PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32

famous-walker
05-02-18, 23:24
Τι; Δεν είναι η απορρύθμιση της αγοράς προς το όφελος του καταναλωτή;

Αλλά από την άλλη τα πολλά αναλγητικά κάνουν κακο :lol:

teodor_ch
06-02-18, 01:48
Εγώ πάντως αρχίζω και βλέπω ανάπτυξη :twisted:

teodor_ch
12-04-18, 10:25
https://dailypharmanews.gr/site/post/8224/Panos-Zarogoulidis--proedros-FS-Pellas:-%C2%ABSto-podi%C2%BB-i-meleti-pou-epikalestike-o-Kostis-CHatzidakis-

Veldrin
12-04-18, 12:08
Δεν εκπλήσσομαι για όσα λέει το άρθρο. Φωνάζω εδώ και χρόνια για τις χαϊδεμένες συντεχνίες αυτής της χώρας.

Και η συγκεκριμένη εκπροσωπείται από πρόσωπο με 3 -άρες:
-> σκαφάρα
-> πισινάρα
-> βιλάρα

Πρώτα θα καεί η χώρα και μετά θα μπεί χέρι στις συντεχνιάρες. Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει. Για το καλό μας φυσικά, γιατί τον νοιάζονται τον απλό Έλληνα πολίτη.

Πως το είπε ο άλλος προχθές; Νίκη της δημοκρατίας.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-04-18, 12:31
Πρώτα θα καεί η χώρα και μετά θα μπεί χέρι στις συντεχνιάρες. Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει. Για το καλό μας φυσικά, γιατί τον νοιάζονται τον απλό Έλληνα πολίτη.

Πως το είπε ο άλλος προχθές; Νίκη της δημοκρατίας.
Ούτε εσύ είσαι καλεσμένος στα πάρτυ των φαρμακοποιών στα σκάφη και στις βίλες, να ξέρεις.

Veldrin
12-04-18, 13:07
Ούτε εσύ είσαι καλεσμένος στα πάρτυ των φαρμακοποιών στα σκάφη και στις βίλες, να ξέρεις.

Εκπρόσωπος τύπου; Περισσέψαν λεφτά από την τιμή μιας άδειας φαρμακείου για τέτοια πράγματα; Βρε για κοίτα να δείς. :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-04-18, 13:18
Εκπρόσωπος τύπου; Περισσέψαν λεφτά από την τιμή μιας άδειας φαρμακείου για τέτοια πράγματα; Βρε για κοίτα να δείς. :p
Με το ποστ πληρώνομαι.
Ειδικά από τότε που λύθηκαν τα προβλήματα με τις ελλείψεις, η συντεχνία πληρώνει κασέρι.

Veldrin
12-04-18, 13:35
Θέλουμε την αλλαγή, φτάνει η αλλαγή να μην πιάνει και μας.

Τότε γινόμαστε περισσότερο συστηματίες και από την πρώην ΕΣΣΔ.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-04-18, 14:01
Θέλουμε την αλλαγή, φτάνει η αλλαγή να μην πιάνει και μας.

Τότε γινόμαστε περισσότερο συστηματίες και από την πρώην ΕΣΣΔ.
ΚρυφοΚΚΕδες είναι όλοι στο Σύλλογο, πως αλλιώς θα είχαν σκάφη και πισίνες;

Nozomi
12-04-18, 14:29
Τα έχω ξαναγράψει και ας ειρωνεύεται ο Φιλόσοφος. :)
Ένα μέσο φαρμακείο καθάριζε την περίοδο των παχιών αγελάδων 7 χιλιάρικα, τώρα είναι κάπου στα 4, άντε 3 αν είναι σε καμμιά κορεσμένη περιοχή.
Μιλάμε για καθαρά, παντελονάτα έτσι ; Αυτός που μου τα είπε αυτά πήγε σε μικρό νησί και του φαίνονταν λίγα τα 2 που του έμεναν. Να μην παρεξηγηθώ, και εγώ τα θεωρώ λίγα τα 2-3 χιλιάρικα αν είσαι Ε.Ε. Τόσα βγάζουν 2 υπάλληλοι (με κάμποσα χρονάκι)α στο Δημόσιο και τα ξύνουν.
Και όχι, με αυτά τα λεφτά δεν βγάζεις πισίνες και σφάφη, απλά ζεις αξιοπρεπώς. Απλά να μην κλαιγόμαστε, και ειδικά την περίοδο των παχιών αγελάδων έμεναν πολύ καλά χρήματα αν δεν ξόδευες.
Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει άρδην, οι παλιοί έχουν όμως λίπος, οι νέοι φαρμακοκοποιοί ζορίζονται...

Προσωπικά γνωρίζω γιατρούς που περνούσαν κάποτε και στην Φαρμακευτική και ακόμα κτυπάνε το κεφάλι τους που δεν πήγαν, μηδέν άγχος και (κάποτε) καλά χρήματα... αλλά τους χαντάκωσε το "κύρος" του γιατρού, άντε μετά από κάποια χρόνια φάε "κύρος" και μαζί και τις ιδιοτροπίες των ασφαλισμένων.

WAntilles
12-04-18, 14:40
Μην ξεχνάμε και πόσα λεφτά τους χρωστά εδώ και χρόνια με φέσια, η αριστερή κυβέρνηση, για να τα τρώει διορίζοντας και ανοίγοντας γραφεία πρωθυπουργού, και για να δημιουργεί buffers-μαξιλαράκια ασφαλείας, για λαϊκισμό υπερήφανων διαπραγματεύσεων, και καθαρών εξόδων από τα μνημόνια.

Ρωτήστε τον φαρμακοποιό της γειτονιάς σας, πόσες 10άδες χιλ. € του χρωστάει ο ΕΟΠΠΥ τα τελευταία χρόνια.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-04-18, 15:00
Ο μόνος λόγος που ειρωνεύομαι είναι γιατί ότι διαβάζω δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Veldrin
12-04-18, 15:03
Αφού γνωρίζεις όλη την πραγματικότητα και μιλάς εκ μέρους της τι να πούμε όλοι οι υπόλοιποι οι αδαείς.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-04-18, 15:22
Αφού γνωρίζεις όλη την πραγματικότητα και μιλάς εκ μέρους της τι να πούμε όλοι οι υπόλοιποι οι αδαείς.
Α μπα, θίχτηκες;
Αφού σύμφωνα με τα λεγόμενα σου δεν την ξέρω εγώ και την ξέρεις εσύ, τότε αποκαλείς εμένα αδαή.
Πατσίσαμεεεεεε

Yonah
12-04-18, 15:35
Μην ξεχνάμε και πόσα λεφτά τους χρωστά εδώ και χρόνια με φέσια, η αριστερή κυβέρνηση, για να τα τρώει διορίζοντας και ανοίγοντας γραφεία πρωθυπουργού, και για να δημιουργεί buffers-μαξιλαράκια ασφαλείας, για λαϊκισμό υπηρήφανων διαπραγματεύσεων, και καθαρών εξόδων από τα μνημόνια.

Ρωτήστε τον φαρμακοποιό της γειτονιάς σας, πόσες 10άδες χιλ. € του χρωστάει ο ΕΟΠΠΥ τα τελευταία χρόνια.

Τα τελευταία 2 χρόνια κάτι έχει γίνει με τον ΕΟΠΥΥ και μας πληρώνει στο, περίπου, τρίμηνο, να θυμήσω επι Σαμαρά και μπουμπούκου που είχαμε μέχρι και 9 μήνες να πληρωθούμε. Αλλα σωστά, η κρίση ξεκίνησε το 2015. Θα τους μαυρίσω και θέλω να τους πάρει ο διάολος γιατι με έχουν πάει σαν να μην πω πως τον τελευταίο καιρό, αλλα μην λέμε και μαλακίες χάρην εντυπωσιασμού. Δεν γεννηθήκαμε όλοι εχτές.

@Nozomi Αν και τα νούμερα σου είναι αρκετά φουσκωμένα, δεν απέχεις απο την πραγματικότητα όμως. Πάντα ο μέσος φαρμακοποιός καθάριζε κατιτίς περισσότερο απο τον μέσο ελεύθερο επαγγελματία. Το θέμα με τα φαρμακεία ήταν οι γιατροί που ήταν προσκύμενοι σε αυτα. Έτσι βγαίνανε τα χρήματα ΤΟΤΕ, έτσι βγαίνουν τα χρήματα και ΤΩΡΑ. Ο μέσος φαρμακοποιός δεν είχε άκρες σε νοσοκομεία και κλινικές, δεν ήταν όλοι Παναγίες, αλλα δεν ήταν και όλοι κλέφτες.

Veldrin
12-04-18, 15:42
Α μπα, θίχτηκες;
Αφού σύμφωνα με τα λεγόμενα σου δεν την ξέρω εγώ και την ξέρεις εσύ, τότε αποκαλείς εμένα αδαή.
Πατσίσαμεεεεεε

Καλά όταν τελειώσεις το δημοτικό προσπάθησε ξανά.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-04-18, 16:08
Καλά όταν τελειώσεις το δημοτικό προσπάθησε ξανά.


Αφού γνωρίζεις όλη την πραγματικότητα και μιλάς εκ μέρους της τι να πούμε όλοι οι υπόλοιποι οι αδαείς.
Πρώτα θα καεί η χώρα και μετά θα μπεί χέρι στις συντεχνιάρες. Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει. Για το καλό μας φυσικά, γιατί τον νοιάζονται τον απλό Έλληνα πολίτη.

Πως το είπε ο άλλος προχθές; Νίκη της δημοκρατίας.
Εκπρόσωπος τύπου; Περισσέψαν λεφτά από την τιμή μιας άδειας φαρμακείου για τέτοια πράγματα; Βρε για κοίτα να δείς. :p

Θα τα μελετήσω για να μάθω μιλάω ακαδημαϊκά από εδώ και πέρα. :stupid:

Veldrin
12-04-18, 22:51
Θα τα μελετήσω για να μάθω μιλάω ακαδημαϊκά από εδώ και πέρα. :stupid:

Μην απλώνεις το χέρι περισσότερο από όσο δείχνεις ότι μπορείς. Ξεκίνα πρώτα από τα βασικά του να μπορείς να κάνεις μια σοβαρή συζήτηση.

PopManiac
05-05-18, 16:33
Είδα το εξής κουλό χθες Ελ. Βενιζέλος αεροδρόμιο στο φαρμακείο, μόλις ήρθα και πήγα να ψωνίσω 2-3 πράγματα.

Μπροστά μου είναι ένας ξένος, πιθανολογώ Σκανδιναβός (επειδή ξανθός :p και με πιστωτική με σήμα αερομεταφορέα SAS). Ο τύπος σήκωσε ό,τι είχε το φαρμακείο σε Augmentin αντιβιοτικό, 12 κουτιά! Και επειδή τελείωσε, ζήτησε ό,τι άλλο αντιβιωτικό είχαν, του είπαν για μία δραστική ουσία που δεν θυμάμαι και τσίμπησε περίπου 5-6 κουτιά, συνολικά κοντά στα 20. Στην αρχή σκέφτηκα μπας και ήταν σε κάποια ΜΚΟ αλλά κατόπιν ζήτησε και κάτι προβιοτικό για το έντερο (λόγω ζημιάς στη χλωρίδα που κάνει η αντιβίωση) και πήρε και 1 κουτί.

Η δική μου απορία είναι πώς επιτρέπεται ένα φαρμακείο στην Ελλάδα να χορηγεί κοντά στα 20 κουτιά αντιβίωσης σε άτομο που έκανε walk-in. Καταλαβαίνω ότι είναι ξένος αλλά σκέφτομαι πως αν είχε πάθηση δεν θα είχε κάποια συνταγή; Αν είχε συνταγή, και από γιατρό εξωτερικού, με την καμία δεν θα του έγραφε 20 κουτιά και μάλιστα χύμα στο κύμα να πάρει ό,τι βρει (παρεκτός και αν πάσχει από ασθένεια από την οποία λογικά δεν θα ήταν καν σε θέση να ταξιδέψει αν απαιτεί τόση αντιβίωση).

Δεν είχα χρόνο να πιάσω κουβέντα, αλλά πολύ θα ήθελα να ρωτήσω την εκεί φαρμακοποιό με τι συνείδηση (με δεδομένα όσα πλέον γνωρίζουμε για την υπερ-χορήγηση αντιβιωτικών κλπ) έδωσε έτσι χύμα 20 κουτιά.

Επίσης, νόμοι δεν υπάρχουν ή κανονισμοί; Θα καταλάβαινα αν έδινε 1 κουτί σε ταξιδιώτη που επειγόταν να έχει κάτι μέχρι να δει γιατρό, αλλά WTF 20 κουτιά

- - - Updated - - -

Το μόνο ενδεχόμενο που δίνω σαν μια λογική εξήγηση είναι μήπως είναι όντως σε κάποια ΜΚΟ ή θέλει να βοηθήσει κάποια ΜΚΟ και τους είχε δείξει κάποιο χαρτί που δεν είδα και έτσι του έδωσαν τόσα αντιβιωτικά. Ειδάλλως ΙΜΟ θα έπρεπε να υπάρχουν κυρώσεις σε τέτοιες καταστάσεις

Στο Βέλγιο και το παραπάνω να έπαιζε φαρμακείο λιανικής δεν θα μου έδινε, θα έπρεπε να πάω σε αποθήκη ή οργανισμό. Και μιλώ πάντοτε για το πιο θετικό ενδεχόμενο και όχι για την απόλυτη ασυνειδησία φαρμακοποιού

teodor_ch
05-05-18, 16:58
Στα πολύ γρήγορα.

Απο το νόμο για το augmentin χρειάζεται επίδειξη συνταγής (όχι αποθήκευση ούτε τίποτα). Απλά να τη δεί ο φαρμακοποιός έστω και σε χαρτοπετσέτα με μία σφραγίδα ιατρού.

Επειδή στην Ελλάδα αν δε δώσεις θα το δώσει ο διπλανός, όλοι δίνουν (ελπίζω όχι αυτές που χρειάζονται φυλασσόμενες συνταγές αλλά τεσπα).
Στην Ελλάδα έχουμε και απο τα φθηνότερα φάρμακα σε όλη την ΕΕ (για αυτό και οι περισσότερες (αν όχι όλες) ελλείψεις φαρμάκων).

Οπότε είτε πάει για καβάτζα (δύσκολο 20 κουτιά εκτός και αν αφορά πολλά άτομα) είτε για πώληση παράνομα αφού θα φαίνεται ότι είναι απο Ελλάδα.

- - - Updated - - -

Οπότε τί μπορεί να γίνει?

1) Φυλασσόμενες συνταγές (εκτός απο τις ηλεκτρονικές που φαίνονται ηλεκτρονικά) ΟΛΕΣ οι συνταγές των αντιβιοτικών
2) Απογραφή για όλα τα αντιβιοτικά στα φαρμακεία και αποστολή των δεδομένων κάθε χρόνο στο Υπουργείο Υγείας
3) Αποστολή πωλήσεων αντιβιοτικών απο φαρμακαποθήκες και εταιρίες στο Υπουργείο Υγείας

Οι παραβάτες να τιμωρούνται με χρηματικά πρόστιμα.

Yonah
05-05-18, 17:00
Το αυτό.

Επίσης οι έλεγχοι είναι και ανύπαρκτοι, εξού και έχει γεμίσει η "αγορά" με ηλίθιους που δίνουν φόρα παρτίδα τα πάντα όλα. Επίσης, θα το λέω ΟΣΕΣ φορές μπορώ μέχρι να πεθάνω, αν δεν αλλάξει και το σκεπτικό ο Έλληνας οτι εαν δεν τον φορτώσεις μια τσάντα φάρμακα για το κρύωμα είσαι κακός επαγγελματίας δεν πάμε πουθενά. Μα τα λέμε, μα τα γράφουμε, μα τα φωνάζουμε... Εκεί... Μας θεωρούν και μαλάκες γιατι "δεν πουλάμε αρκετά, ενω η Μαρία απο πάνω σου δίνει ότι χρειάζεσαι".

Τσατίστηκα τώρα :p

teodor_ch
05-05-18, 17:34
Το 2 να το κάνω πιο σωστό.

Με κάθε χορήγηση αντιβιοτικού χωρίς ηλεκτρονική συνταγή
να περνάει ηλεκτρονικά ο φαρμακοποιός τα στοιχεία του φαρμάκου, ασθενή και εντολέα ιατρού.

Το ίδιο θα κάνει και ο ιατρός μόλις μπορέσει για να γίνει το crosscheck.


Αυτό δε θα λύσει το πρόβλημα με τους ιατρούς που
1) Σε εξωτερική ωτίτιδα στους 9/10 δίνουν ciproxin
2) τις σχέσεις ιατρών-φαρμακοποιών που συνεννοούνται και τα μαγειρεύουν

- - - Updated - - -


Το αυτό.

Επίσης οι έλεγχοι είναι και ανύπαρκτοι, εξού και έχει γεμίσει η "αγορά" με ηλίθιους που δίνουν φόρα παρτίδα τα πάντα όλα. Επίσης, θα το λέω ΟΣΕΣ φορές μπορώ μέχρι να πεθάνω, αν δεν αλλάξει και το σκεπτικό ο Έλληνας οτι εαν δεν τον φορτώσεις μια τσάντα φάρμακα για το κρύωμα είσαι κακός επαγγελματίας δεν πάμε πουθενά. Μα τα λέμε, μα τα γράφουμε, μα τα φωνάζουμε... Εκεί... Μας θεωρούν και μαλάκες γιατι "δεν πουλάμε αρκετά, ενω η Μαρία απο πάνω σου δίνει ότι χρειάζεσαι".

Τσατίστηκα τώρα :p

Θα διαφωνήσω λίγο

Ο άνθρωπος θέλει κανόνες και έλεγχο σε όλα τα θέματα.
Στην οδική συμπεριφορά, στο φοροδιαφυγή παντού.


Στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό δε μπορείς να το κάνεις στο επίπεδο του ασθενή αλλά στου φαρμακοποιού.

Yonah
05-05-18, 17:52
Δεκτό, αν και δεν τα ρίχνω στον ασθενή. Άλλωστε ο ασθενής βρίσκει και τα κάνει, χαζός είναι να κάνει την ζωη του δύσκολη; Ο πέλεκυς πρέπει να πέσει στην επαγγελματία οπου με σκοπό το κέρδος δεν λογαριάζει τίποτα και παραβαίνει τον νόμο συστηματικά. Το οποίο έχει ως αποτέλεσμα να συμπαρασύρει και τους υπόλοιπους διότι η αγορά "αυτορρυθμίζεται". Έτσι λοιπον έμαθε και ο ασθενής οτι οι αντιβιώσεις (ή οτιδήποτε άλλο) δεν χρειάζονται συνταγή και έχουμε έναν φαύλο κύκλο...

Έλεγχος - πρόστιμο - τήρηση των νόμων, το μυστικό της επιτυχίας :p

teodor_ch
06-07-18, 16:10
Μεγάλη ανάκληση.
Όσοι παίρνετε αντιπερτασικά ρίξτε μία ματιά

http://farmakopoioi.blogspot.com/2018/07/zhejiang-huahai.html?m=1

Η λίστα των φαρμάκων
https://www.eof.gr/c/document_library/get_file?uuid=425e5e4f-ff20-4444-a7bd-3af4fc5eff0f&groupId=12225

WAntilles
06-07-18, 16:17
Μεγάλη ανάκληση.
Όσοι παίρνετε αντιπερτασικά ρίξτε μία ματιά

http://farmakopoioi.blogspot.com/2018/07/zhejiang-huahai.html?m=1

Η λίστα των φαρμάκων
https://www.eof.gr/c/document_library/get_file?uuid=425e5e4f-ff20-4444-a7bd-3af4fc5eff0f&groupId=12225

Αυτά είναι ονόματα φαρμάκων;

Δηλαδή αρκεί να δούμε αν το φάρμακο πάνω στο κουτί γράφει ένα από αυτά;

Ή είναι όνομα δραστικής ουσίας όπως γράφουν οι ξύλινες-άχρηστες συνταγές του δημόσιου ΕΟΠΠΥ;

sdikr
06-07-18, 16:19
Αυτά είναι ονόματα φαρμάκων;

Δηλαδή αρκεί να δούμε αν το φάρμακο πάνω στο κουτί γράφει ένα από αυτά;

Ή είναι όνομα δραστικής ουσίας όπως γράφουν οι ξύλινες-άχρηστες συνταγές του δημόσιου ΕΟΠΠΥ;

Σου δίνει την λίστα τον φαρμάκων σε pdf, έλεος διάβασε λίγο πρώτα, το 1ο λινκ είναι ουσία το δεύτερο είναι ονομασία φαρμάκου


Ανάκληση των παρτίδων των φαρμακευτικών προϊόντων που περιέχουν την δραστική α’ ύλη VALSARTAN από το εργοστάσιο ZHEJIANG HUAHAI PHARMACEUTICAL CO.LTD Κίνας και περιλαμβάνονται στον συνημμένο πίνακα (ΙΙ).

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
06-07-18, 16:25
Ή είναι όνομα δραστικής ουσίας όπως γράφουν οι ξύλινες-άχρηστες συνταγές του δημόσιου ΕΟΠΠΥ;
Καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ συνταγής φαρμάκων και συνταγής για γεμιστά, ελπίζω

WAntilles
06-07-18, 16:27
Σου δίνει την λίστα τον φαρμάκων σε pdf, έλεος διάβασε λίγο πρώτα, το 1ο λινκ είναι ουσία το δεύτερο είναι ονομασία φαρμάκου


Ανάκληση των παρτίδων των φαρμακευτικών προϊόντων που περιέχουν την δραστική α’ ύλη VALSARTAN από το εργοστάσιο ZHEJIANG HUAHAI PHARMACEUTICAL CO.LTD Κίνας και περιλαμβάνονται στον συνημμένο πίνακα (ΙΙ).

Μια χαρά το διάβασα.

Αλλά επειδή δεν εμπιστεύομαι το ελληνικό δημόσιο, θέλω να το επιβεβαιώσω και από κάποιον του ιδιωτικού τομέα.

Επιτρέπεται;

Το ελληνικό δημόσιο που χρησιμοποιεί ξύλινη φαφλατάδικη γλώσσα, και για να πει 3 πράγματα χρησιμοποιεί 30 λέξεις ενώ αρκούν 3.

Για παράδειγμα, στο προκείμενο, θα έπρεπε να πει πολύ απλά:

"Ανάκληση των παρακάτω παρτίδων φαρμάκων".

ΤΕΛΟΣ

Ο πολίτης ούτε ξέρει, ούτε είναι υποχρεωμένος να ξέρει, ούτε τον ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα (δραστική ουσία, εταιρία και χώρα κατασκευής).

sdikr
06-07-18, 16:29
Μια χαρά το διάβασα.

Αλλά επειδή δεν εμπιστεύομαι το ελληνικό δημόσιο, θέλω να το επιβεβαιώσω και από κάποιον του ιδιωτικού τομέα.

Επιτρέπεται;

Το ελληνικό δημόσιο που χρησιμοποιεί ξύλινη φαφλατάδικη γλώσσα, και για να πει 3 πράγματα χρησιμοποιεί 30 λέξεις ενώ αρκούν 3.

Για παράδειγμα, στο προκείμενο, θα έπρεπε να πει πολύ απλά:

"Ανάκληση των παρακάτω παρτίδων φαρμάκων".

ΤΕΛΟΣ

Ο πολίτης ούτε ξέρει, ούτε είναι υποχρεωμένος να ξέρει, ούτε τον ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα (δραστική ουσία, εταιρία και χώρα κατασκευής).

Πες ενα έκανα λάθος, μην γράφεις 50 για να μας πεις πως διάβασες λάθος

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
06-07-18, 16:32
Μια χαρά το διάβασα.

Αλλά επειδή δεν εμπιστεύομαι το ελληνικό δημόσιο, θέλω να το επιβεβαιώσω και από κάποιον του ιδιωτικού τομέα.

Επιτρέπεται;

Το ελληνικό δημόσιο που χρησιμοποιεί ξύλινη φαφλατάδικη γλώσσα, και για να πει 3 πράγματα χρησιμοποιεί 30 λέξεις ενώ αρκούν 3.

Για παράδειγμα, στο προκείμενο, θα έπρεπε να πει πολύ απλά:

"Ανάκληση των παρακάτω παρτίδων φαρμάκων".

ΤΕΛΟΣ

Ο πολίτης ούτε ξέρει, ούτε είναι υποχρεωμένος να ξέρει, ούτε τον ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα (δραστική ουσία, εταιρία και χώρα κατασκευής).
ΟΚ, δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά τελικά

teodor_ch
06-07-18, 16:40
Ο πολίτης ούτε ξέρει, ούτε είναι υποχρεωμένος να ξέρει, ούτε τον ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα (δραστική ουσία, εταιρία και χώρα κατασκευής).

Κανένα έγγραφο απο τα παραπάνω δεν απευθύνεται σε πολίτες.

Μόνο του EMA η παρακάτω παράγραφος


Πληροφορίες για ασθενείς
• Έχει ανακαλυφθεί απροσδόκητη πρόσμιξη στο δραστικό συστατικό που χρησιμοποιείται
για την παρασκευή ορισμένων φαρμάκων βαλσαρτάνης.
• Μόνο ορισμένα φάρμακα της βαλσαρτάνης στην Ε.Ε. επηρεάζονται και αυτά
ανακαλούνται.
• Δεν πρέπει να σταματήσετε να παίρνετε το φάρμακο βαλσαρτάνης, εκτός εάν σας το έχει
πει ο γιατρός ή ο φαρμακοποιός σας.
• Μπορεί να σας χορηγηθεί ένα διαφορετικό φάρμακο βαλσαρτάνης (ή μια εναλλακτική
θεραπεία) με την επόμενη συνταγή σας.
• Εάν έχετε οποιεσδήποτε ερωτήσεις σχετικά με τη θεραπεία σας, μιλήστε με το
φαρμακοποιό σας, ο οποίος μπορεί να σας ενημερώσει εάν το φάρμακό σας ανακαλείται.
• Εάν βρίσκεστε σε κλινική δοκιμή με βαλσαρτάνη και έχετε οποιεσδήποτε ερωτήσεις,
μιλήστε με το γιατρό που σας θεραπεύει στην κλινική δοκιμή.
• Η EMA θα αξιολογήσει εάν η πρόσμιξη μπορεί να παρουσιάσει οποιοδήποτε κίνδυνο για
τους ασθενείς. Περισσότερες πληροφορίες θα παρασχεθούν μόλις καταστούν διαθέσιμες.

Ο πίνακας γράφει εμπορική ονομασία και παρτίδα. Για να ρωτάς, καλύτερα πήγαινε με τα φάρμακα σου στον φαρμακοποιό/ιατρό σου να σε συμβουλεύσει.

PetrosK
06-07-18, 19:22
...

Ή είναι όνομα δραστικής ουσίας όπως γράφουν οι ξύλινες-άχρηστες συνταγές του δημόσιου ΕΟΠΠΥ;

Λέγεται "Συνταγογράφηση βάσει δραστικής ουσίας", έχει να κάνει με τα γενόσημα και τη χρήση τους.

Επιπλέον, μάντεψε: Καταπολεμά τη σχέση φαρμακευτικής (πλασιέ) - γιατρού, αφού αν εγώ γράφω συστηματικά το καλυτεροφανταστικότερουπερμαμάτο χ σκεύασμα, ο ασθενής έχει τη δυνατότητα να επιλέξει το γενόσημό του, πληρώνοντας λιγότερα (λέμε τώρα) και εγώ να μην μαζεύω κανένα αντίδωρο αφού ο πλασιέ δεν έχει τελικά κίνηση.

Μην ανακατεύεσαι, λοιπόν, με πράγματα που ξεκάθαρα αγνοείς.

Disclaimer, προς όσους σχετικούς με το αντικείμενο: Ξέρω πολύ καλά πως τα παραπάνω που γράφω ως προς τη συνταγογράφηση και τα γενόσημα, ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα της εφαρμογής τους.

Ως προς την "είδηση", τίποτα νέο, τίποτα ενδιαφέρον...το φτηνότερο είναι και καλύτερο...άντε εξίσου καλό.

teodor_ch
06-07-18, 22:02
Ως προς την "είδηση", τίποτα νέο, τίποτα ενδιαφέρον...το φτηνότερο είναι και καλύτερο...άντε εξίσου καλό.

Να την αγνοήσουν όλοι οι επαγγελματίες υγείας δηλαδή? :p

PetrosK
06-07-18, 23:40
Να την αγνοήσουν όλοι οι επαγγελματίες υγείας δηλαδή? :p

Καταλαβαίνεις τί εννοώ.

Όταν μπήκαν τα γενόσημα στην αγορά, με το "έτσι θέλω-έτσι γουστάρω", με μελέτες βιοϊσοδυναμίας γτπκ, με πιστοποιήσεις της πλάκας, με μόνο κριτήριο την τιμή και μόνη σκοπιμότητα τη μείωση της φαρμακευτικής δαπάνης, τί περίμενες να γίνει?

Υπάρχουν εξαιρετικά γενόσημα, αξιόπιστες εταιρείες.

Με το ζόρι όμως υιοθέτηση του πιο φτηνού, σε θέματα Υγείας...το διάολό μου μέσα.

kontinos
07-07-18, 00:44
Ως ασχετος στο θεμα, το μονο που μπορω να αναφερω ειναι πως εχω δυο φαρμακεια στη γειτονια μου. Το ενα ειναι τυπου "σουπερ-μαρκετ", σπαει εφημεριες, συνεχες ωραριο αλλα ενδιαφερον μηδεν, και το αλλο ειναι το κλασσικο φαρμακειο που ξερουμε, οπου ο φαρμακοποιος (κι εδω θα εκφραστει η απορια) πχ. στα γενοσημα, για καποιο λογο, ενω στη Α περιπτωση συστηνει γενοσημο υποστηριζοντας οτι ειναι καλα, στην Β περιπτωση -με επιφυλακτικοτητα ομως- συστηνει αποφυγη του γενοσημου. Οι λογοι που το κανει ενδεχεται να ειναι οικονομικοι?

PetrosK
07-07-18, 01:55
Λόγοι μπορεί να υπάρχουν πολλοί, από τους πλέον σοβαρούς (ποιότητα, αξιοπιστία) μέχρι τον πλέον κλασσικό (κέρδος), αλλά για ποιο λόγο λειτουργεί ο κάθε ένας, δεν μπορώ να πω.

teodor_ch
07-07-18, 14:35
Καταλαβαίνεις τί εννοώ.

Όταν μπήκαν τα γενόσημα στην αγορά, με το "έτσι θέλω-έτσι γουστάρω", με μελέτες βιοϊσοδυναμίας γτπκ, με πιστοποιήσεις της πλάκας, με μόνο κριτήριο την τιμή και μόνη σκοπιμότητα τη μείωση της φαρμακευτικής δαπάνης, τί περίμενες να γίνει?

Υπάρχουν εξαιρετικά γενόσημα, αξιόπιστες εταιρείες.

Με το ζόρι όμως υιοθέτηση του πιο φτηνού, σε θέματα Υγείας...το διάολό μου μέσα.

Δε νομίζω να υπάρχει χώρα που να εξετάζει όλα τις εταιρίες και όλες τις παρτίδες.

H GAP για παράδειγμα που είναι στην παραπάνω ανάκληση, αξιόπιστη δεν είναι (ή ήταν?)
Βλέπεις και τη novartis μέσα που μιλάμε για τεράστια εταιρία.

Οπότε πού καταλήγουμε? Ή δεν καταλήγουμε ;)

Το πρόβλημα με την ασφάλεια (μετά το οικονομικό) είναι όταν πχ. η παιδίατρος λέει όχι το γενόσημο alfatex γιατί "δε δουλεύει", αλλά πάρε το πρωτότυπο χωρίς να έχει στείλει ούτε μία κίτρινη κάρτα.

Ο ΕΟΦ με την υποστελέχωση που έχει αν δεν κινείται στοχευμένα με τις κίτρινες κάρτες (αρκεί να έχουν βάση ;) ) τί να προλάβει?

- - - Updated - - -


Ως ασχετος στο θεμα, το μονο που μπορω να αναφερω ειναι πως εχω δυο φαρμακεια στη γειτονια μου. Το ενα ειναι τυπου "σουπερ-μαρκετ", σπαει εφημεριες, συνεχες ωραριο αλλα ενδιαφερον μηδεν, και το αλλο ειναι το κλασσικο φαρμακειο που ξερουμε, οπου ο φαρμακοποιος (κι εδω θα εκφραστει η απορια) πχ. στα γενοσημα, για καποιο λογο, ενω στη Α περιπτωση συστηνει γενοσημο υποστηριζοντας οτι ειναι καλα, στην Β περιπτωση -με επιφυλακτικοτητα ομως- συστηνει αποφυγη του γενοσημου. Οι λογοι που το κανει ενδεχεται να ειναι οικονομικοι?

Για την πίεση πχ. που ρυθμίζεται πιο δύσκολα απο τη γαστροπροστασία δεν αλλάζουμε κάθε μήνα εταιρία.
Για το στομάχι παίρνε το φθηνότερο.
Τί 80% τί 120%. Δύο καφέδες να πιείς περισσότερο κακό έχεις κάνει ;)

Κάπως έτσι σκέψου το.

PetrosK
07-07-18, 14:49
To 2o κομμάτι αντιστοιχεί σε μεγάλο βαθμό στο σκεπτικό και στα κριτήριά μου.

Το 1ο, δεν με βρίσκει να διαφωνώ, απλά εκ των πραγμάτων δε μπορώ να δεχτώ το "Υγεία με κριτήριο το χαμηλότερο δυνατό κόστος" που ήταν και ο μοναδικός λόγος για όλο το χαμό με τα γενόσημα (και ότι ακόμα έγινε στο χώρο).

Όσο για GAP, Novartis κλπ, το θέμα δεν είναι ο συσκευαστής (πλέον)...το θέμα είναι σε ποιον έχει παραχωρήσει την παραγωγή.

Εννοείται πως οι αντίστοιχες εταιρείες με το σήμα τους στο κουτί θα (πρέπει να) εξηγήσουν-απολογηθούν-πληρώσουν, αλλά το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα πια στο όλο κύκλωμα.

teodor_ch
07-07-18, 15:13
Το πρόβλημα δεν ήταν στην παραγωγή αλλά στην πρώτη ύλη.


Η ανασκόπηση άρχισε όταν η εταιρεία ανίχνευσε μια πρόσμιξη, Ν-νιτροζοδιμεθυλαμίνη (Nnitrosodimethylamine,
NDMA) στη δραστική ουσία βαλσαρτάνης, την οποία η εταιρεία
προμηθεύει σε παρασκευαστές που παράγουν μερικά από τα διαθέσιμα στην Ε.Ε. φάρμακα
της βαλσαρτάνης.

Οπότε ο οποιοσδήποτε μπορεί να την πατήσει εκτός αν κάνει και αυτός ελέγχους σε όλες τις παρτίδες.

Δυστυχώς το μόνο κριτήριο (όπως και τα πρωτόκολλα) είναι με βάση το κόστος.
Δε γίνεται διαφορετικά. Ο ασθενής δε μπορεί να το καταλάβει αλλά οι επαγγελματίες υγείας οφείλουν.

Κάπως έτσι μπορούν να αυξηθούν οι μισθοί, προσλήψεις, κάλυψη προληπτικής ιατρικής κλπ κλπ.

Φυσικά όποιος έχει χρήματα μπορεί (τυχαίο φανταστικό παράδειγμα) να κάνει ένα σωρό εξετάσεις στο πρώτο βηχαλάκι να προλάβει την 1/1.000.000 περίπτωση καρκίνου του πνεύμονα στην αρχή. Καμία χώρα δεν αντέχει να το κάνει αυτό.

Πχ. Πολλοί Άγγλοι συνταξιούχοι που μιλάω μαζί τους προτιμούν τα νοσοκομεία της Ελλάδας (ή καλύτερα του Ηρακλείου που μου έχουν πεί συγκεκριμένα). Πάνε και πολύ γρήγορα βγάζουν άκρη. Στην Αγγλία που ακολουθούν τα πρωτόκολλα για να φτάσουν στη διάγνωση καθυστερούν πολύ περισσότερο.

Κάτι αλλάζει και στην Ελλάδα αλλά έχουμε δρόμο ακόμα.

Και να κάτι πρόσφατο
https://www.cretalive.gr/polites/ligo-prin-gennhsei-enhmerothhke-oti-o-giatros-feygei-diakopes

Καταλαβαίνετε τί έχει προηγηθεί για να πετάξει τη βλακεία-καταγγελία της η έγκυος σε μεγάλη ιστοσελίδα της Κρήτης.
Μιλάμε για πιο ιδιωτικό και απο το ιδιωτικό ;)
Μέχρι και μπάλες για ασκήσεις με κλασσική μουσική βρίσκεις ;)

Και μία σεμνή απάντηση για το λεπτό θέμα...
https://www.cretalive.gr/polites/sta-dhmosia-nosokomeia-ton-toketo-kanei-o-efhmereyon-giatros

PetrosK
09-07-18, 12:33
Το πρόβλημα δεν ήταν στην παραγωγή αλλά στην πρώτη ύλη.



Οπότε ο οποιοσδήποτε μπορεί να την πατήσει εκτός αν κάνει και αυτός ελέγχους σε όλες τις παρτίδες.

Δυστυχώς το μόνο κριτήριο (όπως και τα πρωτόκολλα) είναι με βάση το κόστος.
...

Όπως διαβάζω το κείμενο της ανακοίνωσης,το πρόβλημα ήταν στον Κινέζο παρασκευαστή της δ.ο., όχι στην 1η ύλη.

Η πρόσμιξη βρέθηκε στην δ.ο., την οποία ο Κινέζος έφτιαξε (για λογαριασμό όλων τωνπαραπάνω εταιρειών) και διέθεσε σε συσκευαστές (άλλους κινέζους, ενδεχομένως), πριν τελικά πάνε τα χάπια/κάψουλες στις "βιτρίνες"-Φ/Β.

Το "οφείλεται ενδεχομένως στην αλλαγή του τρόπου παρασκευής της δ.ο.", μόνο γέλια (από απελπισιά) προκαλεί...νοθεύουμε τις παρτίδες με ότι σκατά βρούμε πιο φτηνά, κι ελπίζουμε να μη μας πάρουν χαμπάρι.

Η παραγωγή ήταν το πρόβλημα,συνεπώς, και όχι η συσκευασία-διακίνηση.

teodor_ch
09-07-18, 15:31
Όταν λέω πρώτη ύλη εννοώ δραστική.

Σωστή η εισαγωγή σου αλλά διαφωνώ με το συσκευαστής.
Εκτός απο τη δ.ο. χρειάζονται και πολλά άλλα.

Ο παρασκευαστής της δ.ο. βρήκε το πρόβλημα.
Ενημέρωσε τους πελάτες οι οποίοι είναι και αυτοί παρασκευαστές και δεν κάνουν την συσκευασία απλά.

Αν δείς πχ. τα 160mg valperol και zakodian διαφέρουν στο χρώμα, σχήμα και όγκο οπότε δύσκολο να μιλάμε για έναν παρασκευαστή του τελικού προϊόντος. Είναι λογικό οι εταιρίες να ψάχνουν τις φθηνότερες πρώτες ύλες.

Το πρόβλημα προκύπτει που δεν υπάρχει έλεγχος ούτε στον ιδιωτικό τομέα (εδώ γελάμε) ούτε στο δημόσιο.
Η κινέζικη εταιρία ανίχνευσε και ενημέρωσε!!

PetrosK
09-07-18, 15:58
Κάτσε, γιατί λέμε διαφορετικό πράγμα.

Όταν γράφω "συσκευαστής", δεν εννοώ απλά ότι το βάζει σε blisters και τέλος.

Παίρνει τη δ.ο. από τη "Χημική Α.Ε." (ο "παρασκευαστής" που γράφω εγώ), χύμα, προσθέτει έκδοχα κλπ και φτιάχνει την τελική μορφή του χαπιού/κάψουλας/κοκ, την οποία ενδεχομένως βάζει και σε κουτιά με την χ επωνυμία ή στέλνει στην κάθε τελική εταιρεία-βιτρίνα.

Ο "παρασκευαστής" (λάθος κατ'εμέ ορολογία...δεν παρασκευάζει, συνθέτει), που βρήκε το πρόβλημα, είναι αυτός που το δημιούργησε...είτε γιατί δεν πέρασε τις πρώτες ύλες του (αυτές από την οποία συνέθεσε τη δ.ο.) από έλεγχο και πέρασαν ακατάλληλες-νοθευμένες, είτε γιατί "ανακάτεψε" τις γραμμές παραγωγής χωρίς επαρκή καθαρισμό/έλεγχο, και από εκεί που έφτιαχνε μπογιές για ναυπηγεία (τυχαίο εντελώς παράδειγμα), πέρασε σε παραγωγή της δ.ο. με αυτό το αποτέλεσμα.

Δες το σαν τις συσκευασίες σοκολατοειδών/μπισκότων, που ακόμα κι αν το προϊόν το ίδιο είναι χωρίς ξηρούς καρπούς, αναφέρουν ότι μπορεί να περιέχει ίχνη, λόγω κοινών γραμμών παραγωγής (για να γλιτώσουν τη μήνυση για πιθανές αλλεργίες).

Μην ξεχνάς, μιλάμε για φάρμακα.

Αν είναι να έχουμε κριτήρια ασφάλειας επιπέδου "μειοδότης", γμσέ τα.

teodor_ch
09-07-18, 16:30
Αν είναι να έχουμε κριτήρια ασφάλειας επιπέδου "μειοδότης", γμσέ τα.

Απο το κέρδος ξεκινάνε όλα. Για το κράτος, για τις εταιρίες, για πολλούς ιατρούς, για τους φαρμακοποιούς και πλέον για πολλούς ασθενείς (κόστος).

Αν (τυχαίο παράδειγμα) απο το 2015 που βλέπω να έχει πάρει τιμή το zencil
https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/23213/marketing
είναι στο κέρδος υπολογίζοντας και την ανάκληση τότε δε βλέπω το λόγο να μή συνεχίσει με τα ίδια πρότυπα ασφαλείας.


Πάντως το ξαναλέω γιατί με μπαίρδεψες στη 4η παράγραφο. Το λάθος το βρήκε το εργοστάσιο παραγωγής της δ.ο. σκέτης, που τη δίνει στα επόμενα εργοστάσια για να φτιάξουν τα χαπάκια σε όλο τον κόσμο.

PetrosK
09-07-18, 17:16
Πάντως το ξαναλέω γιατί με μπαίρδεψες στη 4η παράγραφο. Το λάθος το βρήκε το εργοστάσιο παραγωγής της δ.ο. σκέτης, που τη δίνει στα επόμενα εργοστάσια για να φτιάξουν τα χαπάκια σε όλο τον κόσμο.

Ωραία, το ξεκαθαρίζουμε, και συμφωνούμε.

Να με συγχωρείς, όμως, τί σκ.τά "λάθος" βρήκε, και πότε?

Είτε οι πρώτες ύλες του ήταν "αμφίβολες", είτε (ακόμα χειρότερα) η γραμμή παραγωγής του, ένα μάτσο χάλια.

Για αυτό γράφω για ευθύνη που βαραίνει αποκλειστικά αυτούς (σχεδόν αποκλειστικά, για να είμαι δίκαιος).

Φάρμακα φτιάχνει, όχι διαλυτικά.

teodor_ch
09-07-18, 17:37
Μιλάμε για εταιρία (την κινέζικη ) τιτανο-τεράστια παγκόσμιας εμβέλειας

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-07-18, 18:03
Η οποία όμως έκανε και τιτανο-τεράστια, πακγόσμιας εμβέλειας πατάτα. Μεγάλα καράβια, μεγάλες φουρτούνες θα μου πεις αλλά τι λέει αυτή η ανάκληση για την αξιοπιστία της επιχείρησης;

famous-walker
09-07-18, 18:23
Περισσότερα πάντως λέει για τον όλο μηχανισμό όπου η ίδια εταιρεία που θα έπρεπε να είναι αντικείμενο ελέγχου τελικά είναι και αυτή που βρίσκει το πρόβλημα. Αν δεν ανακοίνωναν άραγε οι ίδιοι θα εντοπίζονταν το πρόβλημα;

PetrosK
09-07-18, 19:01
Μην παίρνουμε και όρκο ότι η ίδια τα βρήκε όλα αυτά και φρόντισε, έτσι?

Στο κάτω-κάτω, ολόκληρη Novartis χρεώνει σχετικά premium τα φασόν της (πολύ περισσότερο τα δικά της), λόγω του "ονόματος" και της "αξιοπιστίας" της.

Να βγει έτσι απλά να πει "Κοιτάχτε, κινεζιες της πλάκας πουλάμε (και) εμείς, και μάλιστα από κάποιον παραγωγό που είναι γτπ...λίγο καρκινάκι μωρέ σας ρίξαμε".

Ε, ας πάρει τουλάχιστον την ευθύνη ο κινέζος, στα βάθη της Γκόμπι, και βλέπουμε μετά πως το καλύπτουμε.

εδιτ:

Να σημειωθεί, πως την πρώτη και τελευταία ευθύνη την έχει ο Έλληνας Δ.Υ.-ΕΟΦ, σε όλο αυτό.

Πανευρωπαϊκά.

Παγκόσμια.

Διαγαλαξιακά.

teodor_ch
10-07-18, 09:24
Να σημειωθεί, πως την πρώτη και τελευταία ευθύνη την έχει ο Έλληνας Δ.Υ.-ΕΟΦ, σε όλο αυτό.

Πανευρωπαϊκά.

Παγκόσμια.

Διαγαλαξιακά.


Δε νομίζω να γινόταν εισαγωγή μόνο στην Ελλάδα.
Οπότε στην ίδια θέση είναι και άλλοι Δ.Υ.-"ΕΟΦ" των υπολοίπων χωρών.
Και μάλιστα σε χειρότερη αφού δεν έχουν περάσει τόσα μνημόνια ;)

PetrosK
10-07-18, 19:04
Δε νομίζω να γινόταν εισαγωγή μόνο στην Ελλάδα.
Οπότε στην ίδια θέση είναι και άλλοι Δ.Υ.-"ΕΟΦ" των υπολοίπων χωρών.
Και μάλιστα σε χειρότερη αφού δεν έχουν περάσει τόσα μνημόνια ;)

:lol:

Δεν παρακολουθείς αρκετά στενά Wan...δεν με έπιασες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.