PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαράδεκτος χρόνος αναμονής?



sphlanx
31-08-06, 19:31
Δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε μένα άλλα όποτε έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω με την τεχνική υποστήριξη της forthnet είμαι στην αναμονή τουλάχιστον 10 λεπτά...μερικές φορές μάλιστα η σύνδεση κλείνει απο μόνη της μετα απο κανα 15λεπτο. Σήμερα κάλεσα 2 φορές, την πρώτη η συνδεση έκλεισε απο μόνη της τη δευτερη βαρέθηκα να περιμένω(έχει και άθλια μουσικη :p ) Γενικότερα πάντως αυτό συμβαίνει ότι ώρα και να έχω δοκιμάσει να πάρω...νομίζω οτι είναι απαράδεκτο καθώς σπάνια έχω 15 λεπτά να περιμένω πάνω απο το τηλέφωνο όταν μάλιστα συνήθως η λύση του προβλήματος μου είναι ζήτημα 1 λεπτού το πολυ. Και δεν είναι τώρα τελευταία...εδώ και τουλάχιστον 1 χρόνο που είμαι πελάτης της όποτε έχω καλέσει η αναμονή είναι τόση....

Πέρα όμως απο την γκρίνια θέλω και να ρωτήσω αυτό που δεν κατάφερα να μάθω απο την forthnet. Έχω adsl 512/128 την οποία μου αναβαθμίσαν με προφορική συμφωνία απο 384/128 αορίστου ύστερα απο αίτηση διακοπής που έκανα ( :hmm: ) με προπληρωμή 119Ε για 6 μήνες. Θα αναβαθμιστώ κανονικά στα 1024? Γιατι με έχει πιασει ενα αγχος :p

Reef
31-08-06, 20:50
εγω στη vivodi αν δεν χτυπησω 30 ωρο δεν βγαζω ακρη, μη μιλας καθολου :whistle:

ποτε εκανες την αιτηση?

sphlanx
01-09-06, 00:46
Αίτηση διακοπής έκανα κάπου τέλη Ιουνίου, καπου τότε έγινε και η συμφωνία που ενεργοποιήθηκε 7 Ιουλίου όταν δηλαδή τελείωνε το πληρωμένο δίμηνο της αορίστου.
Και η vivodi τα ίδια? Έλεος πάντως 3-4 υπαλληλοι παραπάνω στο τηλεφωνικό κέντρο θα μείωναν πάρα πολύ την ώρα αναμονής και το λειτουργικό κόστος ειναι μηδαμινό σε σχέση με τα μεγέθη των εταιριών...Άσε που η καλή τεχνική υποστήριξη μετράει πολύ στην εικόνα μιας εταιρίας...

Reef
01-09-06, 12:52
δεν πιστευω οτι λιγα παραπανω ατομα θα βοηθαγαν, οπως ξερουν οσοι γνωριζουν 5-6 πραγματα οι συγγενεις και οι φιλοι τους, τους περνουν για να τους ρωτησουν τα πιο ηλιθια πραγματα χωρις καν να δοκιμασουν να βρουν λυση μονοι τους

ετσι λοιπον πιστευω πως και περισσοτερα ατομα να ειχαν παλι δεν οι χρονοι αναμονης θα μεναν μεγαλοι καθως στην αρχη που θα βαζαν τα περισσοτερα ατομα και οι χρονοι θα ηταν για λιγο μικροι ολοι θα περνανε και θα ρωταγαν οτι τους κατεβαινε

nmavro73
01-09-06, 20:32
Στο πατρικό μου που έχω hol πάντως περίμενα το πολύ 3 λεπτά για την υποστήριξη. Στη forthnet τουλάχιστον 20 λεπτά οποιαδήποτε ώρα της ημέρας

FestoNero
02-09-06, 22:08
Εχθες εκανα ανανεωση, και ξεχασαν να το περασουν στο πισι τους, λεει ειχε προβλημα το δικτυο τους..
15+5+30+10 λεπτα στην αναμονη..
Τα πρωτα 15 στο 8011009000,
τα 5' στο ..8000
μετα παλι 30' στο 9000 οπου μου λενε οτι ειχε προβλημα το δικτυο τους
και δεν περαστηκε η ανανεωση.
Μου λενε οτι θα με συνδεσουν με το τμημα ανανεωσεων, τσιμπα ενα 10λεπτο..
Και με συνδεσανε στο 8011008000...:rofl: :rofl:
Παλι καλα που ημουν με το ασυρματο στην ανοιχτη ακροαση
και μαζεψα το δωματιο τουλαχιστον...




(Ελπιζω η εξυπηρετηση πελατων να μην ειναι αυτες οι 2 κοπελιτσες στην εισοδο του κτηριου της Καλλιθεας ε.. γιατι ετσι δικαιολογειται η καθυστερηση...)

fractalbit
03-09-06, 18:34
Παιδιά συμφωνώ απολύτως, όποτε έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω με forthnet είναι σχεδόν ΑΔΥΝΑΤΟ να βγάλω γραμμή. Πέρνω καμια 10αριά φορές, περιμένω, περιμένω και τελικά τζίφος! Ας προσλάβουν επιτέλους 10 κοπελιές ακόμα να απαντάνε, τόση ανεργία υπάρχει. Μήπως θα πρέπει να διαμαρτυρηθούμε; Η κατάσταση αυτή ισχύει πάνω από 1 χρόνο τώρα και δεν έχει υπάρξει ΚΑΜΙΑ βελτίωση όλο αυτό το διάστημα! :evil::evil::evil:

nickolas2005
03-09-06, 18:59
Αν παρετε λιγο μετά τις 9 το πρωι ή λιγο πριν τις 10 το βραδυ παντα θα βρειτε γραμμες..Τωρα αν περνετε 6 το απογευμα η 12 το μεσημερι λογικό είναι να μην μπορειτε να βρειτε κανέναν.;)

fractalbit
03-09-06, 19:14
Αν παρετε λιγο μετά τις 9 το πρωι ή λιγο πριν τις 10 το βραδυ παντα θα βρειτε γραμμες..Τωρα αν περνετε 6 το απογευμα η 12 το μεσημερι λογικό είναι να μην μπορειτε να βρειτε κανέναν.;)

Δεν κατάλαβα, δηλαδή εσύ θεωρεί λογικό να μπορείς να πιάσεις γραμμή για συνολικά 1 ώρα το πολύ όλο το 24ώρο; Είναι δυνατόν να τα λες σοβαρά αυτά τα πράγματα; :lol:

nickolas2005
03-09-06, 19:15
Φυσικά και δεν το θεωρώ λογικό. Απλώς σας λέω πότε έχω δοκιμάσει και πιάσει σίγουρα γραμμη:)

nmavro73
04-09-06, 15:47
Εγώ σκέφτομαι να κάνω καταγγελία για κακή παροχή υπηρεσίας. Αν μου πούν από το ΚΕΠΚΑ ότι γίνεται να ζητήστω να αποζημιωθώ για όλα εκείνα τα ημίωρα που περιμένω στην αναμονή. Τόση ώρα ποτε δεν κρατάω ανοικτό το τηλέφωνο.

damien
04-09-06, 15:51
Tην forthnet την εχουν κατηγορήσει συνέχεια για το κακό της τηλ. κέντρο. Εγώ όταν είχα μία βλάβη περίμενα 5 λεπτά. Ένας φίλος μου που ηθελε να κανει διακοπή περίμενε 15 λεπτά και τπτ.

FestoNero
06-09-06, 14:24
Εγώ σκέφτομαι να κάνω καταγγελία για κακή παροχή υπηρεσίας. Αν μου πούν από το ΚΕΠΚΑ ότι γίνεται να ζητήστω να αποζημιωθώ για όλα εκείνα τα ημίωρα που περιμένω στην αναμονή. Τόση ώρα ποτε δεν κρατάω ανοικτό το τηλέφωνο.Τωρα που το σκεφτομαι, οταν σε εχουν στην αναμονη πληρωνεις; γιατι ειναι 801.... το τηλεφωνο..
:mad::mad::mad:

nnn
06-09-06, 19:46
Τωρα που το σκεφτομαι, οταν σε εχουν στην αναμονη πληρωνεις; γιατι ειναι 801.... το τηλεφωνο..
:mad::mad::mad:
Τα 801 δεν χρεώνονται 1 αστική μονάδα για όλη την διάρκεια της κλήσης ?:hmm:

dentnick
06-09-06, 19:54
Τα 801 δεν χρεώνονται 1 αστική μονάδα για όλη την διάρκεια της κλήσης ?:hmm:

Νομίζω ότι χρεώνεται 1 μονάδα ανα λεπτό :(

jess455929
06-09-06, 20:16
Νομίζω ότι χρεώνεται 1 μονάδα ανα λεπτό :(
Σωστα:oneup: :oneup:

Δεν σχιζουμε τσ συμβολαια (που δεν εχουμε) λεω εγω :closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.