PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με 2mb συνδεση



pantrif2
29-12-10, 16:58
Χαιρετω το φορουμ!Απο τοτε που αναβαθμιστικα σε 512 upload η γραμμη μου σερνεται πραγματικα...ολη μερα μεχρι 12 το βραδυ κατεβαζει μεχρι 100kb download.. και μετα τις 12 κανονικα 205-210! Το θεμα ειναι πως επειδη παιζω online games και ειμαστε 2 pc συνδεμενα και παιζουμε κολλαμε ολη μερα παρα πολυ ανεβαζουμε στιγμιαια pings 999 και μενουμε κολλημενοι μονο αργα το βραδυ μπορουμε να παιξουμε κανονικα. Θα μου πειτε γιατι δεν βαζεις 24mb πολυ απλα γιατι εδω στην επαρχεια μας εχουν αφησει πισω !! Δεν εχουμε καν 24ares..
μερικες πληροφοριες της γραμμης μου ειναι:

http://img829.imageshack.us/img829/3680/111sob.jpg

johnsruro
31-12-10, 11:50
Τα 31db του noise margin μου φαίνεται πολύ ακόμα και για 2άρα? Λάθος?
Πού είσαι στην επαρχεία? Δεν έχει 24άρα? χμμμμ...

pantrif2
31-12-10, 17:20
οχι δεν εχει 24... Αν ειχε θα εβαζα 24 ανετα!

jdtech
31-12-10, 19:21
Πως γίνεται να έχεις attenuation 7, και να μην υπάρχει έως 24 . Μάλλον υπάρχει κάποια βλάβη στην γραμμή σου καθώς τα στατιστικά σου δε μου φαίνονται φυσιολογικά. Φίλε μου σχετικά με αυτό που λες για την επαρχία έχεις πολύ δίκιο, τα περνάω κι εγώ στο εξοχικό μου.

emeliss
31-12-10, 20:23
Τι λέτε στον άνθρωπο ρε παιδιά. Μια χαρά είναι τα στατιστικά της γραμμής του.

Ο ΟΤΕ μας έχει κακομάθει αλλά adsl δεν σημαίνει κατεβάζω συνέχεια στο max της γραμμής. Το πιθανότερο είναι να βελτιωθεί η κατάσταση όταν μπει στην περιοχή σου adsl2+ τεχνολογία.

matelas
31-12-10, 21:12
Τα 31db του noise margin μου φαίνεται πολύ ακόμα και για 2άρα? Λάθος?
Πού είσαι στην επαρχεία? Δεν έχει 24άρα? χμμμμ...

Μια χαρά είναι τα 31db.


Πως γίνεται να έχεις attenuation 7, και να μην υπάρχει έως 24 . Μάλλον υπάρχει κάποια βλάβη στην γραμμή σου καθώς τα στατιστικά σου δε μου φαίνονται φυσιολογικά. Φίλε μου σχετικά με αυτό που λες για την επαρχία έχεις πολύ δίκιο, τα περνάω κι εγώ στο εξοχικό μου.

Συγνώμη αλλά που κολλάει το attenuation με το αν ο ΟΤΕ έχει adsl2+ dslam στην περιοχή;

Μια χαρά είναι η γραμμή, τώρα το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο φίλος πιθανόν να έχει να κάνει από το κέντρο του ΟΤΕ και μετά.

christhenis
01-01-11, 04:54
Τα 31db του noise margin μου φαίνεται πολύ ακόμα και για 2άρα? Λάθος?

Και μέχρι 34db φυσιολογικό είναι! Τόσο κυμαίνεται σε γραμμές ΟΤΕ 2mbps

pantrif2
02-01-11, 13:38
τι να πω παιδια ισως πλεον δεν φτανει το bandwidth που μας δινει και γιαυτο μονο βραδινες ωρες κατεβαζω κανονικα...

powersam21
02-01-11, 13:51
καλημερα και απο εμενα και χρονια πολλα σε ολους το 7db αν το διαιρεσεις με το 13.81(αποσταση) δειχνει οτι εισαι γυρω στα 500 μετρα απο το dislam πραγμα που οτι και ταχυτητα να εχεις θα εισαι καμπανα τωρα το noise margin ειναι πολυ καλο κοιμαινετα απο 0-40 απο 6 και κατω εχουμε αποσυνδεσεις αρα εισαι καμπανα και εκει 31 (λυσεις)

1. κλεισιμο router και ανοιγμα να παρεις καινουργια ip και προφανος ισως ανεβασμα upload ταχυτητας.

2. κοιτα παλι συνδεσμολογια στο ρουτερ δηλαδη φιλτρα σε ολα τα τηλεφωνα βαλε το καλωδιο της γραμμης απο το κουτακι κατευθειαν χωρις spliter στο router και τσεκαρε παλι τα noise margin/attenuation
και επισης τα pc συνδεση μονο με ethernet δες αυτα και πες μας.

pantrif2
03-01-11, 04:42
τελικα παιδες δεν το εχω μονο εγω το προβλημα αυτο το εχουν ολοι εδω στην επαρχεια! χαμηλες ταχυτητες... οποτε θα περιμενουμε να αξιωθουν να φερουν 24αρες! αλλιως δεν μας βλεπω καλα!!

jdtech
03-01-11, 23:59
Μια χαρά είναι τα 31db.



Συγνώμη αλλά που κολλάει το attenuation με το αν ο ΟΤΕ έχει adsl2+ dslam στην περιοχή;

Μια χαρά είναι η γραμμή, τώρα το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο φίλος πιθανόν να έχει να κάνει από το κέντρο του ΟΤΕ και μετά.

Απλά μου έκανε εντύπωση πως σε μια περιοχή με τόσο καλές γραμμές (7 att) δεν διατίθεται adsl 2. Τεχνικά δεν κολλάει , κολλάει όμως λογικά . Να πω ότι είναι μακρία και δεν υπάρχουν κέντρα, οκ αλλά είναι κρίμα στην επαρχία να τους έχουν γραμμένους στα παλιά τους τα παπούτσια.

pantrif2
04-01-11, 16:45
οντος και ενας τεχνικος που ειχε δει τη γραμμη μου, μου ειχε πει θα κλειδωνα αρκετα ψηλα αν ειχα 24αρα.. κριμα ομως θα περιμενουμε τι αλλο να κανουμε!

stMike
06-01-11, 00:54
Παιδιά δυστυχώς οι επαρχιακές περιοχές δεν θεωρούνται κερδοφόρες για να επενδύσουν οι ιδιωτικές εταιρείες εκεί. Τώρα κατά πόσο είναι ηθικά σωστό αυτό από τη στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχει κάποιος κρατικός φορέας για να κάνει κάποιο έργο νομίζω είναι προφανές.

emeliss
06-01-11, 02:05
Είναι μία συζήτηση για την οποία θα βρει κανείς πολλές σελίδες με απόψεις στο forum.

@ ADSLgr.com All rights reserved.