PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθημερινα μια αποσυνδεση



toulge
23-12-10, 23:26
Καλησπερα,

Εχω το εξης προβλημα.Ενω η γραμμη μου ειναι σχετικα καλη και εχει ερθει για μετρηση ο ΟΤΕ και ενω για μηνες δεν ειχα κανενα προβλημα με αποσυνδεσεις κλπ και ειχα uptime 30+ μερες , τις τελευταιες μερες παρατηρω οτι εχω καθημερινα 1 αποσυνδεση.

Συγκεκριμενα συνηθως οταν ανοιγω το labtop και ενω εχω ανοιχτα και το desktop που διατηρω στον ιδιο χωρο , μετα απο 1 max ωρα που εχω το labtop ανοιχτο κανει το ρουτερ μια αποσυνδεση και επανερχετε μετα..Ομως ειναι φοβερα ενοχλητικο διοτι ανοιγω το labtop και δουλευω απ'αυτο για επαγγελματικους λογους.Δεν τιθεται θεμα να εχω καποιο προγραμμα που να κανει restart στο ρουτερ γιατι αν ηταν ετσι θα το εκανε και στην συνδεση του γραφειου μου που εχω και εκει OTE.

Εχω αρχισει να υποπτευομαι το ρουτερ ενα TOMSON GATEWAY 585 V7 που εχω μηπως τελικα αυτο κανει την ζημια..Παρακατω σας παραθετω και τα στατιστικα του ρουτερ μου που πριν απο λιγο εκανε την ημερισια αποσυνδεση περιπου 1 ωρα αφου ανοιξα το labtop και ενω για 3+ ωρες που δουλευα στο desktop δεν εκανε απολυτως τιποτα..

Uptime: 0 days, 0:26:55
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.018 / 19.910
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 20,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 11,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 826
CRC Errors (Up/Down): 0 / 3
HEC Errors (Up/Down): 193.899 / 0


Καμια ιδεα κανεις???Αξιζει να ρισκαρω την αγορα ενος καινουργιου ρουτερ κατα προτιμηση ZYXEL που εχουμε και στο γραφειο αλλα για isdn γραμμη (ενω εδω εχω PSDN) η τελικα θα πανε χαμενα τα χρηματα??

Ευχαριστω

Georgevtr
24-12-10, 01:57
Tα στατιστικά σου είναι αξιοζήλευτα.
Τώρα θα πρέπει να κάνεις 'κινήσεις' ώστε να εντοπίζεις το πρόβλημα αποσυνδέσεων.

Ξεκινάς με απομόνωση=αφαίρεση όλων των τηλεφώνων και αφήνεις μόνο το ρουτεράκι επάνω συνδεδεμένο.

Πάρε μέτρηση με το dmt και ξεκίνα να συνδέεις ένα ένα τα τηλέφωνα.

toulge
24-12-10, 09:00
Tα στατιστικά σου είναι αξιοζήλευτα.
Τώρα θα πρέπει να κάνεις 'κινήσεις' ώστε να εντοπίζεις το πρόβλημα αποσυνδέσεων.

Ξεκινάς με απομόνωση=αφαίρεση όλων των τηλεφώνων και αφήνεις μόνο το ρουτεράκι επάνω συνδεδεμένο.

Πάρε μέτρηση με το dmt και ξεκίνα να συνδέεις ένα ένα τα τηλέφωνα.
Τι εννοεις μετρηση με το dmt?Εχω δοκιμασει να μεινω χωρις τηλεφωνο 1 μερα προκειμενου να μεινει το ρουτερ μονο του πανω και δεν υπηρχε βελτιωση..Επισης να πω οτι εχω το ρουτερ ακριβως διπλα στην εισοδο της γραμμης (πιο διπλα δεν παει..)Παρεμβαλετε μονο ενα καλωδιο ενος μετρου που ειχε μεσα η συσκευασια του ρουτερ..Γιατι μου εχει μπει η ιδεα οτι ολα τα κανει το ρουτερ?Ομως μπορει τελικα να κανω και λαθος , να αγορασω τελικα ενα καινουργιο ρουτερ , να μην δω βελτιωση και να πανε τελικα χαμενα τα χρηματα..

weather1967
24-12-10, 10:25
Για να εισαι σιγουρος 100 % οτι ειναι θεμα ρουτερ πρεπει να εχεις ανοιχτο το desktop και κλειστο το laptop ,κανε μια δοκιμη για 48 ωρες ετσι ,και αν δεν εχεις καμμια αποσυνδεση ειναι θεμα ρουτερ,αν οχι μην πανικοβαλεσε με μια αποσυνδεση την ημερα ειναι φυσιολογικο για τους περισσοτερους στα 24 mbps,εδω τεχνικος του ΟΤΕ μου εχει αναφερει οτι 2-3 αποσυνδεσεις την μερα ειναι φυσιολογικο.

nEC
24-12-10, 11:15
καμία αποσύνδεση δεν είναι φυσιολογική εάν δεν υπάρχει λόγος. Σε μια τέτοια γραμμή ,σχεδόν αναφοράς- όπως του φίλου μας δεν περιμένει κανείς αποσυνδέσεις.

Αυτό που υποψιάζομαι είναι οτι ο router τραβάει warm reboots ,πράγμα συνηθισμένο για τα thomson.

tougle, ένα πράγμα που χαλάει πολύ το thomson και τραβάει reboots είναι το upnp (στα v6 και v7 buggy). Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις γιατι ίσως το laptop σου τρέχει κάτι χαλάει το upnp service του router.

επίσης παρατήρησε όταν κάνει reset αν σβήνουν και επανέρχονται όλα τα λαμπάκια ή μονο του ADSL.

weather1967
24-12-10, 13:23
καμία αποσύνδεση δεν είναι φυσιολογική εάν δεν υπάρχει λόγος. Σε μια τέτοια γραμμή ,σχεδόν αναφοράς- όπως του φίλου μας δεν περιμένει κανείς αποσυνδέσεις.



Παιζουν ρολο χιλια δυο πραγματα για τις αποσυνδεσεις ,αναλογα την κατασταση των καλωδιων,τις ενωσεις καλωδιων,τον θορυβο της γραμμης,το ποσο γεματο ειναι το dslam απο συνδρομητες ,το ποσο μακρυα εισαι απο το dslam,αν περνανε κοντα απο τα καλωδια ΟΤΕ και καλωδια τασης 220 volt, η στο σπιτι του συνδορμητη,η και προς τον προορισμο στο Α/Κ,θεμα εξοπλισμου (ρουτερ-φιλτρα-splliter) κ.τ.λ.
Και απο οτι καταλαβαινεις 2 στους 10 ειναι οι τυχεροι που πληρουν ολα αυτα τα χιλια δυο πραγματα για να μην εχουν καμμια αποσυνδεση το 24 ωρο στα 24 mbps ονομαστικη ταχυτητα.Αρα πιάσε το αυγο και κούρευτο κοινός για να βρεθουν τις πταίει απο τα παραπανω,γιαυτο και ο ΟΤΕ λεει μεχρι 2-3 αποσυνδεσεις ειναι φυσιολογικο.

toulge
24-12-10, 14:06
καμία αποσύνδεση δεν είναι φυσιολογική εάν δεν υπάρχει λόγος. Σε μια τέτοια γραμμή ,σχεδόν αναφοράς- όπως του φίλου μας δεν περιμένει κανείς αποσυνδέσεις.

Αυτό που υποψιάζομαι είναι οτι ο router τραβάει warm reboots ,πράγμα συνηθισμένο για τα thomson.

tougle, ένα πράγμα που χαλάει πολύ το thomson και τραβάει reboots είναι το upnp (στα v6 και v7 buggy). Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις γιατι ίσως το laptop σου τρέχει κάτι χαλάει το upnp service του router.

επίσης παρατήρησε όταν κάνει reset αν σβήνουν και επανέρχονται όλα τα λαμπάκια ή μονο του ADSL.
Μπορεις να μου πεις πως απενεργοποιω αυτο το upnp που λες??

Το μυστηριο με μενα ειναι οτι σχεδον παντα η αποσυνδεση συμβαινει οταν ανοιγω το labtop και παραμενει ενεργο και με κινηση (κατεβασμα email ,περιηγηση κλπ) για πανω απο μιση ωρα..Εχω παρατηρησει οτι οταν εχω ανοιχτο το desktop ακομα και 10 ωρες να ειναι συνεχεια ανοιχτο δεν συμβαινει το παραμικρο ομως με μιση ωρα ανοιχτο το labtop κανει την αποσυνδεση και σβηνουν ολα τα λαμπακια.Το labtop περνει συνδεση απο ενα spliter το οποιο εχω συνδεσει στο ρουτερ για να μοιραζω τη συνδεση στο labtop , σε ενα δορυφορικο δεκτη , σε ενα play3 και σε μια αναμονη στο γραφειο του desktop.Ομως ΠΟΤΕ δεν ειναι ολα ανοιχτα και μονο το labtop χρησιμοποιω καθημερινα αλλα ειναι φοβερα εκνευριστικο να κανει την αποσυνδεση οταν τελειωνει το email η οταν τελος παντων τελειωνω την εργασια που κανω και για κακη μου τυχη πρεπει να την ξανακανω απο την αρχη.

........Auto merged post: toulge πρόσθεσε 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για να εισαι σιγουρος 100 % οτι ειναι θεμα ρουτερ πρεπει να εχεις ανοιχτο το desktop και κλειστο το laptop ,κανε μια δοκιμη για 48 ωρες ετσι ,και αν δεν εχεις καμμια αποσυνδεση ειναι θεμα ρουτερ,αν οχι μην πανικοβαλεσε με μια αποσυνδεση την ημερα ειναι φυσιολογικο για τους περισσοτερους στα 24 mbps,εδω τεχνικος του ΟΤΕ μου εχει αναφερει οτι 2-3 αποσυνδεσεις την μερα ειναι φυσιολογικο.
Εχω κανει την δοκιμη αυτη που λες και ειμαι σιγουρος οτι με το dekstop ενεργο για 2-3 μερες δεν εχω κανενα προβλημα ομως με μιση - μια ωρα ανοιχτο το labtop προκαλειται η αποσυνδεση..

........Auto merged post: toulge πρόσθεσε 2 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιζουν ρολο χιλια δυο πραγματα για τις αποσυνδεσεις ,αναλογα την κατασταση των καλωδιων,τις ενωσεις καλωδιων,τον θορυβο της γραμμης,το ποσο γεματο ειναι το dslam απο συνδρομητες ,το ποσο μακρυα εισαι απο το dslam,αν περνανε κοντα απο τα καλωδια ΟΤΕ και καλωδια τασης 220 volt, η στο σπιτι του συνδορμητη,η και προς τον προορισμο στο Α/Κ,θεμα εξοπλισμου (ρουτερ-φιλτρα-splliter) κ.τ.λ.
Και απο οτι καταλαβαινεις 2 στους 10 ειναι οι τυχεροι που πληρουν ολα αυτα τα χιλια δυο πραγματα για να μην εχουν καμμια αποσυνδεση το 24 ωρο στα 24 mbps ονομαστικη ταχυτητα.Αρα πιάσε το αυγο και κούρευτο κοινός για να βρεθουν τις πταίει απο τα παραπανω,γιαυτο και ο ΟΤΕ λεει μεχρι 2-3 αποσυνδεσεις ειναι φυσιολογικο.
Παιζουν ολα ρολο εχεις δικιο αλλα πριν 1 μηνα ολα ηταν φυσιολογικα με uptime πανω απο 30 μερες..Οταν εκανε την πρωτη αποσυνδεση τοτε αρχισε να κανει καθημερινα μια μολις γινοταν κινηση της γραμμης απο το labtop.Αν εκανε αποσυνδεση και οταν εγω ελειπα απο το σπιτι θα το εβλεπα αλλα το κακο ειναι οτι την κανει 1 ωρα περιπου αφου ανοιξω το labtop και πολλες φορες και χωρις κινηση της συνδεσης.Ετσι απλα μονη της..

weather1967
24-12-10, 14:09
Το labtop περνει συνδεση απο ενα spliter το οποιο εχω συνδεσει στο ρουτερ για να μοιραζω τη συνδεση στο labtop , σε ενα δορυφορικο δεκτη , σε ενα play3 και σε μια αναμονη στο γραφειο του desktop.


Aυτο δεν μας το ειπες στην αρχη .Το παραπανω by-pass που εχεις κανει για τον δορυφορικο δεκτη-play3-και την αναμονη στο γραφειο ,παλια ειχες τετοια προβληματα αποσυνδεσεων στο laptop ? η τωρα το εκανες αυτο το by-pass και εχεις προβληματα,γιατι παιζει κατι να μην ειναι απολυτα συμβατο με ολα αυτα.

toulge
24-12-10, 14:14
Aυτο δεν μας το ειπες απο την αρχη .Το παραπανω by-pass που εχεις κανει για τον δορυφορικο δεκτη-play3-και την αναμονη στο γραφειο ,παλια ειχες τετοια προβληματα αποσυνδεσεων στο laptop ? η τωρα το εκανες αυτο το by-pass και εχεις προβληματα,γιατι παιζει κατι να μην ειναι απολυτα συμβατο με ολα αυτα.
Οχι δεν ειχα προβληματα , αυτο το bypass το εχω εδω και 1 χρονο και πριν μολις 1 μηνα ειχα uptime 40 μερες και η γραμμη ηταν κολλημενη και σταθερη στα 19μβιτ με snr 11.Μολις αρχισε η πρωτη αποσυνδεση κανει καθημερινα και 1 και γι'αυτο εχω υποπτευθει το ρουτερ γιατι εκανε μετρηση και ο ΟΤΕ και η γραμμη ειναι λεει αψογη.

weather1967
24-12-10, 14:23
Οχι δεν ειχα προβληματα , αυτο το bypass το εχω εδω και 1 χρονο και πριν μολις 1 μηνα ειχα uptime 40 μερες και η γραμμη ηταν κολλημενη και σταθερη στα 19μβιτ με snr 11.Μολις αρχισε η πρωτη αποσυνδεση κανει καθημερινα και 1 και γι'αυτο εχω υποπτευθει το ρουτερ γιατι εκανε μετρηση και ο ΟΤΕ και η γραμμη ειναι λεει αψογη.

Αρα εχουμε η ρουτερ,η και splitter που κανει το by pass να εχει προβλημα,αν εχεις καποιο αλλο splitter να δοκιμασεις που κανει το by pass μηπως φταιει το splitter,η και να δοκιμασεις σε ενα αλλο ρουτερ να δεις αν συνεχιζει το προβλημα
Η να θελει καποια αλλη ρυθμιση το ρουτερ οπως προανεφερε ο nEC

toulge
24-12-10, 14:27
Αρα εχουμε η ρουτερ,η και splitter που κανει το by pass να εχει προβλημα,αν εχεις καποιο αλλο splitter να δοκιμασεις που κανει το by pass μηπως φταιει το splitter,η και να δοκιμασεις σε ενα αλλο ρουτερ να δεις αν συνεχιζει το προβλημα
Η να θελει καποια αλλη ρυθμιση το ρουτερ οπως προανεφερε ο nEC
Splitter εχω πολλα ομως δεν νομιζω οτι ειναι καλυτερα απο το υπαρχον, θυμαμαι οτι και ο ΟΤΕ οταν ειχε ερθει για ελεγχο γραμμης και ειδε τα splitter μου ειχε πει οτι το μονο καλο ηταν αυτο που εχω ηδη πανω.Τοτε βεβαια ειχα συνεχεις αποσυνδεσεις και ηταν και ενας λογος που εφυγα απο τον προηγουμενο παροχο αλλα τελικα το προβλημα μου λυθηκε με παρεμβαση απο τον ΟΤΕ αλλα και με απενεργοποιηση του ασυρματου.Μολις το απενεργοποιησα εντελως ειδα οτι η γραμμη μου ισιωσε για να ερθω στην τωρινη κατασταση..Αυτο που ανεφερε ο nEC το ειδα αλλα δεν ξερω πως να το κανω..

nEC
24-12-10, 15:11
θα μπεις στο router (speedtouch.lan ειναι η διεύθυνση) και θα πας στο Toolbox --> Game & Application sharing ,με το configure πάνω δεξια το απενεργοποιεί!

http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/Speedtouch780v6/Speedtouch780v64.jpg

toulge
24-12-10, 18:50
θα μπεις στο router (speedtouch.lan ειναι η διεύθυνση) και θα πας στο Toolbox --> Game & Application sharing ,με το configure πάνω δεξια το απενεργοποιεί!

http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/Speedtouch780v6/Speedtouch780v64.jpg
Εκανα οτι μου ειπες και τωρα περιμενω να δω αν εχει αποτελεσμα.Το πρωι λιγο πριν φυγω απο το σπιτι ανοιξα το labtop που το ειχα κλεισει απο το καπακι σε stand by την προηγουμενη το βραδυ και μολις το ανοιξα το πρωι εκανε παλι μια αποσυνδεση και συγχρονισε απο τοτε μεχρι και τωρα που γραφω το μηνυμα ως παρακατω..

DSL Connection
Link Information
Uptime: 0 days, 9:45:00
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.017 / 20.048
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 20,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 11,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 26.644
CRC Errors (Up/Down): 0 / 114
HEC Errors (Up/Down): 193.922 / 104

Οπως βλεπεις εκανε παλι μια αποσυνδεση μολις ανοιξα το labtop το πρωι και απο τοτε ολα οκ.Τωρα εχω ανοιχτο το desktop και σε λιγο θα ανοιξω το labtop να δω παλι..

nestoras72
25-12-10, 19:58
Τα στατιστικα δε δειχνουν αποσυγχρονισμους.
Δες για προβλημα επανεκκινησεων του router.

toulge
01-01-11, 14:23
θα μπεις στο router (speedtouch.lan ειναι η διεύθυνση) και θα πας στο Toolbox --> Game & Application sharing ,με το configure πάνω δεξια το απενεργοποιεί!

http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/Speedtouch780v6/Speedtouch780v64.jpg
Καλημερα χρονια πολλα και καλη χρονια.

Τελικα η γραμμη μου δειχνει να σταθεροποιηθηκε αλλα ειναι ακομα υπο παρακολουθηση.Εκανα αυτο που μου ειπες και απενεργοποιησα το UPNP.Απο τοτε κανενα restart του ρουτερ. Παρακατω παραθετω τα στοιχεια..

DSL Connection
Link Information
Uptime: 8 days, 5:17:38
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.017 / 20.048
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 1,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 20,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 11,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 413.706
CRC Errors (Up/Down): 0 / 1.447
HEC Errors (Up/Down): 193.922 / 1.306

Μακαρι να πανε ολα καλα και αυτο να ηταν τελικα το προβλημα..

antonis556
02-01-11, 00:05
Να σου πω την αληθεια φιλε , τοσο καιρο που παρακαλουθω το νημα εχω μεινει αφωνος . Βλεπω μια γραμμη να συγχρονιζει στα 20Mbps με 20att και 11,5snr . Απλα η γραμμη σου πρεπει να ειναι φοβερη , καλωδιωσεις και τετοια αψογα ... :oneup:

nEC
04-01-11, 09:47
Καλημερα χρονια πολλα και καλη χρονια.

Τελικα η γραμμη μου δειχνει να σταθεροποιηθηκε αλλα ειναι ακομα υπο παρακολουθηση.Εκανα αυτο που μου ειπες και απενεργοποιησα το UPNP.Απο τοτε κανενα restart του ρουτερ. Παρακατω παραθετω τα στοιχεια..

DSL Connection
Link Information
Uptime: 8 days, 5:17:38
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.017 / 20.048
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 1,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 20,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 11,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 413.706
CRC Errors (Up/Down): 0 / 1.447
HEC Errors (Up/Down): 193.922 / 1.306

Μακαρι να πανε ολα καλα και αυτο να ηταν τελικα το προβλημα..

μακάρι να ήταν αυτό! πάντως 8 days uptime είναι σίγουρα πολύ καλή ένδειξη! :oneup: :up:

@ ADSLgr.com All rights reserved.