PDA

Επιστροφή στο Forum : USB2 Problem



Σελίδες : [1] 2

cool_myll
01-09-06, 13:58
Έχω ενα περίργο πρόβλημα με τις usb2 και τα εξωτερικά μέσα αποθήκευσης. Έχω πχ ένα φλασάκι kingston 1GB και όταν το συνδέω σε μια θύρα usb2 δεν το αναγνωρίζει. Αν το συνδέσω όμως σε ενα παλιο usb1 hub που έχω το αναγνωρίζει. Δεν νομίζω να είναι hardware problem γιατί έχω και άλλες συσκευές usb2 που δουλεύουν κανονικά (εκτυπωτής, κάμερα, κάρτα ήχου κτλ). Επεισής ουτε το φλασάκι έχει πρόβλημα γιατι σε άλλα pc δουλεύει. Καποια ιδέα τι μπορεί να φταίει?

gallahant
01-09-06, 16:09
Ισως να κανει καποια κακη επαφη το φλασακι με τη συγκεκριμενη θυρα της μητρικης:hmm:

Patentman
01-09-06, 20:25
Μαλλον εχεις προβλημα υποστηριξης USB1.1 πανω στην USB2.0
Δοκιμασε αλλες θυρες USB2.0 και ενεργοποιησε την επιλογη support USB legacy devices απο το bios.

kafao1
01-09-06, 20:40
Tο ιδιο πρόβλημα έχω και εγώ αν δεν βάλω ένα patch που έχει το cd του motherboard. Δές αν έχει καποιο προγραμμα στο στο cd της mobo σου!

cool_myll
02-09-06, 01:31
Θα δοκιμάσω αυτό που είπε ο kafao1. Έχω 14 usb πουθενά δεν δουλεύει.

cool_myll
02-09-06, 02:00
http://img216.imageshack.us/img216/3526/untitledex8.jpg

Να αυτό βγαζει. Μην πείτε είναι χαλασμένο σε άλλα pc δουλεύει
EDIT: Και στο δικο μου δουλεύει στo USB1 hub

sdikr
02-09-06, 12:49
Εμενα ποιο πολύ μου πάει στο οτι δεν δινει αρκετό ρευμά η usb πορτά

Για πες μας τι μητρίκη έχεις,

Μια λύση θα ήταν να αγοράσεις ενα Usb2 hub με δικιά του τροφοδοσια

kafao1
02-09-06, 14:38
Αν δοκίμασες όλα οσα ειπαμε και δεν εκανες τίποτα, κανε αυτό που λέει ο sdikr. Αν και αν δεν με απατα η μνήμη μου, το hub, σε usb port συνδέεται άρα δεν θα μπορεί να το αναγνωρίσει μιας και η τροφοδοσία θα είναι για το hub. Στο κάτω κάτω, αν η μητική είναι εντώς εγγύησης, στείλτην να κανουν ένα check :p :p

sdikr
02-09-06, 15:10
Αν δοκίμασες όλα οσα ειπαμε και δεν εκανες τίποτα, κανε αυτό που λέει ο sdikr. Αν και αν δεν με απατα η μνήμη μου, το hub, σε usb port συνδέεται άρα δεν θα μπορεί να το αναγνωρίσει μιας και η τροφοδοσία θα είναι για το hub. Στο κάτω κάτω, αν η μητική είναι εντώς εγγύησης, στείλτην να κανουν ένα check :p :p

τα usb hub σύνηθως έχουν δικια τους τροφοδοσια (το λεγόμενο "τουβλο" )

kafao1
02-09-06, 15:58
τα usb hub σύνηθως έχουν δικια τους τροφοδοσια (το λεγόμενο "τουβλο" )
Δεν διαφωνω! Οσα usb hub εχω δεί έχουν εξτρα τροφοδοσία, αλλα το hub σε θύρα usb της μητρικής δεν συνδέεται; Αν έχουν πρόβλημα τροφοδοσίας οι usb της motherboard δεν θα συνεχίσει να υπάρχει το πρόβλημα μιας και το hub θα λειτουργεί κανονικά ενώ το "θέμα" θα κολλάει στην usb της motherboard;

sdikr
02-09-06, 16:03
Δεν διαφωνω! Οσα usb hub εχω δεί έχουν εξτρα τροφοδοσία, αλλα το hub σε θύρα usb της μητρικής δεν συνδέεται; Αν έχουν πρόβλημα τροφοδοσίας οι usb της motherboard δεν θα συνεχίσει να υπάρχει το πρόβλημα μιας και το hub θα λειτουργεί κανονικά ενώ το "θέμα" θα κολλάει στην usb της motherboard;

οχι ,
γιατί το data κομμάτι δεν θα έχει πρόβλημα ;)

kafao1
02-09-06, 18:06
Μμμμ... Πίστευα οτι και πάλι θα υπήρχε πρόβλημα γιατί αν δεν μπορούσε η usb του mobo να "διαβάσει" τα δεδομένα απο το stick δεν θα μπορούσε να διαβάσει και τα data από το hub!

cool_myll
02-09-06, 22:56
Παιδια το hub που έχω είναι usb1 και δεν περνει ρεύμα. Έχω και ενα hub usb2 σε pci. Από ότι είδα μερικές φορές το βρίσκει κανονικά και μερικές όχι άρα τελικά τι να πω μπόρει να είναι και hardware problem (είχα πεί ότι δεν είναι γιατί δεν αναγνώριζε και άλλο φλασάκι ) ? Δευτέρα ίσως έχω τον εξωτερικό σκληρό να τον δοκιμάσω και να σας πω.

ASUS A8V-E Deluxe

sdikr
02-09-06, 23:13
Παιδια το hub που έχω είναι usb1 και δεν περνει ρεύμα. Έχω και ενα hub usb2 σε pci. Από ότι είδα μερικές φορές το βρίσκει κανονικά και μερικές όχι άρα τελικά τι να πω μπόρει να είναι και hardware problem (είχα πεί ότι δεν είναι γιατί δεν αναγνώριζε και άλλο φλασάκι ) ? Δευτέρα ίσως έχω τον εξωτερικό σκληρό να τον δοκιμάσω και να σας πω.

ASUS A8V-E Deluxe


Γιατί δεν πέρνεις μια καρτουλα Usb2 > pci (καλά κατάλαβα το VIA :p )

Patentman
02-09-06, 23:26
1. Κανε ενα σημειο επαναφορας στον υπολογιστη σου (Εναρξη>προγραμματα>βοηθηματα>εργαλεια συστηματος>επαναφορα συστηματος).

2. Κατεβασε αυτο: http://drivers.viaarena.com/VIA_HyperionPro_V509A.zip
απο την σελιδα http://www.viaarena.com/default.aspx?PageID=420&OSID=1&CatID=1070

3. Εγκατεστησε το και κανε επαννεκινηση.

4. Δοκιμασε.

5. Δοκιμασε απο το bios να ενεργοποιησεις το "support leagacy USB devices" και αλλιως να επιλεξεις Full speed αντι Hi-speed (θα μπει σε λειτουργια USB 1.1).

6. Εννοειται οτι τοση ωρα συζηταμε και εχεις τουλαχιστον XP SP1 και κανονικα SP2.

cool_myll
03-09-06, 01:50
@sdikr: Καλά δεν είπα οτι έχω?

Ναι XP Pro SP2

Έχω ήδη τους drivers και ενεργοποιημένο το legacy. Περισοτερα όταν πάρω τον σκληρό.



EDIT: Βασικά έχω τους 4ιν1 drivers και δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά τους με αυτούς.

Patentman
03-09-06, 01:58
EDIT: Βασικά έχω τους 4ιν1 drivers και δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά τους με αυτούς.

Οι 4in1 drivers (VIA) ηταν οτι πιο χειροτερο μπορουσε να υπαρξει. Τεσσερα σε ενα βασσανο.
Αυτοι "υποτιθεται" οτι εχουν λυμενα τα οσα προβληματα ειχαν οι 4 σε 1.

cool_myll
03-09-06, 21:02
Εκανα απεγκατάσταση τους drivers και τώρα δεν μπαίνει στα windows (ο σκληρός με τα windows είναι σε Sata drive). Χρει'αζομαι βοήθεια πως θα βάλω drivers εκτος των windows?

Patentman
03-09-06, 21:14
Κατα την εκκινηση πατα F8 και επιλεξε last known configuration.
Γιατι εκανες απεγκατασταση; Απο πανω θα εκανες ενημερωση.

cool_myll
03-09-06, 21:34
Οχι ρε γαμώτο δεν δουλεύει δεν γινεται τπτ αλλό? Plz αν μπορεις κατσε λιγο να σου απαντησω αν βρω τπτ που θα μου πεις

Patentman
03-09-06, 21:34
Δεν μπαινει safe mode?

cool_myll
03-09-06, 21:39
Όχι...... Όχι. Κάνει επανεκίνση

Έχω δυο ide drives και ενα sata. Δεν μπορω να καταλαβω

Patentman
03-09-06, 21:52
Εκανες καμια αλλαγη στο bios?
Αν οχι πριν προχωρησεις σε repair (θελει να εχει ενσωματωμενο το service pack που ειχες και ιδια εκδοση φυσικα- home/pro, GR/EN) κατσε να δω το bios σου.

cool_myll
03-09-06, 22:00
Όχι τι να έκανα? Βρηκα ενα παρομοιο προβλημα αλλα αυτος κανει περιεργα πραγματα: http://www.velocityreviews.com/forums/t226137-help-resintalling-a-sata-driver-under-xp.html

Ισως μπορεσω να μπω μέσα με live windows cd (Bart PE). Θα μπορέσω να κανω τπτ απο κει? Ιδιο windows cd δεν εχω

Patentman
03-09-06, 22:01
Δεν βλεπω κατι να σε περιοριζει ακομη και απεγκατασταση του 4in1 να εκανες.
Ο ελεγκτης SATA ειναι "compliant" (τρομαρα του) και μονο αν ειναι σε RAID θελει drivers για να ξεκινησει η εγκατασταση λειτουργικου.

Ή κατι αλλο εκανες παραλληλα και καταστραφηκε το συστημα αρχειων ή ειναι συμπτωση και τα επαιξε το τροφοδοτικο σου ή ανεβαζει πολυ θερμοκρασια ή αλλαξες απο το bios το boot device priority.

Τι ακριβως εκανες;

cool_myll
03-09-06, 22:10
Αρχικα εκανα απεγκατάσταση τα VIA.
Μετά μου έβγαζε το μενού για ασφαλή λειτουργία. Μετα έβαλα πρώτο boot το cd rom για να βάλω το cd τις mobo μπας και κανει τπτ και οταν ξαναβαλα πρωτη συσκευη το hard drive απο οτι φαινεται ψαχνει τα ide και δεν βρησκει τπτ. Αν παλι πατίσω F8 και διαλέξω τον sata σκληρο μου βγάζει παλι το μενου start normally κτλ

Patentman
03-09-06, 22:24
1. Πατωντας F8 σου βγαζει το bios επιλογη boot controller? Τι ακριβως εννοεις οτι "Αν παλι πατίσω F8 και διαλέξω τον sata σκληρο μου βγάζει παλι το μενου start normally κτλ"

2. Απο κει (start normally, κτλ) δεν μπορεις να επιλεξεις και να μπεις ουτε safe mode?

3. Πηγαινε στο bios και βαλε στο "hard disk drives" πρωτο τον SATA και μετα πηγαινε και δες στο "boot device priority" να ειναι παλι εκει πρωτος ο SATA.

cool_myll
03-09-06, 22:29
Ναι περιεργο αν πατισεις F8 βγαζει ενα ειδικο μενου που διαλεγεις τι θες να εκκινησει (φανταζομαι το κανανε για να μην χρειζεται να μπαινει συνεχεια στο bios και να αλλαζεις τα priority). Στο bios έχω σαν πρώτη συσκεύη εκκινησης τον σκληρό αλλά δεν γινεται να διαλεξεις συσκεκριμενο σκληρο

Patentman
03-09-06, 22:35
Γινεται, κοιτα το προηγουμενο μηνυμα. Εχει δυο επιλογες. Και στις δυο θα βαλεις πρωτο τον SATA.
Ειτε σαν controller ειτε σαν μοντελο δισκου.
Μπορει τις επιλογες να μην στις γυρναει με Page Up/down ή με +/- αλλά πατωντας το enter ;)

Αφου βαλεις τον σκληρο να υποστηριζεται ως κανονικος δισκος σε κανονικο ελεγκτη τοτε λογικα θα μπουταρει.

Μονο αν ειχες RAID θα επρεπε να ζηταει driver.

Αν δεν μπουταρει θα πατησεις F8 λιγο πιο μετα την αναγνωριση συσκευων (δισκων) ωστε να σε βγαλει σε safe mode.

cool_myll
03-09-06, 22:45
Κοιτα με το F8 γίνεται να διαλέξω τον SATA να εκκινήσει αλλά μου βγαζει τα μενου boot normally κτλ που δεν δουλεύουν.

Ακου τι εκανα εφτιαξα μια δισκέτα με ενα πρόγραμμα απο το cd της mobo που έχει μέσα τους via sata drivers αλλα μόλις πάω να το εκκινήσω βγάζει ntldr is missing. Το ξέρω οτι είναι μεσα οι drivers γιατί όταν φώρτοσα την live έκδοση των xp και πάτισα F8 έβαλα την δισκέτα και τους βρήκε και μέσα έδειχνε τον σκληρό αλλά χωρίς την live βγάζει το παραπάνω μήνυμα ntldr

http://www.xmission.com/~comphope/issues/ch000465.htm#b

Patentman
03-09-06, 22:51
Αποσυνδεσε τους αλλους δισκους, πιθανον το NTLDR is missing στο βγαζει γιατι προσπαθει να διαβασει απο αλλον δισκο.

cool_myll
03-09-06, 23:33
Το έκανα και πάλι missing λέει. Καλα πως ειναι δυνατόν αφού είδα ότι υπάρχει

Patentman
04-09-06, 00:01
Μηπως ειχες τον boot loader σε αλλον δισκο;

cool_myll
04-09-06, 00:20
To boot.ini ειναι σε αυτον. Πωωω αρχίζω format.
Εκανα format τον sata και στην εκκίνηση ψάχνει πάλι τους ide. Πως θα το αλλάξω αυτό?

Patentman
04-09-06, 00:33
Πηγαινε στο bios και βαλε στο "hard disk drives" πρωτο τον SATA και μετα πηγαινε και δες στο "boot device priority" να ειναι παλι εκει πρωτος ο SATA.


Γινεται, κοιτα το προηγουμενο μηνυμα. Εχει δυο επιλογες. Και στις δυο θα βαλεις πρωτο τον SATA.
Ειτε σαν controller ειτε σαν μοντελο δισκου.
Μπορει τις επιλογες να μην στις γυρναει με Page Up/down ή με +/- αλλά πατωντας το enter ;)

Αν δεν μπορεις να πετυχεις τροπο να μην αναγνωριζονται σαν πρωτοι δισκοι εκκινησης οι ΡΑΤΑ τοτε βγαλε τους τελειως.

cool_myll
04-09-06, 00:36
Και μετα? οταν τους ξαναβαλω? παλι τα ιδια?

AddictedToChaos
06-09-06, 15:33
Τοποθετησε μεσα στην δισκετα το αρχειο ntldr που θα βρεις στο root της εγκαταστασης των windows σου.

Πρεπει πρωτα να επιλεξεις εμφανιση των κρυφων αρχειων καθως και των αρχειων του συστηματος απο τις επιλογες φακελων ;)

cool_myll
06-09-06, 22:38
Ευχαριστώ για την βοηθεια. Τελικα έκανα format εγκατάσταση όλα από την αρχή (via new drivers) και σήμερα πήρα τον σκληρό τον εξωτερικό 250GB. E και αυτος βγαζει προβλήματα σε usb 2. H δεν τον βλέπει η βγάζει Ι/Ο error που από ότι googlησα έχουν και άλλοι τέτοια προβλήματα. Δουλεύει πάλι μόνο στο usb1 hub. Και επειδή κάποιος το έχει πει έχω hub σε pci αλλά τπτ ούτε εκεί. Εν το μεταξύ camera, sound card, 2 joustics και printer δεν μου έχουν εμφανίσει ποτέ προβλημα στις usb. Έχω μείνει χωρίς λυσεις κόλησα...

Patentman
06-09-06, 22:41
Δοκιμασες να αποσυνδεσεις τα παντα εκτος του σκληρου; Καμια αλλη συσκευη σε USB σε καμια θυρα.

cool_myll
06-09-06, 23:07
Όχι δεν το δοκιμασα.

1. Joustic
2. camera
3. printer
4. Sound Card
5. Extension usb cable
6. USB1.1 Hub (εδω που δουλεύει ο σκληρός)

Συνολικά 2 usb2 στο μπροστίνο στο pc, 4 πίσω ενσωματομένες, 2 πιο κάτω με μια κάρτα που συνδέεται πάνω στην mobo με καλώδιο, 4 πιο κάτω με pci hub και άλλες 4 με το usb1.1 hub (μειον μία που χρεισιμοποιεί για να συνδεθεί.

Patentman
06-09-06, 23:14
Βγαλτα ολα, ακομα και το HUB, κανε τερματισμο και βαλε μονο τον δισκο, αν δεν δουλεψει κανε επαννεκινηση και βαλε τον δισκο με φορτωμενα τα windows.

cool_myll
06-09-06, 23:22
Θα το κάνω αποσυνδέοντας τις συσκευες πρώτα το pci είναι φασιαρία να δω τι γίνεται καταρχάς

Α Btw:

http://img378.imageshack.us/img378/4272/omgdx6.jpg

cool_myll
07-09-06, 01:15
Το έκανα και δούλεψε. Μετέφερα 40+ GB μια χαρά. Το περίεργο είναι ότι ξανασύνδεσα τις άλλες συσκευές και δουλεύει ακομα (μόνο το joustic δεν σύνδεσα). Άρα 2 πιστεύω μπορεί να είναι τα πιθανά προβλήματα. Η κανένα IRQ conflict η δεν φτάνει το ρεύμα (ίσως με κανένα εξωτερικό usb hub με δική του τροφοδοσία να γίνει κατι). Προς το παρών φαίνεται να δουλεύει. Άντε να δούμε.

Patentman
07-09-06, 01:23
Οχι δεν ειναι IRQ conflict. Ειναι θεμα αλυσιδας. Οι USB μπαινουν σε σειρα ακομα και αν εσυ νομιζεις οτι τις εχεις βαλει παραλληλα. Ειναι η μια πισω απο την αλλη, ετσι ακομα και την σειρα να αλλάξεις (να τις βαλεις σε αλλη θεση/θυρα) μπορει καποια να μπλοκαρει την αλλη. ;)
Και οι θυρες που εχει οταν ανηκουν στον ιδιο διανομεα παλι σε σειρα ειναι.
Εκεινο που τα μαμει ολα ειναι το hub...κανει τις μεγαλυτερες πατατες...μπερδευει την σειρα ασυστολα. Ευθυνεται για 50% cpu usage στο svchost σε P4 HT ή 100% σε αλλους που δεν εχουν ΗΤ. Ευθυνεται για κοληματα και αλλα παρατραγουδα.

Hub εννοω, οχι PCI card.

cool_myll
07-09-06, 04:21
Δεν εστρωσε τελείως. Αρα τι μπορεί να φταίει αφού απο μόνο του δουλεύει?

cool_myll
09-09-06, 21:04
No idea?

Patentman
09-09-06, 21:24
Δεν εστρωσε τελείως. Αρα τι μπορεί να φταίει αφού απο μόνο του δουλεύει?
Τι εννοεις δεν εστρωσε;
Μονο του επαιξε καλα αλλά τα ξαναεβαλες (ολα) σε αλλη συνδεσμολογια και παλι δεν παιζει;

cool_myll
10-09-06, 13:46
Μόνο του όλα καλα αλλά με άλλα πότε ναι πότε οχι...

Patentman
10-09-06, 14:10
Μα δεν καταλαβαινω.

Εχεις 5 συσκευες USB, ετσι δεν ειναι;
Η μητρικη σου εχει 8 θυρες ετσι δεν ειναι;
Το HUB τι το θελεις;

Υποπτες συσκευες ειναι η καρτα ηχου και το joystic/joypad.
Βρες συνδιασμο που δεν κανει προβλημα.

Γραψε αναλυτικα τι συσκευες USB εχεις, αν εχεις προσθετο ελεγκτη σε PCI θυρα.

cool_myll
11-09-06, 20:04
Τα έχω γραψει όλα πιο πίσω

@ ADSLgr.com All rights reserved.