PDA

Επιστροφή στο Forum : Symbian^3 - Tα πάντα για εφαρμογές, πλοήγηση, παιχνίδια, νέα και ό,τι θέλετε να μάθετε



Σελίδες : [1] 2

Spanos
01-01-11, 23:45
Ανοίγω αυτό το thread για να συζητάμε τα πάντα που αφορούν τη νέα πλατφόρμα Symbian, όπως εφαρμογές παιχνίδια, πλοήγηση, επερχόμενες αναβαθμίσεις και διάφορα νέα που αφορούν τα τηλέφωνα N8, C7 ,C6-01 και E7.

Spanos
08-01-11, 14:39
Έφτασαν τα ελληνικά για το πληκτρολόγιο Swype, αντιγράφω απο το Nokia Beta Labs



Both Czech and Greek are ready for Beta Labs testing. We're in the process of getting them (and about nine other languages) uploaded to the server. When that happens, I'll update the pages to make sure you can download them. Hopefully it won't take too long, but it's possible that they won't be available until Monday.


Craig Arnush
Nokia Southwood
Swype Integration Technical Lead
To αρχείο μπορείτε να το κατεβάσετε απο εδώ (http://betalabs.nokia.com/apps/swype-for-symbian/download_and_installation) με το Ovi account σας.


http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTXSmeoOqwgO10hYJitDqCompvCG2CqE_SrSJITTpEjpoe3FbKBCw

boeotian
08-01-11, 19:43
Δεν κατάλαβα τι διαφορά έχει αυτό το πληκτρολόι εκτός από το να σου τρώει περισσότερο χώρο στο display του μηνύματος;

Spanos
08-01-11, 19:57
Δεν κατάλαβα τι διαφορά έχει αυτό το πληκτρολόι εκτός από το να σου τρώει περισσότερο χώρο στο display του μηνύματος;

Δες εδω για να καταλάβεις

http://www.youtube.com/watch?v=cMoG4hgy3lA

Βέβαια πέρα απο το "σκούπισμα" μπορείς να πληκτρολογήσεις με τον παραδοσιακό τρόπο, η διαρύθμιση του πληκτρολογίου είναι πολύ καλύτερη, πιο άνετη, πάνω απο τα γράμματα υπάρχουν και αλλοι χαρακτήρες με παρατεταμένο πάτημα, παραπάνω επιλογές επεξεργασίας και πιο ευκολη αλλαγή γλώσσας.

boeotian
08-01-11, 20:05
Και αυτός ο τρόπος θεωρείται βολικός; Ταχύτερος σίγουρα, αλλά δεν ξέρω πόσο είναι το learning curve.

Spanos
08-01-11, 20:17
Και αυτός ο τρόπος θεωρείται βολικός; Ταχύτερος σίγουρα, αλλά δεν ξέρω πόσο είναι το learning curve.

Το "σκούπισμα" θέλει συνήθεια αλλα και πάλι δεν παύει να είναι καλύτερο γιατί έχει πιο πολλές επιλογές και δε σε εμποδίζει να πληκτρολογήσεις με τον παραδοσιακό τρόπο, αν θες απλά πατάς τα κουμπιά.

Nα και αρκετά tips

http://www.youtube.com/results?search_query=swype+tips&aq=f

lewton
08-01-11, 21:25
Για Ελληνικά τώρα πρωτοβγήκε σε Symbian ή γενικότερα; Δηλαδή για άλλες πλατφόρμες υπήρχε ήδη;

Spanos
08-01-11, 21:37
Για Ελληνικά τώρα πρωτοβγήκε σε Symbian ή γενικότερα; Δηλαδή για άλλες πλατφόρμες υπήρχε ήδη;

Τα ελληνικά είχαν βγεί για android τον Αύγουστο (αν δεν κάνω λάθος), σε symbian τώρα βγαίνει απο τη beta φάση το swype και σιγά σιγά ολοκληρώνεται η προσθήκη γλωσσών. Bοήθησε και η κυκλοφορία των νέων μοντέλων με αποτέλεσμα να τρέξουν λίγο παραπάνω.

lewton
08-01-11, 22:22
ΟΚ, ευχαριστώ και σόρι για το μικρό off-topic. :oneup:

euri
09-01-11, 03:32
Τα ελληνικά είχαν βγεί για android τον Αύγουστο (αν δεν κάνω λάθος), σε symbian τώρα βγαίνει απο τη beta φάση το swype και σιγά σιγά ολοκληρώνεται η προσθήκη γλωσσών. Bοήθησε και η κυκλοφορία των νέων μοντέλων με αποτέλεσμα να τρέξουν λίγο παραπάνω.

Ελληνικά υπήρχαν στο swype και τον Ιούλιο - το είχα χρησιμοποιήσει σε ένα Galaxy S.

Νikosanagn
09-01-11, 03:34
Πάντως είναι όντως βολικό.

RASTAVIPER
09-01-11, 23:30
Να υπενθυμίσω, ότι υπήρχε για SYMBIAN το παρόμοιο SLIDEIT με Ελληνικά εδώ και μήνες.Δεν θυμάμαι ωστόσο αν παίζει για ^3.
Πάντως αν και πιο γρήγορο στην πληκτρολόγηση, πρέπει να είσαι αλάνθαστος για να κάνεις δουλειά.Αν σου ξεφεύγουν χαρακτήρες, χάνεις χρόνο μέχρι να διορθώσεις όλη την λέξη.

Spanos
10-01-11, 00:05
Να υπενθυμίσω, ότι υπήρχε για SYMBIAN το παρόμοιο SLIDEIT με Ελληνικά εδώ και μήνες.Δεν θυμάμαι ωστόσο αν παίζει για ^3.
Πάντως αν και πιο γρήγορο στην πληκτρολόγηση, πρέπει να είσαι αλάνθαστος για να κάνεις δουλειά.Αν σου ξεφεύγουν χαρακτήρες, χάνεις χρόνο μέχρι να διορθώσεις όλη την λέξη.

Είχα δοκιμάσει το SlideIt σε Ν8 και είχε προβληματάκια, κατα το σκούπισμα χάνεται το πληκτρολόγιο, ενώ το interface είναι λίγο outdated αφου κυκλοφορεί εδω και κάνα χρόνο. To swype αν σου ξεφύγουν χαρακτήρες πετάει ένα κουτάκι με προτεινόμενες λέξεις και πατάς το Χ αν είναι λάθος και με το N8 δύσκολο να σου ξεφύγει λογω capacitive, σε S60v5 δε το δοκίμασα ακόμα γιατι την τελευταία φορά που το είχα βάλει η είδα είναι οτι μονο με πενάκι κάνεις δουλειά αλλα τώρα που μου το θύμησες για κάτσε...

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 26 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πολύ δύσκολο σε resistive χωρίς πενάκι ασε που μετά απο τόσο καιρό συνήθειας ούτε στο μενού δε μπορώ να σκρολάρω...

RASTAVIPER
10-01-11, 16:39
Είχα δοκιμάσει το SlideIt σε Ν8 και είχε προβληματάκια, κατα το σκούπισμα χάνεται το πληκτρολόγιο, ενώ το interface είναι λίγο outdated αφου κυκλοφορεί εδω και κάνα χρόνο. To swype αν σου ξεφύγουν χαρακτήρες πετάει ένα κουτάκι με προτεινόμενες λέξεις και πατάς το Χ αν είναι λάθος και με το N8 δύσκολο να σου ξεφύγει λογω capacitive, σε S60v5 δε το δοκίμασα ακόμα γιατι την τελευταία φορά που το είχα βάλει η είδα είναι οτι μονο με πενάκι κάνεις δουλειά αλλα τώρα που μου το θύμησες για κάτσε...

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 26 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πολύ δύσκολο σε resistive χωρίς πενάκι ασε που μετά απο τόσο καιρό συνήθειας ούτε στο μενού δε μπορώ να σκρολάρω...
Απλά δεν κάνεις δουλειά με αυτό το πρόγραμμα χωρίς πενάκι σε v5...

Με το Ε7 τι γίνεται??
Δεκέμβρη δεν είχαν πει ότι θα βγει??

Spanos
10-01-11, 18:29
Με το Ε7 τι γίνεται??
Δεκέμβρη δεν είχαν πει ότι θα βγει??

13 με 28 Ιανουαρίου κυκλοφορεί, ανάλογα τη χώρα. Αυτή την εβδομάδα αναμένεται η κυκλοφορία σε Ινδία, μετά Κίνα, άλλες ασιατικές χώρες και Ευρώπη. Εμάς μας βλέπω κατα το Φλεβάρη, τα γνωστά δηλαδή...

boeotian
14-01-11, 01:00
Ρε παίδες, μήπως ξέρει κανένας Spanos :) που είναι η ρύθμιση για repeating ειδοποίηση;

Δεν μπορεί να μην έχει να βάλεις μία υπενθύμιση κάθε μέρα στις 13:30 για παράδειγμα. Μόνο την αφύπνιση είδα ότι γίνεται repeat. Στραβομάρα;

Spanos
14-01-11, 02:25
Ρε παίδες, μήπως ξέρει κανένας Spanos :) που είναι η ρύθμιση για repeating ειδοποίηση;

Δεν μπορεί να μην έχει να βάλεις μία υπενθύμιση κάθε μέρα στις 13:30 για παράδειγμα. Μόνο την αφύπνιση είδα ότι γίνεται repeat. Στραβομάρα;

Στο ημερολόγιο βάζεις οτι θές, πάτα στην ημερονηνία ή στο widget ημερολογίου για να ρυθμίσεις τη "Νέα Καταχώριση"

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 71 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Tom Clancy H.A.W.X HD Gameplay on Nokia N8

http://www.youtube.com/watch?v=jvn014nNtX4

boeotian
15-01-11, 13:05
Στο ημερολόγιο βάζεις οτι θές, πάτα στην ημερονηνία ή στο widget ημερολογίου για να ρυθμίσεις τη "Νέα Καταχώριση"


Δε με προσέχεις καθόλου! Επανάληψη ήθελα να κάνω σε ημερολογιακή καταχώρηση τύπου ειδοποίησης και όχι πως θα κάνω την καταχώρηση.

Τελικά φαίνεται να γίνεται μόνο σε τύπου σύσκεψης, όπου έχει επιλογή επανάληψης. Σε άλλο τύπο καταχώρησης δεν υπάρχει.

RASTAVIPER
15-01-11, 15:54
Δε με προσέχεις καθόλου! Επανάληψη ήθελα να κάνω σε ημερολογιακή καταχώρηση τύπου ειδοποίησης και όχι πως θα κάνω την καταχώρηση.

Τελικά φαίνεται να γίνεται μόνο σε τύπου σύσκεψης, όπου έχει επιλογή επανάληψης. Σε άλλο τύπο καταχώρησης δεν υπάρχει.
Φαίνεται ότι ακολουθούν στο θέμα ημερολόγιο ακριβώς την ίδια λογική με το Symbian v5.Έτσι είναι και εκεί.

Spanos
15-01-11, 18:55
Δε με προσέχεις καθόλου! Επανάληψη ήθελα να κάνω σε ημερολογιακή καταχώρηση τύπου ειδοποίησης και όχι πως θα κάνω την καταχώρηση.

Τελικά φαίνεται να γίνεται μόνο σε τύπου σύσκεψης, όπου έχει επιλογή επανάληψης. Σε άλλο τύπο καταχώρησης δεν υπάρχει.

Το πρόβλημα που είναι τελικά;:what:

boeotian
15-01-11, 19:08
Το πρόβλημα που είναι τελικά;:what:

Ότι δεν θέλω σύσκεψη για επανάληψη, αλλά μία απλή επαναλαμβανόμενη σημ. υποχρέωσης όπως υπήρχε εξ από ανέκαθεν σε όλα τα Nokia κινητά. Το workaround είναι με τον τύπο σύσκεψης που χρειάζεται να θέσεις και μερικά άχρηστα πράγματα όπως είναι το end time.

Spanos
15-01-11, 19:59
Ότι δεν θέλω σύσκεψη για επανάληψη, αλλά μία απλή επαναλαμβανόμενη σημ. υποχρέωσης όπως υπήρχε εξ από ανέκαθεν σε όλα τα Nokia κινητά. Το workaround είναι με τον τύπο σύσκεψης που χρειάζεται να θέσεις και μερικά άχρηστα πράγματα όπως είναι το end time.


Δεν υπάρχει τίποτα άχρηστο, απλά αλλάζεις την Ολοήμερη καταχώριση απο Οχι σε Ναι και το μόνο που χρειάζεσαι μετα είναι η ώρα ειδοποίησης και η επανάληψη (Καθημερινά, Καθημερινές, Εβδομαδιάια κλπ).

boeotian
15-01-11, 21:43
Δεν υπάρχει τίποτα άχρηστο, απλά αλλάζεις την Ολοήμερη καταχώριση απο Οχι σε Ναι και το μόνο που χρειάζεσαι μετα είναι η ώρα ειδοποίησης και η επανάληψη (Καθημερινά, Καθημερινές, Εβδομαδιάια κλπ).

Τώρα πλάκα μας κάνεις ε; Καλέ μου άνθρωπε αν την μετατρέψεις σε ολοήμερη καταχώρηση μπορεί να σου κρύβει το end time, αλλά σου κρύβει και το start time. Και αυτό το χρειάζομαι. Την ειδοποίηση την θέλω σε συγκεκριμένη ώρα μέσα στην ημέρα. Πρόσεξε λίγο πιο ήταν το user requirement μου.

Spanos
15-01-11, 21:49
Τώρα πλάκα μας κάνεις ε; Καλέ μου άνθρωπε αν την μετατρέψεις σε ολοήμερη καταχώρηση μπορεί να σου κρύβει το end time, αλλά σου κρύβει και το start time. Και αυτό το χρειάζομαι. Την ειδοποίηση την θέλω σε συγκεκριμένη ώρα μέσα στην ημέρα. Πρόσεξε λίγο πιο ήταν το user requirement μου.

Ειδοποίηση->Ενεργοποιημένη και βάζεις την ώρα ειδοποίησης...

boeotian
15-01-11, 22:20
Α ναι σωστά είναι άλλη η ώρα για την ειδοποίηση. Ωραία, το θέμα παραμένει. Με την ολοήμερη καταχώρηση απλά σου κρύβει start και end time. Το end date παραμένει καθώς και τόσα άλλα που δεν τα χρειάζεσαι. Και αυτά *είναι* άχρηστα! Το καλό είναι ότι τουλάχιστον δεν είναι mandatory και έχουν και default values.

Spanos
15-01-11, 22:31
Α ναι σωστά είναι άλλη η ώρα για την ειδοποίηση. Ωραία, το θέμα παραμένει. Με την ολοήμερη καταχώρηση απλά σου κρύβει start και end time. Το end date παραμένει καθώς και τόσα άλλα που δεν τα χρειάζεσαι. Και αυτά *είναι* άχρηστα! Το καλό είναι ότι τουλάχιστον δεν είναι mandatory και έχουν και default values.

Δεν τα χρειάσεσαι εσύ, μπορεί να τα χρειαστεί κάποιος άλλος και αφού όπως λες δε σε υποχρεώνει να τα χρησιμοποιήσεις δεν βλέπω πρόβλημα, αντίθετα βλέπω ένα πλήρες σε επιλογές ημερολόγιο αν και λίγο πολύπλοκο λόγο της πληθώρας επιλογών. Αν δε σε ικανοποιεί ψάξε να βρείς το Handy Calendar, δε το έχω δοκιμάσει αλλα ίσως σε καλύψει καλύτερα.

boeotian
15-01-11, 22:37
Το μόνο πρόβλημα που βλέπω, είναι μόνο ότι δεν υπάρχει επανάληψη ειδοποίησης για events τύπου υποχρέωσης. Εφόσον καλύπτεται από το events τύπου σύσκεψης, δεν είναι blocking, απλά μία σημαντική έλλειψη ενός feature.

Spanos
15-01-11, 23:12
Το μόνο πρόβλημα που βλέπω, είναι μόνο ότι δεν υπάρχει επανάληψη ειδοποίησης για events τύπου υποχρέωσης. Εφόσον καλύπτεται από το events τύπου σύσκεψης, δεν είναι blocking, απλά μία σημαντική έλλειψη ενός feature.

Οι "Υποχρεώσεις" έχουν προτεραιότητα (Χαμηλη, Κανονική, Υψηλή)

Ίσως θα ήταν καλύτερα να υπήρχε μονο μια κατηγορία με ολα τα features αφου έτσι κι αλλιώς και "Σύσκεψη" να διαλέξεις εσύ μπορείς να γράψεις "Μη ξεχάσω το χαρτί υγείας".

RASTAVIPER
16-01-11, 15:59
Ε7 τιμες
- 738,00 €
http://www.e-mobile.gr/catalog/6--/29-nokia/8984-nokia-e7-00-black.html
-666,94 €
http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=93A179011CAF9142A45852ABF86B332B&pa=E31739C8E2D2C24FBCBB8C5413B54B52

Spanos
16-01-11, 18:50
Ε7 τιμες
- 738,00 €
http://www.e-mobile.gr/catalog/6--/29-nokia/8984-nokia-e7-00-black.html
-666,94 €
http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=93A179011CAF9142A45852ABF86B332B&pa=E31739C8E2D2C24FBCBB8C5413B54B52

άουτς :vava:

Μένει να δούμε αν θα είναι οι τελικές τιμές, συνήθως προ κυκλοφορίας είναι φουσκωμένες στο Skroutz, θυμάμαι κάτι 600άρια για το Ν8.

RASTAVIPER
16-01-11, 23:07
άουτς :vava:

Μένει να δούμε αν θα είναι οι τελικές τιμές, συνήθως προ κυκλοφορίας είναι φουσκωμένες στο Skroutz, θυμάμαι κάτι 600άρια για το Ν8.
Και 600€ να έχει, γιατί να τα δώσεις για αυτό το κινητό??
Όσο και να γουστάρω ΝΟΚΙΑ με τέτοιες τιμές δεν πάνε μπροστά.
Γιατί να δώσω τόσα χρήματα όταν με 350-400€ παίρνω σουπερ-ντούπερ HTC με παρόμοια χαρακτηριστικά και οθόνη?Για το HDMI ή για το symbian??

Spanos
16-01-11, 23:36
Και 600€ να έχει, γιατί να τα δώσεις για αυτό το κινητό??
Όσο και να γουστάρω ΝΟΚΙΑ με τέτοιες τιμές δεν πάνε μπροστά.
Γιατί να δώσω τόσα χρήματα όταν με 350-400€ παίρνω σουπερ-ντούπερ HTC με παρόμοια χαρακτηριστικά και οθόνη?Για το HDMI ή για το symbian??


HTC με παρόμοια οθόνη και κατασκευή στα 350~400 δε νομίζω να βρείς, μη ξεχνάς οτι είναι bussiness class που σημαίνει εταιρείες, εταιρικά προγράμματα και επαγγελματικά τηλέφωνα. Όσο για την τιμή επιφυλάσσομαι να απαντήσω μέχρι να δω την τελική πραγματική τιμή και το πως θα είναι διαμορφωμένο το τελικό προιόν απο άποψη software γιατί οι φήμες λένε οτι θα έρθει με firmware PR2.0 και 50 νέα χαρακτηριστικά.

Spanos
18-01-11, 01:00
Βγήκε μια αναβαθμισούλα η οποία προσθέτει στην αναπαραγωγή αρχείων τους ξεχωριστούς υπότιτλους srt


Quick heads-up, After ‘Apps Update 1.0′ another small software updates “Nokia DAB radio & Subtitle support for Videos “ are available for Nokia N8 .

We don’t understand why Nokia is releasing small software updates one by one for N8, Where all N8 users are anxiously waiting for some core Firmware update. Anyway lets see what these updates are :-

Nokia DAB Radio: DAB Stands for Digital Audio Broadcast – DAB digital radio offers a much clearer reception, less interference and better sound quality than traditional analogue radio.

To use this service you will require a accessory called “Nokia Digital Radio Headset”, that connects via USB on-the-go to device.

Note :- Your country/region needs to support DAB transmission

Subtitle support for Videos: With this you can easily add subtitles to your mobile videos and get a range of additional updates to many other features with this new, easy-to-install update. Currently supported file formats are SRT and SUB.

Nokia N8, C7, E7 & C6-01 are all Symbian^3 devices and share same core functionality. So it may possible that remaining Symbian^3 devices will also receive such updates.

To get this update just fire up the ‘Sw Update’ application on your N8.

Do let us know if you find any thing new.

http://www.symbiantweet.com/nokia-n8-software-update-available-brings-nokia-dab-radio-uk-and-video-subtitle-support

boeotian
22-01-11, 01:53
Νομίζω βρήκα ένα bug. Αν κλείσεις το μενού από το δεξί κουμπί "έξοδος" τότε αυτό παραμένει ανοιχτό και φαίνεται στις ανοιχτές εφαρμογές. Αν το κλείσεις από Επιλογές -> Έξοδος, τότε κλείνει για πάντα :)

Spanos
22-01-11, 14:10
Νομίζω βρήκα ένα bug. Αν κλείσεις το μενού από το δεξί κουμπί "έξοδος" τότε αυτό παραμένει ανοιχτό και φαίνεται στις ανοιχτές εφαρμογές. Αν το κλείσεις από Επιλογές -> Έξοδος, τότε κλείνει για πάντα :)

Οχι δεν είναι bug, παραμένει ανοιχτό για γρήγορη πρόσβαση απο τον Task Manager (κλείνει κι απο κεί) στις προηγούμενες εκδόσεις μάλιστα δεν έκλεινε καθόλου και έτρωγε μνήμη.

boeotian
22-01-11, 14:51
Σπανέ, όταν λες σε κάτι να κάνει exit τότε αυτό πρέπει να κλείνει. Στις ανοιχτές εφαρμογές θα πρέπει να φαίνονται μόνο αυτές που πραγματικά είναι ανοιχτές και όχι και οι κλειστές. Επίσης όπως σου είπα το exit από τις επιλογές κάνει αυτό που έπρεπε να κάνει, δηλαδή exit.

Τώρα πως αυτό είναι feature και όχι bug δεν ξέρω. Εγώ πάντως δεν θέλω να παραμένει ανοιχτό όταν του λέω να κλείσει και θα πρέπει να το κλείνω ή από τις επιλογές ή από το x των ανοιχτών εφαρμογών.

Spanos
22-01-11, 18:06
Σπανέ, όταν λες σε κάτι να κάνει exit τότε αυτό πρέπει να κλείνει. Στις ανοιχτές εφαρμογές θα πρέπει να φαίνονται μόνο αυτές που πραγματικά είναι ανοιχτές και όχι και οι κλειστές. Επίσης όπως σου είπα το exit από τις επιλογές κάνει αυτό που έπρεπε να κάνει, δηλαδή exit.

Τώρα πως αυτό είναι feature και όχι bug δεν ξέρω. Εγώ πάντως δεν θέλω να παραμένει ανοιχτό όταν του λέω να κλείσει και θα πρέπει να το κλείνω ή από τις επιλογές ή από το x των ανοιχτών εφαρμογών.

Σωστή η λογική σου, σωστή και της Νόκια η οποία αφήνει να τρέχει το Μενού στο παρασκήνιο για να μην υπάρχει αυτή η πολύ μικρή καθυστέρηση που παρατηρείς όταν το ανοίγεις μετά απο κλείσιμο. Δε ξέρω αν έχεις βάλει κάποια τρίτη εφαρμογή για να βλέπεις τα tasks αλλα υπάρχουν και άλλες κρυφές εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο (ημερολόγιο, ρολόι, επαφές, μηνύματα, μητρώο) για να ανοίγουν πολύ γρήγορα.

Λύση φυσικά υπάρχει, μπορείς να βάλεις το mod που κάνει disable τις συγκεκριμένες εφαρμογές


26. MSG/LOGS/CONT/CLK/CAL Shutdown (RAM)
- Disable Messaging, Logs, Contacts, Clock, Calendar Apps from staying in the background after you exit them.

μπορείς επίσης να εγκαταστήσεις το JBak Taskman (http://www.jbak.ru/jbaktaskman.php) και να φτιάξεις κανόνες για τις εφαρμογές, αν θα γίνονται κατευθείαν kill after boot, kill after send to back (αυτο θές εσύ για το Μενού). Γίνεται συνδυασμός και των δύο αλλα το Μενού μόνο με Jbak, δεν έχω βρεί κάποιο mod γι'αυτό.

Πάντως ακόμα και να κάνεις disable αυτές τις εφαρμογές η μνήμη που γλυτώνεις είναι ελάχιστη, οπότε τσάμπα κόπος, είχα βάλει το mod και το έβγαλα γιατί προτιμούσα να είναι έστω και για μερικά κλάσματα πιο γρήγορο το κινητό απο το να γλυτώσω 2~3ΜΒ.

Ορίστε και η πλήρης περιγραφή του Mod με link, μονο μη μου πείς οτι δεν έχεις βγάλει πιστοποιητικό για να υπογράφεις εφαρμογές.


NEW N8 Multiple Mods v4.00 S^3 Released (No HACKED N8 needed) [upd 1-12-11]


N8 Multiple Mods v4.00 Released (USE AT YOUR OWN RISK!!!)

01. KS Improvement
- Improve on Kinetic Scrolling, now your list will be easier/faster/longer on kinetic scroll (you wil SURE feel the different)

02. UI Improvement - Experiment Mod
- Experiment mods, changed the default FPS from 67FPS to 33FPS and max processing power from 75% to 100%. Need more users experience feedback on
it's actual improvement (if it have any)

03. Landscape Dialer
- To enable the phone dialer able to rotate same as others screen (not lock on just potrait mode)

04. Camera Sound Mute
- Enable the camera sound to be mute when warning tone been turn off.

05. Continuous AutoFocus
- You will have an EXTRA option under Video Setting that enable the Continuous AF during video.

For Mods #6,#7,#8, ONLY select 1 option, if multiple options selected the top most option will be use.

06. Photo/Video (100/30FPS)
- Photo quality change the compression ratio from original 85/75/60 to 100/85/75, video will change from 25FPS to 30FPS and the capture audio quality will change from 128kbps to 256kbps.

07. Photo/Video (097/30FPS)
- Photo quality change the compression ratio from original 85/75/60 to 97/85/75, video will change from 25FPS to 30FPS and the capture audio quality will change from 128kbps to 256kbps.

08. Photo/Video (095/30FPS)
- Photo quality change the compression ratio from original 85/75/60 to 95/85/75, video will change from 25FPS to 30FPS and the capture audio quality will change from 128kbps to 256kbps.

09. Photo Gallery Folders
- Photo Gallery Folders excluded lots of folders path, hopefully now it's will only show E:\Images\ & F:\Images\ contents.

10. Music Gallery Folders
- Music Gallery Folders excluded lots of folders path, hopefully now it's will only show E:\Music\, E:\Sounds\, F:\Music\, F:\Sounds\, G:\Music\, G:\Sounds\ contents.

For Mods #11,#12, ONLY select 1 option, if multiple options selected the top most option will be use.

11. Browser's Cache (D:\)
- Change the default browser cache folder from C: to D: and set the amount to 32MB, actual effects need those HEAVY internet users feedback.

12. Browser's Cache (E:\)
- Change the default browser cache folder from C: to E: and set the amount to 32MB, actual effects need those HEAVY internet users feedback.

For Mods #13,#14,#15, ONLY select 1 option, if multiple options selected the top most option will be use.

13. Startup/Shutdown (C:\Animations)
- Redirect the phone to look for the Startup.gif and Startup.mp3 during startup in C:\Animations folder and look for the Shutdown.gif and Shutdown.mp3 during shutdown in C:\Animations folder. If none are found then the phone won't play any startup/shutdown animations at all.

14. Startup/Shutdown (E:\Animations)
- Redirect the phone to look for the Startup.gif and Startup.mp3 during startup in E:\Animations folder and look for the Shutdown.gif and Shutdown.mp3 during shutdown in E:\Animations folder. If none are found then the phone won't play any startup/shutdown animations at all.

15. Startup/Shutdown (F:\Animations)
- Redirect the phone to look for the Startup.gif and Startup.mp3 during startup in F:\Animations folder and look for the Shutdown.gif and Shutdown.mp3 during shutdown in F:\Animations folder. If none are found then the phone won't play any startup/shutdown animations at all.

16. Voice Recorder (12H/256kbps/Stereo)
- Set the default Voice Recorder to high quality recording (from 64kbps to 256kbps) and increase the max duration of the recording clip from 60mins to 720mins.

17. Music Player Volumn/Heap Mods (80%/32MB)
- Experiment mods, no significant effect after the mods.

18. Context Data Object Maximum Size Mod
- Experiment mods, no significant effect after the mods.

19. Light Sensor Disable
- Totally disable the Light Sensor, LCD will have 100% brightness all the time (will dim ONLY in power safe mode)

20. Haptics Improvement
- Lower the vibration and fine tune level 1/2/3 haptics feedback (not must different as i can tell)

21. Vibration Alert Improvement
- Same goes with haptics mods, can't really feel big different

22. Camera Full Shutdown (RAM)
- Camera apps will fully shutdown once you close the apps (won't remain in the memory), but the N8 have better camera apps as the total shutdown and without only make ~1Mb ram saving (not like what we see in 5800xm as it's camera apps are memory whore)

23. Fast Screen Rotation
- Can feel "a bit" faster but not lighting fast as the delay seem not from the sensor but rather from the UI.

24. FM Transmitter RDS
- The FM Transmitter now send RDS "Nokia N8" and not just "Nokia".

25. Video Call FPS Improvement
- Slightly change the video call setting fps from original min/norm/max of 5/10/15 to 10/15/20. Not tested as not really use video call.

26. MSG/LOGS/CONT/CLK/CAL Shutdown (RAM)
- Disable Messaging, Logs, Contacts, Clock, Calendar Apps from staying in the background after you exit them.

27. Database Max Record Count
- Experimental mod, Increase database from 20 to 50.

28. Default Application Orientation State
- Change default orientation from Landscape to Hardware Sensor.

29. HWRM Process Priority
- Experimental mod, Hardware sensor priority change from background to foreground.

30. Music Player Equalizer
- Add in additional 6 EQ presets, Flat/Speech/Enhance/Treble booster/Bass & Treble/ZigZag

Changelogs:

v4.00

- Bugfixes for Video gallery scan folder

- Extra EQ presets (lovely effects)

- Fine tune some of the mods to add stability

- Voice recorder duration changed to max 12 hours recording (can record for whole day event)

- Fast screen rotation mod now only reduce it's sensor timing without changing it's original tilting setting

v3.30

- Included lots of Symbian S60V5 Cenrep mods

v3.00

- Included multiple choices during installation

- Clean up most of the code within the cenrep files

- All mods change back to .cre for better performance


For CAF setting below the recommendation of usage:

1. For close up object (10cm~1m) enable the CAF.
2. For normal video capture (>30cm) disable the CAF.

Just download the attachment and sign it with your cert then install. No hacked phone needed!!


Installation steps:

1. Download the attachment.
2. Sign the . sis with your own cert.
3. Run the signed . sis.
4. Select the mods that you like to install.
5. REBOOT the phone.


Uninstall the mods:

1. Use normal uninstall apps method.
2. REBOOT the phone.
3. All will back to original state.


Modify or Re-select the mods:

1. Use normal uninstall apps method.
2. REBOOT the phone.
3. Run the signed . sis.
4. Select the mods that you like to install.
5. REBOOT the phone.


Attachment: (updated to using multiple download sites)

V4.00

http://www.multiupload.com/1FU45915ZL (http://www.anonym.to/?http://www.multiupload.com/1FU45915ZL)

boeotian
29-01-11, 14:56
Έχει καταφέρει κανένας να το πριζώσει με USB το N8 στον υπολογιστή; Για κάποιο περίεργο λόγο δεν το βλέπει, παρόλο που του έχω επιλέξει Nokia Ovi Suite σύνδεση ως ενεργή. Το πρόγραμμα μου λέει να το πριζώσω και δεν προχωράει όταν κάνω add new device :(

Edit: ΟΚ με την επιλογή σύνδεση πολυμέσων το είδε.
Edit2: Μπα δεν παίζει.

Spanos
29-01-11, 19:06
Έχει καταφέρει κανένας να το πριζώσει με USB το N8 στον υπολογιστή; Για κάποιο περίεργο λόγο δεν το βλέπει, παρόλο που του έχω επιλέξει Nokia Ovi Suite σύνδεση ως ενεργή. Το πρόγραμμα μου λέει να το πριζώσω και δεν προχωράει όταν κάνω add new device :(

Edit: ΟΚ με την επιλογή σύνδεση πολυμέσων το είδε.
Edit2: Μπα δεν παίζει.

Oι drivers μπήκανε όταν το σύνδεσες;

boeotian
30-01-11, 18:53
Oι drivers μπήκανε όταν το σύνδεσες;

Βασικά αυτό πρέπει να θέλει. Να περιμένεις τα windows να βάλουν τους drivers και να το δουν. Στο laptop που το έκανα έτσι το είδε αμέσως.

Ωραία, αλλάζω κάπως την ερώτηση. Υπάρχει κάποιος που έχει καταφέρει να κάνει update μέσω του ovi suite το κινητό; Το τι phail έχω φάει δε λέγεται. Could not connect και busy είναι τα σύνηθες. Κατάφερα και πέρασα μόνο ένα update. Προσπαθώ τα άλλα.

Τους χάρτες εντωμεταξύ, μου κόλλησε το download, το έκανα cancel και τώρα ούτε που το βλέπει ως update για να το συνεχίσω. Γίνεται με κάποιο τρόπο να το re-install;

To pc suite ήταν καλύτερο imo. Απλά πράγματα να κάνεις την δουλειά σου. Ποιος θα εμπιστευτεί να ανεβάσει τις επαφές του στον server τους; Είναι κανένας τόσο αφελής να το κάνει; Ωραίο concept, αλλά χάνει πολύ λόγω privacy.

ranger
30-01-11, 22:15
To pc suite ήταν καλύτερο imo. Απλά πράγματα να κάνεις την δουλειά σου. Ποιος θα εμπιστευτεί να ανεβάσει τις επαφές του στον server τους; Είναι κανένας τόσο αφελής να το κάνει; Ωραίο concept, αλλά χάνει πολύ λόγω privacy.

Και εγώ αποφεύγω να χρησιμοποιώ το ovi suite.
Το clouding μας μάρανε...

Spanos
31-01-11, 00:10
Βασικά αυτό πρέπει να θέλει. Να περιμένεις τα windows να βάλουν τους drivers και να το δουν. Στο laptop που το έκανα έτσι το είδε αμέσως.

Ωραία, αλλάζω κάπως την ερώτηση. Υπάρχει κάποιος που έχει καταφέρει να κάνει update μέσω του ovi suite το κινητό; Το τι phail έχω φάει δε λέγεται. Could not connect και busy είναι τα σύνηθες. Κατάφερα και πέρασα μόνο ένα update. Προσπαθώ τα άλλα.


Tο πρόβλημα είναι μάλλον στον υπολογιστή που χρησιμοποιείς, πρέπει να έχουν μπλέξει παλαιοί και νέοι drivers. Aπεγκατέστησε απο τον πίνακα ελέγχου όλα τα προγράμματα της Νόκια, τους drivers και το PC Connectivity Solution, κάνε ένα restart και βάλε το Ovi Suite.



Τους χάρτες εντωμεταξύ, μου κόλλησε το download, το έκανα cancel και τώρα ούτε που το βλέπει ως update για να το συνεχίσω. Γίνεται με κάποιο τρόπο να το re-install;


Xάρτες βάζω κατευθείαν απο την εφαρμογή Ovi Maps του Ν8, δε χρησιμοποιώ τη σουίτα.

http://betalabs.nokia.com/apps/ovi-maps-for-mobile-v3-06/more_info




To pc suite ήταν καλύτερο imo. Απλά πράγματα να κάνεις την δουλειά σου. Ποιος θα εμπιστευτεί να ανεβάσει τις επαφές του στον server τους; Είναι κανένας τόσο αφελής να το κάνει; Ωραίο concept, αλλά χάνει πολύ λόγω privacy.


Σπάνια χρησιμοποιώ το Ovi Suite, συνήθως οτι κάνω το κάνω μέσα απο τη συσκευή και τώρα που κατεβάζεις το χάρτη απο το Ovi Maps δε το χρησιμοποιώ ούτε για χάρτες. Μεταφορές αρχείων κάνω απο wifi με το Dukto και backup παίρνω απο το Ν8 σε USB stick. H μόνη εφαρμογή που χρησιμοποιώ στον υπολογιστή είναι το Ovi Player για να φτιάξω τα εξωφυλλα στο coverflow του Ν8.

RASTAVIPER
03-02-11, 17:43
Καλά κρασιά με το Ε7.
Σύμφωνα με αυτό (http://www.unwiredview.com/2011/01/29/nokia-e7-to-hit-the-uk-in-april/) πάει για Απρίλη στην Αγγλία.
Οπότε καλό Μάη-Ιούνη εδώ.Και τώρα στην Ινδονησία που βγήκε είναι στα 750$.

Spanos
03-02-11, 19:41
New Firmware PR 1.1 finally available for Nokia C7 (N8, C6-01 coming shortly) (http://mynokiablog.com/2011/02/03/pr-1-1-is-out-for-the-c7/)


Well it looks like finally, FINALLY Nokia has managed to give us the first of hopefully many more software updates for their new Symbian devices. Unfortunately for camera lovers out there, the N8 doesn’t seem to have this update yet. (I checked). The description of the update is ” Improves phone performance and brings you the latest features” *shrug*. I doubt it’s that significant an improvement but it’s an improvement nonetheless. Lets hope at the very least that it clocks the CPU back up to it’s initial value (~800Mhz) with no discernible loss of battery.
Those of you with C7′s get to updating, the rest of us’ll just sit and wait.


http://mynokiablog.com/2011/02/03/pr-1-1-is-out-for-the-c7/

Spanos
04-02-11, 14:23
@nokia: Software update 1.1 for new Symbian devices http://nokia.ly/i35aKE

Spanos
07-02-11, 18:00
Change log for N8 FW 13.016 (PR1.1) for RM-596:

1. Update of Ovi Maps to version 3.06, improved pinch-to-zoom functionality
2. Update of Quick Office to version 6.4.166, not only can be viewed office documents, but also to edit
3. Update of Adobe Reader to version 2.5.653
4. Update of application Search to version 5.00.1045
5. Fixed the problems with the loss of some components of QT after Hard Reset (* # 7370 #)
6. Improved zoom using the camera
7. Improved performance of the phone as a whole
8. Dialing a phone number can now be done in Landscape mode
9. Improvements in the delivery of cached pages in the browser history
10. Fixed some errors in the WLAN
11. Improvement in sensitivity of the display
12. Fixed bugs in the email setup
13. Improvement in the productivity of your phone as a whole
14. Fixed lot of bugs in the browser, it is now much faster and reliable


Νέος Landscape Dialer

http://img203.imageshack.us/img203/8663/superscreenshot0200.th.jpg (http://img203.imageshack.us/i/superscreenshot0200.jpg/)



Νέο music player screensaver

http://img834.imageshack.us/img834/8601/usicplayer.th.jpg (http://img834.imageshack.us/i/usicplayer.jpg/)


Νέο ημερολογιακό screensaver

http://img62.imageshack.us/img62/980/superscreenshot0199.th.jpg (http://img62.imageshack.us/i/superscreenshot0199.jpg/)



Ίσως υπάρχουν και άλλες αλλαγές, ακόμα δεν έχει βγεί για ελληνικά product codes.

boeotian
10-02-11, 01:55
Νέος Landscape Dialer

http://img203.imageshack.us/img203/8663/superscreenshot0200.th.jpg (http://img203.imageshack.us/i/superscreenshot0200.jpg/)


YES YES! Αυτό το θέλω!!! :)

Ελπίζω μόνο να καταφέρω να το κάνω το update και να μη με πρήξει με "site busy", "cannot connect" κλπ.

Spanos
10-02-11, 02:05
YES YES! Αυτό το θέλω!!! :)

Ελπίζω μόνο να καταφέρω να το κάνω το update και να μη με πρήξει με "site busy", "cannot connect" κλπ.

Η αναβάθμιση μέχρι στιγμής έχει βγεί μονο για το ελληνικό μαύρου χρώματος με product code 059F047, εγω την έκανα το πρωί. Δε πρόκειται να σε πρήξει κατεβαίνει σφαίρα.

boeotian
10-02-11, 02:50
Τσου! Δυστυχώς ούτε από Λουξεμβούργο μπορεί να μου κάνει ένα update της προκοπής. Ίσως με την 50η φορά το καταφέρει ή θα πρέπει να δοκιμάσω από κάποια άλλη χώρα που θα έχω καλύτερο response του update service.

Edit: Μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσω άλλες 100 φορές, γιατί έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τον φίλο εδώ:

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Software-Updates/Error-Code-12017/td-p/905711

μπουεεεεεεεεεε θέλω το update!!!!! :(

Spanos
10-02-11, 03:12
Τσου! Δυστυχώς ούτε από Λουξεμβούργο μπορεί να μου κάνει ένα update της προκοπής. Ίσως με την 50η φορά το καταφέρει ή θα πρέπει να δοκιμάσω από κάποια άλλη χώρα που θα έχω καλύτερο response του update service.

Edit: Μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσω άλλες 100 φορές, γιατί έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τον φίλο εδώ:

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Software-Updates/Error-Code-12017/td-p/905711

μπουεεεεεεεεεε θέλω το update!!!!! :(

Δοκίμασε με Nokia Software Updater;)

http://betalabs.nokia.com/c?n=91&t=http%3A%2F%2Fnds2.betalabs.nokia.com%2FNokiaSoftwareUpdater%2FNokiaSoftwareUpdater3Setup_EN_3_0_223.exe

@ ADSLgr.com All rights reserved.