PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελία προς Vodafone



gllafas
03-01-11, 12:34
καλησπέρα και απο μένα και καλή χρονιά,
να ρωτήσω και εγώ κατι θα ήθελα σχετικά με λάθος χρέωση αλλά και με λαθος ενημέρωση (ηθελημένη ή μη) απο το τμήμα εξυπηρέτησης της Voda.
Από αυτά που ξέρω και ενημερώθηκα από το support τους η χρέωση για το mobile internet(300mb έχω) ξεκινάει μόλις γίνει η κατανάλωσή τους και επίσης ισχύει από 1 μέχρι 30-31 κάθε μηνός.
Αρχικά με έχουν χρεώσει στα 198mb υπόλοιπο (με αναλυτικό τσεκάρισμα στον λογ/σμο) με ποσό περίπου 7€ (7/12) και μετά πάλι μια χρέωση περίπου 3€ μετά από 2 ημέρες (9/12).Και το θέμα δεν είναι τα 10€ αυτο που με έχει εξοργήσει είναι το απαράδεκτο τμήμα εξυπηρέτησης.
Επειδή είμαι νέος στη χρήση mobile internet και έχοντας διαβάσει για υπερβολικες χρεώσεις, είπα να τσεκάρω καθημερινά τη χρέωση internet μέσω κλήσεων στο 13830 μιας και δεν υπάρχει άλλος τρόπος ελέγχου(μα δεν έχουν χρήματα να υπάρχει ενημέρωση με μήνυμα ή μέσω του my account) και όντως αυτό γινόταν μέχρι τις 11/12 όπου με κλήση μου μου απάντησαν πως υπήρχε υπόλοιπο περίπου 125mb με update 11/12 και ώρα 05:00.
Στις 13/12 σε νέα επικοινωνία μου είπαν πως έχει καταναλωθεί το υπόλοιπο και πως υπάρχει μια χρέωση κάπου στα 66€ επιπλέον μόνο για το internet και όντως στο λογ/σμο που εκδόθηκε στις 23/12 η κατανάλωση και η extra χρεώσεις έχουν γίνει μέχρι τις 10/12.
Επικοινώνησα για να τους ενημερώσω για την αμφισβήτηση αυτών των χρεώσεων και είμαι σε κατάσταση αναμονής καθώς δεν μου έχουν απαντήσει.
Εγώ πρέπει να πληρώσω τα επιπλέον 66€,επιπλέον φπα και επιπλέον τέλη κινητής?
Πως μπορώ να κατοχυρώσω το δικαίωμα μη πληρωμής?(Υπάρχουν στοιχεία όπως αντίγραφο λογ/σμου,ημερ. επικοινωνίας καθώς και ονόματα υπαλλήλων)

Μετά από σημερινή επικοινωνία 03/01, με ενημέρωσαν πως "Δεν συντρέχουν λόγοι πίστωσης και καλώς έχουν γίνει οι χρεώσεις".

Seitman
03-01-11, 13:15
Η συσκευή σου δεν έχει μετρητή bandwidth για να διασταυρώσεις την κίνηση? Τι έκανες και "έφαγες" τα 125MB?

Στην ανάλυση του λογαριασμού δεν αναλύεται η διακίνηση data? Πότε, πόσο και που???

marcus1
03-01-11, 13:34
καλησπέρα και απο μένα και καλή χρονιά,
να ρωτήσω και εγώ κατι θα ήθελα σχετικά με λάθος χρέωση αλλά και με λαθος ενημέρωση (ηθελημένη ή μη) απο το τμήμα εξυπηρέτησης της Voda.
Από αυτά που ξέρω και ενημερώθηκα από το support τους η χρέωση για το mobile internet(300mb έχω) ξεκινάει μόλις γίνει η κατανάλωσή τους και επίσης ισχύει από 1 μέχρι 30-31 κάθε μηνός.
Αρχικά με έχουν χρεώσει στα 198mb υπόλοιπο (με αναλυτικό τσεκάρισμα στον λογ/σμο) με ποσό περίπου 7€ (7/12) και μετά πάλι μια χρέωση περίπου 3€ μετά από 2 ημέρες (9/12).Και το θέμα δεν είναι τα 10€ αυτο που με έχει εξοργήσει είναι το απαράδεκτο τμήμα εξυπηρέτησης.
Επειδή είμαι νέος στη χρήση mobile internet και έχοντας διαβάσει για υπερβολικες χρεώσεις, είπα να τσεκάρω καθημερινά τη χρέωση internet μέσω κλήσεων στο 13830 μιας και δεν υπάρχει άλλος τρόπος ελέγχου(μα δεν έχουν χρήματα να υπάρχει ενημέρωση με μήνυμα ή μέσω του my account) και όντως αυτό γινόταν μέχρι τις 11/12 όπου με κλήση μου μου απάντησαν πως υπήρχε υπόλοιπο περίπου 125mb με update 11/12 και ώρα 05:00.
Στις 13/12 σε νέα επικοινωνία μου είπαν πως έχει καταναλωθεί το υπόλοιπο και πως υπάρχει μια χρέωση κάπου στα 66€ επιπλέον μόνο για το internet και όντως στο λογ/σμο που εκδόθηκε στις 23/12 η κατανάλωση και η extra χρεώσεις έχουν γίνει μέχρι τις 10/12.
Επικοινώνησα για να τους ενημερώσω για την αμφισβήτηση αυτών των χρεώσεων και είμαι σε κατάσταση αναμονής καθώς δεν μου έχουν απαντήσει.
Εγώ πρέπει να πληρώσω τα επιπλέον 66€,επιπλέον φπα και επιπλέον τέλη κινητής?
Πως μπορώ να κατοχυρώσω το δικαίωμα μη πληρωμής?(Υπάρχουν στοιχεία όπως αντίγραφο λογ/σμου,ημερ. επικοινωνίας καθώς και ονόματα υπαλλήλων)

Μετά από σημερινή επικοινωνία 03/01, με ενημέρωσαν πως "Δεν συντρέχουν λόγοι πίστωσης και καλώς έχουν γίνει οι χρεώσεις".

ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΛΕΞΕΙ

Δοκίμασε να κάνεις κάποια καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσει. Οι χρεώσεις τους μετά την κατανάλωση του προπληρωμένου όγκου είναι όντως ληστρικές.

Επίσης, αν έχεις smartphone με android λειτουργικό κατέβασε το 3G watchdog και το APNdroid. Με αυτές τις δύο εφαρμογές μπορείς να ρυθμίσεις το κινητό σου να απενεργοποιεί αυτόματα την χρήση 3G δικτύου για δεδομένα (κρατώντας μόνο το wifi) όταν φτάσεις ή πλησιάσεις στα όρια του προπληρωμένου σου όγκου. Αφάνταστα χρήσιμες (υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για iphone, αλλά μόνο σε jailbroken συσκευές γιατί ο Μέγας Steve Jobs δεν το επιτρέπει).

gllafas
03-01-11, 14:10
Η συσκευή σου δεν έχει μετρητή bandwidth για να διασταυρώσεις την κίνηση? Τι έκανες και "έφαγες" τα 125MB?

Στην ανάλυση του λογαριασμού δεν αναλύεται η διακίνηση data? Πότε, πόσο και που???
τα έχω αναλυτικά αυτά τα στοιχεία αλλα για να μην σας μπερδέψω με λεπτομέρεις σας λέω π.χ πως με έχουν χρεώσει όταν είχα υπόλοιπο 101mb.

Seitman
03-01-11, 14:16
Θα σου πρότεινα να πας σε ένα vodafone shop και να δεις τον λογαριασμό σου με κάποιον υπεύθυνο (αρκεί να είναι εξυπηρετικός και να μη νομίζει ότι έπιασε τον παπά από τα @@). Από τα τηλέφωνα δε βγάζεις άκρη.

songless_bird
03-01-11, 14:57
Τι συσκευη εχεις; Κανεις χρηση καποιου gps προγραμματος που απαιτει συνδεση στο internet. Πχ κατεβασες google maps με προβολη δορυφορου;, Εχεις widgets που απαιτουν συνδεση με το Internet για ενημερωση τους;

gllafas
03-01-11, 15:10
iphone 4 έχω αλλά αυτα που λες δεν τα έχω δει με λεπτομέρεια.
Το θέμα είναι η λανθασμένη ενημέρωση και χρέωση από Voda.

songless_bird
03-01-11, 15:24
Ειχε και φιλος μου παραξενες χρεωσεις απο Vodafone σε HTC HD2 χωρις να κανει χρηση του internet με 3G, το προβλημα ηταν σε καποιες εφαρμογες που εν αγνοία του κατεβαζαν δεδομενα οταν τις χρησιμοποιουσε και ειχε +30€ στο μηνιαιο λογαριασμο του. Βεβαια τωρα για το θεμα της λανθασμενης ενημερωσης υπολοιπου, υπαρχει περιπτωση μεσα στις 2 μερες αφου ενημερωθηκες οτι εχει 125mb υπολοιπο να εκανες χρηση καποιας εφαρμογης και να κατεβασε μεγαλο ογκο δεδομενων;

gllafas
03-01-11, 15:45
υπάρχει όντως με κάτι youtube και σερφάρισμα αλλά επειδή δεν ξέρω ακριβώς τι καταναλώνει το καθένα για αυτό είπα να τσεκάρω καθημερινά το υπόλοιπο αλλά τελικά...
Το θέμα τώρα είναι αν θα βγεί καμία άκρη με την ΕΕΤΤ και τι επιπτώσεις θα υπάρχουν αν δεν βρεθεί λύση και δεν πληρώσω το μέρος εκείνο που έχω χρεωθεί extra?

ariadgr
03-01-11, 16:08
iphone 4 έχω αλλά αυτα που λες δεν τα έχω δει με λεπτομέρεια.

Settings, General, Network, Cellular data, OFF όταν δεν το χρησιμοποιείς

Και reset το μετρητή στο settings, general, usage καθε 1η του μηνα

gllafas
03-01-11, 16:32
αυτά πλέον θα τα έχω υπόψη μου.

panosgolfgti
03-01-11, 16:36
Φιλε μου καλησπερα!Το ιδιο επαθα και εγω με το iphone 3gs...Στη cosmote βεβαια αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια!Κλεφτες ειναι ολοι τους!!!Δεν ειχα καποιο δωρεαν internet εγω αλλα χρησιμοποιουσα το wi-fi.Οταν μου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος 150Ε ενω το παγιο μου ηταν 35Ε ειδα οτι υπηρχε χρεωση στο internet που εγω ποτε δεν ειχα χρησιμοποιησει!!!Αυτο που εγινε ηταν το εξης,οταν κατεβαζα applications,κατεβαιναν μεσω του wi-fi!Οταν δεν εβρισκε ασυρματο internet συνεχιζε να κατεβαζει με 3g me συνεπεια να χρεωνομαι χωρις να το ξερω!Αυτο που σου προτινω να κανεις ειναι να διακοψεις το internet και θα ησυχασεις!Αυτο τουλαχιστων εκανα εγω και δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα.Εξηπηρετουμε μονο με wi-fi για να εχω το κεφαλι μου ησυχο!!!

harris
03-01-11, 16:37
τα έχω αναλυτικά αυτά τα στοιχεία αλλα για να μην σας μπερδέψω με λεπτομέρεις σας λέω π.χ πως με έχουν χρεώσει όταν είχα υπόλοιπο 101mb.

Πάρε τηλέφωνο λοιπόν και ρώτα τι αφορά η χρέωση... Μήπως έκανες κάποιες κινήσεις που δεν θυμάσαι; π.χ. mms, sms προς αριθμούς υψηλής χρέωσης κλπ;

gllafas
03-01-11, 16:45
Φιλε μου καλησπερα!Το ιδιο επαθα και εγω με το iphone 3gs...Στη cosmote βεβαια αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια!Κλεφτες ειναι ολοι τους!!!Δεν ειχα καποιο δωρεαν internet εγω αλλα χρησιμοποιουσα το wi-fi.Οταν μου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος 150Ε ενω το παγιο μου ηταν 35Ε ειδα οτι υπηρχε χρεωση στο internet που εγω ποτε δεν ειχα χρησιμοποιησει!!!Αυτο που εγινε ηταν το εξης,οταν κατεβαζα applications,κατεβαιναν μεσω του wi-fi!Οταν δεν εβρισκε ασυρματο internet συνεχιζε να κατεβαζει με 3g me συνεπεια να χρεωνομαι χωρις να το ξερω!Αυτο που σου προτινω να κανεις ειναι να διακοψεις το internet και θα ησυχασεις!Αυτο τουλαχιστων εκανα εγω και δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα.Εξηπηρετουμε μονο με wi-fi για να εχω το κεφαλι μου ησυχο!!!

εκεί θα καταλήξω και εγώ.

........Auto merged post: gllafas πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάρε τηλέφωνο λοιπόν και ρώτα τι αφορά η χρέωση... Μήπως έκανες κάποιες κινήσεις που δεν θυμάσαι; π.χ. mms, sms προς αριθμούς υψηλής χρέωσης κλπ;
το έχω κάνει.
ευχαριστώ για το χρόνο (και για τον χώρο) σας.

harris
03-01-11, 16:48
το έχω κάνει.
ευχαριστώ για το χρόνο (και για τον χώρο) σας.

Και η απάντησή τους ποια ήταν; εμένα κάνανε 2 μέρες να μου το απαντήσουν αυτό! Είχα κι εγώ χρεώσεις "data" 3 ευρώ στον λογαριασμό, έκανα αίτημα διερεύνησης, και τελικά αφορούσε αποστολές μηνυμάτων (που όντως είχα κάνει και το είχα ξεχάσει) προς αριθμό υψηλής χρέωσης ;)

gllafas
03-01-11, 16:59
"καλώς έχουν γίνει οι χρεώσεις και δεν συντρέχουν λόγοι πίστωσης"

harris
03-01-11, 17:06
"καλώς έχουν γίνει οι χρεώσεις και δεν συντρέχουν λόγοι πίστωσης"

Αυτό δεν είναι απάντηση... Να απαιτήσεις να σου πουν τι ακριβώς αφορούν οι χρεώσεις. Έχουν υποχρέωση να το κάνουν...

pok
13-01-11, 21:24
καλησπέρα και απο μένα και καλή χρονιά,
να ρωτήσω και εγώ κατι θα ήθελα σχετικά με λάθος χρέωση αλλά και με λαθος ενημέρωση (ηθελημένη ή μη) απο το τμήμα εξυπηρέτησης της Voda.
Από αυτά που ξέρω και ενημερώθηκα από το support τους η χρέωση για το mobile internet(300mb έχω) ξεκινάει μόλις γίνει η κατανάλωσή τους και επίσης ισχύει από 1 μέχρι 30-31 κάθε μηνός.
Αρχικά με έχουν χρεώσει στα 198mb υπόλοιπο (με αναλυτικό τσεκάρισμα στον λογ/σμο) με ποσό περίπου 7€ (7/12) και μετά πάλι μια χρέωση περίπου 3€ μετά από 2 ημέρες (9/12).Και το θέμα δεν είναι τα 10€ αυτο που με έχει εξοργήσει είναι το απαράδεκτο τμήμα εξυπηρέτησης.
Επειδή είμαι νέος στη χρήση mobile internet και έχοντας διαβάσει για υπερβολικες χρεώσεις, είπα να τσεκάρω καθημερινά τη χρέωση internet μέσω κλήσεων στο 13830 μιας και δεν υπάρχει άλλος τρόπος ελέγχου(μα δεν έχουν χρήματα να υπάρχει ενημέρωση με μήνυμα ή μέσω του my account) και όντως αυτό γινόταν μέχρι τις 11/12 όπου με κλήση μου μου απάντησαν πως υπήρχε υπόλοιπο περίπου 125mb με update 11/12 και ώρα 05:00.
Στις 13/12 σε νέα επικοινωνία μου είπαν πως έχει καταναλωθεί το υπόλοιπο και πως υπάρχει μια χρέωση κάπου στα 66€ επιπλέον μόνο για το internet και όντως στο λογ/σμο που εκδόθηκε στις 23/12 η κατανάλωση και η extra χρεώσεις έχουν γίνει μέχρι τις 10/12.
Επικοινώνησα για να τους ενημερώσω για την αμφισβήτηση αυτών των χρεώσεων και είμαι σε κατάσταση αναμονής καθώς δεν μου έχουν απαντήσει.
Εγώ πρέπει να πληρώσω τα επιπλέον 66€,επιπλέον φπα και επιπλέον τέλη κινητής?
Πως μπορώ να κατοχυρώσω το δικαίωμα μη πληρωμής?(Υπάρχουν στοιχεία όπως αντίγραφο λογ/σμου,ημερ. επικοινωνίας καθώς και ονόματα υπαλλήλων)

Μετά από σημερινή επικοινωνία 03/01, με ενημέρωσαν πως "Δεν συντρέχουν λόγοι πίστωσης και καλώς έχουν γίνει οι χρεώσεις".

:rofl:Εμενα (σημερινος λογαριασμος)

Για 82,40 mb (παρ'όλο που ειναι μεσα στa δωρεαν mb που εχω) με χρεωσε 488,00 ευρω
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΙΣ VODAFONE

@ ADSLgr.com All rights reserved.