PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind - πακέτο 8 static IPs



sv1cec
24-12-10, 12:33
Παιδιά βοήθεια.

Μολις πήρα το πακέτο των 8 στατικών διευθύνσεων και βέβαια καμμιά οδηγία για την χρήση τους στο ρουτεράκι GenNet OxyGen. Οι διευθύνσεις είνα:

ααα.βββ.γγγ.155
ααα.βββ.δδδ.80/29

Εχω διαβάσει την παλαιότερη συζήτηση στο φόρουμ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=369458) για το θέμα αυτό, αλλά φοβάμαι ότι δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς πρέπει να κάνω.

Πρός το παρόν, το OxyGen συνδέεται με ένα Time Capsule της Apple, πάνω στο οποίο πέφτουν τα desktop/laptop/iphones της οικογένειας. Σύντομα θα παρεμβληθεί και ένα firewall, αλλά ακόμα το περιμένω οπότε θέλω να κάνω μερικές δοκιμές στην κατάσταση που είμαι.

Μήπως θα μπορούσε κανείς να μου περιγράψει με λεπτομέρεια, πώς θα αναθέσω τις στατικές διευθύνσεις? Δεν ρωτάω προς Θεού για το πώς θα τις αναθέσω στα computers, αλλά στο ρουτεράκι. Οι φωστήρες της Tellas, μου είπαν να κάνω 1-1 ΝΑΤ, αλλά δεν βρίσκω πουθενά NAT table για να κάνω κάτι τέτοιο, και θα μου φαινόταν δύσκολο ένα τέτοιο ρουτεράκι να έχει 1-1 ΝΑΤ translation.

Βοήθεια φίλοι μου

Α!!!! ναι .... και με τις καλύτερες ευχές μου για Καλά Χριστούγεννα.

........Auto merged post: sv1cec πρόσθεσε 48 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Περαιτέρω ενημέρωση:

ΟΚ, κατάφερα να σετάρω το OxyGen με στατικές ως εξής:

Από το μενού του ρούτερ: Δίκτυο/Ομάδες Διεπαφών ρύθμισα την πόρτα 1 του ρούτερ στο "Video".
Στο μενού Δίκτυο/Διευθύνσεις έβαλα στην Διεπαφή Video την αρχική ΙΡ διεύθυνση της 8άδας (ααα.βββ.δδδ.80) και Subnet mask 255.255.255.248.
Στο μενού Δίκτυο/Διακομιστής DHCP έβαλα σαν αρχική διεύθυνση την πρώτη ΙΡ της 6άδας (ααα.βββ.δδδ.81) και τελική ααα.βββ.δδδ.86.

Με αυτές τις ρυθμίσεις, και το Time Capsule ρυθμισμένο να παίρνει ΙΡς από το DHCP του ρούτερ, και να τις διανέμει, όλα μου τα μηχανήματα παίρνουν σωστά διευθύνσεις και βλέπουν Ιντερνετ. Προφανώς, θα μπορούσα να ρυθμίσω την Διεπαφή "Δεδομένα" με τον ίδιο τρόπο, αφού δεν έχω ιδέα γιατί υπάρχει η επιλογή Video και τι διαφορές έχει από την επιλογή "Δεδομένα". Απλά το έκανα σαν δοκιμή.

Προβλήματα:

1. Από τις 8 ΙΡς, μένουν μόνο 6 ελεύθερες. Οχι ότι καλύτερο, ιδιαίτερα όταν θα προστεθεί και το firewall. Ξέρει κανείς πώς να εκμεταλλευτεί τις δύο ακόμα? Στην συζήτηση που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα, φαίνεται να υπάρχει τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο.
2. Ολα τα κομπιούτερ του δικτύου, παρόλο που έχουν πραγματική ΙΡ, στο Ιντερνετ βγαίνουν με την αρχική ΙΡ του ρούτερ ααα.βββ.γγγ.155. Στην παλαιά συζήτηση, κάποιος ανέφερε ότι πρέπει να μιλήσουμε με την Wind για να κάνει routing όλη την 8άδα. Το έκανε κανείς? Και τι αποτελέσματα είχε?

mpetou
24-12-10, 13:21
πες μου ποσο πληρωσες για να τις παρεις....

δεν πρεπει να μιλησεις με την tellas εσυ πρεπει να ρυθμισεις σωστα το ρουτερ σου

η 1η και τελευταια δεν μπορεις να τις χρησιμοποιησεις καθως η 1η ειναι το network address και η last
to broadcast address.
Κλεινεις το nat και ρυθμιζεις σωστα το router....

sv1cec
24-12-10, 13:56
Πλήρωσα κάπου 9 Ευρώ/μήνα. Οσο για να ρυθμίσω σωστά το ρούτερ, αυτό ακριβώς ρωτάω, ποιές είναι οι σωστές ρυθμίσεις.

Χμμμ... κλείνεις το ΝΑΤ.... για να το δώ.

Δυστυχώς το ρούτερ αυτό δεν φαίνεται να έχει κάποια ρύθμιση για να κλείσεις το ΝΑΤ.

mpetou
24-12-10, 14:44
αμα δεν κλεινει το nat ξεχνα το να χρησιμοποιησεις τις στατικες ips...
αν δεν κλεινει απο το web interface θα κλεινει σιγουρα απο telnet/cli .

βαζεις στο lan interface του ρουτερ την 2η ip απο το pool δινεις την subnet mask
και στον dcp server οριζεις να μοιραζει απο το pool απο την 3η εως την 7η ip
η 1η και η 8η ip ειναι reserved και τη 2η την περνει το router
αρα εχεις 5 διαθεσιμες πραγματικες

sv1cec
24-12-10, 16:51
Telnet cli?

Μήπως μπορείς να είσαι λίγο πιό συγκεκρινένος? Σε ποιά ΙΡ κάνω telnet και από κει και έπειτα τι κάνω?

mpetou
24-12-10, 19:20
δεν ξερω το ρουτερ που εχεις...
ρωτα καποιον που ξερει το συγκεκριμενο ρουτερ η διαβασε τις οδηγιες του
η ρωτα το support.
Εμενα σε ολους τους δικους μου ρουτερς κλεινει το νατ ακομα και στους φτηνους των 30 ευρω

sv1cec
24-12-10, 20:44
Φίλε, ποιές οδηγίες? Εδώ έφτασα στην εταιρία που τον κατασκευάζει (GenNet S.A.) και μου είπαν ότι με το firmware που έχει ζητήσει η Wind, αυτό που ζητάω δεν γίνεται (να βγαίνουν τα PC με τις στατικές τους διευθύνσεις πρός τα έξω).

mpetou
25-12-10, 01:27
συνδεσου με telnet και πειραξε το...

τι hardware ειναι ? ισως βρεις καποιο international firmware.

prjohn
27-12-10, 02:08
Από τη στιγμή που αγόρασες το πακέτο για 8 static θα πρέπει κανονικά ο πάροχος να σου δώσει και τον κατάλληλο εξοπλισμό για να εκμεταλευτείς τις δυνατότητες του πακέτου. Θα σου πρότεινα να απαιτήσεις από τη wind να σου δώσει κατάλληλο ρουτεράκι ή να σου πιστώσει την διαφορά για την αγορά ενός από το εμπόριο (το δεύτερο είναι σε επίπεδο ονείρου)

@ ADSLgr.com All rights reserved.