PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρειάζομαι και άλλη RAM?



Σελίδες : [1] 2

alfa156
03-09-06, 09:08
Καλημέρα σε όλους, καλή τύχη στην εθνική μας.

Μια ερώτηση προς τους ειδικούς του φόρουμ. Έχω έναν Α64 3200+, ASUS a8v-deluxe (939), 2 Χ 512ΜΒ (Kingston pc3200 400 MHz) RAM. Ο υπολογιστής δουλευει 24/7 σαν σερβερ, κατεβαστήρι και για δουλειά γραφείου (word-excel-acrobat-κάποια μαθηματικά πακέτα, αλλά σύνήθως όλα μαζί). Παιχνίδια δεν παίζω.


1. Αφού η μνήμη είναι στα 400ΜΗζ γιατί το CPU-Z δείχνει οτι δουλέυει στα 200ΜΗζ?

2. Με συμφέρει να βάλω και άλλη μνήμη? Γενικά, επειδή από εδώ και πέρα θα δουλεύω όλο και περισσότερο στο λαπτοπ, το desktop θα περιοριστεί σε file server, κατεβαστήρι, media center όλο και περισσότερο. Αν ναι, να βάλω 1GB, 2x512 MB ή 2χ1GB? (έχω 2 ελέυθερες slot αυτή τη στιγμή)

3. Να αναβαθμίσω σε Χ2 939 προς το τέλος του χρόνου?

Σας ευχαριστώ πολύ

Patentman
03-09-06, 09:22
1. Γιατι στα 200Mhz δουλευει η DDR400. Τα αρχικα DDR ειναι Double Data Rate -διπλη ταχυτητα δεδομενων. Απλα αντι για μια επικοινωνια ανα ενα κυκλο (hertz/hz) αυτες κανουν δυο. ;)

2. Οχι. Οχι μονο για την χρηση που κανεις αλλά και για βαρυτερη δεν χρειαζεσαι παραπανω (και δεν θα δεις διαφορα). Τα 768ΜΒ ειναι αρκετα και το 1GB ειναι η σωστη επιλογη.

3. Μονο αν σου χρειαζεται. Εσυ ξερεις αν πεταει ή αν σερνεται. Βεβαια με την χρηση που θελεις δεν χρειαζεται παρα μονο για το "αλλά σύνήθως όλα μαζί".Εκει θα δεις διαφορα. Αν δεν κανεις βαρια χρηση και παλι δεν χρειαζεται.

mikri_loulou
03-09-06, 10:22
Περιμενε για κανεναν desktop intel conroe duocore (6300/6400) με m/b που να περνει DDR και AGP (ωστε να αφησεις πανω οτι εχεις σε αυτο και δεν χρήζουν αναβάθμισης).

Θα σκασεις max 300 ευρο συνολικα και αναβαθμιζεις ολο το κεντρικο συστημα.

gallahant
03-09-06, 10:46
Θα βγουνε τετοιες μεταλλαγμανες μητρικες???:scared: :scared: :scared:

:whip: που θελουνε!

Ειναι σαν να βαζεις μηχανη φορμουλα 1 , απανω σε σκουριασμενο σασι datsun:nono:

mikri_loulou
03-09-06, 11:41
Θα βγουνε τετοιες μεταλλαγμανες μητρικες???:scared: :scared: :scared:

:whip: που θελουνε!

Ειναι σαν να βαζεις μηχανη φορμουλα 1 , απανω σε σκουριασμενο σασι datsun:nono:

Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες. Εγω εδω και 3 χρονια εχω εναν athlon xp 2600+ @ nvidia 6800le @ 1giga ddr400 και σκευτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω εναν conroe 6400 @ 224 ευρο
http://www.camber.gr/productrec.asp?PUC=4258 σε συνδιασμο με μια φτηνή μ/β που να δεχεται agp και ddr μνημες. Μια αλλη καλή επιλογή θα ήταν μια φτηνή m/b (κάτω των 100 euro και ένας conroe 6600 αφήνοντας χώρο για μελλοντική αναβάθμιση m/b) αλλα αυτό σε όσους έχουν pci express και μπορούν να διαθέσουν μερικά ακόμα λεφτά για ddr2 μνήμες.

Η διαφορα αποδοσης στην περιπτωση μου θα ειναι μοναχα λογω μνημης (απουσια ddr2) αλλα παρολαυτα τα μικρα μοντελα (εως 100-120 ευρο max) εχουν κοφτη οποτε δώρο άδωρο..

Αnyway δεν χαλασε κανεναν μια αναβαθμιση 300 ευρο (500% ανοδος αποδοσης) http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/whip.gif.

Patentman
03-09-06, 11:59
σε συνδιασμο με μια φτηνή μ/β που να δεχεται agp και ddr μνημες οποτε δώρο άδωρο.
Φθηνη σε πιτουρα δηλαδη.

Μια καλή επιλογή θα ήταν μια φτηνή m/b (κάτω των 100 euro και ένας conroe 6600 αφήνοντας χώρο για μελλοντική αναβάθμιση m/b) αλλα αυτό σε όσους έχουν pci express και μπορούν να διαθέσουν μερικά ακόμα λεφτά για ddr2 μνήμες.
Μεχρι να αναβαθμισεις μητρικη (ισον πεταμενα λεφτα της πρωτης, και αν τελικα το κανεις) θα εχεις κανει διδακτορικο στην ασταθεια και στα προβληματα. Η ταχυτητα που θα εχεις με τον Core 2 duo 6600 θα ειναι αντιστοιχη με ενος Sempron και θα σε κοροϊδευουν.
Η υπολογιστικη ισχυς αλλά και η ικανοτητα του συστηματος δεν βγαινει μονο απο τον επεξεργαστη. Ειναι ενας απο τον μεγαλο κρικο. Μνημη, ταχυτητα τσιπσετ και ελεγκτης δισκων μαζι με θυρες PCI ειναι τα βασικα. Ο επεξεργαστης αμα εχει τοσα bottleneck παει χαραμι και κοιμαται, ή μαλλον ξαναεπεξεργαζεται δεδομενα χανοντας (σπαταλοντας) κυκλους.

Η διαφορα αποδοσης στην περιπτωση μοθ θα ειναι μοναχα λογω μνημης (απουσια ddr2) αλλα παρολαυτα τα μικρα μοντελα (εως 100-120 ευρο max) εχουν κοφτη.
Δεν καταλαβα τι λες αλλά δεν εχει σημασια.

Αnyway δεν χαλασε κανεναν μια αναβαθμιση 300 ευρο (500% ανοδος αποδοσης).
500% ανοδος σε restart, κοληματα, ασυμβατοτητες και στην αργη αποκριση.
Δες ενα συστημα με 274 ευρω ποσο καλυτερο ειναι σε αυτο το νημα. (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=742870&postcount=7)


Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες. Εγω εχω εναν athlon xp 2600+ @ nvidia 6800le @ 1giga ddr400 και σκευτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω εναν conroe 6400 @ 224 ευρο http://www.camber.gr/productrec.asp?PUC=4258
Μεινε με αυτο, αναβαθμισε σε εναν 3800Χ2 αν εχεις 939 αλλιως παρε κατι σε AMD, μην παρεις Intel γιατι με τετοιες επιλογες θα βγαινεις μεθαυριο και θα ψηφιζεις υπερ της AMD.
Μεινε στην AMD που εχει ετσι και αλλιως τετοιες επιλογες (σε μητρικη).

Χμμ μαλλον δεν τα ξερεις καλα.
Ειναι σαν να λεω δεν βγηκε νοστιμο το φαγητο, ειναι αναλατο και ριχνω μετεπειτα αλατι, μπηκε πολυ και μετα ριχνω ζαχαρη.
Στο τελος τρως ενα παστο γλυκο.

gallahant
03-09-06, 12:06
Ωραια, εσυ παρε αυτα που λες, ετσι κι αλλιως δικα σου λεφτα ειναι. Η πολιτικη μου ειναι αν ειναι να κανεις αναβαθμιση , κανε την σωστα! Πετσοκομματα και ματσακωνιες δεν βοηθησαν ποτε κανεναν.

Δεν βρισκω λογικο να βγαλουν μητρικη για core 2 duo Που να παιρνει μνημες ddr-1, προς τι δηλαδη αυτη η (συγχωρεσε μου την εκφραση) βλακεια!?! Mε agp οκ, να το δεχτω, αλλα γιατι ddr-1? Δεν εξελισσεται πια αυτη η μνημη, ειναι παραλογο να το κανουν. Εχεις κανα λινκ που να λεει οτι καποια εταιρεια θα βγαλει κατι τετοιο?


Για ποιο κοφτη μιλας? Σε μνημες η σε μητρικη? Που βρισκεται αυτος?

500% ανοδος? Νομιζω απατασαι οικτρα:p Μακαρι να ηταν ολα τοσο ωραια;)

Ριχνεις τον core 2 duo μεσα στα σκ@τ@ , με το συμπαθειο. Χειροτερα και απο σελερον θα δουλευει:nono:

teodor_ch
03-09-06, 12:07
Καλημέρα σε όλους, καλή τύχη στην εθνική μας.

Μια ερώτηση προς τους ειδικούς του φόρουμ. Έχω έναν Α64 3200+, ASUS a8v-deluxe (939), 2 Χ 512ΜΒ (Kingston pc3200 400 MHz) RAM. Ο υπολογιστής δουλευει 24/7 σαν σερβερ, κατεβαστήρι και για δουλειά γραφείου (word-excel-acrobat-κάποια μαθηματικά πακέτα, αλλά σύνήθως όλα μαζί). Παιχνίδια δεν παίζω.


1. Αφού η μνήμη είναι στα 400ΜΗζ γιατί το CPU-Z δείχνει οτι δουλέυει στα 200ΜΗζ?

2. Με συμφέρει να βάλω και άλλη μνήμη? Γενικά, επειδή από εδώ και πέρα θα δουλεύω όλο και περισσότερο στο λαπτοπ, το desktop θα περιοριστεί σε file server, κατεβαστήρι, media center όλο και περισσότερο. Αν ναι, να βάλω 1GB, 2x512 MB ή 2χ1GB? (έχω 2 ελέυθερες slot αυτή τη στιγμή)

3. Να αναβαθμίσω σε Χ2 939 προς το τέλος του χρόνου?

Σας ευχαριστώ πολύ

1) σου απαντήσανε

2) το 1 γβ που έχεις είναι υπεραρκετό ακόμα και για πολλά παιχνίδια. δε θα δείς σημαντική διαφορά.

3) στη θέση σου θα έβαζα ένα διπύρηνο φθηνό (και όχι στο τέλος του χρόνου - μπορεί να μή βρίσκεις) και μπορεί και άλλο 1gb και θα το κράταγα για τουλάχιστον άλλο ένα χρόνο για όλες μου τις δουλειές εκτός παιχνιδιών (μία κάρτα γραφικών χρειάζεται μόνο έξτρα)

Patentman
03-09-06, 12:16
Δεν βρισκω λογικο να βγαλουν μητρικη για core 2 duo Που να παιρνει μνημες ddr-1, προς τι δηλαδη αυτη η (συγχωρεσε μου την εκφραση) βλακεια!?! Mε agp οκ, να το δεχτω, αλλα γιατι ddr-1?

Εχει απο ολα ο μπαχτσες!!! Ολα τα κοβει ολα τα μαχαιρωνει. Παιρνει τα παντα και δουλευει για σενα, ασπριζει τους μαυρους και μαυριζει τις ολλανδεζες, δεν ειναι βοας δεν ειναι κροταλιας, ειναι το μαγικο προϊον, εξαφανιζει λεκεδες καθαριζει τα δοντια ειναι και αποσμητικο.

Ιδου κυριες και κυριοι, αυτο που περιμενατε, το προϊον του μελλοντος, του παρελθοντος, του παροντος, δεν εχει σημασια ποτε το αγορασατε, κανει για ολα.

http://www.asrock.com/product/775Dual-VSTA.htm

Παρτε το και δεν θα χασετε, οποιος προλαβε προλαβε, μην σπρωχνετε ολοι θα παρετε, εχει και για σενα, οτι παρεις 100 (δραχμες).

Εχει λοιπον για ολους συστηματα αναβαθμισης. Και γι΄αυτους που θελουν να το παιξουν πονηροι και να κανουν τα παντα, και για οσους νομιζουν οτι υπολογιστης ειναι ο επεξεργαστης, και γι΄ αυτους που αλλιως δεν θα πουλαγαν κατι. Ακομα και γι΄αυτους εχουν βγαλει το αναλογο προϊον.
Με ενα τσιπσετ υποστηριζει τα παντα, αλλωστε τι θα κανει ο επεξεργαστης; Να καθετε; Οχι! Να κανει εξομοιωση στα παντα, να εχει δουλεια να βρισκεται.

nnn
03-09-06, 12:18
gallahant και Patentman μην γίνει flame και αυτό το θέμα,αυτά που λέτε τα έχετε πει πολλές φορές.
Ας μείνουμε στις ερωτήσεις του φίλου.

:cool:

katafitos
03-09-06, 12:20
To "προβλημα" με την DDR1 θα φανει σε κανενα 6μηνο που θα εκτοξευτει η τιμη της, θα βγουνε τα Vista και θα ειμαστε με την πλατη στον τοιχο οσοι εχουμε DDR1 και AMD. Ενταξει εγω εχω εναν ΧΡ 2700 αλλα αν ειχα εναν διπυρινο τι θα την εκανα την DDR1? Καλη χρυση η AMD αλλα με την μνημη μας εριξε

Patentman
03-09-06, 12:32
Τελος παντων, καλυτερα να τα ακουσει καπως παρα να πεσει μαθαινοντας. Το αν δεν παθεις δεν θα μαθεις δεν ειναι καλυτερο.

@alfa156 Ανοιξε την διαχειριση εργασιων (task manager) και δες ποση χρηση μνημης γινεται εκεινη την στιγμη, ανοιξε τα ολα. Σιγουρα σου μενουν πανω απο 300ΜΒ.
Αν εχεις SP1 εχεις κερδισει και περιπου 100ΜΒ σε σχεση με το SP2.
Αν δεν εχεις αναγκη το SP2 (λογω μητρικης) βαλε SP1 ενημερωμενο και ο υπολογιστης σου θα παρει τα πανω του, ακομα και στο θεμα επεξεργαστη. Εχεις κανει δωρεαν αναβαθμιση.

dkarko
03-09-06, 12:41
To "προβλημα" με την DDR1 θα φανει σε κανενα 6μηνο που θα εκτοξευτει η τιμη της, θα βγουνε τα Vista και θα ειμαστε με την πλατη στον τοιχο οσοι εχουμε DDR1 και AMD. Ενταξει εγω εχω εναν ΧΡ 2700 αλλα αν ειχα εναν διπυρινο τι θα την εκανα την DDR1? Καλη χρυση η AMD αλλα με την μνημη μας εριξε

Εύγε και γω κάπως έτσι την έχω πατήσει και έχω μείνει με ένα φορητό με 256pc133... για άλλα 256 θέλω ~70ε!!! :(

alfa156
03-09-06, 13:13
@alfa156 Ανοιξε την διαχειριση εργασιων (task manager) και δες ποση χρηση μνημης γινεται εκεινη την στιγμη, ανοιξε τα ολα. Σιγουρα σου μενουν πανω απο 300ΜΒ.

Πώς το βλέπω αυτό?

Patentman
03-09-06, 13:18
ctrl+alt+del

mikri_loulou
03-09-06, 13:51
Ο καθένας κοιτάει τις ανάγκες του και αποφασίζει ανάλογα με αυτές. Oσοι έχουν ένα προηγουμενης γενιάς υπολογιστή με ότι συνεπάγεται αυτό (agp, ddr, ide κλπ) και θέλουν μια low budget αναβάθμιση (δηλαδη οχι πανω απο 300-350 eυρο) αυτό που προτείνω ακουγεται η καλυτερη υλοποίηση τιμής/απόδοσης.

Τα περισσοτερα low budget m/b στην αγορα για conroe απο οσο ακουγεται εχουν κοφτη στα 225 για τις 200αρες καθως και στα 299 για τις 266αρες.

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=29739&perpage=20&pagenumber=1

Επομένως ένας που θέλει να αναβαθμίσει άμεσα/έμμεσα το pc του (χαμηλώνοντας αισθητά την κατανάλωση ρεύματος) και διαθέτει ένα σύστημα προηγουμενης γενιάς και δεν είναι διατεθειμένος να δώσει 300+ euro για κάρτα γραφικών + 100 ευρο για ddr2 (τουλαχιστον οχι ακομα) οδηγείται σε αυτά που περιέγραψα από πάνω.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γκαρίζεις patentman, την γνώμη μας απλά λέμε χωρίς να φανατιζόμαστε κιόλας.

gallahant
03-09-06, 14:10
Low budget χρηστες ΔΕΝ νομιζω να χρειαζονται αυτη τη στιγμη Conroe!

Οι Low budget χρηστες κανουν browsing + ακουνε μουσικη/βλεπουν βιντεακια (αρκει ενας πεντιουμ 3 στα 1000mhz)

Την αναβαθμιση την κανουμε ΟΤΑΝ την χρειαζομαστε και ΟΧΙ για να ειμαστε στη "μοδα"

alfa156
03-09-06, 14:13
ctrl+alt+del

Commit Charge 627/2459 M peak 980M

Physical Memory
Total 1047792
Available 482948
System Cache 624900

Είμαι καλά?

mikri_loulou
03-09-06, 14:22
Ελληνικά μιλάμε όλοι θέλω να πιστεύω, ελπίζω να καταλαβαίνουμε και ελληνικά. Προφανώς απευθύνομαι στο συντελεστή τιμής/απόδοσης, που αν κρινει καποιος απο τις τιμές λιανικής o Ε6400 ειναι στα 180€ (χωρις φπα) και ο Ε6300 στα 156€ (χωρις φπα).

Οι Low budget χρηστες δεν ειναι αναγκαια και Light Users ούτε υπολείπονται σε τίποτα από τους υπολοιπους φωστήρες απλά έχουν συγκεκριμένες ανάγκες, συγκεκριμένα χρήματα και ψάχνουν το καλύτερο cost/value. Επειδή έτσι και αλλιώς το έχω 24/7 χρήση για κατεβασμα κατά κόρον τα λεφτά του θα τα βγάλει από εκεί. Αλλα και για games θα δω πιστεύω πολλαπλάσια απόδοση από το υπάρχουν σύστημα (athlonxp 2600+, nforce2).

Δεν θυμάμαι αν ρώτησες εσύ η κάποιος άλλος, που δικαιολόγησες την agp (lol?) και ρώτησες μετά γιατί ddr1? Διότι τα m/b βγάζουν ddr με agp δεν έχω δει συνδυασμό ddr2 με agp έως τώρα.
Anyway δεν είναι ανάγκη να δικαιολογήσω την πρόταση μου περαιτέρω διότι για μένα είναι πασιφανές έστω τι αγορά πρέπει να κάνει κάποιος με υπολογιστή προηγουμενης γενιάς που δεν θέλει να δώσει πάνω από 300 euro.

WAntilles
03-09-06, 14:40
1. Αφού η μνήμη είναι στα 400ΜΗζ γιατί το CPU-Z δείχνει οτι δουλέυει στα 200ΜΗζ?

DDR400 = 2x200


2. Με συμφέρει να βάλω και άλλη μνήμη? Γενικά, επειδή από εδώ και πέρα θα δουλεύω όλο και περισσότερο στο λαπτοπ, το desktop θα περιοριστεί σε file server, κατεβαστήρι, media center όλο και περισσότερο. Αν ναι, να βάλω 1GB, 2x512 MB ή 2χ1GB? (έχω 2 ελέυθερες slot αυτή τη στιγμή)

Ό,τι και να κάνεις πάντα μα πάντα 2 x (όμοια DIMMs) για να έχεις dual-channel.


3. Να αναβαθμίσω σε Χ2 939 προς το τέλος του χρόνου?

Σαφέστατα-οπωσδήποτε και μάλιστα αρκετά πριν από το τέλος του χρόνου για να μην σωθούν οι X2 και μετά την πατήσεις και δεν βρίσκεις.



ΥΓ: Τυχάρπαστες μπακαλολύσεις που συνδυάζουν ασύμβατα μεταξύ τους sub-systems (π.χ. DDR & DDR2, AGP & PCI-e κλπ.) που ανέφεραν κάποιοι επικίνδυνοι, απλά δεν θα τις σχολιάσω καθόλου.

Patentman
03-09-06, 14:48
Commit Charge 627/2459 M peak 980M

Physical Memory
Total 1047792
Available 482948
System Cache 624900

Είμαι καλά?
Καλα εισαι. :oneup:

gallahant
03-09-06, 14:57
alfa156: Αφου θα περιοριστει το μηχανακι σε σερβερ/κατεβαστηρι, τα 2 γιγα μνημης τι τα θες?:what: :what:

joseph
03-09-06, 15:07
Patentman μιας και έθιξες το θέμα με την μνήμη, τι λες που η M$ προτείνει 2 giga για VISTA ; Μήπως δεν αρκεί πια το 1 GBit;

alfa156
03-09-06, 15:10
alfa156: Αφου θα περιοριστει το μηχανακι σε σερβερ/κατεβαστηρι, τα 2 γιγα μνημης τι τα θες?:what: :what:

1. Θα περιοριστεί
2. Είχα σκοπό να δοκίμαζα και τα Vista

Patentman
03-09-06, 15:18
Patentman μιας και έθιξες το θέμα με την μνήμη, τι λες που η M$ προτείνει 2 giga για VISTA ; Μήπως δεν αρκεί πια το 1 GBit;
Καρτα γραφικων εχεις; Οχι.
Αρα τι να τα κανεις;
Θα θελεις αλλη καρτα για να πεις οτι τα εγκαθιστας για οποιο πλεονεκτημα εναντι στα ΧΡ.
Μεχρι να χρειαστει αναγκαστικα να εγκαταστησεις τα VISTA (εγω θα το κανω μετα το πρωτο -σοβαρο- service pack -αν χρειαστει μετα το δευτερο) θα εχει σκουριασει ο 3800Χ2.

Τοτε θα παρω νεο συστημα με 8GB RAM και επεξεργαστη εποχης με καρτα γραφικων εποχης.
Τα VISTA αν εχεις δει εχουν 4πλασια ανακοινωμενες απαιτησεις σαν ελαχιστες.
Αν λοιπον εχω τωρα 1GB και (φτανει να) πεταει τοτε θα πρεπει να εχω τουλαχιστον 4πλασια.
Πιστευω πως με 2GB ετσι και αλλιως απλα δεν θα σερνεται σε VISTA (σε απλες εφαρμογες κιολας). Και που να βγει το DX10...

mikri_loulou
03-09-06, 15:18
ΥΓ: Τυχάρπαστες μπακαλολύσεις που συνδυάζουν ασύμβατα μεταξύ τους sub-systems (π.χ. DDR & DDR2, AGP & PCI-e κλπ.) που αναφέρθηκαν κάποιοι επικίνδυνοι, απλά δεν θα τις σχολιάσω καθόλου.

:twisted: :twisted: :twisted: Στο δημοτικό αμέσως για να μάθεις εστω σωστή ανάγνωση επικινδυνων απόψεων! :twisted: :twisted: :twisted:

Φιλικά.

dkarko
03-09-06, 15:29
Διότι τα m/b βγάζουν ddr με agp δεν έχω δει συνδυασμό ddr2 με agp έως τώρα.
Anyway δεν είναι ανάγκη να δικαιολογήσω την πρόταση μου περαιτέρω διότι για μένα είναι πασιφανές έστω τι αγορά πρέπει να κάνει κάποιος με υπολογιστή προηγουμενης γενιάς που δεν θέλει να δώσει πάνω από 300 euro.

Δες εδώ (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528354)! Μητρικούλα της asrock με DDR1 , DDR2 , AGP και PCI-E
Βέβαια μην περιμένεις τίποτα τρομερό από το chipset, αλλά είναι φθηνή και υποστηρίζει ότι είχες. Δεν νομίζω ότι έχεις κάτι να χάσεις!!

mikri_loulou
03-09-06, 15:39
Ευχαριστώ που κοίταξες, αν και το chipset είναι λίγο "μεκαψες":p παρολαυτα φαίνεται καλή επιλογή για τα στάνταρ μου αυτό το καιρό. Αν εντοπίσεις κάτι καλύτερο ρίξε μου ένα pm να το κοιτάξω.

gallahant
03-09-06, 15:47
Tην μητρικη αυτη την εδωσε σε λινκ ο Πατεντμαν στη πρωτη σελιδα αυτου του νηματος, αλλα φαινεται δεν το προσεξες mikri_loulou:p

Oπως προειπε και ο Πατεντμαν , η μητρικη αυτη , ολα τα κοβει ολα τα μαχαιρωνει :p

mikri_loulou
03-09-06, 15:57
Tην μητρικη αυτη την εδωσε σε λινκ ο Πατεντμαν στη πρωτη σελιδα αυτου του νηματος, αλλα φαινεται δεν το προσεξες mikri_loulou:p

Oπως προειπε και ο Πατεντμαν , η μητρικη αυτη , ολα τα κοβει ολα τα μαχαιρωνει :p

Δεν είχε να προστέσει και κάτι παραγωγικό, περί ανεμων και υδάτων όλοι ξέρουν να μιλάνε. Αναμένω κάποιες καλύτερες προτάσεις από θέμα chipset κυρίως, έστω και αν είναι αποκλειστικά DDR και AGP. Όταν βγούν καλύτερες μητρικές αργότερα (σε κάνα μισό χρόνο) πιθανός να επενδύσω σε κάτι καλύτερο. Αυτή τη στιγμή μια λύση των 60 euro για m/b είναι πέρα από ευπρόσδεκτη.

Patentman
03-09-06, 16:16
Δεν είχε να προστέσει και κάτι παραγωγικό, περί ανεμων και υδάτων όλοι ξέρουν να μιλάνε.
Ουδεν σχολιον.


(σε κάνα μισό χρόνο) πιθανός να επενδύσω σε κάτι καλύτερο. Αυτή τη στιγμή μια λύση των 60 euro για m/b είναι πέρα από ευπρόσδεκτη.
Να παρεις και να χαιρεσε την επιλογη σου. Μονο να μην μπεις αργοτερα με αλλο username και να κλαιγεσε. Αν χρειαστεις βοηθεια να μπεις με το κανονικο username, θα την εχεις.
Μονο μην παρεις και αλλους στον λαιμο σου.
Κρατα τις επιλογες 60 ευρω για μητρικη και 300 για επεξεργαστη για παρτη σου γιατι υπαρχουν και καποιοι που δεν ξερουν και διαβαζουν αυτα που γραφεις.
Παρε και ενα καλο κουτι των 200 ευρω και με γεια το συστημα σου.
Τοσο ξερεις τοσα λες.

mikri_loulou
03-09-06, 16:35
Κρατα τις επιλογες 60 ευρω για μητρικη και 300 για επεξεργαστη για παρτη σου γιατι υπαρχουν και καποιοι που δεν ξερουν και διαβαζουν αυτα που γραφεις.
Παρε και ενα καλο κουτι των 200 ευρω και με γεια το συστημα σου.
Τοσο ξερεις τοσα λες.

Ευχαριστώ για τις ευχές σου, θα σε έχω υπόψιν μου καθώς αλλάζω τα εντόσθια στο μελλοντικο μου κατεβαστηρι.

Ας ειναι καλα μερικα παιδιά από το thelab που και για το παραμικρό πρόβλημα είναι εκεί. Όχι ότι μέχρι τώρα έχω αντιμετωπίσει και ποτε πρόβλημα, τι το βγάλαμε το καταραμένο πανεπιστήμιο, παρολαυτά ουδείς είναι άσφαλτος όπως λέει και η θεα της ελληνικής πίστας.

Η τιμη λιανικής του Ε6400 ειναι στα 180€ (χωρις φπα) και του Ε6300 στα 156€ (χωρις φπα), σε παρακαλω μην με κανεις να επαναλαμβανομαι. Με αγορά ενός m/b κάτω από 100 euro πληρεί τις προϋποθέσεις το πακέτο για low budget, μέχρι έστω να βγει ένα καλύτερο chipset και να μαζέψω λεφτά για μνήμη ddr2 και pci express κάρτα γραφικών. Σε κάνα χρόνο τα βλέπω αυτά, δεν μου αρέσει να σπαταλάω περιττά λεφτά ειδικά σε αυτά τα χαζοκούτια.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα που είπες, δεν διαφωνώ σίγουρα με απλη ddr θα υπάρχει ένα μικρό bottleneck στο conroe, αλλα παρολαυτα οχι αρκετο για να θεωρηθει απο μονο του αρκετο για ακομα 110 ευρο τουλαχιστον.

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2810

Δες και απο μονος σου.

Patentman
03-09-06, 16:49
Τι μου δειχνεις τις πεθαμενες επιδοσεις μνημης;
Δες και σε καμια αλλη μητρικη. Δες και τι διαφορα εχουν συνολικα σε επιδοσεις με τον ιδιο επεξεργαστη και μνημη.
Μετρα ποσα ρεσταρτ θα κανεις ενω οι αλλοι θα ειναι 24/7.
Μετρα ποσες ασυμβατοτητες θα εχεις.
Μετρα οτι με τον Ε6600 θα εχεις επιδοσεις D930 και παραλληλα ομως πριν ολοκληρωσει την εργασια κατι θα κρασαρει.
Ριξε της και καμια καρτα τηλεορασης να γελασει και το παρδαλο κατσικι, πολυ γελιο μιλαμε.
Επεξεργαστη 300+ ευρω σε μητρικη 60ευρω ειναι σαν να λες κολοφτιαγμενο Yugo με Integrale μηχανη.
Αν ηταν ετσι ολοι 775Dual-VSTA θα επαιρναν. Δεν εχει μονο διαφορα επιδοσεων, εχει διαφορα στα ηρεμιστικα χαπακια που θα χρειαζεσε, βγαινει οικονομικα ασυμφορη.

Να σε ρωτησω κατι τωρα δυο πραγματα σοβαρα.
1. Φορματ καθε ποτε κανεις;
2. Ανοιγεις πλην του messenger αλλο προγραμμα; Ποσα προγραμματα εχεις;

gallahant
03-09-06, 17:09
Προθυμοι να βοηθησουμε ειμαστε ολοι πιστευω:)

mikri_loulou: Διαβασε απ το λινκ που εδωσες .....When faced with a limited budget but a desire to have the latest and greatest technology, it is usually necessary to cut corners or live with a previous generation component for a little longer before doing a complete upgrade.

Η ερωτηση μου, γιατι να κανεις μια ψευτο-αναβαθμιση και να μην περιμενεις να κανεις μια κανονικη? Λεφτα πιστευω μπορουμε να φυλαξουμε ολοι μας αν το θελουμε. Και αν καποιος δεν θελει να δουλεψει για να βγαλει λιγα λεφτα (δουλειες υπαρχουν αρκει να ψαξεις και να το θελεις) κακο του κεφαλιου του!

teodor_ch
03-09-06, 17:25
Η ερωτηση μου, γιατι να κανεις μια ψευτο-αναβαθμιση και να μην περιμενεις να κανεις μια κανονικη? Λεφτα πιστευω μπορουμε να φυλαξουμε ολοι μας αν το θελουμε. Και αν καποιος δεν θελει να δουλεψει για να βγαλει λιγα λεφτα (δουλειες υπαρχουν αρκει να ψαξεις και να το θελεις) κακο του κεφαλιου του!

σε περίπτωση που σου καεί μητρική/επεξεργαστής ;)

mikri_loulou
03-09-06, 17:33
Τι μου δειχνεις τις πεθαμενες επιδοσεις μνημης;
Δες και σε καμια αλλη μητρικη. Δες και τι διαφορα εχουν συνολικα σε επιδοσεις με τον ιδιο επεξεργαστη και μνημη.

To θεμα ειναι οτι βλεπω και τα 10 fps ακομα ΔΕΝ κανουν την διαφορα.


Μετρα ποσα ρεσταρτ θα κανεις ενω οι αλλοι θα ειναι 24/7.
Μετρα ποσες ασυμβατοτητες θα εχεις.
Μετρα οτι με τον Ε6600 θα εχεις επιδοσεις D930 και παραλληλα ομως πριν ολοκληρωσει την εργασια κατι θα κρασαρει.

Εχεις καποια προσωπικη πειρα σε οσα λες η βασίζονται σε λόγια τρίτων?

Αν ισχύει το δεύτερο θα ήθελα να με ανακατευθύνεις στην πηγή όσων έχεις διαβάσει για να το διαπιστώσω και μονη μου από πρώτο χέρι.



Ριξε της και καμια καρτα τηλεορασης να γελασει και το παρδαλο κατσικι, πολυ γελιο μιλαμε.

Εχω lcd 42ara ευχαριστω παντως για την προτροπη.


Επεξεργαστη 300+ ευρω σε μητρικη 60ευρω ειναι σαν να λες κολοφτιαγμενο Yugo με Integrale μηχανη.
Αν ηταν ετσι ολοι 775Dual-VSTA θα επαιρναν. Δεν εχει μονο διαφορα επιδοσεων, εχει διαφορα στα ηρεμιστικα χαπακια που θα χρειαζεσε, βγαινει οικονομικα ασυμφορη.

Mπορω να σε ανακατευθύνω σε αντίστοιχα forums που έχω κοιτάξει εξω και δεν έχουν αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Συγκεκριμένα επαινούν ότι δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα και δούλεψαν όλα με τη πρώτη. Τελικα για να καταλάβω έχεις πρόβλημα με την συγκεκριμένη μάρκα asrock η γενικά με τον συνδυασμό agp/ddr/conroe ? Διοτι η asrock ειναι μια κομμένη έκδοση της asus.


Να σε ρωτησω κατι τωρα δυο πραγματα σοβαρα.
1. Φορματ καθε ποτε κανεις;
2. Ανοιγεις πλην του messenger αλλο προγραμμα; Ποσα προγραμματα εχεις;

Μπορεί κάνα δυο το χρόνο. Έχω image το σύστημα με τα Winxp sp2 και είναι δουλειά πλέον 30λεπτου να αποκατασταθεί πλήρως το σύστημα. Αλλα κυρίως δουλεύω σε ubuntu για κατεβαστηρι και για να παιζω μερικα games oπως quake3, enemy territory κλπ. Στα winxp μπαινω αποκλειστικά και μονο για games που δεν μπορώ να έχω στο ubuntu (πχ call of duty 2), για κάποια προγράμματα σχεδιασμού που χρειάζομαι, matlab κλπ.

Τι σε απασχολεί ακριβώς και ρώτησες αν έχεις την ευγένεια να μου απαντήσεις.


Προθυμοι να βοηθησουμε ειμαστε ολοι πιστευω

mikri_loulou: Διαβασε απ το λινκ που εδωσες .....When faced with a limited budget but a desire to have the latest and greatest technology, it is usually necessary to cut corners or live with a previous generation component for a little longer before doing a complete upgrade.

Η ερωτηση μου, γιατι να κανεις μια ψευτο-αναβαθμιση και να μην περιμενεις να κανεις μια κανονικη? Λεφτα πιστευω μπορουμε να φυλαξουμε ολοι μας αν το θελουμε. Και αν καποιος δεν θελει να δουλεψει για να βγαλει λιγα λεφτα (δουλειες υπαρχουν αρκει να ψαξεις και να το θελεις) κακο του κεφαλιου του!

Όπως προείπε ο φίλος theodor ναι το σύστημα όπως έχω είναι στα τελευταία του και έβγαλε τα λεφτά του με το παρα πάνω! Το έχω 3 χρονια 24/7 και πλέον έχουν κάψει φλάτζες οι πυκνωτές και τα λοιπά αναλώσιμα του m/b. Συγκεκριμένα ο επεξεργαστής είμαι σίγουρη είναι στα τελευταία του (μετά από last service διαπίστωσα ότι έλειπε ένα μικρό κομμάτι του l0l διότι ανέβαζε μεγάλη θερμοκρασία ειδικά παλαιότερα που τον είχα box).

Αν μπορέσω να τον κρατήσω περισσοτερο θα το κανω αλλα δεν ειναι στο χερι μου.

ASROCK 775I65G R2.0 49.50 € (ευχαριστω dkarko)
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528357

CORE 2 DUO E6300 186,00 €
http://www.camber.gr/productrec.asp?PUC=4257

Αρα με 236€ συνολικα μαζι με ΦΠΑ εχεις ενα νεο συστημα που για οσα πληρωνεις τα κανει ολα και συμφερει!

WAntilles
03-09-06, 18:31
Για επιλογή motherboard προσωπικά ακολουθώ πάντα τους παρακάτω κανόνες:

1. Κάθε motherboard κάτω από €100 είναι για πέταμα.

2. Κάθε motherboard με chipset ALi, ULi, SiS, VIA είναι για πέταμα.

3. Κάθε motherboard που κάνει ματσακονοπατέντες για να δήθεν "συνδυάσει" sub-systems που ουδέποτε σχεδιάστηκαν εξαρχής ώστε να μπορούν να συνυπάρξουν κανονικά, είναι για πέταμα.

4. Καμμία motherboard δεν έχει δοκιμαστεί ως προς τη συμπεριφορά της εάν δεν δοκιμαστεί σε τουλάχιστο 2 λειτουργικά συστήματα (Windows NT-Class, Linux, FreeBSD κλπ.).

5. Καμμία SMP-capable motherboard δεν έχει δοκιμαστεί ως προς τη συμπεριφορά της εάν δεν δοκιμαστεί καί σε στήσιμο-περιβάλλον SMP.

7. Λόγω των 4, 5 και 6, αμφιβάλλω κατά πολύ εάν στα "αξιόπιστα" φόρουμ που αναφέρεις, έχουν παραστάσεις πέραν από Windows NT-Class 32-bit. Εκεί, το μόνο που ξέρουν είναι να παίζουν με ρευματάκια και μπαταριούλες.

mikri_loulou
03-09-06, 19:04
Για επιλογή motherboard προσωπικά ακολουθώ πάντα τους παρακάτω κανόνες:

1. Κάθε motherboard κάτω από €100 είναι για πέταμα.

2. Κάθε motherboard με chipset ALi, ULi, SiS είναι για πέταμα.

3. Κάθε motherboard που κάνει ματσακονοπατέντες για να δήθεν "συνδυάσει" sub-systems που ουδέποτε σχεδιάστηκαν εξαρχής ώστε να μπορούν να συνυπάρξουν κανονικά, είναι για πέταμα.

4. Καμμία motherboard δεν έχει δοκιμαστεί ως προς τη συμπεριφορά της εάν δεν δοκιμαστεί σε τουλάχιστο 2 λειτουργικά συστήματα (Windows NT-Class, Linux, FreeBSD κλπ.).

5. Καμμία SMP-capable motherboard δεν έχει δοκιμαστεί ως προς τη συμπεριφορά της εάν δεν δοκιμαστεί καί σε στήσιμο-περιβάλλον SMP.

7. Λόγω των 4, 5 και 6, αμφιβάλλω κατά πολύ εάν στα "αξιόπιστα" φόρουμ που αναφέρεις, έχουν παραστάσεις πέραν από Windows NT-Class 32-bit. Εκεί, το μόνο που ξέρουν είναι να παίζουν με ρευματάκια και μπαταριούλες.

Δεν διαφωνώ ότι αυτά που λες ισχύουν (πιθανός στις περισσότερες των περιπτώσεων αλλα σίγουρα όχι πάντα).

Συγκεκριμενα η asus a7n8x για nForce2 που εχω, ειχε αγοραστει καπου 80 euro και βγήκε άψογη! Αυτη βεβαια εχει και το πολυ καλο soundstorm, υπήρχαν και φθηνότερες υλοποιήσεις (χωρίς soundstorm) με 55 euro όπως η a7n8x-x που και αυτή άξιζε τα λεφτά της!

ASROCK 775I65G R2.0 49.50 €

Chipset: Northbridge: Intel 865G, Southbridge: Intel ICH5.
Υποστήριξη Καρτών Γραφικών: 1 x AGP 8X slot.
Υποδοχές Μνήμης: 2x DDR 400/333/266

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528357

Παντος στην a7n8x-x με κοστος μολις 50 ευρο (3 χρονια πριν) και linux μπηκε και freebsd και μια χαρα δουλευει ακομα στο pc του αδερφου μου!

gallahant
03-09-06, 19:17
conroe με το 865g , δεν νομιζεις οτι κατι δεν παει καλα? Θα ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι δουλευει σωστα!

Η ιδια η ιντελ που σχεδιασε το chipset , δεν λεει πουθενα οτι σχεδιαστηκε για core 2 duo.

Γιατι να εμπιστευτεις τις πατεντες της Asrock η της οποιασδηποτε Asrock?

teodor_ch
03-09-06, 20:09
ρε παιδιά, η κοπέλα ξέρει ότι η μητρική είναι σχεδόν για πέταμα.
χρειάζεται υπολογιστή και θέλει να ξοδέψει τα ελάχιστα για να κάνει τη δουλειά της.
το ότι παίρνει μητρική που θα αντέξει λίγο και ΜΠΟΡΕΙ (ΤΠΤ δεν είναι σίγουρο) να της δημιουργήσει προβλήματα είναι εν γνώση της. αν δε μπορείτε να "αντέξετε" το έγκλημα conroe+asrock(ddr/agp) δώστε της κάτι (gpu/memory) να τη βοηθήσετε :p

υπάρχουμε για να συμβουλεύουμε και όχι για να επιβάλλουμε...

EDIT:
πλάκα πλάκα η μητρική είναι best value/money
κοιτάξτε ένα λεπτό τί έχει επάνω!!!
αν ήμουν στη θέση της το ίδιο θα έκανα.
και μπαίνει αργότερα ένας μικρός celeron και θα βάλει παλιές μνήμες(αν θέλει και κάρτα γραφικών) και θα γίνει ένα κατεβαστήρι ;)

hemlock
03-09-06, 20:12
ρε παιδιά, η κοπέλα ξέρει ότι η μητρική είναι σχεδόν για πέταμα.
χρειάζεται υπολογιστή και θέλει να ξοδέψει τα ελάχιστα για να κάνει τη δουλειά της.
το ότι παίρνει μητρική που θα αντέξει λίγο και ΜΠΟΡΕΙ (ΤΠΤ δεν είναι σίγουρο) να της δημιουργήσει προβλήματα είναι εν γνώση της. αν δε μπορείτε να "αντέξετε" το έγκλημα conroe+asrock(ddr/agp) δώστε της κάτι (gpu/memory) να τη βοηθήσετε :p

υπάρχουμε για να συμβουλεύουμε και όχι για να επιβάλλουμε...
Ελπιζω να ισχυει αυτο που αναφερεις...
Εγω δεν διαβασα κατι τετοιο στα post της...:hmm:

gallahant
03-09-06, 20:17
αποψεις εκφραζουμε, οποιος θελει τις ακολουθει ,οποιος δεν θελει εχει καλως;)

Τελοσπαντων εχουμε κανει hijack το νημα του φιλου και εχει οδηγηθει αλλου η κουβεντα (παντα ετσι γινεται τελικα)

teodor_ch: δικηγορος της εισαι? :twisted: και απ οσα λες, την παρουσιαζεις φτωχαδακι (με 42 ιντσες lcd ομως ε:lol: )

WAntilles
03-09-06, 20:20
Συγκεκριμενα η asus a7n8x για nForce2 που εχω, ειχε αγοραστει καπου 80 euro και βγήκε άψογη!

Το όριο αυτό ισχύει όταν η συγκεκριμένη τεχνολογία είναι the latest & greatest. Όχι όταν έχουν περάσει 2-3 χρόνια και προφανώς τιμολογείται πολύ φθηνότερα.

Έτσι π.χ. ΜΗΝ πάρεις τώρα Socket AM2 motherboard με κάτω από €100.

teodor_ch
03-09-06, 20:24
teodor_ch: δικηγορος της εισαι? :twisted: και απ οσα λες, την παρουσιαζεις φτωχαδακι (με 42 ιντσες lcd ομως ε:lol: )

βλέπω να της κάνετε άσκοπη επίθεση επειδή διάλεξε να πάρει asrock+ddr
απο τα λεγόμενα της φαίνεται να σκέφτεται τα λεφτά. για διάβασε τα δύο τελευταία ποστ και θα καταλάβεις.
έπειτα έχει καλή περίπου κάρτα γραφικών και θα είναι κρίμα να τη βγάλει στο σφυρί όπως και τις μνήμες.
τέλος ψάχνει το φθηνότερο για να κάνει τη δουλειά της ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ!!!

δεν είναι λίγο χαζό/ανόητο να επιμένετε τόσο?

alfa156
03-09-06, 20:27
@WAntilles: Τι γνώμη έχεις για την Asus Α8V-Deluxe (http://www.asus.com/products4.aspx?l1=3&l2=15&l3=68&model=238&modelmenu=1)?

WAntilles
03-09-06, 20:33
@WAntilles: Τι γνώμη έχεις για την Asus Α8V-Deluxe (http://www.asus.com/products4.aspx?l1=3&l2=15&l3=68&model=238&modelmenu=1)?

Γιατί ρωτάς - εάν επιτρέπεται;

gallahant
03-09-06, 20:35
Να παρει , γιατι να μην παρει, δικα της λεφτα ειναι αμα θελει τα βαζει και φωτια!

Οπως λεει και πιο πανω εχει 3 χρονια το συστημα της και λεει οτι ειναι στα τελευταια του, απο την αλλη παλι λεει οτι η μητρικη που πηρε με 80 ευρω τα αξιζε τα λεφτα της και ας εχουν "καψει φλαντζες" οι πυκνωτες.

Επισης, λεει οτι λειπει κομματι απο τον επεξεργαστη και οτι ανεβαζε υψηλες θερμοκρασιες.

Εμενα που το συστημα μου το εχω 4 χρονια γιατι αντεχει και με βγαζει και με το παραπανω? (ενταξει να λεμε και του στραβου το δικαιο με ταλαιπωρει λιγο τωρα τελευταια η μητρικη μου, ελεω via chipset+εντελως μαπα μητρικη, αλλα τι να κανω, δεν ειχα ιδεα τοτε που πηρα τον υπολογιστη)

Με 512ραμ δουλευω μια χαρα (για μενα) photoshop + coreldraw την ιδια ωρα.

Patentman
03-09-06, 20:52
τέλος ψάχνει το φθηνότερο για να κάνει τη δουλειά της ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ!!!
Δεν νομιζω. Δινει 330 ευρω για επεξεργαστη (τον Ε6600 ελεγε) και θελει να δωσει το πολυ 60 ευρω για μητρικη.
Η λογικη παιρνω τωρα μια μητρικη και αργοτερα την πεταω επειδη δεν εχω φραγκα τωρα ειναι δεν ειναι λογικη.
Αν ηθελε να δωσει τα λιγοτερα και να αξιοποιησει τις μνημες και την καρτα γραφικων τοτε υπηρχε λυση και μαλιστα ανεξοδη. Επαιρνε μια μεταχειρισμενη καλη μητρικη και εναν επεξεργαστη (αν χρειζοταν) και τελιωνε. Με λιγα λεφτα ξεφευγε απο την VIA που εχει και στον AMD της και μολις πατωνε η καρτα γραφικων (αναλογα και αν παιζει παιχνιδια) το εκανε δευτερο και επαιρνε τοτε καλο υπολογιστη.


δεν είναι λίγο χαζό/ανόητο να επιμένετε τόσο?
Οχι δεν ειναι γιατι διαβαζουν και αλλοι που προσπαθουν να διαλεξουν και στο τελος θα δουν τον κατιμα.
Εσεις τρωτε ετοιμο κομμενο κιμα ή κοβετε κοματι στην στιγμη;


To θεμα ειναι οτι βλεπω και τα 10 fps ακομα ΔΕΝ κανουν την διαφορα.
Τα 10fps αν ειναι στην επεξεργασια βιντεο κανουν την διαφορα.
Επισης τα 10 ρεσταρτ την κανουν ακομα μεγαλυτερη.


Εχεις καποια προσωπικη πειρα σε οσα λες η βασίζονται σε λόγια τρίτων?
Προσωπικη. Ας φτασουν στα φορα που κοιτας να μην κανουν φορματ καθε βδομαδα και μετα με αμφισβητεις.
Δεν χρειαζεται να δωσω λινκ σε κανεναν. Δεν λεω αερολογιες. Πιασε και διαβασε ενα-ενα τα μηνυματα μου.


το σύστημα όπως έχω είναι στα τελευταία του και έβγαλε τα λεφτά του με το παρα πάνω! Το έχω 3 χρονια 24/7 και πλέον έχουν κάψει φλάτζες οι πυκνωτές και τα λοιπά αναλώσιμα του m/b. Συγκεκριμένα ο επεξεργαστής είμαι σίγουρη είναι στα τελευταία του (μετά από last service διαπίστωσα ότι έλειπε ένα μικρό κομμάτι του l0l διότι ανέβαζε μεγάλη θερμοκρασία ειδικά παλαιότερα που τον είχα box).

Εδω ειναι η διαφορα ποιοτητας. Εσενα τα επαιξε οπως λες ενω αντιθετα τα δικα μου συνεχιζουν.
Το CUSL2 εχει σηκωσει απο peltier και υγροποιηση, ρευματα που δεν υποστηριζε σε επεξεργαστη (2.15V) και chipset (3.8V), σηκωσε επεξεργαστη tualatin που δεν υποστηριζε με πατεντα, παιζει εδω και 6.5 χρονια και δεν εχει κουραστει ουτε λιγο.
Ολα αυτα με σταθεροτητα. Restart, κολησε, κρασαρε δεν ξερω τι παει να πει. Ουτε ασυμβατοτητες, ουτε τιποτα.
Το ιδιο ισχυει και για το αλλο.
Απλα η CUSL2 ειχε 85.000δρχ το 2000 και η P4C800-E Deluxe ειχε 240 ευρω το 2004.
Και οι δυο εχουν τις απολυτες επιδοσεις, οχι μονο σε synthetic benchmarks αλλά σε real life χρηση και τρομερη αποκριση σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη μητρικη στους επεξεργαστες που υποστηριζαν, ακομα και αν τις συγκρινες με δυνατοτερους επεξεργαστες.
Παντως κατιμας δεν ηταν, ψαξε στο google για αυτες τις δυο μητρικες.

Τελος παντων. Εσυ εισαι αποφασισμενη. Πες λοιπον οτι θελεις κατιμα και μην το περνας οτι ειναι καλη μητρικη γιατι ακουνε και αλλοι και νομιζουν οτι ανακαλυψαν πετρελαιο.
Μην παρεις και αλλους μαζι σου, εσυ ξερεις τι παιρνεις.

teodor_ch
03-09-06, 21:08
Οπως λεει και πιο πανω εχει 3 χρονια το συστημα της και λεει οτι ειναι στα τελευταια του, απο την αλλη παλι λεει οτι η μητρικη που πηρε με 80 ευρω τα αξιζε τα λεφτα της και ας εχουν "καψει φλαντζες" οι πυκνωτες.

Επισης, λεει οτι λειπει κομματι απο τον επεξεργαστη και οτι ανεβαζε υψηλες θερμοκρασιες.

Εμενα που το συστημα μου το εχω 4 χρονια γιατι αντεχει και με βγαζει και με το παραπανω? (ενταξει να λεμε και του στραβου το δικαιο με ταλαιπωρει λιγο τωρα τελευταια η μητρικη μου, ελεω via chipset+εντελως μαπα μητρικη, αλλα τι να κανω, δεν ειχα ιδεα τοτε που πηρα τον υπολογιστη)

Με 512ραμ δουλευω μια χαρα (για μενα) photoshop + coreldraw την ιδια ωρα.

24/7 χρήση για 3 χρόνια δε νομίζω να είναι λίγο.
ανεβάζει θερμοκρασίες επειδή έφυγε κομμάτι.
έτσι είπε νομίζω. για ξαναδιάβασε.. (το κομμάτι μπορεί να το έσπασε και η ίδια)

για τη 512 ram που κάνεις τη δουλειά σου απλά υποδηλώνει ότι οι απαιτήσεις σου είναι για 512 ραμ.
εμένα για παράδειγμα είναι για τουλάχιστον 1 γίγα.
του wantilles νομίζω τουλάχιστον 2 γίγα ;)

και με 128 "κάνω δουλειά" άμα θέλω :p


Δεν νομιζω. Δινει 330 ευρω για επεξεργαστη (τον Ε6600 ελεγε) και θελει να δωσει το πολυ 60 ευρω για μητρικη.
Η λογικη παιρνω τωρα μια μητρικη και αργοτερα την πεταω επειδη δεν εχω φραγκα τωρα ειναι δεν ειναι λογικη.
Αν ηθελε να δωσει τα λιγοτερα και να αξιοποιησει τις μνημες και την καρτα γραφικων τοτε υπηρχε λυση και μαλιστα ανεξοδη. Επαιρνε μια μεταχειρισμενη καλη μητρικη και εναν επεξεργαστη (αν χρειζοταν) και τελιωνε. Με λιγα λεφτα ξεφευγε απο την VIA που εχει και στον AMD της και μολις πατωνε η καρτα γραφικων (αναλογα και αν παιζει παιχνιδια) το εκανε δευτερο και επαιρνε τοτε καλο υπολογιστη.


Οχι δεν ειναι γιατι διαβαζουν και αλλοι που προσπαθουν να διαλεξουν και στο τελος θα δουν τον κατιμα.
Εσεις τρωτε ετοιμο κομμενο κιμα ή κοβετε κοματι στην στιγμη;


Τα 10fps αν ειναι στην επεξεργασια βιντεο κανουν την διαφορα.
Επισης τα 10 ρεσταρτ την κανουν ακομα μεγαλυτερη.


Προσωπικη. Ας φτασουν στα φορα που κοιτας να μην κανουν φορματ καθε βδομαδα και μετα με αμφισβητεις.
Δεν χρειαζεται να δωσω λινκ σε κανεναν. Δεν λεω αερολογιες. Πιασε και διαβασε ενα-ενα τα μηνυματα μου.

1) μήν υποτιμάς τα υπόλοιπα forum.
μή ξεχνάς ότι βρίσκεσαι στο
Independent ADSL and broadband review site in Greece!

2) μια χαρά λογική είναι. ΤΩΡΑ δεν έχει λεφτά και χρειάζεται υπολογιστή...άρα θα πάρει να κάνει τη δουλειά της και αργότερα φτιάχνει ένα κατεβαστήρι με προοπτικές για λίγα παιχνιδάκια και ένα βαρβάτο μηχάνημα με τον E660x

3) καλό είναι να δίνεις και πηγές. δεν είσαι κάποιος για να μή χρειάζεται όπως λές. Ειδικά όταν σου το ζητάνε. το αντίθετο σου "μειώνει" την αξιοπιστία και ειδικά στους "μόνιμους". αν δε σε ενδιαφέρει δικαίωμα σου. :respekt:

4) Είναι στη κρίση του καθένα να διαλέξει ότι μηχάνημα θέλει. Θα διαβάσει τη γνώμη/επιχειρήματα σου, θα διαβάσει και της κοπελιάς και θα αποφασίσει. Με το να ξαναλέτε/με τα ίδια πράγματα τους "κουράζουμε" και χαλάμε και το topic ;)

alfa156
03-09-06, 21:13
Γιατί ρωτάς - εάν επιτρέπεται;

Γιατί φαίνεται οτι ξέρεις από υπολογιστές και θα ήθελα την άποψή σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.