PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτη επαφή με Android στο Xperia X8 - Απορίες



KallitexnisPro
28-12-10, 17:45
Γεια σας παλικάρια και Χρόνια Πολλά σε όλους σας,

Χθες λόγω επιδότησης συσκευής απέκτησα το XPeria X8 της Sony Ericsson. Είναι η πρώτη
μου γνωριμία με κινητό Android (η μέχρι χθες συσκευή μου ήταν το Samsung Star).

Έχω ρίξει μια ματιά λιγάκι στο διαδίκτυο και βλέπω πολλά και ενδιαφέροντα. Αν δεν σας κάνει
κόπο μπορείτε να μου εξηγήσετε κάποιες "λεπτομέρειες".
Η συσκευή χρειάζεται κάποιο antivirus ή firewall? Επειδή βλέπω πολλά μη εργονομιακά στοι-
χεία στο λειτουργικό, όπως μη ύπαρξη φακέλων στα αρχεία, φωτογραφίες και βίντεο, θα πρέ
πει να καταβάσω κάποιο plugin? Όσο και αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να βρω κάποια σελίδα
με δωρεάν εφαρμογές Android, υπάρχει κάποιο site που να κατεβάζεις εύκολα και γρήγορα?
(χωρίς scanner ή άλλα τέτοια περίεργα).

Σε γενικές γραμμές βλέπω πως το λειτουργικό χρειάζεται μετροποίηση στις ανάγκες του καθε
νός, οπότε όποια πληροφορία και βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

ns11
28-12-10, 17:48
κοίτα στο market έχει πολλά πρόσθετα :)

achatzak
28-12-10, 18:26
-Applanet
-Appbrain (www.appbrain.com)
-AppAware

Κανε μια αναζητηση να δεις τι κανει το καθένα

ardi21
28-12-10, 18:49
Στο κινητο σου υπαρχει ενα εικονιδιο που λεει Market. Μπες εκει μεσα και θα τα δεις ολα.

Αntivirus δεν χρειαζεσαι.

magnuslupus
28-12-10, 20:45
Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να είναι ορατή η συσκεύη μέσω bluetooth συνέχεια

ή πρέπει κάθε φορά να πατάς την επιλογή που την κάνει ορατή για 120 δευτερόλεπτα.:hmm:

KallitexnisPro
28-12-10, 22:52
Παλικάρια ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Να σημειώσω πως δεν έχω πρόσβαση στο ίντερνετ από τη συσκευή, παρά μόνο από
το pc μου. Αναρωτιέμαι αν γίνεται να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές στον υπολογιστή
και στη συνέχεια με τη σύνδεση του κινητού μου μέσω usb να τις εγκαταστήσω.

Αν φυσικά γίνεται, σημειώστε με λεπτομέρειες γιατί μέχρι στιγμής τα έχω βρει πολύ
σκούρα. . .:whistle:

ardi21
29-12-10, 16:07
Παλικάρια ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Να σημειώσω πως δεν έχω πρόσβαση στο ίντερνετ από τη συσκευή, παρά μόνο από
το pc μου. Αναρωτιέμαι αν γίνεται να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές στον υπολογιστή
και στη συνέχεια με τη σύνδεση του κινητού μου μέσω usb να τις εγκαταστήσω.

Αν φυσικά γίνεται, σημειώστε με λεπτομέρειες γιατί μέχρι στιγμής τα έχω βρει πολύ
σκούρα. . .:whistle:

Να βρισκεις την εφαρμογη που θες απο τα site που αναφερθηκαν και μετα να γραφεις στο google "ονομα εφαρμογης apk download" και κατι θα βρισκεις. Εχεις και pm για περαιτερω.

Εχε υποψιν σου ομως οτι χωρις internet το κινητο σου ειναι...μισο. Ειναι απαραιτητη η προσβαση για smartphone.

KallitexnisPro
31-12-10, 00:52
Παιδιά κατάφερα τελικά (!) να εγκαταστήσω το android sdk στο notebook, όμως δεν γνωρίζω
πως να κάνω εγκατάσταση εφαρμογών από το notebook στο κινητό μέσω usb.

Μέχρι στιγμής, τα περισσότερα γύρω από το android είναι μία "δυσάρεστη" εμπερία. Ίσως
λόγο Linux μεριάς, ακόμα και το search στο google για να βρεις πληροφορίες είναι βάσανο!

Τόσα χρόνια με pc και windows, τόσο σκούρα ποτέ δεν τα βρήκα! Anyway,

Αν μπορεί κάποιος να με οδηγήσει για το πως να εγκαταστήσω εφαρμογές μέσω usb . . .

:clap:

roiy1
31-12-10, 17:31
Παιδιά κατάφερα τελικά (!) να εγκαταστήσω το android sdk στο notebook, όμως δεν γνωρίζω
πως να κάνω εγκατάσταση εφαρμογών από το notebook στο κινητό μέσω usb.

Μέχρι στιγμής, τα περισσότερα γύρω από το android είναι μία "δυσάρεστη" εμπερία. Ίσως
λόγο Linux μεριάς, ακόμα και το search στο google για να βρεις πληροφορίες είναι βάσανο!

Τόσα χρόνια με pc και windows, τόσο σκούρα ποτέ δεν τα βρήκα! Anyway,

Αν μπορεί κάποιος να με οδηγήσει για το πως να εγκαταστήσω εφαρμογές μέσω usb . . .

:clap:

Μια μικρή παρένθεση. Γιατί δε βάζεις 300ΜΒ internet το μήνα στο κινητό με 5 ευρώ; (σε όποιο πάροχο και να είσαι το ίδιο είναι). Νομίζω ότι το κόστος δεν είναι απαγορευτικό. Θα κάνεις άνετα τη δουλειά σου και δεν θα μπλέκεις με netbook, laptop, PC κλπ. Καλή χρονιά.

gadoulis
03-01-11, 03:27
100mb 5 ευρώ στην cosmote. δεν ξέρω για αλλού

.zero
03-01-11, 13:16
Καλημέρα, πρόσφατα αγόρασα και εγώ ένα xperia x8.
Από τα μεγαλύτερα σπασίματα ήταν το wallpaper που δεν μπαίνει όπως στα υπόλοιπα κινητά.
Υπάρχει κανένας τρόπος να είναι στατική η εικόνα από πίσω και να μην χρειάζεται να διαλέγω εγώ ένα μέρος της αλλά ολόκληρη; Γιατί καταντάει σπαστικό το zoom.

KallitexnisPro
04-01-11, 01:48
Νομίζω, πως δεν υπάρχει τρόπος. Τουλάχιστον σε μένα ότι βάζω wallpaper, το κάνει περικοπή.
Μία λύση είναι, να περάσεις στο κινητό φωτογραφίες υψηλής ποιότητας, μέσω του Media go.
Σε μεγάλη ανάλυση, πάνω από 1280x800 (π.χ.), έτσι ώστε όταν κάνει το "zoom" να μην έχεις
απώλειες ποιοτικώς.

*Δεν ξέρω αν έχεις κάνει ακόμα το update σε android 2.1, αλλά αν δεν το έκανες ακόμη, να
το κάνεις ΤΩΡΑ! Είναι μέρα με νύχτα το κινητό. Πολλές νέες δυνατότητες. :oneup:

magnuslupus
04-01-11, 05:22
Για να λάβει κάποιος mms πρέπει να έχει ενεργοποιημένη την λειτουργία " κίνηση δεδομένων" ; :hmm:

cca
04-01-11, 16:29
Για να λάβει κάποιος mms πρέπει να έχει ενεργοποιημένη την λειτουργία " κίνηση δεδομένων" ; :hmm:
Ναι, υποχρεωτικά.

magnuslupus
04-01-11, 18:17
Ναι, υποχρεωτικά.

Τα mms που μου έστειλαν όταν είχα απενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων

δεν τα έλαβα ποτέ. Είναι φυσιολογικό αυτό; :hmm:

Κανονικά δεν έπρεπε να τα λάβω όταν ενεργοποίησα την κίνηση δεδομένων;

cca
04-01-11, 20:11
Τα mms που μου έστειλαν όταν είχα απενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων

δεν τα έλαβα ποτέ. Είναι φυσιολογικό αυτό; :hmm:

Κανονικά δεν έπρεπε να τα λάβω όταν ενεργοποίησα την κίνηση δεδομένων;
Δε μου έτυχε, και δυστυχώς δε ξέρω. Πλέον δε κλείνω ποτέ τα δεδομένα όπως και να έχει, απλά κλείνω τα Background Data. Έχω όμως και 250MB το μήνα για ξόδεμα, που μπορεί να μην έχεις εσύ.

magnuslupus
06-01-11, 11:23
Αφού διάβασα.... πειραματίστηκα στο τηλέφωνο..... κατέληξα στα εξής:

1) Κίνηση δεδομένων ενεργοποιημένη και λειτουργία δικτύου GSM/WCDMA:

Λαμβάνεις και στέλνεις mms κανονικά

2) Κίνηση δεδομένων απενεργοποιημένη και λειτουργία δικτύου GSM/WCDMA:

Μπορείς να στείλεις mms αλλά δεν μπορείς να λάβεις.

Σημ: Όταν ενεργοποιήσεις την κίνηση δεδομένων δεν σημαίνει οτι θα λάβεις τα mms που σου έστειλαν όταν την είχες κλειστεί. Τα mms αυτά, δεν πρόκειται να τα λάβεις ποτέ.

3) Κίνηση δεδομένων απενεργοποιημένη και λειτουργία δικτύου GSM:

Στέλνεις mms κανονικά, δεν μπορείς να λάβεις mms, όμως έρχεται μήνυμα που σε ειδοποιεί οτι δεν είναι δυνατή η λήψη. Οπότε ενεργοποιείς την κίνηση δεδομένων και την λειτουργία δικτύου σε GSM/WCDMA και λαμβάνεις κανονικά το mms



Όποιος κατάλαβε....κατάλαβε σαν να λέμε Λαμία-Αθήνα μέσω Αλεξανδρούπολης

Pompidou
08-01-11, 13:55
Εγώ παρατήρησα ότι όταν έχω ενεργοποιημένη την "κίνηση δεδομένων" με χρεώνει και όταν την απενεργοποιήσω μου ανεβένει πάλι το υπόλοιπο. Συγκεκριμένα από 1 ευρώ, πήγα στα 0,03 ευρώ.
Η κίνηδη δεδομένων σε τι οφείλεται; Στα διάφορα προ εγκατεστημένα προγράμματα όπως το road sync κτλ; Δηλαδή όπως είπε και ο φίλος από πάνω θα πρέπει να κάνουμε ταρζανιές για τα mms;

Τέλος, ξέρει κανείς πως γίνεται να απεγκαταστήσω τα προεγκατεστημένα που δεν θέλω;

miledent
08-01-11, 14:02
Τέλος, ξέρει κανείς πως γίνεται να απεγκαταστήσω τα προεγκατεστημένα που δεν θέλω;

Για αυτό πρέπει να κάνεις root. Αλλιώς κάποια προεγκατεστημένα παιχνίδια όπως πχ το roller μπορείς να τα απεγκαταστήσεις μετά από καιρό...

Pompidou
08-01-11, 14:09
Για αυτό πρέπει να κάνεις root. Αλλιώς κάποια προεγκατεστημένα παιχνίδια όπως πχ το roller μπορείς να τα απεγκαταστήσεις μετά από καιρό...

Αρχικά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό, φαντάζομαι κάτι σαν το root user στα unix.

Με ένα γρήγορο search (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=461292) βρήκα ότι, δυστυχώς, δεν υπάρχει τρόπος για το 2.1 με το last update (εκτός άμα γυρίσεις σε 1.6...).

miledent
08-01-11, 14:15
Ναι αναμένουμε προς το παρόν...

Για το άλλο θέμα αν έχεις internet στο κινητό και έχεις ενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων μπορεί να χρεώνεσαι από διάφορα πράγματα όπως updates εφαρμογών οπότε καλό είναι να το προσέχεις αν δεν έχεις συγκεκριμένο data plan.

Pompidou
08-01-11, 14:29
Κάτι άλλο, ξέρεις κανένα καλό viewer για .doc .ppt με δυνατότητα zoom;

miledent
08-01-11, 14:38
Εγώ έχω το documents to go (http://www.appbrain.com/app/documents-to-go-3-0-main-app/com.dataviz.docstogo). Zoom δυστυχώς έχει στην paid version αλλά εγώ που το χρησιμοποιώ μόνο για word δεν είχα πρόβλημα. Τα εμφανίζει πολύ καλά και προσαρμοσμένα στην οθόνη του κινητού.

Δες και αυτό (http://www.androidtapp.com/gdocs/) μήπως σε βολεύει αν και δεν έχω άποψη.

AnnitaVini
09-01-11, 02:14
Γεια σας παιδια, προσφατα αγορασα το xperia mini pro κ ολα πανε πλ καλα, το λατρευω, αλλα παρατηρω πως δν πιανει πλ καλα τα ασυρματα δικτυα.... Ενοοω δλδ οτι ενω το πσ μ πιανει. Απο ολη τη γειτονια το κινητο μ καλα καλα δν πιανει το δικο μας δικτυο που ειναι ενας οροφοσ κατω απο το δωματιο μ... Γτ ετσι?της φιλης μ το ελμ πιανει ασυρματα στο σχολειο, εμενα οχι.... Λυνεται αραγε....?

Pompidou
09-01-11, 13:34
Καλημέρα,
έχω ακόμα μια απορία σχετικά με το x8.
Διάβασα ότι έχει A-GPS. Λοιπόν για να το χρησιμοποιήσω πληρώνω κάτι.(έχω κλειστή την κίνηση δεδομένων). Δοκίμασα την πλοήγηση αλλά μου λέει αναμονή για τοποθεσία και μένει εκεί.( αφού έπέτρεψα την λήψη πληροφοριών από δορυφόρο GPS)

Τέσπα μπορεί να σας μπερδέψω, αλλά και εγώ πρώτη φορά το λειτουργώ και είμαι λίγο άσχετος.

cca
09-01-11, 15:17
Άν δεν έχεις ανοιχτά τα δεδομένα, δεν δουλεύει σαν A-GPS αλλά σαν απλό GPS και κάνει 5 λεπτά η παραπάνω να κλειδώσει το στίγμα. Επίσης η πλοήγηση, αν είναι η πλοήγηση της Google είναι επίσης άχρηστη χωρίς σύνδεση δεδομένων. Κοινώς, χωρίς σύνδεση δεδομένων το τηλέφωνό σου (και όλα τα Android δηλαδή) είναι σαν ασθενής με πατερίτσες, τα μισά προγράμματα δε δουλεύουν.

miledent
09-01-11, 15:47
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=906195 ;):cool:

Pompidou
09-01-11, 15:49
respect miledent :D

Οκ, οπότε cca, υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω ανοιχτή την κίνηση δεδομένων, αλλά να μην επιτρέπει να στέλνει δεδομένα χρησιμοποιώντας την cosmote, ώστε να μην χρεώνομαι;

cca
09-01-11, 20:29
Ε... αν δεν στέλνει απο την Cosmote, το μόνο που μένει είναι το WiFi, αλλά δεν υπάρχει WiFi παντού! Επίσης, δε ξέρω στο Xperia τι γίνεται αλλά στο δικό μου κινητό το A-GPS δουλεύει μόνο μέσω του δικτύου κινητής, με WiFi δουλέυει πάλι σαν απλό GPS. Πράξε ανάλογα.

Pompidou
09-01-11, 21:00
Κάτσε, δεν δουλεύει σαν τα GPS του αυτοκινήτου που λαμβάνουν το σήμα από το δορυφόρο και ξέρουν που βρίσκονται;

cca
10-01-11, 02:24
Ναι, έτσι δουλεύει όταν δεν έχεις DATA ενεργά, αλλά που θα βρει τον χάρτη? Εκτός αν βάλεις εφαρμογή για πλοήγηση με τους χάρτες στην μνήμη του κινητού.

Pompidou
10-01-11, 22:33
Μάλιστα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

athenspaidia
03-05-11, 22:43
να ρωτηασω κατι? αν εχουμε 1,6 android κα ιθελουμε να το αναβαθμισουμε στα 2,1 επειδη βλεπω στο site της sony οτι δειχνει σφαλσμα στ ησειλιδα τους υπαρχει ετοιμο λινκ αν ξερετε ? επεισης κατι αλλο.

θα εχει ελληνικο περιβαλλον μετα?

roiy1
04-05-11, 01:26
Είναι root το κινητό σου; Αν όχι, κάνε αναβάθμιση μέσα από το μενού του. Από τις ρυθμίσεις συγκεκριμένα. Ναι, θα έχει Ελληνικό περιβάλλον.

miledent
04-05-11, 01:27
να ρωτηασω κατι? αν εχουμε 1,6 android κα ιθελουμε να το αναβαθμισουμε στα 2,1 επειδη βλεπω στο site της sony οτι δειχνει σφαλσμα στ ησειλιδα τους υπαρχει ετοιμο λινκ αν ξερετε ? επεισης κατι αλλο.

θα εχει ελληνικο περιβαλλον μετα?
http://www.sonyericsson.com/cws/support/softwaredownloads/detailed/updateservice/xperiax8?cc=gr&lc=el
Εγώ το έκανα μέσω του pc companion.

Για ελληνικά εμένα μου έβγαλε μενού για να επιλέξω κατα την πρώτη ενεργοποίηση.

athenspaidia
04-05-11, 09:57
καλημερα ,ακομα δε το πηρα θα το παρω σε λιγες μερες ομως ....

τι εννοεις αν ειναι root το κινητο ? πως το βλεπεις αυτο αν ειναι ή οχι? αν ειναι τι πλεονεκτημα εχει και αν δεν ειναι τι ? συγνωμη οταν πρωτοπαρουμε τη συσκευη θα ειναι ή οχι?

roiy1
04-05-11, 12:28
καλημερα ,ακομα δε το πηρα θα το παρω σε λιγες μερες ομως ....

τι εννοεις αν ειναι root το κινητο ? πως το βλεπεις αυτο αν ειναι ή οχι? αν ειναι τι πλεονεκτημα εχει και αν δεν ειναι τι ? συγνωμη οταν πρωτοπαρουμε τη συσκευη θα ειναι ή οχι?

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=461292

NIO24
18-05-11, 11:22
Καλημέρα έχω 2 θεματάκια με το x8 μου'οποις ξέρει ας βοηθήσει.
1>δε μου βγάζει την αναγνώριση κλήσης στους αποθηκευμένους αριθμούς μου (δεν εμφανίζει δλδ το όνομα του καλούντος)
2>τα sms είναι πολύ μικρά που στέλνει απο πού ρυθμίζω ώστε να πάρει σε ένα μήνυμα το μέγιστο των 160 χαρακτήρων?
Ευχαριστώ πολύ.

venumis
19-05-11, 23:23
Καλημέρα έχω 2 θεματάκια με το x8 μου'οποις ξέρει ας βοηθήσει.
1>δε μου βγάζει την αναγνώριση κλήσης στους αποθηκευμένους αριθμούς μου (δεν εμφανίζει δλδ το όνομα του καλούντος)
2>τα sms είναι πολύ μικρά που στέλνει απο πού ρυθμίζω ώστε να πάρει σε ένα μήνυμα το μέγιστο των 160 χαρακτήρων?
Ευχαριστώ πολύ.

2) Κατέβασε απο το Market το Handcent SMS 3.8.7 (είναι νομίζω η τελευταία εκδοση) και εχει ρυθμίσεις για τα πάντα.

Για την αναγνώριση που ρωτάς δεν μου εχει τύχει, θα το ψάξω λίγο και αμα το βρω θα σου απαντήσω..

NIO24
21-05-11, 11:18
κατ αρχην ευχαριστω!
δε γινεται τπτ δλδ χωρις εξωτερικο προγραμμα καθως δεν εχω το χρονο να κατσω να ασχοληθω με εφαρμογες -αναβαθμισεις κλπ(δεν εχω κανει καν αναβαθμιση)

miledent
21-05-11, 12:53
κατ αρχην ευχαριστω!
δε γινεται τπτ δλδ χωρις εξωτερικο προγραμμα καθως δεν εχω το χρονο να κατσω να ασχοληθω με εφαρμογες -αναβαθμισεις κλπ(δεν εχω κανει καν αναβαθμιση)
Μπες στην εφαρμογή "μηνύματα" του κινητού (η default) και πάτα το menu κουμπί. Μετά πατάς "ρυθμίσεις" και εκεί επιλέγεις το "εξοικον. κόστους".
Το Handcent και το go sms pro πάντως έχουν περισσότερες επιλογές από το default πρόγραμμα.

Την αναβάθμιση ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να την κάνεις. Άκουσέ με και δεν θα χάσεις. Εκτός από τα πλεονεκτήματα της 2,1 έκδοσης του android (αποστολή αρχείων μέσω bluetooth, bugfixes, ταχύτητα) τα updates της se (ειδικά το τελευταίο) κάνουν πολύ πιο γρήγορο το κινητό και περιορίζουν σε μεγάλο βαθμό τα διάφορα lag. Εγώ μετά και το τελευταίο update της se νόμιζα ότι πήρα νέο κινητό.
Επίσης νομίζω ότι το πρόβλημα με τις επαφές σου οφείλεται στην 1,6. Κάπου είχα διαβάσει παλιότερα για ένα bug με την αναγνώριση αν τα τηλέφωνα δεν είχαν μπροστα το +30 (δεν το θυμάμαι καλά.) Δες αυτό (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3335926#post3335926) (το χ8 έχει ίδιο ui με το mini...). Νομίζω με τη 2,1 λύθηκε το πρόβλημα.

NIO24
24-05-11, 19:53
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο και τον κόπο σου να μου απαντήσεις.Δυστυχώς όμως παρόλο και που έκανα την αναβάθμηση σε 2,1 τα προβλήματα αυτά παραμένουν,δεν έχει καν το κουμπί της εξοικονόμησησς κόστους, κάτι που έκανε εντύπωση και στην τεχνική υποστήριξη που επικοινώνησα, καθώς θα έπρεπε να υπάρχει. Είδωμεν οπότε!!!!και πάλι ευχαριστώ.

miledent
24-05-11, 21:19
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο και τον κόπο σου να μου απαντήσεις.Δυστυχώς όμως παρόλο και που έκανα την αναβάθμηση σε 2,1 τα προβλήματα αυτά παραμένουν,δεν έχει καν το κουμπί της εξοικονόμησησς κόστους, κάτι που έκανε εντύπωση και στην τεχνική υποστήριξη που επικοινώνησα, καθώς θα έπρεπε να υπάρχει. Είδωμεν οπότε!!!!και πάλι ευχαριστώ.
Πως γίνεται να μην έχει την εξοικονόμιση κόστους (για να εμφανίσεις το μενού με τις ρυθμίσεις πρέπει εκεί που βλέπεις τα μηνύματα από τις διάφορες επαφές σου να πατήσεις το αριστερό κουμπί από τα τρια hard keys που έχει το κινητό)? Αφού είναι μέρος της εφαρμογης μηνυμάτων της sony ericsson! Μάλλον έγινε κάποιο λάθος κατα το update.
Θα πρότεινα να το ξαναπεράσεις και να δεις αν θα διορθωθεί. Δεν είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι σχετικά παράλογο και τελικά διορθώνεται με νέο flashάρισμα.

NIO24
26-05-11, 23:38
το ξανάκανα εγκατάσταση άλλες 2 φορές αλλά πάπαλα τι κουφό ειναι τώρα αυτό δε μπορώ να καταλάβω το πρόγραμμα που μου πες μπορώ να το κατεβάσω στο pc και να το περάσω στο κινητ΄π απο κει/?

miledent
27-05-11, 02:15
το ξανάκανα εγκατάσταση άλλες 2 φορές αλλά πάπαλα τι κουφό ειναι τώρα αυτό δε μπορώ να καταλάβω το πρόγραμμα που μου πες μπορώ να το κατεβάσω στο pc και να το περάσω στο κινητ΄π απο κει/?
Γιατί δεν το πας σε καποιο κατάστημα service της se μήπως είναι προβληματική η συσκευή σου? Είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι για πράγματα που είναι δεδομένα.
Τώρα για την ερώτησή σου. Ποιο πρόγραμμα εννοείς ακριβώς? Το go sms pro? Ναι μπορείς να το κατεβάσεις στον υπολογιστή σου και να το περάσεις μετά με usb στο κινητό αλλά εκεί θα πρέπει να έχεις κάποιο file manager (όπως το astro file manager ή το es file explorer) για να βρεις το αρχείο που πέρασες στο κινητό και να το εγκαταστήσεις.

NIO24
27-05-11, 12:24
κατέβασα το handsent τα κατάφερα το μόνο που μου έμεινε είναι να το κάνω αποκλειστικό πρόγραμμα για τα μηνύματα να καταργήσω δλδ του κινητού και να πηγαίνει κατευθείαν σ αυτο. με το πρόγραμμα αυτό λύθηκε το πρόβλημα των sms δε το πάω σε service γιατί πρέπει να το πάω σε γερμανό να το στείλουν στα κεντρικά να περιμένω κλπ κλπ. τι να μείνω χωρίς κινητό δε λέει. έγινε η δουλειά με το handsent.
και μιας κι αρχισα να το σκαλιζω το κινητο να μη κατεβασω κι ενα free gps?;);)

miledent
27-05-11, 12:57
Να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμ'ισεις σε handcent και default πρόγραμμα για να έχεις τη μέθοδο ελληνικών sms και να σταματήσουν να σε ειδοποιούν και τα 2. Δυστυχώς δεν έχω πια το handcent για να βοηθήσω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.