PDA

Επιστροφή στο Forum : Μισθωμένη για internet



puntomania
04-09-06, 01:16
Καλημέρα παίδες.

Μπορεί κάποιος ειδικώς του θέματος να μου εξηγήσει πόσο θα χρεωθώ αν πχ επιλέξω να πάρω μια μισθωμένη γραμμή πχ 64k για Internet?

Δηλαδή η αποστάσεις πως μετριούνται? Πχ από το σπίτι μου μέχρι τον κόμβο του ISP? Η μέχρι το κέντρο του OTE? Και από θέμα εξοπλισμού τι χρειάζεται κτλ.

Βασικά θέλω να μάθω πόσο διαφορά θα έχω στην τιμή από μια ISDN. Διότι τώρα πχ αν πω να είμαι συνδεμένος συνέχεια μέσο dialup isdn 64k στοιχίζουνε οι μονάδες ΕΠΑΚ κάπου 7,6ε (με 13% ΦΠΑ) το 24 ωρο χ 30 μέρες = 228ε το μήνα.

sdikr
04-09-06, 01:19
ποιο πολλά απο αυτά που δινεις τώρα :(

Δεν χάνεις τιποτα να ρωτήσεις σε καποιον πάροχο να σου κάνει μια προσφορά

Επείδη παίζουν πολλά σε αυτό, απόσταση, ποιότητα υπηρεσίας κλπ

anon
04-09-06, 11:33
Για μικρές ταχύτητες δεν συμφέρει. Απο χιλιάρα και πιο πάνω αρχίζει να συμφέρει και εφόσον έχεις κάλυψη απο τον πάροχο ώστε να μην χρειαστει να πάρεις μισθωμένο απο τον ΟΤΕ (hellascom / e1 κλπ). Μισθωμένα + πρόσβαση δίνουν αρκετοί πάροχοι (βασικά μέσω ασυρματικών συνδέσεων), όπως πχ 4ΝΕΤ και άλλοι. Μπορείς να ρωτήσεις.

Για χαμηλές όμως ταχύτητες το κόστος θα είναι εξαιρετικα μεγάλο όπως είπα πριν, και ίσως θα πρέπει να δεις και τις περιπτώσεις, SDSL αποτην Vivodi (εαν έχεις κάλυψη), 4ΝΕΤ με τα νέα δικά της DSLAM (όπου θα μπούν) κλπ.

Εαν απλώς θέλεις να είσαι συνεχώς connected, τότε αρκεί μια ADSL. Εαν έχεις θέλεις να έχεις πολύ χαμηλό latency (gaming), κάτι που δεν μπορείς να έχεις εγγυημένα απο τις ADSL, τότε δοκίμασε εαν έχεις την δυνατοτητα με κάποιο πάροχο που έχει δικά του DSLAM στην περιοχή σου, και στην μέγιστη προσφερόμενη ταχύτητα. Θα σου είναι φθηνότερο απο την ISDN. Πχ με την Vivodi, με σύνδεση σε δικό της DSLAM (όχι ΑΡΥΣ ΟΤΕ), και ταχύτητα 4096/640 θα έχεις μηνιαίο κόστος περίπου 200 ευρώ / μήνα (σήμερα, αλλά σίγουρα θα πέσει αρκετά μετά τους διπλασιασμούς).

sonic
04-09-06, 14:27
Αν κατάλαβα καλά ο φίλος είναι στην Θασο (λάθος?), έχει εκεί κάλυψη dsl? Αν ναι....το τοτε είναι μονοδρομός, με τα όποια προβλήμα τα έχει το dsl, εκτός και αν ειναι για κάποια χρήση ειδική.

puntomania
04-09-06, 21:37
Θάσος και adsl ναι υπάρχει στα 10χλμ από μένα!!! Ασύρματο να στήσω με το διπλανό χωριό που είναι στα 5 χλμ το σκέφτηκα και αυτό.. με εμποδίζουνε τα βουνά όμως. Να βάλλω αμφίδρομο δορυφορικό μέσο του δορυφόρο μας το σκέφτηκα και αυτό, αλλά κολλάω στα 2000 ε εξοπλισμό. Όποτε τη άλλη επιλογή έχω? Να περιμένω μπας και ολοκληρώσει ποτέ ο δήμος μας το ασύρματο δίκτυο που έχει τάξει εδώ καιρό? Να ψάξω το θέμα μισθωμένη? Η να συνεχίσω να πληρώνω τον ΕΠΑΚ!!!

Ρε παίδες ένα mini-dslam πόσο κοστίζει? Στα 100 μέτρα έχει στημένο ένα σπιτάκι ο οτε με μια μεγάλη στρόγγυλη κεραία και μια κεραία για τα κινητά.. στο οποίο κάποια στιγμή θα μπει και το dslam! Έχει τόσο ακριβό κόστος ένα dslam η χρειάζεται και κάτι παραπάνω πχ καλώδια κτλ?

Κάτι σε Repeater δεν υπάρχει για adsl ώστε να μεγαλώνει η απόσταση του καλωδίου?

@ ADSLgr.com All rights reserved.