PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x και ταχύτητα



kserpanos
03-01-11, 12:24
Φίλοι μου καλημέρα και χρόνια πολλά.

Από τότε που ο ΟΤΕ έκανε αναβάθμιση των ταχυτήτων (από 8 σε 24) έχω το εξείς πρόβλημα. Συνδέομαι π.χ. με ταχύτητα 12Mbit και με Margin 12. Σταδιακά στην διάρκεια της ημέρας πέφτει το margin και σε κάποια στιγμή με αποσυνδέει και με ξανασυνδέει με ταχύτητα π.χ. 8,5 Mbit και margin 13,4. Αυτό συνεχίζεται όλη την ημέρα με αποκορύφωμα τις βραδυνές ώρες που η ταχύτητα πέφτει περίπου στα 5-6 MBit και margin sta 4-5!!! Ολο αυτό που περιέγραψα γίνεται με τις τιμές να πηγαίνουν προς τα κάτω και ποτέ προς τα πάνω. (Δλδ από 5Mbit σε κάποια στιγμή να με συνδέσει στα 12MBit). Ξέρει κάποιος φίλος τι μπορεί να φταίει?

Στην περιοχή που μένω δεν υπάρχει άλλος πάροχος για να μπορέσω να πάω κάπου αλλού. Το έχω δώσει βλάβη, έχω αλλάξει την γραμμή του ΟΤΕ μέσα στο σπίτι καθώς επίσης και 4 modem έως τώρα με το ίδιο αποτέλεσμα. Μου είπαν ότι έχουν ελέγξει το DSLAM και δεν έχει κάποιο πρόβλημα. ΄Ηρθαν από τον ΟΤΕ μέτρησαν την γραμμή και είχα 13MBit. Βέβαια δεν μπορέσαν να δούν την αλλαγή της ταχύτητας. Σε κάποια στιγμή μου "έριξαν" πάνω στην γραμμή Profil 10 MBit αλλά το πρόβλημα συνέχιζε.

Georgevtr
03-01-11, 23:19
*Η συνδεσμολογία είναι σωστή?
**Φίλτρα έχεις δοκιμάσει ν αλλάξεις?
***Ποιό ρούτερ έχεις?
****Βάλε μόνο το ρούτερ επάνω στην γραμμή και παρατήρησε την συμπεριφορά της.
*****Ανέβασε ένα screenshot απο dmt Ή orbMT.

kserpanos
04-01-11, 09:54
*Η συνδεσμολογία είναι σωστή?
**Φίλτρα έχεις δοκιμάσει ν αλλάξεις?
***Ποιό ρούτερ έχεις?
****Βάλε μόνο το ρούτερ επάνω στην γραμμή και παρατήρησε την συμπεριφορά της.
*****Ανέβασε ένα screenshot απο dmt Ή orbMT.

* Nαι.
** Εχω αλλάξει.
*** Sagem F@st 1201/1241 v2.
**** Χωρίς το φίλτρο ή με το φίλτρο?
***** Το DTM tool δεν υποστηρίζει το moden.

johnsruro
04-01-11, 12:58
Αν το snr σου παιζει τόσο πολύ τότε κάποιο πρόβλημα έχει η γραμμή σου. Δεν βλέπουν το είδα αυτό οι τεχνικοί?

Georgevtr
04-01-11, 14:09
* Nαι.
** Εχω αλλάξει.
*** Sagem F@st 1201/1241 v2.
**** Χωρίς το φίλτρο ή με το φίλτρο?
***** Το DTM tool δεν υποστηρίζει το moden.

Χωρίς φίλτρο απευθείας επάνω στην γραμμή.

Δοκίμασε το OrbMT (http://www.dslreports.com/forum/r18736238-OrbMT-Modem-Tool)

sdikr
05-01-11, 00:41
Αν το snr σου παιζει τόσο πολύ τότε κάποιο πρόβλημα έχει η γραμμή σου. Δεν βλέπουν το είδα αυτό οι τεχνικοί?

Διάβασες ότι το κάνει σε συγκεκριμένη ώρα;

kserpanos
05-01-11, 09:43
Δυστυχώς ούτε το OrbMT υποστηρίζει το modem μου. Πάντως το πρόβλημα συνεχίζεται κανονικά. Εχθές ξαναήρθαν από τον ΟΤΕ, ξαναμετρήσαν την γραμμή έξω από το σπίτι και την βρήκαν κανονική. Τι να πώ βρε παιδιά. Δεν ξέρω. :nono:

Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν. :respekt:

alex24
05-01-11, 11:04
Δυστυχώς ούτε το OrbMT υποστηρίζει το modem μου. Πάντως το πρόβλημα συνεχίζεται κανονικά. Εχθές ξαναήρθαν από τον ΟΤΕ, ξαναμετρήσαν την γραμμή έξω από το σπίτι και την βρήκαν κανονική. Τι να πώ βρε παιδιά. Δεν ξέρω. :nono:

Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν. :respekt:

Μηπως εχεις ενα αλλο μοντεμ να δοκιμασεις πανω στην γραμμη?Μηπως ειναι προβλημα του μοντεμ και οχι και τοσο της γραμμης!!!

sdikr
05-01-11, 11:13
Δυστυχώς ούτε το OrbMT υποστηρίζει το modem μου. Πάντως το πρόβλημα συνεχίζεται κανονικά. Εχθές ξαναήρθαν από τον ΟΤΕ, ξαναμετρήσαν την γραμμή έξω από το σπίτι και την βρήκαν κανονική. Τι να πώ βρε παιδιά. Δεν ξέρω. :nono:

Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν. :respekt:


Αν σου αλλάζει το snr τις ίδιες ώρες, υπάρχει περίπτωση εκείνη την στιγμή κάτι τα ξεκινάει να δουλεύει (μοτερ, φωτείνη ταμπέλα, ανελκυστήρας, καυστήρας) και να δημιουργεί το πρόβλημα

το πρόβλημα με αυτό είναι οτι δύσκολα θα βγάλεις άκρη

kserpanos
05-01-11, 11:19
Μηπως εχεις ενα αλλο μοντεμ να δοκιμασεις πανω στην γραμμη?Μηπως ειναι προβλημα του μοντεμ και οχι και τοσο της γραμμης!!!


...έχω αλλάξει την γραμμή του ΟΤΕ μέσα στο σπίτι καθώς επίσης και 4 modem έως τώρα...

Σου απαντώ στο αρχικό μήνυμα ;)

........Auto merged post: kserpanos πρόσθεσε 3 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν σου αλλάζει το snr τις ίδιες ώρες, υπάρχει περίπτωση εκείνη την στιγμή κάτι τα ξεκινάει να δουλεύει (μοτερ, φωτείνη ταμπέλα, ανελκυστήρας, καυστήρας) και να δημιουργεί το πρόβλημα

το πρόβλημα με αυτό είναι οτι δύσκολα θα βγάλεις άκρη

Και εγώ σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει. Πολύ δύσκολα θα βγάλω άκρη.

Ακολουθώντας την συμβουλή του roumanos21r (άσχετο αλλά και εγώ θέλω γήπεδο στην Ν. Φιλαδέλφεια) άφησα μόνο το modem πάνω στη γραμμή, αλλά τα ίδια. :hmm:

Τέσπα. Ευχαριστώ πολύ. :respekt:

johnsruro
10-01-11, 21:04
Διάβασες ότι το κάνει σε συγκεκριμένη ώρα;
Δε διαφωνώ άλλα είπα μήπως κάπως φαινόταν στη γραμμή αυτή η αστάθεια.
@kserpanos
Αν στο κάνει πάντα συγκεκριμένη ώρα δε μπορείε να κλέισεις ραντεβού για εκέινη την ώρα να έρθει τεχνικός?

kserpanos
26-06-11, 15:30
Καλοί μου φίλοι. Μετά από συνεχείς ενοχλήσεις στον ΟΤΕ ήρθε τεχνικός (διαφορετικός από τον πρώτο) και αφού έκανε έλεγχο της γραμμής μου και την βρήκε ΟΚ μου είπε θα σου αλλάξω το μισό δίκτυο σου (εξωτερικά). Δεν γνωρίζω τι έκανε, αλλά από τότε το internet φυσάει. Καμία αποσύνδεση και τέλεια ταχύτητα. Τελικά σε όλες τις υπηρεσίες υπάρχουν οι καλοί τεχνικοί και οι μέτριοι προς κακοί. Ευχαριστώ πολύ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.