PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταβλητή ταχύτητα folding?



civil
02-09-06, 08:56
Χτες το βραδυ πριν παω για υπνο ειδα οτι για την ολοκληρωση της επεξεργασιας του wu χρειάζονταν 1 μερα και 9 ωρες. Σημερα το πρωί βλεπω να εχει εκτιναχθεί σε 4 μερες και τωρα γραφει 2 μερες.
Η απορια μου ειναι, μηπως δεν εχουν ολα τα frames τις ιδιες υπολογιστικες αναγκες και σε καθε wu υπαρχουν τα βαριά/χρονοβόρα και άλλα πιο ευπεπτα? Πώς ο υπολογιστης μου τις ωρες που ηταν απερισπαστος στο folding αγκομαχούσε και τωρα παει να στρώσει???
:)

Νικαετός
02-09-06, 09:04
Εξαρτάται από την χρήση της CPU . Να υποθέσω πως χρησιμοποιείς το FAHMON για την παρακολούθηση .

Κατ' αρχήν όταν ξεκινήσει η επεξεργασία μιας WU , οι χρόνοι είναι εντελώς προσεγγιστικοί . Αν μάλιστα εκείνη την ώρα χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου , τότε ενδέχεται να σου δείξει πολλαπλάσιους χρόνους . Δηλαδή ο προβλεπόμενος χρόνος για την επεξεργασία , είναι πάντα συνάρτηση της τρέχουσας ισχύος της CPU ...

civil
02-09-06, 09:11
Καταλαβαινω τι εννοεις αλλά τους χρονους ολοκληρωσης τους ειδα με το Display απο το tray icon οπότε θεωρω οτι ειναι πιο αξιοπιστοι.
Τωρα το FAHMon λεει 1 μερα 12 ωρες και στο tray icon εχω 2 μερες 16 ωρες!
:)

Νικαετός
02-09-06, 10:20
Και πάλι το ίδιο ισχύει . Ίσως το tray icon , βγάζει τον προβλεπόμενο χρόνο συλλέγοντας πληροφορίες σε πιο σύντομα χρονικά διαστήματα (είναι πιο κοντά σε αυτό που λέμε στιγμιαία ταχύτητα) ενώ το fahmon , πιο κοντά στην "μέση ταχύτητα" ...

Όπως και να έχει , όταν τελειώσει η επεξεργασία θα ξέρεις ακριβώς ποιο είναι περισσότερο αξιόπιστο.

(Εγώ έχω πάψει προ πολλού να παρακολουθώ τι συμβαίνει σχετικά με τον χρόνο ολοκλήρωσης !)

civil
02-09-06, 10:39
(Εγώ έχω πάψει προ πολλού να παρακολουθώ τι συμβαίνει σχετικά με τον χρόνο ολοκλήρωσης !)

ΟΚ ευχαριστώ.
Ειναι αυτο που λενε "set it and forget it!"
:p

euri
03-09-06, 11:18
Ειναι αυτο που λενε "set it and forget it!"
:p

Πίστεψέ με, αυτό είναι το μοναδικό που μπορείς να κάνεις όταν αυξάνονται οι CPU σου. Δεν υπάρχει περίπτωση να ψειρίζεις τόσες λεπτομέρειες. Στην καλύτερη περίπτωση να δεις αν λειτουργούν σωστά οι κονσόλες, όχι να βλέπεις και τα στατιστικά της κάθε μιας...

@ ADSLgr.com All rights reserved.