PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη provider χωρις καταργηση adsl γραμμης



Nik_Gr
04-09-06, 09:36
Ειμαι συνδρομητης vivodi kai skeftomai na περασε σε forthnet 2048 το πακετο τςω 117 ευρο.
Πηρα σημερα στιν vivodi ζητησα διαγραφη αλλα μου ειπαν πως αν φυγω απο αυτους θα καταργηθει και η adsl γραμμη μαζι. Τους ειπα πως την γραμμη την θελω αλλα ειπαν πως δεν γινεται αλλιως και οτι αυτο θα παρει και 15 μερες.

Ρε παιδια δεν γινεται να περασω σε vivodi χωρις να μου κοψουν την adsl γραμμη δεν θελς να ειμαι παλι στην αναμονη με καινουργια τελη ενεργοποιησης....

Τι προτεινετε?

Πύρρος
04-09-06, 09:59
Για να πας σε πακέτο, πρέπει να ΜΗΝ έχεις γραμμή*, οπότε αυτό που σου λέει η vivo δεν σε ενοχλεί. Τα τέλη ενεργοποίησης στην περιπτωσή σου, τα δίνει η forth.



*Εκτός από το connex, οπού μπορείς να έχεις γραμμή αλλά στο όνομά σου (εσένα απ`ότι καταλαβαίνω,τη γραμμή την έχει η vivo).

papdoux
04-09-06, 10:08
εισαι σε shared ή full LLU;
βασικα, οπως λεει και ο Πύρρος, για να πας σε πακετο πρεπει να κανεις διακοπη της adsl γραμμης και να περιμενεις νεα ενεργοποιηση. Η ενεργοποιηση ειναι μεσα στα λεφτα του πακετου οποτε δε θα πληρωσεις κατι εξτρα.

Ομως, αμα εισαι σε shared LLU, μπορεις να ζητησεις να γινει διακοπη στο κυκλωμα της vivodi χωρις να σου διακοψουν τελειως το adsl οποτε και να περασεις σε καποια προσφορα του conn-x.

Nik_Gr
04-09-06, 10:15
Ευχαριστς καταρχασ για τισ απαντησεις.

Βασικα παιδια εγω ειμαι σε ΑΡΥΣ και περιμενς εναγωνιως ποτε οι providers θα κανουν ιδιοκτητο δικτυο και την περιοχη μου (Θεσσαλονικη-Μποτσαρη).

Αληθεια πςσ μπορς να μαθω σε ποιο dslam ανηκω και επισησ χερει κανεις pote i φορτηνετ θα κανει ιδιοκτητο και εδς που μενω?

manoulamou
04-09-06, 10:54
Πίνακας DSLAM Δικτύου Οτε (Update 21/12)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904
Mην βασιζεσαι σε υποσχεσεις των ISPs και υποθεσεις, αλλά σε ο,τι ειναι ηδη δεδομενο!
Δεν ξερω εκτος δικτυου ΟΤΕ, αλλα γραμμη στο ονομα σου απο ΟΤΕ
μονο μεσα απο τα πακετα/προσφορες Conn-x μπορεις να κρατησεις
και βεβαια οταν εισαι σε καθαρη συνδεση αοριστου χρονου...

papdoux
04-09-06, 10:56
αμα παρεις τηλ στο 134 ή στο 1242 (νομιζω οτι το 134 ξερει) και ρωτησεις θα σου πουν (αυτο τουλαχιστον εχω ακουσει απο αλλους).

Καλυτερα να παρεις τη 4νετ τηλεφωνο αλλα μην περιμενεις συντομα να γινει κατι

Nik_Gr
04-09-06, 12:46
ποσο χρονο θα απρει λετε η διακοπη της τρεχουσας αδσλ γραμμης και ποσο ακομα η ενεργοποιηση τησ καινουργιας?

Δεν θελω να μεινω ουτε μερα χςρισ ιντερνετ!

AddictedToChaos
04-09-06, 13:00
Ε, αμα μπαινεις με dial-up οσο θα περιμενεις ενεργοποιηση ξανα, θα παιρνεις γευση απο ιντερνετ :p

Δυστυχως, αλλος τροπος δεν υπαρχει :nono:

apok
04-09-06, 13:02
ποσο χρονο θα απρει λετε η διακοπη της τρεχουσας αδσλ γραμμης και ποσο ακομα η ενεργοποιηση τησ καινουργιας?

Δεν θελω να μεινω ουτε μερα χςρισ ιντερνετ!

Αυτό δυστυχώς δεν γίνεται

Nik_Gr
04-09-06, 13:04
Δηλαδη παιδια για ποσες μερες μιλαμε? Τρομαξα!

Επισης παρολους τους καταλογους ακομα δεν μπορς να καταλαβω πανω σε ποιο δσλαμ πεφτω!

apok
04-09-06, 13:06
Το πόσες μέρες δεν μπορεί να στο πει κανείς
Πάρε στο 134 και θα σου πουν σε ποιο dslam εισαι

IVIetaCreatoR
04-09-06, 13:18
Xοντρικά θα μείνεις απο 3 εμβδομάδες και πάνω χωρίς ADSL.

AddictedToChaos
04-09-06, 13:31
Ναι. Κοντα στον 1 μηνα θα κρατησει η ολη ιστορια, γιατι θελει καμποσες εργασιμες αρχικα για να σου διακοψουν την υπαρχουσα συνδεση και μετα η κλασικη αναμονη της ενεργοποιησης...

Nik_Gr
04-09-06, 14:03
ρε παιδια τι 1 μηνα μου λετε θα παθω συγκοπη!!!
Μεχρι 2 μερες μπορς να αντεξω!

Αποκλειεται να παρει τοσο πολυ!

apok
04-09-06, 14:09
ρε παιδια τι 1 μηνα μου λετε θα παθω συγκοπη!!!
Μεχρι 2 μερες μπορς να αντεξω!

Αποκλειεται να παρει τοσο πολυ!

τότε έχεις 2 επιλογές
α) Μείνε με την dsl που έχεις
β) Κάνε αίτηση για άλλη γραμμή και ζητα εκει adsl

α, και μια τριτη

Internet Cafe

AddictedToChaos
04-09-06, 14:23
ρε παιδια τι 1 μηνα μου λετε θα παθω συγκοπη!!!
Μεχρι 2 μερες μπορς να αντεξω!

Αποκλειεται να παρει τοσο πολυ!

Α, εσυ εισαι dsl addict οσο δεν παει μου φαινεται. Παιξε με καμια γκομενα οσο θα ειναι κομμενο, τι να σου πουμε αλλο :p

Nik_Gr
04-09-06, 14:28
may i ask why παιρνει τοσο πολυ μια καταργηση γραμμης adsl και μια εκ νεου ενεργοποιηση?

Γιατι το καθυστερει τοσο πολυ ο ποτές?

AddictedToChaos
04-09-06, 14:32
Γιατι ειναι δημοσια και μερικως ιδιωτικοποιημενη επιχειρηση...

Nik_Gr
04-09-06, 14:50
μαλιστα.

Αυριο ερχεται το adsl in a box που παρηγγειλα απο το e-shop.gr Πςσ τηα γινει να το δοκιμασς την στιγμη που ι vivodi θα αργησει να μου κοψει το net γινεται?.

Αφου η γραμμη κανει 2 εβδομαδεδ περιπου να κοπει θα μπορς απο αυριο αν συνδεομαι με forthnet?

Και οσο για το SpeedTouch 530 που θα μου μεινει στο χερι θα μπορεσω να το configurarw na συνδεθει στο δικτυο της forthnet?

manoulamou
04-09-06, 14:55
skia λυπαμαι που θα σε στενοχωρησω
αλλα κανε κανενα εντιτ γιατι μετα-βιας καταλαβαινω αυτα που ρωτας....

papdoux
04-09-06, 15:00
μαλιστα.

Αυριο ερχεται το adsl in a box που παρηγγειλα απο το e-shop.gr Πςσ τηα γινει να το δοκιμασς την στιγμη που ι vivodi θα αργησει να μου κοψει το net γινεται?.

Αφου η γραμμη κανει 2 εβδομαδεδ περιπου να κοπει θα μπορς απο αυριο αν συνδεομαι με forthnet?

Και οσο για το SpeedTouch 530 που θα μου μεινει στο χερι θα μπορεσω να το configurarw na συνδεθει στο δικτυο της forthnet?

αφου η vivodi θα κανει δυο εβδομαδες να κανει διακοπη, μπορεις να χρησιμοποιεις τη vivodi μεχρι τοτε.

Επισης, μπορεις να κανεις και χρηση της forthnet με το 530 αμα εχεις id & password. Απλα, το μονο που εχεις να αλλαξεις στο 530 ειναι το id & password (αν στα εχει δωσει η forthnet).

Εννοειται οτι ή vivodi θα χρησημοποιεις ή forthnet σαν ISP.

Nik_Gr
04-09-06, 16:01
θα περιμενω τι να κανω και ως τοτε good old plain ptn dial-up 56 k :-)

Εν τς μεταχυ το ρουτερ speedtouch 530 θα παιζει με φορτηνετ? ρυθμιζεται?

apok
04-09-06, 16:05
θα περιμενω τι να κανω και ως τοτε good old plain ptn dial-up 56 k :-)

Εν τς μεταχυ το ρουτερ speedtouch 530 θα παιζει με φορτηνετ? ρυθμιζεται?

Ειπαμε πως ναι.. παίζει

Nik_Gr
04-09-06, 16:08
α συγνωμη δεν ειδα οτι ειχε απαντηθει το ερςτημα πιο πανω....

χμμμ...τελικα αυτο που μαλλον θα γινει ειναι η vivodi να κοψει την adsl συνδεση, να μεινει η γραμμη κανα 2 εωδομαδεσ ετσι και μεχρι τοτε να μπαινε με 4νετ! καλο ακουγεται!

skapetis
04-09-06, 19:58
Να πιέσεις τη Βιβοντι να κοψει το DSL *γρήγορα*. Εγώ είχα βιβοντι μέχρι 16/6 και έστειλα φαξ
από το 18/5 για διακοπή. Έπεξε μια ιστορία για ανανέωση (με πήραν τηλέφωνο γύρω στις 13/6) και τελικά μετά από 2-3 μέρες επέλεξα φορθνετ και τους πήρα τηλ να διακόψουν οριστικά.
Η αίτηση μου για φορθνετ έγινε στις 28/6 και απορριφθηκε γιατί η βιβόντι κρατούσε ακόμα τη γραμμή (και πλήρωνε βέβαια) !!!!!

Αποτέλεσμα: Αφού περιπλανήθηκα σε διάφορα τηλέφωνα (το γνωστο: πάρε βιβόντι, πάρε φορθνετ, παρε 121) απόκτησα ξανά adsl στις 3/8 (και όχι ακριβώς γιατί το linksys της φορθνετ δεν συγχρονίζει σε multimode με τα "καλορυθμισμένα" dslam του ΟΤΕ, οπότε έφαγα άλλες 3-4 μέρες αναβαθμίζοντας φιρμγουερ και παίζοντας και με άλλα μοντεμ μέχρι να βρω τι φταίει).

Συμπέρασμα: Αν είσαι άτυχος, μια αλλαγή προβαϊντερ μπορεί να σου αποβεί μοιραία :-)
Πιστεψέ με, με το Pstn δεν μπορούσα καν να πάρω το mail μου :-(

miv
04-09-06, 20:06
Μεταβιαβση δε γινεται δυστυχως. Θα πρεπει να κοπει και να επανασυνδεθει. Ουτως η αλλως, με το νεο πακετο θα ανοιχτει καινουρια γραμμη εκ μερους του νεου παροχου.

Nik_Gr
04-09-06, 20:40
Αχ ωραια! Τετοια να ακους να ανοιγει η καρδια μου!

Ειμαι τοσο ατυχος που περιμενς 40 μερες να ενεργοποιηθει πριν 1,5 χρονο η ασλ και να εχς νετ απο vivodi.
Και αλλον 1,5 μηνα για να εχω αξιοπρεπεις ταχυτητες!
Οποτε μαλλον δεν την βλεπς να την γλυτςνς την ταλαιπωρια και αυτον τον μηνα δεδομενου της standard ειμαρμενης που με δερνει....

Τουσ πηρα τηλ και ειπαν οτι εμεις σε 2 μερεσ κοβουμε την συνδεση αλλα μετα ειναι θεμα ΠΟΤΕ (βλεπε 2 more εβδομαδες), so we cant really help you out in this case μου ειπαν...

Αλλα ομως μεχρι να κοπει η γραμμη θα μπαινς με 4 νετ δεν θα μπαινω!!

Themos3
04-09-06, 20:54
To Ωμεγα οταν γραφεις ελληνικα ειναι στο κουμπι που ειναι το αγγλικο V. :P

Nik_Gr
05-09-06, 14:53
Μολις ηρθε το adsl in a box.
Τι να κανω παιδια? Να κανω configuration ton router να σταματησω να μπαινω με vivodi και να μπς απευθειας με 4νετ? Χρειαζεται καποια ενεργοποιηση?

@ ADSLgr.com All rights reserved.