PDA

Επιστροφή στο Forum : LG Optimus One η' HTC Wildfire;



Σελίδες : [1] 2

clyde
27-12-10, 02:30
Ποιο απο τα δυο κινητα ειναι καλυτερο?

LG Optimus One H' HTC Wildfire?

limit
27-12-10, 12:02
Δε ξέρω καθόλου τα LG αλλά δυο γνωστοί μου που έχουν wildfire είναι ικανοποιήμενοι. Μάλιστα προχθές βγήκε και το 2.2 για το HTC

........Auto merged post: limit πρόσθεσε 20 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

LG Optimus One P500 vs HTC Wildfire (http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3516&idPhone2=3337)

vasim
27-12-10, 13:19
To WF είναι σαφώς ανώτερο αν και παλιότερο.

giantpow
28-12-10, 10:37
To WF είναι σαφώς ανώτερο αν και παλιότερο.

παρτο και μετα να γραφεις comment στο Market ---> εφαρμογη οτι ναι ,δεν παιζει στο wildfire

Viper
28-12-10, 10:51
Υπερβαλεις λιγακι. Ενταξει και να μην παιζουν 2-3 εφαρμογες λογω αναλυσης δεν εγινε και τιποτα.

Εχωντας Wildfire και δοκιμαζοντας ενα Optimus One ενος φιλου, θα ελεγα οτι το One ειναι αρκετα πιο γρηγορο.

georgis4
28-12-10, 11:54
To WF ρε παιδια εχει πολυ χαλια αναλυση και δεν αξιζει κατ εμε τα λεφτα του.Χωρια ο χαμηλος επεξεργαστης....
Επελεξα το LG GT540 τον σεπτεμβριο αντι του WF οχι τοσο για τη διαφορα τιμης οσο χαρακτηριστικων.
Υποψην ισως το βασικοτερο..το optimus one θα το παρεις ετοιμο με την 2.2 εκδοση του Android:oneup:

vasim
28-12-10, 12:08
Εγώ έχω το Galaxy και δεν με ενδιαφέρουν τα 2 αυτά τηλέφωνα, ούτε καν το android (to γαλαχυ το ξαναέβαλα στο κουτάκι του). Απλώς διάβασα τα χαρακτηριστικά και φαίνεται καλύτερο το WF από το συγκριτικό. τώρα αν υπάρχει διαφορετική άποψη ΟΚ, no problem..

georgis4
28-12-10, 12:32
Εγώ έχω το Galaxy και δεν με ενδιαφέρουν τα 2 αυτά τηλέφωνα, ούτε καν το android (to γαλαχυ το ξαναέβαλα στο κουτάκι του). Απλώς διάβασα τα χαρακτηριστικά και φαίνεται καλύτερο το WF από το συγκριτικό. τώρα αν υπάρχει διαφορετική άποψη ΟΚ, no problem..

Το κακο με το galaxy ειναι οτι και αυτο εχει χαμηλη αναλυση (και ειναι ωραιο σαν κινητακι)το πηρε η κουμπαρα μου...Δεν ειναι θεμα διαφορετικης αποψης.:) (τα εχω δουλεψει live απο φιλους)
WF
Display Type TFT capacitive touchscreen, 16M colors
Size 240 x 320 pixels, 3.2 inches
OS Android OS, v2.1 (Eclair), upgradable to v2.2
CPU Qualcomm MSM 7225 528 MHz processor
Optimus
Display Type TFT capacitive touchscreen, 256K colors
Size 320 x 480 pixels, 3.2 inches
OS Android OS, v2.2 Froyo, upgradable to v2.3
CPU 600 MHz processor
Specs και των 2 κινητων
http://www.gsmarena.com/lg_optimus_one_p500-3516.php
http://www.gsmarena.com/htc_wildfire-3337.php

vasim
28-12-10, 13:15
Το κακο με το galaxy ειναι οτι και αυτο εχει χαμηλη αναλυση (και ειναι ωραιο σαν κινητακι)το πηρε η κουμπαρα μου...Δεν ειναι θεμα διαφορετικης αποψης.:) (τα εχω δουλεψει live απο φιλους)
WF
Display Type TFT capacitive touchscreen, 16M colors
Size 240 x 320 pixels, 3.2 inches
OS Android OS, v2.1 (Eclair), upgradable to v2.2
CPU Qualcomm MSM 7225 528 MHz processor
Optimus
Display Type TFT capacitive touchscreen, 256K colors
Size 320 x 480 pixels, 3.2 inches
OS Android OS, v2.2 Froyo, upgradable to v2.3
CPU 600 MHz processor
Specs και των 2 κινητων
http://www.gsmarena.com/lg_optimus_one_p500-3516.php
http://www.gsmarena.com/htc_wildfire-3337.php
Έχω φύγει από το android για άλλους λόγους. Όχι ότι πήγα σε καλύτερο (WM 6.5.3)

miledent
28-12-10, 13:27
Αν θες HTC δες το gratia. Αλλιώς από αυτά τα 2 προτιμώ το Lg.

Viper
28-12-10, 13:29
Πωλειται καπου το Gratia? Δεν το εχω δει πουθενα.

Νikosanagn
28-12-10, 13:48
Wildfire, χωρίς δεύτερη σκέψη!

orck
28-12-10, 14:24
Πολλοι λενε οτι εχει μικρη αναλυση στην οθονη του, το πηρα και δεν βλεπω να εχει καποιο προβλημα. Δεν ξερω εαν επρεπε να απαιτησω HD αναλυση, αλλα και ετσι ειναι μια χαρα.
Την αναβαθμιση την εκανα την πρωτη μερα χωρις να διαβασω καποιον οδηγο μεσα σε 20λεπτα.

lewton
29-12-10, 00:52
Πήρα το Optimus One την περασμένη εβδομάδα. Ήμουν μεταξύ αυτού και μερικών ακόμα αλλά το Wildfire ποτέ δεν έπαιξε ως σοβαρή επιλογή για εμένα. Μέχρι στιγμής δεν έχω μετανιώσει ούτε ένα από τα 255 ευρώπουλα που έσταξα.
Ο καθένας ο,τι αγαπάει παίρνει φυσικά. :)
Καλή τύχη.

ardi21
29-12-10, 01:15
To LG εχει μεγαλυτερη αναλυση, λιγο πιο γρηγορη cpu αλλα λιγοτερα χρωματα και χειροτερη καμερα.

Επισης μου φαινεται "πλαστικουρα" και χοντροκομμενο απο τις φωτο και τα video, χωρις να το εχω πιασει στα χερια μου βεβαια. Αυτο θα στο πει ο lewton.

Το wildfire, επειδη το εχω, εχει εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης (μεγαλη ποσοτητα μεταλλου στον σκελετο και ποιοτικο πλαστικο). Ανωτερη απο τα χρηματα που ζηταει.

Τα βαζεις κατω (το ιδανικο ειναι να πας να τα δεις απο κοντα) και αποφασιζεις...

lewton
29-12-10, 01:26
To LG εχει μεγαλυτερη αναλυση, λιγο πιο γρηγορη cpu αλλα λιγοτερα χρωματα και χειροτερη καμερα.
Συν περισσότερη RAM για το Optimus One.

ardi21
29-12-10, 01:30
Συν περισσότερη RAM για το Optimus One.

Ναι. Σωστος.

Γενικα αν σου αρεσει οπτικα το LG (εμενα π.χ δεν μου αρεσει) και η ποιοτητα κατασκευης/καμερα δεν ειναι απο τα πρωτα που κοιτας πηγαινε σε αυτο.

Νikosanagn
29-12-10, 01:37
Σήμερα χειρίστηκα για λίγο το Optimus και έχωνα πω οτι η ποιόητα κατασκευής σε σχέση με το wildfire είναι αρκετά υποδεέστερη..

Thanasis159
02-01-11, 17:14
Χωρίς δεύτερη σκέψη το Optimus. Σίγουρα μπορεί το wildfire να είναι πιο ποιοτικό σαν κατασκευή, αλλά το LG είναι καλύτερο σε σχεδόν κάθε κατηγορία που μετράει (οθόνη, ram κτλ).

Gordito
02-01-11, 17:23
To WF είναι σαφώς ανώτερο αν και παλιότερο.


Wildfire, χωρίς δεύτερη σκέψη!

In what universe?

Απο τα 2, το LG ειναι σαφως ανωτερο. Σε ολους τους τομεις.


Σήμερα χειρίστηκα για λίγο το Optimus και έχωνα πω οτι η ποιόητα κατασκευής σε σχέση με το wildfire είναι αρκετά υποδεέστερη..

Εδω μας τα χαλασε η LG.
Εχω το προηγουμενο Optimus (GT540) και ειναι στιβαροτατο, τρομερη ποιοτητα.

Την εριξαν τοσο πολυ στο επομενο μοντελο;

lewton
02-01-11, 17:54
Απλά είναι πλαστικό.
Αλλά από κοντά δείχνει πολύ καλύτερο από ότι στις φωτογραφίες. Δίνει πολύ καλύτερη αίσθηση από άλλα πλαστικά κινητά.

giannhs333
03-01-11, 21:07
Εγώ έχω εδώ και μια βδομάδα το WF άψογο κινητό.

Νikosanagn
03-01-11, 21:15
In what universe?

Απο τα 2, το LG ειναι σαφως ανωτερο. Σε ολους τους τομεις. Εγώ πρότεινα το wildfire γιατί το έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.


Εδω μας τα χαλασε η LG.
Εχω το προηγουμενο Optimus (GT540) και ειναι στιβαροτατο, τρομερη ποιοτητα.

Την εριξαν τοσο πολυ στο επομενο μοντελο; Ή ποιότητα κατασκευής μου θύμισε τα κινητά που έχουν στα καλάθια το mediamarkt με 10 € για εμένα αυτός ήταν ίσως ένα λόγος που δεν θα το έπερνα ακόμα και αν έχει καλύτερα χαρακτηριστικά απο το wildfire, αν και δεν νομίζω οτι το περνάει σε όλους τους τομείς... αν θες κάνε μια πρόχειρη σύγκριση και βάλτην εδώ.

Τώρα κοίταξά ξανά τα χαρακτηριστικά του και μόνο στην οθόνη παρατήρησα οτι υπερτερεί, λογικά και λίγο στον επεξεργαστή τον οποίο δεν τον είχαν βάλει.

lewton
04-01-11, 11:22
Τώρα κοίταξά ξανά τα χαρακτηριστικά του και μόνο στην οθόνη παρατήρησα οτι υπερτερεί, λογικά και λίγο στον επεξεργαστή τον οποίο δεν τον είχαν βάλει.

Το πρόβλημα του Wildfire για εμένα δεν είναι η λίγο χειρότερη οθόνη συγκριτικά με το Optimus One αλλά το ότι είναι κάτω της αρχικής στάνταρ ανάλυσης των Androids, το οποίο σημαίνει ότι χάνει πολλές εφαρμογές που θέτουν αυτήν την ανάλυση ως minimum.
Αυτός είναι ο λόγος που ούτε καν το έβαλα στα υποψήφια προς αγορά μοντέλα όταν έψαχνα.

Κατά τα άλλα αν αρχίσεις να συγκρίνεις χαρακτηριστικό προς χαρακτηριστικό το καθένα θα υπερτερεί σε κάποια σημεία.
Το Optimus One υπερτερεί σε ανάλυση, μνήμη RAM, ενδεχομένως λίγο καλύτερο επεξεργαστή, και 4 κανονικά (όχι touch) κουμπιά. Αν τα βάλεις δίπλα-δίπλα ενεργοποιημένα βλέπεις τη γραμματοσειρά στο Wildfire να πιξελιάζει, κάτι που δε συμβαίνει στο Optimus One.
To Wildfire υπερτερεί στο ότι έχει μεταλικά μέρη, είναι ελαφρώς πιο compact, και στο όνομα της εταιρίας που το υποστηρίζει. Η LG σίγουρα δεν έχει την παράδοση της HTC στα smartphones οπότε για εμένα που την επέλεξα υπάρχει ένα κάποιο ρίσκο. Μέχρι στιμής έχει δηλώσει ότι θα λάβουμε Honeycomb (3.0), αλλά τώρα κυκλοφόρησαν φήμες ότι η Gingerbread θα είναι η 2.4 και σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω αν θα μας βγάλει και την 3.0 όταν κυκλοφορήσει.

ardi21
05-01-11, 02:10
Η LG σίγουρα δεν έχει την παράδοση της HTC στα smartphones οπότε για εμένα που την επέλεξα υπάρχει ένα κάποιο ρίσκο. Μέχρι στιμής έχει δηλώσει ότι θα λάβουμε Honeycomb (3.0), αλλά τώρα κυκλοφόρησαν φήμες ότι η Gingerbread θα είναι η 2.4 και σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω αν θα μας βγάλει και την 3.0 όταν κυκλοφορήσει.

Η Gingerbread ειναι η 2.3 και κυκλοφορει ηδη. Η Honeycomb οντως μαλλον θα ειναι η 2.4 και οχι η 3 που ελεγαν στην αρχη.

Παντως δεν παιζω... Αν σας αναβαθμισει εσας η LG σε 2.3 πρεπει να το κανει και η HTC, στο πηγαδι κατουρησαμε εμεις???:p Βεβαια το optimus ερχεται απο μαμα με την 2.2.

Ισως τελικα να εχει βαση αυτο που διαβασα στο myphone πως η HTC ειχε δηλωσει οτι οσες συσκευες πηραν την 2.2 θα παρουν και την 2.3 (το Desire διαβασα οτι θα την παρει μεχρι το τελος του μηνος). Θα δειξει...

Νikosanagn
05-01-11, 02:23
@lewton

Καλά τα επιχειρήματα σου αλλά θα σταθώ σε ένα και μόνο το οποίο εγώ το θεωρώ το σημαντικότερο και είναι αυτο που είπες για τις εφαρμογές.

Όσο καιρό κατεβάζω εφαρμογές στο android δεν υπήρχε ούτε μια σοβαρή εφαρμογή που να μην υποστήριζε την ανάλυση του wildfire. Αν θες κάνε τον κόπο και γράψε μερικές που δεν υποστηρίζει το wildfire. Επίσης ύπήρχαν και εφαρμογές που δεν υποστηριζόντουσαν αλλα μετά απο κάποια Update το διορθώθηκαν, και ίσως και κάποιες εφαρμογές που τώρα δεν υποστηρίζονται στο μέλλον να υποστηρίζονται, αλλά ξαναλέω οτι αυτές είναι λίγες.


αλλά το ότι είναι κάτω της αρχικής στάνταρ ανάλυσης των Androids, το οποίο σημαίνει ότι χάνει πολλές εφαρμογές που θέτουν αυτήν την ανάλυση ως minimum. Επόμενως δεν τίθεται θέμα "standars των android κινητών" αλλά είναι θέμα των developer αν θα συμπεριλάβουν την συγκεκριμένη ανάλυση του κινητού (320*240).

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 3 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Καλό θα ήταν όμως να αναφερθώ και στα άλλα που λες.


και 4 κανονικά (όχι touch) κουμπιά. Αυτό το θεωρείς μειονέκτημα? Και αν ναι γιατί? τα κουμπιά πάντως αποκρίνονται άριστα.


Αν τα βάλεις δίπλα-δίπλα ενεργοποιημένα βλέπεις τη γραμματοσειρά στο Wildfire να πιξελιάζει, κάτι που δε συμβαίνει στο Optimus One. Αυτό δεν το κατάλαβα ούτε έχω εντωπίσει κάποιο pixelιασμα.

Υ.Γ.Αν αυτό το κινητό είχε ένα στάδιο ανάλυση οθόνηες πιο πάνω ελάχιστα ταχύτερο επεξργαστή και τιμή γύρο στα 300 - 320 θα ήταν απλά αχτύπητο. Αλλά κι έτσι έχω εντωπίσει πάρα πολλούς ευχαριστημένους χρήστες μεταξύ αυτών κι εγώ.

ardi21
05-01-11, 02:25
Υπαρχουν εφαρμογες που δεν υποστηριζονται. Δεν φαινονται στο market δηλαδη. Γιατι αν κατεβασεις το apk και τις εγκαταστησεις manual παιζουν ολες. Ειναι η μειοψηφια αλλα υπαρχουν αρκετες.

Το θεμα ομως ειναι οτι αποκλειεται να μην βρεις εφαρμογη για να κανεις την δουλεια σου. Δεν μπορεις να "δεις" την μια, υπαρχουν αλλες 10.

Τα touch κουμπια ουτε εγω τα θεωρω μειονεκτημα, το αντιθετο μαλιστα... πλεονεκτημα, κυριως, λογω εμφανισης.

Νikosanagn
05-01-11, 02:28
Γιατι αν κατεβασεις το apk και τις εγκαταστησεις manual παιζουν ολες. Και αυτό γίνετε.


Το θεμα ομως ειναι οτι αποκλειεται να μην βρεις εφαρμογη για να κανεις την δουλεια σου. Δεν μπορεις να "δεις" την μια, υπαρχουν αλλες 10 Καλά αυτό εννοείτε με τόσες χιλιάδες εφαρμογές κάποια θα βρεις για να καλύψεις την ανάγκη σου.

Επίσης το wildfire ΔΕΝ δεν είναι για παιχνίδια σε καμία περίπτωση.

redfever7
05-01-11, 03:09
μιας και έψαχνα μεταξύ των δυο και κατέληξα στο wildfire πριν καμιά βδομάδα να πω τις σκέψεις μου κ εγώ..

συγκρίνοντας τα, όντως μου φάνηκε πιο ζωντανή η οθόνη του lg συγκριτικά με του htc αν και αυτό δεν ήταν κανα τρομερό νέο. στα χαρτιά φαίνεται καλύτερο το One αν και δεν είναι απολύτως ορθό αυτό, πχ δεν υποστηρίζει flash (ούτε το lite που έχει το wildfire) λόγω επεξεργαστή που αν και ταχύτερος, δεν υποστηρίζει το κατάλληλο set.

στη πράξη, επέλεξα το htc γιατί

μου φάνηκε πολύ πιο στιβαρή κατασκευή
είχε πάρει και αυτό πλέον τη 2.2 έστω και ως update και όχι out of the box
camera flash +5mpx (αν και η κάμερα του lg μου φάνηκε καλή)
htc
μου άρεσε και στο μάτι


πάνω κάτω πάντως συγκρίνουμε δυο παρόμοια κινητά με ίδιο targer group. Όποιο και αν επιλέξει κανείς θα ικανοποιηθεί βάσει των αναγκών του. Εγώ έκανα τη μετάβαση από ενα combo n78 + k850i γιατί πέθανε το κ850i και είμαι πολύ ικανοποιημένος προς το παρών αφού δεν είχε συνηθίσει το μάτι μου σε super duper οθόνες. τα λοιπά τα κάνει πολύ καλα.

ipo
05-01-11, 03:53
Γιατί δε βάζετε στην εξίσωση το ZTE Blade; Έχει καλύτερο επεξεργαστή, μεγαλύτερη ανάλυση, η RAM ξεκλειδώνει και γίνεται 512MByte, ενώ είναι φτηνότερο.

RyDeR
05-01-11, 04:30
Γιατί δε βάζετε στην εξίσωση το ZTE Blade; Έχει καλύτερο επεξεργαστή, μεγαλύτερη ανάλυση, η RAM ξεκλειδώνει και γίνεται 512MByte, ενώ είναι φτηνότερο.

Σωστοτατος ο ipo.

Και τα 2 χρονια εγγυησης πιστευω φτανουν σε οποια περιπτωση...

Viper
05-01-11, 10:16
Υ.Γ.Αν αυτό το κινητό είχε ένα στάδιο ανάλυση οθόνηες πιο πάνω ελάχιστα ταχύτερο επεξργαστή και τιμή γύρο στα 300 - 320 θα ήταν απλά αχτύπητο. Αλλά κι έτσι έχω εντωπίσει πάρα πολλούς ευχαριστημένους χρήστες μεταξύ αυτών κι εγώ.

Περιμενουμε το HTC Gratia να δουμε τι ψαρια πιανει.

lewton
05-01-11, 12:23
@Νikosanagn
1. Δεν έχω κάποιο παράδειγμα εφαρμογής να δώσω. Απλά κάπου είχα διαβάσει αυτό με αποτέλεσμα να μην το βάλω καν στα υποψήφια προς αγορά από εμένα κινητά.
2. Όσον αφορά τα κουμπιά, ίσως επειδή το συνήθισα ήδη, θα με χαλούσε το επόμενο Android μου να μην έχει το homescreen και το return ως hard πλήκτρα. Φαντάζομαι ο καθένας όπως συνηθίσει.
3. To «πιξέλιασμα» το πρόσεξα όταν πρωτοείδα Wildfire την περασμένη εβδομάδα. Δεν ξέρω αν είχε να κάνει με το θέμα ή τις ρυθμίσεις του συγκεκριμένου που είδα, αλλά οι γραμμές των χαρακτήρων έσπαγαν. Μια εικόνα που βρήκα από το review του στο gsmarena και πλησιάζει αυτό που είδα είναι αυτή (http://st.gsmarena.com/vv/reviewsimg/htc-wildfire/sshots/gsmarena_044.jpg) (κυρίως το w).



Γιατί δε βάζετε στην εξίσωση το ZTE Blade; Έχει καλύτερο επεξεργαστή, μεγαλύτερη ανάλυση, η RAM ξεκλειδώνει και γίνεται 512MByte, ενώ είναι φτηνότερο.
Για εμένα η εξίσωση ήταν Xperia Mini Pro Vs Optimus One Vs Blade.
Το Xperia Mini Pro έχει ένα qwerty πληκτρολόγιο που την πρώτη φορά που το άγγιξα άρχισα να γράφω με εκπληκτική ταχύτητα, σαν να το σχεδίασαν για το δικό μου χέρι. Βάλει και το ότι είναι και πιο compact (δε με ενοχλούσε το ότι είναι κομμένα τα μενού γιατί δεν είχα στο παρελθόν Android για να καλομάθω), οπότε πήγαινα για αυτό από το καλοκαίρι που το πρωτοείδα. Δεν το έπαιρνα περιμένοντας να πάρει Eclair. Όταν όμως φτάσαμε Νοέμβρη για το Eclair κατάλαβα ότι SE = no υποστήριξη.
Έτσι έμεινα μεταξύ του Blade και του Optimus One, και ο βασικός λόγος που επέλεξα το δεύτερο ήταν η αβεβαιότητα σχετικά με την υποστήριξη εγγύησης στο εξωτερικό μιας και δε μένω μόνιμα Ελλάδα (γενικότερα πουθενά).


-------


Η Gingerbread ειναι η 2.3 και κυκλοφορει ηδη. Η Honeycomb οντως μαλλον θα ειναι η 2.4 και οχι η 3 που ελεγαν στην αρχη.
Είχα γράψει από κεκτημένη ταχύτητα Gingerbread και στα δύο και μετά διόρθωσα μόνο το πρώτο. :p
Aυτό που ήθελα να γράψω είναι το εξής:

Μέχρι στιμής έχει δηλώσει ότι θα λάβουμε Honeycomb (3.0), αλλά τώρα κυκλοφόρησαν φήμες ότι η GingerbreadHoneycomb θα είναι η 2.4 και σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω αν θα μας βγάλει και την 3.0 όταν κυκλοφορήσει.

clyde
06-01-11, 00:27
Τελικα πηρα το LG Optimus One απο τον Γερμανο. Η πρωτη συσκευη δεν αναβε ουτε φορτιζε!
Πηγα πισω και μου την αλλαξαν. Η γνωμη μου ειναι οτι προκειται για μετριο τηλεφωνο.
Να φανταστειτε οτι η μπαταρια κραταει μονο 2 μερες χωρις να το χρησιμοποιησω καθολου!

George978
06-01-11, 00:40
2 μερες ? τα σπαει η μπαταρια του...δεν ειρωνευομαι

RyDeR
06-01-11, 02:21
2 μερες ? τα σπαει η μπαταρια του...δεν ειρωνευομαι

Πες τα πες τα ... εδω μια μερα με κατω του μετριου χρηση ...

Νikosanagn
06-01-11, 02:25
Τελικα πηρα το LG Optimus One απο τον Γερμανο. Η πρωτη συσκευη δεν αναβε ουτε φορτιζε!
Πηγα πισω και μου την αλλαξαν. Η γνωμη μου ειναι οτι προκειται για μετριο τηλεφωνο.
Να φανταστειτε οτι η μπαταρια κραταει μονο 2 μερες χωρις να το χρησιμοποιησω καθολου!

Είσαι άμαθος ακόμα στον κόσμο το smartphones για να τολες αυτό... άκου 2 μέρες και να το θεωρείς λίγο :p



To wildfire επρεπε να παρεις!!! :p


Πες τα πες τα ... εδω μια μερα με κατω του μετριου χρηση ... Εσύ μην μιλάς κρυφο i-phonακια :lol: πόσο σου κράταγε μπρε το iphone και παραπονιέσαι τώρα απο τέρας το hd? (Ε, μα τόσο μεγάλη οθόνη θέλει ενέργεια! χώρια ο επεξεργαστής, χώρια οτι το πασπατευεις όλη μέρα!

ardi21
06-01-11, 02:49
1. Mε 240 ευρω, μετριο κινητο θα παρεις σε σχεση με ολα τα τηλεφωνα που κυκλοφορουν, προφανως...

2. 2 μερες χωρις να το χρησιμοποιεις καθολου (στην αναμονη δηλαδη) οντως ειναι λιγο. Εκτος και αν το πασπατευες και λιγακι.... Εχε υποψιν σου ομως οτι η μπαταρια θελει 1-2 εβδομαδες χρηση (και 2-3 κυκλους πληρους φορτισης-αποφορτισης) για να εχει φουλ αποδοση.

georgis4
06-01-11, 03:03
Τελικα πηρα το LG Optimus One απο τον Γερμανο. Η πρωτη συσκευη δεν αναβε ουτε φορτιζε!
Πηγα πισω και μου την αλλαξαν. Η γνωμη μου ειναι οτι προκειται για μετριο τηλεφωνο.
Να φανταστειτε οτι η μπαταρια κραταει μονο 2 μερες χωρις να το χρησιμοποιησω καθολου!

Οταν πηρα τον σεπτεμβριο το GT 540 η μπαταρια κρατουσε μια μερα (εννοειται δεν το αφηνα απο τα χερια μου :p )
Μετα απο αρκετες φορτισεις τωρα το φορτιζω καθε 4-5 μερες!(με μετρια τηλεφωνα και 20-30 sms τη μερα)
Σημαντικο να ΜΗΝ αφησεις ποτε το κινητο να κλεισει απο μπαταρια...;)
Υποψην το 540 εχει 1500mAh μπαταρια.Το one?

Νikosanagn
06-01-11, 03:04
Σημαντικο να ΜΗΝ αφησεις ποτε το κινητο να κλεισει απο μπαταρια... Γιατι τι θα πάθει?

ardi21
06-01-11, 03:09
Γιατι τι θα πάθει?

Θα βγει ενα τερατακι και θα σου ριχνει φαπες το βραδυ:p

Εγω ξερω οτι στις πρωτες 2-3 φορες πρεπει να το αφησεις να κλεισει και να το φορτισεις. Μετα οχι. Αλλα δεν θα παθει και τιποτε μην τρελενομαστε...

Γενικα αυτο που εχω καταλαβει με τις μπαταριες ειναι οτι δεν υπαρχει μια de facto χρηση. Ο καθενας λεει τα δικα του.

Νikosanagn
06-01-11, 03:12
Υπάρχει για όλες τις άλλες εκτός απο τις ιόντων - λιθίου η οποίες χαλάνε με τον χρόνο.

ipo
06-01-11, 03:21
Οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες νικελίου καδμίου παρουσίαζαν έντονα φαινόμενα μνήμης. Σε όσο μικρότερο εύρος φόρτισης της χρησιμοποιούσες, τόσο γρηγορότερα εξαντλούνταν. Οι μπαταρίες λιθίου εμφανίζουν το ίδιο πρόβλημα, αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Από δική μου χρήση, αλλά και από γνωστούς με τις ίδιες συσκευές, έχω παρατηρήσει ότι οι μπαταρίες λιθίου παραμένουν περισσότερο αποτελεσματικές όσο περισσότερο τις αφήνεις να αδειάζουν και κατόπιν τις φορτίζεις πλήρως. Το ιδανικό είναι να φορτίζεις τη μπαταρία μόλις αδειάσει και πάντοτε να τη φορτίζεις πλήρως.

Βέβαια κάποια στιγμή καταντάς να γίνεσαι δούλος της μπαταρίας, αντί να σε εξυπηρετεί εκείνη, οπότε πρέπει να καταλήξεις σε μία ισορροπία ευχρηστίας, επάρκειας, μακροζωίας. Παλιότερα άφηνα το κινητό μου να αδειάσει εντελώς, αλλά πλέον το φορτίζω το βράδυ, αν έχει πέσει η μπαταρία κάτω από 20%, διότι ξέρω ότι δε θα βγάλει την επόμενη ημέρα. Κι αν εξαντληθεί στα 2 χρόνια, δε χάθηκε ο κόσμος. Παίρνεις άλλη.

George978
06-01-11, 03:37
ουτως η αλλως σε 2 χρονια θα εχεις πιθανοτατα και αλλο κινητο

lewton
06-01-11, 03:45
Μια από τα ίδια.
Από όταν απέκτησα smartphone έχει αλλάξει η ζωή μου.
Σιγά μην βάλω φραγμό στην απόλαυση για να αντέξει λίγο παραπάνω η μπαταρία. Πλέον και με 20 MBs ημερησίως από Vodafone Ισπανίας με 59 cents/ημέρα (και αν περάσω τα 20 MB δε χάθηκε ο κόσμος αλλά λέει ότι θα μου κάνει throttling στα 128 Kbps). :oneup:

RyDeR
06-01-11, 04:41
Μια από τα ίδια.
Από όταν απέκτησα smartphone έχει αλλάξει η ζωή μου.
Σιγά μην βάλω φραγμό στην απόλαυση για να αντέξει λίγο παραπάνω η μπαταρία. Πλέον και με 20 MBs ημερησίως από Vodafone Ισπανίας με 59 cents/ημέρα (και αν περάσω τα 20 MB δε χάθηκε ο κόσμος αλλά λέει ότι θα μου κάνει throttling στα 128 Kbps). :oneup:

Πωπω και εκεί καλό κ@λοπιάσιμο τα data.... :p

ownagE_
06-01-11, 12:40
2 μερες ? τα σπαει η μπαταρια του...δεν ειρωνευομαι

Δηλαδή εμένα το Galaxy S που αυτή τη στιγμή έχει:
1d 15h idle
10m κλήσεις
1h 30m wifi & screen on
και είναι στο 67% η μπαταρία, τι είναι? Απίστευτο? :p

lewton
06-01-11, 15:13
Πωπω και εκεί καλό κ@λοπιάσιμο τα data.... :p

Εμένα μου φαίνεται ΟΚ για ημερήσιο prepaid πρόγραμμα.
Έχω απεριόριστα δεδομένα (έστω στα 128 Kbps αν ξεπεράσω τα 20 ΜΒ κάποια ημέρα) και πληρώνω το μήνα το πολύ 31 x 0,59€ (το πολύ, επειδή αν κάποια μέρα δεν το ανοίξω δε θα χρεωθώ).

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 68 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Περιμενουμε το HTC Gratia να δουμε τι ψαρια πιανει.
Χωρίς κλείδωμα SIM στα 419 € (http://phonehouse.es/app/f/p-13061-5/telefonia-moviles/moviles/htc-gratia-blanco.html) στην Ισπανία....

ardi21
06-01-11, 17:44
Χωρίς κλείδωμα SIM στα 419 € (http://phonehouse.es/app/f/p-13061-5/telefonia-moviles/moviles/htc-gratia-blanco.html) στην Ισπανία....

Πανακριβο.

Με 20-30 ευρω λιγοτερα παιρνεις το Desire που ειναι κλασεις ανωτερο και αν θες σε 3.2 ιντσες πας στο legend το οποιο ειναι...80-90 ευρω φθηνοτερο.

Δεν βρισκω κανεναν λογο να το παρει καποιος, εκτος και αν μου διαφευγει κατι.

lewton
06-01-11, 18:05
Πανακριβο.

Με 20-30 ευρω λιγοτερα παιρνεις το Desire που ειναι κλασεις ανωτερο και αν θες σε 3.2 ιντσες πας στο legend το οποιο ειναι...80-90 ευρω φθηνοτερο.

Δεν βρισκω κανεναν λογο να το παρει καποιος, εκτος και αν μου διαφευγει κατι.
Μπορεί για την ώρα να είναι ανεπίσημη εισαγωγή του Phone House.

@ ADSLgr.com All rights reserved.