PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32

teodor_ch
12-11-15, 19:32
Επιτέλους!!!!

http://farmakopoioi.blogspot.gr/2015/11/blog-post_60.html?m=1

PopManiac
12-11-15, 19:45
Επιτέλους!!!!

http://farmakopoioi.blogspot.gr/2015/11/blog-post_60.html?m=1

Και πέρα από κακό γούστο και ασχετοσύνη τι σημαίνει δλδ αυτό;

no_logo
10-12-15, 19:08
ξεκινά από τις αρχές του νέου έτους η 24ωρη λειτουργία μεγάλου φαρμακείου στην αθήνα
Θα διανυκτερεύει κάθε μέρα πλην κυριακής

teodor_ch
10-12-15, 19:35
ξεκινά από τις αρχές του νέου έτους η 24ωρη λειτουργία μεγάλου φαρμακείου στην αθήνα
Θα διανυκτερεύει κάθε μέρα πλην κυριακής

παράλληλα φαντάζομαι θα σταματήσουν τα υπόλοιπα φαρμακεία τις διανυκτερεύσεις
μακάρι να γίνει σε όλη την Ελλάδα :oneup:

teodor_ch
11-03-16, 19:03
παράλληλα φαντάζομαι θα σταματήσουν τα υπόλοιπα φαρμακεία τις διανυκτερεύσεις
μακάρι να γίνει σε όλη την Ελλάδα :oneup:

http://farmakopoioi.blogspot.gr/2016/03/blog-post_57.html?m=1

τέλεια!

no_logo
12-03-16, 17:40
http://farmakopoioi.blogspot.gr/2016/03/blog-post_57.html?m=1

τέλεια!

έτσι ι αλλιώς η διημέρευση είναι άχρηστη, την πάτησε το τραίνο του διευρημένου ωραρίου

no_logo
14-03-16, 20:06
και για του λόγου μου το αληθές βουαλά και απο το μπλογκ που έδωσες το πρώτο λινκ


Το διοικητικό συμβούλιο του ΦΣΑ υποχρεώθηκε στην ουσία να λάβει τη συγκεκριμένη απόφαση, καθώς τα διημερεύοντα συνοικιακά φαρμακεία είχαν τις απογευματινές ώρες ελάχιστη κίνηση, λόγω της λειτουργίας των “διευρυμένων”.

http://farmakopoioi.blogspot.gr/2016/03/blog-post_25.html?m=1

teodor_ch
15-03-16, 10:50
κάτι που είναι πρώτης ανάγκης και συνεπώς υποχρεωτικό,
το κάναμε προαιρετικό

Άντε και στα νοσοκομεία :twisted:

teodor_ch
23-05-16, 21:00
Ελεύθερη αγορά και ανταγωνισμός VS κρατική διατίμηση!
Να δώ πώς θα πέσουν οι τιμές! :twisted:

Απο τη μία αυξάνονται τα σημεία πώλησης απο την άλλη εκτοξεύονται οι τιμές.
Δεν είναι κακό :twisted:

http://farmakopoioi.blogspot.gr/2016/05/blog-post_31.html?m=1

170791

sdikr
23-05-16, 21:34
Ελεύθερη αγορά και ανταγωνισμός VS κρατική διατίμηση!
Να δώ πώς θα πέσουν οι τιμές! :twisted:

Απο τη μία αυξάνονται τα σημεία πώλησης απο την άλλη εκτοξεύονται οι τιμές.
Δεν είναι κακό :twisted:

http://farmakopoioi.blogspot.gr/2016/05/blog-post_31.html?m=1

170791

Πλάκα έχει, σήμερα πήγα και πήρα κάτι βιταμίνες, 16 στο φαρμακείο, οι ίδιες ακριβώς 9.40 στην ελεύθερη αγορά!!

djuan1988
23-05-16, 22:49
Ελεύθερη αγορά και ανταγωνισμός VS κρατική διατίμηση!
Να δώ πώς θα πέσουν οι τιμές! :twisted:

Απο τη μία αυξάνονται τα σημεία πώλησης απο την άλλη εκτοξεύονται οι τιμές.
Δεν είναι κακό :twisted:

http://farmakopoioi.blogspot.gr/2016/05/blog-post_31.html?m=1

170791

Το σταμάτησε η alcon το free, μόνο το med θα κυκλοφορεί τώρα.

Nozomi
23-05-16, 23:44
Πάρτε λίγο Λουράντο:
https://www.youtube.com/watch?v=AT47yjo4Ygg

http://virus.com.gr/xanthos-mpikan-asfalistikes-diklides-stin-evria-diathesi-ton-gedifa/

“Περιπου το 87% των ΜΗΣΥΦΑ θα παραμείνουν αποκλειστικά στα φαρμακεία και μόλις ένα 12%-13% θα πάνε εκτός φαρμακείου”, ανέφερε ο Υπουργός, προσθέτοντας πως ως επί το πλείστον είναι φάρμακα ασφαλούς χορήγησης από τον ασθενή.

“Χωρίς να αναιρούμε τη βασική υποχρέωση απελευθέρωσης, βάζουμε ασφαλιστικές δικλείδες και ρήτρες ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα στη δημόσια υγεία και να μην επηρεαστεί αρνητικά η βιωσιμότητα των φαρμακείων”, ισχυρίστηκε.
Από πότε το κράτος πρέπει να φροντίζει ιδιαίτερα (περισσότερο δλδ απ' τις υπόλοιπες ιδιωτικές επιχειρήσεις της χώρας) την βιωσιμότητα ιδιωτικών επιχειρήσεων για τις οποίες υπάρχει ήδη καθεστώς προστατευτισμού, ποτέ δεν κατάλαβα.

kontinos
24-05-16, 01:20
Εχω μια απορια, η γνωστη ασπιρινη ειναι ΜΗΣΥΦΑ? Αυτο το απλο χαπακι που αραιωνει το αιμα? Ειναι θεμα προστατευτισμου ιδιωτικης επιχειρησης ή θεμα ασφαλειας? Μην λεμε κι οτι θελουμε.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-05-16, 08:12
Πλάκα έχει, σήμερα πήγα και πήρα κάτι βιταμίνες, 16 στο φαρμακείο, οι ίδιες ακριβώς 9.40 στην ελεύθερη αγορά!!
Γιατί η "ελεύθερη αγορά" παίρνει 500 κουτιά βιταμίνες με δώρο άλλες 500 ενώ ή "κλειστή αγορά" που της πουλάνε μόνο με επιταγές ή με αντικαταβολη παίρνει 50.

teodor_ch
24-05-16, 09:56
Πάρτε λίγο Λουράντο:
https://www.youtube.com/watch?v=AT47yjo4Ygg

http://virus.com.gr/xanthos-mpikan-asfalistikes-diklides-stin-evria-diathesi-ton-gedifa/

Από πότε το κράτος πρέπει να φροντίζει ιδιαίτερα (περισσότερο δλδ απ' τις υπόλοιπες ιδιωτικές επιχειρήσεις της χώρας) την βιωσιμότητα ιδιωτικών επιχειρήσεων για τις οποίες υπάρχει ήδη καθεστώς προστατευτισμού, ποτέ δεν κατάλαβα.

γιατί δεν είναι απλή επιχείρηση
το ότι δεν το καταλαβαίνεις (δηλαδή προσπαθείς να το καταλάβεις) είναι ένα θέμα και πρέπει να το κοιτάξεις
και τουλάχιστον μέχρι να το καταλάβεις να απέχεις απο τα σχετικά θέματα γιατί εκτίθεσαι

βλέπεις σιγά σιγά με τα προϊόντα τί γίνεται όταν δεν υπάρχει προστατευτισμός
voltaren, otrivin

τώρα έρχεται το μεγάλο πανηγύρι
μετά μπορεί (γιατί υπάρχουν νόμοι) να απελευθερωθούν τελείως και τα φαρμακεία και τότε θα πέσει το πολύ γέλιο

Nozomi
24-05-16, 17:18
Πλήρης απελευθέρωση χωρίς πληθυσμιακά ή γεωγραφικά κριτήρια !

Νέα απόφαση για "Ρυθμίσεις επαγγέλματος φαρμακοποιού - Ίδρυση φαρμακείου" (http://farmakopoioi.blogspot.gr/2016/05/blog-post_46.html)

Απίστευτο, κάνουν όσα δεν τόλμησαν οι Σαμαροβενιζέλοι και όλοι οι προηγούμενοι (κατ' όνομα) "φιλελεύθεροι"...

WAntilles
24-05-16, 17:34
Γιατί η "ελεύθερη αγορά" παίρνει 500 κουτιά βιταμίνες με δώρο άλλες 500 ενώ ή "κλειστή αγορά" που της πουλάνε μόνο με επιταγές ή με αντικαταβολη παίρνει 50.

Ας συνεταιριστεί η κλειστή αγορά σε πολλά-πολλά φαρμακεία μαζί, π.χ. 100άδες, για να μπορεί να έχει προμήθειες σε τέτοιες ποσότητες και επομένως σε τέτοιες τιμές.

Την εμποδίζει κανείς;

Αλλά όχι, πρέπει ο κάθε φαρμακοποιός να είναι "αφεντικό". Είναι υποτιμητικό να είναι υπάλληλος.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-05-16, 19:56
Ας συνεταιριστεί η κλειστή αγορά σε πολλά-πολλά φαρμακεία μαζί, π.χ. 100άδες, για να μπορεί να έχει προμήθειες σε τέτοιες ποσότητες και επομένως σε τέτοιες τιμές.

Την εμποδίζει κανείς;

Αλλά όχι, πρέπει ο κάθε φαρμακοποιός να είναι "αφεντικό". Είναι υποτιμητικό να είναι υπάλληλος. Όταν λέμε ότι είσαι άσχετος με τον κλάδο...

PopManiac
24-05-16, 21:43
Όταν λέμε ότι είσαι άσχετος με τον κλάδο...

Μόνο με τον κλάδο; :rolleyes:

Yonah
25-05-16, 00:26
Έτσι, και τις μπάλες μέσα. Και περιμένετε να ξεκινήσει το πανηγύρι με τους επιχειρηματίες και τις αλησίδες...
Απελευθέρωση δεν θέλατε; Κανένα πρόβλημα, θα δούμε μια ωραιότατη αύξηση στις τιμές που θα το φυσάτε και δεν θα κρυώνει. Όποιος τα βλέπει και χαίρεται, προφανώς, είναι λοβοτομημένος και στερείται αντίληψης μιας και απο τα πρώτα δείγματα έχει φανεί τι θα γίνει. Δεν πειράζει όμως, καλή καρδιά.

Άλλωστε ο τομέας της υγείας φταίει για τα πάντα (γιατροί; κακοί, φαρμακοποιοί; λαμόγια, νοσηλευτές; τεμπέληδες, οδοντίατροι; αλμπάνηδες)

WAntilles
25-05-16, 03:20
(οδοντίατροι; αλμπάνηδες)

Αυτοί όμως μοσχοπουλάνε 2,5 φορές απάνω αυτά που τους πουλάνε οι οδοντοτεχνίτες, ε;

Yonah
25-05-16, 11:57
Αυτοί όμως μοσχοπουλάνε 2,5 φορές απάνω αυτά που τους πουλάνε οι οδοντοτεχνίτες, ε;

Ξέρω οτι κινδυνεύω να με αποκαλέσουν εμπρηστή που σου απαντάω, lel, αλλα θα σου κάνω μια ερώτηση, και μια ερώτηση, μόνον.

Εσύ μια μελέτη σου πόσο θα την κοστολογούσες; Εάν μου πείς πάνω απο 2,5~3 ευρώ (γιατι τόσο κάνει το χαρτί που θα την τυπώσεις) θα σε αποκαλέσω αλμπάνη, κλέφτη και κακό επαγγελματία.

alekan
25-05-16, 13:09
Κι εμένα με εκνευρίζουν πολλές φορές οι φαρμακοποιοί αλλά κάποια παραδειγματάκια:

170838170839170840

teodor_ch
25-05-16, 14:16
Εγώ βλέπω τελικά ότι η απελευθέρωση κάνει καλό στους φαρμακοποιούς.
Μπορεί να πέσουν λίγο οι πωλήσεις αλλά θα εκτοξευτεί ο τζίρος με τέτοιες τιμές!

Μπράβο στο ΣΥΡΙΖΑ! :twisted:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
25-05-16, 15:35
Τα OTC στα super market είναι διατιμημένα;

teodor_ch
25-05-16, 15:54
Τα OTC στα super market είναι διατιμημένα;

αν θυμάμαι καλά μας τελειώνει η διατίμηση ΚΑΙ στα φαρμακεία
επειδή θα πέσουν οι τιμές λόγο ανταγωνισμού :lol:

Η κρατική διατίμηση επάνω στον παραγωγό/εισαγωγέα είναι δηλαδή και καλά ψηλότερη απο την τιμή του ανταγωνισμού της λιανικής!!!!


Ναί, οκ, το SM θα δουλέψει με 5% ποσοστό κέρδους στα 10 ευρώ χονδρική
ενώ μέχρι τώρα το φαρμακείο με 20% στα 2 ευρώ χονδρική

Άντε μπας και αρχίσει να πηδάει κανένα πρόβατο έξω απο το μαντρί.

Nozomi
08-06-16, 20:37
Το περιστατικό (http://www.pfy.gr/forum/index.php/topic,7106.msg61768/topicseen.html#msg61768) από Ιατρό:

Σαββατο βραδυ
Η μικρή μου παθαίνει κνϊδωση..Γενικευμένη..Ειμαστε εξω από την πόλη..
Παιρνω τηλ το μοναδικό εφημερευον φαρμακείo ψαχνοντας για ενεσιμη κορτιζόνη.. μονο λεει medrol 500.. ουτε αντιγραφα ουτε τιποτα άλλο..
(Σας προλαβαινω..Δεν εχω στη τσάντα μου διότι δεν ειμαι του σπόρ των επισκέψεων και δε γουστάρω να παιρνω δανεικα κι αγυριστα από το ΚΥ)
Ειμαι σε περιοχή που δεν ειναι κοντα κανενα ΚΥ και τελικά καταλήγω στο νοσοκομείο που ήταν και πιο κοντα από το φαρμακείο..Εκει δινεται atarax, xozal p.os. και γινεται και μια ενεσουλα cortef 60αρα (όπως ειναι το λογικό). Οι συναδελφοι δινουν και αγωγή p.os με τα ίδια φαρμακα..(και σωστα γιατί οπως φανηκε στην πράξη την επομένη μονο το xozal δεν αρκουσε)
μεχρι εδω όλα καλά..
Γραφω τη συνταγούλα ηλεκτρονικά ο ίδιος για μη τους φορτώσω -εχουμε πολύ καλες σχέσεις με το παιδιατρικο γενικά- για να ξεκινησει από το πρωι το παιδί και παω στο εφημερευον φαρμακείο..
Ζητάω τα φαρμακα..
Ο φαρμακοποιός μου λέει ότι δεν εχει xozal σταγόνες που ειχε η συνταγη..Ειναι σε έλλειψη λεει..
(δε δηλώνω γιατρός, παρότι αν ηταν εξυπνος θα εβλεπε ότι στη συνταγη ο γιατρός και ο ασθενης εχουν τον ίδιο αριθμό μητρώου..Μαλιστα μου τονίζει ότι ο γιατρός σας εγραψε φαρμακο που είναι σε ελλειψη και δε σχολιαζω..)
Παιρνω λοιπόν μονο το syr Atarax που ειχε η ηλεκτρονική συνταγη με συμετοχή και πληρώνω cash στην κανονική τιμή το syr Xozal...
Μεχρι εδω πάλι όλα καλα (σχετικά)
Σημερα όμως που μπήκα στη συνταγογραφηση για να γραψω στο παιδί ενα soldesanil που τελείωσε (Γιατί χρειαστηκε τελικά και αυτό καθώς το εξανθημα δεν υποχωρούσε μεχρι χτες) ειπα από περιέργεια να δω την προηγούμενη συνταγη..
ΝΑΙ καλα το καταλάβατε....
Ο φαρμακοποιός ειχε εκτελέσει και το xozal σταγόνες παρότι ειχε πληρωθεί μετρητα για το syr....
Ειναι προφανες ότι καποιος που δεν εχει πρόσβαση στην ηλεκτρ.συνταγογραφηση δε θα το επαιρνε χαμπάρι ποτε..Φανταστειτε σε ποσους το εχει κανει κλέβοντας τον κόσμο και το κράτος.....
Παιρνω προφανως τηλέφωνο ζητώντας εξηγησεις..
μετά τα χιλια συγνώμη μου και ότι εγινε από τον αδελφό του, μου λεει να επιστρέψω και να μου δώσει πισω τη διαφορά και να μου χαρισει και τις σταγόνες..
Τα ακουει φυσικά..
Τον γαμας ή δε τον γαμας..Μου ερχεται να κανω κανονικά καταγγελία...
Εσεις τι θα κανατε;;;
Ρε τον φμφ, είναι αυτό που λένε δεν ξέρεις σε ποιόν θα πέσεις και αν θα σε κυνηγάει μέχρι να πατήσεις μαύρο χιόνι...:p

djuan1988
08-06-16, 21:16
Ο ασθενής υπογράφει τη συνταγή στο τέλος. Εκεί δεν είδε ότι χρεώθηκαν και οι σταγόνες;

Κουπόνι που βρήκε ο φαρμακοποιός για να κολλήσει στη συνταγή;

Μπορείς να πεις ότι την άλλαξε μετά και είχε κρατημένο κουπόνι. Θα σου πω εγώ ότι τα έκανε όλα αυτά και έχασε και δέκα λεπτά από το χρόνο του για να κερδίσει περίπου 1,50€ το οποίο θα πάρει μετά από 6 μήνες;

Τιμές του φαρμάκου εδώ https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/7988#content

Ωραία ιστορία πάντως.

Nozomi
08-06-16, 21:27
Προσωπικά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω ή να το διαψεύσω.

Πάντως να γράφει κάποιος επώνυμα (στο fb εγράφη) κάτι τέτοιο μόνο και μόνο για να σπιλώσει τους φμφ μου φαίνεται ανοησία. Κάλλιστα μπορεί να τσιμπήσει μια αγωγούλα.

Μακάρι να κάνει καταγγελία για να δούμε τι απ' όλα αυτά ισχύει, αν ήταν απλά ένα λάθος ή το κάνει συστηματικά (και σε μια τέτοια περίπτωση δεν είναι το 1,5€ της μιας συνταγής αλλά πολλαπλασιάζεται).

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-06-16, 21:31
Όχι djuan1988, τώρα μετά από αυτό πρέπει να γίνει πλήρης απελευθέρωση και να πουλάνε τα Lonarid στα Jumbo

djuan1988
08-06-16, 21:33
Και εγώ ερωτήσεις έκανα, δεν πήρα θέση. Τι να πω, λαμόγια θα υπάρχουν παντού και πάντα. Ίσως να είναι ένα, αλλά μοιάζει περίεργη η ιστορία.

Nozomi
08-06-16, 21:35
Όχι djuan1988, τώρα μετά από αυτό πρέπει να γίνει πλήρης απελευθέρωση και να πουλάνε τα Lonarid στα Jumbo
Αυτό έγραψα ; Τα λογικά σου άλματα είναι καταπληκτικά.

Πάντως, δεν νομίζω να "καίει" τους φμφ η παραμονή των ναρκωτικών (που προφανώς και δεν θα πωλούνται ποτέ απ΄τα... σούπερ μάρκετ!) στα φαρμακεία, αλλά τα ΜΗΣΥΦΑ. :whistle:

alekan
08-06-16, 21:51
Όχι djuan1988, τώρα μετά από αυτό πρέπει να γίνει πλήρης απελευθέρωση και να πουλάνε τα Lonarid στα Jumbo

Αν είναι για τα Ν, μέσα :drunk::drunk:

teodor_ch
08-06-16, 22:11
πολύ μουφα φαίνεται
μακάρι να γίνει καταγγελία να φανεί η αλήθεια

αλλά για να βρεθεί το κουπόνι χωρίς φάρμακο είτε από δανεικο και αγυριστο είναι είτε στο φαρμακείο πουλάνε ακουπονα για διπλο εισπραξη

θα μπορούσε να το γράψει σε συγγενή του χωρίς τον κινδυνο να φανερωθει

οπότε μουφα ψηφιζω ή πανιβλακα φαρμακοποιο

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-06-16, 22:34
Αυτό έγραψα ; Τα λογικά σου άλματα είναι καταπληκτικά.

Ενώ το εβδομαδιαίο newsletter των απατεώνων φαρμακοποιών είναι ή φωνή της λογικής

Yonah
08-06-16, 23:38
Το περιστατικό (http://www.pfy.gr/forum/index.php/topic,7106.msg61768/topicseen.html#msg61768) από Ιατρό:

Ρε τον φμφ, είναι αυτό που λένε δεν ξέρεις σε ποιόν θα πέσεις και αν θα σε κυνηγάει μέχρι να πατήσεις μαύρο χιόνι...:p

Κακοί επαγγελματίες υπάρχουν σε ΟΛΑ τα επαγγέλματα. Το οτι βρέθηκε ενας μαλακ δεν πάει να πεί οτι όλοι είμαστε για τ' ανάθεμα. Εαν η ιστορία ισχύει βέβαια, μιας και αν δεν υπέγραψε ο ασθενής στην συνταγή τότε πρόβλημα του και έχει το 50% της ευθύνης.

ΥΓ. Τι ακριβώς είναι το φμφ; Τι αρκτικόλεξο είναι τούτο; Καταλαβαίνω οτι είναι το φαρμακοποιός, αλλά απο που βγαίνει ακριβώς;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-06-16, 15:54
Κλαψιάρης συντεχνίτης φαρμακοποιός


Σήμερα με ήρθε ένας νεαρός από το νοσοκομείο με προβλήματα μέσης και μια ιατρική συνταγή για Voltaren 100mg. Κανονικά θα έπρεπε να εκτελέσω την συνταγή, να δώσω οδηγίες πρόσληψης και αντίο. Εχω όμως το κακό συνήθειο να ρωτώ :
"Εχεις έλκος;"
"Οχι"
"Παίρνεις άλλα φάρμακα;"
"Ναι"
"Ποιά;"
"Κάτι φωσφόρου"
"Τι φωσφόρου; Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο"
"Δε ξέρω, από την Γερμανία με στέλνουν"
"Γιατί;"
"Δεν ξέρω, έκανα χημειοθεραπείες μικρός και έχω πρόβλημα με το στομάχι και τα νεφρά"
"Το είπες στο γιατρό;"
"Οχι"

Λοιπόν, για διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης ο συγκεκριμένος δεν έπρεπε να πάρει Voltaren ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να το πάρει, έτσι ανευ παρακολούθησης. Στην χειρότερη των περιπτώσεων του γλύτωσα το νεφρό ή το συκώτι - στην καλύτερη γλύτωσα το σύστημα υγείας ακόμα μια επίσκεψη στο νοσοκομείο και εξετάσεις με κόστος μερικών εκατοντάδων ευρώ. Η αμοιβή μου; Μηδέν δραχμές - αν το είχα δώσει θα είχα περίπου 0.80€

Επιπλέον πίεσα τη γιαγιά με την σύνταξη των 700€ να μην πάρει Aloe Vera που είδε στην τηλεόραση κόστους 60€ που δεν θα τη βοηθούσε σε τιποτα. Προσπάθησα να εξηγήσω στον κύριο που έπαιρνε τεχνητά δάκρυα με 5.43€, οτι πλεον θα τα αγοράζει 8.80€ με 50% λιγότερη ποσότητα γιατί η εταιρία έχει το δικαίωμα να ορίζει ελεύθερα την τιμή και έτσι λειτουργεί ο ανταγωνισμός. Μαζί με αυτά απέτρεψα τον παππού να πάρει το "αθώο" nurofen που είδε στην διαφήμιση γιατί θα του τίναζε στον αέρα την αντιπηκτική αγωγή - θα μπορούσε άνετα να έχει από εσωτερική αιμορραγία μέχρι να τον χάσουμε.

Αλλά το κλου της ημέρας ήταν μια κυρία γυρω στα 45, που ήρθε στο μαγαζί και επέλεξε σαμπουάν Κορρέ, αφού διαπίστωσε οτι είχα καλές τιμές. Μετά ενημέρωσε έναν πελάτη μου την ωρα που του έδειχνα ένα αντιηλιακό (!) ότι αλλού ήταν 2€ φθηνότερα και οτι πλεον "όλα είναι θέμα τιμής". Οταν της απάντησα οτι στο φαρμακείο η τιμή είναι ένας από τους παράγοντες αλλά υπάρχουν και άλλοι, επανέλαβε οτι "πλεον όλα είναι θέμα τιμής για τους συνταξιούχους". Οταν αναρωτήθηκα πώς μια γυναίκα τόσο νέα είναι συνταξιούχος, έμαθα οτι βγήκε στη σύνταξη στα 42 της! (ήταν δικαστική επιμελήτρια).

Οταν έκλεισα το φαρμακείο πήγα στην αδερφή μου, που για να με παρηγορήσει με δείχνει το σκεύασμα που η διαβητολόγος της Θέρμης σύστησε σε φίλο της για "να ρυθμίσει το ζάχαρο" - προφανώς υποδεικνύοντας συγκεκριμένο φαρμακείο. Κόστος : 54€ για ένα ένδοξο συμπλήρωμα με 4 βιταμίνες και 3 ιχνοστοιχεία. Αποτελεσματικότητα σκευάσματος: παντελώς άχρηστο για το ζάχαρο και γενικώς ξεφτίλα καν ως πολυβιταμίνη.

Υπάρχουν δυο τρόποι να διαβάσετε την σημερινή ανάρτηση. Ο ένας είναι οτι όλοι είναι διεφθαρμένοι - ασθενείς, ιατροί, φαρμακοποιοί - οπότε ορθά να βάλουμε φάρμακα στα σούπερ, να αφήσουμε τους γιατρούς να τα παίρνουν από τις εταιρίες, οι φαρμακοποιοί να πουλάνε ότι μπούρδα αφήνει κέρδος.
Ο δεύτερος είναι οτι η υγεία είναι ένας τομέας που απαιτεί κανόνες γιατί μας αφορά στην πιο ευάλωτη μας στιγμή και η απάντηση στην ζούγκλα δεν είναι η επιβίωση του δυνατότερου. Εσείς επιλέγετε.

- - - Updated - - -


ΥΓ. Τι ακριβώς είναι το φμφ; Τι αρκτικόλεξο είναι τούτο; Καταλαβαίνω οτι είναι το φαρμακοποιός, αλλά απο που βγαίνει ακριβώς;
Φαρμακοποιός Με Φέσωσε :lol:

KLG
09-06-16, 16:15
Γενικώς βλέπω οτι με αυτά με τα άλλα, οι μόνοι που πρέπει να πεινάνε είναι οι ψυχολόγοι. Παίζει πολυ ψυχανάλυση στα φόρα.

teodor_ch
09-06-16, 17:46
Γενικώς βλέπω οτι με αυτά με τα άλλα, οι μόνοι που πρέπει να πεινάνε είναι οι ψυχολόγοι. Παίζει πολυ ψυχανάλυση στα φόρα.

ή ούτε αυτοί κάνουν σωστά τη δουλειά τους :twisted:

kerkiss
09-06-16, 18:25
Γενικώς βλέπω οτι με αυτά με τα άλλα, οι μόνοι που πρέπει να πεινάνε είναι οι ψυχολόγοι. Παίζει πολυ ψυχανάλυση στα φόρα.

Πεινάνε βεβαίως γιατί με τα μνημονιακά μέτρα μας έχουν βγάλει την ψυχή και δεν έχουν πλέον αντικείμενο ασχολίας

Nozomi
09-06-16, 20:23
Κάτι λένε αυτοί εδώ (τα bold-αρισμένα δικά μου):

Με αφορμή την ανακοίνωση του ΠΦΣ (εδώ) παραθέτουμε το ακόλουθο σχόλιο:
Δεν μας λέει ο ίδιος ο Λουράντος τι θα κάνει σχετικά με τα θέματα του ιδιοκτησιακού και των ΜYΣΥΦΑ, δεν μας λέει τι θα κάνει η κυβέρνηση που στήριξε και προφανώς ακόμα στηρίζει γι αυτά τα ζητήματα, μόνο περιμένει από την αξιωματική αντιπολίτευση να του πει τι προτίθεται να κάνει...

Το μόνο που δεν μας λέει είναι να ξαναγίνουμε 11.000 εκλογικά κέντρα εναντίον της προηγούμενης κυβέρνησης, σύμφωνα με τον οποίο μάλλον εξακολουθεί να κυβερνά...

Πηγή: PHARMA TEAM: Η φαιδρότητα δεν έχει τέλος... http://pharmateam.blogspot.com/2016/06/blog-post_66.html#ixzz4B6V5GGNm

Τώρα για το τι δίνουν και το τι δεν δίνουν οι φμφ στα φαρμακεία, αφήστε, δεν θέλω να μιλήσω.

Απλά θα αναφέρω ότι Έλληνες στην Γερμανία ψάχνουν να τους στείλουν... Amoxil από Ελλάδα χαχαχα, δεν θέλετε να ξέρετε τι αντιβιώσεις ζητάει και παίρνει ο κάθε πικραμένος στην Ελλάδα, αλλά ξέχασα, τους πιέζουν τους καημενούληδες τους φμφ, και αναγκάζονται να τα δώσουν.


ΥΓ. Τι ακριβώς είναι το φμφ; Τι αρκτικόλεξο είναι τούτο; Καταλαβαίνω οτι είναι το φαρμακοποιός, αλλά απο που βγαίνει ακριβώς;
Φαρμακοποιοί Με Φαρμακείο, γιατί υπάρχουν και αυτοί (Φαρμακοποιοί Χωρίς Φαρμακείο) https://www.facebook.com/farmakopoioixf

Yonah
09-06-16, 22:17
Κάτι λένε αυτοί εδώ (τα bold-αρισμένα δικά μου):

Τώρα για το τι δίνουν και το τι δεν δίνουν οι φμφ στα φαρμακεία, αφήστε, δεν θέλω να μιλήσω.

Απλά θα αναφέρω ότι Έλληνες στην Γερμανία ψάχνουν να τους στείλουν... Amoxil από Ελλάδα χαχαχα, δεν θέλετε να ξέρετε τι αντιβιώσεις ζητάει και παίρνει ο κάθε πικραμένος στην Ελλάδα, αλλά ξέχασα, τους πιέζουν τους καημενούληδες τους φμφ, και αναγκάζονται να τα δώσουν.


Φαρμακοποιοί Με Φαρμακείο, γιατί υπάρχουν και αυτοί (Φαρμακοποιοί Χωρίς Φαρμακείο) https://www.facebook.com/farmakopoioixf


Τέτοιο μένος για τους φαρμακοποιούς ρε παιδί μου, ρε μήπως εμείς φταίμε που τούτη η χώρα έπεσε έξω; Γιατι αν όντως φταίμε εμείς να πώ ντάξ, παει στο διάολο, τον ήπιαμε για τα καλά και πάμε παρακάτω.

Επειδή, όμως, ξέρουμε καλά οτι απλα μας πήρανε τα σκάγια μιας και πιέσανε οι "απο-πάνω" και μαμήθηκε ο Δίας, είναι τουλάχιστον πασιφανές οτι το κύριο πρόβλημα αυτής της χώρας είναι ο Έλληνας. Πηδάνε τους ΔΥ, χαίρονται ΟΛΟΙ. Πηδάνε τους γιατρούς, καλά τους κάνουν γιατι είναι λαμόγια. Πηδάνε τους φμφ (sic lel), καλά να πάθουν γιατι είναι ψιλικατζήδες. Πηδάνε τον οποιονδήποτε, ο κώλος μας να είναι καλα και ας καούν ζωντανοί.

Άμα δεν ενωθούμε όλοι τωρα που έχουμε πέσει μαζικά στον λάκκο με τα κωλοδάχτυλα τότε είμαι υπερ στο περίφημο "μνημόνιο μέχρι να σβήσει ο ήλιος". Το να χαίρετε κάποιος με την δυστυχία του άλλου, πέρα απο σκατόψυχο, είναι και επικίνδυνα προκλητικό.

sdikr
09-06-16, 22:35
Τέτοιο μένος για τους φαρμακοποιούς ρε παιδί μου, ρε μήπως εμείς φταίμε που τούτη η χώρα έπεσε έξω; Γιατι αν όντως φταίμε εμείς να πώ ντάξ, παει στο διάολο, τον ήπιαμε για τα καλά και πάμε παρακάτω.

Επειδή, όμως, ξέρουμε καλά οτι απλα μας πήρανε τα σκάγια μιας και πιέσανε οι "απο-πάνω" και μαμήθηκε ο Δίας, είναι τουλάχιστον πασιφανές οτι το κύριο πρόβλημα αυτής της χώρας είναι ο Έλληνας. Πηδάνε τους ΔΥ, χαίρονται ΟΛΟΙ. Πηδάνε τους γιατρούς, καλά τους κάνουν γιατι είναι λαμόγια. Πηδάνε τους φμφ (sic lel), καλά να πάθουν γιατι είναι ψιλικατζήδες. Πηδάνε τον οποιονδήποτε, ο κώλος μας να είναι καλα και ας καούν ζωντανοί.

Άμα δεν ενωθούμε όλοι τωρα που έχουμε πέσει μαζικά στον λάκκο με τα κωλοδάχτυλα τότε είμαι υπερ στο περίφημο "μνημόνιο μέχρι να σβήσει ο ήλιος". Το να χαίρετε κάποιος με την δυστυχία του άλλου, πέρα απο σκατόψυχο, είναι και επικίνδυνα προκλητικό.

Ναι αλλά γιατί θυμούνται τώρα στα δύσκολα ότι πρέπει να ενωθούμε;
Οταν η κάθε μια κατηγορία απο αυτούς που αναφέρεις γράφανε όλους τους άλλους στα μαλακά τους μόρια ήταν καλά εεεε;

Yonah
09-06-16, 23:10
Ναι αλλά γιατί θυμούνται τώρα στα δύσκολα ότι πρέπει να ενωθούμε;
Οταν η κάθε μια κατηγορία απο αυτούς που αναφέρεις γράφανε όλους τους άλλους στα μαλακά τους μόρια ήταν καλά εεεε;

Μα γιαυτό είπα οτι πρέπει να ενωθούμε όλοι τώρα που τα ζόρια παραείναι σφιχτά. Και ξαναλέω, αν το πρόβλημα είναι οι γιατροί και οι φαρμακοποιοί ας αλλάξουμε όλοι επάγγελμα και τελείωσε η ιστορία. Αλλά μετα απο εμάς θα έρθουν και για εσάς, του άλλους και στο τέλος κανείς δεν θα μείνει όρθιος. Γιατί δεν ενωθήκαμε παλιότερα; Καλή ερώτηση αλλα δεν μπορώ να απαντήσω, αδυνατώ να κατανοήσω τον οπορτουνισμό του καθένα.

teodor_ch
17-06-16, 18:11
για τα δάκρυα που λέγαμε πιο πρίν
απο χονδρική 3,8 στο 6% φπα και με μέγιστο ποσοστό κέρδους ~35%

πήγαμε για μικρότερη ποσότητα....

χονδρική 5,32 στο 24% φπα με ελεύθερο ποσοστό κέρδους

1) η εταιρία ξεσκίζεται στο κέρδος
2) θα πέσει τρελό μαρκετινγ για 1+1, -10-20-50%, κουπόνια pockee και ότι άλλη μπούρδα υπάρχει
που θα το πληρώσει ο πελάτης και θα χαρεί για τη προσφορά!
3) προσθέστε εσείς...

πανέξυπνο!

Nozomi
24-07-16, 15:58
Το πιο «πυκνό» δίκτυο φαρμακείων στην Ευρώπη

Την υψηλότερη αναλογία φαρμακείων σε σχέση με τον πληθυσμό της συνεχίζει να κατέχει η Ελλάδα μεταξύ των χωρών της Ευρώπης. Σύμφωνα με τον Πανελλήνιο Φαρμακευτικό Σύλλογο, ο αριθμός των φαρμακοποιών που μπορούν να έχουν ιδιωτικό φαρμακείο ανέρχεται σε 10.800 (το διάστημα από 1/1/15 έως 31/12/2015 ήταν 11.214 και αποχώρησαν 390), ενώ λειτουργούν περίπου 9.500 ιδιωτικά φαρμακεία. Σύμφωνα με την τελευταία έκθεση του Ευρωπαϊκού Συλλόγου Φαρμακοποιών (PGEU), τα περισσότερα φαρμακεία στην Ευρώπη έχουν η Τουρκία (24.827), η Γαλλία (22.455), η Ισπανία (21.854) και η Γερμανία (20.441). Η Ελλάδα με 9.500 φαρμακεία είναι στην 7η θέση και ακολουθεί το Βέλγιο με 4.929 φαρμακεία. Τα λιγότερα φαρμακεία λειτουργούν στο Λουξεμβούργο (101), στη Σλοβενία (324) και τη Δανία (368). Η Ελλάδα είναι μακράν η χώρα με το πιο πυκνό δίκτυο φαρμακείων ανά την Ευρώπη, αφού αντιστοιχούν 84 φαρμακεία ανά 100.000 κατοίκους. Στη 2η θέση της σχετικής λίστας βρίσκεται η Κύπρος, με 55,5 φαρμακεία ανά 100.000 κατοίκους, και η Βουλγαρία με 51 φαρμακεία ανά 100.000 κατοίκους. Αντίθετα, στις χώρες που πιο δύσκολα βρίσκει κάποιος φαρμακείο συγκαταλέγονται η Δανία με 6,5 φαρμακεία ανά 100.000 κατοίκους, η Ολλανδία με 11,80 φαρμακεία ανά 100.000 κατοίκους και η Σουηδία με 14 φαρμακεία ανά 100.000 κατοίκους.
Έντυπη
Πηγή: http://www.kathimerini.gr/868653/article/epikairothta/ellada/pleonasma-20000-ellhnwn-giatrwn

Έχουμε τα μισά φαρμακεία από χώρες με 6πλάσιο πληθυσμό από εμας ! Τόσο επικερδής απασχόληση είναι τελικά ή τα νησιά του Αιγαίου ανεβάζουν τόσο πολύ τον αριθμό των φαρμακείων ;

Μπίζνα με κρατικό προστατευτισμό, αυτά είναι, γι' αυτό βλέπεις την άλλη με άδεια φαρμακείου να βάζει τον υπαλληλάκο (πτυχιούχο φαρμακοποιό ΧΩΡΙΣ άδεια) των 1000€ στο Φαρμακείο της και αυτή να δουλεύει στο εξωτερικό, τσεπώνοντας την υπεραξία.
Αυτά είναι.

famous-walker
24-07-16, 18:45
Μαλλον περισσότερο ενδιαφέρει το τελικό κόστος για τον καταναλωτή παρά ο αριθμός τους.

Αν τελικά είναι ίδιο ή μικρότερο με τις υπόλοιπες χώρες τότε ο μεγάλος τιυς αριθμός τείνει να έχει θετικό πρόσημο για την οικονομία

PopManiac
24-07-16, 18:54
Μαλλον περισσότερο ενδιαφέρει το τελικό κόστος για τον καταναλωτή παρά ο αριθμός τους.

Αν τελικά είναι ίδιο ή μικρότερο με τις υπόλοιπες χώρες τότε ο μεγάλος τιυς αριθμός τείνει να έχει θετικό πρόσημο για την οικονομία

Eμπειρικά μιλώντας πάντως τα ελληνικά φαρμακεία είναι σαφώς φθηνότερα του Βελγίου και μιλώ για τα παραφαρμευτικά / εμπορικά προϊόντα και σίγουρα από το 2012 και μετά. Για τα φάρμακα σαφώς είναι φθηνότερα στην Ελλάδα (όσα βρίσκεις) αλλά προφανώς δεν έχει σχέση με τιμολογήσεις φαρμακείων

PetrosK
24-07-16, 19:05
Eμπειρικά μιλώντας πάντως τα ελληνικά φαρμακεία είναι σαφώς φθηνότερα του Βελγίου και μιλώ για τα παραφαρμευτικά / εμπορικά προϊόντα και σίγουρα από το 2012 και μετά. Για τα φάρμακα σαφώς είναι φθηνότερα στην Ελλάδα (όσα βρίσκεις) αλλά προφανώς δεν έχει σχέση με τιμολογήσεις φαρμακείων

Αλληλένδετα είναι αυτά.

Επειδή τα φάρμακα παραμένουν σε καθεστώς διατίμησης (το Κράτος, δλδ, ορίζει την τιμή τους), χρόνια τώρα έχουμε τις πλέον φτηνές τιμές στην Ευρώπη (εκτός από τα νεότερα μέλη, κι εκεί το συζητάμε).

Όπως είναι λογικό, γίνεται της κακομοίρας με εξαγωγές αυτών των φαρμάκων (από τις φαρμακαποθήκες) στην υπόλοιπη Ευρώπη (κυρίως, αλλά όχι μόνο) με τις φαρμακοβιομηχανίες να πολεμάνε λυσσαλέα με θεμιτούς και αθέμιτους (μπαμπάς Μητσοτάκης και κατ'εξαίρεση μη επιστροφή ΦΠΑ από εξαγωγές στις αποθήκες, που πήρε κοντά στα 15 χρόνια για να "πέσει" στα δικαστήρια, περιορισμός στις ποσότητες των φαρμάκων που διοχετεύουν στην αγορά με συνεχείς δικαστικές διαμάχες τις οποίες χάνουν όλες ανεξαιρέτως κλπ) τρόπους το φαινόμενο (προσωπικά, από τη στιγμή που δεν ορίζουν οι ίδιες τις τιμές, το βρίσκω λογικό να μη δέχονται να έχουν διπλή χασούρα).

Τα παραφάρμακα και λοιπά εμπορικά ήδη, απλά ακολουθούν τους "νόμους" της "αγοράς".

Nozomi
24-07-16, 19:12
Το Plavix πόσο έκανε το 2009 και πόσο τώρα ;

Έτσι για να έχουμε μια ιδέα περί του πόσο φτηνά φάρμακα έχουμε και πόσο είχαμε μέχρι πρόσφατα.


Μαλλον περισσότερο ενδιαφέρει το τελικό κόστος για τον καταναλωτή παρά ο αριθμός τους.

Αν τελικά είναι ίδιο ή μικρότερο με τις υπόλοιπες χώρες τότε ο μεγάλος τιυς αριθμός τείνει να έχει θετικό πρόσημο για την οικονομία
Εικάζω ότι ενδιαφέρει το αν τα νέα παιδιά αναγκάζονται να εργαστούν για 1000άρικο ή να μεταναστεύσουν, επειδή κάποιοι παλαιότερα συναλλασόμενοι με την εκαστοτε πολιτική εξουσία, καβάντζωσαν τις άδειες.
Κι αυτό γιατί ενώ Ελλάδα αντιστοιχούν ανά άδεια 1-2 άνθρωποι (στην καλύτερη ζευγάρι), στο εξωτερικό είναι 10-20 φαρμακοποιοί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.