PDA

Επιστροφή στο Forum : fritzbox fon δεν συγχρονίζει....



panmik
31-08-06, 20:43
Γειά σας, να που ήρθε η ώρα να ζητήσω την βοήθεια σας.

Παρέλαβα σήμερα το fritzbox fon με κούριερ. Εχω κανει αιτηση για φοιτητικό(HOL) το οποίο ομως θα ξεκινήσει απο 9/9/2006 γιατί έχω προπληρωμενο στη φορθνετ. Δοκίμασα και σύνδεσα το ρούτερ με την ακόλουθη διάταξη.Ανοιξα απο το bios ethernet(lan) .έβαλα το κόκκινο καλώδιο στην είσοδο της μητρικής και την άλλη άκρη στην αντίστοιχη κόκκινη υποδοχή του ρούτερ. Το σπλίττερ στην πρίζα της isdn γραμμής μου.απο το σπλίττερ χρησιμοποιώντας τον αντάπτορα πήρα την ενδειξη μοντεμ και συνδεσα το γκρί καλώδιο στην υποδοχή dsl (router). εβαλα τροφοδοσία βεβαια και απο την άλλη υποδοχή του σπλίττερ (isdn) στο κάτω μέρος του netmod. τα τηλέφωνα μου τα άφησα στο netmod. το fritzbox αναψε αλλά αναβόσβηνε συνέχεια το power... δεν συγχρόνιζε? πάντως με την ίδια ακριβώς διάταξη το μοντεμάκι (crypto f200) συνδέεται κανονικότα....κάνω κάτι λάθος? τι πρέπει να κάνω?
ευχαριστώ!:hmm:

JAs0nX
31-08-06, 23:08
Φιλε μου το προβλημα ειναι μαλλον απο το σπλιτερ!
Με το ιδιο ακριβως πακετο ειχα και εγω το ιδιο προβλημα!

Δοκιμασε να βαλεις ΜΟΝΟ το dsl στην τηλεφωνικη γραμμη στον τοιχο (χωρις splitter) και δες αν συγχρονιζει!
Αν ΝΑΙ τοτε ειναι σιγουρα αυτο.
Εμενα αυτο ηταν.
Οποτε ή πας και αγοραζεις ενα αλλο οπως εγω ή το λες στη HOL περιμενεις δυο μερες και σου στελνουν αλλη μια μαπα! Που μαλλον θα δουλευει αυτη τη φορα!

panmik
31-08-06, 23:15
πατριωτάκι σε χαιρετώ! το δοκίμασα απευθείας αλλά και πάλι το ίδιο...η συνδεσμολογία σου φάνηκε σωστή?

JAs0nX
01-09-06, 01:11
Ελα πατριωτη!!
Η συνδεσμολογια σου ειναι σωστη (προσεξε το γκρι να πηγαινει τερμα αριστερα στο fritz).

Κατ αρχην για αρχη να ξερεις δεν ειναι απαραιτητο να το συνδεσεις στον υπολογιστη.
Απλα στη γραμμη και στο ρευμα!

Δοκιμασες να βαλεις το cd στον υπολογιστη?
Εκει εχει ενα wizard που σε οδηγει και καποια στιγμη σου βγαζει και καποιες επιλογες RFC κλπ κλπ εγω προσωπικα δεν τις γνωριζω αλλα ισως πρεπει να τις προσπερασεις για να συγχρονιστει!
Τι να πω αλλιως δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο.

Με το αλλο σου μοντεμ εν τω μεταξυ μολις το βαλεις συδεεσε κανονικα?

harris
01-09-06, 01:17
Μία από τα ίδια τραβάω κι εγώ εδώ και 2 μέρες που το παρέλαβα για να παίξει πάνω στην 4τραμεγάμπιτη γραμμή της HOL...

Φαίνεται ότι τελικά αυτά τα Fritz δεν είναι και πολύ σόι :down:

Η συνδεσμολογία σου πάντως είναι σωστή, και ό,τι και να κάνεις με το wizard (είτε μέσω του CD είτε μέσα από το control panel του μέσω ethernet) δνε θα αλλάξει κάτι.

Navigator
01-09-06, 05:58
Το οτι αναβοσβήνει το led σημαίνει οτι δεν συνχρονίζει και μάλλον υπάρχει πρόβλημα στο setup.
Nα πας σε άλλη γραμμή φίλου σου με isdn και να το τεστάρεις και εκεί για τη περίπτωση να έχει πρόβλημα το μόντεμ από το εργοστάσιο.
Το f200 δεν έχει setup γιατί δεν ειναι router driver και κωδικούς περνάς μην εισαι τόσο σίγουρος οτι έχεις κάνει σωστό setup.

incisiv
01-09-06, 10:11
Οταν η γραμμη εχει πολυ θορυβο, το Fritz αδυνατει να συχρονισει ή δυσκολευεται.Το ιδιο αντιμετωπισα οταν εκανα τη γραμμη μου απο 1024/256 σε 2048/640 με την vivodi και αναγκαστηκα και εβαλα ενα US9107.Μεσα απο το interface του US9107 ειδα οτι γραμμη μου ηταν οριακη ειχα Signal/Noise ratio 16 και 8.

ssotiris
01-09-06, 20:25
ειδα οτι γραμμη μου ηταν οριακη ειχα Signal/Noise ratio 16 και 8.
Εμένα έχει ακόμη χειρότερο SNR.
Τι μπορείς να κάνεις στην περίπτωση αυτή, όταν έχεις δηλαδή μια sharred LLU σύνδεση....με τον χαλκό να ανήκει στον ΟΤΕ και το DSLAM στον provider.

Ποιός πρέπει να κάνει κάποιο έλεγχο/καθαρισμό/κλπ στο κύκλωμά σου?

koukouroukou
20-09-06, 02:27
Παιδιά είναι το spliter.
Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα αλλά τελικά του άλλαξα αυτή τη μπαχαντέλα που είχε και δουλέυει κανονικά... περίπου...
Τώρα με την Hol που έχω εκτός του οτί περίμενα διπλασιασμό από 512/128 σε 1024/256 και έχω τελικά 768/192 (απ'ότι είδα με το jetspeed που είχα) όταν συνδέω το Fritz μου δείχνει 691/173!!!
Τι γίνεται ρε παιδιά?
Καμιά ιδέα?

euri
20-09-06, 02:29
Το Fritz αναφέρει τις ταχύτητες χωρίς τα overheads, οπότε είσαι ΟΚ.

koukouroukou
22-09-06, 22:25
Το Fritz αναφέρει τις ταχύτητες χωρίς τα overheads, οπότε είσαι ΟΚ.

Έχεις δίκιο αλλά έχω ένα ακόμη προβληματάκι που ίσως και να μην είναι βέβαια.
Τώρα πλέον μου έκαναν την γραμμή 1024 αλλά απ'ότι βλέπω με το jetspeed κατεβάζει με 100-105 από Http και ftp ενώ το Fritz με 90-95.
Ίσως να φταίει ότι μπορεί να κρατάει κάποια ταχύτητα σταθερά για το Voip.

@ ADSLgr.com All rights reserved.