PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas : στον κόσμο της...



jimaniac
04-09-06, 04:21
Είμαι συνδρομητής τηε Tellas εδώ και ένα χρόνο και έχω γραμμή 384/128!!!

Παρακολουθώ το forum αλλά και τις εξελίξεις (εθισμένος απο την τεχνολογία) και θεωρώ τον εαυτό μου σε αυτόν τον τομέα αν μή τι άλλων έξυπνο και ενημερωμένο ώστε να μην με πιάνουν κορόιδο και να ξέρω τι διαλέγω ..... (είμαι σίγουρος οτι πολλοί εδώ μέσα είστε κάπως έτσι)

Ιδού η ερώτηση: "Πόσο ηλίθιους μας περνάνε στην Tellas και νομίζουν οτι έχουμε έρθει απο άλλον πλανήτη?????"

Πληρώνω αυτήν την στιγμή 26 ευρώ το μήνα για γραμμή 384 ενώ άλλες εταιρείες προσφέρουν με τα ίδια χρήματα γραμμή 1024!!!!!

Όταν επικοινώνησα με την Tellas για να ζητήσω διευκρινίσεις μου απάντησαν το εξής αποστομοτικό "Κύριε σε εμάς όμως δεν είστε εγκλωβισμένοι σε προπληρωμένα πακέτα :shock: :shock: :shock: "

Πώς δεν είμαι κυρία μου αφού ούτως η άλλως όλα τα πακέτα στην ίδια φιλοσοφία κυμαίνονται...δηλαδή αγοράζεις ένα πακέτο π.χ 100 ευρώ για 4 μήνες και μετά πληρώνεις ένα στάνταρ ποσό κάθε μήνα και σε περίπτωση που υπάρξει κάποια μείωση στα τιμολόγια επωφελούμαστε άμεσα...γιατί λοιπόν η εταιρεία σας ξεχωρίζει απο τις υπόλοιπες και όλοι εμείς στη Tellas πληρώνουμε την 384 όσο πληρώνουν οι άλλοι την 1024?????

Μας θεωρούν λαλάκες, νομίζουν οτι τρώμε κουτόχορτο και το γαμώτο στην όλη υπόθεση είναι οτι χρειάζομαι 30 ημέρες για να φύγω απο την Tellas και να μπορέσω να κάνω καινούργια αίτηση σε άλλη εταιρεία γιατι πολύ απλά συμβαίνει το εξής:

αν τώρα που είμαι στην Tellas πάρω για πράδειγμα το OnDSL KIT της OTENet και το ενεργοποιήσω κατευθείαν τότε στον ΟΤΕ θα δούν οτι έχω ήδη ADSL γραμμή και θα παγώσει εκεί η διαδικασία χωρίς να με ενημερώσουνε (το ρώτησα στον ΟΤΕ αυτό)....έτσι θα πρέπει να κάνω αίτηση διακόπής στη Tellas, να περιμένω 30 ημέρες και μετά πάρω ένα άλλο πακέτο! Αυτό όμως δεν γίνεται διότι
1ον) η OnDSL KIT προσφορά λήγει 23 Σεπτεμβρίου
2ον) κινδυνεύω να μην μπορέσω να βάλω ADSL ξανά διότι μπορεί στο κενό διάστημα να έχουν πιαστεί όλες οι θύρες και τότε πάπαλα......

Αγανακτισμένος μέχρι αηδείας με την κωλοεταιρεία που πήγα και έμπλεξα και συγνώμη απο όλους για τις εκφρασεις μου....αν κάποιος Moderator κρίνει οτι παραφέρομαι ας διαγραφεί το post μου.

sdikr
04-09-06, 04:40
Δεν μπορείς να συγκρίνεις τιμές αοριστου με προσφορές σε πακέτα

δες τις τιμές σαν αοριστού και στους άλλους παροχους

Εσυ τώρα πληρώνεις 26 ευρώ για 786 (αναβαθμισμένη 384) και πχ στην Οτενετ έχει 30.70

πρόσεχε τις προσφορές, πουθένα δεν είπαν οτι θα συνεχίσεις να πληρώνεις του επόμενους μηνες αλλη τιμη αν οι τιμές πέσουν ;) εσυ υπογράφεις συμβόλαιο να πληρώνεις για τους υπόλοιπους 8 μήνες 20.50 άσχετα αν οι τιμές πάνε πχ στα 10

jimaniac
04-09-06, 05:09
Δεν θα έπρεπε όμως αφού βλέπει οτι οι άλλες εταιρείς είναι πιο δραστήριες να κάνει και αυτή κάτι για να κρατήσει τους πελάτες τις??????

sdikr
04-09-06, 05:10
Δεν θα έπρεπε όμως αφού βλέπει οτι οι άλλες εταιρείς είναι πιο δραστήριες να κάνει και αυτή κάτι για να κρατήσει τους πελάτες τις??????

Εγώ δεν βλέπω τις αλλες εταιριες να κάνουν κάτι να κρατησουν πελάτες, αλλά για να πάρουν νέους πελάτες

Η Τελλάς έχει απο τις φθηνότερες τιμές αοριστου (αυτές που δίνει στους πελάτες που μένουν)

jimaniac
04-09-06, 05:16
αφού είναι έτσι τότε με συμφέρει να κόψω την tellas και να πάρω πακετάκι! θα μου έρθει πιο οικονομικά!!!απλά θέλω να σιγουρευτώ οτι υπαρχουν αρκετές θύρες και δεν θα βρεθώ εκτός απροόπτου...

thanks για τον χρόνο σου admin..... :)

flevio
04-09-06, 07:30
ενα χρονο και ακομα 26?δηλαδη και μετα τη δεσμευση 26 χρεωνουν?
συμπληρωσα τις πληρωμες των 12 μηνων που ημουν δεσμευμενος
ηταν 26 ευρο /384, θα παραμεινει τοσο και στο επομενο διμηνο?
δεν θα παει 17,90οπως σε οσους γραφονται τωρα?
δλδ πρεπει να διακοψω την τελλας και να ξαναγραφτω?

τρελοι ειναι ?θελουν να το κλεισουν το μαγαζακι?:mad:

Crosstalk
04-09-06, 09:17
Για προσπαθησε να τους πεις αν γινεται να σε μεταφερουν στο νεο με τα 17,9€!

Phaethon
04-09-06, 09:56
Για προσπαθησε να τους πεις αν γινεται να σε μεταφερουν στο νεο με τα 17,9!

Το δοκίμασα εγώ με μια επιστολή προς την ΤΕΛΛΑΣ σε πολύ καλό ύφος, τονίζοντας το γεγονός ότι είμαι από τους πρώτους συνδρομητές της στο DSL.
Με πήραν τηλέφωνο την επόμενη μέρα και προσπαθούσαν να με καλοπιάσουν λέγοντας μου ότι πολύ πρόσφατα μου κατέβασαν το πάγιο στα 26 οπότε δεν μπορούν να κάνουν άμεσα τίποτα.
Έφτασε στο σημείο να μου πει ο υπάλληλος ότι αν θέλω το νέο πάγιο ας διακόψω την υπάρχουσα σύνδεση και ας κάνω καινούργια μα 17,90 !!!! άλλα με προειδοποίησε ότι θα χάσω το username - email μου :p :p

Απλά δεν παίζονται !!!

vaggos_fromhell
04-09-06, 10:26
Ότι και να λες η Τελλας ειναι η πιο φθηνή. Βέβαια δεν νομίζω ότι έχει μεγάλο δίκτυο.

spetzouras
04-09-06, 10:31
Καλά μιλάμε από δικαιολογίες σκίζουν!! :-))
Πραγματικά και εγώ είμαι στην ίδια μοίρα, αλλά πίστευα ότι ότι ισχύει για τους νέους θα ισχύει και για τους υπόλοιπους...αν δεν είναι έτσι τότε και εγώ πάω αλλού...

flevio
04-09-06, 13:17
αν και λιγο κουφο αυτο που λενε δε δινω 1 για username και mail...
θα διακοψουν την συνδεση? και ποσο καιρο?
αμα ειναι για κανα μηνα εχει και αλλου...

Phaethon
04-09-06, 13:31
αν και λιγο κουφο αυτο που λενε δε δινω 1 για username και mail...
θα διακοψουν την συνδεση? και ποσο καιρο?
αμα ειναι για κανα μηνα εχει και αλλου...

Μου είπαν 15 μέρες, αλλα βάλε 30 και είσαι μεσα ;)

flevio
04-09-06, 13:46
Δεν εχουν το θεο τους..θα μας διωξουν ολους εναν ενα...:mad:

απο τη στιγμη που ληγει το παγιο και απελευθερωνομαι ειναι τρελοι που θα περιμενουν να κατσω εγω να πληρωνω 26,50 και ο αλλος 17,90 και γω να μαι ο παλιος πελατης ,για τα ιδια .. χωρις καμια δεσμευση..αναποδα το κανουν ..στηριζονται στο οτι η διακοπη θα κρατησει 1 μηνα και οτι θα θελω αλλα 44 ευρο για να διακοψω και αλλα 44 για να ξανασυνδεθω..(σε αλλη φυσικα εταιρια)
εκβιαστες εν ετος 2006...
απαιχτοι ...
θελει κανας αλλος ΤΕΛΛΑΣ? BYGON στα κολομυρμιγκα!

MTS
04-09-06, 14:21
στηριζονται στο οτι η διακοπη θα κρατησει 1 μηνα και οτι θα θελω αλλα 44 ευρο για να διακοψω και αλλα 44 για να ξανασυνδεθω..(σε αλλη φυσικα εταιρια)

Χρειαζονται 44 ευρο για να διακοψεις την αοριστου ? :hmm:

flevio
04-09-06, 14:45
αλαγη σε pstn.. € 41,65

Αλλαγή τύπου γραμμής (PSTN - ISDN)
€ 41,65

ermis333
04-09-06, 14:53
Ότι και να λες η Τελλας ειναι η πιο φθηνή. Βέβαια δεν νομίζω ότι έχει μεγάλο δίκτυο.

Η Tellas είναι φτηνή μόνο στις αορίστου, αφού δε δίνει πακέτα, τα πακέτα των άλλων ISP είναι ΠΟΛΥ φτηνότερα αλλά σε δεσμεύουν.

Το δίκτυο της Tellas είναι από τα καλύτερα στην Ελλάδα. Το μεγαλύτερο ιδιόκτητο δίκτυο κορμού έχει (για εναλλακτικός πάντα).:whistle:

jimaniac
04-09-06, 15:03
Ρε παιδία για ποια δέσμευση μιλάτε????

Που σε δεσμεύουν τα πακέτα???? αν κάτσει κάποιος και παρακολουθ'ησει την μέχρι τώρα πορεία των πακέτων ADSL θα δεί οτι με πακέτο ο συνδρομητής πληρώνει λιγότερα απο την τσεπούλα του....για ποια δέσμευση λέτε?????

εγώ που είμαι σε αορίστου και μπορώ να φύγω πλέον ποιο δεσμευμένος είμαι....έχω ξοδέψει τα μαλιοκέφαλά μου για μία μαμιμένη 384!!!!!!!

vaggos_fromhell
04-09-06, 15:10
Αυτό ήθελες αυτό πήρες. Η τελλασ μονο ενα πακετο @university εχει αν θυμαμαι καλα. Και γω 384 εχω στη τελλας με σύμβαση ενος χρόνου. Εντάξει δεν λεω μπορει να σου ρχονται πιο φτηνα τα πακετα αλλα η τελλας οπου ναναι θα κανει αναβαθμισεισ στισ ταχυτητεσ. Θα σε παει σε κανα 1024 με τα ιδια λεφτα φιλε.




Το δίκτυο της Tellas είναι από τα καλύτερα στην Ελλάδα. Το μεγαλύτερο ιδιόκτητο δίκτυο κορμού έχει (για εναλλακτικός πάντα).:whistle:

Σοβαρά; Εγώ νόμιζα ότι δεν έχει μεγάλο δίκτυο. Αλήθεια άκουσα ότι η τελλας συνεργαζεται με μια ιταλικη εταιρεια τηλεποικοινωνιων. Αν αυτο αληθείει ποια είναι?

guru
04-09-06, 15:22
Σοβαρά; Εγώ νόμιζα ότι δεν έχει μεγάλο δίκτυο. Αλήθεια άκουσα ότι η τελλας συνεργαζεται με μια ιταλικη εταιρεια τηλεποικοινωνιων. Αν αυτο αληθείει ποια είναι?
Wind
http://tellas.gr/page.asp?gid=29&arid=78&lang=2
http://tellas.gr/page.asp?gid=29&arid=81&lang=2

tugito
04-09-06, 18:16
Η τελλάς είναι η πιο φτηνή. Αυτό τον μήνα δυστυχώς ανέβηκε πολύ ο ανταγωνισμος και ίσως πρέπει και η ίδια να βγάλει κάποιο πακέτο κι ας είναι δεσμευτικό.
Επίσης είναι η πιο σταθερή σε σύνδεση και πραγματικά κι εγώ από όσα ξέρω έχει σταθερότατο δικτυο,δεν ξέρω για μεγάλο αλλά το πιο σταθερό. (σύμφωνα με περιοδικά του χώρου)
Επίσης πολλά ακούγονται για αναβαθμίσεις κι ότι χρειάζεται fax. Καμία σχέση. Αυτόματα θα γίνει κάποια στιγμή (σύντομα ελπίζω) και θα πρέπει να το τσεκάρετε η ίδιοι με κανα ftp γιατί καμια ειδοποίηση δεν θα υπάρξει από ότι με πληροφορήσαν.
Η τελλάς δίνει και 4 ώρες αστικά σε κάθε λογαριασμό εντελώς δωρεάν αρκεί να το δηλώσεις ως προεπιλογή φορέα (χωρίς να πληρώνεις καν το παγιο του φορέα). καλό κι αυτό.
Σε γενικές γραμμές η δυσκολή της θέση είναι τώρα που αντιμετωπίζει δεσμευτικές μεν αλλά εκπληκτικές προσφορές από άλλους isp και πρέπει να κάνει κι άλλα κόλπα κι αυτή πιστεύω! Πάντως εγώ ικανοποιημένος είμαι και δεν είχα ποτέ ούτε μία διακοπή σύνδεσης (ούτε μια φορά να πεσει ο server τους).
Επίσης το ότι πληρώνεις 40 ευρώ για την διακοπή είναι λάθος μεγάλο,δεν ισχύει τίποτα τέτοιο σε καμιά εταιρεία. Η διακοπή δεν χρεώνεται, μόνο η επανενεργοποίηση η οποία και αυτή πλέον δίνεται τσάμπα συνήθως. Οσο για τα πάγια και πως γίνεται κάποιος παλιός πελάτης να μην μπορεί να έχει τις καινούριες τιμές αυτά είναι καθαρά γραφειοκρατικά και είναι δυστυχώς ενδοεταιρικά. Δηλαδή φταίει το σύστημα που λέει κι όχι η θελησή τους. Ξέρω περίπτωση που έκοψε και ξανα ενεργοποίησε σε ελάχιστο χρόνο και χωρίς χρέωση. Απλά πρέπει να γίνουν όλα σύμφωνα με το σκατοσύστημα.. μήπως να το εξελίξουν λίγο;;;
Αυτά...

flevio
04-09-06, 19:23
ε οχι και σε καθαρά γραφειοκρατικά το οσο πιο παλιος τοσο πιο μεγαλο παγιο..
σε στριμωγμα λογω μικρων παροχων απο το adsl ειναι.. πρεπει να αποσβεστουν με καποιο τροπο καποιες επενδυσεις.. λογικα ασκειται χρονικη πιεση στα στελεχη του επενδιτικου της τομεα ,με αποτελεσμα βιαστικες και σχεδον (δεν τους νοιαζει ενα ποσοστο απωλειας του 4-6% που δεν θα τους ανεχτουν..)καταστροφικες κινησεις...
δεν κολανε σε γραφειοκρατιες σχετικα μικρες ιδιωτικες εταιριες ,ξεχνα το εκει δουλευουν και σχεδιαζουν 100% καθε κινηση..
Ναι εχει και προσφορες ..μου θυμιζει κατι καταστηματα που βαζουν φτηνα κατι σε μια διαφιμηση ,και αν πας και παρεις και κατι αλλο σ αυτο θα σου πιασουν τον π@π@..αλλα σε πιο ασχημο..

(Επίσης το ότι πληρώνεις 40 ευρώ για την διακοπή είναι λάθος μεγάλο,δεν ισχύει τίποτα τέτοιο σε καμιά εταιρεία. Η διακοπή δεν χρεώνεται)

η γραμμη μου ειναι στην τελλας ..παροτι λεει οτι χρεωνει 41ε για αλαγη σε pstn ειναι δωρεαν αμα διακωψεις η αλαγη?:hmm: η μηπως σου την αφηνουν adsl (σε πιο ονομα?)αμα θελησεις διακοπη? .....(χλωμο)
http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=188&lang=2
'Αλλες χρεώσεις
Αλλαγή τύπου γραμμής (PSTN - ISDN)
 41,65
ενοουν αλαγη απο pstn σε isdn οταν θα χεις asdl? για τις 2 γραμμες μαλον..:hmm: αν ειναι ετσι οκ.

ps αν με χρεωσουν τη διακοπη θα τους ψεκασω ..δε θα μεινω στα λογια..:evil:

lewton
04-09-06, 20:46
Είμαι συνδρομητής τηε Tellas εδώ και ένα χρόνο και έχω γραμμή 384/128!!!

Παρακολουθώ το forum αλλά και τις εξελίξεις (εθισμένος απο την τεχνολογία) και θεωρώ τον εαυτό μου σε αυτόν τον τομέα αν μή τι άλλων έξυπνο και ενημερωμένο ώστε να μην με πιάνουν κορόιδο και να ξέρω τι διαλέγω ..... (είμαι σίγουρος οτι πολλοί εδώ μέσα είστε κάπως έτσι)

Ιδού η ερώτηση: "Πόσο ηλίθιους μας περνάνε στην Tellas και νομίζουν οτι έχουμε έρθει απο άλλον πλανήτη?????"

Πληρώνω αυτήν την στιγμή 26 ευρώ το μήνα για γραμμή 384 ενώ άλλες εταιρείες προσφέρουν με τα ίδια χρήματα γραμμή 1024!!!!!

Όταν επικοινώνησα με την Tellas για να ζητήσω διευκρινίσεις μου απάντησαν το εξής αποστομοτικό "Κύριε σε εμάς όμως δεν είστε εγκλωβισμένοι σε προπληρωμένα πακέτα :shock: :shock: :shock: "

Πώς δεν είμαι κυρία μου αφού ούτως η άλλως όλα τα πακέτα στην ίδια φιλοσοφία κυμαίνονται...δηλαδή αγοράζεις ένα πακέτο π.χ 100 ευρώ για 4 μήνες και μετά πληρώνεις ένα στάνταρ ποσό κάθε μήνα και σε περίπτωση που υπάρξει κάποια μείωση στα τιμολόγια επωφελούμαστε άμεσα...γιατί λοιπόν η εταιρεία σας ξεχωρίζει απο τις υπόλοιπες και όλοι εμείς στη Tellas πληρώνουμε την 384 όσο πληρώνουν οι άλλοι την 1024?????

Μας θεωρούν λαλάκες, νομίζουν οτι τρώμε κουτόχορτο και το γαμώτο στην όλη υπόθεση είναι οτι χρειάζομαι 30 ημέρες για να φύγω απο την Tellas και να μπορέσω να κάνω καινούργια αίτηση σε άλλη εταιρεία γιατι πολύ απλά συμβαίνει το εξής:

αν τώρα που είμαι στην Tellas πάρω για πράδειγμα το OnDSL KIT της OTENet και το ενεργοποιήσω κατευθείαν τότε στον ΟΤΕ θα δούν οτι έχω ήδη ADSL γραμμή και θα παγώσει εκεί η διαδικασία χωρίς να με ενημερώσουνε (το ρώτησα στον ΟΤΕ αυτό)....έτσι θα πρέπει να κάνω αίτηση διακόπής στη Tellas, να περιμένω 30 ημέρες και μετά πάρω ένα άλλο πακέτο! Αυτό όμως δεν γίνεται διότι
1ον) η OnDSL KIT προσφορά λήγει 23 Σεπτεμβρίου
2ον) κινδυνεύω να μην μπορέσω να βάλω ADSL ξανά διότι μπορεί στο κενό διάστημα να έχουν πιαστεί όλες οι θύρες και τότε πάπαλα......

Αγανακτισμένος μέχρι αηδείας με την κωλοεταιρεία που πήγα και έμπλεξα και συγνώμη απο όλους για τις εκφρασεις μου....αν κάποιος Moderator κρίνει οτι παραφέρομαι ας διαγραφεί το post μου.
Γιατί δε ζητας να μπεις στην ειδική προσφορά;

jimaniac
04-09-06, 21:51
Γιατί δε ζητας να μπεις στην ειδική προσφορά;

το ρώτησα και αυτό και μου είπε οτι θα πρέπει να κάνω διακοπή!!!! Μα άν είναι να κάνω διακοπή τότε θα πάω σε άλλο πακέτο με τα ίδια χρήματα και μεγαλύτερη ταχύτητα!!!! Γενικά πάντος επικρατεί ένα πανικός....άλλα μου λέει ο ένας τηλεφωνητή άλλα ο άλλος....και άλλα ο τρίτος.....
βέβαια αυτό το κακό είναι γενικό σε όλες τις εταιρείες......πολύ απλά αυτή είναι η Ελληνική πραγματικότητα....

lewton
04-09-06, 21:53
το ρώτησα και αυτό και μου είπε οτι θα πρέπει να κάνω διακοπή!!!! Μα άν είναι να κάνω διακοπή τότε θα πάω σε άλλο πακέτο με τα ίδια χρήματα και μεγαλύτερη ταχύτητα!!!!E, κάντο. ;)

fenomeno66
05-09-06, 01:43
Σημερα καλεσα το 13800 της tellas για να με ενημεροσουν ποτε γινετε η ανανεωση του συμβολεου μου.μεταληπης μου πληροφορηθηκα οτι το συμβολεο μου ειναι η 12μηνη συμβαση.{προφανος η κοπελα εφοσον δεν καταφερε να με πισει να κανω 24μηνη την εβαλε απο μονη της νομιζοντασ προφανος οτι ειμαι κανενα χαζο παιδακι!!!!!!!!!}.Στο συμβολεο μου επανω δεν εχει σημειωθει τιποτα απο τα 2.Φυσικα τα πηρα στο κρανιο και μιας που το σκεφτομουνα να παρω το πακετο του ΟΤΕ 2048 με εσπροξε να το κανω ακομα ποιο γρηγορα και χωρις να υπολογισω τιποτα.Αυριο κιολας στελνω με φαξ την αιτηση μου για την διακοπη του συμβολεου μου.


Περιμενω της αποψεις σας...........:worthy:

jimaniac
05-09-06, 03:02
Σημερα καλεσα το 13800 της tellas για να με ενημεροσουν ποτε γινετε η ανανεωση του συμβολεου μου.μεταληπης μου πληροφορηθηκα οτι το συμβολεο μου ειναι η 12μηνη συμβαση.{προφανος η κοπελα εφοσον δεν καταφερε να με πισει να κανω 24μηνη την εβαλε απο μονη της νομιζοντασ προφανος οτι ειμαι κανενα χαζο παιδακι!!!!!!!!!}.Στο συμβολεο μου επανω δεν εχει σημειωθει τιποτα απο τα 2.Φυσικα τα πηρα στο κρανιο και μιας που το σκεφτομουνα να παρω το πακετο του ΟΤΕ 2048 με εσπροξε να το κανω ακομα ποιο γρηγορα και χωρις να υπολογισω τιποτα.Αυριο κιολας στελνω με φαξ την αιτηση μου για την διακοπη του συμβολεου μου.


Περιμενω της αποψεις σας...........:worthy:

Μία συμβουλή! Σε περίπτωση που διακόψεις απο Tellas σιγουρέψου 100% ( βάλε και λίγο τσαμπουκά άμα χρειαστεί) οτι όντως διέκοψες....υπάρχει ενδεχόμενο να συνεχίζουν να σε χρεώνουν με την διακαιολογία οτι είχες επιλέξει 24μηνη συνδρομή ή δεν ξέρω τι άλλο θα σκαρφιστούν (σε κάτι τέτοια είναι πρώτοι)

Απλά σιγουρέψου μην σου έρθει μετά απο μερικούς μήνες κανένα τούβλο στο κεφάλι οτι χρωστάς λεφτά.....(φύλαγε τα ρούχα σου για να'χεις τα μισά)

Anarki
05-09-06, 11:10
Αυτό που λέει ο jimaniac μου είχε τύχει εμένα. Είχα κάνει διακοπή και 2 μήνες μετά μου ήρθε λογαριασμός. Τρελάθηκα, δοκίμασα τη σύνδεση μετά και δούλευε ακόμα! Τους πήρα τηλέφωνο, τους φώναξα λίγο και τελικά δεν χρειάστηκε να πληρώσω κανέναν απο τους επιπλέον μήνες που μου χρέωσαν :p . Πρόσεξέ το πάντως.

zachos
05-09-06, 11:39
Και η καλυτερη εταιρεια του κοσμου να βγει η Τελλας εγω λεφτα δεν τους ξαναδινω γιατι ειναι απατεωνες. Το εχω ξαναγραψει, ειχα τηλεφωνια απο αυτους και μου χρεωναν παραπανω την καρτα χωρις να το καταλαβω. Οταν ηθελα να διακοψω γιατι εβαλα voip κοιταξα τους λογαριασμους και υπηρχε μια διαφορα γυρω στα 25 €. Στην αρχη το παραδεχτηκαν αλλα μετα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα και οτι δεν δικαιουμε καμια επιστροφη. Ας τα κρατησουν οι γυφτοι τα 25 € μπας και βαλουν καμια οπτικη.ήρεμα

Edit:Sorry.

flevio
08-09-06, 07:41
ρε παιδια αν τους πω οτι θελω διακοπη... και οταν ξεκινησουν διαδικασιες πεταξω πανω ενα 2 μηνο free απο ενα περιοδικο ...και αμεσως μολις διακοπει και απο τον οτε (φυσικα απο τον οτε θα το καταλαβω με το free) κανω αιτηση adsl αλλου ,δεν θα παρει το πολυ 15 μερες μονο?(απαξ και εχει πορτες)
2βδομαδες χωρις adsl και μετα 2mb στα ιδια λεφτα που τους πληρωνω τα 384 καλα ειναι...:hmm:

waste
08-09-06, 11:23
σας καταλαβαινω παιδια κι εγω πληρωνω στον οτε γραμμη 768 με 16 ευρώ και στην τελλας 10 ευρω συνδρομη. Και βλεπω τους αλλους και γλυφομαι. Αλλα χωρις να θελω να διαφημισω την τελλας, παντα εκανε κατι για τις τιμες. Ποτε δεν προκειται να εχεις την καλυτερη προσφορα, παντα θα υπαρχει καποιος πιο φθηνος. Τωρα περιμενω να δω τι θα κανουν με το LLU διοτι με ενδιαφερει να βαλω μια γραμμη δικη τους, οποτε να φαω τοτε την καθυστεριση του ενος μηνα (ελπιζω και λιγότερο). τωρα να διακοψω με τελλας να αλλαζω εμαιλ να αλλαζω static για να κερδισω 15 ευρω που μετα απο 2 μηνες θα θελω να ξαναλλαξω δεν το κανω...

προσωπικα με ενδιαφερει περισσότερο η ποιοτητα της γραμμης κι οχι η ταχυτητα, γιαυτο θα ηθελα ενα full llu με μια καλη προσφορα σε αστικα τηλεφωνηματα και να τελειωνουμε...

flevio
12-09-06, 11:03
<<Αλλα χωρις να θελω να διαφημισω την τελλας, παντα εκανε κατι για τις τιμες>>
ναι διακρισεις...
νεος συνδρομητης??? 17.90ε
παλιος????????? 26.60ε (ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ)
.......................................
οσο καλη ποιοτητα γραμμης και να μου δωσει τα 2μβ των χρηματων που δινω δεν τα πιανει..

Επαναλαμβανω για να ακουγεται ..

Dimitris
12-09-06, 14:56
<<Αλλα χωρις να θελω να διαφημισω την τελλας, παντα εκανε κατι για τις τιμες>>
ναι διακρισεις...
νεος συνδρομητης??? 17.90ε
παλιος????????? 26.60ε (ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ)
.......................................


Εγώ είμαι 2 χρόνια συνδρομιτής αορίστου χρόνου κι απ' ό,τι είδα 17,70 πληρώνω (με το ΦΠΑ πάει στα 21)

Anarki
12-09-06, 17:47
Με 17,90 (με ΦΠΑ) δίνει γραμμή και σύνδεση 768/192 η Tellas σε νέους συνδρομητές. Μήπως δίνεις για internet μόνο τόσα εσύ Δημήτρη;

Crosstalk
12-09-06, 18:29
Με 17,90 (με ΦΠΑ) δίνει γραμμή και σύνδεση 768/192 η Tellas σε νέους συνδρομητές. Μήπως δίνεις για internet μόνο τόσα εσύ Δημήτρη;

Παρολαυτα μπορει να ζητησει να τον μεταφερουν στον τιμοκαταλογο του 17,9 € :cool:

flevio
13-09-06, 07:31
επικοινωνησα με τελλας και τελικα εχει ως εξης..
μετα τη ληξη του 12μηνου συμβολαιου η συνδεση θα διακοπει ετσι και αλλιως..:blink:
θα πρεπει να κανω αιτηση που να λεει οτι θελω μεταφορα στο αοριστου(η οτι αλλο θελω)
και σε λιγο χρονικο διαστημα θα με αλαξουν(αν θελω:mad: )..
λενε οτι η περιοδος αλαγης (και χωρις adsl)ειναι μικρη(δε ρωτησα ποσο μικρη:wall: κολησε η cpu )..

και ετσι λυνεται το προβλημα μεγαλυτερης χρεωσης προς παλιους συνδομητες..:hmm:


αν καποιου εχει ληξει (εγω εχω πληρωσει και το τελαιυταιο 2μηνο αλλα θελει ακομα)
καλο θα ηταν να μας πει τι εγινε μετα..

dimitris[ Εγώ είμαι 2 χρόνια συνδρομιτής αορίστου χρόνου κι απ' ό,τι είδα 17,70 πληρώνω (με το ΦΠΑ πάει στα 21)]
οχι στην αοριστου στο συμβολαιο...(και μετα τη ληξη ειχε ειπωθει οτι παραμενει 26,60)
τελικα οπως ειπα δεν υσχιει.. λενε οτι σε διακοπτουν εντελος...
-anyway γιατι ειναι αναγκη να κανεις εσυ αιτηση για τη νεα τιμη αοριστου και δεν παει απο μονο του?...(νομιζουν οτι τη βρισκεις να δινεις παραπανω? )

λετε να εχουν κανα Qos που να αλαζει σ αυτους που δινουν χωρις λογο περισσοτερα και δε λενε τιποτα?

Dimitris
13-09-06, 15:10
Αυτός είναι ο λογαριασμός

nobig
13-09-06, 17:21
Είναι ο πρώτος λογαριασμός; Εμένα μου ήρθε 24.89+φπα για 512, επικοινώνησα με το τμήμα λογαριασμών γιατί στην πρώτη σελίδα είχε περίοδο χρέωσης 12 μέρες αλλα στην αναλυτική απο πίσω για 64 μέρες οπότε πιστεύω είναι οκ

Dimitris
13-09-06, 19:50
Προς το παρόν δεν έχει έρθει άλλος. Αν έρθει κάτι ακόμα θα το αναφέρω ;)

tptkouta
27-09-06, 22:26
Λοιπον
Οπως εχω ηδη αναφερει εργαζομαι στην tellas(οταν ακους 'πιεστε το 1 για adsl' υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να βγω εγω).Μπορειτε να μεταβειτε στα 17,90 με fax,και ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διατηρησετε un,pass + e-mails,απλα πρεπει να το αναφερετε.σχετικα με τις 30 μερες που χρειαζεται για διακοπη συμβαινει το εξης:τις 30 τις θελει ο ΟΤΕ να αποδεσμευσει τη γραμμη και να την δωσει αλλου(σε αλλους παροχους δεν ανεφερεται αυτο)η tellas μονη της διακοπτει την υπηρεσια σε 2-4 μερες.Μια συμβουλη σε οσους καλουν την τηλεφωνικη εξυπηρετηση: ΡΩΤΑΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,κρατηστε μας μιση ωρα στο τηλεφωνο,για να μην εχουμε παρεξηγησεις απο πραγματα που δεν διευκρινιζονται.ΕΙναι σημαντικο.αυτα,και ως προς τα πακετα ολα σε 1 ειναι απλο.Η tellas απευθυνεται σε αοριστου χρονου συνδεσεις,και οντως ειναι η πιο φτηνη σε αυτες :) αλλη μια φορα λεω πως δεν καλυπτω τιποτα,η οποια διαφωνια ειναι αποδεκτη και συζητισιμη

tugito
28-09-06, 05:37
tptkouta χαίρομαι πολύ που μπαίνεις και μας διαφωτίζεις και λίγο γιατί ας πούμε πολλοί δεν γνωρίζουμε και τεχνικά προβλήματα που υπάρχουν. Θέλω να σε ρωτήσω με τους λογαριασμούς.Γενικά παρατηρώ ότι μέχρι τώρα έχω πληρώσει άλλα ντάλον.Δηλαδή εχω 512 και ποτέ μα ποτέ δεν έχω πληρώσει τα 23.90 που μου αντιστοιχούν.Την μία είχε φπα ,την αλλη μου ήρθε για το επομενο διμηνο γύρω στα 70 και μοου ειπαν ότι ήταν και τα παγια του πρωτου μήνα (μα αφου είχα πληρώσει και παραπανω...). Κοινώς αναμένω τον επόμενο λογαριασμό για να ψάξω άλλα πράγματα μετά γιατί έχω καταλάβει ότι αυτό το πρόβλημα και το φπα πάνω στην τελική τιμή και τα προηγούμενα πάγια και το τάδε το έχουν ΟΛΟΙ. Πάντως μέχρι στιγμής εχω δώσει γύρω στα 100 ευρω για 3 μήνες μην τα πολυλογω ενώ έπρεπε να είχα δώσει 70. Επίσης εχω βάλει και σταθερά μέσω tellas οπότε μου είχαν έρθει και τα σταθερά 12 ευρώ (και πέρναν κι αυτά φπα) και σύνολο 85 ευρω... κομπλε.?? κάποιος τρόπος να ξέρουμε τι γίνεται με τον λογαριασμο μας??? Δηλαδή αν κατάλαβα καλά εγώ αν το κόψω θα μου έρθει επιστροφή επειδή διαρκώς προπληρώνουμαι???

ermis333
28-09-06, 06:57
Απόσω ξέρω εγώ αν είναι να διακόψεις πρέπει να τους ειδοποιήσεις 1 μήνα πρίν, αυτόν το μήνα που θα εκρεμμεί η διακοπή θα τον πληρώσεις κανονικά, αν έχεις προπληρώσει και τον επόμενο (η προπληρωμή γίνεται ανα 2 μήνες, 3 έχει μόνο στον 1ο λογαριασμό) θα σου επιστραφούν τα λεφτά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.