PDA

Επιστροφή στο Forum : Φοιτητικο Ιντερνετ



slash883
02-01-11, 16:22
Παιδια καλησπερα
Ζω στο Περιστερι.Ειχα συνδεση με Connx 8Mbps (γιατι μεχρι τοσο μου ειπαν οτι φτανει η γραμμη μου) και οι ταχυτητες που επιανα ηταν γυρω στα 4 με 6 Mbps. Ολα ηταν καλα μεχρι που τον τελευταιο καιρο η συνδεση μου πραγματικα σερνεται. Τεραστιο ping και χαμηλο downloading. Οταν πηρα τον ΟΤΕ μου ειπαν οτι δεν ειναι καλη η γραμμη μου και οτι με δυσκολια σηκωνει και την 2αρα!!!! Αν ειναι δυνατον!! Δυστυχως μετρησεις για SNR και line attunetion δεν μπορω να κανω γιατι εχω το linkys wag120n. Αυτο που σκεφτηκα εγω χωρις βεβαια να ξερω αν ειναι σωστο ειναι το οτι ισως φταιει που εχω φοιτητικη. Διοτι στο speedtest.net ISP μου βγαζει Technological Education Institute. Λετε αν καταργησω το φοιτητικο και παω στο κανονικο να φτιαξει η κατασταση? Παιζει κανενα ρολο ο ISP?? Σε εναν φιλο μου παντως που μιλησε με εναν τεχνικο του ΟΤΕ του ειπε οτι η "official" servers ειναι καλυτεροι απο τους φοιτητικους. Τωρα εχω μετατρεψει τη συνδεση μου σε 2αρα αλλα δεν μου κανει μιας και το downloading ειναι περιορισμενο στα 200 με 250 ΚΒ/s. Το περιεργο ειναι οτι ο ξαδερφος μου που μενει ακριβως απεναντι κατεβαζει με 1 ΜΒ/s. Δεν ξερω τι να κανω.. Εχω απελπιστει!:worthy:

slash883
03-01-11, 21:42
Καποιος που ξερει μπορει να μου απαντησει; Θα με βοηθουσε πολυ..

odys2008
05-01-11, 19:27
Ναι ισχύει αυτό που σου είπε. Τα φοιτητικά δεν χρησιμοποιούν τα κυκλώματα του οτε αλλά των πανεπιστημίων.

slash883
05-01-11, 22:06
Σε ευχαριστω πολυ φιλε! Λιαν συντομως θα ειδοποιησω να μου αλλαξουν το προγραμμα.

antonis556
05-01-11, 22:24
Ναι ισχύει αυτό που σου είπε. Τα φοιτητικά δεν χρησιμοποιούν τα κυκλώματα του οτε αλλά των πανεπιστημίων.

Δηλαδη τα pings και γενικα οι ταχυτητες κατεβασματος εξαρτωνται καθαρα και μονο απο τα κυκλωματα του "εκαστοντος" πανεπιστημιου ?

odys2008
05-01-11, 23:08
Έτσι είναι, στο internet βγαίνεις από την σχολή σου μέσω του grnet

antonis556
06-01-11, 01:11
Δηλαδη , ολα ουσιαστικα , εξαρτωνται απο το ποσο "μπουκωμενο" να το πω ετσι ειναι το δικτυο της σχολης . Σωστα ?

odys2008
06-01-11, 04:13
Ναι... τώρα δεν ξέρω σε ποιον κόμβο συνδέεσαι, σίγουρα όμως πέρνεις ip που έχει η σχολή σου, και νομίζω κάνεις και σε αυτήν authenticate. Δεν είμαι σίγουρος αν συνδέεσαι κατευθείαν με grnet ή πρώτα στην σχολή σου και μέσω της γραμμής της στο grnet

antonis556
06-01-11, 10:47
Υπαρχει τροπος να μαθουμε αν το ΕΜΠ εχει καλο δικτυο , γιατι μιας και η αδερφη μου ειναι εκει σκεφτομαι να βαλω φοιτητικο connx , αλλα επειδη με ενδιαφερουν τα pings , θελω να ξερω κατα ποσο ειναι "μπουκωμενο" . By the way , γνωριζω οτι το ΕΜΠ εχει δικο του δικτυο χωρητικοτητας 10Gbps (δεν ξερω κατα ποσο ακυρο ειναι αυτο)

dfourt
06-01-11, 17:12
To ΕΜΠ έχει καλό δίκτυο.Βασικά εκτιμώ ότι δεν έχει διαφορά το ΕΜΠ από το ΤΕΙ και ότι όλοι συνδεόμαστε στο ίδιο, απλά παίρνουμε ip ανάλογα με το ίδρυμα.(Ίσως το tracert που παραθέτω βοηθήσει κάποιον να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει αυτό που λέω.)

Το μόνο που αλλάζει σε σχέση με τον ΟΤΕ είναι ότι η δρομολόγηση είναι διαφορετική γιατί περνάει από το κύκλωμα του ΕΔΕΤ.

Οπότε, όσον αφορά τα pings υπάρχουν μικροδιαφορές +-10ms.
Για κάποιους servers είναι καλύτερα από τον ΟΤΕ για κάποιους άλλους όχι.Αλλά οι διαφορές δεν είναι μεγάλες.

Πάντως το δίκτυο του ΕΔΕΤ είναι σαφώς καλύτερο σε σχέση με τους διάφορους εναλλακτικούς, ούτε μπουκώνει, ούτε τίποτα.Τόσα χρόνια που το έχω ποτέ δεν έχω συναντήσει πρόβλημα που να οφείλεται στο ΔΙΟΔΟΣ.Για ό,τι πρόβλημα συνάντησα ευθυνόταν είτε η HOL είτε η γραμμή του ΟΤΕ.

antonis556 αν θες στείλε μου με pm συγκεκριμένους servers που σε ενδιαφέρουν να σου δώσω αποτελέσματα Ping να δεις και μόνος σου.(απλά στείλε μου και τα Pings που βγάζεις και εσύ με τη σύνδεση που έχεις τώρα)
Επίσης δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις ΔΙΟΔΟΣ ενώ έχεις ΟΝ.Νομίζω ότι το ΔΙΟΔΟΣ είναι μόνο για όσους έχουν γραμμή ΟΤΕ, χωρίς ωστόσο να το έχω τσεκάρει.

Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα σου slash883 οφείλεται σε πρόβλημα γραμμής και όχι στο ότι έχεις φοιτητικό πακέτο.Αν μπορέσει να μας δώσεις στοιχεία συγχρονισμού από κάποιο άλλο router θα το επιβεβαιώσουμε.
Οπότε αν θες την άποψή μου,το να αλλάξεις από CONNX φοιτητικό σε απλό CONNΧ δεν θα βελτιώσει τίποτα απολύτως στη γραμμή σου.

odys2008
06-01-11, 23:40
Στο δίοδος ορισμένες φορές έχω πρόβλημα με το authentication που οφείλεται στο ότι μαλλον (?) το authentication γίνεται από κάποιον server του ιδρύματος. (αριστοτέλειο είμαι)

dfourt
07-01-11, 00:12
Στο δίοδος ορισμένες φορές έχω πρόβλημα με το authentication που οφείλεται στο ότι μαλλον (?) το authentication γίνεται από κάποιον server του ιδρύματος. (αριστοτέλειο είμαι)
Δηλαδή ενώ το router σου είναι συγχρονισμένο κανονικά δεν παίρνει ip?
Δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ, 1-2 φορές μόνο τόσα χρόνια έχει κάνει 10 λεπτά να πάρει ip, αλλά φαντάζομαι αντίστοιχα προβλήματα μια φορά στο τόσο θα παρουσιάζονται και στους παρόχους.

Άρα ίσως τελικά έχετε δίκιο όσοι λέτε ότι το authentication γίνεται σε server του ιδρύματος.

To πρόβλημα που υπήρχε παλιά με τα φοιτητικά ήταν ότι πολύ συχνά έπεφτε ο DNS server και δεν μπορούσες να μπεις σχεδόν πουθενά(εκτός αν άλλαζες dns server, κάτι που είναι απλό και εύκολο.)
Πάντως εδώ και περίπου 6 μήνες δεν έxω ξανασυναντήσει πρόβλημα με τον DNS server.

odys2008
07-01-11, 00:16
Δηλαδή ενώ το router σου είναι συγχρονισμένο κανονικά δεν παίρνει ip?

Αυτό ακριβώς ;). Και εκείνη την ώρα δεν είχαν κανένα πρόβλημα τα κανονικά conn-x. Τσεκαρισμένο αυτό.

Μου το έχει κάνει 5-6 φορές στον ενάμιση χρόνο που είμαι με φοιτητικό. Και τότε τα είχε κάνει μαζεμένα μέσα σε 1-2 μήνες, και μου είχε σπάσει τα νεύρα. Αλλά τώρα έχει να το κάνει πολύ καιρό. Κατα τα άλλα το internet πετάει.

AssVas
08-01-11, 22:03
Όσον αφορά τα φοιτητικά ...

Η ΕΔΕΤ έχει κυκλώματα γενικά προσεγμένα σε σχέση με τους άλλους παρόχους, πολύ καλές μετρήσεις /packet loss κτλ. Κατα την εγκατάσταση και παράδοση των κυκλωμάτων τους γινόντουσαν μετρήσεις ημερών για επιλογή καλύτερου κυκλώματος απτο 96 έως τελευταίες αναβαθμίσεις τους τόσο σε χωρητικότητα με εξωτερικό όσο και στις διασυνδέσεις των ιδρυμάτων .

Αναφορικά απο το 2000-2008 η ΕΔΕΤ είχε με Ιταλία lowest delay 28ms , Γερμανία 37ms και Ολλανδία 45ms, σε γειτονικές χώρες +5/10ms , μιλώντας για pingin σε game servers απο Ethernet 100mbit πάνω στο backbone. (αν δε με απατα η μνήμη μου). Ανα φεγγάρια μπορεί να έχεις άλλη δρομολόγηση των πακέτων σου το πρωί άλλη το βράδυ (δε ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό αλλα σίγουρα στο παρελθόν είχαν traffic load balancer) .

Aν δε κάμω λάθος τα φοιτιτικά έχουν όλα στατικές IP (ΔΙΟΔΟΣ) οπότε με reverse tracert αν έχεις πρόβλημα ping θα δούμε αν είναι κάτι γενικευμένο ή όχι.

Όσον αφορά το πρόβλημα με την Αδυναμία απόδοσης WAN IP , ναί το πρόβλημα ισχύει , δεν το χω ψάξει πολυ , αλλα τη στιγμή που εσύ δε πέρνεις WAN IP αν έχεις γραμμή ΟΤΕ και βάλεις τα otenet@otenet.gr με pass: otenet θα πάρεις κανονικότατα IP .

Τέλος όσον αφορά τα ιδρύματα και τις ταχύτητες κατεβάσματος / μπουκωμα , μπορείς να δεις αναλυτικότατα στατιστικά των router/switch σε αυτόν τον υπερσύνδεσμο
http://netmon.grnet.gr/
Κάθε φορά που τον επισκέπτομαι , έχω στύση .

Υ.Γ
Σκέψου σοβαρά πριν φύγεις απτο ΔΙΟΔΟΣ διότι είναι και σημαντικά φθηνότερο (απολογισμό έτους).

odys2008
08-01-11, 23:16
Όσον αφορά το πρόβλημα με την Αδυναμία απόδοσης WAN IP , ναί το πρόβλημα ισχύει , δεν το χω ψάξει πολυ , αλλα τη στιγμή που εσύ δε πέρνεις WAN IP αν έχεις γραμμή ΟΤΕ και βάλεις τα otenet@otenet.gr με pass: otenet θα πάρεις κανονικότατα IP .

Σωστά όλα αυτά που λες αλλα σε αυτό που σου έκανα quote θα πάρεις μεν ip όπως και είχα κάνει για να διαπιστωσω το πρόβλημα με την μη απόδοση ip αλλά θα μπορείς να μπείς μόνο στο otenet.gr

AssVas
09-01-11, 10:35
Σωστά όλα αυτά που λες αλλα σε αυτό που σου έκανα quote θα πάρεις μεν ip όπως και είχα κάνει για να διαπιστωσω το πρόβλημα με την μη απόδοση ip αλλά θα μπορείς να μπείς μόνο στο otenet.gr

Όταν βάζεις στο router σου τα otenet στοιχεία το κάνεις για να διαχωρίσεις τη βλάβη,
δε θα σου ανοίξει καμία σελίδα πλυν my.otenet.gr .

Δεν πέρνει WAN IP με τα φοιτητικά username/password ενώ με τα otenet πέρνει; -> Θέμα του Δίοδος όχι του ΟΤΕ.

Γενικευμένο πρόβλημα της γραμμής σου με το ΑΤΜ (Αδυναμία απόδοσης WAN IP)-> 121 το δηλώνεις βλάβη.

odys2008
09-01-11, 12:30
Δεν πέρνει WAN IP με τα φοιτητικά username/password ενώ με τα otenet πέρνει; -> Θέμα του Δίοδος όχι του ΟΤΕ.


Αυτό ακριβώς συμβαίνει μερικές φορές, γι αυτό και είπα αρχικά στον φίλο που ρώτησε ότι το conn-x και το conn-x φοιτητικό δεν είναι το ίδιο πράγμα με μειωμένη τιμή, και ότι μπλέκονται και σερβερ του πανεπιστημίου, που ορισμένες φορές μου δημιούργησαν προβλήματα με την μη απόδοση ip

slash883
10-01-11, 11:49
Διεκοψα το φοιτητικο μονο και μονο απο αγανακτηση χωρις να ξερω αν εκανα σωστα η οχι διοτι εκεινη την μερα το ιντερνετ μου ειχε σπασει τα νευρα. Τωρα ειμαι στο 24αρι του ΟΤΕ και οι ταχυτητες που εχω δεν ξεπερνανε τα 4.5 Μbps. Η γραμμη ειναι για ξηλωμα. Μακαρι να ειχα στην ακρη χρημα να καρφωσω οπτικη ινα!

prodromosfan
10-01-11, 12:02
πρεπει η γραμμη σου να ειναι χαλια (θορυβος/μεγαλη αποσταση απο dslam κλπ.)
οποτε τωρα και πιο πολλα πληρωνεις και ιδιες υπηρεσιες εχεις και εχασες και τα προνομια του Διοδος.

κακώς, πολύ κακώς.

slash883
10-01-11, 23:52
πρεπει η γραμμη σου να ειναι χαλια (θορυβος/μεγαλη αποσταση απο dslam κλπ.)
οποτε τωρα και πιο πολλα πληρωνεις και ιδιες υπηρεσιες εχεις και εχασες και τα προνομια του Διοδος.

κακώς, πολύ κακώς.

Ναι ισχυει οτι εχω χαλια γραμμη. Και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει..Σκεψου οτι το σπιτι μου δεν ειναι και ιδιαιτερα μακρια απο το dslam του ΟΤΕ στο Περιστερι.. Μεχρι πριν καποιο καιρο το ping μου δεν ξεπερνουσε τα 25ms. Τωρα ειναι μονιμως στα 250 με 550ms. Δεν μπορω να καταλαβω τι εφταιξε ξαφνικα.. Μηπως το ρουτερ ειναι Μαπα? Μου ειπαν οτι τα Linksys ειναι απο τα καλα. Ποια ειναι τα προνομια του Διοδος? Υπαρχουν κι αλλα πλην της τιμης?

slash883
13-01-11, 20:48
Λοιπον.. Κατι κακο και διαβολεμενο πρεπει να συμβαινει στο PC μου.!!:evil::twisted: Κοιταχτε πως εχει η κατασταση. Διεκοψα το φοιτητικο και η ταχυτητα μου πλεον ειναι γυρω στα 5 Mbps. Το προβλημα ειναι το ping μου που ειναι γυρω στα 500ms. Εκει που τρελαθηκα ειναι οταν διαπιστωσα οτι το pc του πατερα μου και του αδερφου μου εχουν ping 11 με 90ms το μεγιστο. Το πρωτο που σκεφτηκα ειναι οτι φταιει η καλωδιωση. Αλλαξα λοιπον καλωδια, τιποτα. Εβαλα wifi adapter, παλι τιποτα. Οποτε τι μπορει να φταιει και παιδευομαι τοσο πολυ πεπειραμενοι με τις τηλεπικοινωνιες φιλοι μου?? :hmm:Μηπως με εχουν μουτζωσει η πληρωνω καμια Νεμεσις? :worthy::cool:

dfourt
13-01-11, 20:55
Δοκίμασε με απενεργοποιημένο το firewall,αν έχεις κάποιο στο pc σου.
Επίσης καλού κακού κάνε κανένα scan με κανένα antivirus και με το Malwarebytes' Anti-Malware μήπως βρει τίποτα.

Κάτι συμβαίνει στο pc σου σίγουρα και πρέπει να είναι θέμα software αφού στο κάνει και με καλώδιο και με wifi.

Αν θέλεις κάνε ένα Tracert προς το adslgr και ποσταρέ το εδώ μήπως δούμε τίποτα.
(Πας στο cmd και γράφεις tracert www.adslgr.com)

slash883
13-01-11, 21:11
Δοκίμασε με απενεργοποιημένο το firewall,αν έχεις κάποιο στο pc σου.
Επίσης καλού κακού κάνε κανένα scan με κανένα antivirus και με το Malwarebytes' Anti-Malware μήπως βρει τίποτα.

Κάτι συμβαίνει στο pc σου σίγουρα και πρέπει να είναι θέμα software αφού στο κάνει και με καλώδιο και με wifi.

Αν θέλεις κάνε ένα Tracert προς το adslgr και ποσταρέ το εδώ μήπως δούμε τίποτα.
(Πας στο cmd και γράφεις tracert www.adslgr.com)

Ευχαριστω για την απαντηση αδερφε! Λοιπον αρχικα εκανα παλι ενα τεστ χωρις τα προγραμματα που τρεχουν στο tray. Τα ιδια Παντελακη μου. Μου μενει να κανω ενα scan το pc μου. Εκανα ομως το tracert οπως μου ειπες.

AssVas
14-01-11, 01:05
Θεωριτικά, αν ήταν trojan στο PC του και ανέβαζε Ping λόγο αυτού , θα είχε ping και οποιδήποτε αλλο PC στο δίκτυο με ίδιο delay και όχι max 90ms.

Μάλλον ο φίλος μας έτυχε στο ping απτα άλλα pc να λάβει αποτελέσματα 90ms μέγιστο προσωρινά .
Συμφωνώ με αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω για trojan αλλά μάλλον υπάρχει σε άλλο PC του σπιτιού αν
δε βρήκες κάτι με το AV σου, εκτός και αν δε το βρήκε όποιο χρησιμοποίησες.

Δοκίμασε με :

HijackThis
CCleaner
Malwarebytes' Anti-Malware
Spybot
SUPERAntiSpyware Free Edition
Avira

σε όλα τα PC του σπιτιού .
Aν θες κάνε κ ενα τεστακι, δοκίμασε ένα ένα τα PC με κλειστά τα άλλα με
ping -t www.otenet.gr

και παρακολούθα να δείς τι αυξομείωση έχεις στο ping, βεβαιώσου επίσης ότι δε σου κλέβει κάποιος ασύρματα δίκτυο.

cris4524
30-09-11, 17:03
Τι διαφορά έχει η απλή σύνδεση από την φοιτητική μέσω της ΕΔΕΤ;

johnson
30-09-11, 23:11
Τι διαφορά έχει η απλή σύνδεση από την φοιτητική μέσω της ΕΔΕΤ;

Η απλή σύνδεση χρησιμοποιεί bandwidth (με αντίστοιχο routing κλπ.) της εκάστοτε εταιρίας ενώ η φοιτητική χρησιμοποιεί του ΕΔΕΤ.

Η ερώτηση είναι, τι διαφορά έχει η ΕΔΕΤ μέσω HOL με την ΕΔΕΤ μέσω ΟΤΕ.
Σχεδόν καμία (ίσως μόνο το fastpath; ), πεταμένα λεφτά αυτοί που βάζουν φοιτητικό ΟΤΕ.
Αυτό έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον.

@ ADSLgr.com All rights reserved.