PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος με τη Forthnet.



Σελίδες : [1] 2

darkkon
26-12-10, 14:12
Μετά από 4+ χρόνια αποφάσισα ότι δεν πάει αλλο. Η κατάσταση τον τελευταίο χρόνο έχει φτάσει στο απροχώρητο, συνεχείς αποσυνδέσεις ακόμη και κάθε 30'' μερικές φορές και για διάστημα 2+ ωρών!!!
Το αστείο είναι ότι είμαι 300 μέτρα από το DSLAM (Βυζάντιο-Καλαμαριά) σε σχετικά καινούρια οικοδομή και έχω βαρεθεί να παίρνω τηλέφωνα και να ακούω τα ίδια και τα ίδια (έχετε συναγερμό; είναι συνδεδεμένο μόνο του το τηλ; κ.α. πολλά). Το φτιάχνουν για καμμιά εβδομάδα και μετά πάλι τα ίδια! Τις προάλλες μάλιστα μου είπαν ότι το έφτιαξαν αλλά δεν έγινε τίποτα, εγώ όμως είχα ήδη κάνει στις 17/12 αίτηση και εξουσιοδότηση στον ΟΤΕ για αλλαγή παρόχου με Conn-X στα 24 και απεριόριστα σταθερά με περίπου 5 € παραπάνω αλλά δεν θα ασχολούμαι πλέον με το αν δουλεύει ή όχι.
Ήθελα πραγματικά να δουλέψει η ιδιωτική πρωτοβουλία αλλά τουλάχιστον για μένα κάτι τέτοιο δεν συνέβει. Κρίμα.

hemlock
26-12-10, 14:19
Τους λογαριασμους που εχεις πλερωσει τους εχεις,ολους?:p

Νikosanagn
26-12-10, 14:23
Τους λογαριασμους που εχεις πλερωσει τους εχεις,ολους? :lol:

Πλάκα πλάκα για τσεκαρέ το αυτό...

darkkon
26-12-10, 14:28
Τους λογαριασμους που εχεις πλερωσει τους εχεις,ολους?:p
Πληρωνόντουσαν αυτόματα μέσω πάγιας εντολής και American express οπότε δεν μπορούν να αμφισβητήσουν τίποτα.

Νikosanagn
26-12-10, 14:31
Kαλά κράτα και καμιά πισινή :p Πάντως εφόσον είσαι τόσο κοντά στο κέντρο πάρε και ένα καλό ρουτερ να δεις τα πράγματτα με άλλο μάτι.

hemlock
26-12-10, 14:32
Πληρωνόντουσαν αυτόματα μέσω πάγιας εντολής και American express οπότε δεν μπορούν να αμφισβητήσουν τίποτα.
Τοτε προχωρα αφοβα....Παντως αυτο που σου εγραψα δεν ηταν αστειο....Την ειχε πατησει ο συντροφος el Coyote (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=436551)...;)

Georgevtr
26-12-10, 15:32
4 χρόνια συνδρομητής στην forthnet??????:clap:

Είσαι ήρωας!!!!!!!!!!

TermInuS
26-12-10, 16:35
Σκαναρε τη συνταγη γιατρου και στειλ'την με mail να παω να παρω και εγω τα ιδια φαρμακα. :p

RASTAVIPER
26-12-10, 16:44
...Και άργησες..
Ακου 4 χρόνια

nestoras72
26-12-10, 18:56
Το συγκεκριμενο dslam εχει παρουσιασει διαφορα προβληματα μετα την τελευταια αναβαθμιση αλλα οι αποσυνδεσεις δεν οφειλονται σε αυτο.Καλο κουραγιο στο νεο παροχο να βρεθει η αιτια

touristas0
26-12-10, 20:37
Άλλος ένας έφυγε σε λίγο θα βαράνε μύγες στην forthnet με την τηλεφωνική τους υποστήριξη, τουλάχιστον ελπίζω στον ΟΤΕ να δεις και τις ταχύτητες που πρέπει.16MBPS είναι λίγα για τέτοια απόσταση.

Ελπίζω να ρίξουν τις τιμές λίγο στην forthnet γιατί στο τέλος θα φύγουν όλοι.

darkkon
26-12-10, 22:09
Πιστεύω πια ότι οι χαμηλές τιμές, που δεν υφίστανται κιόλας, δεν αρκούν για να ανεχθεί κάποιος τέτοια απαράδεκτη ποιότητα υπηρεσιών.
Το ότι αναβάθμησαν το κέντρο και τα έκαναν χειρότερα απλά επαληθεύει την κατρακύλα τους. Αν δεν είσαι έτοιμος να εξυπηρετήσεις πολύ κόσμο μην δέχεσαι νέες αιτήσεις ρε γαμώτο...είναι απλό...αλλά εκείιιιιι...και μετάτους φταίει ο ΟΤΕ. Τουλάχιστον αυτή την πιπίλα δεν μπορούν ούτε αυτοί να την χρησιμοποιούν πια!

........Auto merged post: darkkon πρόσθεσε 35 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Kαλά κράτα και καμιά πισινή :p Πάντως εφόσον είσαι τόσο κοντά στο κέντρο πάρε και ένα καλό ρουτερ να δεις τα πράγματτα με άλλο μάτι.

Έχω το Thomson 585v7, ποιο έχεις υπ' όψη σου;

nestoras72
27-12-10, 12:40
Άλλος ένας έφυγε σε λίγο θα βαράνε μύγες στην forthnet με την τηλεφωνική τους υποστήριξη, τουλάχιστον ελπίζω στον ΟΤΕ να δεις και τις ταχύτητες που πρέπει.16MBPS είναι λίγα για τέτοια απόσταση.

Ελπίζω να ρίξουν τις τιμές λίγο στην forthnet γιατί στο τέλος θα φύγουν όλοι.Θα ανακοινωθουν τα οικονομικα στοιχεια σε λιγες μερες και το συζηταμε τοτε

Banditgr
27-12-10, 14:41
Πληρωνόντουσαν αυτόματα μέσω πάγιας εντολής και American express οπότε δεν μπορούν να αμφισβητήσουν τίποτα.

Να κρατήσεις τους 3-4 τελευταίους λογαριασμούς και οπωσδήποτε τον εκκαθαριστικό (αν υπάρξει). Επίσης να κρατήσεις την απόδειξη από την κάρτα που δείχνει ότι έχει εξοφλήσει. Όλα αυτά μέσα σε ειδικό κουτί το οποίο και θα το φυλάξεις σε ασφαλές μέρος για περίοδο 7-10 χρόνια.

RASTAVIPER
27-12-10, 14:56
Να κρατήσεις τους 3-4 τελευταίους λογαριασμούς και οπωσδήποτε τον εκκαθαριστικό (αν υπάρξει). Επίσης να κρατήσεις την απόδειξη από την κάρτα που δείχνει ότι έχει εξοφλήσει. Όλα αυτά μέσα σε ειδικό κουτί το οποίο και θα το φυλάξεις σε ασφαλές μέρος για περίοδο 7-10 χρόνια.
Επίσης το ειδικό κουτί να αντέχει σε πυρκαγιά και σε βιοχημικό πόλεμο. :p:p

Πέρα από την πλάκα, έστω και με πάγια εντολή, εκτύπωση μέσω web banking δεν γίνεται των αποδείξεων?

Banditgr
27-12-10, 15:12
Λογικά γίνεται. Ακόμα και χωρίς web banking μπορείς να ζητήσεις από την τράπεζα αποδεικτικό των χρεώσεων για την αντίστοιχη χρονική περίοδο.

ikonsgr
27-12-10, 19:01
Eπειδή και εγώ την forthnet που έβαλα το καλοκαίρι (ανάθεμα την ώρα και την τσιγκουνιά μου... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :-) ) την πληρώνω με e-banking, κάθε λογαριασμός που έρχεται έχει και μία γραμμούλα που λεει"προηγούμενο υπόλοιπο". Αν σε κάθε λογαριασμό αυτό είναι 0, δε νομίζω να υπάρξει θέμα αμφισβήτησης ότι δεν έχουν πάρει όλα τα λεφτά ,έτσι δεν είναι;

darkkon
27-12-10, 22:09
Eπειδή και εγώ την forthnet που έβαλα το καλοκαίρι (ανάθεμα την ώρα και την τσιγκουνιά μου... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :-) ) την πληρώνω με e-banking, κάθε λογαριασμός που έρχεται έχει και μία γραμμούλα που λεει"προηγούμενο υπόλοιπο". Αν σε κάθε λογαριασμό αυτό είναι 0, δε νομίζω να υπάρξει θέμα αμφισβήτησης ότι δεν έχουν πάρει όλα τα λεφτά ,έτσι δεν είναι;

Και εγώ έτσι νομίζω. Με τον τελευταίο λογαριασμό θα είμαι εντάξει.
Τώρα αν θέλουν να τραβηχτούν έχω γυναίκα δικηγόρο και ψοφάω για υπόθεση για να πάρουμε και λεφτά για ψυχική οδύνη κτλ

orck
27-12-10, 22:23
Σιγα μην καθισουν να ψαξουν με την τραπεζα, απλα θα σε παρουν τηλεφωνο και θα απαιτησουν τα λεφτα τους...

touristas0
28-12-10, 00:00
Σιγά μην οριστούν και ορκωτοί λογιστές ρε παιδιά!

iml
03-01-11, 19:10
Προς ενημέρωση των παραπάνω.

Από την εποχή ακόμα των 384 Mbps ήμουν στην πιο πάνω εταιρεία με χρέωση λογαριασμών με πάγια εντολή μέσω American Express. (Τα ίδια πράγματα λέμε)
Ξεκίνησε η συνδρομή κανονικά, η χρέωση στην κάρτα κανονικότατα, και ο αναλυτικός της forthnet με το ποσό που χρεώνανε.
Κάποια περίοδο (για δικούς τους άγνωστους λόγους) σταμάτησαν να χρεώνουν λεφτά στην κάρτα, ενώ ο αναλυτικός έγραφε πάντα "ανεξόφλητοι λοφαριασμοί=0". Κάποτε ξανάρχισαν να χρεώνουν την κάρτα κανονικά. Εγώ κοιτούσα πάντα το λογαριασμό της forthnet για το ποσό που με χρεώναν γιατί την εποχή εκείνη το DSL ήταν κοματάκι ακριβό για την τσέπη μου. Επειδή η χρήση της παραπάνω πιστωτικής μου κάρτας ήταν συχνή, δεν πρόσεξα ποτέ ότι κάποια στιγμή είχαν σταματίσει να με χρεώνουν.
Οταν με το καλό κάποτε διέκοψα την υπηρεσία, μετά από κάμποσο καιρό μου ήρθε ένα απειλητικό γράμμα από δικηγορικό-εισπρακτικό γραφείο με ένα συνολικό ποσό (μαζί με τόκους) :) για οφειλές -στην εταιρεία που εκπροσωπούν- 3 χρόνια παλιές.Φυσικά, τόσο παλιές αποδείξεις δεν κρατουσα (πίστευα ως τότε οτι 2 χρόνια αρχείο αρκεί) και μέχρι να βγάλω ακρη το τι θέλουν από μενα, να ζητήσω αποστολή παλιών λογαριασμών από την τράπεζά μου για την περίοδο των ισχυρισμων τους (η τράπεζα ήταν εξυπηρετική πάντως) είχα την αντιμετώπιση απατεώνα.
Τελικά όπως φάνηκε από τους παλιούς λογαριασμούς της πιστωτικής, όντως είχαν σταματησει να χρεώνουν την κάρτα για ένα διάστημα.Πλήρωσα το ποσό που ζητούσαν (το οποίο μου είχε φανεί και λίγο τσιμπημένο*) και έκλεισα το θέμα που με βάραινε σαν θηλια.
Στους γιατρούς να τα φάνε όμως γιατί

1. Η συμπεριφορά-αντιμετώπιση της εισπρακτικής "εταιρίας" ήταν κάκιστη. Επειδή εμείς οι υπόλοιποι δεν είμαστε δικηγόροι να τρέχουμε στα δικαστήρια να βρουμε το δίκιο μας για μικροποσά -συγκριτικά με τα έξοδα μιας δίκης- τρομοκρατούν τον κόσμο από την θέση του ισχυρού.
2. Σε όλο το διάστημα ποτέ δεν αρνήθηκα να πληρώσω απλά τους τόνιζα ότι περιμένα την απάντηση της τράπεζάς μου.
3. Κανένας αναλυτικός λογαριασμός της forthnet ποτέ δεν ανέφερε για "προηγούμενα υπόλοιπα". Αυτό το έβλεπα πάντα. Από την άλλη ομως μεριά κοιτά κανείς τι δεν του χρεώνουν στην πιστωτική του? Γιατί το άκουσα σαν επιχείρημα.Εγώ -τότε- έβλεπα κάθε μήνα τις δόσεις από τις υπόλοιπες αγορές μου εκεί και υπολόγιζα τα έξοδά μου. Είχα συνηθίσει το πάγιο ποσό της σύνδεσης και δεν το εψαχνα πια.
*4. Μιλάμε για εποχές που η τιμή της DSL κατέβαινε διαρκώς και δεν ήταν σταθερή. Με τους υπολογισμους μου ζητούσαν περισσότερα (όχι πολλά ευτυχώς) από όσα τα έβγαζα εγώ. Οι αναλυτικοί της forthnet είχαν πεταχτεί οπότε δεν ξέρω σίγουρα πόσα. Οι πίεση που αισθανόμουν από το κ..γραφείο τους δεν μου επέτρεψε να αναζητήσω τους αναλυτικούς εκεινης της εποχής από forthnet. Από στιγμη σε στιγμή περίμενα -σύμφωνα με τις απειλές τους- να μου χτυπήσει την πόρτα δικαστικός κλητήρας (=πρόσθετα έξοδα), και όπως είπα η διαφορά δεν ήταν σπουδαία.
5. Ηθική ικανοποίηση (πχ δεν είστε αλήτης απατεώνας κλέφτης οπως νομίζαμε) ποτέ δεν πήρα


Εύχομαι τα παραπάνω να φανούν χρήσιμα στους υπόλοιπους και να προφυλαχτούν.
Φιλικά

ikonsgr
03-01-11, 23:51
Aν και έχω e-banking σε 3 τράπεζες πάγιες εντολές δεν χρησιμοποιώ ακριβώς γιατί δεν τους εμπιστευομαι. Το πρόβλημα είναι ότι με τις αυτόματες εξοφλήσεις έχεις την τάση να εφυσηχαζεσαι και να μην ελεγχεις τακτικά το τι γίνεται. Γενικώς έχω την άποψη ότι καλό είναι οτιδήποτε κάνεις μέσω διαδικτύου,να έχεις ΕΣΥ τον έλεγχο και να μην αφήνεις τα πράγματα στον "αυτόματο πιλότο" . Το να μπαίνω 1 φορά το 2μηνο στον λογαριασμό μου και να κάνω σε 2 λεπτά Ο ΙΔΙΟΣ την πληρωμή λογαριασμών είναι ελάχιστο "τίμημα" και σε γλυτώνει από περιπέτειες σαν του Iml ;)

darkkon
04-01-11, 21:01
Τους έχω όλους τους λογαριασμούς και μου ήρθαν και sms διακοπής αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.
Το θέμα είναι ότι σε 2 εβδομάδες (31 Δεκ.) έγινε η μετάβαση και το ίδιο μεσημέρι με πήραν τηλέφωνο με τους κωδικούς! Περιχαρής συνδέομαι και πάλι αποσυνδέσεις!!! Πριν τα σπάσω όλα θυμάμαι ότι έχω το branded firmware Forthnet στο ρούτερ και βάζω την επόμενη του ΟΤΕ από το site του conn-x. Από τότε μέχρι σήμερα η γραμμή είναι "πάνω"!
ΟΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΛΕΜΕ!!!!!!

famous-walker
08-01-11, 19:46
Όταν φύγεις από μια εταιρία, για πόσο καιρό είναι υποχρεωμένη να σου παρέχει πρόσβαση στον λογαριασμό email που είχες; Από χθες δεν μπορώ να δω τα email της Forthnet, καθώς από την Τρίτη ανήκω στην HOL. Eνώ στην OTENET, που έφυγα εδώ και δυο χρόνια ακόμη και σήμερα μπορώ να τα βλέπω.

Georgevtr
08-01-11, 22:56
Όταν φύγεις από μια εταιρία, για πόσο καιρό είναι υποχρεωμένη να σου παρέχει πρόσβαση στον λογαριασμό email που είχες; Από χθες δεν μπορώ να δω τα email της Forthnet, καθώς από την Τρίτη ανήκω στην HOL. Eνώ στην OTENET, που έφυγα εδώ και δυο χρόνια ακόμη και σήμερα μπορώ να τα βλέπω.

6 μήνες.
Μή συγκρίνεις τον ΟΤΕ με τα καφενεία ;)

famous-walker
09-01-11, 00:30
Δηλαδή τώρα που η Forthnet μου την διέκοψε την πρόσβαση τι κάνω; Είχα ένα email που το χρειάζομαι οπωσδήποτε. Τα' χουν σβήσει ή υπάρχουν ακόμη; Ευκαιρία να μην τους πληρώσω εάν δεν μου αποκαταστήσουν την πρόσβαση.

christossu
09-01-11, 00:36
1.μπορεις να κρατησεις το email επικοινωνησε μαζι τους....
2.Δεν χρησιμοποιουμε ποτε τα email των παροχων για πολλους λογους.....

famous-walker
09-01-11, 01:03
Τους έστειλα email να μου αποκαταστήσουν την πρόσβαση, συνολικά 6 χρόνια ήμουν συνδρομητής και εάν βάλουμε και την Internet Hellas, που από το 2001 ήταν θυγατρική της, συμπληρώνουμε 9. Το κοινοποίησα το μήνυμα σε Ε.Ε.Τ.Τ. και ΙΝ.ΚΑ. Ας μην το πράξουν και δεν πρόκειται να πάρουν τα 88 ευρώ του τελευταίου διμήνου που τους οφείλω.
Το email αυτό το είχα για διάφορες χρήσεις, χρόνια, από το 1997 χρησιμοποιώ τα email των παροχέων για επίσημες δουλειές.

silegav
09-01-11, 12:00
Όντως τα mail των παρόχων δεν είναι και ότι καλύτερο για να τα χρησιμοποιείς. Αυτό που δε ξέρω και δεν έχω διαβάσει κιόλας είναι τι ακριβώς ορίζεται ότι γίνοντα αυτά τα mail όταν φεύγεις από τον πάροχο. Λογικά γίνονται archive αλλά το θέμα είναι πως κάποιος μπορεί να τα κάνει retrieve. Είναι ενδιαφέρον, θα ψάξω το συμβόλαιο μου να δω.


Τους έχω όλους τους λογαριασμούς και μου ήρθαν και sms διακοπής αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.
Το θέμα είναι ότι σε 2 εβδομάδες (31 Δεκ.) έγινε η μετάβαση και το ίδιο μεσημέρι με πήραν τηλέφωνο με τους κωδικούς! Περιχαρής συνδέομαι και πάλι αποσυνδέσεις!!! Πριν τα σπάσω όλα θυμάμαι ότι έχω το branded firmware Forthnet στο ρούτερ και βάζω την επόμενη του ΟΤΕ από το site του conn-x. Από τότε μέχρι σήμερα η γραμμή είναι "πάνω"!
ΟΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΛΕΜΕ!!!!!!

Όταν λες "πάλι" αποσυνδέσεις τι εννοείς; Τώρα δε συνδέθηκες;
Μήπως ο εξοπλισμός που χρησιμοποιείς είναι του ΟΤΕ; Τα έχουμε ακούσει κι αυτά πολλές φορές!

Georgevtr
09-01-11, 14:11
Όταν λες "πάλι" αποσυνδέσεις τι εννοείς; Τώρα δε συνδέθηκες;
Μήπως ο εξοπλισμός που χρησιμοποιείς είναι του ΟΤΕ; Τα έχουμε ακούσει κι αυτά πολλές φορές!

Νομίζω ότι το γράφει ξεκάθαρα ο άνθρωπος 'forthnet branded' .

a.libe
09-01-11, 16:16
Τους έστειλα email να μου αποκαταστήσουν την πρόσβαση, συνολικά 6 χρόνια ήμουν συνδρομητής και εάν βάλουμε και την Internet Hellas, που από το 2001 ήταν θυγατρική της, συμπληρώνουμε 9. Το κοινοποίησα το μήνυμα σε Ε.Ε.Τ.Τ. και ΙΝ.ΚΑ. Ας μην το πράξουν και δεν πρόκειται να πάρουν τα 88 ευρώ του τελευταίου διμήνου που τους οφείλω.
Το email αυτό το είχα για διάφορες χρήσεις, χρόνια, από το 1997 χρησιμοποιώ τα email των παροχέων για επίσημες δουλειές.

εχει καποιος τα mail των ΕΕΤΤ ΚΑΙ ΙΝΚΑ προχειρα για να μην τα ψαχνω???ειμαι στον μεγαλο ΟΤΕ εδω και 15μερες και παω μια χαρα...εφυγα απο την hol και φοβαμαι μην μου κανουν καμια λαμογια για αυτο ζητω τα mail...

van76gr
09-01-11, 20:41
εχει καποιος τα mail των ΕΕΤΤ ΚΑΙ ΙΝΚΑ προχειρα για να μην τα ψαχνω???ειμαι στον μεγαλο ΟΤΕ εδω και 15μερες και παω μια χαρα...εφυγα απο την hol και φοβαμαι μην μου κανουν καμια λαμογια για αυτο ζητω τα mail...

Έλεος με τον μεγάλο ΟΤΕ βρε παιδιά. Έχει σκεφτεί κανείς απο όλους εσάς πως όλες αυτές τις επενδύσεις του τις έχουν πληρώσει οι παππούδες μας, οι γονείς μας και εμείς συνεχίζουμε να τις πληρώνουμε????
Ας παρείχε αξιόπιστες υπηρεσίες σε λογικές τιμές που μπορεί να αντέξει η τσέπη του μέσου χρήστη και τότε θα μιλούσαμε για σοβαρή εταιρία. Ξέρω είναι OFF TOPIC άλλα μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Και εγώ ΟΤΕ είχα άλλα τα 46€ μηνιαίως (με χρέωση 2€ μηνιαίως για την αναγνώριση κλήσης που όλοι οι υπόλοιποι πάροχοι δίνουν δωρεάν) μου καθόντουσαν πολλά.
Όλοι οι πάροχοι έχουν τα καλά τους και τα στραβά τους, ουδείς τέλειος!!!!

a.libe
09-01-11, 22:37
Έλεος με τον μεγάλο ΟΤΕ βρε παιδιά. Έχει σκεφτεί κανείς απο όλους εσάς πως όλες αυτές τις επενδύσεις του τις έχουν πληρώσει οι παππούδες μας, οι γονείς μας και εμείς συνεχίζουμε να τις πληρώνουμε????
Ας παρείχε αξιόπιστες υπηρεσίες σε λογικές τιμές που μπορεί να αντέξει η τσέπη του μέσου χρήστη και τότε θα μιλούσαμε για σοβαρή εταιρία. Ξέρω είναι OFF TOPIC άλλα μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Και εγώ ΟΤΕ είχα άλλα τα 46€ μηνιαίως (με χρέωση 2€ μηνιαίως για την αναγνώριση κλήσης που όλοι οι υπόλοιποι πάροχοι δίνουν δωρεάν) μου καθόντουσαν πολλά.
Όλοι οι πάροχοι έχουν τα καλά τους και τα στραβά τους, ουδείς τέλειος!!!!
συμφωνω φιλε μου με τα λεγομενα σου , ισως επρεπε να ριξει την τιμη των 45,5 ή να προσφερει το 24αρι σε απεριοριστα και χωρις κινητα π.χ
Ομως αυτο που εζησα με την hol που μου κλεισανε ρβ να ερθει ο τεχνικος σε 4-5 μερες και ημουν χωρις ιντερνετ και τηλεφωνια,λεει πολλα....στην ουσια πληρωνεις ενα 5ευρο παραπανω και εισαι καλυμμενος....ουτε ποτε θα πιασεις γραμμη,αν ειναι απασχολημενοι θα σε παρουν πισω,αν κατσει βλαβη ποτε θα ερθει ο τεχνικος,αν δεν μπορεσει ο τεχνικος ποτε θα κλειστει συνδυαστικο ρβ.....για ολα αυτα δεν το κλαιω πολυ το 5ευρο τον μηνα

biggeo65
10-01-11, 09:31
Έλεος με τον μεγάλο ΟΤΕ βρε παιδιά. Έχει σκεφτεί κανείς απο όλους εσάς πως όλες αυτές τις επενδύσεις του τις έχουν πληρώσει οι παππούδες μας, οι γονείς μας και εμείς συνεχίζουμε να τις πληρώνουμε????
Ας παρείχε αξιόπιστες υπηρεσίες σε λογικές τιμές που μπορεί να αντέξει η τσέπη του μέσου χρήστη και τότε θα μιλούσαμε για σοβαρή εταιρία. Ξέρω είναι OFF TOPIC άλλα μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Και εγώ ΟΤΕ είχα άλλα τα 46€ μηνιαίως (με χρέωση 2€ μηνιαίως για την αναγνώριση κλήσης που όλοι οι υπόλοιποι πάροχοι δίνουν δωρεάν) μου καθόντουσαν πολλά.
Όλοι οι πάροχοι έχουν τα καλά τους και τα στραβά τους, ουδείς τέλειος!!!!

Συμφωνώ μαζί σου.Κι εξάλλου παίζει ρόλο η περιοχή. Τώρα πληρώνω 41.24€ για 2play , και ΠΟΤΕ δεν κατέβαζω με λιγότερο από 2300-2400 ΚΒ/sec.

Tα περίπου 10 € επιπλέον στον ΟΤΕ για ίδιες ταχύτητες και υπηρεσίες μου κάθοντε κάπως. 3 χρόνια είμαι στην FORTHNET κι αν συνεχίσει έτσι δεν σκοπεύω να αλλάξω.

Κι αν δεν ήταν ο ΟΤΕ και η DEUTCE TELECOM και οι συμβάσεις που κάνανε για VDSL ΘΑ ΜΠΟΡΟΎΣΑ ΝΑ ΈΧΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΉ ΜΟΥ (Πτολεμαϊδα) FTTH μέσω ιδιόκτητου δικτύου. Αλλά το FTTH το φρενάρει ο ΟΤΕ γιατί έχει επενδύσει πολλά στο VDSL

Georgevtr
10-01-11, 14:01
Αλλά το FTTH το φρενάρει ο ΟΤΕ γιατί έχει επενδύσει πολλά στο VDSL

Σοβαρά μιλάς?:whistle:

prodromosfan
10-01-11, 14:21
Σοβαρά μιλάς?:whistle:

έχει συζητηθει πολλες φορές, μη σου φαινεται περιεργο.
κατι αντιστοιχο ειχαμε δει και isdn->adsl.;)

Georgevtr
10-01-11, 14:40
έχει συζητηθει πολλες φορές, μη σου φαινεται περιεργο.
κατι αντιστοιχο ειχαμε δει και isdn->adsl.;)

Καθόλου περίεργο αλλά σε υποθετικά σενάρια όλοι έχουμε λόγο...

Να πώ βρε πρόδρομε και του στραβού το δίκιο?Οκ βγάζουμε τον οτε,ποιός πάροχος-ιδιώτης θα επενδύσει?
Ποιός αντέχει πλέον?

prodromosfan
10-01-11, 14:54
κανείς αλλά δεν φταίει κανεις παρα όλη η συνομοταξια συμπεριλαμβανομενου και του ΟΤΕ,
οταν πουλάνε υπηρεσιες σε τιμες κοστους απλά και μονο για να κανουν πελατολογιο
ωστε να εδραιωσουν τη θεση τους στην αγορά και να πουληθουν αργότερα σε καλυτερη τιμη
ποιος τους φταίει;

σιγουρα οχι οι χρηστες.

το adsl το παιδευουμε τοσα χρόνια, διχως να εχουμε τελειοποιήσει το συστημα οσο μπορούμε.
Παραδειγμα, ποσες και ποσες φορές δεν εχουμε ακούσει για περιοχες που πρέπει οπωσδηποτε να μπουν mini dslam ή καινουρια Α/Κ επειδή πολύ απλά η υποδομή για την οποια ο ΟΤΕ* εχει χρυσοπληρωθει τόσα χρόνια δεν αρκεί.

αντι λοιπον να φτασουμε τον χαλκο στα ορια του και να απολαμβανουν όλοι οι χρηστες adsl/vdsl
με τις ανωτερες ταχυτητες του καθε συστηματος,
βάλαμε πλέον πλώρη για FTTH επειδη θα παρουν(παίρναν; ) και καποια πακετα :$ απο την ευρωπη
για την αναπτυξη της ευρυζωνηκοτητας.

Τη στιγμή που στο εξωτερικο παιζαν το adsl στα δαχτυλα πολλα χρόνια πριν απο εμας
και τους βλεπεις τωρα να αρχιζουν και εκεινοι με FTTH (ενεργά οχι πειραματικά) γιατι θα πρέπει να γινει η συγκλιση τόσο συντομα;
Ας καθυστερησουμε και μεις λιγα χρόνια αλλα να το κανουμε σωστά,
όχι μπακαλίστικα. ;)

*Αναφέρω τον ΟΤΕ γιατι ειναι ο διαχειριστης του δικτύου,
αμα ήταν αλλη εταιρεία θα τα χωνα στην αλλη εταιρεία
μη μας βγει το ονομα σαν anti OTE fanboy. :whistle:

van76gr
10-01-11, 19:03
συμφωνω φιλε μου με τα λεγομενα σου , ισως επρεπε να ριξει την τιμη των 45,5 ή να προσφερει το 24αρι σε απεριοριστα και χωρις κινητα π.χ
Ομως αυτο που εζησα με την hol που μου κλεισανε ρβ να ερθει ο τεχνικος σε 4-5 μερες και ημουν χωρις ιντερνετ και τηλεφωνια,λεει πολλα....στην ουσια πληρωνεις ενα 5ευρο παραπανω και εισαι καλυμμενος....ουτε ποτε θα πιασεις γραμμη,αν ειναι απασχολημενοι θα σε παρουν πισω,αν κατσει βλαβη ποτε θα ερθει ο τεχνικος,αν δεν μπορεσει ο τεχνικος ποτε θα κλειστει συνδυαστικο ρβ.....για ολα αυτα δεν το κλαιω πολυ το 5ευρο τον μηνα

Όσο θα υπάρχουν πελάτες που θα δίνουν στο ΟΤΕ τα χρήματα τους και ο ΟΤΕ θα φέρεται σε όλους τους υπόλοιπους παρόχους λές και το τηλεφωνικό δίκτυο είναι τσιφλίκι του αυτό θα γίνεται. Δεν υπάρχει ουσιαστική απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών ακόμη. Όταν υπάρξει θα το καταλάβουμε όλοι μας.

tasanas
10-01-11, 21:40
Όσο θα υπάρχουν πελάτες που θα δίνουν στο ΟΤΕ τα χρήματα τους και ο ΟΤΕ θα φέρεται σε όλους τους υπόλοιπους παρόχους λές και το τηλεφωνικό δίκτυο είναι τσιφλίκι του αυτό θα γίνεται. Δεν υπάρχει ουσιαστική απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών ακόμη. Όταν υπάρξει θα το καταλάβουμε όλοι μας.
++:oneup:

prodromosfan
10-01-11, 22:01
Kάτι δεν εχετε καταλάβει.

Το τηλεφωνικό δίκτυο είναι όντως τσιφλίκι του ΟΤΕ (βασικα της DT που αγορασε τον ΟΤΕ)
γιατί στην πωληση μέσα συμπεριλαμβανόταν.

Γιατι φωναζουμε οτι η ΕΕΤΤ πολύ απλά δεν υπαρχει. (δεν υπηρχε, βεβαια και τωρα δεν βλεπουμε κινησεις αλλά τεσπα)

sdikr
10-01-11, 22:07
Συμφωνώ μαζί σου.Κι εξάλλου παίζει ρόλο η περιοχή. Τώρα πληρώνω 41.24€ για 2play , και ΠΟΤΕ δεν κατέβαζω με λιγότερο από 2300-2400 ΚΒ/sec.

Tα περίπου 10 € επιπλέον στον ΟΤΕ για ίδιες ταχύτητες και υπηρεσίες μου κάθοντε κάπως. 3 χρόνια είμαι στην FORTHNET κι αν συνεχίσει έτσι δεν σκοπεύω να αλλάξω.

Κι αν δεν ήταν ο ΟΤΕ και η DEUTCE TELECOM και οι συμβάσεις που κάνανε για VDSL ΘΑ ΜΠΟΡΟΎΣΑ ΝΑ ΈΧΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΉ ΜΟΥ (Πτολεμαϊδα) FTTH μέσω ιδιόκτητου δικτύου. Αλλά το FTTH το φρενάρει ο ΟΤΕ γιατί έχει επενδύσει πολλά στο VDSL


Θα μπορούσες; είσαι σίγουρος; ποιος θα το έκανε;
το κράτος είχε πει να κάνει κάτι (που τελικά ακόμα είναι στα λόγια) αλλά οχι για πτολεμαίδα

Αν σκεφτείς πως αυτή την στιγμή αν έχεις να πληρώσεις μπορείς να βάλεις οπτική (κοστίζει πολλά λεφτά) και αρκετές εταιρίες το κάνουν, δεν μπορείς να λές οτι τους φρενάρει ο ΟΤΕ
Τώρα το να λέμε το τι κάνουν 3 με 4 χώρες στο εξωτερικό και να λέμε ότι παντού έχουν οπτικές είναι κάπως, εδώ υπάρχουν χώρες που δεν έχουν πάνω απο 4mbps

ubuntubu
10-01-11, 22:22
das Netzwerk ist mein :rtfm:

http://www.zoomnews.gr/wp-content/uploads/2010/03/AngelaMerkel.jpg
(http://www.zoomnews.gr/wp-content/uploads/2010/03/AngelaMerkel.jpg)

NiKapa
10-01-11, 22:35
:rofl::rofl::lol: lol lol lol

biggeo65
10-01-11, 22:42
Καθόλου περίεργο αλλά σε υποθετικά σενάρια όλοι έχουμε λόγο...

Να πώ βρε πρόδρομε και του στραβού το δίκιο?Οκ βγάζουμε τον οτε,ποιός πάροχος-ιδιώτης θα επενδύσει?
Ποιός αντέχει πλέον?

Το ανέφερα γιατί η Πτολεμαϊδα ήταν από τις πιλοτικές πόλεις για εγκατάσταση οπτικών ινών, κι από την στιγμή που οι οπτικές ίνες υπάρχουν και παιρνούν από κάθε γειτονιά δεν ήταν δύσκολό το FTTH, και υπήρχαν ιδιώτες που ήθελαν να επενδύσουν.

Kι επειδή πάντα μου αρέσει να μιλώ με αποδείξεις δες το παρακάτω άρθρο.

http://www.broadbandprime.com/2009/07/ote-announces-vdsl-rollout-and-upset-greeces-ftth-plans.html

Και πάντα μιλάω σοβαρά, δεν μου αρέσει να μπαίνω σε φόρουμ και να γράφω μόνο για να γράφω.

Georgevtr
10-01-11, 22:45
Όσο θα υπάρχουν πελάτες που θα δίνουν στο ΟΤΕ τα χρήματα τους και ο ΟΤΕ θα φέρεται σε όλους τους υπόλοιπους παρόχους λές και το τηλεφωνικό δίκτυο είναι τσιφλίκι του αυτό θα γίνεται. Δεν υπάρχει ουσιαστική απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών ακόμη. Όταν υπάρξει θα το καταλάβουμε όλοι μας.

Ενώ εσύ δέν πληρώνεις το δίκτυο-πρώην τσιφλίκι του ΟΤΕ και νυν της DT ε?:rolleyes:

Τί ωραία που περνάμε και λέμε τα πράγματα με τ ονομά τους:whistle:

ubuntubu
10-01-11, 23:02
Το ανέφερα γιατί η Πτολεμαϊδα ήταν από τις πιλοτικές πόλεις για εγκατάσταση οπτικών ινών, κι από την στιγμή που οι οπτικές ίνες υπάρχουν και παιρνούν από κάθε γειτονιά δεν ήταν δύσκολό το FTTH, και υπήρχαν ιδιώτες που ήθελαν να επενδύσουν.


Το δίκτυο στο οποίο αναφέρεσαι εντάσσεται εδώ :

Τα ευρυζωνικά μητροπολιτικά δίκτυα δημιουργούνται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Κοινωνία της Πληροφορίας» και χρηματοδοτούνται από Εθνικούς πόρους και από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης, με συνολικό προϋπολογισμό 58 εκατ. ευρώ. Ξεπερνούν συνολικά σε μήκος τα 735 χιλιόμετρα και διασυνδέουν περισσότερα των 2.800 σημείων δημοσίου ενδιαφέροντος, όπως εκπαιδευτικά ιδρύματα, Πανεπιστήμια, σχολεία, ΔΟΥ, Δημόσια Νοσοκομεία, τα κτίρια των Δήμων ή της Νομαρχίας, δημοτικές βιβλιοθήκες, μουσεία, επιμελητήρια, κλπ. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32621


Καμία σχέση με εμάς τους απλούς ιδιώτες.

silegav
10-01-11, 23:29
Όντως άλλο το FTTH και άλλο το στρώσιμο δακτυλίων σε πόλεις της Ελλάδας (αυτό κι αν ήταν σήριαλ που νομίζω ότι ακόμα παίζεται). Το FTTH προσωπικά ότι δεν πρόκειται να το δούμε όσο ο ΟΤΕ έχει τη μορφή και τη νοοτροπία που έχει. Από τη στιγμή μάλιστα που έγινε η επιλογή του VDSL και πέσανε τα λεφτά εκεί, πιστεύω ότι απλά αποφασίστηκε να μείνουμε πάλι πίσω από τις διεθνείς εξελίξεις και να επενδύσουμε σε απαρχαιωμένες τεχνολογίες. Αλλά από την άλλη θαμ ου πεις, εδώ δεν έχουμε δρόμους, το FTTH μας μάρανε....

zorz_skg
10-01-11, 23:56
Kάτι δεν εχετε καταλάβει.

Το τηλεφωνικό δίκτυο είναι όντως τσιφλίκι του ΟΤΕ (βασικα της DT που αγορασε τον ΟΤΕ)
γιατί στην πωληση μέσα συμπεριλαμβανόταν.

Όχι ακριβώς...:nono:

Ο χαλκός στο last mile είναι public domain. Ο ΟΤΕ απλώς είναι ο διαχειριστής αυτής της υποδομής.

tasanas
12-01-11, 01:42
Ο ΟΤΕ όμως πληρώνεται για την χρήση του δικτύου από τους εναλλακτικούς. Και δεν public domain ακριβώς γιατί public domain σημαίνει ότι μπορείς να πειράξεις το ΚΑΦΑΟ, που δεν μπορείς. Απλά ο ΟΤΕ θα στρώσει τώρα με το πάσο του το vdsl και θα περιμένει να κάνει απόσβεση εμποδίζοντας πρακτικά το FTTH

@ ADSLgr.com All rights reserved.