PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταδιακή πτώση ταχύτητας μέσα σε 3 χρόνια



Unreal
31-12-10, 14:23
Δυστυχώς η ταχύτητα μου από τα 17100 που ήταν πριν 3.5 χρόνια έχει πέσει σταδιακα στα 8500. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι το Noise Margin είναι τώρα 14.0 ενώ όταν συγρόνιζε στα 17100 ήταν 5.5-6. Το attenutation παλιά ήταν 17.0 τώρα είναι 23.6.

1) Μήπως περιορίζουν την ταχύτητα από πλευράς Forthnet για να μην υπάρχει πρόβλημα αποσυνδέσεων κ.τ.λ? Το λέω αυτό γιατί 14.0 SNR είναι αρκετά υψηλό και μου δίνει την εντύπωση ότι υπάρχει περιθώριο για μεγαλύτερη ταχύτητα.

2) Πως μπορεί να εξηγηθεί αυτή η σημαντική αλλαγή στο Attenuation, δεδομένου ότι δεν έχω αλλάξει σπίτι ούτε καλοδίωση

Τα παραπάνω είναι για downstream, για upstream συγχρονίζει γύρω στα 1000kbps, με SNR 10.2 και Attenuation 12.5

KOSMONIKOS
31-12-10, 15:41
Δεν περιορίζουν την ταχύτητα φίλε μου απλά αυξήθηκαν κατά αρκετές χιλιάδες ,
(το λέει η ίδια η 4νετ αυτό για φέτος) οι συνδρομητές της με το πακέτο
2play+Nova start pack και επόμενο είναι να πέσουν σχεδόν σε όλους οι ταχύτητες !!!!;)

Unreal
31-12-10, 15:58
Καλά εσύ αναφέρεσαι στην πτώση της ταχύτητας σε επίπεδο TCP/IP και εφαρμογής/προγράμματος.

Εγώ μίλησα για πτώση της ταχύτητας στο λεγόμενο φυσικό επίπεδο. Αυτή εξαρτάται από τον router μου, την ποιότητα της γραμμής μου και το DSLAM στο τηλ.κέντρο και τίποτα άλλο.

RASTAVIPER
31-12-10, 15:59
ισχύει το ότι όσο μπαίνει κόσμος, μειώνονται οι ταχύτητες αλλά δεν είναι νορμάλ να είσα με snr 14 όταν το κανονικό είναι στο 6.
Τι σου είπαν από forthnet?

Lapetr
04-01-11, 01:12
Το att έχει να κάνει με την απόσταση από το κέντρο στο σπίτι σου, κομμάτι για το οποίο δεν ευθύνεται η 4νετ, αλλά ο Οτε. Οπότε αν κάτι παίχτηκε με το att μήπως πρέπει να δοθεί ως βλάβη στον ΟΤΕ.

Unreal
04-01-11, 11:13
Το att έχει να κάνει με την απόσταση από το κέντρο στο σπίτι σου, κομμάτι για το οποίο δεν ευθύνεται η 4νετ, αλλά ο Οτε. Οπότε αν κάτι παίχτηκε με το att μήπως πρέπει να δοθεί ως βλάβη στον ΟΤΕ.
Δεν το βλέπω τόσο σοβαρό για να δηλωθεί ως βλάβη, γιατί απο ότι βλέπω στο avatar τώρα ήταν 20db πριν 3.5 χρόνια και τώρα είναι 23.6db. Αλλά εντάξει θα το χω υπόψη για να δω τι θα κάνω. Το SNR που τώρα δείχνει 14.5-15db ενώ πριν 3.5 χρόνια ήταν 6db μου δημιουργεί την εντύπωση ότι υπάρχει τεχνητός περιορισμός.

jdtech
05-01-11, 12:51
Μάλλον είσαι σε άλλο προφίλ. Αν δεν έχεις πρόβλημα με αποσυνδέσεις μπορείς να ζητήσεις να σε κατεβάσουν στο 6 πάλι και θα συγχρονίσεις ψηλότερα.:oneup:

Georgevtr
05-01-11, 15:12
Πάλι η ίδια καραμέλα?

Πάλι για το ανύπαρκτο δίκτυο της 4νετ φταίει ο ΟΤΕ?

:bless:

Unreal
05-01-11, 19:54
Πάλι η ίδια καραμέλα?

Πάλι για το ανύπαρκτο δίκτυο της 4νετ φταίει ο ΟΤΕ?

:bless:
Καλά εσύ με SNR 3 και Att 42 τι ταχύτητα πιάνεις???

stMike
06-01-11, 00:50
Η εξασθένιση της γραμμής είναι φυσικό χαρακτηριστικό του μέσου. Όταν παρατηρούνται προβλήματα εκεί φταίει ή η καλωδίωση του σπιτιού ή το δίκτυο χαλκού που είναι ευθύνη του ΟΤΕ. Στο σπίτι καλείς ηλεκτρολόγο στη γραμμή καλείς τον ΟΤΕ, αφού δικά του είναι πως γίνει.

Κανονικά δικά μας είναι αλλά ξεπουλήθκαν για δυο καρβέλια ψωμί αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

Lapetr
13-01-11, 00:09
Πάλι η ίδια καραμέλα?

Πάλι για το ανύπαρκτο δίκτυο της 4νετ φταίει ο ΟΤΕ?

:bless:
Αφού το τελευταίο κομμάτι μέχερι το σπίτι ανήκει στον ΟΤΕ γιατί να το κρύψομεν άλλωστε?

Unreal
13-01-11, 02:01
Νομίζω ότι η εξήγηση που ισχύει είναι αυτή του φαινομένου της διολίσθησης των ταχυτήτων επειδή είναι συνδεδεμένοι πολλοί στο ίδιο ΚΑΦΑΟ και δημιουργούνται παρεμβολές από την γραμμή του ενός στον άλλον. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκτός από το να αλλάξω σπίτι ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.