PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΛΑΒΗ ΗΟL



nexus31
25-12-10, 20:43
για αρκετο καιρο ειχα πολλα dc μονο οταν χαμηλωνε το προφιλ μου ειμουν μια χαρα λυστε μου μια απορια πως γινεται με 27,5db να κλειδωνω στα 13mbit και τωρα με 26,5db να κλειδωνω στα 7mbit!!!

Geocheats2
25-12-10, 20:51
παρτους τηλέφωνο και πες τους να σου ρίξουν το snr στο 9 και να δεις πως θα ανέβει

nexus31
25-12-10, 20:55
τους εχω παρει τηλ το εχουν δηλωσει σαν βλαβη στον οτε αλλα ο οτε δεν βρηκε τπτ ολα καλα!!! για 3 χρονια η γραμμη ηταν μια χαρα!!

john84
26-12-10, 16:35
Λαθος που το δηλωσαν στον ΟΤΕ. Ξαναπαρε και ζητα αυτο που σου λεει ο GEOCHEATS2.
Το τηλ. δουλευει ενταξει, εχεις αποσυνδεσεις?

matelas
26-12-10, 17:00
Και το snr να πάει στα 9db δεν θα ανέβει η ταχύτητα όσο πρέπει (με βάση το attenuation), κάτι άλλο παίζει. Κάνε τα γνωστά δοκίμασε να αφήσεις το router μόνο του στην πρίζα να δεις που θα κλειδώσει, κοίταξε τις πρίζες σου και δοκίμασε με άλλο router αν έχεις. Μετά δώσε μας στατιστικά.

nexus31
26-12-10, 17:42
Και το snr να πάει στα 9db δεν θα ανέβει η ταχύτητα όσο πρέπει (με βάση το attenuation), κάτι άλλο παίζει. Κάνε τα γνωστά δοκίμασε να αφήσεις το router μόνο του στην πρίζα να δεις που θα κλειδώσει, κοίταξε τις πρίζες σου και δοκίμασε με άλλο router αν έχεις. Μετά δώσε μας στατιστικά.

με το ρουτερ της hol οταν μου ανεβαζουν το προφιλ εχω αποσυνδεσεις οταν βαζω το tg585v7 εχω λιγοτερες αποσυνδεσεις τορα εχω πανς το tg585 αλλα με χαμηλωμενο προφιλ και δεν εχω αποσυνδεσεις!! αλλα το attenuation ειναι ιδιο 26,5 τορα και οταν ειχα 24ρι προφιλ

........Auto merged post: nexus31 πρόσθεσε 1 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λαθος που το δηλωσαν στον ΟΤΕ. Ξαναπαρε και ζητα αυτο που σου λεει ο GEOCHEATS2.
Το τηλ. δουλευει ενταξει, εχεις αποσυνδεσεις?

οταν δηλωθηκε στον οτε προωτη φορα βλαβη μου το φτιαξανε και μετα απο 1 ημερα παλι τα ιδια. Το τηλεφωνο εχει εναν μικρο θωριβο

matelas
26-12-10, 19:03
Πες τους να σου στείλουν τεχνικό δικό τους και αν υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο του ΟΤΕ τότε να το δώσουν στον ΟΤΕ. Πρότεινε τους και συνδυαστικό ραντεβού. Πιθανόν το πρόβλημα δεν το έχεις εσύ. Εννοείται πως έχεις ελέγξει τον χώρο σου και είναι οκ.

vasileios13
26-12-10, 20:10
Πες τους να σου στείλουν τεχνικό δικό τους και αν υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο του ΟΤΕ τότε να το δώσουν στον ΟΤΕ. Πρότεινε τους και συνδυαστικό ραντεβού. Πιθανόν το πρόβλημα δεν το έχεις εσύ. Εννοείται πως έχεις ελέγξει τον χώρο σου και είναι οκ.

Αλλιώς ετοιμάσου να τους δώσεις 50 ευρώ,αν το πρόβλημα είναι στο σπίτι σου και όχι δικό τους............:bless:

celestial_penso
26-12-10, 22:14
Ρε παιδιά πώς βλέπεται αυτές τις μετρήσεις;Μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο για να έχω ποιο ψηλούς συγχρονισμούς;
Έχω Double Play με 6Mpbs
http://www6.pic-upload.de/26.12.10/oesvitll7nhc.png

akkiiss55
26-12-10, 22:36
Πες τους να σου στείλουν τεχνικό δικό τους και αν υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο του ΟΤΕ τότε να το δώσουν στον ΟΤΕ. Πρότεινε τους και συνδυαστικό ραντεβού. Πιθανόν το πρόβλημα δεν το έχεις εσύ. Εννοείται πως έχεις ελέγξει τον χώρο σου και είναι οκ.

και οτι εσυ πιστευεις οτι αν τους πει να του φερουν τεχνικο,ετσι απλα,αυτοι θα το κανουν...παιδιααααα συγκεντρωθειτεεεεεεε...
βημα 1
δηλωση βλαβης

βημα 2
ελεγχος βλαβης

βημα 3
αναλογα με τα αποτελεσματα τν μετρησεων αποφασιζεται απο τους τεχνικους αν θα παει η βλαβη στν ΟΤΕ αν λυνεται απο τους ιδιους ή αν πρεπει να περασει τεχνικος

απλα,για το καλο τν ενδιαφερομενων,μη γραφετε οσοι δε γνωριζετε τις διαδικασιες π ακολουθουνται.το τλφ κεντρο ειναι τλφ κεντρο και δν εχει δουλεια να δινει εντολες που δεν αφορουν την αρμοδιοτητα τ ! ! ! !

matelas
26-12-10, 23:54
και οτι εσυ πιστευεις οτι αν τους πει να του φερουν τεχνικο,ετσι απλα,αυτοι θα το κανουν...παιδιααααα συγκεντρωθειτεεεεεεε...
βημα 1
δηλωση βλαβης

βημα 2
ελεγχος βλαβης

βημα 3
αναλογα με τα αποτελεσματα τν μετρησεων αποφασιζεται απο τους τεχνικους αν θα παει η βλαβη στν ΟΤΕ αν λυνεται απο τους ιδιους ή αν πρεπει να περασει τεχνικος

απλα,για το καλο τν ενδιαφερομενων,μη γραφετε οσοι δε γνωριζετε τις διαδικασιες π ακολουθουνται.το τλφ κεντρο ειναι τλφ κεντρο και δν εχει δουλεια να δινει εντολες που δεν αφορουν την αρμοδιοτητα τ ! ! ! !

Το ότι αποφασίζουν αν θα λυθεί από αυτούς η θα πάει στον ΟΤΕ ναι είναι ανάλογα με τις μετρήσεις. Πριν δοθεί στον ΟΤΕ όμως πρέπει να περάσει πρώτα τεχνικός της HOL από τον χώρο του πελάτη, το αναφέρει και το ruo.

akkiiss55
27-12-10, 16:07
Το ότι αποφασίζουν αν θα λυθεί από αυτούς η θα πάει στον ΟΤΕ ναι είναι ανάλογα με τις μετρήσεις. Πριν δοθεί στον ΟΤΕ όμως πρέπει να περάσει πρώτα τεχνικός της HOL από τον χώρο του πελάτη, το αναφέρει και το ruo.

θα συμφωνησω αλλα εν μερει γιατι...αυτοι απο το δικτυο θα κανουν τις μετρησεις.
αν δουν οτι ολα ειναι Οκ αλλα για καποιο λογο κατι δε δουλευει οπως πρεπει,τοτε περναει τεχνικος.
αν στις μετρησεις π κανουν απο το δικτυο βρουν προβλημα , τοτε κανουν ο,τι κανουν και αν συνεχισει να υφισταται το προβλημα και στις επομενες μετρησεις παει απο ΟΤΕ.η περιπτωση να παει κατ'ευθειαν τεχνικος της εταιριας ειναι να δειξουν οι μετρησεις κατι διαφορετικο απο αυτο το αναμενομενο.
βεβαια η HOL μπορει να ακολουθει αναποδη διαδικασια καθως οι τεχνικοι π ερχονται εινια δικοι της και οχι μισθωμενοι.τουλαχιστον στις αλλες εταιριες ισχυει η διαδικασια π περιεργραψα

celestial_penso
27-12-10, 17:24
Μπορέι κάποιος να μου πεί κάτι;Κάποιος Γιατρός;

Vitruvian78
27-12-10, 21:43
Ρε παιδιά πώς βλέπεται αυτές τις μετρήσεις;Μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο για να έχω ποιο ψηλούς συγχρονισμούς;
Έχω Double Play με 6Mpbs
http://www6.pic-upload.de/26.12.10/oesvitll7nhc.png

Για δοκίμασε να αλλάξεις το ρούτερ σε ADSL2
Έχεις μεγάλη απόσταση απο το κέντρο της περιοχής σου, γι αυτό έχεις και χαμηλό συγχρονισμό. Κάνε αυτή την αλλαγή και ενημέρωσέ μας.

matelas
27-12-10, 21:54
θα συμφωνησω αλλα εν μερει γιατι...αυτοι απο το δικτυο θα κανουν τις μετρησεις.
αν δουν οτι ολα ειναι Οκ αλλα για καποιο λογο κατι δε δουλευει οπως πρεπει,τοτε περναει τεχνικος.
αν στις μετρησεις π κανουν απο το δικτυο βρουν προβλημα , τοτε κανουν ο,τι κανουν και αν συνεχισει να υφισταται το προβλημα και στις επομενες μετρησεις παει απο ΟΤΕ.η περιπτωση να παει κατ'ευθειαν τεχνικος της εταιριας ειναι να δειξουν οι μετρησεις κατι διαφορετικο απο αυτο το αναμενομενο.
βεβαια η HOL μπορει να ακολουθει αναποδη διαδικασια καθως οι τεχνικοι π ερχονται εινια δικοι της και οχι μισθωμενοι.τουλαχιστον στις αλλες εταιριες ισχυει η διαδικασια π περιεργραψα

Και εγώ θα συμφωνήσω εν μέρει :p σύμφωνα με το ruo πριν πάει στον ΟΤΕ κανονικά πρέπει να περάσει τεχνικός της HOL από τον πελάτη.
Έχω δει σε δική μου περίπτωση πως καμιά φορά οι μετρήσεις από το δίκτυο πέφτουν έξω. :whistle:

Σε πολλά συμφωνούμε πάντως. :p Εγώ σου λέω τι γίνετε με βάση αυτά που έχω διαβάσει στο ruo. Τώρα η πολιτική της hol είναι αυτή που περιγράφεις αλλά είναι σωστή;

celestial_penso
27-12-10, 22:40
Για δοκίμασε να αλλάξεις το ρούτερ σε ADSL2
Έχεις μεγάλη απόσταση απο το κέντρο της περιοχής σου, γι αυτό έχεις και χαμηλό συγχρονισμό. Κάνε αυτή την αλλαγή και ενημέρωσέ μας.
Δεν συγχρονίζει σε ADSL2.

dkmaster
27-12-10, 22:41
Πόσο εύκολα θα δεχθεί όμως ο καθένας την ενδεχόμενη χρέωση των 50 ευρώ;

Και εγώ συμφωνώ πάντως πως καλό είναι να πηγαίνει τεχνικός στον χώρο του πελάτη

Vitruvian78
28-12-10, 00:02
Δεν συγχρονίζει σε ADSL2.

Νομίζω οτι ίσως θα έπρεπε να μιλήσεις με κάποιο τεχνικό. Πάρε τηλέφωνο το 13844 να ελέγξουν την γραμμή σου για χαμηλό συγχρονισμό...

akkiiss55
28-12-10, 02:17
Και εγώ θα συμφωνήσω εν μέρει :p σύμφωνα με το ruo πριν πάει στον ΟΤΕ κανονικά πρέπει να περάσει τεχνικός της HOL από τον πελάτη.
Έχω δει σε δική μου περίπτωση πως καμιά φορά οι μετρήσεις από το δίκτυο πέφτουν έξω. :whistle:

Σε πολλά συμφωνούμε πάντως. :p Εγώ σου λέω τι γίνετε με βάση αυτά που έχω διαβάσει στο ruo. Τώρα η πολιτική της hol είναι αυτή που περιγράφεις αλλά είναι σωστή;

κοιταξε ..."κανονικα" οταν βλεπουν στις μετρησεις απο το δικτυο οτι ολα ειναι καλα και ο πελατης π.χ εχει νεκρη γραμμη,τοτε τ προωθουν αμεσως για να περασει τεχνικος απο τν εταιρια.αν δουν οτι οντως τα αποτελεσματα τν μετρησεων δειχνουν κατι λαθος τοτε πανε να το διορθωσουν και αναλογα με το εμποδιο π θα αντιμετωπισουν , στελνουν τν αναλογη βλαβη στν ΟΤΕ.
αν βεβαια δε βρουν κατι εκει τοτε τεχνικος περναει ειτε απο το χωρο τ πελατη ειτε απο το Α/Κ του ΟΤΕ για να δει αν εκει εχει προβλημα ειτε κανενας κατανεμητης ειτε κανενα καλωδιο.

οπως ειπα , δν ξερω τι γινεται στην HOL επειδη οι τεχνικοι π χρησιμοποιει ειναι δικοι της και οχι μισθωμενοι και επομενως τους στελνει οπου θελει και οποτε θελει γιατι απλα δε χρεωνεται τπτ εκεινη.στν καλυτερη να χρεωθει ο πελατης αν εχει κανει καμμια μλ***κια

@ ADSLgr.com All rights reserved.