PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Blackberry



xp1988
27-12-10, 16:01
Γεια σας,

σκέφτομαι σοβαρά να πάρω Blackberry. Έχω δει λίγο πολυ τι μοντέλα υπάρχουν (και ποια δεν υπάρχουν στην Ελλάδα) αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα τι είδος συμβολαίου χρειάζεται για να μπορείς να λαμβάνεις email.

1) Υπάρχουν Data Plans που είναι συγκεκριμένα για Blackberry?
2) Μπορώ να έχω Whats Up και να λαμβάνω email στο Blackberry?

Αν δεν μπορώ να έχω Whats up και Email τότε μάλλον θα έχω το Blackberry μόνο για τα email οπότε:

3) Μπορώ να έχω Data Plan για Email χωρίς να έχω συμβόλαιο για λεπτά ομιλίας;

Ευχαριστω πολύ

PopManiac
29-12-10, 16:53
Αν μου επιτρέπεις το σχόλιο, έχοντας περάσει από 4 συσκευές ΒΒ (και καταλήξει στο 9700 Bold που είναι μακράν το καλύτερο ΒΒ και σίγουρα από τα καλύτερα business phones), από τα παραπάνω συνάδω πως δεν εργάζεσαι σε εταιρεία με Blackberry Server που να σε υποχρεώνει σε ΒΒ.

Το χρειάζεσαι λοιπόν προτού καν μιλήσουμε για προγράμματα;

(ΝΒ: Προφανώς λόγω διαμονής δεν γνωρίζω τι παίζει Ελλάδα αλλά στο Βέλγιο σε σφάζουν)

xp1988
30-12-10, 12:13
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Το χρειάζομαι γιατί κάνω αρκετές δουλειές freelancing και η επικοινωνία με τους πελάτες γίνεται αποκλείστικα μέσω email. Έχει τύχει να χάσω πελάτες επειδή άργησα να απαντήσω σε email, γιατί προφανως δεν κάθομαι όλη μέρα στο PC περιμένοντας email. Θα ήθελα την δυνατότητα να μπορώ να ενημερώνομαι για τα email μου όπου και να είμαι.

PopManiac
30-12-10, 13:58
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Το χρειάζομαι γιατί κάνω αρκετές δουλειές freelancing και η επικοινωνία με τους πελάτες γίνεται αποκλείστικα μέσω email. Έχει τύχει να χάσω πελάτες επειδή άργησα να απαντήσω σε email, γιατί προφανως δεν κάθομαι όλη μέρα στο PC περιμένοντας email. Θα ήθελα την δυνατότητα να μπορώ να ενημερώνομαι για τα email μου όπου και να είμαι.

Νομίζω πως ευκολότερο είναι να προμηθευτείς ένα Iphone / Android με data plan και να σετάρεις outlook / gmail / hotmail / whateva εκεί παρά ένα ΒΒ.

Άλλωστε, τουλάχιστον στο Βέλγιο το ΒΒ θέλει ξεχωριστή υπηρεσία για ΒΒ server που εάν δεν έχεις εσύ / εταιρία σου τότε σου προμηθεύει "χώρο" από το ΒΒ σέρβερ του ο ISP και - πάντοτε στο Βέλγιο - το καραπληρώνεις.

ΙΜΗΟ ευκολότερο το Iphone / Android solution. Αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει Ελλάδα, καλό θα ήταν να ρωτήσεις σε κανένα ISP / Telco provider και το ξανασυζητούμε ;)

redfever7
31-12-10, 02:23
ναι βασικά όπως το λέει και ο Popmaniac, BIS/BES υπηρεσίες, το bes για επιχειρήσεις και το bis για ιδιώτες. Η vodafone που το χα ψάξει σε κάποια φάση έχει στα συμβόλαια της επιλογή για bis που λογικά σε ενδιαφέρει. δε ξέρω αν δίνει βέβαια στα καρτοκινητά τέτοια επιλογή. UK πχ δίνεται απο διάφορους παρόχους και σε pay as you go.

Ingenius
02-01-11, 03:09
Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά το mail και δε σε ενδιαφέρει να ασχολείσαι πολύ με browsing και Apps πας αποκλειστικά σε ΒΒ. Η ευελιξία που προσφέρει σε BIS ή BES είναι απίστευτη μιας και η συσκευή είναι σχεδιασμένη αποκλειστικά γύρω από το e-mail. Τα πλεόνεκτήματα του είναι η πολύ καλή συμπίεση στην αποστολή/λήψη email άρα λιγότερη χρήση DATA και η πανίσχυρη κρυπτογράφηση + τον BB Messenger όπου μπορείς να επικοινωνείς με οποιοδήποτε έχει ΒΒ παγκοσμίως. Ειδικά αν έχεις access σε exchange και BES θα έχεις πλήρη συγχρονισμό σε contacts και άμεση αποστολή/λήψη χωρίς καθυστέρηση. Δεν τα πάει όμως τόσο καλά σε browsing όπως ένα IPHONE ή ένα HTC. Για Ελλάδα δεν υπάρχει μόνο Data σε BB χωρίς φωνή παρά μόνο με συμβολαιο αλλά το κόστος δεν είναι απαγορευτικό. Και λογικό να μην υποστηρίζει καρτες αφού προορίζεται για επαγγελματίες και θεωρείται εταιρική υπηρεσία. Αν το αποκτήσεις πάντως δύσκολα θα το αποχωριστείς :p

Georgevtr
08-01-11, 23:29
Συγνώμη αλλά σοβαρή επικοινωνία και καρτοκινητό δεν ταιριάζουν.Δέν σε συμφέρει και δεύτερον δέν είναι ευέλικτο.

tsalin
27-01-11, 15:53
Από ότι καταλαβαίνω είσαι κάποιου είδους ελ. επαγγελματίας. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα BB Internet Server (BIS) μέσω κάποιου παρόχου. Αυτά που λέει ο Inginious είναι απολύτως η πραγματικότητα! Χρησιμοποιώ το BB Storm 2 σε εταιρία με BES και η ευκολία απλά δεν παίζεται... Σκέψου ότι από το BES μπορείς να ελέγχεις όλα τα BB που έχεις έξω [δυνατότητες, λογισμικό, συνδέσεις κλπ], χωρίς ο χρήστης να χρειάζεται να κάνει τίποτα απολύτως!

Η διαφορά μεταξύ του BES και του BIS που δίνουν οι πάροχοι κινητής είναι ότι δεν έχεις συγχρονισμό over the air με contacts & calendar. Από την άλλη όμως λογικά ούτε Exchange Server θα έχεις, οπότε και με το καλώδιο βολεύεσαι...

Αν το τηλέφωνο το χρειάζεσαι για να κάνεις δουλειά με γρήγορο και κυρίως αξιόπιστο email, δεν σε ενδιαφέρει να φορτώνεις ότι χαζοεφαρμογή κυκλοφορεί στο internet τότε το BB είναι απλά μονόδρομος...

chchch1980
16-02-11, 22:19
Ε καλα και εσυ που ζεις; δε ξερεις πως με κινητα μπορεις να εχεις προσβαση στα email σου εδω και κατι χρονια; Μαλλον για αυτο χανεις πελατες...

Gu.Ru
09-03-11, 17:43
και εγώ , σαν και κάτοχος BBold 9000 σου προτείνω να πας σε iOS/android μιας και δεν έχεις κάποιο εταιρικό email (blackberry enterprise server)

data plans για blackberry έχουν όλες οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας , whats up / cu ka δεν μπορείς

yr money yr choise

chriszah
12-03-11, 15:30
Τα προγράμματα της κοσμοτέ είναι αυτά (http://cosmote.gr/cosmoportal/page/T21/xml/Business__service__service_blackberry/section/BlackBerry_services_devices_BP_Thr_N). Πρόσθεσε και ένα πάγιο φωνής και είσαι έτοιμος. Μην σε ξενίζει ο μικρός όγκος χρήσης, δεν χρειάζεσαι παραπάνω στα ΒΒ λόγω της συμπίεσης που γίνεται...

Υ.Γ. Έβαλα μόνο της κοσμοτέ γιατί και το αλλών 2 είναι ίδια τα προγράμματα. Άλλωστε δεν υπάρχει καρτέλ :p

nongrata
14-08-11, 01:12
Η ευελιξία που προσφέρει σε BIS ή BES είναι απίστευτη μιας και η συσκευή είναι σχεδιασμένη αποκλειστικά γύρω από το e-mail. Τα πλεονεκτήματα του είναι η πολύ καλή συμπίεση στην αποστολή/λήψη email άρα λιγότερη χρήση DATA και η πανίσχυρη κρυπτογράφηση + τον BB Messenger όπου μπορείς να επικοινωνείς με οποιοδήποτε έχει ΒΒ παγκοσμίως.

Μια ερώτηση για την κρυπτογράφηση των email. Από ότι διάβασα τα μηνύματα είναι κρυπτογραφημένα από το κινητό μέχρι τον Καναδά που βρίσκονται οι σερβερ της RIM και αντίστροφα. Ας υποθέσουμε ότι έχεις ένα email στο gmail και ότι στέλνεις σε κάποιον που είναι στο yahoo. Λογικά η διαδρομή για την αποστολή θα πρέπει να είναι ΒΒ ---> σερβερ της RIM (κρυπτογραφημένο) αλλά από το σερβερ της RIM θα σταλεί το μήνυμα στο yahoo mail ακρυπτογράφητο. Το αντίστροφο αν λαμβάνεις θα πρέπει να είναι ακρυπτογράφητο από gmail ---> RIM και κρυπτογραφημένο από RIM ----> BB.
Άρα παρεμβάλλεται ένα ακρυπτογράφητο τμήμα στην επικοινωνία. Αν τα γράφω σωστά και δεν έχω κάνει λάθος υπάρχει τρόπος να είναι όλη η επικοινωνία κρυπτογραφημένη; Π.χ. μέσω εταιρικών σέρβερ; Ή μέσω του σέρβερ της RIM; Δηλ. να έχουν όλοι email από τη RIM και ότι χρησιμοποιεί αυτό το δίκτυο να είναι κρυπτογραφημένο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.