PDA

Επιστροφή στο Forum : 24άρα γραμμή, αδικαιολόγητα στατιστικα(;)



efthlouk
01-01-11, 23:08
Καλησπεριζω το φορουμ!!
Λοιπον εχω 24 στον ΟΤΕ.. Δεν την ειχα εξαρχης, αφου απο 8 που ημουν, αναβαθμιστηκα αυτοματα..
Τις πρωτες μερες (τοτε) κλειδωνα γυρω στα 12Μ/890Κ.. Σε οσους εδειχνα τα τοτε στατιστικα που μου εδινε ο ρουτερ, μου ελεγαν οτι ειμαι για ΠΟΛΥ παραπανω και οτι πρεπει να αρχισω τις πιεσεις με τηλεφωνηματα κλπ για να γινει κατι αλλα δεν ειχα και πολυ διαθεση/χρονο οποτε και το αφησα.. Η πιο αιδιοδοξη σκεψη ηταν οτι θα "στρωσει" με τον καιρο.. Αμ δε!

Το κεντρο του ΟΤΕ δεν απεχει ουτε 500 μετρα απο το σπιτι μου και πιστευω οτι η γραμμη θα επρεπε να ηταν παραπανω.. Μετα απο 2 τηλεφωνα που καταφερα να κανω καποια στιγμη μου ειπαν οτι θα κανουν τους απαραιτητους ελεγχους και θα με ειδοποιουσαν λιγες μερες αργοτερα.. Οταν με καλεσε ο τεχνικος μου ειπε οτι δεν τρεχει τιποτα, η γραμμη ειναι θηριο (οντως ηταν γιατι και με την 8αρα σχεδον τερματιζε) αλλα "δυστυχως μεχρι εκει φτανει η γραμμη σας" ηταν το συμπερασμα.. Κατι που πιστευω οτι ειναι ασυστολα ψεμματα-εχω συγγενη που ασχολειται καθε μερα με τις τηλεπικοινωνιες και μου ειπε απλα οτι με κοροιδευουν.. Δεν ξερω τι να κανω πλεον γιατι οσο κι αν το ψαξω ή θα μου κανουν την κοτα ή οτι δεν παει παραπανω..

Αν μπορει ας βοηθησει καποιος γιατι μερικες φορες δεν μπορω ουτε βιντεο στο YouTube να δω-σερνεται.. Ξερω οτι δεν ειναι δυνατον και ουτε ειμαι τοσο παραλογος ωστε να ζηταω 24/1 ακριβως, αλλα οχι κι αυτο το χαλι...:(

Τα στατιστικα της γραμμης αυτη τη στιγμη ειναι:


Downstream - Upstream
SNR Margin : 7.8 - 10.4 db
Line Attenuation : 6.8 - 6.7 db
Data Rate : 11923 - 860 kbps

ADSL Firmware Version : FwVer:3.6.0.0_A_TC3084 HwVer:T14.F7_3.0
Line State : Showtime
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_A

Το κλασικο ρουτερ που δινει ο ΟΤΕ εχω Baudtec μαυρο..

Καπου ακουσα οτι αν αλλαξω το Encapsulation απο PPPoE σε PPPoA ισως κερδισω κατι αλλα δε νομιζω να εγκειται εκει το προβλημα.. (και πραγματι δεν αλλαξε τιποτα!)

Να σημειωσω οτι παρολα αυτα, σε τεστ απο τον ftp της οτενετ, κατεβασμα του αρχειου των 100ΜΒ εγινε στα 1,20ΜΒ... Τι να πω.

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη αν κουρασε το μακροσκελες ποστ..

antonis556
02-01-11, 00:02
Εχεις δοκιμασει με αλλο router να δεις τι γινεται ?

efthlouk
02-01-11, 01:48
Τα ίδια πάνω κάτω με ένα Thomson Speedtouch 585v6, το οποίο παρεμπιπτόντως είναι σκυλί απλά δεν το χω primary γιατί βαριεμαι να σετταρω ξανά τα rules για apps/games (port forwarding). :)

antonis556
02-01-11, 02:51
Αν μπορεις ανεβασε ενα διαγραμμα απο dmt , orbmt ...

sdikr
02-01-11, 12:42
το snr σου είναι πολύ χαμηλό, με αυτό δεν θα δείς κάτι παραπάνω στην γραμμή
μπορείς πρώτα να τσεκάρεις τις δικές σου καλωδιώσεις στο σπίτι, (δες αν θέλεις το νήμα έλεγχος της γραμμής μας μέχρι τον κατανεμητή)

psyxakias
06-01-11, 10:27
Σύμφωνα με τα στατιστικά έχει αρκετό θόρυβο η γραμμή, ενώ βρίσκεται σε πολύ κοντινή απόσταση και δε δικαιολογείται τόσο χαμηλός συγχρονισμός (βέβαια υπάρχουν και πολύ χειρότερα να ξέρεις). Οι προτάσεις που σου έδωσαν (DMT γράφημα και έλεγχο της γραμμής μέχρι το κατανεμητή) είναι οι καλύτερες για αρχή.

maik
06-01-11, 12:52
Να σημειωσω οτι παρολα αυτα, σε τεστ απο τον ftp της οτενετ, κατεβασμα του αρχειου των 100ΜΒ εγινε στα 1,20ΜΒ... Τι να πω.
.

Αυτο και μονο πρεπει να σε βαλει σε σκεψεις για το ποσο καλα ειναι τα σεταρισματα σου.
κατεβαζεις οσο ακριβως ειναι το οριο της γραμμης.
Προφανως εισαι σε 12αρι προφιλ. Κακως κατα την γνωμη μου.

ΥΓ. Μπορεις να ρωτησεις και τον μαναβη της γειτονιας. Ισως εχει κατι να σου προτεινει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.