PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα android στέλνουν τα SMS σε λάθος παραλήπτες



fadasma
04-01-11, 15:07
Το bug στην αποστολή SMS από κινητό android έχει γίνει πονοκέφαλος στα γραφεία της google τις τελευταίες εβδομάδες αφού φαίνεται οτι δεν έχουν ιδέα ακόμη πως να το διορθώσουν.


Πιο συγκεκριμένα συμβαίνει το παρακάτω:
- στέλνουμε μήνυμα στον παραλήπτη Α
- το μήνυμα φαίνεται οτι παραδόθηκε με επιτυχία στον παραλήπτη Α
- ο παραλήπτης Χ λαμβάνει το μήνυμα
- επιλέγοντας το ‘View Message Details’ στο πεδίο “Προς” εμφανίζεται το τηλέφωνο του παραλήπτη X


Η εταιρία είχε δώσει αρχικά χαμηλό priority στο πρόβλημα όμως μετά από παράπονα των χρηστών το ανέβασε ψηλότερα στη λίστα με τις προτεραιότητές της και τώρα θεωρείται ως critical.


Πηγή: http://hitechblog.gr/post/2594145061

harris
04-01-11, 15:43
:blink:

Δε μου έχει συμβεί ποτέ αυτό... τουλάχιστον όχι εν γνώσει μου :confused:

RyDeR
04-01-11, 15:46
Τι αλλο θα δουμε ...;

Εγω δεν το εχω δει πουθενα αυτο .

nnn
04-01-11, 15:51
Δεν μου έχει τύχει και έχω την εντύπωση πως είναι HOAX.

euri
04-01-11, 15:51
Με δύο διαφορετικές ROMs (HTC stock και Cyanogen 6.1) δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

harris
04-01-11, 15:56
Δεν μου έχει τύχει και έχω την εντύπωση πως είναι HOAX.

Με ένα googleάρισμα που έκανα, κυκλοφορεί γενικώς :hmm:

psyxakias
04-01-11, 16:01
Τώρα δικαιολογείται γιατί ο προϊστάμενός μου, από τότε που πήρε ένα desire hd, κάτι βράδια μου στέλνει μηνύματα του στυλ:
- "Τι χρώμα βρακάκι φοράς, Νάρα μου;"

Και εγώ υποψιαζόμουν είτε ότι έχει μπλέξει το τηλέφωνό μου με παίκτριας reality, είτε ότι είναι gay και δεν έμπαινα στη διαδικασία να του απαντήσω. Ουφ μου έφυγε ένα βάρος διαβάζοντας την είδηση. :p

Αστειεύομαι, δε το έχω συναντήσει το πρόβλημα. :crazy:

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 1 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μην ψάχνετε άδικα. Το άρθρο που παρέθεσε ο fadasma, έχει πηγή την google που έχει σταλεί bug report: http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=9392 - Δε θα το είχε κλείσει η google αν δεν ίσχυε; :hmm:

nnn
04-01-11, 16:02
Με ένα googleάρισμα που έκανα, κυκλοφορεί γενικώς :hmm:
έγινε upped τις τελευταίες 3 ημέρες, ενώ απλά είχε αναφερθεί από έναν κάτοχο Nexus 1 τον Ιούνιο

harris
04-01-11, 16:07
έγινε upped τις τελευταίες 3 ημέρες, ενώ απλά είχε αναφερθεί από έναν κάτοχο Nexus 1 τον Ιούνιο

Δες το link που δίνει ο ψυχασθενής από πάνω :p

........Auto merged post: harris πρόσθεσε 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν συμβαίνει γενικά, ή μόνο με την built-in εφαρμογή sms που δίνουν :hmm:

Rebel Scum
04-01-11, 16:16
Να προσέχουμε τι στέλνουμε τότε γιατί θα κλείσουν σπίτια:p

psyxakias
04-01-11, 16:20
έγινε upped τις τελευταίες 3 ημέρες, ενώ απλά είχε αναφερθεί από έναν κάτοχο Nexus 1 τον ΙούνιοΛες για να καλύψει το πρόβλημα του "ξυπνητηριού" άλλης εταιρείας; :whistle: :p

RyDeR
04-01-11, 16:51
Λες για να καλύψει το πρόβλημα του "ξυπνητηριού" άλλης εταιρείας; :whistle: :p

Κακιες .... :p

nnn
04-01-11, 22:35
Λες για να καλύψει το πρόβλημα του "ξυπνητηριού" άλλης εταιρείας; :whistle: :p
αν δεις στον bug tracker θα ψιλιαστείς πως πολλά μπορεί να παίζονται

psyxakias
04-01-11, 22:54
έγινε upped τις τελευταίες 3 ημέρες, ενώ απλά είχε αναφερθεί από έναν κάτοχο Nexus 1 τον Ιούνιο
αν δεις στον bug tracker θα ψιλιαστείς πως πολλά μπορεί να παίζονταιΑν και το listing του bug tracker είναι κάπως άκυρο (δείχνει το 1ο και μετά την τελευταία σελίδα των comments, ενώ το σωστό listing είναι αυτό (http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=9392&cnum=500&cstart=375)), όντως υπάρχει μια ανομοιομορφία στον αριθμό των post αλλά πιστεύω ότι οφείλεται στο γεγονός ότι κάποιος το δημοσίευσε το θέμα και κυκλοφόρησε σε όλο το internet. Λίγο νωρίτερα την ίδια ημέρα (31/Dec), αναφέρθηκε το πρόβλημα του iPhone στο apple forum (http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=2702689) και μετά στο macrumors (http://www.macrumors.com/2010/12/31/iphone-clock-bug-prevents-alarm-triggers-after-new-years/). Τυχαίο; :whistle:

Ημ/νία|# Comments
1-30/Jun|1 comments
1-31/Jul|2 comments
1-31/Aug|2 comments
1-30/Sep|4 comments
1-31/Oct|12 comments
1-30/Nov|7 comments
01-30/Dec|23 comments
31/Dec|454 comments
01/Jan|416 comments
02/Jan|323 comments
03/Jan|110 comments
04/Jan|43 comments

fadasma
04-01-11, 23:23
Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν συμβαίνει γενικά, ή μόνο με την built-in εφαρμογή sms που δίνουν :hmm:

Αυτή την απορία είχα κι εγώ επειδή δεν μου έχει συμβεί όμως χρησιμοποιώ από την αρχή το hancent sms, όχι την default εφαρμογή.
διάβασα οτι έχει να κάνει με το πως διαχειρίζεται το android τα sms, με το εσωτερικό σύστημα διαχείρισης όχι με την εφαρμογή.

Νikosanagn
04-01-11, 23:25
Ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα.

nikoskat
05-01-11, 02:26
δε νομιζω οτι θα βρουμε καποιον που να το εχει αντιμετωπισει. το post του psyxakias ειναι αποκαλυπτικο..

fadasma
05-01-11, 11:10
δε νομιζω οτι θα βρουμε καποιον που να το εχει αντιμετωπισει. το post του psyxakias ειναι αποκαλυπτικο..

είναι όμως κάπως "αθόρυβο" αυτό το bug. αν δεν στο πει κάποιος μπορεί και να μην το δεις ποτέ και απλώς να νομίζεις οτι δεν σου απάντησαν.

fadasma
06-01-11, 03:18
Μου ήρθε σήμερα με mail η επίσημη απάντηση από το site googlecode.com:

Thanks to everyone for your patience while we've been investigating these reports. As it turns out, we believe there are two distinct situations being discussed on this issue chain. Fortunately, we have fixes for both of them.

When some users tap to open a message in the Messaging application, they're seeing a different message appear instead. We don't believe this issue is affecting many users, but we've developed a fix that we're preparing to deploy. Of course, double-checking the displayed message before hitting "Send" will prevent any messages from being sent to the wrong recipients. We've found in testing this issue, it is more likely to occur if you tap on a message before the Messaging app is fully loaded, so we recommend waiting for all the elements to load before clicking on the message you want to display.

Separately, some users have reported that their SMS messages are being delivered to the wrong people. It took us some time to reproduce this issue, as it appears that it's only occurring very rarely. Even so, we've now managed to both reproduce it and develop a fix that we will deploy.

While we don't anticipate any persistent problems, we'll continue to investigate in case we come up with additional ways to trigger these bugs. Thanks again for helping us improve Android.

cca
06-01-11, 17:05
Έχουν fix λένε, αλλά πως θα γίνει deploy? Αυτό αναρωτιέμαι, μια και κάθε OEM έχει δικιά του version του Android με custom περιβάλλοντα, εφαρμογές κλπ κλπ.

lewton
08-01-11, 13:35
Τι αλλο θα δουμε ...;

Εγω δεν το εχω δει πουθενα αυτο .
Πάλι καλά να λες. Η πρώτη μου σκέψη ηταν ότι αν συνέβη σε κάποιον αυτός είσαι εσύ!

psyxakias
08-01-11, 14:20
Πάλι καλά να λες. Η πρώτη μου σκέψη ηταν ότι αν συνέβη σε κάποιον αυτός είσαι εσύ!Δηλαδή ξέχασες εμένα, ως τον υπεργκαντέμη; Γιατί; Γιατί; Γιατί; Αχ Κούλα! :p

Seitman
08-01-11, 14:22
Δηλαδή ξέχασες εμένα, ως τον υπεργκαντέμη; Γιατί; Γιατί; Γιατί; Αχ Κούλα! :p

Εσύ δεν έχεις και μια κουζίνα να ασχοληθείς? :whistle:

lewton
08-01-11, 14:32
Δηλαδή ξέχασες εμένα, ως τον υπεργκαντέμη; Γιατί; Γιατί; Γιατί; Αχ Κούλα! :p

Εσύ καις routers και ρίχνεις DSLAMs.
Στο παρόν forum όμως έρχεσαι δεύτερος. :twisted: :twisted: :twisted:

cranky
08-01-11, 14:36
Η εταιρία είχε δώσει αρχικά χαμηλό priority στο πρόβλημα
Δεν πάνε καλά. http://img192.imageshack.us/img192/3961/fool.gif

nnn
08-01-11, 14:44
:fool Google :p

RyDeR
08-01-11, 20:40
Πάλι καλά να λες. Η πρώτη μου σκέψη ηταν ότι αν συνέβη σε κάποιον αυτός είσαι εσύ!

Χα-χα ... λες;

fadasma
23-01-11, 12:22
Το πρόβλημα φαίνεται οτι διορθώθηκε.
Βγήκαν 2 καινούργια updates: το 2.2.2. για το Nexus One & το 2.3.2 για το Nexus S
http://hitechblog.gr/post/2870685088/android-sms-bug-fix

tpsalonika
28-01-11, 01:51
Μου ήρθε σήμερα με mail η επίσημη απάντηση από το site googlecode.com:

When some users tap to open a message in the Messaging application, they're seeing a different message appear instead. We don't believe this issue is affecting many users, but we've developed a fix that we're preparing to deploy. Of course, double-checking the displayed message before hitting "Send" will prevent any messages from being sent to the wrong recipients. We've found in testing this issue, it is more likely to occur if you tap on a message before the Messaging app is fully loaded, so we recommend waiting for all the elements to load before clicking on the message you want to display.



Έλεος, εμ δεν βλέπουν πού το στέλνουν εμ παραπονιούνται ότι πάει λάθος!

kostpap
08-02-11, 22:08
Το bug στην αποστολή SMS από κινητό android έχει γίνει πονοκέφαλος στα γραφεία της google τις τελευταίες εβδομάδες αφού φαίνεται οτι δεν έχουν ιδέα ακόμη πως να το διορθώσουν.


Πιο συγκεκριμένα συμβαίνει το παρακάτω:
- στέλνουμε μήνυμα στον παραλήπτη Α
- το μήνυμα φαίνεται οτι παραδόθηκε με επιτυχία στον παραλήπτη Α
- ο παραλήπτης Χ λαμβάνει το μήνυμα
- επιλέγοντας το ‘View Message Details’ στο πεδίο “Προς” εμφανίζεται το τηλέφωνο του παραλήπτη X


Η εταιρία είχε δώσει αρχικά χαμηλό priority στο πρόβλημα όμως μετά από παράπονα των χρηστών το ανέβασε ψηλότερα στη λίστα με τις προτεραιότητές της και τώρα θεωρείται ως critical.


Πηγή: http://hitechblog.gr/post/2594145061

Τι έκδοση;
Με ποια εφαρμογή;

Εγώ χρησιμοποιώ την handcent SMS με έκδοση android 2.1 και δεν παρατήρησα πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.