PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση 24 και πρόβλημα με SNR



vagefle
23-12-10, 19:21
Χαίρεται.
Μένω σε περιοχή που εξυπηρετείτε από το ψηφιακό κέντρο Ιαλυσού στη Ρόδο και εδώ και 7 μήνες έχω το DP24. Αρχικά και μέχρι το Σεπτέμβριο είχα snr σταθερό 8-10 db και ταχύτητα από 12000-9000 kps αλλά στη συνέχεια, αν και η καλωδίωση έχει αλαχθή φέτος μετά από πρόταση του ΟΤΕ επειδή η περιοχή είναι παραθαλάσσια, άρχισε να κλειδώνει από 10900-8900 kps και το SNR να πέφτει κατά την διάρκεια της σύνδεσης από 9.9-7.0db και συχνά πραγματοποιείται επανεκκίνηση του router. Επειδή όπως προείπα η καλωδίωση είναι νέα και το router καινούργιο (Ασύρματο Baudtec) και διαβάζοντας άλλα θέματα θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν στην περιοχή και άλλοι με αυτά τα προβλήματα και οι πιθανότητες τα προβλήματα να προέρχονται από τον ΟΤΕ.
Παρακάτω είναι και τα τελευταία στοιχεία.
Ευχαριστώ και καλές γιορτές!

ADSL Firmware Version : FwVer:3.10.25.0_TC3085 HwVer:T14.F7_3.0
Line State : Showtime
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_A

Downstream Upstream
SNR Margin : 7.1 12.2 db
Line Attenuation : 35.1 23.5 db
Data Rate : 9113 863 kbps

emeliss
23-12-10, 19:53
Η καλωδίωση μπορεί να είναι καινούρια αλλά η ένωση με το καλώδιο του ΟΤΕ να είναι οξειδωμένη. Πρώτη κίνηση θα ήταν να ρίξεις μια ματιά εκεί. Μετά έχουμε τις κλασσικές ενέργειες (να μείνει το ρούτερ μόνο του στην γραμμή χωρίς φίλτρα, σπλίτερ, τηλέφωνα κλπ).

vagefle
23-12-10, 20:06
Και αυτό έχει αλαχθεί όπως και οι ενέργειες έχουν γίνει αφού έχω επικοινωνήσει με το 121 και έχει γίνει έλεγχος και από το ψηφιακό κέντρο Ηρακλείου και Ιαλυσού. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα είτε στη κολόνα του OTE αφού από κάτω εδώ και καιρό γίνονται έργα της ΔΕΥΑΠ είτε λόγο αύξησης νέων χρηστών αφού στην περιοχή υπάρχουν πολλές νέες κατοικίες.
Ευχαριστώ

weather1967
23-12-10, 20:58
Αυτο μου ακουγεται σαν σταδιακη αυξηση του θορυβου,ακουγεται και απο αλλους χρηστες ,ισως το καλωδιο του οτε περναει κοντα απο καλωδιο ρευματος ,η κοντα σε σενα ειτε στην διαδρομη του μεχρι το Α/Κ .

vagefle
23-12-10, 21:07
<<Αυτο μου ακουγεται σαν σταδιακη αυξηση του θορυβου,ακουγεται και απο αλλους χρηστες ,ισως το καλωδιο του οτε περναει κοντα απο καλωδιο ρευματος ,η κοντα σε σενα ειτε στην διαδρομη του μεχρι το Α/Κ .>>

Όντος δίπλα και πάνω ακριβώς υπάρχουν καλώδια υψηλής τάσης τόσο εδώ όσο και κατα μήκος της διαδρομής απο το Α/Κ.

Ευχαριστώ

nestoras72
25-12-10, 20:01
Δοκιμασε αλλο router αφου εχεις επανεκιννησεις

vagefle
25-12-10, 20:20
Το έχω κάνει και αυτό όπως και όλους τους ελέγχους αφού έχω επικοινωνήσει και έχω ελεγχθή από τους τεχνικούς του ΟΤΕ.

Georgevtr
25-12-10, 21:14
9.9-7.0db είναι νορμάλ η διακύμανση αυτή.Το θέμα που θα πρέπει να σε προβληματίσει είναι οι αποσυνδέσεις και φυσικά να τσεκάρεις το snr πρίν την αποσύνδεση.

Επιβάλλεται αλλαγή του συγκεκριμένου ρούτερ σου.

vagefle
26-12-10, 10:29
Το snr πριν την αποσύνδεση είναι στο 7.0, αφού σε αυτή την τιμή γίνεται η αποσυνδέσης λόγω ρύθμισης του ΟΤΕ, ενώ το router το έχω μισό χρόνο και έχει ελεγχθεί.

Georgevtr
27-12-10, 04:19
Τί εννοείς λόγω ρύθμίσης του ΟΤΕ?

touristas0
27-12-10, 04:37
Εγώ πάντως normal σε βρίσκω...δοκίμασε και με κανά άλλο router εάν μπορείς...αλλά ΟΤΕ έχεις τους παίρνεις και δηλώνεις βλάβη εάν και καμιά φορά τα κάνουν χειρότερα ανεβάζοντας το SNR για λόγους σταθερότητας.
Άλλο για τις αποσυνδέσεις σε ελάχιστες των περιπτώσεων μερικές τηλεφωνικές συσκευές όταν σε παίρνουν τηλ ξεσυχρονίζουν το router...πολύ σπάνιο...τσέκαρε το μήπως αλλά δεν νομίζω.

vagefle
27-12-10, 10:21
<<Τί εννοείς λόγω ρύθμίσης του ΟΤΕ?>>

Ο τελευταίος τεχνικός μου είπε ότι έχουν ρυθμίσει όταν το SNR φθάνει στο 7.0 να γίνεται αυτόματα επανεκκίνηση του Router για λόγους ποιότητας.

........Auto merged post: vagefle πρόσθεσε 3 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

<<Εγώ πάντως normal σε βρίσκω...δοκίμασε και με κανά άλλο router εάν μπορείς...αλλά ΟΤΕ έχεις τους παίρνεις και δηλώνεις βλάβη εάν και καμιά φορά τα κάνουν χειρότερα ανεβάζοντας το SNR για λόγους σταθερότητας.
Άλλο για τις αποσυνδέσεις σε ελάχιστες των περιπτώσεων μερικές τηλεφωνικές συσκευές όταν σε παίρνουν τηλ ξεσυχρονίζουν το router...πολύ σπάνιο...τσέκαρε το μήπως αλλά δεν νομίζω.>>

Τα έχω κάνει όλα( άλλο router, μόνο στην πρίζα, επικοινωνίες με ΟΤΕ) αλλά τίποτα και γι’ αυτό θέλω να μάθω αν είναι γενικό της περιοχής η αν συμβαίνει κάτι παρόμοιο σε άλλη περιοχή της Ελλάδας.

touristas0
27-12-10, 18:27
Τεχνικός του ΟΤΕ σου το είπε αυτό για το "όταν το SNR φθάνει στο 7.0 να γίνεται αυτόματα επανεκκίνηση του Router για λόγους ποιότητας." ....Πες του να στο βγάλει....και να κάνει το ρούτερ επαννεκίνηση όταν πάει σε αρνητική τιμή....ή πες του να το πάνε στο 3!Έλεος.

vagefle
27-12-10, 18:58
Αυτή η ρύθμιση (7.0 και επανεκκίνηση router) δεν είναι προσωπικά δική μου αλλά γενικά στους πελάτες του ΟΤΕ και δεν ξέρω και για άλλες εταιρείες.

johnsruro
29-12-10, 18:07
Δεν το πίανω αυτό. Το προφίλ που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ είναι 9. Που κολλάει το 7 για τους πελάτες? Κα΄τι δε σου λένε καλά, ή κατι δεν καταλαβαίνω εγώ καλά

vagefle
29-12-10, 19:05
Όταν ανάφερα ότι γίνεται επανεκίνηση του router όταν το SNR φθάνει στο 7.0 μου είπε ο τεχνικός ότι <<εμείς το έχουμε ρυθμίσει έτσι, για λόγους ποιότητας των συνδέσεων>>.

emeliss
29-12-10, 19:10
Απλά να ξέρεις ότι δεν ισχύει. Κάθε ρούτερ έχει διαφορετική ευαισθησία στην πτώση του snr margin.

vagefle
29-12-10, 21:34
Τι να πω! Μάλλον έπεσα σε τεχνικό που δεν ήξερε ακριβώς τί ισχύει. Γιατί με το που είπα για την πτώση του SNR και της αποσυνδέσεις ανέφερε αυτό.

johnsruro
03-01-11, 19:50
Βασικά έπεσες σε τεχνικό που ήθελε να σε ξαποστείλει. Ξαναζήτα να έρθει τεχνικός γιατί δεν είναι λογικό αυτό.

vagefle
03-01-11, 22:49
Πάντως έχει έρθει τεχνικός πριν κάποιους μήνες , είπε για την υγρασία, έγινε η αλλαγή καλωδίωσης αλλά τα προβλήματα συνεχίζονται για αυτό και η δημιουργία αυτού του θέματος για να μάθω αν υπάρχει στην περιοχή παρόμοιο πρόβλημα η γενικά από την εμπειρία άλλων σε άλλη περιοχή της Ελλάδος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.