PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικα καλως η κακως... μονο ΟΤΕ



a.libe
03-01-11, 16:59
Ο τιτλος περιγραφει ζωηρα την επιλογη μου σχετικα με τον παροχο. Αν και ιδιωτικος υπαλληλος φανατικα υπερ του ιδιωτικου τομεα και της ελευθερης αγορας και εναντιον του δυσκινητου δημοσιου αποφασισα να κανω φορητοτητα καλως η κακως στον οτε.

30 χρονια συνδεσης οι γονεις μου στον οτε και μετα αποφασισα να παω στο vodafone home επειδη και τα κινητα της οικογενειας και το δικο μου ανηκουν στην εν λογω εταιρεια. 3 χρονια δεν ειχα προβλημα και τον οκτωβριο αποφασισα να κανω αναβαθμιση και να λαβω την εκπτωση απο την συνδυαστικη προσφορα vod-hol. Ο πρωτος μηνας πηγε καλα και μετα αρχισανε τα προβληματα. Εν μια νυκτι νεκρωσαν τα παντα. Ουτε σταθερο ουτε ιντερνετ.

Καλεσα την hol και ειπαν οτι θα με παρουν εντος ολιγου, παγια τακτικη τους. Μου τηλ μετα απο 4 ωρες και τους ανεφερα οτι δεν παιζει τιποτα. Οι οδηγιες του τεχνικου δεν βοηθησαν και κλεισαμε ρβ τεχνικου. Και τωρα αρχιζει το παρτυ. 17-12 ανεφερα το προβλημα καιμου κλεισανε ρβ για 23-12. 6 μερες να περιμενω τον τεχνικο χωρις τηλ. Αφου ακουσαν τα εξ αμαξης δεν εχασα καιρο, μπηκα μεσω κινητου μου στο οτεshop και εκανα εκει παραγγελια. Μπου τηλ αμεσως και μου ειπανε να προωθησω τα δικαιολογητικα για να γινει η φορητοτητα. Στο μεταξυ 24-12 ηρθε ο τεχνικος εκανε ελεγχο στο ισογειο της πολυκατοικιας και ειπε πως η γραμμη ειναι νεκρη και πρεπει να παει στο καφαο απεναντι... Μα πρεπει να καταχωρησει αιτημα για ερθει και τεχνικος του οτε μαζι που εχει την ευθυνη. Αυτο θα εκανε 7-10 μερες υπολογιζε. Συνολικα 20 μερες χωρις τηλεφωνο. Εν τω μεταξυ η φορητοτητα ειχε προχωρησει απο τον οτε, ηρθε το συνεργειο σπιτι μου και εγκατεστησε την γραμμη 31-12.

Συμπερασμα......
Οι εταιρειες αυτες hol, forthnet, tellas, καλες ειναι μα αν υπαρξει προβλημα κανουν 20 μερες λογω παντελους support απο την μια, καθυστερησης κλησης τεχνικου μα και καθυστερησης ρβ με οτε λογω του οτι ο οτε τρεχει για τους πελατες του. Αφηστε που ολοενα βγαζουν και προβληματακια στη τηλεφωνια η στο ιντερνετ. Συνεπως καλως η κακως οτε που εχει την οργανωση, την υποδομη και τα συνεργεια ανα πασα στιγμη να αποκαταστησουν την βλαβη το πολυ εντος μιας ημερας.

xmperop1
03-01-11, 21:02
Γράφε πάντα με μικρά.
Εχεις δίκιο γιατί ο τεχνικός της HOL σου έλεγε μπαρούφες.
Αν έκανε δήλωση βλάβης όποιαδήποτε ώρα της ημέρας (γίνεται ακόμα και την νύχτα)την επόμενη μέρα θα είχε την βλάβη ο ταχνικός του ΟΤΕ της περιοχής σου.
Από εκεί και πέρα αν χρειαζόταν συνδιαστικό θα έκανε άλλες δύο μέρες.
Εχεις άδικο γιατί ο ΟΤΕ τρέχει για όλους και πελάτες του και παρόχους κάτι που αποδικνύεται από το ποσοστό βλαβών εναντίον των παρόχων που κατά κανόνα δεν πάνε στον πελάτη τους.

alxioa
04-01-11, 12:09
κ γω για εκει με βλεπω..!!!πλακα πλακα ειναι η πιο αξιοπιστοι..!!

a.libe
04-01-11, 17:33
Γράφε πάντα με μικρά.
Εχεις δίκιο γιατί ο τεχνικός της HOL σου έλεγε μπαρούφες.
Αν έκανε δήλωση βλάβης όποιαδήποτε ώρα της ημέρας (γίνεται ακόμα και την νύχτα)την επόμενη μέρα θα είχε την βλάβη ο ταχνικός του ΟΤΕ της περιοχής σου.
Από εκεί και πέρα αν χρειαζόταν συνδιαστικό θα έκανε άλλες δύο μέρες.
Εχεις άδικο γιατί ο ΟΤΕ τρέχει για όλους και πελάτες του και παρόχους κάτι που αποδικνύεται από το ποσοστό βλαβών εναντίον των παρόχων που κατά κανόνα δεν πάνε στον πελάτη τους.

Δεν ισχυει αυτο...απο την στιγμη που ο τεχνικος της hol στην επισκεψη δεν μπορει να κανει κατι δινει το προβλημα στο support της hol για κληση τεχνικου και οι τελευταιοι επικοινωνουν με τον ΟΤΕ.Εμενα με πηραν 2-3 μερες μετα την επισκεψη του τεχνικου και μου ειπαν οτι εχουν στειλει αιτημα στον ΟΤΕ και εκκρεμει η απαντηση...συνεπως 6-7 μερες να ερθει πρωτα ο τεχνικος της hol και αλλες 7-10 ο ΟΤΕ στο καφαο =20 μερες!
Τωρα εχω απεριοριστα +60 κινητα με connx24 και πληρωνω 45 ευρω κατατι παραπανω μα εγγυημενα...Ναι στην ιδιωτικη πρωτοβουλια,στις ιδιωτικες τραπεζες και επιχειρησεις μα σε θεματα τηλεπικοινωνιων και ενεργειας ΟΤΕ και ΔΕΗ ειναι ετη μπροστα!!!

xmperop1
04-01-11, 20:32
Δεν ισχυει αυτο...απο την στιγμη που ο τεχνικος της hol στην επισκεψη δεν μπορει να κανει κατι δινει το προβλημα στο support της hol για κληση τεχνικου και οι τελευταιοι επικοινωνουν με τον ΟΤΕ.Εμενα με πηραν 2-3 μερες μετα την επισκεψη του τεχνικου και μου ειπαν οτι εχουν στειλει αιτημα στον ΟΤΕ και εκκρεμει η απαντηση...συνεπως 6-7 μερες να ερθει πρωτα ο τεχνικος της hol και αλλες 7-10 ο ΟΤΕ στο καφαο =20 μερες!
Τωρα εχω απεριοριστα +60 κινητα με connx24 και πληρωνω 45 ευρω κατατι παραπανω μα εγγυημενα...Ναι στην ιδιωτικη πρωτοβουλια,στις ιδιωτικες τραπεζες και επιχειρησεις μα σε θεματα τηλεπικοινωνιων και ενεργειας ΟΤΕ και ΔΕΗ ειναι ετη μπροστα!!!

Κάτι δεν σου εξήγησαν καλά.
Οταν και αν κατατεθεί βλάβη ο ΟΤΕ έχει 48 ώρες στην διάθεση του να εξυπηρετήσει την βλάβη.
Αυτό είναι κανόνας.
Ακόμα και στο συνδιαστικό πρέπει να κλείσει ραντεβού την επόμενη της αναγγελίας του και σε αυτό δεν χωράει καθυστέρηση γιατί παίζουνε πρόστιμα με το ruo.
Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.

a.libe
05-01-11, 00:27
συμφωνω μα στα εχω προσφατα και με αποδειξεις
17-12 αναφορα βλαβης
22-12 πραγματοποιηση ρβ απο 17-12 με τεχνικο hol
24-12 κληση απο hol σε εμενα γνωστοπιοντας οτι εκκρεμει απαντηση οτε για συνδ. ρβ
20-12,εντολη φορητοτητος μεσω oteshop
31-12 ειμαι στον οτε
βεβαια εχω φιλους που ως τωρα δεν εχουν προβλημα με hol...μα αν κατσει βλαβη???αντε να θελει να ερθει ο τεχνικος στο σπιτι σου σε 4-5 μερες , αντε και να κατσει το συνδ. ρβ...στο πολυ αισιοδοξο σεναριο 10 μερες ενω στον οτε το πολυ 1 εργασιμη...δεν το ρισκαρω πλεον....και τη νοβα που εχω σπιτι το full-pack δεν το ρισκαρω σε συνδυαστικο πακετο με forthnet...ας πληρωνω κατα τι παραπανω...εγγυηση ομως...αν κατσει βλαβη,την εκατσες..ασε και τις διακοπες που κ που!!!

sdikr
05-01-11, 00:37
συμφωνω μα στα εχω προσφατα και με αποδειξεις
17-12 αναφορα βλαβης
22-12 πραγματοποιηση ρβ απο 17-12 με τεχνικο hol
24-12 κληση απο hol σε εμενα γνωστοπιοντας οτι εκκρεμει απαντηση οτε για συνδ. ρβ
20-12,εντολη φορητοτητος μεσω oteshop
31-12 ειμαι στον οτε
βεβαια εχω φιλους που ως τωρα δεν εχουν προβλημα με hol...μα αν κατσει βλαβη???αντε να θελει να ερθει ο τεχνικος στο σπιτι σου σε 4-5 μερες , αντε και να κατσει το συνδ. ρβ...στο πολυ αισιοδοξο σεναριο 10 μερες ενω στον οτε το πολυ 1 εργασιμη...δεν το ρισκαρω πλεον....και τη νοβα που εχω σπιτι το full-pack δεν το ρισκαρω σε συνδυαστικο πακετο με forthnet...ας πληρωνω κατα τι παραπανω...εγγυηση ομως...αν κατσει βλαβη,την εκατσες..ασε και τις διακοπες που κ που!!!


Και τι ακριβώς μας λέει αυτό;

adok13
05-01-11, 11:58
βαλε και τα ping,ολοι οτε μου φενεται θα ξαναγυρισουμε.οι παροχοι δεν την παλευουν για πολλους πελατες.μπουκωσαν.

a.libe
05-01-11, 17:30
βαλε και τα ping,ολοι οτε μου φενεται θα ξαναγυρισουμε.οι παροχοι δεν την παλευουν για πολλους πελατες.μπουκωσαν.
ετσι ακριβως....

stMike
06-01-11, 00:43
Κάτσε ρε φίλε. Ήσουν στη hol και είχες προβλήματα (και όντως τελευταία έχουμε αρκετά). Τώρα είσαι στον ΟΤΕ 5 μέρες. Από την εμπειρία σου στη hol έβγαλες άχρηστους όλους τους εναλλακτικούς και από τις 5 μέρες τέλειο τον ΟΤΕ σε service support και ότι άλλο. Πότε τα πρόλαβες όλα αυτά... :hmm:

xmperop1
06-01-11, 20:48
Κάτσε ρε φίλε. Ήσουν στη hol και είχες προβλήματα (και όντως τελευταία έχουμε αρκετά). Τώρα είσαι στον ΟΤΕ 5 μέρες. Από την εμπειρία σου στη hol έβγαλες άχρηστους όλους τους εναλλακτικούς και από τις 5 μέρες τέλειο τον ΟΤΕ σε service support και ότι άλλο. Πότε τα πρόλαβες όλα αυτά... :hmm:

Οταν απ'το σκοτάδι βγεις στο φως ακόμα και ο καλύτερος ατμοσφαιρικός φωτισμός δεν σε καλύπτει.;):p

a.libe
07-01-11, 01:12
Κάτσε ρε φίλε. Ήσουν στη hol και είχες προβλήματα (και όντως τελευταία έχουμε αρκετά). Τώρα είσαι στον ΟΤΕ 5 μέρες. Από την εμπειρία σου στη hol έβγαλες άχρηστους όλους τους εναλλακτικούς και από τις 5 μέρες τέλειο τον ΟΤΕ σε service support και ότι άλλο. Πότε τα πρόλαβες όλα αυτά... :hmm:
σχετικα με την τηλεφωνια το εχω καταλαβει τα τελευταια 30 χρονια οτι ο οτε δεν ειχε προβληματα , σχετικα με το ιντερνετ το καταλαβαινω τωρα...στην ζωη ο.τι πληρωνεις παιρνεις!!!

Rebel Scum
07-01-11, 04:22
Ότι ο ΟΤΕ είναι σαφώς καλύτερος των άλλων , ειδικά στις βλάβες, είναι βέβαιο.

Όμως ουδείς άσφαλτος (που λέει και η Άντζελα) και μου έχει τύχει με ΟΤΕ να μείνει off το adsl για 3 μέρες σε αναβάθμιση ταχύτητας.

tsomis
07-01-11, 09:50
12-14 χρονια μονο στο ιντερνετ του ΟΤΕ.
2 με 3 στραβα λεει κατι;

xmperop1
07-01-11, 19:19
12-14 χρονια μονο στο ιντερνετ του ΟΤΕ.
2 με 3 στραβα λεει κατι;

Οχι!!!

tsomis
08-01-11, 09:19
Οτι πεις.

stMike
09-01-11, 02:31
σχετικα με την τηλεφωνια το εχω καταλαβει τα τελευταια 30 χρονια οτι ο οτε δεν ειχε προβληματα , σχετικα με το ιντερνετ το καταλαβαινω τωρα...στην ζωη ο.τι πληρωνεις παιρνεις!!!

Αν βάζεις τα 30 χρόνια μέσα , μάλλον θα ξεχνάς ότι χρειαζόταν πολιτκό μέσο για να πάρεις γραμμή σε επαρχιακή περιοχή, και κάμποσα φακελάκια ενώ ο ΟΤΕ πρώτος είχει εισάγει το conference call (ή συνακρόαση ανάλογα με το αν θες να το δεις σαν bug ή feature) με αγνώστους. Ενώ η φράση πάτα λίγο το μηδέν έχει αφήσει εποχή. Τέσπα περασμένα ξεχασμένα... (από κάποιους)

zxcv
09-01-11, 02:52
Αν βάζεις τα 30 χρόνια μέσα , μάλλον θα ξεχνάς ότι χρειαζόταν πολιτκό μέσο για να πάρεις γραμμή σε επαρχιακή περιοχή, και κάμποσα φακελάκια ενώ ο ΟΤΕ πρώτος είχει εισάγει το conference call (ή συνακρόαση ανάλογα με το αν θες να το δεις σαν bug ή feature) με αγνώστους. Ενώ η φράση πάτα λίγο το μηδέν έχει αφήσει εποχή. Τέσπα περασμένα ξεχασμένα... (από κάποιους)

Αυτο λεγεται μνήμη ιχθύος .....
Ανεφερες παρα πολυ λιγα
καποια στιγμη πρεπει να τα μνημονευσουμε ολα......
Τελικα ειναι ιδιον της φυλης μας....ξεχναμε πολύ ευκολα...!!!!!!

maik
09-01-11, 16:27
Πριν 30 χρονια δεν υπηρχε χωριο στην Ελλαδα που να μην εχει εστω και ενα τηλεφωνο.
Με τα μεσα εκεινης της εποχης ηταν αθλος.
Πριν 45 χρονια οταν οι δικοι μου εβαλαν τηλεφωνο στο σπιτι, τους ελεγαν βλακες που θα δινουν τα λεφτα τους για πολυτελειες.

treli@ris
09-01-11, 16:32
Πολιτικο μεσο δε χρειαζοτανε απλα να υπηρχε καποιος γνωστος μεσα. Τοτε, γιατροι, πολιτικοι κλπ επαιρναν πρωτοι σειρα οπως επισης κι ευκολο νουμερακι στα ελαχιστα που υπηρχανε.

mitsos73
09-01-11, 18:57
όλες οι εταιρείες έχουν προβλήματα.έχω οτέ και για ένα διάστημα αποσυγχρονιζόταν το μόντεμ και δεν είχα ιντερνετ.τι τηλέφωνα, τι ραντεβού με τεχνικούς ,τι ξανά πάλι τηλέφωνα.τίποτα.πολύ θορυβο και στο τηλέφωνο.αλλά και θρασύτατοι.αφού δεν είστε ικανοποιημένος κόφτε το.δυστυχώς στο λαγονήσι δεν υπάρχει άλλος πάροχος.

johnsruro
12-01-11, 15:05
Φίλε μου έπεσες κι εσύ στη χειρότερη των περιπτώσεων. Εντάξει δε λέω έχουν θέμα στον ΟΤΕ, αλλά οι περιπτώσεις σαν αυτή που αναφέρεις είναι ακραία και πάντα υπάρχουν τέτοιες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.