PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδύνατη η πίστωση υπολοίπου από κατάργηση συνδρομής Otenet Dialup;!;



RTouris
04-09-06, 10:09
Έχει προκύψει μια κατάσταση τις τελευταίες μέρες για την οποία και θα ήθελα την συμβουλή σας.

Πρίν από περίπου 2 μήνες στον χώρο εργασίας μου ο διευθυντής έκανε ανανέωση της Dialup (!) συνδρομής που είχαμε στην ΟΤΕνετ, αγοράζοντας ένα 12-μηνο πακέτο συνδρομής το ποσό του οποίου αναγράφεται ώς εφάπαξ και αναδρομικό πάγιο (€95.20) στον τελευταίο λογαριασμό του ΟΤΕ της εταιρίας.

Μετά από περίπου ένα μήνα αρχήσαμε να συζητάμε το ενδεχόμενο εγκατάστασης μιας DSL γραμμής καθώς για τις υπηρεσιακές ανάγκες το dial-up άρχισε να φαντάζει κομματάκι αργό. Την περίοδο λοιπόν εκείνη έκανα μια σχετική έρευνα αγοράς περί τιμών και των συναφών καθότι μετά από συζήτηση αποφασίσαμε να αναλάβω την αγορά του πακέτου. Βέβαια έκανα και ένα τηλέφωνο στον ΟΤΕ της περιοχής μου για να είμαι βέβαιος πως θα μπορούσα να ακυρώσω την υπολλειπόμενη συνδρομή στην dial-up που είχε ανανεωθεί και χρησιμοποιούσαμε ήδη και μετά από σύντομη συζήτηση με τον προϊστάμενο του καταστήματος με διαβεβαίωσε πως κάτι τέτοιο βεβαίως και θα ήταν δυνατό να γίνει όχι μόνο σε περίπτωση που γυρνούσα το πακέτο σε DSL, αλλά και γενικότερα αν δεν ήθελα την συνδρομή πλέον και θα υπήρχε πίστωση του υπολοίπου σε επόμενο λογαριασμό του ΟΤΕ.

Κάνω λοιπόν εγώ τις κινήσεις μου, καταλήγω σε μια ντι-εσ-ελ με 4νετ το λεγόμενο 1-Bill με τα €25 και παίρνω τηλέφωνο αφού ενεργοποιήθηκε πλέον η γραμμή, κύριος
εγώ να αποστείλω το υπηρεσιακό έγγραφο που με είχαν ενημερώσει πως χρειάζεται για να διακόψω το υπόλοιπο της dial-up και να πιστωθώ την επιστροφή του ποσού που αναγράφεται στον λογαριασμό του ΟΤΕ...Με τα από εδώ και εκεί για να μη σας πρήζω κιόλας πλέον ο προϊστάμενος αρνείται πως υπήρξε οποιαδήποτε επικοινωνία μεταξύ μας, μου λέει επίσης πως μπορώ να πιστωθώ για το μέρος της συνδρομής που δεν θα χρησιμοποιήσω και εν ολίγης πως θα πρέπει να καταβάλω πλέον το σύνολο του ποσού εναξαρτήτως αν θα χρησιμοποιήσω εγώ την dialup συνδρομή ή όχι.

Όπως καταλαβαίνετε εξοργισμένος από την ενημέρωση και μετά από ώρες διαπραγματεύσεων καταλήγω στην ΟΤΕνετ πλέον οι οποίοι υποστηρίζουν ακριβώς τα ίδια λέγοντας μάλιστα πως αυτό συμβαίνει επειδή η ανανέωση αφορούσε πακέτο 12-μηνης συνδρομης...

Τώρα βέβαια καταλαβαίνετε πως αν εμένα μου έιχε γνωστοποιηθεί αυτό εγκαίρως και ο προϊστάμενος δε μου είχε πει απλά "βεβαίως και γίνεται" θα είχα στην χειρότερη περίπτωση κάνει μια σύνδεση DSL με ΟΤΕνετ έτσι ώστε να μη φάω το καπέλο της υπολειπόμενης συνδρομής dialup που όπως προκύπτει δεν είναι επιστρέψιμο...

Οπότε το ερώτημά μου πλέον είναι τι να κάνω και να χειριστώ το θέμα για να "γλιτώσω" το καπέλο που αυθαίρετα λόγω λανθασμένης ενημέρωσης του προϊσταμένου προσπαθούν να μας επιβάλλουν...

gatoulas
04-09-06, 10:21
Δε μπορείς να κάνεις τίποτα.
Μάλλον δε σου τα είπε καλά.
Εφόσων έχεις αγοράσε 12άμηνη dial-up, πληρώνεις 12 μήνες άσχετα αν εσύ δεν την χρησιμοποιείς.
Αν έκανες σύνδεση με OTENet θα πλήρωνες τη διαφορά τιμής των 2 συνδέσεων.
Σε όλες τις εταιρίες είναι η ίδια πολιτική.

viron
04-09-06, 10:25
Συννενοήσεις μόνο γραπτά.

Βύρων.

RTouris
04-09-06, 10:44
Το θέμα είναι πως και εγώ με τη σειρά μου αρνούμαι να επωμιστώ το κόστος λόγω λανθασμένης ενημέρωσης, οπότε ψάχνω κάθε εναλλακτική. Αν αναφέρω πως έιχα προβλήματα με την γραμμή λόγω θορύβου και το μόντεμ έπεφτε συνέχεια κλπ και κατόπιν αιτήματος για επισκευή επιλέξαμε την DSL γιατί δεν βρίσκαμε λύση λέτε να γίνει τίποτα;

RTouris
04-09-06, 10:46
Δε μπορείς να κάνεις τίποτα.
Μάλλον δε σου τα είπε καλά.
Εφόσων έχεις αγοράσε 12άμηνη dial-up, πληρώνεις 12 μήνες άσχετα αν εσύ δεν την χρησιμοποιείς.
Αν έκανες σύνδεση με OTENet θα πλήρωνες τη διαφορά τιμής των 2 συνδέσεων.
Σε όλες τις εταιρίες είναι η ίδια πολιτική.

Αναφορικά με την ΟΤΕνετ έχεις απόλυτο δίκιο, γι'αυτό και με εξοργίζει η απάντηση πλέον του προϊσταμένου καθότι εγώ κινήθηκα βάσει της ενημέρωσης που είχα από την δική του πλευρά και έκανα την επιλογή του φορέα. Αν μη τι άλλο αν το γνώριζα θα πήγαινα με την ΟΤΕνετ, αλλά το θέμα είναι τι κάνω τώρα που η 4νετ έχει ήδη κάνει την ενεργοποίηση και το δίκτυο έχει στηθεί κανονικά...

MirrorX
04-09-06, 11:55
καταρχας σιγουρα εχει κανει λαθος οπως αναφερεις ο προισταμενος που σε ενημερωσε λανθασμενα. απο την αλλη, αν γινοταν αυτο που θελεις τοτε κανεις δεν θα αγοραζε συνδρομες αοριστου χρονου διοτι ειναι ακριβοτερες απο τις προπληρωμενες. οποτε αν εγω ηθελα μια συνδρομη για 1 μηνα αντι να πληρωσω την αοριστου που ειναι ας πουμε 15ευρω, θα επαιρνα ενα πακετο με 24 μηνες που θα εκανε ας πουμε 200ευρω, θα το χρησιμοποιουσα ενα μηνα, και μετα θα το διεκοπτα και θα επαιρνα πισω το υπολοιπο (23/24*200) και θα τους "κοροιδευα" αφου θα πληρωνα λιγοτερο...οπως καταλαβαινεις αυτο δεν ειναι λογικο ι

sdikr
04-09-06, 12:05
Συνήθως οταν μιλάς με μια εταιριά μιλάν για δικά τους προιόντα ;)

RTouris
04-09-06, 12:10
καταρχας σιγουρα εχει κανει λαθος οπως αναφερεις ο προισταμενος που σε ενημερωσε λανθασμενα. απο την αλλη, αν γινοταν αυτο που θελεις τοτε κανεις δεν θα αγοραζε συνδρομες αοριστου χρονου διοτι ειναι ακριβοτερες απο τις προπληρωμενες. οποτε αν εγω ηθελα μια συνδρομη για 1 μηνα αντι να πληρωσω την αοριστου που ειναι ας πουμε 15ευρω, θα επαιρνα ενα πακετο με 24 μηνες που θα εκανε ας πουμε 200ευρω, θα το χρησιμοποιουσα ενα μηνα, και μετα θα το διεκοπτα και θα επαιρνα πισω το υπολοιπο (23/24*200) και θα τους "κοροιδευα" αφου θα πληρωνα λιγοτερο...οπως καταλαβαινεις αυτο δεν ειναι λογικο ι

Σωστός και σωστός, αλλά παρ' όλα αυτά εγώ περισσότερο στέκομαι στο γεγονός πως ο λογαριασμός του ΟΤΕ δεν έχει πληρωθεί ακόμα και στο πώς θα μπορούσα να επιδιώξω κάποια έκπτωση στο ποσό που εκκρεμεί. Αφού στο κάτω κάτω της γραφής αν με ενημέρωνε σωστά ο προϊστάμενος του τοπικού καταστήματος, θα επέλεγα βέβαια ΟΤΕνετ και θα ήταν όλα καλά και ωραία, αντί του μπάχαλου που έχει διαμορφωθεί πλέον. Τα 100 ευρώπουλα αρνούμαι να τα πληρώσω εγώ από την τσέπη μου, επειδή ο κάθε προϊστάμενος στρογγυλοκάθεται στην θέση του και παραπληροφωρεί τον κόσμο...

chfilis
04-09-06, 14:13
για οτιδηποτε κανεις πρεπει να μιλήσεις με τον τοπικό οτε και γενικα με οτε γιατι εκει γινεται η τιμολογηση σου.τωρα οτι και να σου πουμε ειναι τελειωμνεη υποθεση.γιατι πολύ απλά και στις δύο περιπτώσεις εχεις υπογραψει για καποιο χρονικο διαστημα.και για αυτο το διαστημα μπορεις θα σου ζητηθεί να το πληρώσεις.

καπου έγραψες τι μπορεις να κανεις για να προσβαλεις μια συμβαση....δεν υπαρχουν πολλα πραγματα:

1)καθυστερηση ενεργοποιησης
2)εχεις συχνες αποσυνδεσεις και ενω ελεγχθει πρωτα και απο οτε και απο τεχνικο της οτενετ και με αλλαγη μοντεμ παλι βγαζει το προβλημα

τωρα εσυ θελεις να προσβάλεις το συμβόλαιο για την pstn.στην pstn δεν υπαρχει οριο ταχυτητας αποδεκτο.οποτε μαλλον ακρη δεν βγαζεις.το βασικό σου και μεγαλο λαθος ειναι οτι εχεις τωρα να κανεις με δυο ξεχωριστους ISP. αν εκανες στην ΟΤΕνετ ADSL θα τα γλειτωνες τα λεφτα γιατι πολύ απλά θα μετακυλούσε η χρεωση από το λογαριασμό του ΟΤΕ στην ΟΤΕνετ και θα τελειωνε η υποθεση. δυστυχώς ο οτε δεν το κανει με αλλες εταιρειες αυτο(μιας και δεν εχει με αλλη εταιρεια συνεργασια σε επιπεδο παροχης ιντερνετ.)αρα μαλλον τα πληρωνεις και τα δυο και απλα αλλη φορα να μιλάς κατευθείαν με ΟΤΕνετ η forthnet και οτι με τοπικο οτε.γιατι πολυ απλά ο τοπικος οτε ειναι κατι σαν το πλαισιο για πακετα της οτενετ.απλα μεταπωλητης.οχι κατι παραπανω.και απλα σου δινει την δυνατοτητα να βαζει στον λογαριασμο του καποιες χρεωσεις(αλλα οχι ολες πχ το κιτ δεν μπορει να πληρωνεται σε λογαριασμο ΟΤΕ)

RTouris
05-09-06, 12:10
Το γεγονός πως έγινε τηλεφωνική ανανέωση της συνδρομής, οπότε και δέν υπήρξε ανάλογη υπογραφή εντύπου δέν θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω προς υποστήριξη μου;

@ ADSLgr.com All rights reserved.