οπότε όλοι μένουν ευχαριστημένοι. :whistle:

Μετά μπορείς να πας να στην γράψει και κανάς γιατρός, ειδικά αγροτικός μιας και σ' αυτόν είναι τσάμπα η επίσκεψη, που αν ήταν σωστός θα έπρεπε να σε γράψει στα @@ του, αλλά "this is Greece"...

manosdoc
27-07-15, 15:28
Στην Ελλάδα, πας με το βηχάκι στο φαρμακείο, και βγαίνεις με Klaricid (http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/KLARICID#content) !

Την διάγνωση την κάνεις εσύ και ο φαρμακοποιός, το σκεύασμα πάει κοντά 20€, οπότε όλοι μένουν ευχαριστημένοι. :whistle:

Μετά μπορείς να πας να στην γράψει και κανάς γιατρός, ειδικά αγροτικός μιας και σ' αυτόν είναι τσάμπα η επίσκεψη, που αν ήταν σωστός θα έπρεπε να σε γράψει στα @@ του, αλλά "this is Greece"...

Γι αυτό σαν χώρα έχουμε πήξει στις πολυαντοχές. Γιατί για βηχαλάκι, που συνήθως ΔΕΝ χρειάζεται τίποτε, παίρνουμε αντιβίωση. Και ενώ σχεδόν παγκοσμίως ο στρεπτόκοκκος είναι ευαίσθητος στην πενικιλλίνη ακόμη, εμείς οι Ελληνάρες δίνουμε μακρολίδες aka Klaricid.
Και βλέπω κάθε μέρα αντοχές στις μακρολίδες σε στρεπτόκοκκο στα αντιβιογράμματα και σου έρχεται να τραβάς τα μαλλιά σου, ενώ πιάνει το μικρό φτηνό Ospen (penicillin).
Ακόμη δε καλύτερα είναι και η εξτρα συμβουλές για βιταμίνες, αλόη βέρα και ξεμάτιασμα.

Nozomi
27-07-15, 15:30
Γι αυτό σαν χώρα έχουμε πήξει στις πολυαντοχές. Γιατί για βηχαλάκι, που συνήθως ΔΕΝ χρειάζεται τίποτε, παίρνουμε αντιβίωση. Και ενώ σχεδόν παγκοσμίως ο στρεπτόκοκκος είναι ευαίσθητος στην πενικιλλίνη ακόμη, εμείς οι Ελληνάρες δίνουμε μακρολίδες aka Klaricid.
Και βλέπω κάθε μέρα αντοχές στις μακρολίδες σε στρεπτόκοκκο στα αντιβιογράμματα και σου έρχεται να τραβάς τα μαλλιά σου, ενώ πιάνει το μικρό φτηνό Ospen (penicillin).
Ακόμη δε καλύτερα είναι και η εξτρα συμβουλές για βιταμίνες, αλόη βέρα και ξεμάτιασμα.
:oneup:

kontinos
27-07-15, 15:31
Νομιζω ειστε υπερβολικοι. Εγω πηγα σε φαρμακειο με διαρροια και δεκατα, ζητωντας καποιο σχετικο φαρμακο, και με εστειλε απεναντι στο σκλαβενιτη για λαπα και να απευθυνθω σε ιατρο αν δεν μου περασει σε 2-3 μερες. Και αυτο ειναι πιο συνηθισμενο απο αυτα που αναφερετε. Ακομα και σε αντιβιωση procef που ζητησα για μια ωτιτιδα, ο φαρμακοποιος με επρηζε 20 λεπτα μεχρι να μου την δωσει.
Η μονη περιπτωση που δινουν χωρις ερωτησεις ειναι τα -οπως τα λεω εγω- παυσιπονα πονοκεφαλου, εκτος απο την ασπιρινη παραδοξως.

PopManiac
27-07-15, 15:31
Καταλαβαίνετε βέβαια ότι με τα ζητήματα που θέτετε (και σωστά κάνετε) το δια ταύτα είναι μια πολύ πιο ελεγχόμενη και περιορισμένη αυστηρά αγορά φαρμάκων στην Ελλάδα και σαφώς όχι άνοιγμα και μάλιστα σε σούπερ μάρκετ κλπ :twisted:

manosdoc
27-07-15, 15:36
Το πρόβλημα είναι ότι ΠΟΤΕ στην Ελλάδα δεν είχαμε ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ φροντίδα υγείας, ΔΙΑΚΡΙΤΑ διαχωρισμένη από τα νοσοκομεία.
Α. Να απαγορεύεται δηλαδή να έρθεις σε επείγοντα νοσοκομείου αν δεν έχεις χαρτί σύστασης από γενικό/οικογενειακό γιατρό ή σύσταση από Κ.Υ. ή να σε φέρει το ΕΚΑΒ. ( αλλιώς τα σκας όλα μετρητά εκτός ταμείου )
Β. Να μπορεί ο κάτοικος της πόλης να έχει 24/24ωρο πρόσβαση σε πρωτοβάθμια αστικού τύπου κέντρα, πλήρως στελεχωμένα.

Οπότε την πρωτοβάθμια καλούνται χωρίς οι ίδιοι να το θέλουν να την επωμίζονται και οι φαρμακοποιοί. Την αλήθεια να την λέμε.

- - - Updated - - -


Καταλαβαίνετε βέβαια ότι με τα ζητήματα που θέτετε (και σωστά κάνετε) το δια ταύτα είναι μια πολύ πιο ελεγχόμενη και περιορισμένη αυστηρά αγορά φαρμάκων στην Ελλάδα και σαφώς όχι άνοιγμα και μάλιστα σε σούπερ μάρκετ κλπ :twisted:

Σαφώς. Και μια πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας.

PopManiac
27-07-15, 15:37
Το πρόβλημα είναι ότι ΠΟΤΕ στην Ελλάδα δεν είχαμε ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ φροντίδα υγείας, ΔΙΑΚΡΙΤΑ διαχωρισμένη από τα νοσοκομεία.
Α. Να απαγορεύεται δηλαδή να έρθεις σε επείγοντα νοσοκομείου αν δεν έχεις χαρτί σύστασης από γενικό/οικογενειακό γιατρό ή σύσταση από Κ.Υ.
Β. Να μπορεί ο κάτοικος της πόλης να έχει 24/24ωρο πρόσβαση σε πρωτοβάθμια αστικού τύπου κέντρα, πλήρως στελεχωμένα.

Οπότε την πρωτοβάθμια καλούνται χωρίς οι ίδιοι να το θέλουν να το επωμίζονται και οι φαρμακοποιοί. Την αλήθεια να την λέμε.

Πολύ σωστά, πάρα πολύ σωστά ;)

Βασικά ΠΦΥ έχουμε - τουλάχιστον στα χαρτιά και μάλιστα από εποχής πρώτου νόμου ΕΣΥ του 1982 όταν θα είχαμε τα Αστικά Κέντρα Υγείας. Αλλά ποτέ δεν περπάτησαν αφού τα έφαγαν οι γιατροί ΙΚΑ και άλλα συμφέροντα γενικά ;)

teodor_ch
27-07-15, 15:42
Καταλαβαίνετε βέβαια ότι με τα ζητήματα που θέτετε (και σωστά κάνετε) το δια ταύτα είναι μια πολύ πιο ελεγχόμενη και περιορισμένη αυστηρά αγορά φαρμάκων στην Ελλάδα και σαφώς όχι άνοιγμα και μάλιστα σε σούπερ μάρκετ κλπ :twisted:




Οπότε την πρωτοβάθμια καλούνται χωρίς οι ίδιοι να το θέλουν να την επωμίζονται και οι φαρμακοποιοί. Την αλήθεια να την λέμε.
.

Παρόλο που μόλις γράψατε το ζουμί της υπόθεσης,
πάλι σε 1-2 σελίδες θα λέμε για τα γάλατα και τα ντεπόν στα ΣΜ.

Μακάρι να γινόταν αύριο αυτή η πιο ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ αγορά φαρμάκων με παράλληλη αύξηση της διαθεσιμότητας ΔΩΡΕΑΝ ιατρών (Κέντρα υγείας, ιατροί ΕΟΠΥΥ κλπ) ώστε να μήν είχε ΚΑΝΕΙΣ δικαιλογία για amoxil OTC και να μπαίνει μετά στα φόρουμ να παραπονιέται που του το έδωσαν :worthy:


ΥΓ. Για να ρίξω λαδάκι στους ιατρούς.... ελεγχόμενη αγορά σημαίνει και συνταγογράφηση βάση δραστικής έτσι? :twisted:
Και αν θέλετε βγάλτε μέσω συλλόγου άτυπα μία λίστα με όσες εταιρίες εγκρίνετε και παράλληλα να μήν μπορεί ο ασθενής να διαλέγει κάθε μήνα διαφορετική εταιρία. (Για να μήν τα παίρνουν και οι φαρμακοποιοί μετά)

sdikr
27-07-15, 15:43
Παρόλο που μόλις γράψατε το ζουμί της υπόθεσης,
πάλι σε 1-2 σελίδες θα λέμε για τα γάλατα και τα ντεπόν στα ΣΜ.

Μακάρι να γινόταν αύριο αυτή η πιο ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ αγορά φαρμάκων με παράλληλη αύξηση της διαθεσιμότητας ΔΩΡΕΑΝ ιατρών (Κέντρα υγείας, ιατροί ΕΟΠΥΥ κλπ) ώστε να μήν είχε ΚΑΝΕΙΣ δικαιλογία για amoxil OTC και να μπαίνει μετά στα φόρουμ να παραπονιέται που του το έδωσαν :worthy:

Κάτι μπερδεύεις, άλλοι είναι αυτοί που λένε οτι αν τα δώσουνε στα super θα γίνει αυτό, την στιγμή που γίνεται μια χαρά τώρα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-07-15, 15:44
Στην Ελλάδα, πας με το βηχάκι στο φαρμακείο, και βγαίνεις με Klaricid (http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/KLARICID#content) !

Την διάγνωση την κάνεις εσύ και ο φαρμακοποιός, το σκεύασμα πάει κοντά 20€, οπότε όλοι μένουν ευχαριστημένοι. :whistle:

Μετά μπορείς να πας να στην γράψει και κανάς γιατρός, ειδικά αγροτικός μιας και σ' αυτόν είναι τσάμπα η επίσκεψη, που αν ήταν σωστός θα έπρεπε να σε γράψει στα @@ του, αλλά "this is Greece"...
Πήρε 85 σελίδες για να παραδεχτείς πως η αγορά φαρμάκων πρέπει να είναι ελεγχόμενη.
Θα πάρει άλλες 85 για να παραδεχτείς ότι τσουβαλιάζεις ολόκληρο τον κλάδο και προτιμάς οριζόντια μέτρα (αυτά που ορθώς απορρίπτεις σε άλλες συζητήσεις) παρά μέτρα τήρησης της νομιμότητας;

manosdoc
27-07-15, 15:45
Οι φαρμακοποιοί δεν πρέπει να στοχοποιούνται για όλες τις ελλείψεις του ΕΣΥ, παρά μόνο για μία. Το κλειστό του επαγγέλματός τους. Και σαν ανοιχτό δεν αναφέρω επουδενί την απελευθέρωση σε σούπερμάρκετ ή τις πολλαπλές άδειες ανά άτομο/ ή και σε μέρη. Απλώς να μην ήταν κλειστό το επάγγελμα τους. Μία άδεια ανά άτομο σε συγκεκριμένη περιοχή, αλλά δωρεάν, από το κράτος. Και όσο για όσους απέκτησαν πρόσφατα άδεια μέσω του γνωστού τρόπου τουρκομπαρόκ πωλήσεων, ας προβλεφθεί και για αυτούς μία περίοδος χάριτος ας πούμε 5 χρόνων να βγάλουν τα σπασμένα που πλήρωσαν. Όμως πρέπει να τελειώσει το συντεχνιακό. Μια και καλή.

teodor_ch
27-07-15, 15:46
Κάτι μπερδεύεις, άλλοι είναι αυτοί που λένε οτι αν τα δώσουνε στα super θα γίνει αυτό, την στιγμή που γίνεται μια χαρά τώρα.

Για κοίταξε πίσω ποιός μίλησε για POM

manosdoc
27-07-15, 15:49
Παρόλο που μόλις γράψατε το ζουμί της υπόθεσης,
πάλι σε 1-2 σελίδες θα λέμε για τα γάλατα και τα ντεπόν στα ΣΜ.

Μακάρι να γινόταν αύριο αυτή η πιο ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ αγορά φαρμάκων με παράλληλη αύξηση της διαθεσιμότητας ΔΩΡΕΑΝ ιατρών (Κέντρα υγείας, ιατροί ΕΟΠΥΥ κλπ) ώστε να μήν είχε ΚΑΝΕΙΣ δικαιλογία για amoxil OTC και να μπαίνει μετά στα φόρουμ να παραπονιέται που του το έδωσαν :worthy:


ΥΓ. Για να ρίξω λαδάκι στους ιατρούς.... ελεγχόμενη αγορά σημαίνει και συνταγογράφηση βάση δραστικής έτσι? :twisted:
Και αν θέλετε βγάλτε μέσω συλλόγου άτυπα μία λίστα με όσες εταιρίες εγκρίνετε και παράλληλα να μήν μπορεί ο ασθενής να διαλέγει κάθε μήνα διαφορετική εταιρία. (Για να μήν τα παίρνουν και οι φαρμακοποιοί μετά)

Μαζί σου για την δραστική. Ένα καίριο μέτρο που χτυπάει τα συμφέροντα σε μεγάλο βαθμό, και κατεβάζει το κόστος.
Και κάτι επιπλέον για την ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Είναι αναγκαίο το χαρτί; Αφού γίνεται η εγγραφή δεν αρκούσε να μπει σε όποιο φαρμακείο θέλει και να ζητήσει εκτέλεση της συνταγής του με το ΑΜΚΑ που υπάρχει προς εκτέλεση;

teodor_ch
27-07-15, 15:50
Οι φαρμακοποιοί δεν πρέπει να στοχοποιούνται για όλες τις ελλείψεις του ΕΣΥ, παρά μόνο για μία. Το κλειστό του επαγγέλματός τους. Και σαν ανοιχτό δεν αναφέρω επουδενί την απελευθέρωση σε σούπερμάρκετ ή τις πολλαπλές άδειες ανά άτομο/ ή και σε μέρη. Απλώς να μην ήταν κλειστό το επάγγελμα τους. Μία άδεια ανά άτομο σε συγκεκριμένη περιοχή, αλλά δωρεάν, από το κράτος. Και όσο για όσους απέκτησαν πρόσφατα άδεια μέσω του γνωστού τρόπου τουρκομπαρόκ πωλήσεων, ας προβλεφθεί και για αυτούς μία περίοδος χάριτος ας πούμε 5 χρόνων να βγάλουν τα σπασμένα που πλήρωσαν. Όμως πρέπει να τελειώσει το συντεχνιακό. Μια και καλή.

Το πρόσφατα αν μπορεί να είναι 7 χρόνια και 4 μήνες να μήν πιάσει το γιό της Καίτης σας παρακαλώ :p
Αυτά δεν γίνονται.
Απο τώρα ότι γίνει.

5 χρόνια και αντί να φτιάξουμε το ένα μεγάλο πρόβλημα, έχουμε δημιουργήσει άπειρα μεγαλύτερα.

κατάργηση αποστάσεων, πολλαπλές άδειες ανα άτομο, ελάχιστα τμ για φαρμακείο, κατάργηση υποχρεωτικού αποθέματος φαρμάκων, απελευθέρωση ωραρίου ΜΕ υποχρεωτικές εφημερίες/διανυκτρεύσεις(!!!) κλπ κλπ

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-07-15, 15:51
Και κάτι επιπλέον για την ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Είναι αναγκαίο το χαρτί; Αφού γίνεται η εγγραφή δεν αρκούσε να μπει σε όποιο φαρμακείο θέλει και να ζητήσει εκτέλεση της συνταγής του με το ΑΜΚΑ που υπάρχει προς εκτέλεση;Είναι ψυχολογικό, για τον ασθενή :p Να φύγει ήσυχος από το ιατρείο ρε παιδί μου :mrgreen:

manosdoc
27-07-15, 15:52
Το πρόσφατα αν μπορεί να είναι 7 χρόνια και 4 μήνες να μήν πιάσει το γιό της Καίτης σας παρακαλώ :p
Αυτά δεν γίνονται.
Απο τώρα ότι γίνει.

5 χρόνια και αντί να φτιάξουμε το ένα μεγάλο πρόβλημα, έχουμε δημιουργήσει άπειρα μεγαλύτερα.

κατάργηση αποστάσεων, πολλαπλές άδειες ανα άτομο, ελάχιστα τμ για φαρμακείο, κατάργηση υποχρεωτικού αποθέματος φαρμάκων, απελευθέρωση ωραρίου ΜΕ υποχρεωτικές εφημερίες/διανυκτρεύσεις(!!!) κλπ κλπ

Δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω μαζί σου σε όλα.

teodor_ch
27-07-15, 15:52
Μαζί σου για την δραστική. Ένα καίριο μέτρο που χτυπάει τα συμφέροντα σε μεγάλο βαθμό, και κατεβάζει το κόστος.
Και κάτι επιπλέον για την ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Είναι αναγκαίο το χαρτί; Αφού γίνεται η εγγραφή δεν αρκούσε να μπει σε όποιο φαρμακείο θέλει και να ζητήσει εκτέλεση της συνταγής του με το ΑΜΚΑ που υπάρχει προς εκτέλεση;

Κάπου πρέπει να μπεί το κουπόνι.
Και υπάρχουν περιπτώσεις που δεν δουλεύει η ηλεκτρονική συνταγογράφηση ή δεν υπάρχει ίντερνετ ή δε ξέρω και εγώ τί άλλο μπορεί να συμβεί στο Ελλαδιστάν!

manosdoc
27-07-15, 15:52
Είναι ψυχολογικό, για τον ασθενή :p Να φύγει ήσυχος από το ιατρείο ρε παιδί μου :mrgreen:

Έχουμε μια πόρωση με την χαρτούρα στην Ελλάδα.

teodor_ch
27-07-15, 15:53
Δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω μαζί σου σε όλα.

Εμείς συμφωνούμε,
το ΔΝΤ διαφωνεί γιατί όπως έχει δηλώσει εκπροσωπεί συγκεκριμένα συμφέροντα :)

manosdoc
27-07-15, 15:54
Κάπου πρέπει να μπεί το κουπόνι.
Και υπάρχουν περιπτώσεις που δεν δουλεύει η ηλεκτρονική συνταγογράφηση ή δεν υπάρχει ίντερνετ ή δε ξέρω και εγώ τί άλλο μπορεί να συμβεί στο Ελλαδιστάν!

Καλά, αυτά είναι επείγουσες ανάγκες, και σαφώς για τότε. Εδώ θυμάμαι στα κατσικοχώρια που έγραφα φάρμακα είχα αγκαζέ Wifi εκτυπωτή, τάμπλετ και στικάκι Cosmote. Όλα γίνονται με σχεδιασμό.

teodor_ch
27-07-15, 15:56
Για το χαρτί, τους πήρε πόσο? 1-3 χρόνια για να αποφασίσουν τα φαρμακεία να εκτυπώνουν απο ΠΙΣΩ και όχι σε νέα Α4 !!!!!
Διπλάσιος όγκος για μεταφορά και αποθήκευση!

Χέστε και το περιβάλλον!

- - - Updated - - -


Καλά, αυτά είναι επείγουσες ανάγκες, και σαφώς για τότε. Εδώ θυμάμαι στα κατσικοχώρια που έγραφα φάρμακα είχα αγκαζέ Wifi εκτυπωτή, τάμπλετ και στικάκι Cosmote. Όλα γίνονται με σχεδιασμό.

Απλά το φάρμακο είναι φάρμακο και δε γίνεται 3πμ να ψάχνουμε ίντερνετ καφέ να δούμε τί έχει συνταγογραφήσει ο ιατρός αν τύχει τίποτα.
Μπορεί να τα έχει παίξει και ο υπολογιστής του φαρμακείου.

Αφήστε το χαρτί. Απο τις τελευταίες προτεραιότητες.

Burning Skies
27-07-15, 16:24
Αν ο τεχνικός του αυτοκινήτου σου δεν έκανε σωστά τη δουλειά του δεν θα έλεγες τίποτα?


Θα ζητουσε να επισκευαζουν αμαξια τα lidl... :p

PetrosK
27-07-15, 16:25
Το πρόβλημα είναι ότι ΠΟΤΕ στην Ελλάδα δεν είχαμε ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ φροντίδα υγείας, ΔΙΑΚΡΙΤΑ διαχωρισμένη από τα νοσοκομεία.
Α. Να απαγορεύεται δηλαδή να έρθεις σε επείγοντα νοσοκομείου αν δεν έχεις χαρτί σύστασης από γενικό/οικογενειακό γιατρό ή σύσταση από Κ.Υ. ή να σε φέρει το ΕΚΑΒ. ( αλλιώς τα σκας όλα μετρητά εκτός ταμείου )
Β. Να μπορεί ο κάτοικος της πόλης να έχει 24/24ωρο πρόσβαση σε πρωτοβάθμια αστικού τύπου κέντρα, πλήρως στελεχωμένα.

Οπότε την πρωτοβάθμια καλούνται χωρίς οι ίδιοι να το θέλουν να την επωμίζονται και οι φαρμακοποιοί. Την αλήθεια να την λέμε.

- - - Updated - - -



Σαφώς. Και μια πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας.

Γράφε πιο συχνά μπας και μείνει και τπτ σωστό-λογικό...με τον κάθε ταλιμπανοάσχετο που έχει παντού γνώμη για τα πάντα...

Όσο για τη Δ.Ο., πάμε για 1000στή φορά: Όταν (και αν, ποτέ) εξασφαλιστεί η βιοϊσοδυναμία και αντίστοιχα η ποιότητα των εκδόχων, ότι θέλετε.

Μέχρι τότε, αφήστε μας εμάς να ταλαιπωρούμαστε με παρενέργειες-αλλεργίες από το πουθενά και να αναρωτιόμαστε αν το παπαροστάν που πήρε για φτηνό ο ασθενής θα κάνει τπτ ή θα βγει αυτός με κουσούρια και εμείς άχρηστοι-άσχετοι-κατηγορούμενοι.

Κακώς-Κάκιστα, είναι λίγο Χλωρίνη Κλινέξ η κατάσταση: Μάθαμε κάποια συγκεκριμένα, τα δοκιμάσαμε, τα εμπιστευθήκαμε (ποτέ τυφλά). Sorry, ψάξτε λιγάκι τί έγινε με τα τελευταία πακιστανοϊνδικά γενόσημα.

Burning Skies
27-07-15, 16:28
Το πρόβλημα είναι ότι ΠΟΤΕ στην Ελλάδα δεν είχαμε ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ φροντίδα υγείας, ΔΙΑΚΡΙΤΑ διαχωρισμένη από τα νοσοκομεία.


Τι θελετε τωρα και εσεις με την Πρωτοβαθμια φροντιδα υγειας;; Να γινουμε Κουβα;;; Λυση ειναι να αγοραζεις αντιβιωση στα Carrefour και να σου κανει διαγνωση ο ταμιας στον Κρητικο (που εχει και διευρυμενο ωραριο εφημεριων) :p

teodor_ch
27-07-15, 16:39
εξασφαλιστεί[/U] η βιοϊσοδυναμία και αντίστοιχα η ποιότητα των εκδόχων, ότι θέλετε.


Για αυτό ανέφερα την άτυπη λίστα εταιριών που προτείνουν οι ιατρικοί (και αν θές και οι φαρμακευτικοί) σύλλογοι ως αξιόπιστες εταιρίες.

Συνταγογράφηση με εμπορική μόνο κατόπιν σοβαρού λόγου και μόνο με γνωμάτευση απο κάποιον φορέα που θα πιστοποιεί το πρόβλημα.

Και μή ξεχνάμε τα θεραπευτικά πρωτόκολλα που αντί να παίρνει το >90% salospir, αλλάζουν την κλοπιδογρέλη ανάλογα απο τον ιατρικό επισκέπτη.


Όσο υπάρχει οικονομικό κίνητρο για τον ιατρό, δεν πρόκειται να πέσει το κόστος της ιατροφαρμακευτική περίθαλψης.
Αυτό πρέπει να σταματήσει άμεσα.
Απο τη μία παραπονιόμαστε για τον ΕΟΠΥΥ που δεν πληρώνει και απο την άλλη συνταγογραφούμε πολύ ακριβότερα απο ότι χρειάζεται.


Συγνώμη που έβγαλα τη συζήτηση απο το θέμα.

manosdoc
27-07-15, 16:46
Γράφε πιο συχνά μπας και μείνει και τπτ σωστό-λογικό...με τον κάθε ταλιμπανοάσχετο που έχει παντού γνώμη για τα πάντα...

Όσο για τη Δ.Ο., πάμε για 1000στή φορά: Όταν (και αν, ποτέ) εξασφαλιστεί η βιοϊσοδυναμία και αντίστοιχα η ποιότητα των εκδόχων, ότι θέλετε.

Μέχρι τότε, αφήστε μας εμάς να ταλαιπωρούμαστε με παρενέργειες-αλλεργίες από το πουθενά και να αναρωτιόμαστε αν το παπαροστάν που πήρε για φτηνό ο ασθενής θα κάνει τπτ ή θα βγει αυτός με κουσούρια και εμείς άχρηστοι-άσχετοι-κατηγορούμενοι.

Κακώς-Κάκιστα, είναι λίγο Χλωρίνη Κλινέξ η κατάσταση: Μάθαμε κάποια συγκεκριμένα, τα δοκιμάσαμε, τα εμπιστευθήκαμε (ποτέ τυφλά). Sorry, ψάξτε λιγάκι τί έγινε με τα τελευταία πακιστανοϊνδικά γενόσημα.

Μελέτες βιοϊσοδυναμίας είναι ίσως ένα κομμάτι που θα ενίσχυε τον ρόλο του φαρμακοποιού.
Ο λόγος που τα γενόσημα θεωρούνται στην Ελλάδα σχετικώς ασφαλή αφορά μπακαλίστικες τεκμηριώσεις που συνοψίζονται στο γεγονός πως χρησιμοποιούνται κατά κόρον στα νοσοκομεία μας ,χρόνια τώρα, χωρίς σημαντικές παραλείψεις.
Τεκμηρίωση όμως που δεν αναιρεί τις έννοιες που περιέγραψες, και πως το γεγονός ότι κάτι λειτουργεί δεν σημαίνει ότι πάντα λειτουργεί και βέλτιστα.
Η αλήθεια είναι πως λίγο θα τα χωρίσουμε σε διαγνωστικά/εννοιολογικά χωράφια. Αυτά δεν σταματούν ποτέ. Σημασία έχει να τηρούνται οι νόμοι, δηλαδή συνταγή για όλα εκτός από τα μη συνταγογραφούμενα.

sdikr
27-07-15, 17:02
Θα ζητουσε να επισκευαζουν αμαξια τα lidl... :p

Όχι φυσικά, στον Μασουτη και στον Σκλαβενίτη μόνο, μακριά απο lidl

PetrosK
27-07-15, 17:23
Μελέτες βιοϊσοδυναμίας είναι ίσως ένα κομμάτι που θα ενίσχυε τον ρόλο του φαρμακοποιού.
Ο λόγος που τα γενόσημα θεωρούνται στην Ελλάδα σχετικώς ασφαλή αφορά μπακαλίστικες τεκμηριώσεις που συνοψίζονται στο γεγονός πως χρησιμοποιούνται κατά κόρον στα νοσοκομεία μας ,χρόνια τώρα, χωρίς σημαντικές παραλείψεις.
Τεκμηρίωση όμως που δεν αναιρεί τις έννοιες που περιέγραψες, και πως το γεγονός ότι κάτι λειτουργεί δεν σημαίνει ότι πάντα λειτουργεί και βέλτιστα.
Η αλήθεια είναι πως λίγο θα τα χωρίσουμε σε διαγνωστικά/εννοιολογικά χωράφια. Αυτά δεν σταματούν ποτέ. Σημασία έχει να τηρούνται οι νόμοι, δηλαδή συνταγή για όλα εκτός από τα μη συνταγογραφούμενα.

Και πάλι σωστός.

Yonah
27-07-15, 17:23
Σας διαβάζω και σας χαίρομαι, κάθομαι και απολαμβάνω την κατάρριψη των οτιναναι επιχειρημάτων και τρωω τα ποπ κόρν μου :lol:

Σε αυτό που είπε ο Πέτρος για τα έκδοχα, όταν είχα ρωτήσει την καθηγήτρια μου στο μάθημα φαρμακευτικής τεχνολογίας για το τί παίζει με τα τελευταία γενόσημα και το μπούγιο που έσκασε απο εταιρίες που δεν τις ξέρει ούτε η μάνα τους μου είπε επακριβώς "Βεβαίως και θα έπαιρνα γενόσημο, αλλά θα ήταν πασίγνωστης εταιρίας με βαρύ όνομα μιας και αυτες κάνουν κάθε πιθανό έλεγχο για αλλεργίες χωρίς να αλλοιώνουν την βιοδιαθεσιμότητα της δραστικής ουσίας. Εαν συμβεί το οτιδήποτε έχουν πολλά να χάσουν και δεν ρισκάρουν έτσι απλά το όνομα τους". Ολίγον επιχείρημα καφενείου, μιας και ήμασταν στην λέσχη και τρώγαμε :p , αλλά φαντάζομαι καταλάβατε οτι η ποιότητα πάνω απο όλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.