PDA

Επιστροφή στο Forum : IP Change



astalavista_thes
02-09-06, 07:10
Παιδιά καλημέρα. Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος για να το ρωτήσω αυτό. Θέλω να μου πεις κάποιος που ξέρει πως γίνεται να αλλάζω την IP μου χωρις να κάνω επανεκίνση το router. Μου είπαν οτι γίνεται να κάνω κάτι στις ρυθμίσεις το router (linksys, από adsl in-a-box plus) και να αλλάζει μόνη της κάθε λίγο. Πως??

wintech2003
02-09-06, 07:23
Δεν γινεται.

Οπως και να εχει πρέπει να κλεισει το WAN interface που σημαινει διακοπή προσβασης για όση ώρα ειναι down και προσπαθει να συγχρονιστεί/κανει authentication.

Ή βγαζεις το καλώδιο της γραμμής απο το modem και το ξαναβάζεις, ή το σβήνεις και το ξαναναβεις.

astalavista_thes
02-09-06, 07:30
Οπότε θα πρέπει να κάνω κάτι με proxy ε?

wintech2003
02-09-06, 07:31
Εξαρτάται απο ποιον κρύβεσαι :p

astalavista_thes
02-09-06, 07:41
Για το rapidshare το θέλω. Έχεις να προτείνεις κάτι καλό?

wintech2003
02-09-06, 07:44
Χμμμ θα σε γελάσω, οχι... :(

ownagE_
02-09-06, 10:19
Δοκιμασε Hide IP Platinum αλλα και παλι πολλοι το χρησιμοποιουν και "τρώνε" το Free του Rapidshare

Icebox
02-09-06, 18:37
ισως αυτο να σου κανει!


2. Request a new IP address from your ISP server.
Here's how to do it in windows:
1. Click Start
2. Click run
3. In the run box type cmd.exe and click OK
4. When the command prompt opens type the following. ENTER after each new line.
ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
exit

5. Erase your cookies in whatever browser you are using.
6. Try the rapidshare download again.

Frequently you will be assigned a new IP address when this happens. Sometime you will, sometimes you will not. If you are on a fixed IP address, this method will not work. To be honest, I do not know how to do this in linux/unix/etc. If this works for you, you may want to save the above commands into a batch file, and just run it when you need it.
πηγη

http://www.tech-recipes.com/internet_tips869.html

Το σιτε εχει και κατι αλλα κολπακια για το rapidshare που δοκιμασα και λειτουργουν.

chatasos
03-09-06, 01:42
Αν παίξεις PPPoE στο PC σου (και bridging στο modem), τότε είναι απλά 2 κλικ η αλλαγή ip.
Ψάξε στο forum για RFC1483 & PPPoE.

astalavista_thes
03-09-06, 11:43
ισως αυτο να σου κανει!


πηγη
[/LIST]
http://www.tech-recipes.com/internet_tips869.html

Το σιτε εχει και κατι αλλα κολπακια για το rapidshare που δοκιμασα και λειτουργουν.

Τα είχα υπόψειν μου. Σε εμένα δεν δουλεύει κανένα από τα κόλπα αυτα... Εσένα δούλεψαν? Ποιό απ' όλα?

astalavista_thes
03-09-06, 11:44
Αν παίξεις PPPoE στο PC σου (και bridging στο modem), τότε είναι απλά 2 κλικ η αλλαγή ip.
Ψάξε στο forum για RFC1483 & PPPoE.

Chatasos, μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός? Έψαξα αλλά δεν μπόρεσα να βρώ κάτι...

wintech2003
03-09-06, 11:51
Τι modem/router έχεις?

Απλά στις ρυθμίσεις του αλλαξε το mode απο PPPoA σε RFC1483 Bridged, και μετα απο τις συνδέσεις δικτυου των Windows φτιάξε μια συνδεση PPPoE (ο wizard των Windows σε παει βημα-βημα)

Icebox
03-09-06, 13:05
Τα είχα υπόψειν μου. Σε εμένα δεν δουλεύει κανένα από τα κόλπα αυτα... Εσένα δούλεψαν? Ποιό απ' όλα?

Μου δουλεψε αυτο με την αντιστροφη μετρηση.Τα αλλα δε τα εχω δοκιμασει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.