PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με συγχρονισμό-άλλες ταχύτητες βλέπει ο ΟΤΕ κ άλλες η Forthnet



giannisk79
24-12-10, 13:20
Καλημέρα σε όλους σας,
εχω το παρακάτω πρόβλημα:
Η ταχύτητά μου μία μέρα ξαφνικά από τα 20 έπεσα στα 6 ενώ αυτή τη στιγμή είμαι στα 1,6.
Για να μη τα πολυλογώ τελικά ήρθαν και τσεκάραν μαζί τεχνικός της forthnet και του ΟΤΕ την ταχύτητα συγχρονισμού τόσο στο κουτί της πολυκατοικίας όσο και στο καφάο που βρίσκεται στα 20 μέτρα. Και στις δύο περιπτώσεις ο τεχνικός του ΟΤΕ με το μηχάνημα του είχε ταχύτητες στα 20 ενώ της forthnete στα 8. Μάλιστα έθεσε το μηχάνημα του ο τεχνικός του ΟΤΕ σε modem mode και η forthnet επιβεβαίωσε την ταχύτητα συγχρονισμού στα 20.
Αμέσως μετά ο τεχνικός της forthnet συγχρόνισε στα 8Mps και αμέσως μετά έβαλα και εγώ το modem μου (το κατέβασα στο κουτί της πολυκατικίας) και συγχρόνησε στα 1,6.
Τελικά οι δύο τεχνικοί πήγαν στο κέντρο του ΟΤΕ μπας και βρουν μια άκρη και αναμένω.

Αυτή τη στιγμή βλέπω τις ρυθμίσεις μου στο router TG585v8 Firmware v8.2.7.7 στο οποίο δοκίμασα διάφορα firmware μπας και είναι από εκεί κάποιο πρόβλημα. Συμβαίνει ένα παράξενο γεγονός. Έχω Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 708 / 19.612
ενώ το Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 704 / 1.516

Η τόση μεγάλη διαφορά που λέτε να οφείλεται? Δεδομένου ότι και στο κουτί των γραμμών ακριβώς την ίδια ταχύτητα συγχρονισμού είχα και με δεδομένο ότι πριν από 10 μέρες συγχρονιζόμουν στα 20 δε νομίζω να φταίει η εσωτερική γραμμή μου.

Κλείνοντας σας επισυνάπτω και μία εικόνα με τα στοιχεία που εβγαλε το Modem

Άμα σε κάποιον έχει τύχει κάτι παρόμοιο ας μου πει και επίσης πείτε μου αν μπορώ να αλλάξω κάποια ρύθμιση ή firmware στο Modem για να δω βελτίωση.

Ευχαριστώ

vaggospat13
24-12-10, 20:47
το sn margin σου εχει απογειωθει στα 37,5 απο 6,5 που ηταν , εδω οφειλεται και ο τοσο χμηλως συγχρονισμος. Το θεμα ειναι να βρεθει η αιτια που προκαλει τοσο μεγαλο snr ...

nestoras72
24-12-10, 23:46
Ζητα προφιλ reset

@ ADSLgr.com All rights reserved.